جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/11/24 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 5771

آغاز راه پرپيچ و خم آبي پوشان
ليگ قهرمانان آسيا، کليد تحول استقلال


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 آغاز راه پرپيچ و خم آبي پوشان
 ليگ قهرمانان آسيا، کليد تحول استقلال 

 
استقلال که به منظور بازي با الريان وارد قطر شده، برخلاف هميشه سفري را آغاز کرده که به اين زودي‌ها پايان نخواهد داشت و کاروان آبي‌ها بعد از بازي با نماينده قطر از همان کشور راهي عمان مي‌شوند تا رخ در رخ الهلال قرار بگيرند. اگر روال برگزاري بازي‌هاي ايران و عربستان مانند گذشته بود، آبي‌ها بلافاصله بعد از برگزاري بازي با الريان به تهران بازمي‌گشتند تا خود را آماده و مهياي بازي با تيم ريشه‌دار سعودي‌ها کنند که بهره‌برداري از امتياز ميزباني نيز مي‌توانست مزيت بسيار بزرگي هم در اين راه باشد اما بازي در کشور ثالث موجب شده کاروان استقلال بي‌بازگشت از همان نقطه يعني قطر راهي شهر مسقط عمان شوند و دومين بازي خود در ليگ قهرمانان آسيا را هم برگزار کنند و سپس به تهران بازگردند.

صرف‌نظر از اينکه استقلال ميزبان است يا ميهمان که نبايد اين موضوع اهميت چنداني هم داشته باشد، نتايجي که در ليگ قهرمانان آسيا رقم مي‌خورد در سرنوشت وينفرد شفر، بازيکنان و حتي مديران استقلال تاثير بسياري دارد و اينگونه نيست که چون استقلال به فينال جام حذفي رسيده، ديگر عرصه‌ها را رها کرده و نتايج آن را ملاک قرار ندهد.

رفتاري که مديران باشگاه استقلال بعد از برتري مقابل صنعت نفت آبادان داشتند، به گونه‌اي بود که انگار فتح‌الفتوح شده و استقلال بعد از برتري مقابل 3 تيم ليگ يکي و يک تيم پرنوسان ليگ برتري با صعود به فينال جام حذفي، پرونده‌اش در فصل جاري به شيريني بسته شده است. درحالي که اگر نگاهي به نتايج استقلال در ليگ بيندازيم به اين نتيجه مي‌رسيم که آبي‌ها در مهم‌ترين رقابت داخلي نتايج قابل قبولي به دست نياورده‌اند. در واقع ملاک قرار دادن جام حذفي از سوي برخي جريان‌ها ممکن است استقلال را در همين فصل به نقطه‌اي بازگرداند که در هفته‌هاي آغازين ليگ ديديم و اگر هدفگذاري‌ها در استقلال تغيير نکند و همواره به دنبال حداقل‌ها باشند، فصل بعد هم جام قهرماني ليگ که 5 فصل است به آرزوي استقلال بدل شده، به ويترين افتخارات آبي‌ها بازنمي‌گردد. در استقلال بايد رويکردها تغيير کند تا آن تيم آرماني که مدنظر همه استقلالي‌هاست، شکل بگيرد و احتمالا منتج به کسب جام قهرماني ليگ شود. اين تغيير ديدگاه مي‌تواند از ليگ قهرمانان آسيا شکل بگيرد به اين دليل که حتي از نگاه بسياري اين عرصه اهميت بيشتري در قياس با ليگ داخلي هم دارد.

ترديدي نيست چنانچه در رقابت‌هاي فصل جاري ليگ قهرمانان نيز استقلال نتايج قابل قبولي نگيرد، آنگاه موقعيت مربيان، بازيکنان و حتي مديران به خطر مي‌افتد. اگر مديران، مربيان و بازيکنان استقلال چنين باوري ندارند که رقابت‌هاي آسيايي محلي است براي ارزيابي دقيق‌تر توانمندي‌هاي آنها، در آستانه بازي‌هاي آسيايي بايد اين باور در افکارشان نهادينه شود و پي به بزرگي اين رقابت‌ها ببرند و کار را به سادگي رها نکنند و با نتايجي مطلوب به ايران بازگردند.

از سويي اين دو بازي پيش رو مقابل الريان قطر و الهلال عربستان ملاک ارزيابي و سنجش مناسبي است تا به پاسخ اين سوال دست يابيم که به واقع آيا شفر در استقلال موجب تغييرات بنيادين شده است يا اينکه اندک تغييراتي داشته و اين مربي هنوز نتوانسته وضعيت فني را به سطحي برساند که در بازي‌هاي برون مرزي نيز صاحب عزت و احترام باشد.

از ياد نمي‌بريم که سرمربي آلماني استقلال بارها در مصاحبه‌هايش از باخت سنگين استقلال مقابل العين امارات به بدي ياد کرد و بر اين باور بود که استقلال بايد به موقعيت سال‌هاي نه چندان دور خود در آسيا بازگردد و ديگر تيمي نباشد که با آن باخت‌هاي اسفبار ميدان رقابت با تيم‌هاي آسيايي را ترک مي‌کند. ايده شفر لااقل در حد همين اظهارات نشان مي‌دهد که او نسبت به اين رقابت‌ها حساس است و مي‌کوشد در بازي‌هاي فوق شکست‌هاي تحقيرآميز گذشته را جبران کند.

تاثير مستقيم ليگ قهرمانان در ليست جام جهاني

فوايد نتيجه‌گيري مطلوب در ليگ قهرمانان آسيا تنها در فضاي داخلي باشگاهي تاثير ندارد بلکه کارلوس کي‌روش را هم تحريک مي‌کند تا آماده‌هاي اين تيم‌ها را در فهرست نهايي جام جهاني قرار دهد. نه فقط براي استقلال بلکه براي ديگر تيم‌ها نيز اين وضعيت حاکم است حال شايد براي آبي‌ها که 7 نماينده در تيم ملي دارند، اين حساسيت بيشتر هم باشد که بر جديت بيشتر آبي‌ها خواهد افزود.

البته ممکن است آنها که حضور خود در جام جهاني را قطعي مي‌دانند در اين بازي‌ها فشار کمتري به ساق‌هاي خود وارد کنند تا از مصدوميت مصون بمانند که اين نظريه هم نمي‌تواند از واقعيت دور باشد و بايد به آن توجه ويژه‌اي داشت.

با اين حال تا مشخص شدن نتايج نماينده‌هاي ايران در آسيا بخصوص استقلال نمي‌شود با قاطعيت در اين باره سخن گفت. شايد هم آنها که از حضور خود در جام جهاني اطمينان دارند بيش از ديگران مايه بگذارند.


 خبـــرنامه 

 برانکو:

توانايي بردن هر تيمي را داريم

سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس بازي در ليگ قهرمانان آسيا را يک افتخار بزرگ دانست و مدعي شد تيمش توانايي بردن هر تيمي را دارد.

برانکو ايوانکوويچ در نشست خبري پيش از ديدار پرسپوليس ايران - نسف قارشي ازبکستان ضمن بيان اين مطلب اظهار داشت: ما در تهران بازي مي‌کنيم و آنها مي‌دانند که مقابل قهرمان ايران به ميدان مي‌آيند. ما به دنبال اين هستيم که نتايج خوب گذشته خود را تکرار کنيم، به همين خاطر هم الان در صدر جدول ليگ برتر قرار داريم. طبيعي است که دوست داريم برنده باشيم و به روند خوب‌مان ادامه دهيم. براي پرسپوليس آسيا و ايران فرقي نمي‌کند که در ايران بازي کند يا حتي خارج از کشور، بلکه فقط برد به ميدان مي‌رود.

برانکو در واکنش به اظهارات سرمربي نسف قارشي مبني بر اينکه خط حمله پرسپوليس را خيلي خوب مي‌شناسد، يادآور شد: ما نيز نسف‌قارشي را آناليز کرديم. طبيعي است با اين تيم آشنا بوده اطلاعات مربوط به اين تيم را با جزئيات کامل در اختيار بازيکنان هم قرار خواهيم داد. اگرچه من اعتقاد دارم هرچقدر که هر دو تيم از هم شناخت داشته باشند در نهايت نتيجه را بازيکنان در داخل ميدان رقم خواهند زد. من به تيمم ايمان و اطمينان دارم، آنها توانايي بردن هر تيمي را دارند و در هر مسابقه‌اي مي‌توانيم برنده باشيم.

نگراني هواداران پرسپوليس از هشدار AFC

ميزباني پرسپوليس در آسيا هم خوشحال کننده است و هم نگران کننده! هواداران پرسپوليس بارها توانسته‌اند رکوردهاي تعداد تماشاگر در ليگ قهرمانان آسيا و رقابت‌هاي جام باشگاه‌هاي آسيا را جابجا کنند. آنها پرشور و جذاب هستند و به اشکال خاص و ويژه‌اي تيم محبوب‌شان را مورد تشويق قرار مي‌دهند اما در ميان سيل عظيم اين تماشاگران پرشور، هميشه تعدادي تماشاگرنما هم هستند که بدون فکر کردن، اقدام به رفتارهايي مي‌کنند که نتايج تلخي براي فوتبال ايران و باشگاه پرسپوليس دارد.

تعداد انگشت شماري از تماشاگران با خود سنگ، بطري، ميوه، اشيا ديگر قابل پرتاب کردن به داخل زمين، مواد محترقه، ليزر و... به داخل ورزشگاه مي‌برند و در برخي از لحظات اقدامات تاسف باري انجام مي دهند.طبق قوانين جديد ليگ قهرمانان آسيا، هر گونه تخلف از جمله انداختن ليزر در چشم بازيکنان تيم حريف و سر دادن شعارهاي توهين آميز و پرتاپ اشيا به داخل زمين، با يک جلسه محروميت تماشاگران از حضور در بازي‌هاي خانگي تيم‌هاي ميزبان و جريمه نقدي براي باشگاه‌هايي که تماشاگران‌شان تخلف کرده باشند، همراه خواهد بود. با اين حساب تماشاگران پرسپوليس بايد مراقب رفتارهاي‌شان باشند و هشدارهاي AFC را کاملا جدي بگيرند.پرسپوليس فصل قبل نيز به خاطر رفتار تعداد اندکي از تماشاگرنماهايش، به انجام بازي رفت مقابل لخويا در مرحله يک هشتم نهايي بدون حضور تماشاگران محکوم شد و آن ديدار حساس را با تساوي بدون گل به اتمام رساند. به همين علت مديران باشگاه پرسپوليس نگران آن هستند که نکند مجدداً اتفاق بدي براي تيم رخ بدهد.

شايعه روز

ويدال در راه چلسي

شايعه شده آرتورو ويدال در پايان فصل جاري به تيمي ديگر واگذار خواهد شد. روزگذشته بيلد گزارش داد مديريت بايرن به اين نتيجه رسيده بعد از خريد لئون گورتسکا، نيازي به لژيونرش ندارد و بنابراين ويدال به تيم چلسي واگذار خواهد شد؛ هرچند که او تا سال 2019 با مونيخي‌ها قرارداد دارد. اين روزنامه آلماني همچنين افزود در صورت تحقق اين انتقال، رقمي بالغ بر 10 ميليون يورو دستمزد خالص به ستاره شيليايي پرداخت مي‌شود.


 خبـــرنامه 

 4ميليون دلار، جايزه قهرماني در آسيا

کنفدراسيون فوتبال آسيا رقم جوايز خود را براي فصل جديد ليگ قهرمانان آسيا بالا برد. ايران چهار نماينده در اين رقابت‌ها دارد و اميدوار است که بعد از سال‌ها از بين تيم‌هاي فوتبال استقلال، پرسپوليس، ذوب آهن و تراکتور سازي تيمي بتواند جام قهرماني را بالاي سر ببرد؛ هر چند که اين کار با توجه به هزينه‌هاي نجومي که باشگاهي عربي مي‌کنند بسيار سخت است.

کنفدراسيون فوتبال آسيا براي بالا بردن انگيزه تيم‌هاي شرکت کننده تصميم گرفت که رقم جوايز را بالا ببرد تا جايي که تيم قهرمان علاوه بر حضور در جام جهاني باشگاه ها مبلغ چهار ميليون دلار جايزه دريافت خواهد کرد. اين‌ در حالي است که در سال قبل سه ميليون دلار به تيم قهرمان رسيده بود.بر اساس اعلام کنفدراسيون فوتبال آسيا تيم هايي که به يک هشتم نهايي راه پيدا مي‌کنند 100 هزار دلار، به يک چهارم 150 هزار و نيمه نهايي 250 هزار دلار دريافت خواهند کرد.

مادر احمدرضا شاکر:

مي‌خواستند پسرم را بدون گواهي فوت دفن کنند

از ماجراي تصادف مهدي قائدي و همراهانش در بوشهر مدتي گذشته اما هر روز خبرهاي جديدتري از ابعاد پنهان اين ماجرا منتشر مي‌شود. آخرين کسي که در اين باره صحبت کرده فاطمه باقري مادر احمدرضا شاکر است که در اين تصادف جان خود را از دست داد. او حرف هاي قابل تاملي درباره اين اتفاق زده است:

*متاسفانه نزديک بود پسرمان را بدون گواهي مرگ خاک کنند. اين چيزي که مي گويم واقعي است. پزشکي قانوني هنوز گواهي مرگ را صادر نکرده بود ولي مي خواستند پسر ما را خاک کنند. دل و روده پسر من را خالي کرده بودند، بعد گواهي مرگ از پزشک قانوني نگرفته بودند که علت مرگ چيست. دايي احمدرضا و آقاي رجبي مربي اش فهميدند. گفتند پس تائيد پزشک قانوني کجاست؟ اينقدر که در بيمارستان عليه ما بودند. به خدا وقتي فکر مي کنم باورم نمي شود. مرگ احمدرضا اينقدر دل من را به درد نياورد که آنها با اقدامات شان دل ما را به درد آوردند. واقعا چطور مي خواستند چنين کاري کنند.

*ببينيد اگر احمدرضا را آنطور و بدون گواهي خاک مي کردند ما نمي توانستيم ثابت کنيم احمدرضا بر اثر تصادف مرده است. اصلا نمي توانستيم ثابت کنيم در ماشيني که قائدي بوده، حضور داشته يا نه؟ اصلا نمي توانستيم ثابت کنيم بر اثر تصادف فوت کرده يا نه؟ مغز ما سوت کشيد. بيمارستان به ما گفت نگران کفن و دفن احمدرضا نباشيد، با ما. آقايان نبايد عامل مرگ احمدرضا را مي گفتيد؟ نبايد مي گفتند در اثر چه چيز از دنيا رفته است؟ ما در آن لحظات حال خوبي نداشتيم. دايي و مربي اش رفتند پزشک قانوني و گواهي مرگ گرفتند. همانجا بود که کروکي را هم گرفتند. اگر نمي گرفتند ما حتي نمي توانستيم در کلانتري شکايتي کنيم. خواست خدا بود خون پسرم پايمال نشود.

شوک به العين

عمر به الهلال نمي‌رسد

باشگاه العين امارات اسامي 20 بازيکنش را براي ديدار مقابل الهلال عربستان در ليگ قهرمانان آسيا اعلام کرد که يک اتفاق عجيب غيبت عمر عبدالرحمان، کاپيتان العين در اين ليست بود. اين درحالي است که تمام رسانه‌ها و مسئولان العين پيش از اين اعلام کرده بودند که عموري بازي با الهلال آماده است.عبدالرحمان در 2 بازي اخير العين به خاطر مصدوميت حضور نداشت و ماميچ به او در بازي با الهلال استراحت داده است. الهلال و العين 2 رقيب اصلي استقلال در گروه D ليگ قهرمانان آسيا هستند. به نظر مي‌رسد ماميچ به بهترين بازيکنش استراحت داده تا در ديدارهاي پيش رو اين هافبک تکنيکي آماده درخشش باشد.

مهاجرت، دليل خداحافظي ملي‌پوش فوتسال!

فرهاد توکلي ملي پوش ايران پس از قهرماني تيم ملي در جام ملت هاي آسيا در صفحه اينستاگرامش اعلام کرد که آخرين بازي ملي‌اش را انجام داده است. خبر خداحافظي اين بازيکن 29 ساله در حالي که مي‌تواند سال‌ها براي فوتسال ايران درخشيده و افتخارآفرين باشد، موجب تعجب همگان شد.بر اساس شنيده‌ها فرهاد توکلي به نزديکان خود در اردوي تيم ملي اعلام کرده بود قصد دارد زندگي ورزشي و شخصي‌اش را در کشور ديگري ادامه دهد. اعضاي تيم ملي اين موضوع را جدي نگرفته بودند تا اينکه توکلي تصميمش را علني کرد. بلافاصله بعد از اين موضوع، افراد زيادي سعي کردند با توکلي صحبت کرده و او را از تصميمش منصرف کنند. با اين حال مشخص نيست دليل توکلي براي اين تصميم چيست و آيا از آن منصرف خواهد شد يا نه.پيش از اين نيز جواد اسفندياري دروازه‌بان تيم‌ملي فوتسال ايران در دور قبل آسيايي ازبکستان به دليل شرايط نابسامان مالي در ليگ فوتسال ايران تصميم به کناره‌گيري از فوتسال و ادامه زندگي خارج از کشور گرفته بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي