جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/12/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5779


کارشکني توتال در استفاده از توانمندي صنعت نفت ايران


معادلات انرژي


ميز خبر


 کارشکني توتال در استفاده از توانمندي صنعت نفت ايران  

 
با وجود اينکه طبق نامه مشاور ارشد وزير نفت توتال اقدام به کارشکني در ارتباط با استفاده از توانمندي هاي صنعت نفت ايران کرده، معاون وزير نفت مي گويد اين وزارتخانه اهرم هاي نظارتي راپيش بيني کرده و پيگير است.

به گزارش مهر، 11 دي ماه سال جاري، محمدرضا نعمت زاده، مشاور ارشد وزير نفت، در نامه اي به بيژن زنگنه، با اشاره به مقاومت توتال در استفاده از توان لوله سازان داخلي، از بهانه جويي اين شرکت فرانسوي براي عدم استفاده از توان داخلي و رجوع به توليدکنندگان خارجي انتقاد کرده بود.

در اين نامه آمده بود: طي پيگيري هاي به عمل آمده در خصوص استفاده حداکثري از توان توليدکنندگان داخلي در پروژه فاز11 پارس جنوبي ( شرکت توتال) جلسات متعددي با لوله سازان شرکت نفت و گاز پارس و معاونت مهندسي توسعه شرکت ملي نفت ايران انجام شد. در اين جلسات مقاومت شرکت توتال در پذيرش لوله سازان داخلي از سوي مسوولين شرکت نفت و گاز پارس به بهانه انفجار خط لوله در خارج و داخل کشور اعلام شد. اين درحالي است که به تازگي با توجه به حمايت هاي شما، در مورد ضرورت توليد لوله هاي مذکوردرداخل کشور ظاهرا شرکت توتال مسائل فني را حل شده تلقي و اعلام نموده است که واگذاري ساخت لوله در داخل موجب تاخير 6 ماهه در اجراي پروژه مي شود. از آنجايي که شرکت توتال از ابتدا نسبت به دعوت شرکت هاي ايراني کوتاهي نموده است به نظر مي رسد مباحث فني و تاخير پايه اساسي نداشته و بايد با تمهيداتي شرکت مذکور مکلف به استفاده از توانمندي داخلي شود.

دعوت به همکاري توتال از شرکت هاي خارجي

پيش از اين نامه، نعمت زاده، درتاريخ 29 مهر ماه سال 96 نيز طي نامه ديگري خطاب به غلامرضا منوچهري، معاون مهندسي و توسعه شرکت ملي نفت ايران گفته بود: پيرو دريافت گزارش پيشرفت کار مناقصات فاز 11 پارس جنوبي متوجه شدم که شرکت توتال به بهانه عدم صلاحيت توليدکنندگان داخلي براي خريد لوله 32 اينچ، اقدام به دعوت از سه شرکت salzghiten، sumitomo و metal one نموده است. اين در حالي است که سه شرکت لوله سازي داخلي آمادگي و توان کامل در ساخت اين نوع لوله ها دارند. بنابراين خواهشمند است دستور فرماييد تا شرکت توتال سفارش گذاري و خريد لوله 32 اينچ فورا متوقف کند و از سه شرکت ايراني مذکور دعوت به مناقصه کند.

وزارت نفت پيگيري مي کند، سازندگان داخلي نگران نباشند

حبيب الله بيطرف، معاون وزير نفت در امور مهندسي، پژوهش و فناوري در حاشيه آيين گشايش رسمي انستيتو فرآورش گاز در پژوهشگاه صنعت نفت گفت: شرکت توتال با هدف استفاده حداکثري از ظرفيت‌هاي ايراني در توسعه فاز 11 پارس جنوبي، بانک اطلاعاتي گسترده‌اي از پيمانکاران و سازندگان ايراني ايجاد کرده است.

وي ادامه داد: در قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبي با کنسرسيومي که در رأس آن توتال فرانسه قرار دارد، استفاده حداکثري از ظرفيت‌هاي ايراني در بخش پيمانکاران و سازندگان تجهيزات پيش‌بيني شده است و ستاد وزارت نفت و شرکت ملي نفت ايران بر اين فرآيند نظارت مي‌کنند.

وي گفت: روش به‌کارگيري پيمانکاران و تأمين تجهيزات بر مبناي مناقصه است و اگرچه برخي شرکت‌هاي لوله‌سازي در ايران در اين زمينه ابراز نگراني کرده‌اند، اما وزارت نفت اين موضوع را پيگيري مي‌کند و جاي نگراني وجود ندارد.بيطرف با بيان اين که هر سازنده ايراني بايد هولوگرام معتبر توليد و کيفيت محصول را داشته باشد، ادامه داد: در صورتي که سازندگان محصول کيفي توليد کنند، اما داراي هولوگرام نباشد، مقرر شده گواهي کيفيت محصول خود را از نهاد صدور گواهينامه کيفيت محصول که در انجمن نفت ايران ايجاد شده است، دريافت کنند.با وجود تاکيدات وزير نفت بر استفاده حداکثري از توان داخلي درپروژه هاي نفتي و همچنين ابراز اميدواري معاون وزير نفت در امور مهندسي، پژوهش و فناوري در ارتباط با استفاده از توان لوله سازان داخلي در پروژه فاز 11 پارس جنوبي، شبهه اي دال بر عدم توانايي شرکت هاي ايراني براي ساخت تجهيزات دسته اول به دليل سال هاي تحريم شکل گرفت. طبق گفته کارشناسان بخشي از اين شبهه را مي توان صحيح دانست چرا که صنعت نفت ايران و ساخت تجهيزات آن سال ها در تحريم بوده و استانداردهاي آن به روز رساني نشده است که البته با توجه به پتانسيل هاي موجود و همچنين همت مسوولين اين موضوع به سرعت مي تواند ارتقا يافته و حل شود.

اميرحسين کاوه، دبيرسنديکاي سازندگان لوله و پروفيل با تاکيد بر اينکه سازندگان داخلي قادر به ساخت لوله هاي مورد نياز در فاز 11 پارس جنوبي هستند، گفت: خط لوله هاي توليد اين نوع لوله در کشور مطابق استانداردهاي روز اروپا بوده و حتي با نمونه هايي از آلمان برابري مي کند. ضمن اينکه ورق فولادي مورد استفاده توليد لوله گاز ترش نيز وارداتي است و تبديل آن به لوله کاري آسان است که بارها و براي پروژه هاي گوناگون انجام شده است. ظرفيت توليد اين لوله ها در کشور بيش ا ز يک ميليون تن در سال است.وي ادامه داد: سازندگان با دريافت سفارش مي توانند توانايي توليد خود را گسترش داده و ضمن آن اشتغالزايي قابل توجهي ايجاد کنند که در شرايط کنوني لازم به نظرمي رسد و يکي از مهم ترين دستاوردهاي به کارگيري قانون استفاده از حداکثر توان داخلي به شمار مي رود.


 معادلات انرژي 

 رسيدن نفت سانچي به سواحل ژاپن تاييد شد

گارد ساحلي ژاپن اعلام کرد نفتي که اوايل ماه ميلادي جاري در سواحل جنوبي اين کشور مشاهده شده بود، به احتمال زياد مربوط به نفتکش غرق شده سانچي بوده است.

به گزارش ايسنا به نقل از رويترز، گارد ساحلي ژاپن اعلام کرد نمونه مواد نفتي که هشتم فوريه در سواحل جزاير اوکينورابو و يورون مشاهده شد، از کشتي غرق شده سانچي بوده است.نفتکش سانچي که حامل 136 هزار تن ميعانات – نفت فوق سبک – از ايران به مقصد کره جنوبي بود، ششم ژانويه با کشتي باري چيني "سي اف کريستال" در درياي چين شرقي برخورد کرد و بلافاصله آتش گرفت.تلاش‌هاي گسترده براي اطفاي آتش اين نفتکش به دليل شرايط جوي نامساعد، موج‌هاي بلند، بادهاي شديد و دود سمي ناشي از سوختن محموله نفتي آن و همچنين يافتن خدمه و جلوگيري از يک فاجعه محيط زيستي گسترده بي‌نتيجه ماند و اين نفتکش پس از گذشت بيش از يک هفته سوختن در آتش، غرق شد. از ميان 32 خدمه نفتکش سانچي که شامل 30 ايراني و دو تبعه بنگلادشي بودند، تنها سه پيکر پيدا شد.يک مقام گارد ساحلي ژاپن به رويترز گفت: با توجه به شباهت نفت و اين حقيقت که هيچ فاجعه دريايي ناشي از يک نشت نفتي در منطقه دريايي نزديک به اين جزاير روي نداده است، به احتمال بسيار زياد مواد نفتي مشاهده شده بر روي آب مربوط به کشتي سانچي بوده‌اند.

رقابت ايران و ترکيه براي سهم‎گيري از سوآپ نفت شمال عراق

درشرايطي که ترکيه وارد مذاکراتي شده که هرچه بيشتر از ظرفيت‌هاي بالفعل و بالقوه سوآپ نفت عراق بهره‌گيري کند؛ به‌نظر مي‌رسد مسئولان نفتي کشورمان به قرارداد 60هزار بشکه‌اي سوآپ نفت عراق که تا 10 روز ديگر قرار است اجرايي شود، بسنده کرده‌اند.

به گزارش تسنيم، اقليم کردستان عراق سالها علاوه بر تخصيص بودجه از حکومت مرکزي عراق، در فروش نفت توليدي خود و همچنين توسعه ميادين قرارگرفته در اين اقليم به‌صورت خودمختار عمل مي‌کرد. طي سالهاي اخير، شرکت‌هاي اروپايي و آمريکايي توانسته‌اند با ايجاد يک فضاي رقابتي براي حضور در ميادين شمالي و جنوبي عراق، به امتيازگيري بيشتر در فرآيند توسعه از ميادين اقليم کردستان (شمال عراق) و ميادين جنوبي اين کشور اقدام کنند، اقدامي که با گنجانده شدن دريافت جايزه و پول بيشتر به‌ازاي توليد هر بشکه بيشتر نفت، در قراردادهاي نفتي عراق چه در شمال و چه در جنوب اين کشور خود را نشان داده است.

به‌گفته يکي از متخصصان مشاور وزارت منابع طبيعي کردستان عراق، ذخاير نفت اين منطقه که قبلاً 45 ميليارد بشکه تخمين زده مي‌شد اکنون به 60 ميليارد بشکه رسيده است، ازاين‌رو 5 درصد ذخاير نفتي جهان در اين اقليم قرار دارد.طبق اعلام رسمي وزارت نفت عراق، توليد نفت اين کشور در ماه جولاي سال 2017 به‌طور متوسط به‌ميزان 4 ميليون و 400 هزار بشکه در روز بوده که از اين رقم 407 هزار بشکه در روز يعني حدود 10 درصد آن در اقليم کردستان بوده است.


 ميز خبر 

 قيمت نفت افت کرد

روز پنج‌شنبه تقويت دلار بر کاهش غيرمنتظره ذخاير انبارهاي نفت، که عامل تقويت بازار بود، سايه افکند و قيمت‌هاي نفت افت کرد.

به گزارش مهر به نقل از رويترز، روز پنج‌شنبه تقويت دلار بر کاهش غيرمنتظره ذخاير انبارهاي نفت، که عامل تقويت بازار بود، سايه افکند و قيمت‌هاي نفت افت کرد.

قيمت نفت خام برنت با 11 سنت کاهش نسبت به قيمت بسته شده به 65.31 دلار به ازاي هر بشکه رسيد.

قيمت نفت خام نيمه‌سنگين تگزاس غرب آمريکا، دابليوتي‌آي، 24 سنت پايين آمد و به 61.44 دلار براي هر بشکه رسيد.

روز پنج‌شنبه دلار در برابر سبدي از ارزهاي مهم جهان به بالاترين مقدار يک هفته‌اي خود رسيد. اين اتفاق پس از اين روي داد که انتشار صورتجلسه ديدار سياست‌گذاري فدرال رزرو در ماه ژانويه نشان داد که سياست‌گذاران اين بانک براي بالا بردن نرخ بهره از هميشه مطمئن‌تر هستند.

درحالي که دلار در حال قدرت گرفتن است، قيمت نفت پس از اين که در ماه ژانويه به بالاي 70 دلار رسيد، نزديک به 10 درصد از ارزش خود را از دست داده است.در چند هفته اخير پيوستگي بين قيمت نفت و دلار تقويت شده است و با شدت گرفتن انتظارات از سرعت بيشتر در افزايش نرخ بهره، هر روز سرمايه‌گذران بيشتري به فروش ساير دارايي‌هاي خود و خريد ارز آمريکا روي مي‌آورند.موسسه سوخت آمريکا در روز چهارشنبه به وقت اين کشور گزارش داد که ذخاير انبارهاي نفت آمريکا در هفته منتهي به 16 فوريه به طور غيرمنتظره‌اي کاهش يافته است و با افتي 907000 بشکه‌اي به 420.3 ميليون بشکه رسيده است.اما بالا بودن قيمت دلار باعث مي‌شود قيمت سوخت براي کشورهايي که بهاي واردات خود را با ارزهاي غير از دلار پرداخت مي‌کنند، بالا برود و پتانسيل کاهش ميزان تقاضا به وجود بيايد.

افزايش 8 درصدي مصرف بنزين در کشور

ميانگين مصرف بنزين کل کشور در 11 ماه امسال­ با 8 درصد افزايش نسبت به مدت مشابه پارسال به 80.2 ميليون ليتر رسيد.

به گزارش شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي، در مدت مشابه پارسال 74.3 ميليون ليتر بنزين مصرف شده بود.

همچنين ميزان مصرف بنزين بهمن ماه امسال نيز به 77.9 ميليون ليتر در روز رسيد؛ اين در حالي است که مصرف بنزين بهمن ماه پارسال 71.6 ميليون ليتر بود که نسبت به امسال 8.5 درصد کمتر است.

پرمصرف ترين روز با 91.6 ميليون ليتر به روز شنبه (21 بهمن) و کم مصرف ترين روز با 63.7 ميليون ليتر به روز جمعه (27 بهمن) مربوط مي شود.ميزان مصرف نفت‌گاز کشور نيز در 11 ماه امسال (منتهي به يک اسفند)، 3.6 درصد رشد به 82.7 ميليون ليتر رسيده است.اين ميزان در مدت مشابه پارسال 79.8 ميليون ليتر بوده است. اما مصرف نفت گاز در بهمن ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 5 درصد کاهش يافته است.بر اساس اين گزارش متوسط مصرف روزانه نفت‌گاز در بهمن امسال 95.8 و در بهمن پارسال 100.9 ميليون ليتر بوده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي