جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5795

در ديدار وزير اقتصاد جمهوري آذربايجان؛
روحاني: تهران - باکو مي توانند شاه‌راهي براي اتصال آسيا به اروپا باشند


درگيري‌هاي شديد بين داعش و ارتش سوريه در جنوب دمشق


خبر


کمپين نه به تصادفات جاده اي


سقوط هواپيما در نپال‎ با 67 مسافر و 4 خدمه


سرمقاله

هشداري جدي براي امنيت مردم؛
نگراني جامعه نسبت به افزايش سرقت ها و تهديد امنيت عمومي


ترامپ وضعيت اضطرار ملي عليه ايران را تمديد کرد


روسيه: تسليحات مافوق‌ صوت و اتمي بلوف نيستند


روسيه: آمريکا قصد بمباران ساختمان هاي دولتي دمشق را دارد


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 در ديدار وزير اقتصاد جمهوري آذربايجان؛
 روحاني: تهران - باکو مي توانند شاه‌راهي براي اتصال آسيا به اروپا باشند 

 رييس جمهوري در ديدار وزير اقتصاد جمهوري آذربايجان گفت: تهران - باکو مي توانند در آينده به شاه‌راهي براي اتصال مناطق آسيا و آفريقا به شمال اروپا تبديل شوند.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در ديدار شاهين مصطفي اف وزير اقتصاد جمهوري آذربايجان، اراده دولت‌ها و ملت‌هاي ايران و جمهوري آذربايجان را در توسعه مناسبات و همکاري‌هاي في مابين حائز اهميت برشمرد و از تلاش‌هاي سفرا و مسئولان دو کشور در کميسيون مشترک همکاري‌هاي ايران و آذربايجان تقدير کرد.وي به دعوت رسمي همتاي خود براي سفر به جمهوري آذربايجان در آينده نزديک اشاره و اظهار اميدواري کرد که اين سفر موجب توسعه بيش از پيش دوستي‌ها، همکاري ها و روابط دو کشور شود.

رييس جمهوري روابط ايران و جمهوري آذربايجان را رو به گسترش و درراستاي منافع دو ملت دانست و بر ضرورت تلاش براي توسعه، تقويت و تحکيم همه جانبه مناسبات و همکاري‌هاي تهران - باکو تأکيد کرد.روحاني خاطرنشان کرد: تاريخ و فرهنگ ايران و جمهوري آذربايجان بهم پيوند خورده و بايد تلاش کنيم تا دو ملت از لحاظ سياسي، اقتصادي و اجتماعي نيز پيوندهاي ناگسستني با هم داشته باشند.وي با يادآوري اين که توسعه ثبات و امنيت در جمهوري آذربايجان را در راستاي تقويت ثبات و امنيت خود قلمداد مي‌کنيم، گفت: جمهوري اسلامي ايران و جمهوري آذربايجان هيچگاه براي هم تهديد نبوده و نخواهند بود.وي بر لزوم تشويق بخش‌هاي دولتي و خصوصي براي توسعه همکاري‌ها و سرمايه‌گذاري‌هاي مشترک تاکيد کرد و گفت: امروز دو کشور در بخش‌هاي مختلف از جمله صنعتي، داروسازي، ساخت خودرو، کشاورزي و گردشگري روابط خوبي با هم دارند و در ديگر بخش‌ها از جمله ترانزيت و همکاري‌هاي مشترک در درياي خزر نيز گام‌هاي مشترکي در راستاي توسعه مناسبات برداشته شده است.

رييس جمهوري با بيان اين که اقدام مشترک ايران و آذربايجان در تکميل راه آهن رشت - آستارا و کريدور شمال - جنوب به ديگر کشورهاي منطقه نيز کمک خواهد کرد، اظهار داشت: ايران و آذربايجان مي توانند در آينده به شاه‌راهي براي اتصال مناطق آسيا و آفريقا به شمال اروپا تبديل شوند.روحاني همچنين بر لزوم ادامه رايزني و همکاري مسئولان دو کشور در راستاي تدوين رژيم حقوقي درياي خزر و برنامه ريزي براي ساماندهي فعاليت‌هاي مشترک اقتصادي در اين منطقه تأکيد کرد.


 درگيري‌هاي شديد بين داعش و ارتش سوريه در جنوب دمشق 

منابع سوري اعلام کردند که داعش به محله‌هايي در جنوب دمشق حمله کرده و درگيري شديدي بين آن و ارتش سوريه درگرفته است.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري روسيا اليوم، منابع سوري اعلام کردند: درگيري‌هاي شديد ميان ارتش سوريه و داعشي‌ها در محله القدم در مجاورت با اردوگاه اليرموک و محله الحجر الاسود در جنوب دمشق رخ داد.به گفته اين منابع، اين درگيري‌ها به منطقه ميدان پورسعيد رسيد و بعد از عقب‌نشيني اخير گروه‌هاي مخالف از اين منطقه بعد از توافق با نظام سوريه رخ داد.شاهدان عيني گفتند، تانک وابسته به ارتش سوريه از مقر خود در محله القاعه به سمت محل درگيري‌ها در محله القدم عازم شد.


 خبر 

 برگزاري انتخابات هيأت رئيسه؛

ابقاي آيت الله جنتي در رياست مجلس خبرگان رهبري

آيت الله احمد جنتي با 66 راي، بار ديگر، عهده دار رياست پنجمين مجلس خبرگان رهبري شد.به گزارش صداوسيما؛ همچنين آيت الله هاشمي شاهرودي با 72 راي و آيت الله موحدي کرماني با 70 راي به ترتيب به عنوان نواب اول و دوم انتخاب شدند.نمايندگان مجلس خبرگان ، آيت الله سيد احمد خاتمي را با 50 راي و آيت الله کعبي را با 42 راي به عنوان منشي هاي هيات رييسه برگزيدند.

ترامپ تيلرسون را برکنار کرد

"مايک پمپئو"رئيس سيا، وزير امور خارجه آمريکا شد

رئيس جمهور آمريکا وزير خارجه را برکنار کرد.

به گزارش عصرايران، دونالد ترامپ رئيس ايالات متحده آمريکا با انتشار يک توئيت از برکناري "رکس تيلرسون" وزير خارجه خبر داد.

ترامپ همچنين "مايک پمپئو" مدير سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) را جايگزين او کرده است.ترامپ علاوه بر اين گفت که با تيلرسون بر سر موضوع برجام اختلاف داشته است.رئيس جمهور آمريکا همچنين خانم "جينا هاسپل" را به عنوان رئيس جديد سيا معرفي کرد.

هاسپل افسر اطلاعاتي باتجربه است. اين براي اولين بار است که يک خانم به اين سمت منصوب مي شود.

تاکيد ايران و پاکستان بر تقويت همکاري هاي مرزي و دفاعي

وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران در سومين روز از سفر خود به اسلام آباد با حضور در مقر فرماندهي ارتش پاکستان، با عالي ترين مقام ارتش اين کشور ديدار کرد.به گزارش ايرنا، 'محمد جواد ظريف'در ديدار با ژنرال 'قمر جاويد باجوا'، درباره موضوعات مهمي از جمله تقويت همکاري هاي مرزي، مبارزه با تروريسم و کمک به حل صلح آميز مسايل و مشکلات منطقه و جهان اسلام تاکيد کردند.دو طرف در اين ديدار مهم همچنين بر ضرورت تقويت همکاري هاي همه جانبه ميان جمهوري اسلامي ايران و جمهوري اسلامي پاکستان به ويژه در زمينه هاي دفاعي، مبارزه با تروريسم و تقويت امنيت مرزها تاکيد کردند.

مسکو: اگر آمريکا به سوريه حمله کند، پاسخ مي‌دهيم

ستادکل نيروهاي مسلح روسيه در واکنش به تهديدهاي اخير غرب به رهبري آمريکا مبني بر حمله موشکي به تاسيسات نظامي و حکومتي دولت سوريه، تاکيد کرد در صورت به خطر افتادن جان نظاميان روس مستقر در سوريه واکنش نشان خواهد داد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، والري گراسيموف، رئيس ستاد ارتش روسيه گفت: ارتش روسيه به حمله آمريکا به سوريه پاسخ خواهد داد و هر موشک و پرتاب‌گر دخيل در اين حملات را هدف مي‌گيريم.وي با اعلام اين مطلب تاکيد کرد، اخبار موثقي در دست دارد که نشان مي‌دهد شورشيان سوري با هماهنگي نهاد به اصطلاح امدادرسان "کلاه سفيدها" در تدارک نمايش يک حمله شيميايي از سوي ارتش سوريه هستند تا دستاويزي براي حمله نظامي احتمالي آمريکا قرار گيرد. با کشف آزمايشگاه توليد مواد شيميايي در دهکده‌اي در غوطه شرقي که به تازگي از دست تروريست‌ها آزاد شد، ادعاهاي ما اثبات شده است.


 کمپين نه به تصادفات جاده اي 


 سقوط هواپيما در نپال‎ با 67 مسافر و 4 خدمه 


 سرمقاله 

حال و روز بهتر استارتاپ‌ها در سال 97؟

زهرا کيان بخت

بيكاري مدتهاست در رديف مهمترين مشكلات كشور قرار گرفته، به طوري كه طبق آمارها تعداد شاغلان در ايران در پايان سال 95 به 22 ميليون و 600 هزار رسيده و بر اين اساس، تنها 25/28 درصد از جمعيت ايران داراي فعاليت اقتصادي هستند. درواقع، چيزي حدود 57ميليون و 400 هزار فرد غير شاغل در ايران وجود دارد.

با اين اوصاف، در نياز كشور به ايجاد شغل، شكي وجود ندارد. اما يكي از عرصه‌هايي كه چندسالي است به صورت خودجوش از سوي افراد جامعه، به عنوان درمان و مسكّني براي حل مشكل بيكاري تلقي شده استارتاپ‌ها يا همان كسب و كارهاي نوپا هستند كه درصورت موفقيت و يار بودن بخت با آنها، مي‌توانند منجر به ايجاد اشتغال و رشد اقتصادي شوند. عليرغم اينكه در سالهاي اخير، شاهد موفقيت برخي از اين استارتاپ‌ها بوده‌ايم، بسياري از اين كسب و كارهاي نوين هم با مشكلات و تنگناهايي مواجه بوده و هستند كه براي ادامه فعاليت آنها موانع جدي ايجاد مي‌كند.

براي مثال يكي از آشناترين نوع اين مشكلات، معضلات استارتاپهايي است كه اينترنت جزئي جدايي‌ناپذير از كسب و كارشان به شمار مي‌رود. اغلب استارتاپ‌ها براي موفقيت، به اينترنت پرسرعت و با پهناي باند مناسب و قيمت ارزان، ا?نترنت تلفن همراه، دسترس? آسان به ا?نترنت در همه جا و... نياز دارند، حال آن كه ضعف هاي موجود در اين زمينه، هنوز به طور كامل رفع نشده و ما در اين بخش با استانداردهاي جهاني فاصله دور و درازي داريم. حال، در كنار اين مشكلات زيرساختي، وجود رقباي سنتي هم كه هنوز با هجمه‌هاي زباني، تبليغاتي و حتي فيزيكي، گاهاً براي اين كسب و كارهاي نوپا مشكل‌ساز مي‌شوند، مزيد بر علت شده است. به طوري كه با وجود همه تلاشها در اين رابطه، هنوز هم نمي‌توان با اطمينان و آسودگي‌خاطر، اين عرصه را، فضايي براي حل مشكل بيكاري در نظر گرفت. انتشار خبر حمله و وارد كردن خسارات به دفتر برخي استارتاپ‌ها در هفته‌هاي اخير، تنها مشتي نمونه خروار و نشان از راه دشواري است كه اين كسب و كارها براي رسيدن به هدف نهايي خود، ناگزير از طي آن هستند.

هر چند در اين رابطه، تلاشهايي براي حمايت و پشتيباني از استارتاپ‌ها صورت گرفته، اما به نظر مي‌رسد هنوز تا رسيدن به نقطه ايده‌آل در اين زمينه، كار زيادي لازم است و حمايت جدي و بيشتر از اين نوع كسب و كارها كه مي‌توانند مرهمي براي معضل بغرنج بيكاري در كشور باشند، نيازمند دلسوزي، سرمايه‌گذاري و توجه بيشتر از سوي مسئولان
است.

بديهي است در اين زمينه، حمايت از استارتاپ‌هاي دانشجويي و از بين بردن موانع فعاليت آنها، اهميت دوچندان دارد. چراكه خود اين استارتاپ‌ها و راه‌اندازي آنها، في‌نفسه نوعي ريسك محسوب مي‌شوند و به هر حال، احتمال شكست در كار آنها وجود دارد، لذا اين مسأله ايجاب مي‌كند با حمايت قاطع و بيش از پيش از آنها، فضاي اقتصادي جامعه را به سمت و سوي آشتي با كسب و كارهاي جديد و پذيرش آنها ببريم.

خلاصه اينكه بايد ديد سال جديد، براي اين گونه كسب و كارها چگونه رقم خواهد خورد و آيا مشكلات اين گروه نوپا از مشاغل، سرانجام به خير و خوشي حل و فصل خواهد شد يا خير!

zahrakianbakht@yahoo.com


 هشداري جدي براي امنيت مردم؛
 نگراني جامعه نسبت به افزايش سرقت ها و تهديد امنيت عمومي 

 
در آغاز بحث بايد برنقش موثر نيروي انتظامي درجهت برقراري نظم و امنيت عمومي تاکيد داشت و برحسن عملکرد آن صحه گذاشت. چراکه برقراري امنيت عمومي مسئله اي بسيار هزينه بر است که باتوجه به امکانات موجود در مديريت اجرايي پليس، مي توان نمره قبولي به آنها داد. اما اين نمره قبولي همچنان پاسخگوي گستردگي بافت هاي جامعه وکثرت بزه ها در ابعاد و حجم تخلفات نيست. البته اين موضوع صرفاً مربوط به عملکرد نيروي انتظامي نيست، بلکه دستگاه قضا، دولت، نهادهاي فرهنگي و آموزشي و... نيز در آن دخيلند.

اما شاه بيت افزايش بزه هاي اجتماعي و به خصوص سرقت هاي خرد را بايد در عدم موفقيت حکومت در تامين معيشت مردم دانست. امروز ضعف ساختار اقتصادي کشور باعث شده تا مردم توانايي تامين مايحتاج خود از مسيرهاي قانوني را نداشته باشند. مدام از رشد مثبت اقتصادي و کاهش تورم آمار و ارقام داده مي شود، اما آنچه در جامعه احساس مي شود، نشان از نزول توان و قدرت خريد مردم و تامين مايحتاج اوليه است.

افزايش سرقت از منازل در سطح شهر

بدون تعارف امروز قريب به اتفاق سارقان منازل و مغازه ها، گوشي هاي تلفن همراه، کيف قاپ ها، زورگيرها، فروشندگان موادمخدر و ... جواناني هستند که سن آنها زير 30 سال و اغلب زير 25 سال هستند. اين مسئله بيانگر نبود بستر مناسب اقتصادي براي اشتغال اين جوانان است. قصد سياه نمايي عملکرد نيروي انتظامي را نداريم، ضمن اينکه زحمات آنها قابل انکار نيست. اما وضعيت امنيتي شهرها به گونه اي است که شاهد بازگشت سرقت هايي همچون سرقت از منازل، سرقت رينگ و لاستيک و سرقت از مغازه ها و حتي سرقت از بانک ها هستيم.

اين مسئله نشانگر وخيم بودن اوضاع معيشتي مردم است که حوزه سرقت ها به سمت منازل کشيده شده است. سال ها بود که سرقت از منازل بخش محدودي از پرونده هاي قضايي را تشکيل مي داد. اما امروز بسياري سرقت ها در منازل صورت مي گيرد و سارقين جداي از پول و طلا، اموال خوراکي موجود در منازل همچون گوشت، مرغ و برنج را نيز سرقت مي کنند! اگر قدري به اين مطلب تامل کنيم متوجه خواهيم شد که درد نان و مشکل معيشتي آنچنان برمردم فشار آورده است که سارقان به برنج و روغن هم رحم نمي کنند!

ايجاد حاشيه امن براي سارقان خرد

امروز جوانان بسياري دو به دو با فراهم کردن يک موتور سيکلت در سطح شهر مي چرخند و اقدام به سرقت تلفن همراه و کيف زني مي کنند. اين اقدام گويي اولين و بهترين راه براي رهايي از بيکاري است. در سايه عادي شدن اين گونه سرقت ها، سارقان گوشي هاي تلفن همراه سايه امني را بر سر خود احساس مي کنند گويا آنها نيز پي برده اند که مال باختگان راهي براي يافتن گوشي هاي خود ندارند. بر اين اساس همچنان با خيالي آسوده به فعاليت روزانه خود ادامه داده و در اين زمينه بدون هيچ گونه ترسي از شناسايي شدن، مي تازند.

عدم توازن و عدالت ميان اقشار جامعه

درهمين زمينه با "خانم دکتربدرالتاج مشرقي" روانشناس و استاد جامعه شناسي دانشگاه تربيت مدرس، گفتگو کرديم تا پيرامون افزايش ارتکاب به سرقت در جامعه اطلاعات بيشتري کسب نماييم.اين روانشناس حوزه اجتماعي معتقد است بروز انواع بزه هاي اجتماعي باز مي گردد به بازخوردهايي که افراد از جامعه خود مي گيرند. هر فرد به عنوان سهامداري از شهر خود مي باشد و براساس سهمي که درزندگي شهري دارد بايد نيازها و مطالباتش مورد توجه قرار گيرد. اين نيازها از بدو تولد و طي مراحل رشد و تربيت با آموزش هاي مختلف کامل مي شود تا فرد خود را براي ورود به جامعه و نقش پذيري اجتماعي آماده کند.

مسلماً درجامعه ما به سبب عدم توازن و عدم عدالت ميان اقشار مختلف، حق و حقوق افراد به مساوات تعيين و ادا نمي شود. عده اي از حق خود بسيار فراتر کسب مي کنند و عده اي از حداقل هاي سهم خود از زندگي شهري بسيار کمتر نصيبشان مي شود. اين شکاف ميان افراد و اقشار جامعه موجب نوعي سرخوردگي در نقش پذيري خواهد شد.

براساس الگوهاي شهري و جامعه مدني هرشخص بايد بسته به توان و آموزش هايي که ديده است، در راستاي ساختن جامعه خود قدم بردارد. اما زماني که اين آموزش ها کامل نيست و افراد وضعيت نامناسب خود را ناشي از عدم رعايت عدالت درجامعه مي بينند، نوعي طلبکاري و حق خواهي براي خود در نظر مي گيرند. به عبارت ساده تر وقتي مي بيند که حقش در زندگي اجتماعي پرداخت نشده و شکاف ميان زندگي خود و ديگر اقشار را مشاهده مي کند، درصدد گرفتن سهم خود از جامعه برمي آيد.

سرايت قانون گريزي از بالا به پايين جامعه

شايد گفته شود که قانون براي ايجاد عدالت چارچوب تايين کرده و نمي توان برخلاف آن به صورت فردي يا گروهي و به طور سليقه اي عمل کرد. اما زماني که طبقات ضعيف جامعه، قانون را ابزاري در دست سواستفاده گران و فرصت طلبان مشاهده مي کنند، ديگر تبعيتي از آن نخواهند داشت. اينجاست که شاهد هرج و مرج خواهيم بود. قانون از صدر هرم اجتماعي رعايت نمي شود و عده اي با ارتکاب فساد حق و حقوق ساير افراد جامعه را تصاحب مي کنند و اين تسلسل باطل همينطور به طبقات پايين تر سرايت مي کند.

وقتي اين حرکت غيرقانوني به طبقات زيرين مي رسد، آنها به سبب عدم دسترسي به منابع مختلف مالي مجبور مي شوند تعرض خود را به صورت مستقيم دنبال کنند و مصداق آن زورگيري، سرقت، کيف قاپي و سرقت گوشي تلفن همراه و ... خواهد بود. حال هرچه اين دست اندازي به حقوق عمومي دربالاي هرم بيشتر باشد، به تناسب آن شاهد افزايش بزه هاي اجتماعي در لايه هاي زيرين خواهيم بود .

اين استاد دانشگاه، در مورد افزايش و گسترش سرقت از منازل، سرقت اتومبيل و حتي بانک ها توسط جوانان، معتقد است: جامعه ما به سبب بافت جمعيتي جوان نياز اساسي به مقوله اشتغال دارد. اساساً نيروي انساني هرجامعه اي اگر در مسير ساخت و توسعه جامعه مورد استفاده قرار نگيرد و هدر رود، همچون آبي که زلال است و اگر مسيري براي هدايت آن به دريا يا پشت سد ايجاد نشود، به گندابي متعفن تبديل خواهد شد.

نبود اشتغال و گرايش به سرقت و زورگيري

امروز شما مي بينيد که جوانان ما کاري ندارند و فضايي براي اشتغال آنها وجود ندارد. شما مي دانيد تمام کارهاي خلاف سودهاي کلاني به دنبال دارد. اين سود غيرقانوني گاهي در برج هاي چندين طبقه و از پشت ميزهاي اداري صورت مي گيرد و گاهي پشت موتور سيکلت و دزديدن گوشي يا کيف مردم. اتفاقا به نظر من به لحاظ ريالي تخلفات صدرهرم بسيار بيشتر از تمام تخلفات و بزه هاي جوانان است. شما امروز مي بينيد که بسياري از جوانان و حتي سرپرستان خانوار چه مرد و چه زن به خاطر سرقت يا تعدي به اموال ديگران با رقم هاي زير 10 ميليون سال هاست که در زندان به سر مي برند و از اين بابت ديگرزندان هاي ما جا براي پذيرش ندارند.

اما درعوض يقه سفيدها رقم هايي را از اموال مردم سرقت مي کنند که يک قلم آن برابري مي کند با هزاران تخلف زندانيان در بند. آنها آزادانه و درکمال احترام در جامعه زندگي مي کنند و اينها خودشان در زندان و خانواده هاشان در سختي و مشقت به انواع فسادهاي اخلاقي و اجتماعي دچار مي شوند.

اين روانشناس حوزه اجتماعي با بيان وجود نسبيت فساد در راس و انتهاي هرم جامعه گفت: وقتي سازندگان فرهنگ، اخلاق، زندگي و معيشت مردم، قانون را سرلوحه کار خود قرار ندهند مسلماً طبقات پايين هرم نيز به نحو ديگري از قانون تخطي خواهند کرد.

ارتقاي آموزش و فرهنگ به تنهايي کارساز نيست

ناگفته نماند مسائلي همچون آموزش و ارتقاي فرهنگي در جلوگيري از بزه هاي اجتماعي بسيار کارساز است، اما فرهنگ و آموزش براي جوان شغل و ازدواج و خانه و ماشين و... نمي شود. بنده مراجعه کننده اي داشتم 27 ساله و مدرک ليسانس حسابداري که متاسفانه به سبب مشارکت در يک فقره زورگيري به چند سال حبس محکوم شده بود و نهايتاً با پيگيري هاي قضايي و خانواده فرد پس از مدتي توانستند با قرار وثيقه وي را آزاد کنند. مدت زماني که اين جوان در زندان به سر مي برد دچار استرس و فشارهاي رواني شده بود و از اين جهت براي مشاوره و درمان نزد من آمد.

درگفتگو با وي متوجه شدم که پسربزرگ خانواده بوده و پدرش بازنشسته آموزش و پرورش و مادرش سال هاي آخر خدمت خود را در يکي از مدارس تهران مي گذراند. آيا خانواده اي از اين فرهنگي تر و تربيتي مناسب تر مي توان براي يک فرزند در نظر داشت؟! اين جوان مي گفت پدر و مادرش همواره وي را در انتخاب دوست سفارش مي کردند و سفارش مواکد بر کسب روزي حلال داشتند.

اما پس از دانشگاه و خدمت سربازي گويا سربار خانواده بوده و سنگيني جو خانواده را احساس مي کرده است. برهمين اساس بيش از يک سال به دنبال کار بوده و در اين مدت با موتور مسافر کشي هم مي کرده است. پس از مدتي به پيشنهاد يکي از دوستانش فرد پولداري را تحت نظر مي گيرند تا کارت بانکي وي را از او بگيرند و حسابش خالي کنند. در انجام اين کار ناموفق بودند و دستگير شدند. وي علت اصلي پذيرش اين پيشنهاد را فشارهاي مالي و خجالت از دست درازي جلوي پدرش دانسته بود و مي گفت زماني که اين کار را انجام مي دادم مدام به خودم ميگفتم اين پول حرام است، اما درجواب خودم مي گفتم اين فرد و امثال آن مال هزاران نفر همچون من را خورده اند تا به اينجا رسيده اند!!حال شما ببينيد با افشا شدن پرونده ها و فسادهاي مالي که هر روز در کشور شاهد هستيم چه تعداد از جوانان بيکار ما اين سوال و جواب در ذهنشان خطور مي کند و مجوزي براي دست زدن به خلاف صادر مي کنند. امروز مي بينيد که ديگر زندان هاي ما گنجايش ندارند و آمار ميليوني پرونده هاي قضايي نشان از وخامت اوضاع دارد.

نيروي انتظامي نيز توانش تاحدي است، وقتي خيل عظيمي از سرقت هاي خرد به آنها مراجعه شود، امکان رسيدگي سريع به آنها وجود ندارد و همچون وضعيت فعلي مي بينيد که بسياري از شاکيان بعضاً از شکايت خود صرف نظر مي کنند ويا آن را پيگيري نمي کنند. اين مسئله باعث شده تا حاشيه امنيت بيشتري براي افراد متخلف ايجاد شود. اما بايد باور داشت که حتي اگر قدم به قدم خيابان ها مامور و پليس بايستد و کوچه به کوچه دوربين نصب شود، بازهم آنها که درد معيشت دارند اگر براي اشتغالشان فکري نشود به سمت خلاف خواهند رفت. 0


 ترامپ وضعيت اضطرار ملي عليه ايران را تمديد کرد 

 اسپوتنيک :دونالد ترامپ در نامه‌اي به رييس مجلس نمايندگان آمريکا و سنا وضعيت اضطرار ملي عليه ايران را تمديد کرد.به گزارش ايسنا به نقل از اسپوتنيک، در نامه دونالد ترامپ ادعا شده است: اقدامات و سياست‌هاي دولت ايران از جمله توسعه توان موشکي بالستيک، حمايت از تروريسم بين‌المللي و نقض حقوق بشر همچنان يک تهديد جدي و غير معمول عليه امنيت، سياست خارجي و اقتصاد آمريکا محسوب مي‌شود.در اين نامه همچنين آمده است: بنابر همين دلايل «ترامپ»مصمم است تا وضعيت اضطرار ملي عليه ايران و نيز اعمال تحريم هاي جديد عليه اين کشور را تمديد کند.

ترامپ افزود که وضعيت اضطرار ملي که در 15 مارس 1995 عليه ايران اجرايي شد پس از 15 مارس 2018 نيز ادامه خواهد داشت.


 روسيه: تسليحات مافوق‌ صوت و اتمي بلوف نيستند  

 
راشاتودي :معاون وزير دفاع روسيه به آغاز توليد انبوه سيستم‌هاي مافوق صوت "آوانگارد" اشاره کرد و جزئيات جديدي را درباره تسليحاتي که اخيرا رونمايي شده و به نظر مي‌رسد مربوط به آينده باشند، مطرح کرده است.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري راشاتودي،‌ يوري بوريسف، معاون وزير دفاع روسيه به روزنامه کراسنايا زوزدا گفت: اين تسليحات مافوق صوت و اتمي بلوف نيستند بلکه يک واقعيت جديد هستند.ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه در خطابه اول مارس خود در مجمع فدرال اين کشور اعلام کرد که روسيه به تعدادي پيشرفت چشمگير فناوري در سال‌هاي اخير دست پيدا کرده تا توازن قدرت را در پي گسترش سپر دفاع موشکي آمريکا حفظ کند.معاون وزير دفاع روسيه ادامه داد، سيستم افزايش سرعت مافوق صوت آوانگارد که تنها در تصاوير کامپيوتري ارائه شده، به طور کامل مورد آزمايش قرار گرفت. اين وسيله نوعي سيستم تحويل باربري است که مي‌توان آن را روي مراحل بالايي موشک‌هاي استراتژيک بالستيک نصب کرد.


 روسيه: آمريکا قصد بمباران ساختمان هاي دولتي دمشق را دارد 

 
خبرگزاري تاس: «والري گراسيموف» رئيس ستاد مشترک نيروهاي مسلح فدراسيون روسيه گفت: شبه نظاميان در تدارک حمله با استفاده از مواد شيميايي در سوريه هستند، تا حمله گسترده آمريکا را به ساختمان هاي دولتي در دمشق (پايتخت سوريه) توجيه کنند.به گزارش خبرگزاري تاس، وي افزود: روسيه اطلاعات کافي درباره طرح مخالفان دولت سوريه براي اجراي نمايشي دارد که در آن نيروهاي دولتي از تسليحات شيميايي بر عليه مردم استفاده مي کنند.رئيس ستاد مشترک نيروهاي مسلح روسيه گفت: جمعيتي از زنان، کودکان و افراد مسن را از مناطق ديگر جمع آوري و در برخي از نقاط غوطه شرقي گردهم آورده اند تا به عنوان قربانيان احتمالي حمله شيميايي مورد استفاده قرار گيرند.

گراسيموف ادامه داد: در همان مناطق گروه کلاه سفيد ها و گروه هاي ديگر با تجهيزات فيلم برداري منتظر نشسته اند، تا اين نمايش را از زواياي مختلف به جهان مخابره کنند.


 يك نكته از هزاران 

 در آخرين روزهاي پاياني سال بازار لوازم محترقه با تقاضاي زيادي همراه شده است؛ بازاري که وسايل آن تنوع زيادي دارد و عمدتا به صورت قاچاق از چين مي‌آيد که گردش مالي چند ميلياردي دارد و متقاضيان آن هم اغلب نوجوانان هستند.بد نيست بدانيد که در کشورمان دو شرکت سازنده اين اقلام وجود دارند که با رعايت استانداردهاي ايمني وسايل ايمني توليد مي کنند. اما سهم آنها از بازار فروش اقلام آتش بازي بين 10 و نهايتاً 15 درصد است. بيش از 80 درصد اين اقلام از طريق قاچاق تامين مي شود. اما چطور و چگونه کانتينرهاي اين مواد بدون محدوديت وارد کشور مي شوند جاي تامل دارد.

نکته ديگر اينکه رقمي بين 30 تا 50 ميليارد تومان گردش مالي اين اقلام آتش بازي است که در روزهاي پاياني سال سودش به جيب دلالان و دودش به چشم مردم مي رود. ايکاش زماني برسد که فرهنگ جامعه به قدري افزايش يابد که پول هاي خود را صرف اموري سازنده تر و مفرح تر نمايد.


 ميز خبر 

 بر اساس راي نمايندگان؛

وزير راه در وزارتخانه باقي ماند

نمايندگان مجلس براي چهارمين بار به عباس آخوندي براي ادامه فعاليت در وزارت راه وشهرسازي اعتماد کردند.به گزارش خانه ملت، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با 92 راي موافق ، 152 راي مخالف و 2 راي ممتنع از مجموع 246 نماينده حاضر در جلسه علني به عباس آخوندي وزير راه و شهرسازي اعتماد مجدد کردند.

تلاش فلسطين براي ممانعت از عضويت اسرائيل در شوراي امنيت

سفير فلسطين در سازمان ملل اعلام کرد، در حال انجام اقداماتي براي ممانعت از عضويت موقت اسرائيل در شوراي امنيت است.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه فرامنطقه‌اي القدس العربي، رياض منصور، سفير فلسطين در سازمان ملل از انجام اقداماتي در آينده نزديک ضمن سفر به کشورهاي آفريقايي، حوزه کارائيب و آمريکاي جنوبي با هدف ناکام گذاشتن طرح اسرائيل براي عضويت موقت در شوراي امنيت خبر داد.منصور در گفت‌وگو با راديو فلسطين بر اهميت افزايش تلاش‌ها و ارتباط‌ها براي مقابله با هدف اسرائيل در عضويت موقت در سالهاي 2019 و 2020 در شوراي امنيت تاکيد کرد و گفت، اخباري که رژيم صهيونيستي پيرامون امکان عقب نشيني خود از نامزدي در دور آتي دنبال مي‌کند، صحت ندارد.

توافق ترکيه و عراق براي عمليات مشترک عليه پ‌ک‌ک

دولت ترکيه اعلام کرد که به توافقي با عراق درباره عمليات نظامي عليه حزب کارگران کردستان رسيده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري روسيا اليوم، بکر بوزداغ، سخنگوي دولت ترکيه در کنفرانس مطبوعاتي بعد از نشست کابينه در آنکارا گفت: مذاکرات با دولت عراق مثبت بود و ما به توافقي براي عمليات مشترک عليه حزب کارگران کردستان ترکيه(پ‌ک‌ک) دست يافتيم. در چارچوب اين توافق طرف عراقي با جديت به مبارزه با تروريسم ادامه خواهد داد.

العبادي ممنوعيت پرواز در فرودگاه‌هاي اقليم کردستان را لغو کرد

نخست‌وزير عراق ممنوعيت پرواز در فرودگاه‌هاي اربيل و سليمانيه را لغو کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري سومريه نيوز، حيدر العبادي، نخست‌وزير عراق اعلام کرد که فرودگاه‌هاي اربيل و سليمانيه به روي پروازهاي بين المللي بازگشايي شده است.وي پيشتر متعهد شده بود که ممنوعيت پروازها در اين دو فرودگاه را تا قبل از عيد نوروز لغو کند.بنا بر اعلام مسئولان عراقي، وزارت کشور اين کشور کنترل فرودگاه‌هاي اقليم را برعهده خواهد گرفت.

روزنامه حريت گزارش داد؛

توافق آمريکا و ترکيه براي خروج کُردها از شهر منبج سوريه

رسانه هاي ترکيه گزارش داده اند که بر اساس توافق هاي صورت گرفته ميان ترکيه و آمريکا در جريان ديدارهاي اخير مسئولان دو کشور قرار شده نيروهاي جريان هاي کُرد از شهر منبج سوريه عقب نشيني کنند.

به گزارش مهر به نقل از روزنامه حريت ترکيه، گزارش ها حاکي است که در پي ديداري که ميان مسئولان آمريکايي و ترکيه صورت گرفته آنکارا و واشنگتن در خصوص بحران سوريه و شمال اين کشور به توافق هايي دست پيدا کرده اند.بر اساس اين خبر اين توافق خروج نيروهاي دموکراتيک سوريه و يگان هاي مدافع خلق سوري از شهر منبج در شمال سوريه را شامل شده است و قرار شده تا مرکز مشترکي به وسيله ترکيه و آمريکا براي اداره شهر منبج سوريه تأسيس شود و عناصر مسلح معارض سوري نيز در صورت نياز به اين مرکز ملحق شوند.

در حالي خبر از توافق آمريکا و ترکيه در خصوص سوريه منتشر شده که دولت سوريه بارها اعلام کرده عمليات هاي نظامي ارتش ترکيه و نيروهاي آمريکايي يا گروه هاي تحت حمايت اين کشور در شمال سوريه نقض حاکميت ملي سوريه به شمار مي رود.

دستيار شخصي ترامپ از کاخ سفيد اخراج شد

خبرنگار روزنامه وال استريت ژورنال اعلان کرد که «جان مک انتي» دستيار شخصي دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا پس از برکنار شدن از مقام خود، به بيرون از کاخ سفيد اخراج شده است.به گزارش ايرنا، جان هاروود خبرنگار وال استريت ژورنال در توئيت خود افزود که مک انتي از مقام خود برکنار شده است


 خبــــر 

 دادستان کل کشور در بازديد از دادسراي جرايم رايانه‌اي:

راه ارتکاب جرم در فضاي مجازي بايد مسدود شود

دادستان کل کشور بر ضرورت بازنگري و اصلاح قوانين مربوط به اينترنت و حوزه سايبري تاکيد کرد و گفت: راه ارتکاب جرايم رايانه‌اي و فضاي مجازي بايد مسدود شود.به گزارش ايسنا ، حجت الاسلام والمسلمين منتظري در حاشيه بازديد از دادسراي جرايم رايانه‌اي با اشاره به گسترش روزافزون استفاده از اينترنت و فضاي مجازي گفت: با توجه به گسترش روزانه اينترنت و فضاي مجازي شاهد افزايش جرايمي در حوزه سايبري هستيم که بعضا در قانون جرايم رايانه‌اي احصا نشده است. منتظري با اشاره کمبود نيرو و امکانات در دستگاه قضايي، تاثير آن بر حوزه رو به گسترش جرايم رايانه‌اي و فضاي مجازي را کاملا مشهود دانست و افزود: کمبود نيرو و امکاناتي که در دستگاه قضايي و دادستاني وجود دارد، در دادسراي جرايم رايانه‌اي هم کاملا مشهود است و به همين دليل ورودي و خروجي پرونده در اين دادسرا با وجود همه تلاشي که همکاران ما انجام مي دهند،اصلا متناسب با نيرو و امکانات اين مجموعه نيست.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

شصت و هفتمين اجلاس هيأت مديره

سائوپولو- برزيل 24 تا 25 جولاي 2004

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

کميته اعتبارنامه ها

رئيس: پائُولو بلاسي Paolo BLASI

معاون رئيس: لودميلا وِربيتس کايا Ludmila VERBITSKAYA

دبيرخانه : جَکي اُنِر Jakie Honour

گوينده :

رئيس: تريُلکي کاپور Triloki KAPOOR

عضو : جوليو تِرَن دوتاري Julio TERAN DUTARI

انجمن بين المللي دانشگاه ها

شصت وهفتمين اجلاس هيأت مديره

24 تا25 جولاي سال 2004 – سائوپولو ، برزيل

دبيرخانه IAU

دبيرخانه IAU – دفتر بين المللي دانشگاه ها يک مجموعه محترم از 16 نفرهستند که دونفر به صورت پاره وقت کار ميکنند. همانطورکه درچندماه گذشته چندين تغيير صورت گرفته است، درزير شما يک فهرست کامل، با آدرس و ايميل براي هرفرد ملاحظه مي فرماييد. لطفا توجه داشته باشيد که هردوي اَنترن هاي بين المللي و منشي هاي کارمند پاره وقت اسپانسر شده اين گروه را هرجا که ممکن باشد کامل مي کند.

Internationl Association of Universities

UNESCO House

1 , rue Miollis

F-75732 PARIS Cedex 15

France

Tel : (33-1)4568 4800

Fax : (33-1) 4734 7605

e- mail : iau @ unesco . org

e-mail : centre .iau @ unesco . org


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي