جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/11/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5772

در صحن علني مجلس؛
افزايش پلکاني قيمت حامل‌هاي انرژي راي نياورد


گازرساني به 99درصد جمعيت شهري تا 3 سال آينده


معادلات انرژي


ميز خبر


 در صحن علني مجلس؛
 افزايش پلکاني قيمت حامل‌هاي انرژي راي نياورد 

 افزايش پلکاني قيمت حاملهاي انرژي در صحن علني مجلس راي نياورد.به گزارش ايلنا، پيشنهاد محمد رضا صباغيان نماينده مهريز و بافق درباره افزايش پلکاني قيمت حاملهاي انرژي در مجلس تصويب نشد.نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي گفت که افزايش پلکاني قيمت حامل‌هاي انرژي مي‌تواند کمکي به زيرساخت‌هاي اقتصادي کشورکند.

فريده اولادقباد ، اظهار کرد: در جريان بررسي بودجه در کميسيون تلفيق شاهد مخالفت اين کميسيون با افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي بوديم اما من فکر مي‌کنم بايد موقعيت واقعي کشور را در نظر بگيريم و بر اساس واقعيات تصميم‌گيري کنيم.اين عضو کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي افزود: به نظر مي‌رسد افزايش پلکاني قيمت حامل‌هاي انرژي مي‌تواند کمکي به اقتصاد کشور و زيرساخت‌هاي اقتصادي و صنعتي باشد.


 گازرساني به 99درصد جمعيت شهري تا 3 سال آينده  

 مدير گازرساني شرکت ملي گاز گفت: تا پايان دولت دوازدهم، 99 درصد از جمعيت شهري و 90 درصد از جمعيت روستايي کشور گازرساني مي‌شوند.به گزارش وزارت نفت، سعيد مومني گفت: در دولت يازدهم، اقدام‌هاي چشم‌گيري در توسعه گازرساني شهري و روستايي در کشور انجام شد و سياست‌هاي اتخاذ شده از سوي وزير نفت در زمينه بهره‌گيري از منابع قانون بودجه از جمله بند «ق» تبصره 2 قانون بودجه سال 93 و ماده 12 قانون رفع موانع توليد، زمينه‌اي فراهم کرد تا منابع مالي طرح‌هاي گازرساني از محل استفاده از گاز به جاي سوخت‌هاي مايع تامين شود.

وي افزود: با استفاده از اين موارد قانوني، کمک بسيار خوبي براي تامين منابع مالي با هدف توسعه گازرساني به شهرها و روستاهاي کشور انجام شد تا جايي که موفق شديم بيش از 9 هزار روستا را در طول چهار سال دولت يازدهم گازرساني کنيم که کاري بي‌سابقه در مدت عمر شرکت ملي گاز از سال 1346 تاکنون است و چنين اتفاقي در طول دولت‌هاي پيشين رخ نداده بود.

مدير گازرساني شرکت ملي گاز درباره رشد درصدي روستاهاي تحت پوشش گازرساني، اظهار کرد: با اقدامات انجام شده در زمينه گازرساني، جمعيت روستايي کشور که در پايان دولت دهم 55 درصد بودند، در پايان دولت يازدهم به 77 درصد رسيدند و در پايان دولت دوازدهم، اين رقم به 90 درصد افزايش مي‌يابد، ساير روستاها نيز جمعيتي کمتر از 20 خانوار دارند و از لحاظ اقتصادي هيچ توجيهي براي گازرساني و احداث شبکه درون روستايي با هزينه بالا، وجود ندارد و بهتر است آن روستاها از سوخت‌هاي ديگري استفاده کنند که مقرون به صرفه‌تر خواهد بود.

مومني درباره رشد جمعيت شهري بهره‌مند از گاز، توضيح داد: جمعيت شهري تحت پوشش گازرساني به رقم 96 درصد رسيده است و پيش‌بيني مي‌کنيم بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده، اين رقم تا پايان دولت دوازدهم به 99 درصد برسد.


 معادلات انرژي 

 آخرين وضعيت سانچي

کاپيتان محسن بهرامي سخنگوي شرکت ملي نفتکش در خصوص آخرين وضعيت سانچي گفت: ميزان آلودگي و نشت سوخت از کشتي نفتکش سانچي به حداقل ميزان خود رسيده است. به گزارش تسنيم ،وي افزود: بررسي‎هاي کارشناسان حاضر در محل و همچنين گزارشات دريافتي از ربات کاوشگر نشان مي‎دهد که ميزان آلودگي و نشت سوخت از کشتي سانچي به حداقل ميزان خود رسيده است.سخنگوي شرکت ملي نفتکش تصريح کرد: نظرات کارشناسان حاکي از عدم وجود محموله در مخازن بار اين کشتي است چراکه احتمالا بخش عمده آن سوخته و مابقي نيز با نشت به دريا به دليل فرار بودن تبخير شده است.

بهرامي با بيان اينکه "بخش عمده سوخت اين کشتي از بين رفته است"، گفت: سوخت باقي‎مانده هم در اثر حرارت ناشي از آتش سوزي غليظ شده و به دليل دماي بسيار پايين آب در عمق 115 متري، در حال حاضر احتمال نشت آن بسيار ضعيف است.

در همين رابطه ،مديرعامل سازمان بنادر و دريانوردي اعلام کرد که اين سازمان به طور دقيق ابعاد همه‌جانبه وقوع سانحه سانچي را بررسي مي‌کند و پس از آن پاسخي شفاف به مردم خواهد داد.محمد راستاد در بيست‌وپنجمين همايش ارگان‌هاي دريايي با اشاره به اين مطلب، گفت: طبق برنامه‌ريزي‌هاي صورت گرفته بعد از نهايي شدن اين گزارش سازمان جهاني دريانوردي نيز از آن استفاده مي‌کند و حتي اين حادثه تلخ احتمال دارد که برخي مقررات صنعت کشتيراني را اصلاح کند.

وي با اشاره به راهبردهايي که شرکت‌هاي کشتيراني ايراني در سطوح مختلف پيگيري مي‌کنند، گفت: ما بايد تمام امکانات خود را به کار بگيريم تا از بازار جهاني بيشترين استفاده را داشته باشيم زيرا براي رقابت با رقباي خارجي قدرتمند نياز به حداکثر بهره‌وري خواهد بود.

آمادگي پنج خودروساز خارجي براي ساخت خودروي پايه گازسوز براي ايران

مديرطرح جايگاه هاي گاز طبيعي فشرده (CNG)از اعلام آمادگي پنج خودروساز خارجي براي ساخت خودرو پايه گازسوز براي ايران خبر داد.حميد قاسمي در نشستي که برگزار شد در پاسخ به سوال ايسنا درمورد نتيجه نمونه‌گيري شرکت فولکس واگن آلمان از گاز ايران براي ساخت خودروي پايه گازسوز گفت: هدف تاکنون بيشتر خودروهاي ديزلي بوده است؛ تاکنون پنج خودروساز خارجي از جمله بنز موتور پايه گاز سوز را بر اساس کيفيت گاز کشور طراحي کرده اند.

وي ادامه داد: طراحي اين خودروسازها به نحوي است که مصرف انرژي را به ميزان قابل قبولي کاهش مي‌دهد، درواقع 160کيلومتر را به 880کيلومتر به ازاي باک هاي موجود رسانده اند.مديرطرح جايگاه هاي گاز طبيعي فشرده (CNG) اظهار کرد: آن‌ها موتور را بر اساس کيفيت گاز ايران ساخته‌اند تا سي‌ان‌جي جايگزين گازوئيل شود. آن‌ها مذاکراتي با سازندگان داخلي داشته‌اند.


 ميز خبر 

 توليد ماهانه نفت ايران کاهش يافت

طبق جديدترين گزارش ماهانه اوپک، توليد نفت ايران طي ماه ميلادي گذشته 3400 بشکه در روز کاهش داشت.

به گزارش ايسنا، آمار اوپک بر مبناي اطلاعات منابع ثانويه نشان داد توليد نفت ايران در ژانويه به 3.829 ميليون بشکه در روز رسيد که در مقايسه با 3.832 ميليون بشکه در روز در دسامبر سال ميلادي گذشته، 3400 بشکه در روز کاهش داشت.توليد نفت ايران در سه ماهه چهارم سال ميلادي گذشته 3.822 ميليون بشکه در روز بوده که در مقايسه با 3.833 ميليون بشکه در روز در سه ماهه سوم، کمتر بوده است. ميانگين توليد نفت ايران در سال 2017 به 3.811 ميليون بشکه در روز در مقايسه با 3.515 ميليون بشکه در روز در سال 2016 رسيد.اما بر اساس آماري که از سوي ايران اعلام شده است، توليد نفت کشور در ژانويه 3.817 ميليون بشکه در روز بود که در مقايسه با 3.811 ميليون بشکه در روز در دسامبر، 6 هزار بشکه در روز افزايش داشته است.

افزايش گازرساني به نيروگاه‌ها در پي کاهش مصرف گاز بخش خانگي

سخنگوي شرکت ملي گاز ايران گفت: با کاهش مصرف گاز در بخش خانگي، ميزان مصرف گاز در بخش نيروگاهي، به 162 ميليون مترمکعب افزايش يافت.

به گزارش روابط عمومي شرکت ملي گاز ايران، مجيد بوجارزاده اظهار کرد: ميزان مصرف گاز در بخش خانگي و تجاري نيز به 434 ميليون مترمکعب و در بخش صنايع عمده به 100 ميليون متر مکعب در روز رسيده است.وي افزود: طي يک هفته اخير، مصرف روزانه گاز در کشور حدود 700 ميليون مترمکعب بوده است.به گفته رئيس روابط عمومي شرکت ملي گاز، هرچه ميزان مصرف گاز طبيعي در بخش خانگي کاهش يابد، شرکت ملي گاز مي‌تواند ارسال گاز به بخش‌هاي نيروگاهي و صنعتي را افزايش دهد و نتايج زيست‌محيطي بيشتري رقم بخورد.بوجارزاده با اشاره به اعلام سازمان هواشناسي مبني بر کاهش مجدد دما در روزهاي آينده گفت: با توجه به شرايط آب و هوايي و احتمال ورود يک جبهه هواي سرد در اين هفته، براي گازرساني مستمر، مطمئن و پايدار به همه بخش‌ها و به ويژه در بخش خانگي، نياز به همراهي مردم در مصرف بهينه گاز داريم.سخنگوي شرکت ملي گاز ادامه داد: ساده‌ترين و قابل دسترس‌ترين اين راه‌ها عبارت است از پوشيدن لباس مناسب فصل زمستان در داخل منزل، کاهش 2 درجه‌اي دماي منزل، خاموش کردن وسايل گرمايشي اتاق‌هايي که در طول روز از آنها استفاده نمي‌شود و روشن کردن آنها حداقل يک‌ساعت پيش از خواب، رعايت دماي رفاه ( 18 تا 21 درجه)، قراردادن درجه آبگرمکن و پکيج نهايتاً روي 60 درجه، همچنين رعايت دماي رفاه در ادارات، وزارتخانه‌ها، نهادها، شرکت‌ها و ...بوجارزاده با اشاره به لزوم رعايت نکات ايمني از سوي مردم گفت: رعايت نکات ايمني و به‌ويژه چک کردن روزانه دودکش و کلاهک‌ها در پشت‌بام توصيه مي‌شود، چراکه بيش از 70 درصد مرگ‌‌ومير و مسموميت با گاز Co، بر اثر افتادن کلاهک، مسدودشدن دودکش بر اثر بارش برف يا لانه کردن پرندگان و... و افتادن دودکش بر اثر وزش باد اتفاق مي‌افتد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي