جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/12/06 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 5780


دعوت مجلس از وزير راه براي ارائه توضيحات درباره سانحه هواپيماي ATR


بازپرداخت وام ازدواج 15 ميليوني 5 ساله شد


تريبون


نهادهاي مالي


 دعوت مجلس از وزير راه براي ارائه توضيحات درباره سانحه هواپيماي ATR 

 عضو کميسيون عمران با تاکيد بر اينکه هيچ زد و بندي بين اين کميسون و وزير راه و شهرسازي وجود ندارد، گفت: از آقاي آخوندي دعوت کرديم هفته آينده بابت ارائه توضيحات درباره سانحه هواپيماي ATR در مجلس حاضر شود.به گزارش ايلنا، هاشمي تختي در جمع خبرنگاران در حاشيه نمايشگاه بين‌المللي دريايي با اشاره به اخباري درباره زد و بند اعضاي کميسيون عمران براي عدم استيضاح تعدادي از وزرا اظهار داشت: کميسيون عمران از وزير راه و شهرسازي دعوت کرده تا توضيحاتي درباره علت سانحه هواپيماي ATR ارائه دهد و اساسا قبل از طرح استيضاح وزير راه بايد درباره اين سانحه به نمايندگان اطلاعات و توضيحات بدهد.

وي با اشاره به حضور آخوندي در مجلس گفت: هفته آينده وزير راه و شهرسازي به کميسيون عمران دعوت مي‌شود.اين عضو کميسيون عمران با بيان اينکه تلاش مي‌کنيم در اين حوزه منطقي عمل کنيم و تحت تاثير نگاه‌هاي سياسي قرار نگيريم، گفت: مردم مطمئن باشند در اين‌باره مو را از ماست جدا مي‌کنيم.

وي با تاکيد بر اينکه هيچ زد و بندي بين کميسيون عمران و وزير راه وجود ندارد، گفت: نگران آن نيستيم که کسي به ما برچسب بزند.اين عضو کميسيون عمران تاکيد کرد: اگر مشخص شود کسي در وقوع اين سانحه کوتاهي کرده است ما محکم پاي استيضاح او مي ايستيم.

رد فرضيه وضعيت نامساعد جوي در سقوط هواپيماي ياسوج

رئيس کميسيون عمران مجلس از رد فرضيه تاثير وضعيت نامساعد جوي و توربولانس در سقوط هواپيماي ياسوج خبر داد و گفت: فرضيه پرواز هواپيما در سطح پايين‌تر از استاندارد جايگزين فرضيه قبلي شد.محمدرضا رضايي گفت: براساس گزارش يکي از خبرنگاران صدا و سيما که در کانال تلگرامي‌اش انتشار يافت و مورد تاييد مقامات مسئول قرار گرفت، چهار دقيقه قبل از سقوط هواپيما يکي دو نفر از مسافران داخل هواپيما به مدت 80 ثانيه با آشنايان خود روي زمين صحبت کرده‌اند که اين مسئله نشان مي‌دهد تا قبل از سقوط، شرايط جوي و وضعيت داخل هواپيما کاملا عادي بوده است.

نماينده مردم جهرم در مجلس يادآور شد: فرضيه اوليه اين بود که شايد وضعيت جوي و توربولانس شدن هواپيما در آسمان عامل سقوط بوده باشد، اما در 80 ثانيه مکالمه قبل از سقوط هواپيما هيچ نشاني از اضطراب و نگراني در افراد مکالمه کننده ديده نمي‌شود.وي ادامه داد: حالا فرضيه ديگري شکل گرفته مبني بر اينکه چرا هواپيما در ارتفاع پايين‌تر از حد مجاز پرواز کرده که در نهايت در همان ارتفاع با ديواره کوه دنا برخورد کرد؟ البته هر گونه اظهار نظر قطعي دراين‌باره نيز پس از پيدا شدن جعبه سياه نزديک به واقعيت است.

رييس کميسيون عمران مجلس با بيان اينکه جعبه سياه هواپيما به دليل شدت برودت هوا و شرايط برفي کوهستان هنوز پيدا نشده است، گفت: محدوده زمين خوردن هواپيما و حدود جغرافيايي سقوط جعبه سياه مشخص است، البته با کاهش بارش برف در اين منطقه به زودي عمليات تجسس براي يافتن آن آغاز مي‌شود.


 بازپرداخت وام ازدواج 15 ميليوني 5 ساله شد 

 سخنگوي کميسيون تلفيق بودجه مجلس شفافيت، انضباط مالي، عدالت و نظارت مجلس را از ويژگي‌هاي مهم بودجه سال 97 دانست و گفت: بازپرداخت وام ازدواج 15 ميليوني 5 ساله شد.به گزارش اير نا ،علي اصغر يوسف نژاد ، افزود: مجلس بودجه 97 را با توجه به برنامه ششم توسعه و سياست هاي اقتصاد مقاومتي تصويب کرد.

وي گفت: کاهش هزينه‌ها، حذف واردات غير ضروري و توجه به توليدات داخل از جمله مهم ترين مصوبات مجلس در بودجه سال آينده است.

سخنگوي کميسيون تلفيق بودجه افزود: براي مشارکت دادن بيشتر مردم در اقتصاد مقرر شد در سال آينده از مجموع 71 هزار طرح نيمه کاره 14 هزار طرح به مردم واگذار شود.

يوسف نژاد توجه به اقشار متوسط و ضعيف جامعه و همسان سازي حقوق ها و مزايا را با افزايش پلکاني نزولي از جمله ويژگي هاي بودجه سال 97 دانست.

وي گفت: بنابر مصوبه مجلس با ادغام و حذف برخي ساختارها در سال آينده حجم دولت کاهش خواهد يافت.

سخنگوي کميسيون تلفيق بودجه افزود: پيشنهاد دولت وام ازدواج 10 ميليون توماني با بازپرداخت چهار ساله بود که مجلس آن را به 15 ميليون تومان افزايش داد و بازپرداخت آن را هم پنج ساله تصويب کرد.


 تريبون 

 حراج سکه متوقف شد

مديرعامل بانک کارگشايي از توقف حراج سکه در اين بانک خبر داد.به گزارس ايرنا ،مسعود سليماني اظهارداشت: پيش فروش سکه از بانک کارگشايي تا اطلاع ثانوي انجام نمي‌شود.وي در پاسخ به اين سوال که آيا علت توقف حراج سکه طرح پيش فروش سکه بوده است، گفت: براساس اعلام بانک مرکزي حراج سکه در بانک کارگشايي انجام مي‌شد و هم‌اکنون بانک مرکزي به بانک اعلام کرده است که حراج سکه را متوقف کنيد و ما هم اعلام کرده‌ايم. بانک ملي هفته گذشته از حراج 300 هزار سکه در بانک کارگشايي خبر داده بود.

بانک مرکزي:

نرخ تورم بهمن ماه 9.9 درصد شد

نرخ تورم در دوازده ماه منتهي به بهمن‌ماه 1396 نسبت به دوازده ماه منتهي به بهمن‌ماه 1395 معادل 9.9 درصد است.

به گزارش روابط عمومي بانک مرکزي ،خلاصه نتايج به‌دست آمده از شاخص بهاي کالا‌ها و خدمات مصرفي در مناطق شهري ايران براساس سال پايه 100=1395 به شرح زير است:شاخص بهاي کالا‌ها و خدمات مصرفي در مناطق شهري ايران در بهمن‌ماه 1396 به عدد 113.4 رسيد که نسبت به ماه قبل 0.9 درصد افزايش يافت.شاخص مذکور در بهمن‌ماه 1396 نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل 9.4 درصد افزايش داشته است.

زمان پرداخت عيدي بازنشستگان تامين اجتماعي

مديرعامل تامين اجتماعي با اعلام پرداخت عيدي بازنشستگان تا 15 اسفندماه، از دريافت 6 هزار ميليارد تومان از مطالبات اين سازمان از دولت در روز‌هاي آينده خبر داد.به گزارش ايلنا، سيدتقي نوربخش در جلسه‌اي با اعضاي کانون عالي بازنشستگان سازمان تامين اجتماعي اظهارداشت: با دريافت اين بخش از مطالبات سازمان، عيدي بازنشستگان تا 15 اسفند پرداخت مي‌شود و حدود 3 هزار ميليارد تومان از مطالبات مراکز درماني طرف قرارداد نيز پرداخت خواهد شد.

وي همچنين تاکيد کرد: محدوديتي براي تعامل با تشکل‌هاي بازنشستگي و کارگري نداريم و آماده دريافت نظر اين عزيزان هستيم. نوربخش با بيان اينکه رسيدگي به خواسته‌هاي بازنشستگان و ارتقاء خدمات به اين عزيزان همواره در اولويت سازمان تامين اجتماعي قرار دارد، گفت: نمايندگان و اعضاي تشکل‌هاي بازنشستگان نيز بهترين ارتباط را با اين سازمان دارند و همواره خواسته‌ها و دغدغه‌هاي اقشار مختلف بازنشستگان را به مديريت سازمان منتقل مي‌کنند.

نوربخش با بيان اينکه سازمان تامين اجتماعي ماهانه 6000 ميليارد تومان براي پرداخت حقوق بازنشستگان و ارائه خدمات درماني به جامعه زيرپوشش هزينه مي‌کند، اظهارداشت: منابع مربوط به دريافت حق بيمه در اين سازمان ماهيانه 5300 ميليارد تومان است.

وي با بيان اينکه منابع مورد نياز براي بخش مستمري و تعهدات کوتاه مدت بخش اصلي هزينه‌هاي سازمان تامين اجتماعي را تشکيل مي‌دهد، گفت: ماهانه 4500 ميليارد تومان مستمري و تعهدات کوتاه مدت توسط اين سازمان پرداخت مي‌شود و خوشبختانه اين تعهدات به شکل مناسب و بدون هيچگونه تاخيري درحال انجام است.

ساخت 20 سد در کشور متوقف شد

معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا ازحذف و توقف ساخت 20 سد در کشور خبر داد و گفت:در بازنگري سد‌ها از ساخت يک ميليون هکتار شبکه آبياري و زهکشي جلوگيري شد.

رحيم ميداني در گفت و گو با تسنيم در پاسخ به اين سئوال که در طرح بازنگري سد‌ها چه تعداد سد متوقف شد گفت: تجلي اين برنامه را عمدتاً در شبکه آبياري و زهکشي خواهيد، ديد چرا که برخي از سد‌ها ساخته شده بود، اما بحث اين بود که آيا شبکه آبياري و زهکشي را به اندازه آبي که قبلاً مهندسان مشاور پيش‌بيني کرده بودند بسازيم يا خير، جمع‌بندي و نتيجه اين شد که حدود يک ميليون هکتار سطح شبکه آبياري که مي‌خواستيم بسازيم را کاهش داديم.

وي با خودداري از بردن نام سد‌هايي که ساختشان متوقف شده، است، افزود: در طرح بازنگري سد‌ها برخي سد‌ها را بازنگري کرديم و سد‌هايي که حذف کرديم حدود 20 مورد بود، اما غالباً بازنگري شد که اثر آن در يک ميليون هکتار ديده شد.

ميداني خاطرنشان کرد:اگر براي ساخت اين يک ميليون هکتار شبکه آبياري 10 هزار مترمکعب آب درنظر بگيريم، بايد براي اين ميزان آب نداشته شبکه آبياري احداث مي‌شد که هم پول از دست داده بوديم و هم اينکه وقتي شبکه احداث مي‌شود مردم اميدوار مي‌شوند و کشاورز دائم در انتظار آب مي‌ماند.

حساب بانکي 86 دلال ارز مسدود شد

يک منبع آگاه از مسدود شدن حساب بانکي 86 دلال و قاچاقچي ارز خبر داد.

به گزارش ايلنا، اين مقام آگاه گفت: در ادامه برخوردهاي قانوني با سوداگران مخرب در بازار ارز، سربازان گمنام امام زمان عج، با حکم مرجع قضايي، 1225 حساب متعلق به 86 نفر از دلالان و قاچاقچيان ارزي را بلوکه و مسدود کردند و10 نفر از قاچاقچيان و دلالان ارزي نيز از جانب سربازان گمنام امام زمان(عج) بازداشت و به مرجع قضايي تحويل شدند.

وي افزود : مجموع گردش مالي اين حساب‌ها بيش از 530 هزار ميليارد ريال بوده است و بيش از 330 ميليارد ريال نيز بلوکه شد.

وي گفت: اين اقدامات در آينده نيز به صورت جدي ادامه خواهد يافت و مجازات‌ سنگيني گريبان سوداگران و تخريب‌گران بازار ارز را خواهد گرفت.


 نهادهاي مالي 

 جذب 20 درصد اوراق گواهي سپرده 20 درصدي توسط بانک ملي

بانک ملي - مديرعامل بانک ملي ايران گفت: حدود يک پنجم گواهي هاي سپرده 20 درصدي که با مجوز بانک مرکزي منتشر شده است، در بانک ملي ايران جذب شده و اين نشان مي دهد اعتماد مردم به اين بانک هر روز بيشتر مي شود.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ايران، محمدرضا حسين زاده در هجدهمين همايش سراسري حراست اين بانک، اجراي طرح هاي بزرگ مانند کارت سکه، ورود دستگاه هاي جديد بانکداري الکترونيک، طرح ويژه مسکن و برگزاري ملي شو را از اقدامات اساسي بانک ملي ايران براي افزايش ضريب نفوذ آن در ميان مردم دانست و گفت: امروز مهمترين اولويت کشور توليد و اشتغال است و بانک ملي ايران نيز تمام توان خود را در اين بخش متمرکز کرده است.

طرح تسهيلاتي بَهاوَر بانک آينده؛ راه‌کاري مؤثر در توزيع عادلانه تسهيلات

بانک آينده - طرح «بَهاوَر» محصولي اعتباري است که از شهريورماه سال جاري در شعب بانک آينده در سراسر کشور، ارائه مي‌شود.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک آينده ،رئيس اداره اعتبارات خرد و متوسط بانک آينده، ضمن اعلام اين خبر، هدف از طرح «بَهاوَر» را تأمين نيازهاي تسهيلاتي مشتريان خرد، تا سقف دو ميليارد ريال و با شرايطي ساده، عنوان کرد.سارا فخريان هم‌چنين اظهار داشت: بر اساس اين طرح، عموم مشتريان محترم، اعم از: حقيقي و حقوقي مي‌توانند بر اساس ميانگين سپرده‌گذاري خود، از تسهيلات «بَهاوَر»، با نرخ 18 درصد و با بازپرداخت 24 يا 36 ماهه، بهره‌‌مند شوند.

بانک گردشگري هشتمين بانک محبوب کشور شد

بانک گردشگري - بانک گردشگري در سال 96 به عنوان هشتمين بانک محبوب کشور شناخته شد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک گردشگري اين جشنواره که توسط سايت خبري بانکي برگزار شده به ارزيابي بانکهاي کشور از نظر محبوبيت بين مشتريان و مردم مي پردازد. در اين جشنواره خدمات‌دهي بانک‌ها توسط مشتريان‌شان به بوته نقد کشيده مي‌شود. در نظر سنجي اين سايت بيش از صد هزار نفر شرکت کرده و بانک محبوب خودرا انتخاب کرده اند .


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي