جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/12/06 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5780

رييس جمهور در آيين سي و يکمين جشنواره بين المللي خوارزمي:
سخت گيري هاي بي جا در دانشگاه بايد کنار برود

وزير خارجه:
برخي همسايگان امنيت خود را وامدار کشورهاي خارج از منطقه مي دانند


خبر


اختتاميه دهمين جشنواره تجسمي فجر


فوران آتشفشان در اندونزي‎


سرمقاله

گفتگوي اختصاصي آفرينش با "پروفسور حسين باهر"
بررسي چالش هاي ارتقاي کيفي دانشگاه ها


تصميم ترامپ درباره ايران و فلسطين در "مه"


الجبير: نيازي به سلاح‌هاي آلماني نداريم


عراق: در درگيري‌هاي منطقه‌ از هيچ طرفي جانبداري نمي‌کنيم


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 رييس جمهور در آيين سي و يکمين جشنواره بين المللي خوارزمي:
 سخت گيري هاي بي جا در دانشگاه بايد کنار برود 

 رييس جمهوري گفت: دولت بايد شرايط مساعد را براي پيشرفت علم و پژوهش در کشور فراهم کند. اين حرف نادرست است که به اساتيد، پژوهشگران و جوانان هميشه مشکوک باشيم ، سخت گيري هاي بي جا بايد کنار برود.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني در آيين سي و يکمين جشنواره بين المللي خوارزمي با بيان اين که امروز جوانان اين کشور، اراده و انگيزه لازم را براي رسيدن به پيشرفت دارند، افزود: دولت بايد محيط لازم را ايجاد کند و اگر مي‌خواهيم کشور پيشرفته در علم و فناوري باشيم، محيط علمي بايد براي پژوهش آزاد باشد.وي تصريح کرد: اساتيد در دانشگاه‌ها بايد بتوانند راحت‌تر نظرات خود را به صورت آزادانه بيان کنند؛ البته اين به معناي آن نيست که بخواهند در دانشگاه ترويج مسايل سياسي داشته باشند، چرا که محل ترويج مسايل سياسي کلاس درس و دانشگاه نبوده بلکه احزاب است. استاد از لحاظ علمي بايد آزاد باشد تا هر نظري که به آن رسيده را در تمامي علوم چه حقوق، جامعه‌شناسي، علوم سياسي و غيره عالمانه و آزادانه بيان کند.

وي خاطرنشان کرد: اگر استادي مجبور شد در بيان نظر، خود را سانسور کند، مشخص است که در شيوه‌هاي خود مشکل داريم.رييس جمهوري با بيان اين که بايد در پژوهش آزاد باشيم و نبايد هدف پژوهش را از ابتدا تعيين کنيم، ادامه داد: در رابطه با يک نظريه، فرضيه و چارچوبي که مطرح مي‌شود، تحقيق لازم صورت گيرد تا نتيجه مشخص شود، نه اينکه از پيش هدف يک پژوهش مشخص باشد.

حرف‌هاي زيادي براي اسلامي کردن علوم زده شد

رييس جمهور با اشاره به اينکه عده‌اي تلاش مي‌کردند که علم را به سنتي و جديد تقسيم کنند گفت: اشتباه است که بخواهيم ريشه هر علمي را در آيه و روايات پيدا کنيم.به گزارش ايسنا، حسن روحاني با بيان اينکه پول‌هاي زيادي خرج شد و حرف‌هاي زيادي براي اسلامي کردن علوم زده شد، خاطرنشان کرد: جبر، رياضي و الگوريتم همان جبر و رياضي و الگوريتم ما است، فرقي در اين زمينه ندارد.وي همچنين گفت: بعضي ‌ها فکر مي‌کنند که بايد علوم را دسته‌بندي کرده و با عنوان علومي که ارتباط با دين دارند يا ضد دين هستند، آنها را تقسيم‌بندي کنند. بعضي هم علم را به سنتي و جديد تقسيم مي‌کردند و علم جديد را نمي‌پذيرفتند و معتقد بودند به دانشگاه نياز نداريم. البته اين تفکرات امروز در جامعه ما طرفدار ندارد.

رييس جمهور ادامه داد: عده‌اي مي‌خواستند ثابت کنند که همه علوم ريشه در اسلام دارد و هر علمي که پيدا مي‌شد، يک آيه و روايت پيدا مي‌کردند و مي‌گفتند که ريشه آن در دين است که اين حرف درست نيست. خود پيامبر مسلمانان را تشويق مي‌کرد که به نقاط مختلف دنيا بروند و علم بياموزند.


 وزير خارجه:
 برخي همسايگان امنيت خود را وامدار کشورهاي خارج از منطقه مي دانند 

 وزير امور خارجه گفت: برخي کشورهاي منطقه آبرو، استقلال، عزت، شرف و حيثيتشان را گرو گذاشتند و منابع سرشار کشورشان را به تاراج کمپاني هاي تسليحاتي دادند تا براي خود امنيت بخرند.به گزارش ايرنا، محمد جواد ظريف در همايش ايثار، زبان صلح جهاني اظهار داشت:در منطقه کشورهايي زيرچتر حمايتي هسته اي هستند يا خودشان داراي سلاح هسته اي هستند.کشورهايي را مي بينيد که سالانه دهها و صدها ميليارد دلار هزينه تسليحاتي مي کنند چون امنيت خود را وامدار کشورهاي خارج از منطقه مي دانند.وي افزود: با يک قهر کشورهاي بزرگ لرزه براندامشان مي افتد و با يک لبخند آنها احساس شعف و امنيت مي کنند.رييس دستگاه ديپلماسي يادآور شد: بعد از برجام برخي کشورهاي منطقه سرآسيمه به کمپ ديويد رفتند و اعلام کردند که چرا ما را رها کرديد، بدون شما امنيت و استقلال نداريم.ظريف يادآور شد: به ياد داريم که بعد از اين که طرف به منطقه ما آمد با امراي کشورها رقص شمشير انجام دادند و از خود بي خود شدند و احساس کردند که امنيتي جديدي پيدا کرده اند و ما در چنين منطقه اي زندگي مي کنيم .


 خبر 

 اردوغان: کشتار غيرنظاميان در خون ما نيست

رئيس‌جمهور ترکيه در واکنش به انتشار برخي اخبار مبني بر کشتار غيرنظاميان در عمليات "شاخه زيتون" در سوريه گفت: کشتار غيرنظاميان در خون ما نيست.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آناتولي، رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهور ترکيه در اظهاراتي در واکنش به بيانات برخي مقامات مبني بر اينکه آنکارا در عمليات شاخه زيتون در سوريه غيرنظاميان را مي‌کشد، گفت: آنها چه مي‌گويند؟! اين افراد بي وجدان، بي ادب و بدون هرگونه اصول اخلاقي هستند. در خون ما کشتار غيرنظاميان وجود ندارد اما چنين مرامي در آنها موجود است.

امانوئل ماکرون:

فرانسه در همکاري با روسيه براي آتش‌بس در سوريه تلاش مي‎کند

رئيس جمهوري فرانسه از آمادگي اين کشور براي همکاري با روسيه در راستاي تحقق آتش‌بس در سوريه خبر داد.به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از اسپوتنيک، امانوئل ماکرون رئيس جمهوري فرانسه درباره صدور قطعنامه شوراي امنيت که به برقراري آتش‌بس در سوريه منجر شود، ابراز اميدواري کرد و گفت پاريس در همکاري با مسکو هرچه را براي تحقق آتش‌بس لازم باشد، انجام مي‎دهد.

وي در اين باره گفت: اميدواريم به دنبال تلاش‌هاي آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در راستاي قانع کردن ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه به همکاري، شاهد تصويب اين قطعنامه باشيم.

ماکرون همچنين از قصد خود براي ادامه وساطت درصورت شکست طرح آتش‌بس سخن گفت.


 اختتاميه دهمين جشنواره تجسمي فجر 


 فوران آتشفشان در اندونزي‎ 


 سرمقاله 

ايران، کشوري بازمانده از حمل و نقل

حميدرضا عسگري

امروزه گسترش حمل و نقل نوين به عنوان يکي از ملاک هاي توسعه درحوزه هاي مختلف فناوري، رفاه عمومي، اقتصادي و حتي سياسي قلمداد مي شود. امروز ضعف هاي اين مولفه توسعه در کشور ما از بعد رفاه عمومي بسيار مورد توجه قرار گرفته است. افزايش تصادفات و خسارات مالي به همراه افزايش تعداد کشته شدگان و مصدومان حوادث حوزه حمل و نقل کشوري، عملاً موجب نارضايتي عمومي گرديده است. بسياري از خانواده ها بي سرپرست شده اند و درجرگه توان يابان اجتماعي قرار گرفته اند، بسياري از والدين فرزندان جوان خود را با هزار آرزو از دست مي دهند، دختران جواني که همسران خود را درکمتر از سالي زندگي مشترک در آغوش مرگ مي بينند و... همه و همه ناراضي از ميزان تلفات و خسارات مالي و جاني در سيستم حمل و نقل کشور هستند.

فقط مشاهده کنيد که در يک هفته اخير چندين حادثه در حوزه حمل نقل داشته ايم. سقوط هواپيماي تهران- ياسوج با 66 کشته، فرود اضطراري هواپيما به علت شکستگي شيشه جلو در اصفهان، فرود اضطراري درمشهد و خروج هواپيما از باند، واژگوني اتوبوس ها و تصادف خودروهاي سواري در محورهاي اصفهان، کرمان، يزد، مشهد، همدان، با بيش از 30 کشته و ده ها زخمي، خروج قطار باري از ريل در کاشمر و خبرهايي که همچنان از تصادفات خودروهاي سواري و کشته و شدن سرنشينان آن مخابره مي شود. اين همه حادثه تنها در کمتر از يک هفته رخ داده، حال اگر در مقياس سال ميزان حوادث و تعداد کشته ها و زخمي را محاسبه کنيم ده ها برابر اين آمار خواهند بود!

درتمام حوادث نيز هيچ مسئوليتي از سوي نهاد و يا مسئول ذي ربط پذيرفته نمي شود و پاسخگويي معنايي ندارد. کسي عذرخواهي نمي کند و قولي براي بهبود شرايط هم نمي دهد و همه درصدد اين هستند که تقصير را به گردن ديگري بيندازند و با ايجاد يک چرخه باطل از وضعيت آب و هوا و خطاي راننده و خلبان به عنوان علت اصلي ياد کنند و نهايتاً باگذشت زمان همه چيز فراموش مي شود.

اين ميزان حوادث با اين تعداد کشته و زخمي، ما را در صدر جدول مخاطره آميز ترين کشورهاي جهان قرار داده است. حتي تعداد کشته هاي ناوگان حمل و نقل در کشورهايي همچون هند و پاکستان که مردم روي سقف قطارها و اتوبوس ها مي نشينند اين اندازه نيست. بهانه تحريم راحت ترين راه براي فرار از زير بار مسئوليت است. اما استفاده از تحريم براي رسيدن به سودهاي کلان مالي، اصلي ترين عامل عدم پيشرفت و توسعه ما در زمينه حمل و نقل بوده است.

فرض را براين بگيريم که ما از صفر تا صد در صنعت هوايي تحريم هستيم، آيا اين دليلي براي پرواز هواپيماهاي از رده خارج با انواع نواقص فني است؟! اگر هواپيماهاي سه تا چهار دهه پيش را از رده خارج کنيم و چشم اميدي به اورهال کردن هاي نمايشي و غيراصولي نداشته باشيم، قطعاً راهي براي بهبود اوضاع پيدا خواهيم کرد و يا حداقل اينکه مردم از طريق ديگري نياز به حمل و نقل خود را حل خواهند کرد.

حال در زمينه هوايي تحريم بوديم، آيا در زمينه حمل و نقل جاده اي و ريلي نيز محدوديت جهاني برما اعمال شده؟! آيا ساخت و يا واردات خودروهاي ايمن و استاندارد مشکل بزرگ و لاينحلي است که باعث شده ما بيش از کشته هاي هشت سال جنگ تحميلي در جاده هاي کشور به طور سالانه چندهزار نفر را به کام مرگ بفرستيم.

آيا استادارد سازي جاده ها و استفاده از ناوگان حمل و نقل ريلي نيز، نيازمند صدور مجوز خارجي است.

پرداختن به اين امور بي فايده است، چرا که اساس نگاه و فرهنگ رفتاري ما درمورد حمل و نقل نگاهي غيراصولي و منفعت گراست. اگر منفعت طلبي و دست هاي سياسي و منافعشان از حوزه هاي تخصصي کوتاه شود، قطعاً با حضور بخش خصوصي و سرمايه گذاران داخلي و خارجي در فضايي آزاد، امکان بروز شدن ناوگان حمل و نقل کشور وجود خواهد داشت. امروز در اين موضوع ما هيچ حرفي براي گفتن در مقايسه با همسايگان نداريم و بدتر از همه اينکه متخصصان و نيروهاي زبده ما همچون خلبانان ماهر کشور درحال عزيمت و مهاجرت به کشورهاي عربي براي کار هستند!.

اما درکشور ما همچنان وضعيت آب و هوا خراب است و خطاي انساني عامل حوادث است...

hamidasgari2020@yahoo.com


 گفتگوي اختصاصي آفرينش با "پروفسور حسين باهر"
 بررسي چالش هاي ارتقاي کيفي دانشگاه ها  

 
• افزايش کمي دانشگاه ها و کاهش کيفت آموزشي

بي توجهي به اشتغال و حفظ دانش آموختگان دانشگاه

عدم فراهم سازي ابزار لازم جهت رشد خلاقيت و توليد علم در دانشگاه

عدم کاربردي بودن دروس دانشگاهي و ارتباط با نيازهاي جامعه

بي توجهي به منابع علمي بومي وعدم ضرورت اسلامي کردن تمام علوم

پيرامون مباحث مطرح در ارتقاي کيفي دانشگاه ها موضوعات مختلفي مطرح است. از عدم اشتغال دانش آموختگان تا مهاجرت و نحوه کيفي آموزش آنها در داخل و... ازجمله مواردي است که امروز در حوزه علم و آموزش کشور مطرح است. اهميت اين مسائل را بايد در جديت و برنامه ريزي کشورهاي توسعه يافته جهان مشاهده کرد. امروز جنگ هاي نظامي از رده خارج شده و پيکار بر سر کسب علم و تکنولوژي در اولويت حياتي دنيا قرار گرفته است.

امروز براي ادامه حيات و حفظ وزن و جايگاه خود در ميان ملل و حتي همسايگان منطقه اي ، چاره اي نداريم جز اينکه رشد فزاينده علمي خود را ارتقا دهيم. اگر نگاهي به وضعيت کشورهاي اطرافمان کنيم متوجه خواهيم شد که تمام همسايگان ما اعم از کشورهاي بزرگ و کوچک نسبت به يک دهه گذشته متحول شده اند و
گام هاي بلندي را در مسير علم و تکنولوژي برداشته اند.

تنها مسير رسيدن به موفقيت در اين عرصه از دانشگاه مي گذرد. اگر بتوانيم دانشگاه هاي خود را براساس استانداردهاي روز علمي ارتقا دهيم و جهت گيري آنها را در راستاي نيازها و خواسته هاي مختلف کشور هدايت کنيم، قادر خواهيم بود در عرصه رقابت جهاني با ديگر کشورهاي دنيا و منطقه باقي بمانيم. درغيراين صورت با خودفريبي و خود شيفتگي بي جهت، جز عقب ماندگي و وابستگي حاصلي در پيش نخواهيم داشت.

براي آفت شناسي اين مسئله با پروفسور "حسين باهر" از اساتيد باتجربه دانشگاه به بحث و گفتگو نشستيم. پروفسور باهر با داشتن چندين مدرک کارشناسي، کارشناسي ارشد، دکتري و فوق دکتري در رشته هاي جامعه شناسي، حقوق، اقتصاد، اکونومتري،جرم شناسي، مديريت، زبان انگليسي، ادبيات فارسي و فلسفه، ازجمله کساني است که از بدو کودکي تا کنون درحال علم آموزي و تدريس درفضاي آموزشي و دانشگاهي داخل و خارج از کشور بوده است.

توسعه کمي و کاهش کيفيت دانشگاه

يکي از مهمترين دغدغه هاي امروز جامعه ما عدم اشتغال دانش آموختگاني است که از توانايي بالايي برخوردارند و سرمايه ملي ما محسوب مي شوند. موضوع ارتقاي کيفي دانشگاه ها در اين عارضه دخيل بوده و بايد بررسي کرد که چرا دانشگاه هاي ما قادر به حفظ اين خبگان و سرمايه هاي ملي نيستند.

پروفسور باهر معتقد است دانشگاه ها بعد از انقلاب با توليد "انبوه و اندوه" شروع به توسعه کمي نمودند و به لحاظ ساختار سازماني نيز در سطح کشورگسترش يافتند. به طبع وقتي کميت بي محابا رشد کند کيفيت کاهش خواهد يافت. بنده سال ها پيش درمناظره اي با مسئولان دانشگاهي کشور نسبت به توليد انبوه و کمي اعتراض داشتم اما آن زمان اعلام شد که ما درپي برنامه اي فرهنگي هستيم که سطح سواد و علم جامعه را از ديپلم به ليسانس بالاببريم. البته اين موضوع نيز محقق شد و امروز مشاهده مي کنيم که متوسط سواد جامعه ليسانس است.

درآن زمان بنده طرح مسئله کردم که پاسخگوي کار و اشتغال اين جوانان چه کسي خواهد بود که مسئولان فرمودند اين مسائل به وزارت کار مرتبط است و ما مسئوليتي نداريم. درحالي که با توليد کمي دانشگاه و دانشجو بايد خروجي آن را مدنظر قرار داد. دراين باره دو مسئله مطرح است: ابتدا اينکه خود دانشگاه اين دانشجويان را به صورت کاربردي آموزش و پرورش داده باشد، دوم اينکه جامعه نيز به اين آموزش کاربردي نياز داشته باشد که متاسفانه درحال حاضر ما هيچکدام از اين دو مسئله را نداريم.

عدم کارايي و کاربردي بودن دروس دانشگاهي

دکترباهر با انتقاد از عدم کارايي و کاربردي بودن دروس دانشگاه گفت: امروز اکثر رشته هاي دانشگاه هاي ما تئوريک هستند و درحد ليسانس هيچ کاربردي ندارند و در سطوح بالاتر نيز فقط مي توانند در خود دانشگاه تدريس داشته باشند وکارايي ديگري ندارند. بنده دکتراي اقتصاد از کانادا دارم اما مدرک من هيچ کاربردي نخواهد داشت، چرا که دانش اقتصاد با عمل اقتصاد متفاوت است و اقتصاد داني با اقتصاد خواني زمين تا آسمان فرق مي کند.

پروفسور باهر با اشاره به آفت رشد کمي دانشگاه ها به دو خروجي منفي اين رويه اشاره کرد و در تشريح آنها گفت: با اين سبک و مدل آموزشي ابتدا آن دسته از دانشجوياني که باهوش و ذکاوت هستند، اينجا مطالعات ابتدايي را انجام مي دهند ومدتي بعد با شبکه هاي بين المللي و دانشگاه هاي خارجي آشنا مي شوند و پذيرش مي گيرند و مهاجرت مي کنند. دومين آفت اين رويه کمي گرايي در دانشگاه ها، افزايش سطح توقعات جوانان مي باشد که تاثيرات بسياري در آينده و زندگي اجتماعي آنها دارد.

هدر رفت نيروي انساني در رشد کمي دانشگاه

جوان ما پس از فارغ التحصيلي با مدرک ليسانس يا بالاتر توقع دارد کاري در شأن آن آماده و فراهم باشد اما وقتي کاري نيست پس از مدتي مجبور مي شود به شغلي بي ربط با رشته تحصيلي و مدرکش مشغول به کار شود. بايد به اين نکته توجه کرد که اين فرد در اين مقطع چقدر از عمر خود را صرف کرده تا به اينجا رسيده و امروز چقدر براي ما کارايي خواهد داشت. ضمن اينکه برخي جوانان ما چه دختر و چه پسر براي فرار از بيکاري و يا اينکه صرفاً بگويند طرف دانشجوست، حاضرند در هر رشته و هر دانشگاهي مشغول شوند.

پروفسور باهر به عنوان کارشناس جامعه شناسي به آسيب پذيري دختران در اين عرصه نيز اشاره داشت و اين چنين توضيح داد: دختران ما به لحاظ اجتماعي به شدت از اين رشد کمي ضربه مي خورند. امروز دختران ما در مدارج ارشد و دکتري مدرک مي گيرند. حال اين دانشجوي ما درمقطع دکتري به لحاظ ازدواج با مشکل مواجه مي شود. ازيکسو سن او بالا رفته و نمي تواند با يک جوان ازدواج کند و از سوي ديگر به سبب داشتن مدرک دکتري حاضر نيست با يک فرد عادي تشکيل خانواده دهد. به اين ترتيب سرمايه هاي ملي و انساني ما از دست خواهند رفت چرا که يا مهاجرت مي کنند و يا دررشته غيرمرتبط با آفت هاي مختلفي مواجه خواهند شد.

عدم تمايل دانشجويان به توليد علم

مبحث ديگري که در گفتگو با پروفسور باهر به آن پرداختيم موضوع عدم تمايل دانشجويان به خلاقيت و توليد علم بود و اينکه چرا امروز دانشجويان ما از مهارت کافي برخوردار نيستند. ايشان در اين باره ابتدا به اين مسئله اشاره کردند که اکثر رشته هاي ما غيرکاربردي هستند . رشته کاربردي همچون پزشکي است که دانشجو درحين تحصيل به بيمارستان منتقل مي شود و آنجا از نزديک کار انجام مي دهد و درهمين زمان مدام دوره هاي مختلف کاري را به صورت تجربي فرا مي گيرد. اما مسئله ديگر اينکه اساتيد ما نيز کاربردي نيستند. يعني امروز اگر شما يک استادي را که مکانيک درس مي دهد را به کارگاه ببري هيچ کاري نمي تواند انجام دهد، چرا که فقط تئوري خوانده و تئوري تدريس کرده است.

کارگزاران صنعتي ما اغلب سواد آکادميک چنداني ندارند، اما با آي کيو هاي بالا و کارعملي درحوزه صنعت فعالند و موفقند. به عبارتي خلاقيت آنها در جوار فضاي کارگاهي و عملياتي تبلور پيدا کرده است. اما امروز ما در دانشگاه ها ابزاري براي بروز خلاقيت نداريم. خلاقيت در بشر زماني رخ مي دهد که ابزاري دراختيار داشته باشد تا از طريق آن به دستاوردهاي جديد برسد. امروز دانشگاه هاي ما لابراتوار ندارند، کارگاه هاي تخصصي وجود ندارد. دانشگاه هايي هم که از امکانات مناسب برخوردارند به سبب ازدياد دانشجو بايد نوبتي به کارگاه و آزمايشگاه بروند در صورتي که دانشجو بايد دوساعت تئوري بخواند و شش ساعت تجربي کسب دانش کند. لذا با اين سبک و سياق نبايد انتظار خروجي علمي چشم گير داشته باشيم.

گسست زنجيره علمي در کشور

شما درکل دانشگاه هاي ما جستجو کنيد، ببينيد در رشته مديريت ما چند مدير لايق تربيت کرده ايم که امروز در امور توسعه کشور دخيل باشد و به عنوان دستاورد دانشگاه تلقي گردد. يا در رشته علوم انساني شما ببينيد کل دانشگاه هاي ما طي چند دهه اخير چند شاعر درحوزه ادبيات فارسي تربيت کرده اند که بتوان ازآنها به عنوان دستاورد دانشگاه ياد کرد و از سبک آنها براي ارتقاي علوم ادبي بهره برد.

بايد پذيرفت که زنجيره علمي ما ازهم گسسته است و سعي نمي کنيم تمام ملزومات رشد و ارتقاي کيفي علم ودانشگاه را باهم طي کنيم. بنده به مجارستان سفر کرده بودم، ديدم که دانشگاه کشاورزي را در يک باغ بزرگ تاسيس کرده بودند. همانطور که ما رشته پزشکي را در فضاي بيمارستان ها دنبال مي کنيم آنها تمام رشته هاي دانشگاهي را در کارگاه و آزمايشگاه هاي مربوطه داير مي کنند.

تحول و ارتقاي علوم انساني در بستر بومي و اسلامي مبحث ديگري بود که درگفتگو با پروفسور باهر به آن پرداخته شد. اين استاد دانشگاه درپاسخ به اين سوال که ما در راستاي تحول اين علوم چه دستاورد تازه اي را به دانشجو ارائه خواهيم کرد، گفت: دراين باره ما دو راهکار داريم. ابتدا اينکه داشته هاي خود را به عنوان منشأ استفاده کنيم. ماچهارکتاب بسيار غني داريم (گلستان سعدي، حافظ، شاهنامه و مثنوي معنوي) که حتي خواندن آن را بلد نيستيم! بنده در دانشکده هاي ادبيات که رفت و آمد و تدريس دارم مشاهده مي کنم که اساتيد اين رشته با غلط اين کتب را ميخوانند و حتي بلد نيستند آن را معني کنند و عزمي هم براي کاربردي کردن آن نداريم.

لازم نيست تمام علوم را اسلامي کنيم

بنده درکانادا در رشته دکتري فلسفه تحصيل کردم و همچنين دکتري ادبيات نيز دارم، چون در هر دو حيطه مطالعات و تحصيل کردم لذا ديدم که در انتهاي فوق دکتراي رفتار شناسي درکانادا، حکمت هاي مولانا شرح و بسط مي شد. اما دراينجا کاربرد اين کتب مرجع را فراموش کرده ايم. امروز دنيا از اين ميراث ما استفاده مي کند و ما آنها را رها کرده ايم و حتي قادر به استفاده از آن نيستيم.

مسئله ديگر اين است علوم و کتب غربي تماماً بد نيستند و لازم است ما آنها را نيز فرابگيرم و نسخه بومي آن انديشه را پياده کنيم. حالا اسلامي و يا غيراسلامي بودن آن زياد اهميتي ندارد بلکه انساني بودن علوم واژه بسيار کاملي است که همه گير است. متاسفانه امروز از واژه اسلامي سو استفاده مي شود. ما قرآن را داريم به عنوان مرجع اسلام اگر تنها قران را درک کنيم و به آن عمل کنيم براي دنيا و آخرت ما کفايت مي کند و ديگر لازم نيست همه چيز و همه علوم را اسلامي کنيم.


 تصميم ترامپ درباره ايران و فلسطين در "مه" 

 
ايسنا :وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد که سفارتش در رژيم اسراييل را در ماه "مه" به قدس منتقل مي‌کند، اين دومين تصميم و اقدام مهم و جنجالي است که دونالد ترامپ براي اين ماه در نظر گرفته است. ترامپ در ماه مه نيز با تصميم تمديد يا عدم تمديد تعليق تحريم‌هاي ايران در چارچوب برجام روبه‌روست.در ميان استقبال صهيونيست‌ها و خشم فلسطيني‌ها وزارت خارجه آمريکا شب گذشته اعلام کرد، کشورش قصد دارد سفارت خود در قدس را در ماه مه هم‌زمان با هفتادمين سالگرد نکبت (سالگرد تشکيل اسرائيل) افتتاح کند.بر اساس گزارش شبکه الجزيره، يک مقام مسوول آمريکايي در اين‌باره گفته است: سفارت تا زمان آماده شدن ساختمان جديدش به ساختمان مربوط به فعاليت‌هاي کنسولي در محله "ارنونا" در بخش غربي قدس اشغالي منتقل خواهد شد.وي خاطرنشان کرده است: انتخاب اين تاريخ و هم‌زمان شدن آن با سالگرد تاسيس اسرائيل حامل يک مفهوم نمادين است


 الجبير: نيازي به سلاح‌هاي آلماني نداريم 

 
وزير امور خارجه عربستان ضمن ابراز نارضايتي از توقف صادرات سلاح‌هاي آلماني به کشورهاي عضو ائتلاف عربي تاکيد کرد، ما به سلاح‌هاي آلمان نيازي نداريم.به گزارش ايسنا، عادل الجبير، وزير امور خارجه عربستان در مصاحبه‌اي با خبرگزاري آلمان، تصميم برلين در توقف صادرات سلاح به کشورهاي عضو ائتلاف عربي را "عجيب" خواند و گفت: عربستان نيازي به سلاح‌هاي آلماني ندارد و نيازش را در جايي ديگر تامين مي‌کند.وزير امور خارجه عربستان با اشاره به اينکه علت اتخاذ چنين تصميمي از سوي برلين را درک نمي‌کند، مدعي شد: جنگ عليه يمن جنگي "مشروع" است و دولت (مستعفي) يمن اين درخواست را از ما کرده و اين دخالت شامل قطعنامه‌اي مي‌شود که از سوي شوراي امنيت صادر شده است!الجبير افزود: آلمان به کشورهايي که عضو ائتلاف ضد داعش هستند و در سوريه و عراق فعاليت دارند و نيز کشورهايي که با طالبان در افغانستان مبارزه مي‌کنند سلاح صادر مي‌کند.


 عراق: در درگيري‌هاي منطقه‌ از هيچ طرفي جانبداري نمي‌کنيم 

 
اليوم السابع : رئيس‌جمهوري عراق در نشست خود با هيات رسانه‌اي عربستان تاکيد کرد، عراق در درگيري‌هاي منطقه‌اي از هيچ طرفي جانبداري نمي‌کند و بايد يک عضو فعال در حل مشکلات و مسائل منطقه باشد.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه مصري اليوم السابع، فواد معصوم، رئيس‌جمهوري عراق در ديدار با يک هيات رسانه‌اي عربستاني در بغداد که مويد اللامي، رئيس اتحاديه خبرنگاران عراق و عبدالعزيز الشمري، سفير عربستان در عراق در آن حضور داشتند بر اين مساله تاکيد کرد که کشورش در درگيري‌هاي منطقه از هيچ طرفي جانبداري نمي‌کند.

قرار است اين هيات عربستاني با حيدر العبادي، نخست وزير عراق، سليم الجبوري، رئيس پارلمان و چند وزير ديگر ديدار کنند.


 يك نكته از هزاران 

 موسسه تحقيقاتي "لگاتوم" در لندن در "شاخص رفاه جهاني" که کشورهايي با بيشترين ميزان رفاه را در سال 2017 رتبه‌بندي کرده، 19 کشور را که داراي بهترين سيستم‌ مراقبت‌هاي بهداشتي در جهان هستند معرفي نمود. برشمردن نام اين کشورها که اکثراً اروپايي هستند و بررسي عملکردشان در پوشش تمامي هزينه هاي درمان شهروندان، ملاک ما نيست. بلکه جالب تر از ديدن نام و عملکرد کشورهاي اروپايي، قرار گرفتن نام قطر در بين اين 19 کشور بود. بهترين استانداردهاي سلامت در خاورميانه متعلق به قطر بوده و اين کشور اخيرا اقداماتي در جهت اجراي سيستم مراقبت سلامت همگاني انجام داده است.

عليرغم اقداماتي که دردولت يازدهم درقالب طرح بيمه سلامت صورت گرفت، دردولت دوازدهم بسياري از مزيت هاي آن از بين رفت و ديگر قابليت هاي قبلي را ندارد. به لحاظ پوشش هزينه هاي درمان نيز دفترچه هاي بيمه تقريباً به دفتريادداشت و دفتر نسخه دکترها تبديل شده است. ايکاش درکنار اين همه دغدغه سياسي و اقتصادي، قدري هم به سلامت مردم فکر مي شد.


 ميز خبر 

 بررسي بودجه سال 97 ، در هيات عالي نظارت مجمع تشخيص مصلحت نظام

هيات عالي نظارت مجمع تشخيص مصلحت نظام به رياست آيت الله هاشمي شاهرودي تشکيل جلسه داد.

به گزارش روابط عمومي مجمع تشخيص مصلحت نظام ، در نشست هيات عالي نظارت مجمع که با حضور رئيس سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار شد، مغايرت هاي مصوبه مجلس شوراي اسلامي درباره بودجه سال 97 کشور ، با سياست هاي کلي نظام مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

آمريکا به دنبال تامين نيازهاي دفاعي ترکيه به جاي اس-400

آمريکا به دنبال همکاري با ترکيه براي گسترش قابليت دفاعي - هوايي ترکيه به عنوان جايگزين سامانه زمين به هواي اس-400 روسيه است.به گزارش ايسنا، يک مقام دولت آمريکا در گفت‌وگو با روزنامه حريت، اعلام کرد: آمريکا تمايل ترکيه براي ارتقاي سيستم‌هاي دفاع هوايي‌اش را درک مي‌کند اما ما نگران هستيم و نگراني خود را درباره ‌استفاده از سامانه اس-400 روسيه بيان کرديم، ممکن است اين مساله قابليت همکاري با ناتو را کاهش دهد و حتي ترکيه را تحت قانون جديد تحريم، مورد هدف تحريم‌هاي جديد عليه روسيه قرار دهد.

يک ژنرال روس: بيش از 200 سلاح جديد در سوريه آزمايش کرده‌ايم

ژنرال روس اعلام کرد، کشورش بيش از 200 نوع سلاح جديد را در سوريه آزمايش کرده است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، ولاديمير شامانوف، فرمانده پيشين سربازان نيروي هوايي روسيه که اکنون رياست کميته دفاعي دوماي روسيه را بر عهده دارد، گفت: ما برادرانه به مردم سوريه کمک مي‌کنيم و در همين راستا از بيش از 200 سلاح جديد استفاده کرده‌ايم.

وي ادامه داد: اين اتفاق تصادفي نيست که امروز برخي از کشورها مستقيم براي خريد سلاح‌ به سوي ما مي‌آيند. حتي کشورهايي که متحد ما نيستند.او افزود: امروز صنايع نظامي و دفاعي ما به گونه‌اي است که ما مي‌توانيم به آن افتخار کنيم.

روسيه يکي از متحدان اصلي دولت سوريه است.

آمريکا توافق فروش جنگنده‌هاي رافال فرانسه با مصر را متوقف کرد

يکي از روزنامه‌هاي فرانسوي گزارش داد، آمريکا از بيم آنکه فناوري‌هاي موشکي منتقل شود، توافق مصر و فرانسه را براي فروش چند فروند ديگر از جنگنده‌هاي رافال به نيروي هوايي اين کشور عربي بلوکه کرده است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، روزنامه "لاتريبون" گزارش داد، دولت آمريکا براي ممانعت از صادر کردن قطعه‌اي از موشک کروز اسکالپ ساخت آمريکا که بر روي اين جنگنده‌ها نصب مي‌شود، روند مذاکره مصر و فرانسه را در فروش چند فروند ديگر از جنگنده‌هاي رافال متوقف کرده است.


 خبــــر 

 آمريکا شديدترين تحريم‌هاي تاريخ خود را عليه کره شمالي اعمال کرد

رئيس‌جمهور آمريکا شديدترين تحريم‌هاي مالي خود را عليه کره شمالي اعلام کرد که بنا به گفته مسئولان آمريکايي با هدف توقف برنامه‌هاي نظامي و اتمي اين کشور است.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا در جريان کنفرانس خبري با مالکوم ترنبول، نخست وزير استراليا گفت: امروز قوي‌ترين تحريم‌ها را که تاکنون عليه هيچ کشوري اعمال نکرده‌ايم عليه کره شمالي اعمال کرديم. ما بايد در کنار يکديگر محکم بايستيم تا مانع شويم که رهبري خشن کره شمالي با تسليحات اتمي جهان را تهديد کند.

اين تحريم‌ها 56 کشتي، کارخانه کشتي سازي و ديگر کمپاني‌ها را که به گفته مقامات آمريکايي، کره شمالي از آنها براي دور زدن تحريم‌هاي پيشين استفاده کرده، هدف مي‌گيرد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

حساب هااز سپتامبر سال 2007

تجزيه مخارج توسط بخش بودجه

مجموع هزينه هاي مقايسه بودجه

عملياتي 2006 2007

I . هزينه هاي کارکنان

حقوق ها 605,000 607,655 594,242

مشاوران 25,000 12,125 18,095

هزينه هاي اجتماعي 280,000 270,779 266,609

مجموع فرعي 910,000 890,559 878,946 I

II . هيأت مديره وکميته ها

40,000 37,026 37,256

مجموع فرعي II 40,000 37,026 37,256

III . فعاليت هاي برنامه

اطلاعات، ارتباطات ومطالعات 15,000 15,815 10,535

گروه هاي کاري، اجلاس ها و کنفرانس ها

111,000 64,669 84,537

برنامه LEDHER

0 0 65,000

انتشارات 80,000 62,744 70,162

- سياست آموزش عالي 22,000 22,000 22,000

- افق هاي IAU

23,000 17,570 21,932

- کتاب راهنما/ فهرست جهاني و راهنماي آفريقا

23,000 10,000 18,000

- جزوات ومقالات 10,000 10,000 6,177

- ترجمه 2,000 3,174 2,053

مسافرت 25,000 20,606 24,843

مجموع فرعيIII

231,000 163,834 255,077


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي