جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/11/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5772

در ديدار دست‌اندرکاران کنگره شهداي استان سيستان و بلوچستان؛
رهبر معظم انقلاب : شيعه و سني در جمهوري اسلامي در دشوارترين ميدان‌ها کنار يکديگرند


تيلرسون: ائتلاف 98 درصد از اراضي داعش را پس گرفت


اردوغان: وقت آن است تئاتر داعش خاتمه يابد


ترامپ عدم ساخت تسليحات هسته‌اي بيشتر را مشروط کرد


لاوروف: آمريکا به دنبال تشکيل يک "شبه کشور" در شرق فرات است


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

روحاني:
اساس اسلام بر مبناي زندان و تعزير و دادگاه نيست


95 درصد سدهاي کشورها کمتر از نيمي از ظرفيتشان آب دارند


خبر


ابوترابي‎فرد با حکم رهبري امام جمعه موقت تهران شد


غلظت گرد و غبار در اهواز 57 برابر حد مجاز


وزير امور خارجه بريتانيا در حال ارزيابي عاج فيل در گمرک تايلند


سرمقاله


  در ديدار دست‌اندرکاران کنگره شهداي استان سيستان و بلوچستان؛
 رهبر معظم انقلاب : شيعه و سني در جمهوري اسلامي در دشوارترين ميدان‌ها کنار يکديگرند 

 رهبر معظم انقلاب اسلامي تاکيد کردند: برادران شيعه و سني در جمهوري اسلامي در دشوارترين ميدان‌ها در کنار يکديگر حاضرند و بايد با کارهاي فرهنگي و هنري اين حقايق و وحدت واقعي را مجسم و نمايان کرد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، بيانات حضرت آيت الله خامنه اي در ديدار دست‌اندرکاران کنگره شهداي استان سيستان‌وبلوچستان که در تاريخ 16 بهمن 96 برگزار شده بود، در محل اين همايش در زاهدان منتشر شد.

حضرت آيت الله خامنه‌اي در اين ديدار با اشاره به علاقه عميق خود به مردم سيستان و بلوچستان، مردم بلوچ را گرم، صميمي، با صفا و با استعداد، و مردم سيستان را از لحاظ گذشته تاريخي در بين همه اقوام ايراني، کم‌نظير و درخشان توصيف و خاطرنشان کردند: با وجود اين استعدادهاي سرشار، در دوران قاجار و پهلوي به مردم سيستان و بلوچستان بي‌اعتنايي مي‌شد و همين موجب شد که استعدادهاي مردم بروز نکند.ايشان، خدمات انجام‌شده در اين منطقه در سالهاي پس از انقلاب را نشانه محبت دوطرفه مردم و نظام دانستند و با اشاره به نيازهاي مطرح‌شده از جانب استاندار در اين ديدار افزودند: نيازهاي مردم استان همچون آب‌شيرين‌کن و خط آهن را بايد از طريق مسئولان ارشد دولتي به‌طور جدي دنبال کنيد و با ميدان آوردن بخش خصوصي، استفاده از منابع صندوق توسعه ملي نيز امکان‌پذير خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامي، سيستان‌و بلوچستان را همچون استانهاي کردستان و گلستان مظهر وحدت اسلامي و الگوي همکاري و زندگي برادرانه شيعه و سني براي دنيا دانستند و با تأکيد بر هوشياري در مقابل تفرقه‌افکني دشمن گفتند: شهادت يک نوجوان سني در دفاع مقدس و يا شهادت يک مولوي اهل سنت به علت دفاع از انقلاب اسلامي به‌دست ضدانقلاب، نشان مي‌دهد برادران شيعه و سني در جمهوري اسلامي در دشوارترين ميدان‌ها در کنار يکديگر حاضرند و بايد با کارهاي فرهنگي و هنري اين حقايق و وحدت واقعي را مجسم و نمايان کرد.

حضرت آيت الله خامنه‌اي، ايستادگي جمهوري اسلامي در مقابل جاهليت مدرن با وجود تحريم و همه توطئه‌هاي نظامي و فرهنگي دشمنان را مرهون قدرت ايمان و فداکاري مردم خواندند و گفتند: مظهر کامل ايمان راسخ در زنجيره‌ي بسيار مهم ايمان و مقاومت، شهيدان و ايثارگران هستند، بنابراين نظام اسلامي به تعظيم و تکريم شهدا نيازمند است.


 تيلرسون: ائتلاف 98 درصد از اراضي داعش را پس گرفت 

 
سومريه نيوز :وزير خارجه آمريکا ضمن هشدار نسبت به احتمال بازگشت داعش به مناطق آزاد شده در عراق، بر لزوم حفاظت از دستاوردهاي مبارزه با اين گروه تروريستي تاکيد کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه تلويزيوني سومريه نيوز عراق، رکس تيلرسون، وزير خارجه آمريکا در افتتاحيه نشست وزراي خارجه کشورهاي عضو ائتلاف ضد داعش در حاشيه کنفرانس کويت براي بازسازي عراق با هشدار نسبت به احتمال بازگشت داعش به مناطق آزاد شده در عراق گفت: داعش به شکل کامل در عراق شکست داده شده اما همچنان خطري براي اين کشور محسوب مي‌شود.تيلرسون با اشاره به تلاش کشورش با ائتلاف ضد داعش براي حمايت از دستاوردهاي نظامي و تامين امنيت مناطق آزاد شده، بر لزوم حمايت مالي از عراق براي برقراري ثبات و راه‌حل‌هاي مقابله با بازگشت داعش به اين کشور تاکيد کرد و گفت ائتلاف موفق شده 98 درصد از اراضي تحت اشغال داعش را پس بگيرد.


 اردوغان: وقت آن است تئاتر داعش خاتمه يابد 

 
ايسنا :رييس جمهور ترکيه با انتقاد از بودجه پيشنهادي آمريکا براي نيروهاي کرد سوري اعلام کرد: من از مردم آمريکا مي‌خواهم که درباره پول‌هايي که از بودجه‌شان خارج مي‌شوند هوشيار باشند. رجب طيب اردوغان، رييس جمهور ترکيه اعلام کرد: اين مردم بايد هوشيار باشند، اين پول‌ها از جيب مردم آمريکا خارج مي‌شود. اين مساله بايد مورد بررسي قرار گيرد.رئيس‌جمهور ترکيه گفت: تصميم واشنگتن در حمايت مالي از کردهاي سوري بر تصميم‌گيري‌هاي آنکارا تاثير مي گذارد. ما 911 کيلومتر مرز با سوريه داريم، مرز ارتباطي آنها (آمريکا) با سوريه کجاست؟ آنها 550 ميليون دلار براي کمک به نيروهاي کرد سوري هزينه کرده‌اند اما اکنون مي‌خواهند اين مبلغ را به 3 ميليارد دلار افزايش دهند. شما مي‌گوييد با داعش مي جنگيد. چند نيروي داعش را نابود کرديد؟ کساني که عليه داعش مي‌جنگيدند، امروز با ترکيه مي جنگند. هيچ کس حق ندارد از داعش به عنوان بهانه استفاده کند. اکنون وقت آن است که اين تئاتر داعش خاتمه يابد وقت آن است که نقاب‌ها برداشته شود.


 ترامپ عدم ساخت تسليحات هسته‌اي بيشتر را مشروط کرد 

 
ديلي ميل :رئيس‌جمهوري آمريکا گفت چنانچه ساير کشورها به کاهش ذخاير هسته‌اي خود تعهد بدهند، او هم از اقدامات آنها پيروي مي‌کند اما در غير اينصورت آمريکا به کارش ادامه مي‌دهد و پيشرفته‌ترين زرادخانه هسته‌اي جهان را خواهد داشت.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه ديلي ميل، دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا به مقام‌هاي محلي و ايالتي گفت که اگر کشورها چنين تعهدي ندهند آمريکا پيشرفته‌ترين زرادخانه هسته‌اي جهان که قطعا مدرنيزه‌ترين و جديدترين باشد، خواهد داشت.

او گفت: ما همواره نفر اول در اين دسته‌بندي خواهيم بود و قطعا اين روند در دوران رياست جمهوري من ادامه دارد. ما از دسترس هر کسي دور و دورتر مي‌شويم.

اين سخنان ترامپ در جمع گروهي از مقام‌هاي ايالتي و محلي در کاخ سفيد مطرح شد و او گفت که خواستار افزايش چشمگير بودجه نظامي شده است.


 لاوروف: آمريکا به دنبال تشکيل يک "شبه کشور" در شرق فرات است 

 وزير امور خارجه روسيه تاکيد کرد، از نقطه نظر مسکو اينطور به نظر مي‌رسد که ايالات متحده آمريکا به دنبال استقرار بلند مدت و شايد هميشگي در سوريه باشد.

به گزارش ايسنا، سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در کنفرانس خبري پس از مذاکرات با ديديه ريندرز، همتاي بلژيکي خود گفت: به صورت کلي، ظن آن را داريم که طبق برخي از نشانه‌ها که درباره آنها صحبت خواهيم کرد، آمريکا مي‌خواهد براي يک دوره بلند مدت و شايد براي هميشه در سوريه بماند.

به گفته وزير امور خارجه روسيه، ايالات متحده سابقا گفته بود که تنها علت حضور نيروهاي مسلح آن در سوريه براي جنگ با داعش است. او توضيح داد، با اين حال پس از شکست تروريست‌ها واشنگتن حضورش در سوريه را به گونه‌اي متفاوت شرح مي‌دهد.

او با اشاره به اقدامات آمريکا در سوريه تاکيد کرد، ايالات متحده در آنجا به صورت يک‌جانبه و خطرناک عمل مي‌کند و تماميت ارضي سوريه را به خطر مي‌اندازد.


 يك نكته از هزاران 

 قيمت رسمي دلار در روز گذشته به 4950 تومان رسيد و در بازار با قيمت 5 هزارتومان داد و ستد مي شد. اين درحالي است که سکه نيز به رکودزني خود ادامه داد و طي يک روز 40 هزارتومان گران شد و به قيمت يک ميليون و590 هزارتومان رسيد.

دراين آشفته بازار مشخص نيست بايد نگران بود که دولت عنان بازار را از دست داده يا درحال بهره گيري از ترفند افزايش ارز درمقابل ريال، براي جمع آوري نقدينگي درجامعه و يا تامين کسري هاي درآمدي خود از بودجه 96 مي باشد. اما نکته قابل توجه اينجاست که اين افزايش قيمت ارز به طور شديد زندگي مردم را در آستانه ماه پاياني سال، تحت تاثير قرار خواهد داد. بسياري از مردم ارتباطي با بازار ارز و سکه ندارند و سودي از اين سوداگري ها نمي برند. اما براي تهيه مايحتاج خود مجبورند زير بار افزايش قيمت ها کمر خم کنند. چرا که دولت از يکسو بازار ارز را به حال خود رها کرده و از سوي ديگر تمايلي به اختصاص دلار ارزان براي تامين نيازهاي اوليه مردم ندارد.


 ميز خبر 

دادستان تهران تشريح کرد:

جزئيات دستگيري اعضاي شبکه جاسوسي

دادستان تهران در خصوص دستگيري تعدادي از متهمان مرتبط با يک شبکه جاسوسي توضيحات تکميلي ارائه کرد.

به گزارش ايسنا، جعفري دولت آبادي اعلام کرد: در نوزده دي ماه سال جاري حسب گزارش کتبي يکي از نهادهاي امنيتي که به دادسراي شهيد مقدس ارجاع شده است، به موجب دستورات قضايي و با آغاز تحقيقات انجام شده، مشخص گرديد متهمان پرونده با هدايت افسران اطلاعاتي سيا و موساد ماموريت هاي سه گانه اي را شامل موضوعات زيست محيطي، نفوذ در جامعه علمي ايران و جمع آوري اطلاعات از اماکن حساس و حياتي کشور از جمله پايگاه‌هاي موشکي کشور، دنبال مي‌کرده‌اند؛ در تحقيقات انجام شده برخي متهمان به انجام سفرهاي متعدد به سرزمين‌هاي اشغالي از جمله به منظور شرکت در کنفرانس مناريد که با حضور افسر اطلاعاتي موساد در رژيم صهيونيستي برگزار شده، اقرار و اذعان نموده اند که هدف کلي پروژه مشترک سازمان سيا و موساد، ايجاد بحران در برخي از حوزه هاي زيست محيطي ايران بوده و اطلاعات جمع آوري شده از طريق عوامل پنهان به آمريکا انتقال مي يافته و در همين راستا دو نفر از افسران سازمان اطلاعات آمريکا با هويت معلوم در پوشش هاي مختلف به ايران و برخي از استانهاي کشور سفر کرده اند که از جمله اهداف آن‌ها، ايجاد موسسه اي در قالب فعاليت هاي زيست محيطي بوده و طبق اسناد موجود، اين موسسه در حدود يک دهه قبل در ايران با طراحي آمريکايي ها براي تحقق اهداف مدنظر سرويس‌هاي اطلاعاتي سازمان سيا و موساد و جمع آوري اطلاعات طبقه بندي شده در حوزه هاي دفاعي و موشکي کشور ايجاد شده است.

وي افزود: حسب محتويات پرونده، يکي از متهمان اصلي، با مشخصات اختصاري م.ط داراي تابعيت سه گانه ايراني، آمريکايي و انگليسي و عضو و پشتيبان مالي موسسه ايراني حيات وحش بوده، و هم‌چنين ديگر عضو موثر و مدير اين موسسه کاووس سيدامامي داراي تابعيت مضاعف کانادا و از مرتبطان اصلي افسراطلاعاتي آمريکا در ايران بوده به نحوي که اين افسر اطلاعاتي در سفر به ايران در منزل کاووس سيدامامي استقرار مي يافته است. اين شبکه در پوشش اجراي پروژه هاي علمي و زيست محيطي نسبت به جمع آوري اطلاعات مورد نياز اقدام مي نموده است.

وي ادامه داد: طبق تحقيقات انجام شده اعضاي اين شبکه در برخي از مناطق استراتژيک کشور تعدادي دوربين در ظاهر براي رصد امور زيست محيطي نصب کرده بودند که در واقع پوششي براي رصد فعاليت هاي موشکي کشور بوده و تصاوير و اطلاعات ثبت شده را براي بيگانگان ارسال مي نموده اند.

دادستان تهران افزود: پس از بازداشت کاووس سيدامامي و ارائه اسناد و اطلاعات موجود به وي در فرآيند تحقيقات، از بازجوي خود براي پاسخ به سوالات، فرصتي درخواست نموده بود که مورد پذيرش قرار گرفته اما پس از مراجعه متهم به محل نگهداري خود در بازداشتگاه، با تدارک مقدمات، در سرويس بهداشتي اقدام به خودکشي نمود.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

ادامه مطالب

IAU

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يونسکو

1,rue Mollis-75015 PARIS

حساب ها در 30 سپتامبر سال 2006

(به يورو)

بدهي ها- جزئيات

30/09/05 30/09/06

12,months 12, months

تعادل آورده رو به جلو 420,218 359,628

نتايج ساليانه 60,590 50,810

دارايي سرمايه 471,028 420,218

140,736 121,228

مجموع 140,736 121,228

- هزينه هاي پرسنلي 5,000 10.000

- مرخص استحقاقي 20,051 30.525

- تأمين اجتمايي 42,653 20,492

- ساير سازمان هاي اجتماعي 1,550 1,675

- صندوق بازنشستگي CRIS و AGFF 12,795 10,620

- صندوق بازنشستگي مکمل مديريت و کارکنان اجرايي (AGIRC) 8,473 10,951

- پرداخت بي کاري 9,643 10,196

- هزينه هاي پرداخت شده حقوق مرخصي 8,020 12,210

مجموع 86,024 128,830

حق عضويت پيش دريافت شده 11,490 16,520

پيش دريافت قراردادها وکمک ها 44,505 71,000

حق ثبت نام کنفرانس (اسکندريه) 16,346

حق ثبت نام کنفرانس (چين) 28,450

مجموع 77,341 115,970

حساب هاي قابل پرداخت

مجموع بدهي ها 719,754 837,056


 روحاني:
 اساس اسلام بر مبناي زندان و تعزير و دادگاه نيست 

 رييس جمهوري تاکيد کرد: انقلاب ما براي استقلال، حاکميت ملي، آزادي، فرهنگ اسلام، فرهنگ ملي، جمهوريت، اسلاميت بود و من معتقدم اين مسير و اين راه قابل بازگشت نيست.به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در نشست مشترک استانداران سراسر کشور گفت: مردم ما مصمم هستند راه و مسيري که حدود چهل سال پيش شروع کردند را ادامه بدهند و اين به معناي آن نيست که مردم ما نقصي، مشکلي يا کاستي نمي بينند.

مسير انقلاب قابل بازگشت نيست

وي تاکيد کرد: اين آمار تغيير نمي کند، مردم به دنبال آزادي بودند، امروز هم اگر از مردم سوال کنيم که شما آزادي مي خواهيد يا اختناق، آزادي مي خواهيد يا استبداد، حاکميت ملي مي خواهيد يا حاکميت فرد، باز هم مردم جوابشان همان است، همان بيش از 98 درصدي که آن روز راي دادند به جمهوري اسلامي، امروز هم راي مي دهند.

روحاني خاطرنشانکرد: مردم ممکن است در شيوه ها، نحوه اجرا و برنامه ها نظر، انتقاد يا ايراداتي داشته باشند؛ آن بحث هاي ديگري است، مردم مي خواهند به فرهنگ ديني و ملي شان توهين نشود، همين امروز از مردم بپرسيم همين را مي گويند.

وي اضافه کرد: هيچ کس نمي خواهد به دين و فرهنگ ملي وي توهين شود، هيچ کس نمي خواهد فساد در اين جامعه باشد، همه مي خواهند با فساد مبارزه کنيم، انقلاب ما براي همين ها بود، براي چيز ديگري نبود، انقلاب ما براي استقلال، حاکميت ملي، آزادي، فرهنگ اسلام، فرهنگ ملي، جمهوريت و اسلاميت بود و من معتقدم اين مسير و اين راه قابل بازگشت نيست، يعني امکان بازگشت ندارد.

در زندگي خصوصي مردم دخالت نکنيم

روحاني ادامه داد: سختگيري ها را کنار بگذاريم، نخست در زندگي خصوصي مردم دخالت نکنيم، آن که امام فرموده است اجرا بکنيم، کسي ممکن است در خانه اش غيبت کند، من موظف هستم به عنوان دولت شنود بگذارم، گوش کنم، مامور هم بگذارم، ببينم اگر غيبت شد طرف را احضار کنم بگويم گناه کبيره انجام داديد.وي اضافه کرد: به ما مربوط هست کسي جايي دروغ گفته، ما بايد احضارش کنيم؛ بگوييم دروغ گفتي؛ با واقعيت منطبق نيست، بله اين ها گناه است، مسير اينها مسير فرهنگ است، اساس اسلام بر مبناي زندان و تعزير و دادگاه نيست، اساس دين اسلام فرهنگ ابلاغ و تبليغ تشريع است بشير و نذير است


 95 درصد سدهاي کشورها کمتر از نيمي از ظرفيتشان آب دارند 

 95 درصد سدهاي کشورها کمتر از نيمي از ظرفيتشان آب دارند. هرچند که بارندگي‌هاي دهه اول بهمن وضعيت آبي 3 استان گلستان، اردبيل و مازندران را به حالت نرمال بازگرداند اما بحران هنوز در ديگر استان هاي کشور به قوت خود باقي است.

به گزارش پول نيوز، بحراني که در برخي از استان هاي کويري و مرکزي ايران خطرناک تر از هر زماني است. با اين وجود مسئولان اين حوزه اميدوارند که در روزهاي باقي مانده کمي از عقب ماندگي ذخاير آبي جبران شود و وضعيت آبي کشور از حالت بحراني خارج شود. نوذري پور قائم مقام آب‌و فاضلاب استان تهران با بيان اينکه در حال حاضر هيچ تصميم قطعي براي جريمه مشترکان پر مصرف و جيره بندي آب گرفته نشده است، به پول نيوز گفت: البته گزينه هاي براي کنترل مصرف روي ميز قرار دارد که اگر موجودي سدهاي کشور تا پايان بهار بهتر نشود ناچار به اجراي آنها هستيم .معاون شرکت آب و فاضلاب تهران با بيان اينکه سرانه مصرف هر فرد در تهران 220 ليتر است ، ادامه داد: طبق استانداردهاي جهاني هر نفر مجاز به مصرف 150 ليتر آب در روز است. با اين وجود ما مشترکاني که بيش از 220 ليتر در روز به ازاي هر نفر(متوسط خانواده در تهران 4 نفر است) بيشتر استفاده مي کنند از نظر ما پر مصرف هستند.


 خبر 

 در آستانه سالروز پيروزي انقلاب اسلامي صورت گرفت؛

موافقت رهبر معظم انقلاب با عفو و تخفيف مجازات تعدادي از محکومان

به مناسبت سالروز پيروزي شکوهمند انقلاب اسلامي، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با عفو و تخفيف مجازات 565 نفر از محکومانِ محاکم عمومي و انقلاب، سازمان قضايي نيروهاي مسلح و تعزيرات حکومتي موافقت کردند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، آيت‌الله آملي لاريجاني رئيس قوه قضائيه به مناسبت سالروز پيروزي انقلاب اسلامي در نامه‌اي به رهبر معظم انقلاب اسلامي پيشنهاد عفو يا تخفيف و تبديل مجازات 565 نفر از محکومان را که در کميسيون مربوط واجد شرايط لازم تشخيص داده شده‌اند ارائه کرده بود، که مورد موافقت حضرت
آيت‌الله خامنه‌اي قرار گرفت.

بودجه نظامي هنگفت ترامپ براي مقابله با رشد اقتدار چين و روسيه

رئيس‌جمهوري آمريکا بودجه نظامي‌اي ارائه کرده است که بزرگترين حجم بودجه از سال 2011 محسوب مي‌شود و روي تقويت دفاع هسته‌اي اين کشور و مقابله با رشد اقتدار چين و روسيه تمرکز دارد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، اين پيشنهاد که بخشي از درخواست بودجه دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا براي دولت است، بودجه 617 ميليارد دلاري در اختيار پنتاگون مي‌گذارد و علاوه بر آن 69 ميليارد دلار ديگر براي تامين جنگ‌هاي جاري در سال مالي 2019 ارائه مي‌کند. اين بودجه نظامي 74 ميليارد دلار بيشتر از بودجه‌ براي سال مالي گذشته است.

قيمت هر دلار حدود 5 هزار تومان شد

نرخ دلار آمريکا با افزايش 100 توماني به 4950 تومان رسيد.

دلار و سکه در ادامه مسير صعودي‌شان همچنان تخت گاز مي‌روند؛ به گونه‌اي که دلار به 5000 تومان نزديک شده و سکه هم 40 هزار تومان افزايش قيمت دارد.به گزارش عصرايران، دلار آمريکا که در هفته قبل تا حدودي افزايش قيمتش متوقف شده بود، مجددا در دو - سه روز اخير صعودي شده وديروز با افزايش 100 توماني به 4950 تومان رسيد.بقيه ارزها هم دست کمي از دلار ندارند. به گونه‌اي که يورو در کنار دلار، بيشترين جهش قيمتي را داشته و پس از آن پوند انگلستان و درهم امارات قرار دارند.اما نکته قابل تامل در بازار وضعيت سکه است که در فاصله يک روز 40 هزار تومان افزايش قيمت را تجربه کرد و به يک ميليون و 590 هزار تومان رسيد؛ افزايش قيمتي که حداقل در ماه‌هاي اخير بي‌سابقه است.


 ابوترابي‎فرد با حکم رهبري امام جمعه موقت تهران شد 

نماز جمعه اين هفته تهران به امامت جناب حجت الاسلام سيدمحمدحسن ابوترابي فرد اقامه خواهد شد.

حجت الاسلام سيدمحمدحسن ابوترابي فرد ازسوي رهبر انقلاب، به امامت جمعه موقت تهران منصوب شد.مهر نوشت: نماز جمعه اين هفته تهران به امامت جناب حجت الاسلام سيدمحمدحسن ابوترابي فرد اقامه خواهد شد.


 غلظت گرد و غبار در اهواز 57 برابر حد مجاز 


 وزير امور خارجه بريتانيا در حال ارزيابي عاج فيل در گمرک تايلند 


 سرمقاله 

ضرورت تعهد به قانون و درک خواسته هاي جامعه

زهرا کيان بخت

سخنان رئيس‌جمهور در راهپيمايي بيست و دوم بهمن امسال، محورهاي مختلفي داشت، اما يكي از خبرسازترين سخنان دكتر روحاني، به پيشنهاد رفراندوم مربوط مي‌شد كه اين روزها، در رسانه‌هاي مختلف، واكنشها و تحليل‌هاي كاملا متفاوتي را برانگيخته است.

رئيس‌جمهور در بخشي از سخنان خود با اشاره به اصل 59 قانون اساسي كه در ارتباط با همه‌پرسي و مراجعه به آراي مردمي است، گفته بود: «قانون اساسي بن‌بست‌ها را برداشته و ظرفيت بزرگي دارد و اگر در موضوعي با هم بحث داريم، بايد به اصل 59 مراجعه کنيم که طبق آن بايد به آراي مردمي مراجعه کرد... تا هرچه مردم گفتند، به آن عمل کنيم.».

البته اين نخستين بار نبود كه چنين ايده‌اي، ازسوي رئيس‌جمهور مطرح مي‌شد و پيش‎تر هم رئيس‌جمهور چنين طرحي را مطرح كرده و گفته بود: «من به عنوان مسئول اجراي قانون اساسي، دلم مي‌خواهد شرايطي فراهم شود تا به اصل برگزاري رفراندوم قانون اساسي عمل کنيم و يک بارهم که شده آن چيزي را که براي همه مهم است و اهميت دارد از مردم بپرسيم».

منتقدان اين بحث مي‌گويند يكي از شروط برگزاري رفراندوم كه در قانون اساسي آمده، اين است كه براي برگزاري رفراندوم در امور مهم كشور، نياز به تصويب مجلس وجود دارد و اين گونه نيست كه با برپايي رفراندوم، بتوانيم مجلس را دور بزنيم! و...

اما درمورد ايده برگزاري رفراندوم در كشور بايد گفت امروز رفراندوم، در بسياري از كشورها، چيز غريبي نيست و در مورد مسائل مختلف، رفراندوم‌هايي برگزار مي‌شود. بنابراين، نفس برپايي رفراندوم و رجوع مستقيم به آراي مردم، مي‌تواند يكي از پايه‌هاي تصميم‌گيري كشورها و نشانه بلوغ فكري جامعه، ترقي و توسعه‌يافتگي كشور باشد.

هر چند دكتر روحاني، به طور مشخص تبيين نكرده‌اند كه منظورشان از اجراي رفراندوم، دقيقا درمورد چه مسائلي است، اما به هر حال، آشتي با رفراندوم و برگزاري آن چيز جديد و يا خارق العاده اي نيست که عده اي به آن افتخار کنند و عده اي نسبت به آن جبهه گيري نمايند. کشورما تاکنون چندين بار تجربه برگزاري رفراندوم را داشته و درصورت نياز در زمان مناسب از آن بهره خواهد گرفت.

اما نكته بسيار مهمي كه وجود دارد اين است كه شرايط امروز، با شرايط يكي-دو دهه پيش، كاملاً متفاوت است. به طوري كه مردم، به صورت روزانه، مستمر و مداوم، بدون اينكه نيازمند انعكاس مسائل‌شان در رسانه‌هاي دولتي يا خصوصي باشند، شخصا به ارائه ديدگاهها و انعكاس نظراتشان در صفحات مجازي، كمپين‌ها و... اقدام مي‌كنند.

بنابراين، شرايط به گونه‌اي نيست كه بگوييم در فضاي جامعه، دقيقا مشخص نيست مردم چه مواضع يا مشكلاتي را دارند و كليّت خواسته‌هاي مردمي در مسائل مختلف، آن قدرها هم مجهول و مبهم نيست که نياز جدي به همه پرسي داشته باشد.

ازسوي ديگر بايد حق قانوني مردم در رفراندوم را به رسميت شناخت و درصورت لزوم از آن استفاده کرد. چرا که قانون اساسي دربرگيرنده تمام وجوه امورات زندگي مردم بوده و امروز بايد بر صلاحيت حق راي مستقيم مردم در موضوعات مختلف صحه گذاشت.

zahrakianbakht@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي