جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/12/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (شنبه) نسخه شماره 5785

شفر جشن قهرماني را خراب کرد
سورپرايزي که کارساز نبود


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 شفر جشن قهرماني را خراب کرد
 سورپرايزي که کارساز نبود 

 
شايد کمتر پديده‌اي مثل فوتبال شباهت «مو به مو» به اصل جريان «زندگي» داشته باشد. پرسپوليس تنها «يک» امتياز مي‌خواهد تا در فاصله پنج هفته به پايان ليگ هفدهم به صورت رسمي و «محضري» قهرمان شود و همين يک امتياز شد نقطه ضعف بزرگ قرمزها. يک مربي هميشه محتاط و محاسبه گر روي نيمکت قرمزها مي‌نشيند که برايش «محاسبه» بيشتر از هر چيزي اهميت دارد.

فريادي که برانکو با ترکيبش زد

ترکيب اوليه پرسپوليس بوي چند چيز متفاوت را مي‌داد؛ ترس از باخت، دلهره از غافل‌گير شدن مقابل جناح راست آبي‌ها، تداوم لج بازي با بهترين پاسور ليگ هفدهم و بوي لجبازي تمام عيار. ترکيب که اعلام شد اين صدا به گوش رسيد؛ اين منم برانکو. حاکم اول و آخر. محسن مسلمان را مطابق قبل روي نيمکت منگنه مي‌کنم تا کمتر از 15 روز دو شکست بزرگ مقابل السد و استقلال حاصل شود. اين منم برانکو که تشخيص مي‌دهم براي اين بازي مهم بايد جاي «همه» مهم‌ها عوض شود. رسن ناگهان از روي نيمکت بلند مي‌شود و به جاي فرشاد به سمت راست مي رود. منشا ناباورانه روي نيمکت مي‌نشيند تا وحيد اميري به عليپور نزديک شود. فرشاد احمدزاده که مهمترين بازيکن هجومي تيم است را از جايش بر مي‌دارم و مي‌برم سمت چپ تا مبادا وريا غفوري نفوذ کند و گل بزند!

ثمره ترکيب غلط

دربي با اين ترکيب در هم ريخته آغاز شد. حدس زدن بازي پر اشتباه با اين همه تغيير کار سختي نبود. پرسپوليس براي نخستين بار در طول همه اين چند سال، نمي‌تواند سه پاس متوالي بدهد. رسن تنهاست و طبيعتا کاري از دستش بر نمي‌آيد. عليپور در جزيره دورافتاده خودش منتظر کمک است. فرشاد سرجايش نيست. حسين ماهيني حتي يک سانتر که به بازيکن خودي برسد را قادر به ارسال نيست. توجه کنيد همين ماهيني با سني بالاتر جانشين رامين رضاييان شده که در دربي معروف بهار دو سال قبل يک تنه چپ آبي ها را به آتش کشيد. اما چون برانکو با «بازيکن‌سالاري» مخالف است رامين بايد برود تا ماهيني بدون «هيچ» کار مثبتي در ترکيب بماند. نتيجه اين تغييرات در همان 45 دقيقه نخست معلوم شد.

دسته‌گل سيد جلال و شجاع به وريا

برسيم به صحنه گل. فرشاد احمدزاده چون سر جايش نيست، توپ را به راحتي لو مي‌دهد. البته 30 ثانيه قبلش محسن ربيع خواه در حالتي زننده و «تحقير آميز» مقابل اميد ابراهيمي زمين خورد و توپ را لو داد. موج اول حمله آبي‌ها دور مي‌شود اما احمدزاده توپ را لو مي‌دهد.

با پاس بلند سرور جپاروف توپ به تيام مي رسد و ناباورانه گل دوم السد بازسازي مي‌شود. تيام که قطعا گل دوم بونجاح الجزايري را ديده بود توپ را به جاي سمت چپ خودش که حسيني منتظر آن است، به سمت راست برد و سيد جلال مثل همان صحنه فقط با دقت تمام فقط نظاره کرد. اما برخلاف ضربه بونجاح که برق آسا بود ضربه تيام آرام است و احتمالا در دستان بيرانوند جا مي گيرد. ولي تکل نصفه و بي موقع شجاع خليل‌زاده توپ را قطع مي‌کند تا همان توپ با ضربه محکم وريا برود درون گل و اين تنها گل بازي است. بيش از آن‌که جباروف، تيام و وريا همکاري کنند، در اين گل، شاهکار ابتدايي ربيع خواه، فرشاد، سيد جلال و در نهايت شجاع ديده مي‌شود. فوتبال عين زندگي است. محل تاوان اشتباهات. شايد روزي روزگاري جايي شانس به ياري‌ات بيايد و مثل بازي رفت با يک پنالتي و ديگر هيچ، برنده بازي باشي. اما فوتبال مثل دنيا دار مکافات هم است. برانکو همه کار براي باختن تيمش کرد. هرکاري که لازم بود تا استقلال نيمه اول به گل برسد.

به در بسته زدن

هنوز يک نيمه براي جبران باقي مانده است. خيلي‌ها اعتقاد داشتند که اگر برانکو به درستي مهره‌هايش را از روي نيمکت بلند مي‌کرد دست کم بازنده بازي نبود. سيامک نعمتي مزد آن گل‌ها و نجات دادن‌هايش را گرفت. محسن مسلمان که 50 دقيقه تمام هواداران صدايش مي‌زنند جواب 9 پاس گلش را مي‌گيرد. شايان مصلح که بازي قبل نشان داده بود قدرت سرزني بالايي دارد و حتي مي‌تواند به عنوان مهاجم براي سر زدن به کمک تيمش بيايد هم مزد بازي خوبش را مي‌گيرد. هر سه اين هديه را دريافت کردند که هيچ سهمي در افتضاح داربي هشتاد و ششم نداشته باشند.

آنها روي نيمکت ماندند تا برانکو باز هم آزموده‌ها را بيازمايد. حسين ماهيني که عملا جناح راست پرسپوليس را فلج کرده بود مي‌شود راهکار پرسپوليس براي گل‌سازي. برانکو ،کمال را بيرون مي‌کشد تا ماهيني به وسط زمين برود. منشا بعد از مرگ مغزي پرسپوليس به زمين مي‌آيد اما مثل همه بازي‌هاي قبل هيچ پاس درستي نه به عليپور مي‌دهد و نه از او مي‌گيرد و پرسپوليس همچنان به در بسته مي زند.

فرق شفر با ديگر مربيان بازنده

شفر بازي رفت را کاملا غافلگيرانه باخت. يک گل همان ابتداي بازي دريافت کرد ولي هرچه کرد نتوانست گل بزند.

اما اين بار ديگر اشتباه چند ماه قبل را مرتکب نشد. گفت ديگر نمي‌خواهم من گل اول را بخورم و با همين فرمول ساده بازي را در آورد؛ حتي اگر پرسپوليس نيمه دوم اتوبوس پارک کرد. خب موقعيت‌هاي تيم قرمز چند تا بود؟ اصلا کدام بازي‌ساز در آن وسط بود که بخواهد زمين را مديريت کند؟ اين برانکوست که مي‌تواند با چند جا به جايي ساده، کاري کند وحيد اميري و فرشاد احمدزاده به عنوان مهمترين بازيکنان قرمزپوش، نود دقيقه محو شوند. بدون يک ارسال درست، بدون يک موقعيت گل، بدون يک ضربه خوب در چارچوب.

اين سوپرايز برانکو بود. مردي که مي‌توانست زيباترين پايان را براي تيمش در هفته بيست و پنجم رقم بزند. پرسپوليس اگرچه روي کاغذ نه، ولي طبيعتا قهرمان ليگ هفدهم شده اما سوپرايز برانکو اين‌گونه بود که يک جشن به عزاي عمومي پرسپوليسي ها تبديل شود.


 خبـــرنامه 

 واکنش برانکو به ادعاي مسلمان:

او غمگين بود

پس از پايان بازي استقلال و پرسپوليس، محسن مسلمان که براي چهارمين بازي پياپي، حتي يک دقيقه هم براي تيمش به ميدان نرفته بود در پاسخ به درخواست خبرنگاران براي مصاحبه گفت: «من ممنوع‎البازي هستم.» اين جمله عجيب مي‌توانست حاشيه‎ها و شايعات درباره دليل اصلي بازي نکردن مسلمان در ترکيب پرسپوليس را زياد کند اما برانکو ايوانکوويچ ديروز در اين باره پاسخ کوتاهي به خبرنگاران داد. سرمربي پرسپوليس ديروز پس از تمرين سرخپوشان به صحبت در مورد دلايل عدم حضور مسلمان در ترکيب تيمش و با اعلام اين موضوع که دليل عدم حضور هافبک خلاقش لجبازي نيست، گفت: «به جاي مسلمان هم اولويت را به ديگران دادم. چه لجي با مسلمان داشته باشم و کدام مربي با بازيکنانش لج مي‌کند و براي کسب نتيجه بهترين‌ها را انتخاب مي‌کند. مسلمان ناراحت بوده و شايد اين حرف را زده است. هيچ مشکلي نيست. در ميکسدزون مي‎تواند مصاحبه کند. او ناراحت و غمگين بوده و من اين را در چهره‌اش ديدم.»

سرنوشت عاليشاه بدتر از سرنوشت نوراللهي؟

پس از دربي 86 خبر اخراج اميد عاليشاه از تراکتورسازي با توجه به حضور اين بازيکن در ويژه برنامه دربي شبکه سه سيما منتشر شد؛ هرچند همچنان ابهامات زيادي در خصوص آخرين وضعيت خدمت سربازي عاليشاه وجود دارد. تراکتوري‌ها مدعي هستند عاليشاه بدون اجازه در برنامه تحليل دربي حضور يافته که اگر اين ادعا صحيح باشد رفتار بازيکن سرباز اين باشگاه نامتعارف و غيرحرفه‌اي است، چرا که تراکتورسازي همزمان در زمين مسابقه مقابل پيکان قرار گرفته و طبيعتاً در چنين موقعيتي حضور بازيکن اين باشگاه در برنامه تفسيري يک مسابقه ديگر حرکتي اصولي و حرفه‌اي تلقي نمي‌شود. از آن سو گفته مي‌شود خدمت عاليشاه 19 بهمن به پايان رسيده و اخراج او از سوي باشگاه تراکتورسازي بي‌معني و فاقد اصول قانوني است.

گفته مي‌شود دوران خدمت عاليشاه در تاريخ 19 بهمن با توجه به کسري‌هاي دريافت شده از جمله گواهي عضويت فعال در بسيج يا حضور والدين در جبهه به پايان رسيده و تراکتوري‌ها اين اختيار را نداشتند که بازيکن پيشين پرسپوليس را اخراج کنند. با مروري به گذشته مي‌توان موضوع احمد نوراللهي را به خاطر آورد که او هم در تراکتورسازي خدمتش را پشت سر گذاشت، اما براي کسب مجوز بازي مدت‌ها انتظار کشيد و در نهايت موافقت تراکتوري‌ها موجب شد مجوز جدايي نوراللهي صادر شود، اما ماجرا در خصوص عاليشاه احتمالاً کمي متفاوت است!

تراکتوري‌ها از مصدوميت طولاني و همچنين حضور غيرمجاز اين بازيکن در برنامه تفسير دربي بسيار ناراضي هستند و طبيعتاً در چنين شرايطي گواهي و تأييد گذراندن دوره خدمت در تراکتورسازي به راحتي صادر نخواهد شد. آنها اعتقاد دارند عاليشاه همچنان بازيکن تراکتورسازي است و خدمتش تمام نشده و ظاهراً مدارک اين بازيکن را هنوز تأييد نکرده‌اند. اگر اين‌گونه باشد حالا حکم اخراج شرايط را براي عاليشاه سخت‌تر و پيچيده‌تر خواهد کرد. بازيکني که در ميانه راه تراکتورسازي و پرسپوليس مانده است، دوران خدمتش طبق آنچه تراکتوري‌ها مي‌گويند بايد سال آينده به پايان مي‌رسيد و تلاش کرده است با کسري خدمت زودتر از جمع تراکتورسازان جدا شود. حالا ماجرا پيچيده شده و مسئولان تراکتورسازي پايان خدمت اميد عاليشاه را تأييد نمي‌کنند. به نظر مي‌رسد سرنوشتي بدتر از آنچه براي نوراللهي رقم خورد، در انتظار عاليشاه باشد.

ادعاي رايولا:

بالوتلي صد ميليون مي‌ارزد

مهاجم 27ساله ايتاليايي در پايان فصل و با اتمام قراردادش با باشگاه نيس، بازيکن آزاد خواهد بود. او 21گل براي تيمش در 29بازي به ثمر رسانده و در فرم خوبي قرار دارد. حال ايجنت ستاره ايتاليايي مدعي شد که باشگاه‌هاي زيادي از ايتاليا خواهان جذب او هستند. رايولا گفت:«ماريو آماده بازگشت به ايتاليا است. او يکي از 10 مهاجم برتر جهان است و بهترين در ايتاليا. 100 ميليون يورو قيمت اوست ولي به زودي بازيکن آزاد خواهد بود. با تيم‌هاي زيادي در انگليس و ايتاليا در مذاکره هستم. با يوونتوس، رم، ناپولي و اينتر صحبت کرده‌ام.

دياز دوباره رقيب شفر مي شود؟

سايت الکبار عربستان خبر داد که رامون دياز، سرمربي سابق الهلال اکنون در دبي حضور دارد تا با العين امارات قرارداد ببندد و جانشين ماميچ شود.همچين باشگاه النصر عربستان نيز به دنبال اين است تا با زوران ماميچ، سرمربي العين قرارداد امضا کند. استقلال سه شنبه 15 اسفند در ورزشگاه خانگي العين ميهمان اين تيم اماراتي است.

دليل اصلي سفر اينفانتينو به تهران

پايگاه خبري يورو اسپورت آلمان مدعي شده است که سفر جاني اينفانتينو، رئيس فيفا به ايران براي حل تنش‌ها و مشکلات موجود در مسئله رويارويي نمايندگان ايران و عربستان سعودي بوده است.

يورواسپورت با اشاره به اختلافات سياسي ميان دو کشور، مدعي شده که سفر دبيرکل سابق يوفا به ايران براي ميانجيگري جهت رفع موانع سياسي در بُعد فوتبالي روابط دو کشور بوده است.اين پايگاه خبري به نقل از اينفانتينو در مورد جلسه‌اي که با حضور مسعود سلطاني‌فر، وزير ورزش ايران داشته، نوشته است: «کاملاً مشخص است که سياست بايد از فوتبال خارج باشد و فوتبال هم بايد از سياست خارج باشد».

يورو اسپورت در ادامه آورده که با وجود اختلافات سياسي ميان ايران و عربستان اينفانتينو تأکيد کرده که اين اختلافات نبايد روي فوتبال آنها تأثير بگذارد و به نقل از رئيس فيفا آورده است: «بدون شک اختلافات سياسي در تمام دنيا ميان کشورها وجود دارد، اما هميشه بهترين راه حل اين است که مانند همه تورنمنت‌ها و در ساير کشورها، بازي‌هاي رفت و برگشت در خانه دو تيم برگزار شود»


 خبـــرنامه 

 دعوت ايگواين به تيم‌ملي

ديبالا خط خورد

تيم ملي فوتبال آرژانتين بايد در دو ديدار دوستانه براي آمادگي هر چه بهتر براي جام جهاني 2018 روسيه به مصاف ايتاليا و اسپانيا برود. خورخه سامپائولي، سرمربي تيم ملي فوتبال آرژانتين براي اين ديدار دوستانه نفرات موردنظرش را فراخواند. او گونسالو ايگواين را به تيم ملي فوتبال اين کشور دعوت کرد ولي خبري از مائور ايکاردي و پائولو ديبالا نيست.

ايگواين با مصدوميت روبرو شده است و حتي شايد به بازي به تاتنهام هم نرسد ولي اين بازيکن 30ساله با نظر سامپائولي به تيم‌ملي فوتبال آرژانتين دعوت شد. هم‌تيمي ايگواين در تيم‌ يوونتوس يعني پائولو ديبالا غايب بزرگ اين فهرست محسوب مي‌شود و همچنين کاپيتان اينتر يعني مائورو ايکاردي غايب است. تيم‌ ‌ملي فوتبال آرژانتين در جام جهاني روسيه با تيم‌هاي نيجريه، ايسلند و کرواسي هم گروه است و اميدوار است که بتواند صعود راهي به مرحله بعدي اين رقابت‌ها داشته باشد. سامپائولي درباره دعوت ايگواين به تيم ملي فوتبال اين کشور گفت: «ايگواين هر گاه نياز بوده توانسته خودش را به من اثبات کند و اين بار نيز همين‌طور بود و او با درخششي که با پيراهن يوونتوس داشت به تيم ملي دعوت شده است. رقابت در خط حمله تيم ملي بسيار حساس است و به همين خاطر بايد همه بازيکنان و ظرفيت‌ها را زير نظر گرفت و بهترين‌ها را به تيم ملي دعوت کرد. ما به بازيکناني نياز داريم که آمادگي خودشان را حفظ کنند و بتوانند در صورت دعوت به تيم ملي خودشان را نشان دهند و جام جهاني خوبي داشته باشند. ما تاکنون 80 درصد ترکيب مورد نظرمان را براي جام جهاني انتخاب کرديم و در بازي‌هاي دوستانه پيش رو بقيه بازيکنان را مشخص خواهيم کرد.»

کنايه جديد زماني به منصوريان

پيروزي استقلال در دربي باعث شده تا حسن زماني عضو خبرساز هيات مديره استقلال دوباره ياد منصوريان و انتقاد از او بيفتد. زماني که با تسنيم صحبت کرده درباره دربي گفته:" در نيمه دوم هم آنچه را مي‌خواستيم به پرسپوليس تحميل کرديم، چون آنها بايد مي‌آمدند که جبران کنند. همين اتفاق هم رخ داد، آنها آمدند، خسته شدند، دويدند و از دقيقه 70 به بعد، پرسپوليس آن پرسپوليس قبل نبود. اين چيزي بود که کادر فني ما ما طراحي کرده بود و من به آقاي شفر تبريک مي‌گويم. الان حسرت هفته‌هاي اول را مي‌خورم، حسرت آن هفته‌هايي که حرص مي‌خوردم، اما حرفم به جايي نمي‌رسيد. الان با آمدن شفر، تفاوت مربي‌ها را مي‌بينيم. شفر مربي‌اي است که تمام هم و غم‌اش شده رسيدگي به استقلال." زماني در ادامه صحبتهايش مدعي شده استقلال مي توانست با تعداد گلهاي بيشتري پرسپوليس را شکست دهد:" از دقيقه 70 به بعد، پرسپوليس خسته شده بود و ما حداقل دو سه گل ديگر هم مي‌توانستيم به آنها بزنيم، اما همين برد هم شيرين بود."

ذوب آهن مديون مظاهري و تير دروازه

امير قلعه نويي ماندن تيمش در رده دوم جدول را بايد مديون رشيد مظاهري باشد. گلر ذوب آهن، در ديدار مقابل پارس جنوبي در چند صحنه واکنش هاي فوق العاده اي جلوي مهاجمان پارس داشت تا ذوب آهن بتواند از جم با امتياز برگردد. البته مظاهري خوش شانس هم بود که در يک صحنه تيردروازه و قاطي کردن بازيکنان پارس جنوبي باعث بسته ماندن دروازه او شد. ذوب آهن با يک امتياز بيشتر از استقلال، در رده دوم جدول قرار دارد.

ديناموزاگرب بي خيال محرمي نمي‌شود

چند ماه قبل بود که شايعه تمايل باشگاه ديناموزاگرب به جذب صادق محرمي منتشر شد و کار به جايي رسيد که روزنامه پيروزي از قول محرمي نوشت که او اين پيشنهاد را رد کرده تا پرسپوليس را در اين شرايط تنها نگذارد با اين همه به نظر مي رسد که کرواتها به اين راحتي قيد مدافع پرسپوليس را نخواهند زد. در اين خصوص سايت ورزش کرواسي نوشته:" با توجه به اينکه آلکساندرو ماتسل، مدافع راست ديناموزاگرب مصدوم شد و فصل را از دست داد، مسئولان باشگاه دينامو به دنبال جايگزيني مناسب براي او هستند و صادق محرمي گزينه اول دينامو در تابستان پيش رو است. او يک بازيکن راست پا، سرعتي و نفوذي است. دينامو مي تواند از او در خط حمله نيز کمک بگيرد."

زلاتان:

دلم براي تيم‌ملي تنگ شده

زلاتان ابراهيموويچ، برترين گلزن تاريخ فوتبال سوئد بعد از يورو 2016 و ناکامي کشورش از تيم ملي خداحافظي کرد. با اين حال صعود سوئد به جام جهاني روسيه باعث شده تا اين بازيکن نسبت به بازگشت دوباره به حضور در جام‌جهاني اميدوار باشد.

او که فصل خوبي را به دليل مصدوميت سپري نمي‌کند، گفت‌: «من دلم براي تيم‌ ‌ملي تنگ شده است. وقتي 20سال در تيم‌‌ملي بازي کنيد طبيعي است که جدايي از آن برايتان سخت باشد. من دوست دارم بازي کنم ولي مصدوم شده‌ام. زندگي من در 20سال گذشته همين بوده است و وقتي مي‌بينم که نمي‌توانم بازي کنم شرايط خاصي به من دست مي‌دهد. بايد بجنگم راه ديگري ندارم تا بتوانم خودم را اثبات کنم.»يان اندرسون ، سرمربي تيم‌ ‌ملي فوتبال سوئد که بعد از يورو 2016 هدايت اين تيم را برعهده گرفته و در کمال شگفتي توانست ايتاليا را شکست دهد و سوئد را به جام جهاني برساند، هيچ گاه به صورت مستقيم درباره بازگشت زلاتان ابراهيموويچ به تيم‌ ‌ملي فوتبال سوئد صحبت نکرده است.

برترين گلزن تاريخ سوئد ادامه داد: «درها براي بازگشت من به تيم‌ ‌ملي هيچ گاه بسته نبوده است ولي اول بايد خودم بازي کنم. وقتي در تيم باشگاهي بازي نمي‌کنم نبايد انتظار دعوت به تيم‌ ‌ملي را داشته باشم. من به شايعات کاري ندارم و کاملا آماده هستم تا براي تيم‌ ‌ملي کشورم بازي کنم و خودم را نشان دهم. بايد با مربي صحبت کرد. نمي‌خواهم به خاطر اينکه زلاتان هستم به جام جهاني 2018 روسيه بيايم. دوست دارم با اثبات خودم در جام جهاني را قطعي کنم.»


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي