جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/11/25 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5772

عليرغم سير صعودي قيمت ها،
نهاونديان :آشفتگي بازار ارز تداوم نخواهد داشت


افزايش سقف برداشت از خودپردازها


نهادهاي مالي


تريبون


 عليرغم سير صعودي قيمت ها،
 نهاونديان :آشفتگي بازار ارز تداوم نخواهد داشت 

 معاون اقتصادي رئيس‌جمهور با تأکيد بر اينکه نوسانات قيمت ارز کوتاه مدت بوده و قابل قبول نيست، گفت: مردم مي‌توانند در حساب‌هاي ارزي، دلار سپرده‌گذاري و برداشت کنند.محمد نهاونديان در حاشيه جلسه هيأت نمايندگان اتاق بازرگاني تهران در پاسخ به سؤال مهر مبني بر شرايط انتشار اوراق مشارکت ارزي از سوي دولت گفت: بانک مرکزي به زودي شرايط اوراق مشارکت ارزي خود را اعلام خواهد کرد که در اين راستا مردم بتوانند بخشي از تقاضاهاي خود براي حفظ ارزش پول را روانه خريد اوراق مشارکت کنند.

معاون اقتصادي رئيس‌جمهور افزود: به هر حال تدابير متنوعي براي بازار ارز از سوي دولت انديشيده شده و تصميم‌گيري‌هاي صورت گرفته، يکي‌ پس از ديگري اعمال خواهد شد.

نهاونديان در پرسش به خبرنگاري مبني بر اينکه آيا بازار ارز از آشفتگي کنوني نجات پيدا خواهد کرد؟ گفت: به طور قطع اين اتفاق رخ خواهد داد، چرا که قيمت کنوني ارز در بازار کوتاه مدت بوده و قابل قبول نيست و حتماً بايد به ثبات و آرامشي که طي چهار سال گذشته در اين بازار تجربه کرده‌ايم، برسيم.

وي تصريح کرد: بايد پيش‌بيني‌پذيري اقتصاد ايران را بالا برد و همان شرايط گذشته که ثبات و آرامش بازار ارز را ديکته مي‌کرد، برگرديم.

فنر نرخ ارز رها شد

عضو هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران با اشاره به افزايش 25 تا 30 درصدي نرخ ارز در دو ماه گذشته، گفت: فنر نرخ ارز رها شده و شاهد وفور بهم‌ريختگي و آشفتگي در بازارها هستيم.

محمد لاهوتي در جلسه هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران با بيان اينکه انتظار داشتيم راجع به مشکلات و موضوعات روز صحبت کنيد و اطمينان بيشتري به بخش خصوصي مي داديد که برنامه کوتاه مدت خود را بر اساس آن تدوين کنيم، گفت: در دو ماه گذشته نرخ ارز بيش از 25 درصد افزايش يافته است. البته افزايش تدريجي نرخ تورم به نرخ ارز رعايت نشده است و عليرغم تذکراتي که از سوي اتاق بازرگاني تهران و فعالان اقتصادي صورت مي گرفت، اين فنر رها شده است؛ اما اکنون بيش از مقداري که بايد، افزايش يافته است و اين امر، شرايط تجارت و برنامه ريزي براي اقتصاد را براي صادرکننده و واردکننده سخت کرده است.

لاهوتي گفت: با وجود تراز تجاري کشور، درآمدهاي ارزي و شرايط بهتر اقتصادي، دليل اين آشفتگي را چطور مي توان تعبير کرد.

فرار مالياتي معامله گران ارز سخت‌تر شد

سخنگوي بانک مرکزي گفت: با اتخاذ روش هاي نظارت و مديريت بازار ارز فرار مالياتي براي دلالان ارز سخت‌تر خواهد شد.

محمدعلي کريمي با اشاره به اينکه از ابتداي امسال تا پايان دي ماه کارشناسان سازمان مالياتي روند خريد و فروش ارز را در بازار رصد کرده اند، افزود: براساس گزارشها و اطلاعات جمع آوري شده از بازار ارز تعداد محدودي از معامله گران اعم از اشخاص حقيقي و حقوقي متأسفانه حجم بالايي از معاملات را انجام دادند و دلارهاي خريداري شده را وارد چرخه بازار نکرده اند بنابر اين ضروري است براي دريافت ماليات از اين افراد اقدام شود.وي تاکيد کرد: قانون مالياتي تمام معاملات ارزي را در بازار آزاد وشبکه هاي مجاز شامل مي شود.سخنگوي بانک مرکزي گفت: اجراي اين روش مديريتي مي تواند تأثير مطلوبي در روند بازار ارز بگذارد و از اين پس تأمين ارز براي تأمين نيازهاي واقعي خريد و فروش شود.


 افزايش سقف برداشت از خودپردازها 

 بانک مرکزي در بخشنامه اي به بانک ها و موسسات اعتباري عضو شتاب، مجوز افزايش سقف برداشت نقدي خودپردازها به صورت درون بانکي به پنج ميليون ريال در ايام پاياني سال و نوروز را صادر کرد.به گزارش بانک مرکزي، بر اساس اين بخشنامه و طبق روال سال‌هاي گذشته با هدف خدمات‌رساني بهتر در روزهاي پاياني سال، بانک ها و موسسات اعتباري عضو شبکه شتاب از روز جمعه 25 اسفندماه سال جاري لغايت روز چهارشنبه 15 فروردين ماه سال آتي مي توانند سقف مبلغ برداشت نقدي از خودپردازها را به صورت درون بانکي (غيرشتابي) به پنج ميليون ريال افزايش دهند.

گفتني است در بخشنامه ابلاغي بانک مرکزي تاکيد شده است، بانک ها و موسسات اعتباري پس از تاريخ ياد شده، ملزمند سقف مبلغ برداشت نقدي را به مبلغ دو ميليون ريال اصلاح کنند.


 نهادهاي مالي 

 بانک شهر، متعلق به تمامي شهروندان است

بانک شهر - مدير عامل بانک شهر با تاکيد بر اينکه در طي سال هاي گذشته هيچگاه از نقش خود در توسعه و آباداني شهرها و بخصوص شهرهاي کوچک کشورمان غافل نبوده ايم، گفت: بانک شهر، متعلق به تمامي شهروندان است.

به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، دکتر حسين محمد پورزرندي ،ارتقاي سطح کيفي زندگي شهروندان شهرهاي کوچک و کلان شهرها را ‌، ماموريت اصلي بانک شهر عنوان کرد و گفت: خوشبختانه براي تحقق اين امر ، از همه توان خود استفاده کرده و خواهيم کرد.

بانک مسکن منتشر کرد:

جزييات پرداخت تسهيلات ازدواج در 31 استان

بانک مسکن - بانک مسکن طي 322 روز سپري شده از ابتداي امسال تا نيمه بهمن‌ماه، 45 هزار و 476 فقره تسهيلات قرض‌ الحسنه ازدواج به زوج‌هاي متقاضي پرداخت کرد.

به گزارش پايگاه خبري بانک مسکن - هيبنا، در ميان 31 استان کشور رکورد بيشترين تسهيلات ازدواج پرداختي توسط بانک مسکن به استان خراسان رضوي تعلق دارد.

بر اساس گزارش‌هاي رسمي، طي بيش از 10 ماه سپري شده از سال جاري مجموعا پنج هزار و 867 فقره تسهيلات قرض‌ الحسنه ازدواج به زوج‌هاي جوان پرداخت کرده است.

استقبال مشتريان به خدمات بانکداري الکترونيک بانک ملي

بانک ملي - استقبال مردم از خدمات بانکداري الکترونيک بانک ملي ايران رو به افزايش است.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ايران، سامانه «بام» که اين روزها در اوج است و به خوبي قابليت هايش را به مشتريان نشان داده، اکنون به بيش از دو ميليون و 270 هزار نفر خدمات ارائه مي دهد.از سوي ديگر تعريف کردن خدمات تازه و جديد بر روي دستگاه هاي خودپرداز و کيوسک هاي نوين بانک ملي ايران، ميزان مراجعه مشتريان براي دريافت خدمات مبتني بر اين سامانه ها را افزايش داده است.

آغاز دور دوم فروش اوراق گواهي سپرده سرمايه گذاري بانک ايران زمين

بانک ايران زمين - دور دوم فروش اوراق گواهي سپرده سرمايه‌گذاري بانک ايران زمين از روز سه شنبه 24 بهمن 1396 آغاز و تا پايان روز يکشنبه 29 بهمن ادامه خواهد  داشت.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ايران زمين، نرخ سود علي الحساب اين اوراق 16 درصد سالانه به صورت روز شمار، پرداخت سود به صورت ماهانه و نرخ بازخريد اين اوراق قبل از سررسيد 14 درصد است.عرضه اين اوراق در واحد‎هاي 1(يک) ميليون ريالي و از تاريخ 24 لغايت 29 بهمن ‎ماه به مدت 5 روز کاري خواهد بود.

رييس اداره تأمين مالي و سرمايه گذاري بين الملل بانک توسعه صادرات تشريح کرد:

خط اعتباري بدون سقف ازاگزيم بانک روسيه

بانک توسعه صادرات - رييس اداره تأمين مالي و سرمايه گذاري بين الملل بانک توسعه صادرات تشريح کرد: از اتفاقات شاخص در حوزه تامين مالي در سال جاري قرارداد خط اعتباري بدون سقف از اگزيم بانک روسيه بود که به امضا رسيده است.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک توسعه صادرات آقاي کامران رضواني در گفتگو با اگزيم نيوز به تشريح يکي از مهمترين قراردادهاي تامين مالي خارجي بانک توسعه صادرات پرداخت و گفت: شرايط و مفاد قرارداد تامين مالي ذکر شده طي مذاکرات فشرده هيات بانکي جمهوري اسلامي ايران با مقامات بانکي و حقوقي اگزيم بانک روسيه مورد توافق قرار گرفت و قرارداد تامين مالي بين اين بانک به همراه بانکهاي ملت، پاسارگاد، سپه، پارسيان با مدير عامل اگزيم بانک روسيه در حضور سفير کشورمان در روسيه و مقامات بلند پايه بانکي و بيمه اي روسيه در تاريخ چهارم دي ماه امسال به امضاء رسيد.

مشارکت بانک رفاه در اجراي پروژه دانش بنيان 500 ميليارد ريالي کيش

بانک رفاه - بانک رفاه در راستاي حمايت از اشتغال و توليد و همراستا با شعار محوري سال 1396، در اجراي پروژه دانش بنيان 500 ميليارد ريالي کيش مشارکت کرد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک رفاه ، در مراسم افتتاح و بهره برداري از کارخانه توليد پروتزهاي اندامي در جراحي ارتوپدي و مغز و اعصاب که به مناسبت ايام الله دهه مبارک فجر و با حضور دکتر ستاري معان علمي و فناوري رئيس جمهور و مسئولان اين بانک برگزار شد، از مشارکت و حضور بانک رفاه در اين طرح ملي قدرداني شد.

تقدير سازمان خصوصي سازي از بانک تجارت

بانک تجارت - سازمان خصوصي سازي از بانک تجارت به خاطر عملکرد «شايسته تقدير در پرداخت سود سهام عدالت» قدرداني کرد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت، معاون وزير امور اقتصادي و دارايي و رئيس سازمان خصوصي سازي کشور طي نامه‌اي خطاب به رضا دولت‌آبادي مديرعامل بانک تجارت با اشاره به اهميت اجراي دقيق سياست‌هاي بخش اقتصادي کشور در حوزه سهام عدالت، از بانک تجارت به خاطر «تعامل شايسته» کارکنان اين بانک در توزيع سود سهام عدالت قدرداني کرد.


 تريبون 

 نوبخت:

پرداخت يارانه با روند فعلي ادامه دارد

نوبخت گفت: سال آينده همه منابعي که تاکنون از افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي تامين شده را يارانه خواهيم داد و تغييري در پرداخت يارانه ايجاد نمي‌شود.

به گزارش ايلنا؛ محمدباقر نوبخت در پاسخ به سوالي درباره پرداخت يارانه‌ها گفت: ما تبصره 18 را از 14 جدا کرديم و دو نکته براي پرداخت يارانه‌ها داريم؛ يک اينکه به خانواده‌هاي واقعا نيازمند يارانه بدهيم، دو اين که به خانواده‌هايي يارانه بدهيم که زير خط مستمري‌بگيران قرار دارند و دريافتي آنان 193 هزار تومان است. قصد ما ريشه‌کن کردن فقر مطلق است.

نوبخت با بيان اينکه سياست دولت اين نيست که حساب مردم را بگردد، گفت: دولت قصد دارد از محل افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي 100 هزار واحد مسکن فرسوده را نوسازي کند که با هر زلزله فرو مي‌ريزد. ما قصد داريم ناوگان حمل و نقل عمومي را نو کنيم که حدود 25 هزار شغل ايجاد مي‌شود.

البته مجلس به ما گفته است 3 هزار ميليارد تومان به شما مي‌دهيم که محل آن از مجموعه 10 هزار ميليارد توماني که از افزايش ماليات و حقوق‌هاي گمرکي حاصل مي‌شود. بدون موافقت مجلس قانون يارانه‌ها را اجرايي نمي‌کنيم.

بن خواروبار کارگري افزايش نمي‌يابد

معاون وزير کار با اعلام اين خبر که تصميم مجلس براي افزايش 15 تا 18 درصدي حقوق زير 2 ميليون کارمندان دولت بر روي دستمزد کارگري هم اثرگذار خواهد بود، گفت: سال آينده بيشتر روي مزد مبناي کارگري متمرکز خواهيم بود و افزايش بن خواروبار منتفي است.

به گزارش ايرنا، احمد مشيريان در حاشيه نشست تخصصي گفت‌وگوي اجتماعي سه‌جانبه با حضور در جمع خبرنگاران از تأثير مصوبه مجلس درباره افزايش 15 تا 18 درصدي حقوق کارمندان با حقوق کمتر از 2 ميليون بر روي تصميمات شوراي عالي کار خبر داد و گفت: وقتي‌که مجلس براي کارمنداني که زير 2 ميليون تومان حقوق مي‌گيرند افزايش 15 تا 18 درصدي تصويب مي‌کند قطعاً اين موضوع روي تصميمات شوراي عالي کار براي افزايش مزد کارگري اثرگذار خواهد بود.

وي افزود: افزايش بن خواروبار کارگري در سال 97 منتفي است و بيشتر روي حداقل حقوق و مزد مبنا متمرکز خواهيم شد.وي همچنين درباره روند افزايش دستمزد در 4 سال گذشته گفت: با وجود اينکه تورم 4 سال گذشته 45 درصد بود، اما افزايش دستمزد بيش از نرخ تورم يعني 75 درصد افزايش يافت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي