جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/12/05 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5779


لزوم افزايش انرژي بدن براي جلوگيري از بيماري ها


کم‌تحرکي؛ تهديدکننده سلامت مردان


خبرپزشكي


خبر


 لزوم افزايش انرژي بدن براي جلوگيري از بيماري ها 

 
بر حسب شدت و ضعف بيماري بدن افراد داراي قدرت و مشکلات و بيماري مي باشند و آناني که به اندازه نياز داراي انرژي مي باشند از توانايي بيشتر برخوردار و کار معمول را تجربي انجام مي دهند و اندام هاي بيروني و اعضاي دروني و سلول هاي بدن نيز کارهاي لازم را انجام مي دهند سلول هاي دفاعي انواع عوامل بيگانه و مزاحم را از بين مي برند و شخص کمتر دچار انواع بيماري ها مي شود و هنگام بيماري با افزايش نيرو و انرژي، بسياري از بيماري ها از بين مي روند.

بعضي از ذرات مزاحم بيگانه براحتي در بدن افراد ضعيف رشد مي کنند و عده اي هم با سلول هاي دفاعي بدن درگير رشد، آنها را نابود مي کنند و زماني که گلبول هاي دفاعي نمي توانند دشمن را از بين ببرند به تکثير خود ادامه مي دهند و بعضي از مواقع به حالت بي تفاوتي و به نوعي سرطان تبديل شده، که درمان آن مشکل مي شود.

گلبول هاي دفاعي هم به موقع کار خود را انجام مي دهند و براي بيماري هاي جزئي نبايد دارو مصرف کرد که سلول هاي دفاعي به ورزش و دفاع ادامه دهند و بدن ضعيف نشود و افرادي که براي هر بيماري جزئي از انواع داروها بهره مي گيرند گلبول‌هاي خود را تنبل کرده که اين گلبول ها به جز توليد مثل کار ديگري انجام نمي دهند و از آن عوارض حاصل مي‌شود تمام مواد و عوامل و پديده ها تا حدودي براي زندگي بشر و افزايش مقاومت او لازم و ضروري است و از بين بردن آنها در نهايت کاري لازم و ضروري نمي باشد و به نظر مي رسد در مواقع خطر بايد از انواع لوازم و دارو و اعمال ديگر بهره گرفت.

گرد آورنده : محمد تقي اشتري دليوند


 کم‌تحرکي؛ تهديدکننده سلامت مردان 

 رئيس دانشگاه علوم پزشکي اردبيل گفت: کم تحرکي به شدت سلامت مردان را در شرايط کنوني و زندگي ماشيني فعلي تهديد مي‌کند که بايد در کاهش بيماري‌هاي غيرواگير ورزش و تحرک بدني مورد توجه قرار گيرد.به گزارش ايسنا، «قدرت اخوان اکبري» در مراسم گراميداشت هفته سلامت مردان در اردبيل اظهار کرد: اول اسفندماه به عنوان روز جهاني سلامت مردان نامگذاري شده که ضرورت دارد بيشترين آگاهي و اطلاع‌رساني در حوزه ارتقاي سلامت مردان به اشکال مختلف به انجام برسد.وي با بيان اينکه بسياري از مردان چندان رغبتي به مراقبت و مراجعه به پزشکان براي چکاپ سلامتي خود ندارند، خاطرنشان کرد: به دليل برخي بي‌توجهي‌ها به حفظ سلامتي در بين آقايان ما شاهد رخداد مرگ زودرس در مردان هستيم که به دليل حوادث رانندگي، بيماري‌هاي قلبي و عروقي، سکته و سقوط از ارتفاع تعداد زيادي از مردان جان خود را از دست داده و يا به مرگ زودرس گرفتار مي‌شوند.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي اردبيل اين اتفاقات ناگوار را زمينه‌ساز کاهش نيروي کار در جامعه و خلا به وجود آمده در اين زمينه دانست و افزود: سازمان بهداشت جهاني براي بها دادن به سلامت مردان هفته اول اسفند ماه را هفته سلامت مردان نامگذاري کرده تا در يک پويش همگاني حساس‌سازي گروه‌هاي هدف با اولويت تامين سلامت مردان به انجام برسد.


 خبرپزشكي 

 
گامي جديد براي درمان بيماري ايدز

ساخت نوعي داربست DNA اميدهايي براي مقابله با ويروس ايدز ايجاد کرده است. اين داربست محيط مناسبي براي مطالعه‌ي برهم‌کنش پروتئين‌ها و مشخصه‌يابي ويروس ايدز ايجاد مي‌کند. گروهي که اين داربست را ساخته‌اند برنده‌ي چالش BIOMOD شده‌اند.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،يک گروه تحقيقاتي با توليد داربست DNA جديدي موفق شدند گامي ديگر به سوي درمان بيماري ايدز بردارند. اين داربست شرايط بهتري براي مطالعه‌ي ويروس ايدز فراهم مي‌کند.

اين داربست برنده‌ي جايزه Grand در چالش BIOMOD دانشگاه هاروارد شده‌است. در اين رقابت‌ها، تيم‌هاي تحقيقاتي بين‌المللي از دانشجويان مقطع کارشناسي دعوت مي‌شوند تا فناوري‌هاي خود را که در آن‌ها از DNA، RNA و پروتئين استفاده شده به رقابت بگذارند. سال گذشته، روبات مولکولي و روش نانودرماني که به‌‌صورت نمونه‌ي اوليه ساخته شده بود، برنده‌ي رقابت‌ها شد. پروژه‌اي که امسال برنده‌ي جايزه‌ي اين چالش شده، پلتفورمي مبتني بر DNA است که مي‌توان از آن براي مشخصه‌يابي ويروس HIV استفاده کرد.

اين گروه تحقيقاتي روي کپسول پروتئيني حاوي ماده وراثتي ويروس موسوم به کپسيد متمرکز شده‌اند. اين تيم تحقيقاتي اميدوارند که با درک بهتر فرآيند خودآرايي بتوانند راهکار مناسبي براي درمان بيماري ايدز ارائه کنند. با استفاده از اين روش مي‌توان پديده‌ي خودآرايي را در طبيعت بهتر مطالعه کرد.

بازتوليد کپسيد در شرايط فيزيولوژيکي به محققان اين امکان را مي‌دهد تا از DNA تاخورده براي به دام‌اندازي پروتئين کپسيد استفاده کرد.

پروتئين به‌دام افتاده نقش هسته را ايفا مي‌کند تا پروتئين‌ها در اطراف آن تجمع يابند. در اين پلتفورم از رشته‌هاي DNA اصلاح شده کوتاه براي گيراندازي اين پروتئين‌ها استفاده مي‌شود. محققان اين پروژه از اين روش براي مشاهده و کنترل برهم‌کنش ميان پروتئين‌ها استفاده کردند.

با استفاده از داده‌هاي اين آزمايش، مدل رياضي ارائه شد که مي‌توان با استفاده از آن چگونگي نزديک شدن پروتئين‌ها به هم و همچنين خودآرايي سامانه‌هاي مختلف را مورد بررسي قرار داد.

با درک بهتر چگونگي خودآرايي کپسيد در بدن، محققان قادر به ارائه‌ي روش درماني جديدي براي مقابله با ويروس ايدز مي‌شوند. در اين روش درماني از گسترش ويروس در بدن ممانعت به عمل مي‌آيد. ويروس در اين روش درماني شانس بسيار کمي براي جهش داشته و به سختي مي‌تواند نسبت به درمان‌هاي جديد، مقاوم شود.


 خبر 

 ابتلاي 37 درصد تهراني ها به کمر درد

دبيرعلمي اولين کنگره ملي ستون فقرات و ورزش با اشاره به اينکه ورزش نقشي اساسي در پيشگيري و مديريت مشکلات ستون فقرات دارد، گفت: براساس مطالعه اي که انجمن علمي پزشکي ورزشي به کمک شهرداري تهران انجام داده 37 درصد مردم تهران دچار کمر درد هستند.به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي تهران، دکتر رامين کردي در نخستين کنگره ملي ستوان فقرات و ورزش در سالن همايش بيمارستان امام خميني تهران افزود: در مطالعه ديگري که با همکاري وزارت بهداشت و با ارائه طرحي که با کمک سازمان بهداشت جهاني انجام شد، مشخص شد 27 درصد مردم کشور از کمر درد مزمن رنج مي برند.وي ادامه داد: در تمام دنيا اولين يا دومين علت مراجعه افراد به پزشک کمر درد است و همچنين بيشترين علت غيبت از کار و ناتواني جسمي افراد نيز کمر درد گزارش شده است.رئيس انجمن پزشکي ورزشي ايران از شيوع گردن درد در کشور در سال هاي اخير خبر داد و گفت: به دنبال کمر درد، گردن درد نيز در کشور شيوع بالايي دارد اما 5 تا 10 درصد از کمر درد کمتر است که با توجه به زندگي ماشيني و استفاده بيش از حد از گوشي هاي همراه به خصوص در کودکان و نوجوانان، در نسل آينده اپيدمي گردن درد در کشور به وجود خواهد آمد.وي ورزش و آموزش را دو راهکار مهم پيشگيري از کمر درد عنوان کرد و گفت: به دليل ارتباط مستقيم کمر درد با ستون فقرات، به نظر مي رسد ورزش کردن يکي از راهاي پيشگيري و همچنين کاهش بيماري هاي ستون فقرات است.کردي در اولين کنگره ملي ستون فقرات و ورزش که روز 3 اسفند در سالن همايش بيمارستان امام خميني تهران برگزار شد، ادامه داد: در ورزشکاران حرفه اي به دليل فشار به ستون فقرات، کمر درد نسبت به افراد عادي بيشتر است . اين عارضه در فوتباليست ها 1.5 برابر، در شناگران 2.5 برابر و واليباليست ها 4 برابر است. طبق بررسي ما در ليگ برتر فوتبال کشور، يک پنجم بازيکنان سالانه به طور متوسط 13 مسابقه و جلسه تمريني را به علت کمردرد از دست مي دهند.وي افزود: حاصل مطالعه ما نشان مي داد که زنان ورزشکار کشور نيز بين 40 تا 50 درصد دچار کمر درد هستند که در واليبال 55 درصد و فوتسال45 درصد است. لذا اين مهم مي طلبد که براي راه کارهاي علمي از تمامي تخصص هاي مرتبط منجمله، جراحي اعصاب، جراحي ستون فقرات، طب فيزيکي، انجمن درد و.. کمک گرفته شود.کردي با بيان اينکه، مطالعات ما نشان مي دهد که تنها در ورزش کشتي در کشور سالي بيش از يک ضايعه نخاعي کاتاستروفيک به علت آسيب ورزشي ايجاد مي شود، گفت: در همين ورزش شيوع بيماري اسپونديلوليز 30 درصد است. آسيب هاي مزمن ستون فقرات مثل کمردرد نيز در ورزشکاران بسيار شايع است، به نحوي که شيوع سالانه آن 30 درصد گزارش شده است.دبير علمي کنگره در ادامه سيگار ، قليان، کم تحرکي و چاقي را از عوامل مهم ابتلا به کمر درد عنوان کرد و گفت: براساس مطالعاتي که انجام شده يک ساعت ورزش کردن در هفته ابتلا به کمرد درد را در تا 50 درصد کاهش مي دهد.کردي همچنين نحوه نشستن افرادي که با رايانه سروکار دارند را اين چنين توصيف کرد: زماني که سر به طرف پايين خم مي شود برابر 60 کيلو فشار به ستون فقرات و در قسمت پايين اهرم ستون فقرات گردن وارد مي شود. پس کساني که فعاليت آنها بيشتر در پشت ميز انجام مي شود بايد گوش در راستاي شانه و شانه در راستاي لگن قراربگيرد. همچنين سر صاف باشد و ابرو بالاتر از صفحه مانتيور قرار بگيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي