جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/12/06 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5780


10 قرارداد نفتي که امسال امضا نشد

مديرکل دفتر پايش فراگير سازمان حفاظت محيط زيست:
ميزان بنزن و آروماتيک‌ بنزين در تهران زير حد استاندارد است


معادلات انرژي


ميز خبر


 10 قرارداد نفتي که امسال امضا نشد 

 
مذاکرات نفتي در فضاي پسابرجام و معرفي قراردادهاي جديد نفتي(IPC) از سوي وزارت نفت بعد از سال‌ها رنگ و بوي جديدي به خود گرفت. به طوري که بازار نفت ايران شاهد صف غول هاي نفتي دنيا پشت دروازه هاي بازار نفت ايران براي مشارکت در توسعه ميادين نفتي و گازي کشور بود.تمايلي که شدت آن باعث شد وزير نفت پيش‌بيني کند 10 قرارداد نفتي تا پايان سال جاري امضا مي‌شود.هر چند اين پيش‌بيني با وجود اينکه کم‌تر از يک ماه تا پايان سال باقي مانده هنوز محقق نشده است.

به گزارش ايسنا، حدود شش ماه از پيش‌بيني بيژن زنگنه از امضاي 10 قرارداد جديد نفتي در قالب IPC تا پايان سال 1396 گذشته و با اينکه کم تر از يک ماه تا پايان سال باقي مانده است، هنوز مسئولان ذيربط پاسخ قطعي به اين پرسش که قرارداد کدام ميدان بعد از قرارداد فاز 11 پارس جنوبي امضا خواهد شد نداده‌اند.

به نظر مي رسد ريشه سکوت مسئولان، جريانات سياسي در سطح بين الملل و مخالفان داخلي و خارجي باشد. به طوريکه زنگنه بارها بر اين موضوع تاکيد کرده که در مذاکرات نفتي ايران يک سوي ماجرا است و در سوي ديگر شرکت‌هاي نفتي هستند و تا هر دو طرف راضي نباشند هيچ قراردادي امضا نخواهد شد.

البته به نظر مي رسد اين وجه ماجرا به مرور زمان پررنگ شده است. زيرا اوايل شهريورماه زنگنه درمورد امضاي 10 قرارداد نفتي تا پايان سال توضيح داد اين يک مجموعه است و نمي‌توان تعداد دقيقي عنوان کرد اما براساس مذاکرات جدي انجام شده با طرفين قراردادها، پيش‌بيني مي‌شود که حدود 10 قرارداد امضا شود.

وي اعلام کرده بود که امضاي قراردادهاي جديد نفتي اولويت بندي شده‌اند و همه مذاکرات به خوبي پيش مي‌روند و هيچ مذاکره‌اي مانع مذاکرات ديگري نيست.وزير نفت در پاسخ به اين پرسش که مهم‌ترين قرارداد پس از امضاي قرارداد طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبي با کنسرسيومي به رهبري شرکت فرانسوي توتال چه خواهد بود؟ گفت: طرح توسعه لايه‌هاي نفتي پارس جنوبي، ميدان مشترک آذر، ميدان هاي سهراب، آب تيمور، منصوري و آزادگان در اولويت قرار دارند.

اين موضوع حدود سه ماه قبل با زباني ديگر از سوي وزير مطرح و به جريانات تاثيرگذار به طور مستقيم اشاره شد. در اين راستا زنگنه پس از امضاي تفاهم‌نامه همکاري با شرکت گازپروم براي مطالعه پروژه ايران ال ان جي در جمع خبرنگاران از ادامه مذاکرات براي امضاي 10 قرارداد جديد نفتي خبر داد و گفت: اين مذاکرات ادامه دارد اما عوامل داخلي و خارجي هم براين جريانات اثر مي‌گذارند که خارج از اراده ما است.

به نظر مي‌رسد عوامل خارجي و داخلي در امضاي قراردادها بر موضوع نفت و توسعه ميادين اولويت يافتند، تا حدي که وزير نفت در آخرين نشست خبري خود با بيان اينکه مذاکرات براي توسعه ميادين با شرکت هاي داخلي و خارجي ادامه دارد، گفت:جرات نمي‌کنيم اسم قراردادي که نزديک به نتيجه گيري است را اعلام کنيم زيرا مي‌ترسيم کاري کنند که امضا نشود.به گفته وي 150نفر درگير مذاکرات براي امضاي قراردادهاي توسعه ميادين هستند.


 مديرکل دفتر پايش فراگير سازمان حفاظت محيط زيست:
 ميزان بنزن و آروماتيک‌ بنزين در تهران زير حد استاندارد است 

مديرکل پايش فراگير سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به وضعيت پارامترهاي بنزين تهران گفت: ميزان بنزن و آروماتيک‌ بنزين در کل شهر تهران زير حد استاندارد است.شينا انصاري در گفت‌وگو با ايسنا، در ابتداي آبان ماه 96 از 45 جايگاه‌ عرضه سوخت کلانشهر تهران نمونه‌برداري کرديم، گفت: سعي کرديم اين نمونه‌برداري‌ها، پراکنش مناسبي داشته باشد وجهات چهارگانه را در شهر تهران در بربگيرد.وي ادامه داد: بر اساس اين اندازه‌گيري‌ها بالاترين ميزان بنزن در نمونه‌هاي بنزين پايش شده، عدد 1.54 درصد بود درحالي‌که استاندارد بنزن يک درصد حجمي است، همچنين در پارامتر آروماتيک‌ بالاترين عدد 58 درصد بود که بايد 35 درصد باشد.مديرکل پايش فراگير سازمان حفاظت محيط زيست با تاکيد بر اينکه ميانگين عددهاي به دست‌آمده در اين پايش به زير استاندار مي‌رسد، تصريح کرد: با جمع کليه اعداد به دست آمده در نمونه‌ها و متوسط‌گيري آن‌ها مي‌بينيم که ميزان بنزن به 95 صدم درصد حجمي و ميزان آروماتيک‌ به 33.68 درصد، يعني زير حد استاندارد مي‌رسد.انصاري با اشاره به بهبود کيفيت بنزين پايتخت نسبت به سال‌هاي گذشته اظهار کرد: وقتي سوخت تهران با سال‌هاي 89، 90 و 91 مقايسه‌ مي‌شود، به اين نتيجه مي‌رسيم که در آن زمان ميزان بنزن بنزين تهران شش برابر حد مجاز و حدود 6 درصد حجمي سوخت بود ولي خوشبختانه در حال حاضر کيفيت بنزين بهبود پيدا کرده است البته واضح است که در همه جايگاه‌ها بايد ميزان بنزن سوخت به زير يک درصد و ميزان آروماتيک‌ها به زير 35 درصد برسد.


 معادلات انرژي 

 لغو دستور توقف آزمون استخدامي وزارت نفت

با تعهد وزارت نفت، ديوان عدالت اداري دستور توقف آزمون استخدامي را لغو کرد.

به گزارش مهر،در پي شکايت از وزارت نفت به جهت درج موارد تبعيض آميز و خلاف قانون در دفترچه آزمون استخدامي اين وزارت و تقاضاي صدور دستور موقت براي توقف اين روند، شعبه 39 ديوان عدالت اداري مستند به مواد 34 و 35 قانون تشکيلات و آئين دادرسي ديوان عدالت اداري دستور موقت توقف ثبت نام آزمون استخدامي وزارت نفت را صادر کرد.

بر اساس اين گزارش بدنبال دستور موقت توقف ثبت‌نام آزمون وزارت نفت، ديوان عدالت اداري جلسات متعددي با مسئولين اين وزارتخانه در جهت اصلاح موارد تبعيض آميز در دفترچه آزمون استخدامي آن برگزار کرد که سرانجام با تعهد وزارت نفت به رفع موارد تبعيض آميز در دفترچه آزمون استخدامي دستور موقت توقف آزمون استخدامي توسط ديوان عدالت اداري لغو شد. نتيجه اين که وزارت نفت مجاز است پس از حذف موارد تبعيض آميز مطابق تعهد داده شده، وفق مقررات آزمون استخدامي را برگزار نمايد.

آگهي آزمون استخدامي وزارت نفت با بند نهم اصل سوم قانون اساسي و مواد 41، 42 و 43 قانون مديريت خدمات کشوري و راي وحدت رويه هيات عمومي ديوان عدالت اداري به شماره 36 صادره در 15 فروردين 96 در تضاد بوده است. موارد تبعيض‌آميز در دفترچه آزمون استخدامي وزارت نفت، شامل ايجاد سهميه‌هايي خاص براي برخي افراد، از جمله فرزندان کارکنان وزارت نفت و… در اين آزمون بود که با پيگيري‌هاي ديوان عدالت اداري اين موارد برطرف و شرايط برابر براي همگان در اين مورد برقرار شد.

معاون مدير عامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي:

فروش بنزين کمتر از هزارتومان، غيرقانوني نيست

معاون مدير عامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي گفت:مشروط به تدوين رويه اي مشخص مي توانيم پيشنهاداتي نظير عرضه بنزين به نرخي کمتر از هزار تومان را در برخي جايگاه ها بررسي کنيم.امير وکيل زاده، معاون مدير عامل و نايب رييس هيئت مديره شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران در گفتگو با مهر در پاسخ به اينکه محل تامين هزينه جايگاه داراني که به طور مثال در اصفهان بنزين را با نرخ کمتر در هر ليتر عرضه مي کنند از کجا است، گفت: يک جايگاه يا يک برند عرضه کننده سوخت در کشور شايد قصد داشته باشد که از محل کارمزد خود، نرخ عرضه خود را به طور محدود و مشخص کاهش دهد. اين امر ممنوع نيست اما نهادينه و فراگير هم نشده است.

وي ادامه داد: جايگاه داري در يکي از شهرها تصميم گرفته بود تا هر ليتر بنزين خود را به طور مثال بين ساعت 12 تا 6 صبح به قيمت 980 تومان بفروشد و اين هزينه را از بخش کارمزد خود تخفيف داده بود چرا که معتقد است تقاضاي شکل گرفته در پي چنين اقدامي مي تواند هزينه هاي فروش را جبران کند.اين مقام مسوول افزود: بايد بپذيريم که انجام چنين اقدامي در شرايطي که نرخ هر ليتر بنزين در سراسر کشور هزار تومان است خارج از قاعده بوده و مي تواند سوالات متعددي را به سمت شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي روانه کند. البته در صورتي که رويه اي براي اين کار تدوين شود مي توانيم درباره چنين پيشنهادات قيمتي نيز فکر کرده و آن را اجرا کنيم. چون اين اقدام، غيرقانوني نيست و سقف تعيين شده براي هر ليتر بنزين همان قيمت تکليفي هزار تومان است که عرضه بيش از اين قيمت امکان پذير نيست.

نايب رييس هيئت مديره شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي ايران همچنين درباره امکان تغيير حق کاربري جايگاه هاي سوخت توضيح داد: تغيير کاربري جايگاه هاي سوخت با اجازه شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي انجام مي شود اما در نظر داشته باشيد که 3500 جايگاه در کشور بايد پاسخگوي ميانگين مصرف تقريبا 80 ميليون ليتر بنزين در روز باشد. با توجه به پراکندگي جايگاه هاي سوخت رساني در کشور و نياز به اين جايگاه ها تغيير کاربري آن بسيار دشوار است. همانطور بسياري از اماکن ديگر با چنين شرايطي رو به رو هستند. به همين دليل نمي توانيم اجازه تغيير کاربري را بر عهده جايگاه ها بگذاريم.

وکيل زاده تصريح کرد: ممکن است در آينده صاحبان برند با مديريت صحيح به اين نتيجه برسند که تاسيس جايگاه جديد سوخت رساني سودآور است و اقدام به راه اندازي جايگاه هاي جديد کنند. در اين صورت مي توان تغيير کاربري جايگاه هاي سوخت را به جايگاه داران يا صاحبان برند سپرد.

قيمت نفت سبک ايران به زير 60 دلار رفت

قيمت نفت سبک ايران از ابتداي ماه فوريه تا شانزدهم ماه فوريه بيش از هشت دلار براي هر بشکه کاهش يافت.به گزارش شانا، ميانگين قيمت نفت خام سبک ايران در هفته منتهي به 16 فوريه (جمعه، 27 بهمن‌ماه) با سه دلار و 18 سنت کاهش به 59 دلار و 96 سنت براي هر بشکه رسيد. ميانگين قيمت نفت خام ايران از ابتداي سال 2018 تاکنون، 66 دلار و 20 سنت براي هر بشکه بوده است.

ميانگين قيمت نفت خام سنگين ايران در دوره مورد بررسي 2 دلار و 71 سنت براي هر بشکه کاهش يافت و به 60 دلار و 9 سنت براي هر بشکه رسيد. ميانگين قيمت نفت خام سنگين ايران نيز از ابتداي امسال تاکنون 64 دلار و 56 سنت براي هر بشکه بوده است.

ميانگين قيمت سبد نفتي اوپک نيز در هفته منتهي به 16فوريه، به 61 دلار و 34 سنت رسيد که نسبت به هفته گذشته، 2 دلار و 52 سنت کاهش نشان مي‌دهد.

ميانگين قيمت نفت خام شاخص دبليوتي‌آي در هفته منتهي به دوره مورد بررسي، يک دلار و 52 سنت کاهش يافت و به 60 دلار و 42 سنت براي هر بشکه رسيد. در هفته مورد بررسي، قيمت نفت خام شاخص برنت با 2 دلار و 71 سنت کاهش، بشکه‌اي 62 دلار و 65 سنت معامله شد.

ميانگين قيمت نفت خام شاخص‌هاي دوبي و عمان نيز در دوره مورد بررسي به ترتيب 2 دلار و 71 و 2 دلار و 88 سنت براي هر بشکه کاهش يافت و هر بشکه 60 دلار و 63 سنت و 60 دلار و 76 سنت معامله شد.

رشد عرضه نفت آمريکا که بيشتر به دليل روند افزايشي توليد نفت شيل اين کشور است، بازار نفت را تحت فشار قرار داده است. مطابق پيش‌بيني کارشناسان، ميانگين توليد نفت آمريکا، در سال 2017 به 10 ميليون و 600 هزار بشکه در روز مي‌رسد.

همچنين توليد نفت خام ليبي به يک ميليون و 150 هزار بشکه در روز رسيده است. اين در حالي است که بر اساس توافق انجام شده در يکصد و هفتاد و سومين نشست اعضاي سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک)، مجموع توليد نفت خام ليبي و نيجريه نبايد بيش از 2 ميليون و 800 هزار بشکه در روز باشد.


 ميز خبر 

 مديرعامل بورس انرژي:

50 کالاي جديد امسال در بورس انرژي معامله شد

مديرعامل بورس انرژي گفت: امسال 50 کالاي جديد به اين بورس وارد شد که برخي از محصولات پتروشيمي از جمله اين کالاها هستند.به گزارش شانا، سيدعلي حسيني، درباره تعداد کالاهايي که امسال وارد بورس انرژي شده است، گفت: حدود 50 کالا، امسال به بورس انرژي وارد شد که حلال‌هاي گريد جديد، نفتاي پالايشگاه بندرعباس و نفتاي پالايشگاه شيراز از آن جمله هستند.

وي درباره استفاده از ابزار جديد مالي در اين بورس براي سال 97، افزود: امسال پذيره‌نويسي نخستين صندوق پروژه به عنوان ابزار مالي جديد در بورس انرژي انجام شد و براي سال 97 با سازمان بورس براي ورود ابزارهاي مالي بيشتر مذاکره مي‌کنيم.

مديرعامل بورس انرژي تصريح کرد: اين ابزار به سرمايه‌گذاران با درجه ريسک‌پذيري متفاوت و همچنين بنگاه‌هاي اقتصادي کشور که به وجوه نقد نياز دارند، کمک کرده است، همچنين اين ابزارها افزون بر جذب سرمايه‌هاي کوچک و بزرگ، هدايت وجوه نقد از بازارهاي کم کارآمد به بازارهاي کارآمد را به عهده دارند.

بيمه‌گران آماده پرداخت خسارت نفتکش سانچي

بيمه گران آماده پرداخت خسارت نفتکش سانچي شده اند؛ نفتکشي که چند هفته قبل پس از 8 روز آتش سوزي، در آب هاي درياي چين غرق شد.

به گزارش مهر به نقل از اينشورنس ريويو، غرق شدن نفتکش سانچي اين نکته را يادآور شد که امنيت دريايي ضعيفي در آب هاي منطقه آسيا وجود دارد. نفتکش سانچي حدود يک ميليون بشکه ميعانات گازي را به مقصد کره جنوبي حمل مي کرد که با يک کشتي ديگر در درياي شرق چين و در 300 کيلومتري شرق شانگهاي تصادف کرد. در جريان اين تصادف 32 خدمه کشتي ايراني سانچي جان خود را از دست دادند.

وزير حمل و نقل چين در بيانيه اي در اين رابطه اعلام کرد: سانچي دوباره در حدود ساعت 12 شب 14 ژانويه منفجر شد که اين موضوع باعث شد تا کل کشتي، آتش گرفته و شعله هاي آتش تا 800 الي هزار متر پرتاب شوند.پاول جانستون مسئول واحد علوم گرين پيس اينترنشنال در دانشگاه اگزتر در اين رابطه گفت: رصد و ارزيابي مسئولان به منظور درک ميزان اثرات پزيست محيطي بالقوه و نيز تصميم گيري درباره گام هاي بعدي از منظر نجات کشتي و امکان نشت بيشتر، بسيار حياتي است.

شرکت اسکالد نروژ بيمه گر بدنه کشتي تانکر نفتکش سانچي و بيمه گر P&I کشتي باربري سي اف کريستال هنگ کنگي بوده است. برآورد ارزش بدنه کشتي بيش از 30 ميليون دلار است. بيمه گر نروژي در اظهار نظري اعلام کرد که 30 درصد از ارزش بدنه کشتي سانچي از طريق بازار ايران انجام مي پذيرد در حالي که 70 درصد مابقي آن از طريق بازار بيمه بين المللي (11 بيمه گر مختلف) پوشش داده مي شود که از اين ميان، سهم شرکت اسکالد تنها 15 درصد است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي