جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/12/06 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5780


B17 ويتاميني که ويتامين نيست!


خبرپزشكي


خبر


 B17 ويتاميني که ويتامين نيست! 

 آذر فخري

ويتامينB17 با نام‌هاي ديگر آميگدالين (Amygdalin )و لائتريل، يک ماده‌ي مغذي گليکوزيدي است؛ در واقعB17 ويتامين نيست و يک گليکوزيد است که نامش را ازآمِيگدالين از آميگدالا به معني بادام گرفته است. گليکوزيد (Glycoside) هم مولکولي از قند است که در ارگانيزم‌هاي زنده نقش مهمي ايفامي‌کند. بيشتر گياهان منابع شيميايي خود را به شکل گليکوزيدهاي غير فعال ذخيره مي‌کنند که در بدن گياه‌خواران توسط آنزيم‌هاي هيدروليز کننده شکسته شده و به قند تبديل مي‌شوند.آميگدالين ( شما بگوييد B17)، يك گلوكوزيد سيانو ژنيك و عامل ضد تومور است كه در اقوامي‌مانند اسكيمو‌ها،‌ هانزاها (Hunzas) و آبكاسيان‌ها (Abkasians) يكي از منابع غذايي اصلي است. در اين قبايل هيچ‌گاه مواردي از سرطان گزارش نشده است. در سال‌هاي اخير نشان داده شده كه B17 كاملا سالم و غير سمي ‌مي‌باشد. سلول‌هاي طبيعي در ارگانيسم‌هاي ما حاوي آنزيمي‌ به نامRhodanaseهستند كه مانع از رهايي سيانيد از آميگدالين مي‌شود. B17 تنها به‌عنوان يك منبع گلوكز براي تامين انرژي جهت سلول‌هاي سالم ذخيره مي‌شود. اما سلول‌هاي بدخيم اين آنزيم را ندارند؛B17،سيانيد را در سلول‌هاي بدخيم رها كرده و آن‌ها را تخريب مي‌كند؛ به اين ترتيب فقط سلول‌هاي سرطاني تخريب مي‌شوند و سلول‌هاي طبيعي تحت تاثير قرار نمي‌گيرند.

B17به سلول‌هاي نا‌سالم هم حمله مي‌كند و به سيليكات تبديل مي‌شود كه بيشتر شبيه آسپرين است در نتيجه مي‌تواند در كنترل درد شركت كند. آميگدالين به‌عنوان يك تركيب سمي‌كه به‌طور طبيعي در هسته زرد‌آلو، بادام و ديگر مواد غذايي وجود دارد، است،باعث حفاظت گياه در مقابل حشرات مي‌شود.B17در تعامل با ديگر آنتي‌اکسيدان‌ها مانند ويتامين‌هاي A، Cو E و همراه با آنزيم‌هاي پانکراسي باعث شکستن و حذف‌کردن سلول‌هاي مضر از بدن مي‌شود. اين کار باعث سم‌زدايي شده و براي ايمني و پيشگيري از بيماري مفيد است.اين ترکيب سودمند به درون بافت‌هاي بدن آزاد مي‌شود و سلول‌هاي جهش‌يافته را از بين مي‌برد. با وجود اين‌که آزمايش‌هاي رسمي بيشتري لازم است تا اثرات ويتامينB17اثبات شود، اما بسياري از پزشکانِ طب جايگزين، از اين ماده براي افزايش ايمني استفاده مي‌کنند.

فشار خون

ويتامين B17 حاوي تيتان سديمThiocyanateاست که باعث کاهش فشارخون مي‌شود. افرادي که فشار خون دارند هميشه بايد فشار خون را در حد طبيعي نگه‌دارند، چون بالا و پايين رفتن فشارخون به رگ‌ها و عروق خوني صدمه‌زده، بزرگ شدن قلب و بيماري‌هاي قلبي و انواع سکته را به‌دنبال دارد.

سرطان

در اين مورد بين موافقان و مخالفان استفاده از ويتامين B17 موجود در هسته‌ي اين نوع ميوه ها، بحث و جدل هاي زيادي وجود دارد. مخالفان آن را سمي و تاثير آن‌را بر درمان سرطان هيچ يا بسيار کم مي‌دانند. برعکس موافقان معتقدند سيانيد موجود در اين هسته‌ها سلول‌هاي سرطاني را درمان‌کرده و آن‌ها را به حالت طبيعي برمي‌گرداند.

سيستم ايمني بدن

در اين مورد تحقيقات معتبري وجود دارد که استفاده‌ي کمي از هسته‌ي اين نوع ميوه ها نه تنها مضر نيست بلکه باعث تقويت سيستم ايمني بدن و رفع انواع عفونت‌ها مي‌شود. طب سنتي ايران گواه خوبي بر اين ادعا است. طبق طب سنتي ايران اين ميوه‌ها طبع سردي دارند. در صورتي‌که هسته آن‌ها طبع گرم دارد و اثرات طبع سرد را از بين مي‌برد. به‌همين دليل توصيه مي‌شود بعد از خوردن اين ميوه‌ها يکي دو هسته‌ي آن‌ها هم خورده شود.

داروي مسکن

آميگدالين يا همان ويتامين B17 يکي از روش‌هاي طب سنتي در کاهش و رفع درد است ودرست مثل مسکن عمل مي‌کند. حتي درافرادمبتلابه سرطان که تحت شيمي‌درماني هستند،استفاده‌ي کمي ازاين ويتامين باعث رفع دردوحالت‌هاي آزاردهنده‌ي بعدازدريافت دارومي‌شود.

منابع آميگدالين يا ويتامين B17

- هسته يا دانه‌ي ميوه ها:بيشترين غلظت ويتامين B-17 در طبيعت را شامل مي‌شود كه شامل هسته‌هاي سيب، زردآلو، شليل، هلو، گلابي، آلو و آلو بخارا است.

- غلات: شامل باقلا، جوانه عدس، ليما و نخود فرنگي

- مغزها: بادام تلخ (غني‌ترين منبع B17 در طبيعت‌) و بادام هندي

- توت‌ها: تقريبا همه‌ي توت‌ها مانند توت سياه، قره‌قات، تمشك و توت فرنگي

- دانه‌ها: كنجد،بلغور جوي دو سر، جو، برنج قهوه اي، بلغور گندم سياه، بذر كتان، ارزن و چاودار

عوارض جانبي مصرف ويتامين B17

اگر اين ماده زياد و بيش از حد متعادل مصرف شود درست مثل بادام تلخ سمي بوده و موجب عوارضي مثل : گيجي، سردرد. تنگي نفس. شکم درد، استفراغ و تهوع، مشکل در خواب و ضعف بدن مي‌شود.در بعضي افراد فکر به خودکشي نيز مشاهده شده است. چرا که مصرف زياد و سمي‌شدن بدن بر روي سيستم عصبي اثر گذاشته مخابره پيام‌هاي عصبي را با اختلال مواجه مي‌کند.ميزان مصرف هر ويتامين يا ماده‌ي معدني مورد نياز بدن حد خاصي دارد و کم يا زياد شدن آن عوارض نامطلوبي خواهد داشت.پس چه بهتر که ويتامين B17 را از منابع طبيعي آن و نه از مکمل‌هاي دارويي دريافت کنيد. بهترين روش هم استفاده بسيار کم مثلا براي هلو يک هسته و براي زردآلو يکي دو هسته است.


 خبرپزشكي 

 بلوغ زودرس، پيش نشانه‌اي از ابتلا به تومور بيضه

مسئول بخش آندرولوژي پژوهشکده طب توليد مثل با اشاره به اينکه بلوغ زودرس، ممکن است نشانه‌اي از ابتلا به تومور بيضه باشد، گفت: امروزه بسياري از نوجوانان و کودکان دچار افزايش وزن و چاقي بوده که اين مسئله مي‌تواند موضوع بلوغ آنها را تحت تاثير قرار دهد.

دکتر سراج الدين وحيدي، در دومين کنگره بين المللي سلامت مردان در ارتباط با موضوع بلوغ اظهار داشت: بلوغ مقطع مهمي در حيات مردان و زنان به شمار مي‌رود و در اين کنگره تلاش کرده‌ايم که از طريق برگزاري پنل اختصاصي موضوع بلوغ در مردان را مورد بحث و گفت‌وگو قرار دهيم.

وي افزود: در زمان بلوغ علاوه بر تغييرات خلق و خوي، فيزيولوژي بدن تغيير کرده و بيماري‌هاي نيز مخصوص اين دوران بوده و ممکن است افراد دچار بلوغ زودرس يا ديررس شوند که راه‌هاي تشخيصي و درمان‌هاي بيماري‌هاي مرتبط با بلوغ در کنگره مورد بحث و گفت‌وگو قرار مي‌گيرد.

اين دانشيار اورولوژي در پاسخ به اينکه آيا امروزه سن بلوغ نسبت به گذشته کاهش يافته است يا خير؟ اظهار داشت: مطالعه دقيقي در اين زمينه انجام نگرفته لذا جواب علمي در اين مورد نداريم و براي اينکه پاسخ دقيقي دهيم نياز به بررسي‌هاي علمي دارد ولي آنچه که مسلم است اين بوده که امروزه بسياري از نوجوانان و کودکان دچار افزايش وزن و چاقي بوده که اين مسئله مي‌تواند موضوع بلوغ آنها را تحت تاثير قرار دهد.

مسئول بخش آندرولوژي پژوهشکده طب توليد مثل ادامه داد: افزايش وزن و چاقي مي‌تواند بلوغ تاخيري را به همراه داشته باشد و اين موضوع عوارض رواني براي شخص داشته و سبب مي‌شود و که علائم ثانويه جنسي در افراد ظاهر نشود که در صورت ادامه اين مسئله مسائل زناشويي و باروري فرد در آينده تحت تاثير قرار خواهد گرفت.

وحيدي با بيان اينکه بلوغ زودرس مي‌توانند نشانه برخي از بيماري‌ها همچون تومورهاي بيضه در مردان باشد، گفت: تظاهر تومور بيضه در نوجوانان، بلوغ زودرس بوده بنابراين تشخيص و درمان اين موضوع بسيار حائز اهميت است.

وي عنوان کرد: بلوغ ديررس اگر مشکل خاصي نداشته باشد، از طريق اصلاح هورموني مي‌تواند درمان يابد ولي در بلوغ زودرس نياز به بررسي علت اين موضوع داريم همچنين به طور کلي اهميت بلوغ در نوجوانان بسيار زياد بوده و بايد مورد توجه جامعه و خانواده قرار گيرد.


 خبر 

 نانوواکسني براي مقابله با انواع مختلف سرطان

شرکت پانکراس فارماکيوتيکالز (Panacea Pharmaceuticals,) با قرار دادن نوعي نشانگر ويژه‌ي سرطان روي سطح نانوذرات، موفق به توليد واکسني شده که از آن مي‌توان براي مقابله با انواع سرطان‌ها استفاده کرد. آزمون باليني اين نانوواکسن در نيمه‌ي اول سال 2018 انجام مي‌شود.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،شرکت پانکراس فارماکيوتيکالز (Panacea Pharmaceuticals) در حوزه‌ي داروهاي ضدسرطان فعاليت دارد. اين شرکت اخيراً ثبت نام براي آزمون باليني نانوواکسن ضدسرطان خود را آغاز کرده است. در اين آزمون باليني قرار است از نانوواکسن موسوم به PAN-301-1 براي مقابله با سرطان پروستات استفاده شود و ايمني اين نانوواکسن روي تومورهاي پروستات مقاوم در برابر دارو مورد آزمايش قرار گيرد.

PAN-301-1 واکسن ايمني درماني مبتني بر نانوذرات است که با استفاده از آن آنزيم هيدروکسيلاز بتا آسپارتيل موسوم به HAAH هدف‌گيري مي‌شود. در فاز اول آزمون باليني اين واکسن، ميزان ثابتي از اين دارو در دوره‌ي زماني 21 روزه به بيمار تزريق مي‌شود.

12 نفر براي انجام اين آزمون ثبت‌نام کرده‌اند که حداقل سه دوز از اين دارو به آن‌ها تزريق خواهد شد. براساس اطلاعات منتشر شده، اين آزمون باليني در نيمه‌ي اول سال 2018 برگزار خواهد شد.

تاثيرميز کار ايستاده بر افزايش بدن درد

نتايج يک تحقيق جديد نشان مي دهد که استفاده از ميزهاي کار ايستاده باعث افزايش بدن درد مي شوند و عملکرد شناختي افراد را در محل کار کاهش مي دهند

به گزارش ايرنا از روزنامه تلگراف، کارشناسان هشدار داده اند که به رغم گرايش به استفاده از ميزهاي قابل تنظيم، نه تنها مدارک متقن چنداني درباره تاييد استفاده از اين ميزها وجود ندارد، بلکه نگراني هايي در باره آسيب هاي اين ميزها براي سلامتي مطرح است.

با افزايش اطلاع عمومي درباره خطرهاي کم تحرکي و پشت ميزنشيني، استفاده از ميزهاي قابل تنظيم ايستاده در حال رايج شدن است؛ بيشتر کارمندان بيش از 80 درصد اوقات خود را به صورت نشسته سپري مي کنند و افرادي که کمردرد دارند، به طور خاص طرفدار استفاده از اين ميزها هستند.اما مطالعه جديدي که در مجله Ergonomics منتشر شد، استفاده مداوم از ميزهاي کار ايستاده را با بروز ناراحتي هايي در قسمت پايين تنه و بدتر شدن واکنش هاي ذهني افراد مرتبط دانسته است.

محققان دانشگاه 'کرتين' در استراليا در اين مطالعه 20 نفر را که مدت دو ساعت پشت ميزهاي ايستاده کار مي کردند، مورد بررسي قرار دادند و متوجه افزايش قابل توجه بروز ناراحتي در ناحيه پاييني کمر و پايين تنه اين افراد شدند؛ اين يافته تاييدي است بر يافته تحقيقات قبلي که نشان مي دهند ميزهاي ايستاده عامل التهاب رگ ها هستند و مي توانند سلامتي قلب را به خطر اندازند.اين تحقيق همچنين نشان داد که واکنش هاي ذهني اين افراد تقريبا بعد از يک ساعت و ربع کاهش يافت اما تصميم گيري هاي 'خلاقانه' در آنها به صورت جزيي تقويت شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي