جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/12/14 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 5787

رئيس‌جمهور در مجمع ساليانه بانک مرکزي:
اساساً اداره کشور، بر دو پايه اميد و اعتماد است

رئيس کل دادگستري اصفهان:
هويت 13 نفر از حادثه‌ديدگان هواپيماي ATR72 محرز شده است


خبر


هفتمين همايش سوختگي ايران در سالن همايش هاي رازي


طوفان در سواحل شرقي آمريکا


سرمقاله


کسب روزي حلال يا سد معبر؟


وزير امور خارجه جزئيات ديدار با جان کري در مونيخ را تشريح کرد

استراتژيست مستعفي ترامپ:
"چين، ايران و ترکيه" محور جديدي عليه غرب تشکيل داده اند


ترامپ: شايد رياست جمهوري مادام العمر را امتحان کرديم


ديده‌بان حقوق بشر: ماهيت محمد بن سلمان را بايد در يمن ديد


تهديد«لودريان»به تحريم مجدد ايران پيش از ورود به تهران


طوفان ريزگرد تهران را تهديد مي کند


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 رئيس‌جمهور در مجمع ساليانه بانک مرکزي:
 اساساً اداره کشور، بر دو پايه اميد و اعتماد است 

 
رئيس جمهور، اميد و اعتماد مردم به کنترل تورم را پايه ثبات اقتصاد و سرمايه گذاري دانست و با بيان اينکه برخي غده هاي سرطاني از نظام بانکي خارج و سرمايه بانکها و ارتباطات بين المللي آنها افزايش يافته است، تاکيد کرد: با ملتي بزرگ و سرمايه هايي عظيم قادر به عبور از مشکلات هستيم.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت،حجت الاسلام و المسلمين دکتر حسن روحاني در جمع مديران بانکها و مؤسسات مالي و اعتباري در پنجاه و هفتمين مجمع ساليانه بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران گفت: در همه شاخص هاي اقتصادي پيش رفته ايم؛ نقش بانک ها در صنعت، کشاورزي و خدمات محوري است.رئيس جمهور با تبريک ايام ولادت با سعادت حضرت زهرا(س)، بانکها را براي آينده و رفاه ملت تصميم ساز و نقش آفرين دانست و افزود: مجموعه سياست‌هاي اقتصادي دولت و بانک مرکزي در 4 سال گذشته يعني تا پايان دولت يازدهم بر مبناي شاخص‌هاي اقتصادي، سياست‌هاي موفقي بوده است.دکتر روحاني نظارت دقيق و ايجاد شفافيت را از جمله اقدامات مهم بانک مرکزي با کمک ساير بانک‌ها برشمرد و گفت: در 4 سال گذشته توانستيم به هدف بزرگي دست پيدا کنيم. در آغاز دولت يازدهم هنگامي که از تورم تک رقمي سخن مي‌گفتيم برخي نه تنها باور نمي‌کردند، بلکه لبخند تمسخر هم مي‌زدند، چرا که ما در شرايطي بوديم که ميزان تورم سالانه 40 درصد، تورم نقطه به نقطه 45 درصد و تورم در مواد خوراکي 51 درصد بود و ما در آن شرايط مي‌گفتيم گام به گام در اين دولت به سمت تورم تک رقمي حرکت خواهيم کرد.

رئيس جمهور خاطر نشان کرد: يکي از آرزوها و برنامه‌هاي اعلام شده دولت رسيدن به تورم تک‌رقمي بود که البته کار ساده و آساني نبود، ضمن اينکه عده‌اي هم بودند که با اين تصميم موافق نبوده و مي‌گفتند خروج از رکود و رونق اقتصادي براي دولت هدف اول و کنترل تورم بايد در اولويت دوم قرار داشته باشد.

دکتر روحاني افزود: به هر حال تورم تک رقمي تحقق يافت و اين يک آرزوي بلند مدت و 26 ساله بود تا بتوانيم به تورم تک رقمي برسيم و امسال هم با توجه به اينکه در روزهاي پاياني سال قرار داريم مي‌شود به طور مطمئن گفت که تورم سال 96 هم تک رقمي است.دکتر روحاني تأکيد کرد: بايد شرايط را بر محور ثبات اقتصادي قرار داده و اداره کنيم که يک پايه مهم آن در آينده اعتماد مردم به کنترل تورم است.

رئيس جمهور کنترل تورم را در زندگي عادي مردم و براي جلب اعتماد سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي حائز اهميت دانست و گفت: اساساً اداره کشور، چه در بخش اقتصاد و چه در بخش‌هاي ديگر مبتني بر دو پايه مهم اميد و اعتماد است که اگر اين دو پايه برقرار بماند، موفق خواهيم بود.


 رئيس کل دادگستري اصفهان:
 هويت 13 نفر از حادثه‌ديدگان هواپيماي ATR72 محرز شده است 

 رئيس کل دادگستري اصفهان گفت: تاکنون هويت 13 تن از جانباختگان سقوط هواپيماي ATR72 محرز شده است.

به گزارش مهر به نقل از روابط عمومي دادگستري کل استان اصفهان، احمد خسروي وفا با اعلام اين خبر اظهار کرد: با انجام مجدد عمليات امداد و نجات و کشف تعدادي از پيکرهاي قربانيان سانحه هوايي تاکنون هويت 13 تن از جانباختگان سقوط هواپيماي ATR72 محرز و با صدور دستور قضايي توسط بازپرس ويژه رسيدگي کننده اقدامات لازم براي تحويل اجساد به خانواده‌ها انجام شده است.

وي افزود: بقاياي اجساد ديگري نيز کشف شده و در حال بررسي و انجام آزمايشات لازم است که ظرف چند روز آينده هويت 10 تا 15 تن ديگر نيز مشخص خواهد شد.


 خبر 

 پرداخت عيدي مستمري بگيران تأمين اجتماعي از 15 اسفند

عيدي مستمري بگيران تأمين اجتماعي از 15 اسفند بر اساس حروف الفبا پرداخت مي شود.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ عيدي مستمري بگيران تأمين اجتماعي از 15 اسفند بر اساس حروف الفبا پرداخت مي شود. پرداخت عيدي مستمري بگيران براساس حروف الفبا به شرح زير است:

تمهيدات ترافيکي شهرداري تهران براي آخر سال؛

سرويس دهي مترو تا ساعت 24 از 15 اسفند

معاون حمل و نقل و ترافيک شهرداري تهران گفت: در شوراي ترافيک تهران پيشنهاد داديم که در راستاي توزيع ترافيک اسفند ‌ماه، ساعات کاري مراکز تجاري افزايش يابد که فرمانده انتظامي تهران با پيشنهاد افزايش ساعات کاري مراکز تجاري موافقت کرد.به گزارش ايسنا، محسن پور سيد اقايي در حاشيه جلسه شوراي شهر تهران باحضور در جمع خبرنگاران درباره تمهيدات ترافيکي آخر سال گفت: ما درشوراي ترافيک تهران پيشنهاد داديم که در راستاي توزيع ترافيک اسفند ‌ماه، ساعات کاري مراکز تجاري افزايش يابد.وي با بيان اينکه خوشبتخانه فرمانده انتظامي تهران با پيشنهاد افزايش ساعات کاري مراکز تجاري موافقت کرد گفت: از 15 اسفند ماه ساعت کاري تمامي مراکز تجاري تا 1 بامداد خواهد بود و مترو تا ساعت 24 خدمت رساني خواهد کرد.وي افزود: مردم مي‌توانند با خيال راحت به خريد بپردازند؛ چرا که بر اساس تمهيدات انديشيده شده سرويس دهي آخرين قطار در همه خطوط تا ساعت 24 خواهد بود و همچنين ساعات کاري اتوبوس‌راني و بي‌ار تي را نيز افزايش داديم.

اردوغان: درباره عمليات عفرين با روسيه اختلاف‌نظر نداريم

رئيس‌جمهوري ترکيه گفت، آنکارا و مسکو بر سر عمليات «شاخه زيتون» در عفرين سوريه اختلاف‌نظري ندارند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، رجب طيب اردوغان، رئيس‌جمهوري ترکيه در کنفرانس خبري خود گفت: ما با روسيه درباره عمليات در عفرين هيچ اختلاف نظري نداريم. در ادلب نيز ايجاد پست‌هاي نظارتي در دست اقدام است. در حال حاضر، ما هشت پست ايجاد کرده‌ايم. نشست سه جانبه‌اي ميان ايران، ترکيه و روسيه شبيه به آنچه در سوچي انجام شد، قرار است در آينده‌اي نزديک در استانبول برگزار شود. ما فرصت داريم تا به ارزيابي اوضاع بپردازيم و تمامي موارد را بررسي کنيم.


 هفتمين همايش سوختگي ايران در سالن همايش هاي رازي 


 طوفان در سواحل شرقي آمريکا 


 سرمقاله 

افشاي فساد اداري؛ بيم ها و اميدها

آذر فخري 

اين روزها در فضاي مجازي خبري منتشر شده مبني بر ايجاد يک سايت مستقل براي ثبت گزارش‌هاي مردمي در ارتباط با رشوه‌گيري در سازمان‌ها و نهادهاي عمومي و دولتي. بر اين اساس، قرار است افرادي که درگير چنين برخوردي شده و ناچار از پرداخت رشوه براي انجام کارهاي خود بوده‌اند، بدون افشاي هويت خويش، موارد رشوه‌گيري را به صورت شفاف و دقيق در اين سايت ثبت کنند.

اما پيشينه‌ي واقعي چنين سايتي چيست؟ اين پلتفورم، بر اساس نمونه‌ي هندي آن تهيه شده است. اما کارکرد اين پلتفورم در هند، بسيار آزاردهنده و دردناک است. چرا که کار اصلي اين سايت در هند، ثبت گزارش‌هاي مردمي در مورد ميزان رشوه‌هايي است که از آنان گرفته مي‌شود و در نهايت، سايت مورد نظر با پايش‌هاي دوره‌اي اعلام مي‌کند کدام نهاد يا سازمان، براي انجام کار روتين و معمول مردم،کمتر رشوه مي‌گيرد تا مردم به آن نهادها و سازمان‌ها مراجعه کنند! در واقع، آن‌چه اين سايت در هند انجام مي‌دهد، قراردادن «قانون» نه در برابر فساد، بلکه در کنار آن است. در اين حالت، قانون ديگر عامل بازدارنده نيست، بلکه تنها يک عامل کنترل کننده‌ است. و به‌طور ضمني و تلويحي اعلام مي‌کند که عملا نمي‌تواند در برابر فساد بايستد اما مي‌تواند از نهادها و سازمان‌هايي که فساد ارزان‌تري مرتکب مي‌شوند، به‌نفع مردم! حمايت کند. و اين يعني نهادينه کردن فساد در جامعه.

وقتي‌ فساد تا اين حد فراگير مي‌شود، قانوني که نتواند در برابر آن بايستد يا خود نيز به فساد آلوده باشد، ناچار است با آن کنار بيايد. پس عجيب نيست در کشوري مانند هند، که درگير اين نوع فساد گسترده و پيچيده است، قانون به تبيين فساد دست مي‌يازد و در کنار آن مي‌ايستد و فساد را از قبح اخلاقي و اجتماعي آن مي‌پالايد و با رويکردي همزيست‌محورانه، اخلاقيات جديد بنياد مي‌گذارد. اخلاقياتي که در آن، مراجعه به نهاد و سازماني که رشوه‌ي کمتري مي‌گيرد، نوعي زرنگي و شانس محسوب مي‌شود.

اميد است اگر ايجاد چنين سايتي در کشور ما واقعيت دارد و آن‌طور که گفته مي‌شود دقيقا از روي پلتفورم هندي آن نسخه‌برداري شده‌است، هدفش ايستادن قانون در کنار فساد و نهادينه کردن آن نباشد. و آن‌چنان که خود سايت اعلام کرده‌، نهادها و سازمان‌ها و افراد رشوه‌گير را با شفافيت و بدون تسامح، به مردم بشناساند و موجبات پيگردهاي قانوني را براي آن‌ها فراهم کرده و آنان‌را به‌دست قانون بسپارد.

مبارزه با انواع فساد در جامعه‌ي ما، که البته تنها محدود به رشاء و ارتشاء هم نمي‌شود، يک مبارزه‌ي لازم و حياتي است. چرا که اکثر مردم ما، براي به سرانجام رسيدن امور خود، حتي در خردترين کارهاي اداري ( و فرقي نمي‌کند ؛هم در نهادهاي دولتي و هم در نهادهاي خصوصي) درگير انواع و اقسام فسادها و زد و بندها هستند که رشوه تنها يکي از آن‌هاست. اگر مبناي تاسيس اين پلتفورم و دريافت گزارش‌هاي مردمي، کمک به قانون براي ايستادن در برابر آن و مقابله با فساد است، مي‌توان آن‌را اتفاق خجسته و مبارکي دانست.

اين سايت، اگر بتواند (و بگذارند) به وضوح و شفافيت، روند فساد در نهاد‌ها و سازمان‌هاي دولتي و خصوصي را افشا کرده و موجب تحت تعقيب قرارگرفتن آن‌ها شود، گامي است دير برداشته شده، اما ضروري براي اصلاح شکاف‌هاي مديريتي و قانوني در کشور. اميدواريم.

a.f.far99@gmail.com


 کسب روزي حلال يا سد معبر؟ 

هرساله با رسيدن به ايام پاياني سال شاهد حضور گسترده دستفروشان در معابر شهري هستيم. اين موضوع موجب بروز مشکلات ترافيکي مي گردد .حال بايد چه کرد؟! بايد با آنها برخورد کرد و اجناسشان را توقيف نمود يا بايد ترافيک را به جان خريد و مشکلات مردم را ناديده گرفت.؟! اما راه سوم اين است که شهرداري براي استقرار اين دستفروشان محل هاي مناسبي را در نظر بگيرد و از بابت آن مطالبه مادي نداشته باشد . تا هم شهر نظم خود را حفظ کند و هم اين افراد منبع درآمدي داشته باشند.


 وزير امور خارجه جزئيات ديدار با جان کري در مونيخ را تشريح کرد 

 وزير امور خارجه کشورمان جزئياتي از ديدار هفته گذشته خود با جان کري وزير امور خارجه سابق امريکا در حاشيه اجلاس مونيخ را تشريح کرد.محمد جواد ظريف در گفت و گو با خانه ملت با اشاره به ديدار هفته گذشته خود با جان کري وزير امور خارجه سابق آمريکا در حاشيه اجلاس مونيخ گفت: عمدتاً ديدارهاي ما محرمانه نيست و در حاشيه جلسات و نشست هاي بين المللي با نخبگان اين کشور گفت و گوهايي را انجام مي دهيم.وي با بيان اينکه در حال حاضر با دولت آمريکا مذاکره و گفت وگويي نداريم افزود: در حاشيه اجلاس بين المللي فرصت هاي مناسبي براي روشنگري و بيان سياست هاي جمهوري اسلامي و گفت وگو با افراد تاثيرگذار اين کشور صورت مي گيرد.

وزير امور خارجه کشورمان با اشاره به جزئيات ديدار خود با جان کري تصريح کرد: موضوعات ديدار ما بيشتر درخصوص برنامه هاي ترامپ در قبال برجام و اتخاذ سياست هاي مناسب در قبال آن و همچنين منزوي کردن وي در سطح جهان بوده است.نيويورکر هفته گذشته مدعي شده بود اين زوج ديپلماتيک در خلال دو سال مذاکرات پر تب و تاب بر سر توافق هسته‌اي ايران به صورت علني و به دفعات زياد با يکديگر ديدار مي‌کردند.

به نوشته اين نشريه امريکايي: ديدار مونيخ، که ساير طرف‌هاي دخيل در مذاکرات هم در آنجا حضور داشتند، ممکن بود با واکنش‌هاي منفي هم در واشنگتن و هم در تهران مواجه شود. کري، از ايراني‌ها خواست صرف نظر از هر اقدامي که دولت ترامپ انجام مي‌دهد، توافق هسته‌اي را رها نکنند يا مفاد آن را نقض نکنند.دولت آمريکا، به عنوان يکي از اعضاي گروه 1+5 از زمان اجرايي شدن برجام با اتخاذ سياست‌هاي مختلف تلاش کرده از متبلور شدن مزاياي اين توافق براي ايران جلوگيري کند. کارشکني‌هاي آمريکا در اجراي برجام از زمان روي کار آمدن دونالد ترامپ به عنوان رئيس‌جمهوري آمريکا شدت گرفته است.او در اقدامي که نقض صريح بندهاي توافق هسته‌اي با ايران محسوب مي‌شود، تهديد کرده کشورش را از توافق خارج خواهد کرد و يا درباره تجارت با ايران به کشورهاي اروپايي هشدار داده است.دونالد ترامپ روز جمعه 22 دي‌ماه، در جديدترين اقدام خود ضد برجام کشورهاي اروپايي را تهديد کرد در صورتي که اين توافق را مطابق ميل او اصلاح نکنند، آمريکا را از آن خارج خواهد کرد.


 استراتژيست مستعفي ترامپ:
  "چين، ايران و ترکيه" محور جديدي عليه غرب تشکيل داده اند 

 "استيو بنن" يکي از راست‌گراترين سياستمداران آمريکايي و استراتژيست مستعفي "دونالد ترامپ"، از تشکيل محور جهاني جديدي عليه تمدن غرب مسيحي سخن گفته است.به گزارش عصرايران "استيو بنن" مدير اجرايي اخراج شده وب سايت محافظه‌کار "بريت بارت نيوز" آمريکا، در مصاحبه با مجله " جي کيو" از تشکيل محور جديد ضد تمدن غرب از سوي دو تمدن باستاني چين و ايران در کنار ترکيه خبر داده است.به گفته اين استراتژيست سوپر راستگرا:" آنچه که امروز شاهد آن هستيم تشکيل يک محور جديد از سوي چين، پرشيا (ايران) و ترکيه به عنوان بازماندگان – سه تمدن باستاني- است. هدف اين سه کشور مقابله با غرب مسيحي و بخشي از کشورهاي جهان اسلام است که وابسته به غرب هستند."او از واژه "پرشيا" – نام تاريخي ايران در متون و کتب غربي- به جاي ايران استفاده کرده است.او گفته است شرايط کنوني همانند سال‌هاي پيش از آغاز جنگ دوم جهاني است و جهان به سرعت در حال نزديک شدن به يک جنگ جهاني بزرگ است که در سويي محور جديد ايران- چين و ترکيه و در سوي ديگر جهان غرب خواهد بود.

او روسيه مسيحي را خارج از اين دايره برشمرد و با تخفيف دادن اهميت اقتصادي روسيه ، اين کشور را به لحاظ حجم و اهميت اقتصادي اندکي بزرگ‌تر از ايالت تگزاس آمريکا (دومين ايالت بزرگ آمريکا از نظر توليد ناخالص داخلي) دانست و خواستار پايان دادن به جنگ سرد کنوني بين واشنگتن و مسکو شد.

"بنن" 64 ساله، با توصيه به کشورهاي جهان غرب براي تشکيل ائتلافي به منظور مقابله با محور جديد با تلفيق دو نظريه " پايان تاريخ" فرانسيس فوکوياما و "برخورد تمدن‌هاي" ساموئل هانتينگتون، برخورد و درگيري بين فرهنگ‌ها را امري محتوم دانست.


  ترامپ: شايد رياست جمهوري مادام العمر را امتحان کرديم 

سي ان ان :رئيس جمهوري آمريکا با استقبال از طرح مادام العمر شدن رياست جمهوري در چين عنوان داشت که شايد در آمريکا نيز چنين فرايندي امتحان شود.به گزارش مهر به نقل از سي ان ان، «دونالد ترامپ» رئيس‌جمهوري آمريکا در اظهارنظري ضمن حمايت از برداشته شدن محدوديت دوره رياست جمهوري در چين گفت: «شايد ما هم يک روز اين کار را امتحان بکنيم».

ترامپ اما در بخش ديگري از سخنانش از همتاي چيني خود «شي جينپينگ» تمجيد کرد و با اشاره به طرح حذف محدوديت دو دوره اي رياست جمهوري در چين اظهار داشت: او (شي جينپينگ) حالا رئيس جمهوري مادام العمر است. رئيس جمهوري مادام العمر. نه، او عالي است. ببينيد، او توانست اين کار را انجام دهد. به نظرم اين کار بزرگي است. شايد ما هم بايد روزي آن را امتحان کنيم.


 ديده‌بان حقوق بشر: ماهيت محمد بن سلمان را بايد در يمن ديد 

 
ايسنا :مدير اجرايي ديده‌بان حقوق بشر سازمان ملل در پيامي توئيتري اوضاع يمن را نشانه‌اي از ماهيت حکومتداري وليعهد عربستان دانست.

به گزارش ايسنا، کنت روث، مدير اجرايي ديده‌بان حقوق بشر در پيام توئيتري خود آورده است: وليعهد عربستان قول اسلام ميانه‌روتري را داده است اما بمباران و گرسنگي مردم يمن که هنوز تمام جنبه‌هاي وحشيگري و خشونت آن نيز نمايان نشده، مدل واقعي حکومت او را نشان مي‌دهد.

وي هم‌چنين درخصوص ترکيه نيز نوشته است: به عناون بزرگترين زندن براي خبرنگاران، ترکيه خواهان تبليغات و پوشش خبري گسترده براي حمله‌اي به عفرين سوريه است!


 تهديد«لودريان»به تحريم مجدد ايران پيش از ورود به تهران 

 جروزالم پست :وزير امور خارجه فرانسه پيش از ورود به ايران، جمهوري اسلامي را تهديد به اعمال تحريم‌هاي جديد کرد.به گزارش مهر به نقل از جروزالم پست، «ژان ايو لودريان» وزير امور خارجه فرانسه، پيش از سفر به ايران در اظهاراتي گفت: ايران بايد به نگراني‌ها درباره برنامه موشکي خود توجه نشان دهد يا اينکه با تحريم هاي احتمالي مواجه خواهد شد.وي در ادامه افزود: مشکلاتي درباره موشک هاي بالستيک که مي توانند هزاران کيلومتر را بپيمايند وجود دارد. اين موشک ها با قطعنامه هاي سازمان ملل همخواني نداشته و برد آنها بيش از مرزهاي ايران است که گفته مي شود براي دفاع از مرزها به آنها نياز داريم.وزير امور خارجه پيش تر نيز با ذکر ادعاهايي درباره ايران خواستار خروج مستشاران ايراني از سوريه شده بود.


 طوفان ريزگرد تهران را تهديد مي کند 

 دبير کارگروه کاهش آلودگي هواي تهران با اشاره به فعال شدن کانون هاي توليد گرد و غبار در جنوب و جنوب شرق اين استان، نسبت به وقوع پديده گرد و خاک در تهران هشدار داد.به گزارش ايرنا کيومرث کلانتري در حاشيه کارگروه کاهش آلودگي هواي تهران در سالن جلسات استانداري، با تاکيد بر توجه به کانون هاي توليد گرد و غبار در تهران اظهار کرد: اين کانون ها در جنوب و جنوب شرق استان و در شهرستان هاي ورامين و پيشوا قرار دارد که جزو منطقه حفاظت شده کوير است.کلانتري تاکيد کرد: نه تنها وقوع پديده گرد و غبار در تهران بايد مورد توجه قرار گيرد بلکه به ترکيبات موجود در آنها هم بايد توجه شود.

وي با اشاره به چهار دستور کار کارگروه کاهش آلودگي هواي تهران افزود: هوشمندسازي شهر و توسعه خدمات الکترونيکي، الکترونيکي کردن خدمات دستگاه هاي اجرايي به مردم با هدف کاهش تردد و ترافيک و به تبع آن کاهش آلودگي هوا جزو مصوبات اين جلسه بوده است.به گفته وي، اداره کل پست و سازمان مديريت گزارشي در زمينه ايجاد زيرساخت ها و سامانه هايي ارائه کردند که به شهروندان خدمات الکترونيک بدهد تا مجبور به تردد به شهر نشوند.کلانتري در ادامه با اشاره به گزارش مديرعامل کارخانه سيمان تهران در اين نشست افزود: اخيرا گزارش هايي از آلايندگي اين کارخانه منتشر شده است.وي با بيان اينکه خط 6 کارخانه سيمان تا ارديبهشت ماه کاملا استاندارد مي شود افزود: خط 4 اين کارخانه نيز خارج از استاندارد است که تا زمان استانداردسازي جزو فهرست صنايع آلاينده خواهد بود و ساير خطوط استانداردسازي شده است.معاون مرکز پژوهش هاي کاربردي سازمان زمين شناسي نيز در ادامه اين نشست وسعت کانون هاي توليد گرد و غبار در تهران را 500 کيلومتر مربع عنوان کرد و گفت: نمونه گيري و تحليل گرد و غبار برخي مناطق تهران نشان مي دهد که اين ذرات ترکيبي از رس، فلزات سنگين همچون اکسيد آهن، سيمان و آلاينده هاي ناشي از سوختن زباله، پلاستيک و پسماندهاي عفوني است.


 يك نكته از هزاران 

 بعد از گذشت دو هفته، چند روزيست پيدا شدن جعبه سياه هواپيماي تهران- ياسوج که در ارتفاعات دنا سقوط کرد بود، به يکي از خبرهاي پرحاشيه در رسانه ها و شبکه مجازي تبديل شده است. خبرهاي ضد و نقيض از يافتن آن تا تحويلش به مراجع رسمي موجي از حواشي را به وجود آورد. اينکه چه گروهي ابتدا آن را پيدا کرد سبب شد تا ارگان هاي مختلف بيانيه دهند و پيداشنش را به نام خود ثبت کنند. بعد از آن، خبر درگيري براي تحويل آن به مراجع رسمي پيش آمد که مدام تاييد و تکذيب شد.

نکته اينجاست که همه براي موفق جلوه دادن خود و سهم داشتن در موفقيت صف مي کشند و هرکه زورش بيشتر بود آن را به افتخاراتش الحاق مي کند. اما هيچ کسي و هيچ نهادي در پذيرفتن تقصير و اشتباه و کوتاهي بيانيه نمي دهد و عذرخواهي نمي کند. واقعا براي اين فرهنگ خدمت رساني درکشورمان بايد گريست و نگران از آينده اي بود که درآن مسئوليت پذيري معنايي نخواهد داشت.


 ميز خبر 

 معاون وزارت اطلاعات:

اقدامات 30 گروه تروريستي علاوه بر داعش خنثي شده است

معاون ضد تروريسم وزارت اطلاعات گفت: علاوه بر داعش، اقدامات 30 گروه تروريستي ديگر در چند سال گذشته توسط سربازان گمنام امام زمان (عج) خنثي شده است.به گزارش اداره کل اطلاعات استان فارس، معاون وزارت اطلاعات در آيين آغاز به کار نمايشگاه دستاوردهاي مقابله با تروريسم تکفيري در شيراز افزود: افزون بر 30 گروه تروريستي مسلح طي چند سال گذشته اقداماتي را براي نا امن ساختن فضاي کشور و سلب آرامش مردم در دستور کار داشته اند.وي اظهار کرد: اين اقدامات با عنايت خداوند متعال، دعاي رهبر فرزانه انقلاب اسلامي، هوشياري و همکاري مردم هميشه در صحنه، مجاهدت هاي خاموش سربازان گمنام امام زمان (عج) و همکاري ساير دستگاه هاي امنيتي سپاه پاسداران، ارتش، نيروي انتظامي و دستگاه قضايي خنثي شده است.

وزارت خارجه: عدم استقبال رسمي مقام‌هاي کروات از ظريف صحت ندارد

به گزارش ايرنا، يک مقام آگاه در وزارت خارجه گفت: به رغم برخي جوسازي هاي غير اخلاقي به آگاهي مي رساند در بدو ورود ظريف به زاگرب، «اسکراچيچ» معاون سياسي منطقه اي وزارت خارجه، سفير کرواسي در تهران و نماينده تشريفات خارجي از ايشان استقبال کردند.

گزارش روسيه از نقض آتش‌بس سوريه توسط گروه‌هاي تروريستي

وزارت دفاع روسيه از نقض آتش‌بس توسط گروه‌هاي تروريستي در مناطق مختلف سوريه خبر داد.به گزارش ايسنا،‌ به نقل از روسيا اليوم، وزارت دفاع روسيه اعلام کرد،‌ گروه تروريستي جبهة النصره قصد دارد، کاروان کمک‌هاي انساني بين‌المللي دوما را بمباران کند و دولت سوريه را مقصر جلوه دهد.

اين وزارتخانه گزارش داد، گروه‌هاي مسلح سوريه دائما آتش‌بس را در حومه‌هاي حلب، لاذقيه،‌ دمشق و غوطه شرقي نقض مي‌کنند.

مدير مرکز آشتي حميميم روسيه گفت، گروه‌هاي مسلح چهار بار آتش‌بس اعلام شده را نقض کردند و تک‌تيراندازهاي آنها گذرگاه انساني مخصوص خروج غيرنظاميان غوطه را هدف قرار داده و منجر به زخمي شدن سه غيرنظامي شدند.

وي گفت، تيراندازها از تونل‌ها براي حملات خود استفاده مي‌کنند.

شروط عربستان براي احياي روابط با حريري

روزنامه‌اي لبناني نوشت، عربستان هفت شرط را براي نخست وزير اين کشور جهت ازسرگيري روابط همانند گذشته تعيين کرده است.

به گزارش ايسنا، روزنامه الديار چاپ لبنان نوشت، عربستان فعاليت‌هاي خود را به دو بخش مختلف تقسيم کرده، بخش اول بهبود دوباره روابط با لبنان به شکل کلي و دوم بهبود مجدد روابط با سعد حريري، نخست وزير لبنان.

رهبران عربستاني چندين شرط اساسي را براي بهبود روابط با حريري تعيين و تاکيد کردند، حريري بايد براي بازگشت به "آغوش عربستان" اين شروط‌ را اجرا کند.

کره شمالي با تحرکات نظامي آمريکا مقابله مي کند

نمايندگي کره شمالي در سازمان ملل تحرکات نظامي آمريکا را فزاينده و خطرناک توصيف و تاکيد کرد پيونگ يانگ با آن مقابله خواهد کرد.

به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري کره شمالي، نمايندگي اين کشوردر کنفرانس خلع سلاح در ژنو خاطر نشان کرده است که اقدامات و تحرکات نظامي آمريکا براي ما به منزله هشدار است و ما براي مقابله با آن آماده ايم.اين گزارش مي افزايد که کره شمالي به عنوان يک کشور داراي حق حاکميت لازم است که قدرت و نيروي بازدارندگي و توان نظامي اش را براي مقابله با تهديدهاي خارجي افزايش دهد.

آمريکا مخفيانه نيروهاي اوکرايني را آموزش مي‌دهد

نيروهاي آمريکايي در منطقه "ياوروف" در غرب اوکراين دوره‌هاي آموزشي پنهاني براي ارتش اوکراين برگزار مي‌کنند.به گزارش ايسنا، به نقل از وستي، براساس اخبار منتشر شده به غير از نيروهاي نظامي آمريکا، سربازان کشورهاي کانادا، انگليس و ليتواني نيز در اين پايگاه نظامي حضور دارند.هدف اصلي از اين آموزش‌ها، افزايش مهارت‌هاي نظامي نيروهاي ارتش اوکراين و تطابق سريع آن با استانداردهاي ناتو براي ورود به اين بلوک نظامي اعلام شده است.

براين اساس از سه سال گذشته تا کنون به طور دائمي بيش از 200 سرباز آمريکايي و 250 سرباز کانادايي در اين پايگاه نظامي حضور دارند که تمامي امکانات لازم از جمله سالن‌هاي ورزشي، خوابگاه و غذاخوري براي آنان ساخته شده است.


 خبــــر 

 رييس شوراي امنيت کشور:

نگاه دولت به حجاب فرهنگي است

وزير کشور گفت: نگاه دولت به حجاب ، نگاهي مجرمانه نيست. نگاه دولت به اين موضوع فرهنگي است و معتقديم مردم بايد در موضوع حجاب محور قرار گيرند.

به گزارش ايرنا، عبدالرضا رحماني فضلي در نودو هشتمين جلسه شوراي اجتماعي کشور با اشاره به ديدار چند روز گذشته خود با جامعه مدرسين حوزه علميه در قم افزود: در اين جلسه بحث هاي خوبي در زمينه موضوعات سياسي و اجتماعي صورت گرفت و علما با حساسيت و علاقه مندي به موضوعات کشور توجه مي کنند و اين دغدغه ها را کاملا مشفقانه مي دانيم.وي با بيان اينکه در اين جلسه بحث مفصلي درباره حجاب داشتيم، تصريح کرد: دولت و وزارت کشور در زمينه حجاب متولي و مسئول هستند و دغدغه دولت نيز موضوع حجاب است زيرا بايد جامعه اسلامي باشد.

رييس شوراي امنيت کشور خاطر نشان کرد: بايد با پيش بيني و اقدامات لازم و تحليل هاي درست با توجه به تغييرات سريع در جامعه به دليل تغييرات نسلي و گسترش فضاي مجازي، داشته باشيم. البته ورود دولت به هر موضوعي به معناي ختم آن مشکل نيست.

وي با تاکيد بر اينکه نگاه دولت به موضوع حجاب، نگاهي جرمي نيست بلکه نگاهي فرهنگي است که بايد همه دستگاه هاي متولي در اين زمينه تلاش کنند، اظهار داشت: در آستانه بهار و تغييرات زمين و شروع گرما هستيم که موضوع پوشش نيز در در روزهاي آينده مطرح مي شود، ولي بايد درباره حجاب در جامعه مطالعاتي دقيق، گزارش هاي تحليلي و مبنايي اجرايي علت شناسانه صورت گيرد تا بتوانيم اقدامات عملي قابل اجرا داشته باشيم.

رحماني فضلي تصريح کرد: نبايد موضوع حجاب فقط به گشت ارشاد، نيروي انتظامي و دادستاني ختم شود زيرا پس از پيروزي انقلاب اسلامي با شدت و حدتي که به کار برديم، نتيجه مورد نظر را بدست نياورديم پس بايد مردم محور بوده و در اين اقدام مشارکت داشته باشند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

هفتادمين اجلاس هيأت مديره

10تا11 اکتبر 2006، تيان جين، چين

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

بودجه پيشنهادي سال 2007

بودجه پيشنهادي براي 1 اکتبر سال 2007 تا 30 سپتامبر سال 2008 در ستون 5 با رنگ قرمز در جدول شماره 2 نشان داده شده است. اين بودجه با پروفسور لوس وِبِر ، خزانه دار IAU در سپتامبر که آن را براي ارائه به هيأت مديره جهت تصويب تقديم کرده بود مورد بحث قرارگرفت .

يکبار ديگر IAU يک بودجه متوازن پيشنهاد مي کند.

سرجمع بودجه براي سال 2008 يک افزايش معني دار را که بخشي از آن مستقيماً به سيزدهمين کنفرانس عمومي در اوتريخت مربوط مي شود ، نشان داد . افزايش ها دوچيز را يادآوري مي کردند افزايش برحسب درآمد( حق ثبت نام واسپانسري)و افزايش به خاطر کاهش هزينه (هزينه هاي کنفرانس) . اين مبالغ مبتني بر هزينه هاي گذشته و بودجه کنفرانس تخمين زده شده است که در همکاري با دانشگاه اوتريخت(UU) تهيه شده است . دانشگاه اوتريخت (UU) براي پيداکردن حمايت مالي داخلي کار مي کند ؛ IAU هم درجستجوي اسپانسر است. علاوه براين، اما درآمد از حق عضويت که به طور غير مستقيم به کنفرانس عمومي مربوط شده انتظار ميرود افزايش يابد، چراکه اعضا بايستي حق عضويت ها را به طور کامل بپردازند تا براي رأي گيري درانتخابات نامزد شوند. چند اقدام ديگر مثل برنامه LEADHER ، که انحصاراً به اعضا پرداخت مي کند ممکن است پرداخت ها را افزايش دهد.

همچنين، همانطور که توسط اعضاي هيأت مديره درخواست شده است، دبيرخانه تخميني ازحمايت داخلي توسط يونسکو براي اجاره بهتر را تنظيم کرد که هزينه هاي اجاره رادر پاريس منعکس مي کرد. اين حمايت ها با مبلغ برابر آن در فهرست هزينه ها خنثي شد.

سرانجام ، يک عنصر کليدي از بودجه سال 2007 ، پيشنهاد جديد براي سال هاي 2008 تا 2010 است که توسط دبيرخانه در سپتامبر سال 2007 به Sida / SAREC ارائه شده است. اين کمک سه ساله در واقع نيازمند يک مبلغ خيلي بيشتر از 000/820 يورو است (موضوع دستورکار 7.4 را ملاحظه کنيد) ، اما همچنين پيشنهاد فعاليت هاي بيشتر وبدين ترتيب مخارج بيشتري مي کند. اين مبلغ همچنين شامل حمايت مستقيم جاري از طريق اعضاي IAU مي باشد.

بودجه پيشنهادي براي سال 2008 تمام اين عناصر را موردتوجه قرار مي دهد ويکبار ديگر دبيرخانه ، در حالي که يک بودجه متوازن پينشهاد مي نمايد ، انتظار دارد حساب ذخيره را افزايش دهد.

مخارج به استثناي هزينه هاي مربوط به کنفرانس عمومي ، همانطور که در بالا يادآوري گرديد ، پايدار باقي مي ماند . در سطح هزينه هاي کارکنان ، بودجه شامل يک افزايش پيشنهادي 2 درصد درحقوق وافزايش هزينه هاي اجتماعي در فرانسه ميگردد . علي رغم تغييرات مختلف پرسنلي دردبيرخانه ، (موضوع دستور کار 2. 8 را ملاحظه کنيد) سرجمع هزينه ها به طور نسبي پايدار مي ماند.

اينها و ساير نظرات و تغييرات پيشنهادي دربودجه سال 2008 در يادداشت هاي توضيحي درزير جدول 2 توضيح داده شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي