جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/11/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5772


درمان بيماري هاي مختلف با تغيير در مصرف انواع غذاها


ابداع دستبندي براي کمک به بهبود بيماران سکته مغزي


خبرپزشكي


خبر


 درمان بيماري هاي مختلف با تغيير در مصرف انواع غذاها  

 تغيير در مصرف انواع غذاها خود نوعي درمان است که از آن پاکي بدن ومجاري و نسوج حاصل مي شود و مصرف مداوم يک يا چند نوع غذا باعث تشکيل انواع ته نشيني ها و گرفتگي ها مي شود اجرام نيز در اثر ترکيبات اسيدي و قليايي قابل حل شدن و تجزيه مي باشند و بعضي از اين ترکيبات دوباره به انرژي و ماده تبديل مي شوند.

ترکيباتي مانند اسيد لاکتيک موجود در ماست و لاکتوز در شير هم براي تجزيه ترکيبات گياهي (انواع مواد سلولزي و خلط گياهي) و براي پاک سازي بدن بويژه در دوران کهنسالي بسيار مهم و کار ساز مي باشد و افرادي که در سنين بالا کمتر از محصولات لبني بويژه ماست بهره مي گيرند دچار انواع گرفتگي ها در مجاري و رگ ها و نسوج و پوست مي شوند.توجه به پاک سازي بدن در سنين بالا بسيار مهم و مهمترين عامل در تغذيه بدن و اعضا مي باشد و افرادي که داراي بدني پاک مي باشند بهتر مي توانند از انواع غذاها در سنين بالا بهره ببرند.

غذاهاي ساده و پر انرژي مانند انواع غذاهاي گياهي و طبيعي و عسل به راحتي انرژي بدن را تامين کرده و نا تواني را در افراد از بين مي برد و آناني که در سنين کهن سالي فعال ترند بهتر مي توانند از حرکات و فعاليت هاي بدني و انواع غذاها بهره برداري نمايند.

بايد سعي بر اين باشد که همه انرژي خود را از غذاها به دست نياوريم تا در موقعي که سيستم گوارش و اعضاي وابسته دچار اشکال شدند از پاي بيفتيم و حرکات و فعاليت هاي بدن نيز انرژي زا بوده و در مواقع لزوم مقداري از نيروي بدن را تامين مي نمايد.

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 ابداع دستبندي براي کمک به بهبود بيماران سکته مغزي 

 محققان دستبندي ابداع کرده اند که با ارسال ارتعاشات براي تحريک اعصاب، به بهبود بيماران مبتلا به سکته مغزي کمک مي کند.به گزارش ايرنا از روزنامه ديلي ميل، اين دستبند که توسط محققان دانشگاه ويسکانسين-ميلواکي در آمريکا ساخته شده است، ارتعاشاتي نامحسوس ارسال مي کند که مغز آنها را تشخيص مي دهد؛ اين ارتعاشات با تحريک اعصاب باعث تقويت حس لامسه شده و به نوبه خود به بازسازي حرکت کمک مي کند.گفته مي شود اين دستبند که بايد دستکم روزي هشت ساعت پوشيده شود حتي در افراد سالم باعث تقويت حس لامسه مي شود.از هر 10 بيمار مبتلا به سکته مغزي 9 نفر بلافاصله بعد از سکته مغزي دچار برخي انواع فلج مي شوند؛ اين فلج ها بر اثر آسيب به قسمتي از مغز ايجاد مي شود که سيگنال هاي الکتريکي را از طريق سيستم عصبي براي به حرکت درآوردن عضلات ارسال مي کند.

اين فلج ها معمولا در سمتي از بدن بروز مي کنند که مخالف طرف آسيب ديده مغز بر اثر سکته مغزي است. فلج و يا ضعيف شدن دست، يکي از رايج ترين اثرات سکته مغزي است که حرکت و استقلال را به شدت محدود مي کند.فيزيوتراپي و حرکت دادن دست مي تواند در اين راستا کمک کننده باشند اما محققان مي گويند اين وسيله جديد که TheraBracelet نام دارد مي تواند به تسريع بهبود بيماران کمک کند.

اين دستبند عصب هايي را که عضلات ضعيف يا فلج را کنترل مي کنند، دوباره فعال کرده و سيگنال هاي ناشي از اعصاب را از طريق ارتعاشات غيرفعال به پوست - اصلي که به رزونانس تصادفي معروف است- تقويت مي کند.مطالعه محققان نشان داد که اعمال ارتعاشات بر مچ موجب تقويت فوري حس لامسه شد.براساس اين گزارش، اين تحقيق که در مجله NeuroEngineering and Rehabilitation منتشر شد، نشان داد که دستبند ياد شده درست مانند ابزارهاي کمک شنوايي که باعث تقويت صدا مي شوند و يا عينک که باعث تقويت بينايي مي شوند، حس لامسه را در بدن تقويت مي کند.


 خبرپزشكي 

 پيشگيري از چاقي و عوامل موثر بر آن

در تمام دنيا چاقي روبه افزايش است‌. در کشورهاي غربي حدود 70درصد جمعيت بالغان، چاقي يا اضافه وزن دارند. در کشورهاي در حال توسعه اين روند روبه رشد است.

مجيد ولي‌زاده، فوق‌تخصص بيماري‌هاي درون‌ريز و متابوليسم در مرکز تحقيقات پيشگيري و درمان چاقي در گفتگو با برنامه "فراسو" شبکه راديويي سلامت با بيان اين مطلب افزود: در کشور ما حدود 65 درصد اضافه وزن يا چاقي دارند، ولي درکشورما اضافه وزن بيشتراز چاقي شيوع دارد. چاقي حتي کودکان راهم درگير مي‌کند و آنها اضافه وزن را به دوران بزرگسالي هم مي‌برند.

وي ادامه داد: به طور معمول بي‌ام‌آي يا شاخص توده بدني از تقسيم وزن برحسب کيلوگرم بر مجذور قد برحسب متربه دست مي‌آيد. اگرحاصل اين تقسيم بين 18.5 تا 25 باشد وزن فرد مناسب است. اگربين 25تا30باشد اضافه وزن محسوب مي‌شود. اگر اين عدد30 تا 35 باشد چاقي درجه يک و اگر اين عدد بين 35 تا40 باشد، چاقي متوسط يا درجه دو و بالا ي 40 چاقي شديد يا چاقي مرضي است.

اين فوق‌تخصص بيماري‌هاي درون‌ريز و متابوليسم در مرکز تحقيقات پيشگيري و درمان چاقي با بيان اينکه اگر چاقي ساده باشد به اين معني است که هيچ بيماري ايجادکننده آنها نيست، تاکيد کرد: بعضي بيماري‌ها باعث افزايش اشتها مي‌شوند، مثل وجود تومور در هيپوتالاموس که باعث افزايش اشتها مي‌شود. تومور در اين ناحيه بسيار نادر است. از هر ده هزار مورد چاقي يک مورد آن به اين علت است. افزايش عملکرد غده فوق کليه باعث اضافه وزن و چاقي مي‌شود.

وي ادامه داد: کم‌کاري تيروئيد اگر شديد باشد درجاتي از چاقي ايجاد مي‌کند که افزايش وزن حداکثر سه تا پنج کيلوگرم است. کم‌کاري تيروئيد آب ميان بافتي يا آب زيرپوستي را زياد مي‌کند و چربي را زياد نمي‌کند و با درمان خوب مي‌شود. وراثت 60 تا 70درصد باعث اضافه وزن و چاقي مي‌شود. اگر يک والد چاق باشد 10 تا 20 درصد باعث چاقي مي‌شود. والدين چاق، بچه‌هاي چاق دارند. به دو دليل يکي وراثت و ديگري رفتار که تاثيرگذار است. اگر چاقي مرضي نيست، بيش از 95 درصد ساده است که عوامل ژنتيک زمينه‌ساز آن است. ولي زاده در خصوص آغاز پيشگيري از چاقي گفت: اهميت پيشگيري به اين علت است که وقتي کسي چاق مي‌شود خيلي وزن کم کردن براي او دشوار است و سخت‌تر از آن حفظ وزن است. در حال حاضر، هم تحرک کمتر شده و هم غذا در دسترس ما بيشتر شده است. البته پيشگيري هرچه زودتر باشد اثر بيشتري دارد.وي با بيان اينکه بهترين سن، قبل از شش سالگي است، اظهارداشت: حتي رژيم غذايي مادر هنگام بارداري روي ذائقه کودک تاثيرگذار است. اگر مادر غذاي پرادويه بخورد بر ذائقه کودک تاثير مي‌گذارد. بهترين شير، شيرمادر است. بچه‌هايي که از شيرخشک تغذيه مي‌شوند، اضافه وزن هم در آنها بيشتر ديده مي‌شود. بچه‌هاي چاق از غذاي کمکي زود هنگام استفاده کرده‌اند.


 خبر 

 ساخت ويروس ضدآنفولانزا با استفاده از فناوري نانو

محققان با استفاده از نانوذرات موفق به ساخت واکسني براي مقابله با ويروس آنفولانزا شدند که دوام طولاني مدت دارد. از مزاياي ديگراين واکسن مي‌توان به هدف‌گيري طيف وسيعي از ويروس‌هاي آنفولانزا اشاره کرد.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،محققان دانشگاه ايالتي جرجيا موفق به توليد واکسني براي مقابله با ويروس آنفولانزاي نوع A شدند که قادر است ايمني طولاني مدت در موش‌هاي آزمايشگاهي ايجاد کند. با اين واکسن محدوديت واکسن‌هاي فصلي آنفولانزا رفع مي‌شود.

واکسن آنفولانزاي فصلي بسيار کوتاه مدت عمل کرده و بايد هر سال آن را تکرار کرد. مشکل ديگر اين واکسن‌ها آن است که تغيير ويروس‌ها، ضرورت به‌روزرساني اين واکسن‌ها را ايجاب مي‌کند.

در اين واکسن‌ها از پروتئين سطح ويروس موسوم به HA براي به‌دام انداختن آن استفاده مي‌شود که اين پروتئين در سر ويروس قرار دارد و از آنجايي که اين بخش ميان ويروس‌هاي مختلف متفاوت است، گاهي واکسن روي يک ويروس اثربخش نيست.

در اين روش جديد به جاي هدف‌گيري بخش سر، بخش داخلي پروتئين HA موسوم به ساقه هدف قرار مي‌گيرد که در ميان بيشتر ويروس‌ها مشترک است.

محققان اين پروژه نانوذرات پروتئيني دو لايه‌اي ساختند که بخش ساقه را در پروتئين هدف مي‌گيرد. آن‌ها اين واکسن را روي موش‌هاي آزمايشگاهي بررسي کرده و نتايج جالب توجهي به‌دست آوردند.

اين نانوذرات بسيار منحصر به فرد هستند؛ زيرا تقريباً تمام پروتئين‌هايي که موجب پاسخ ايمني بدن مي‌شوند را پوشش مي‌دهند. وجود دو لايه در اين نانوذرات موجب عملکرد بهتر آن‌ها مي‌شود. محققان اين نانوذرات را روي موش‌هايي که در معرض چند نوع ويروس مختلف بودند قرار دادند و در نهايت دريافتند که مقدار ويروس در بدن موش‌ها به حداقل مقدار خود رسيده است. البته براي استفاده در انسان‌ها نياز به انجام آزمون‌هاي باليني است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي