جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5795


جزئيات ثبت‌نام دوره كارداني فني و حرفه‌اي 97


تغيير زمان برگزاري امتحانات دانشگاه فردوسي

براي آزمون دستياري دندانپزشکي؛
ارائه تسهيلات به دندانپزشکان شاغل در مناطق زلزله‎زده


اجراي تغييرات سرفصل دروس پزشکي عمومي از مهر 97


خبرنامه


يادداشت


ميز خبر


 جزئيات ثبت‌نام دوره كارداني فني و حرفه‌اي 97 

 براساس اطلاعيه سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص تاريخ ثبت‌‌نام پذيرش در دوره‎هاي كارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه‎اي سال 1397، پذيرش براي كليه رشته‌هاي دوره‌هاي مذكور در سال 1397 صرفاً براساس سوابق تحصيلي (معدل كل ديپلم) خواهد بود و با توجه به اعلام دفتر گسترش آموزش عالي اين پذيرش منحصراً براي دانشگاه فني و حرفه‌اي صورت خواهد پذيرفت. ثبت‌نام و انتخاب رشته براي دوره‌هاي مذكور بصورت اينترنتي از روز يكشنبه مورخ 6 خرداد 97 آغاز و در روز شنبه مورخ 12 خرداد 97 پايان مي‌پذيرد.كليه متقاضيان، ضرورت دارد در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنما (كه همزمان با ثبت‌نام از طريق پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان به نشاني: www.sanjesh.org قابل دسترسي مي‌باشد) و فراهم نمودن مدارك و اطلاعات مورد نياز ثبت‌نام به پايگاه اطلاع‎رساني اشاره شده مراجعه و نسبت به ثبت‌نام و انتخاب رشته براي پذيرش در دوره‌هاي فوق اقدام نمايند.با توجه به تغيير نظام آموزشي وزارت آموزش و پرورش براي تحصيلات متوسطه، نحوه پذيرش دانشجو در مقطع کارداني در سال 1398، در زمان مقرر اطلاع‎رساني خواهد شد.


 تغيير زمان برگزاري امتحانات دانشگاه فردوسي 

 
زمان برگزاري امتحانات دانشگاه فردوسي مشهد در نيمسال دوم سال تحصيلي 97-96 تغيير کرد. به گزارش دانشگاه فردوسي مشهد، براساس مصوبه هيات رئيسه دانشگاه فردوسي مشهد مقرر شد امتحانات پايان نيمسال دوم سال تحصيلي 97-96 اين دانشگاه از روز بعد از تعطيلات عيد سعيد فطر (يکشنبه مورخ 27 خرداد 1397) آغاز شود.

همچنين امتحانات پايان ترم اين دانشگاه تا روز دوشنبه 11 تيرماه 97 ادامه دارد.

در صورتي که در اعلام عيد فطر تغييري رخ دهد، امتحانات روز 27 خرداد ماه 97 به روز سه‎شنبه 12 تيرماه 97 منتقل خواهد شد.

به دليل برگزاري آزمون سراسري سال 97، روزهاي 6 و 7 تيرماه امتحانات برگزار نخواهد شد.


 براي آزمون دستياري دندانپزشکي؛
 ارائه تسهيلات به دندانپزشکان شاغل در مناطق زلزله‎زده  

 دندانپزشکان عمومي مشغول انجام طرح نيروي انساني در مناطق زلزله‎زده استان کرمانشاه هستند مي‎توانند در آزمون دستياري دندانپزشکي سال 97 شرکت کنند.مرکز سنجش آموزش پزشکي کشور اعلام کرده است با توجه به تامين نيروي انساني متخصص براي مناطق زلزله‎زده غرب کشور، براساس ابلاغ اداره کل منابع انساني وزارت بهداشت، آن دسته از دندانپزشکان عمومي که مشغول انجام طرح نيروي انساني در مناطق زلزله‎زده استان کرمانشاه هستند و يا قصد آغاز طرح را در يکي از اين مناطق دارند، مي‎توانند در آزمون دستياري دندانپزشکي 97 شرکت کنند.اين داوطلبان مانند مشمولان بند 3-5 صفحه 12 دفترچه راهنما علاوه بر امکان شرکت در آزمون در حين طرح بدون ارائه گواهي پايان طرح تا 31 شهريور 97 97 از شروط سقف شروع خدمت تا مدت 3 ماه بعد از فراغت از تحصيل و خدمت در مناطق چهار پنجم و پايينتر، نيز معاف هستند.

به گزارش مهر، با توجه به اتمام مهلت ثبت‏نام سي و دومين دوره آزمون پذيرش دستياري دندانپزشکي سال 97 داوطلباني که موفق به ثبت‏نام نشده‎‏اند مي‏توانند از ساعت 10 صبح سوم ارديبهشت ماه 97 تا ساعت 24 چهارم ارديبهشت ماه 97 از طريق پايگاه اينترنتي مرکز سنجش آموزش پزشکي http://sanjeshp.ir در اين آزمون ثبت‏نام کنند.

سي و دومين دوره آزمون پذيرش دستيار در رشته‌هاي تخصصي دندانپزشکي سال 1397 به صورت متمرکز در تعدادي از دانشگاههاي علوم پزشکي کشور در روز پنجشنبه 14 تيرماه 97 برگزار خواهد شد.


 اجراي تغييرات سرفصل دروس پزشکي عمومي از مهر 97 

 معاون آموزش پزشکي عمومي دانشکده پزشکي دانشگاه تهران متمرکز شدن سيستم ثبت نمرات، بازنگري برنامه آموزشي پزشکي عمومي با درنظر گرفتن کوريکولوم پيشنهادي وزارت بهداشت، کاهش دوره کارآموزي و احيا دفتر مشاوره تحصيلي و نهايي‎سازي شيوه‎نامه ارزيابي دانشجو را از مهمترين برنامه‌هاي اجرا شده معاونت آموزش پزشکي عمومي در سال 96 بيان کرد و گفت: در سال جديد ارتقاء اين برنامه‌ها را دنبال خواهيم کرد.به گزارش ايسنا، دکتر آرش عکاظي در تشريح عملکرد يک ساله اين معاونت اظهار داشت: برنامه‏هايي که در سال 96 اجرا شد در دو حيطه مربوط به اصلاح و بهبود برنامه‌هاي اجرائي موجود معاونت و برنامه‏هاي جديد جهت ارتقاء سطح کيفي و انضباط خدمات آموزشي قابل دسته‌بندي است.

وي در رابطه با برنامه‌هاي روزمره معاونت آموزش پزشکي عمومي دانشکده پزشکي دانشگاه تهران افزود: نحوه اجراي برخي برنامه‌ها و خدمات آموزشي موجب تاخير در کار دانشجويان و گاهي برخوردهاي متفاوت وابسته به فرد با يک موضوع واحد مي‌شد که قسمتي از آن بدليل مدل تقسيم‎بندي کارشناسان اداره آموزش و برخي نيز به دليل عدم بکارگيري شيوه الکترونيک و هوشمند بجاي شيوه سنتي و دستي بود.دکتر عکاظي ادامه داد: در اولين گام اقدام به تغيير مدل اداره آموزش در هدايت دانشجويان کرديم به اين نحو که در گذشته يک کارشناس مسئول راهنمايي و هدايت تحصيلي يک ورودي از دانشجويان مي‌شد اما در مدل جديد يک تيم سه نفره متشکل از کارشناسان آموزش مسئول هدايت دانشجويان در هر دوره آموزشي هستند.

معاون آموزش پزشکي عمومي تصريح کرد: دوره هاي آموزش پزشکي عمومي به چهار دوره علوم پايه، فيزيوپاتولوژي، کارآموزي و کارورزي تقسيم مي‌شوند و کارشناسان در سه گروه دوره علوم پايه، مباني طب باليني و کارآموزي و کارورزي و فارغ‌التحصيلي خدمات آموزشي را بصورت گروهي ارائه مي‏دهند. اين امر باعث مي‏شود تا يک تيم سه نفره هر دوره را مديريت نمايد. کارشناسان مي‌توانند از دانش هم بهره برده و اطلاعات يکديگر را تکميل نمايند و در صورت عدم حضور يک کارشناس ساير همکاران مسئوليت ايشان را بطور موقت به عهده گيرند.

معاون آموزش پزشکي عمومي دانشکده پزشکي دانشگاه تهران خاطرنشان كرد: با توافقات صورت گرفته برنامه جديد از مهر 97 اجرايي خواهد شد.


 خبرنامه 

 انتصاب سرپرست جديد دانشگاه پيام نور استان تهران

طي حکمي از سوي رئيس دانشگاه پيام نور، سرپرست جديد دانشگاه پيام نور استان تهران منصوب شد.

به گزارش دانشگاه پيام نور، با صدور حکمي توسط محمدرضا زماني رئيس دانشگاه پيام نور، غلامرضا بخشي خانيکي به عنوان سرپرست جديد دانشگاه پيام نور استان تهران منصوب شد.غلامرضا بخشي خانيکي استاد تمام رشته علوم گياهي و فارغ‏التحصيل دانشگاه گوتنبرگ سوئد بوده و رياست دانشکده علوم، معاون پژوهشي دانشگاه، معاون آموزشي دانشگاه، موسس و رئيس دانشکده علوم کشاورزي و رياست دانشگاه پيام نور تهران شرق بخشي از مسئوليتهاي وي در دانشگاه پيام نور است.پيش از اين علي جمشيدي رياست دانشگاه پيام نور استان تهران را برعهده داشت.

حمايت بنياد نخبگان از برگزيدگان مسابقه ملي نانو

مرحله اول هشتمين دوره مسابقه ملي فناوري نانو که با آزمون‌هاي غير حضوري آغاز شده تا پايان فروردين ماه 1397 ادامه دارد و شرکت کنندگان با کسب 35 درصد امتيازات مي‌توانند وارد مرحله دوم شوند.

مهدي رحماني، مدير اجرايي دبيرخانه هشتمين مسابقه ملي فناوري نانو در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا با بيان اينکه اين دوره از مسابقات در سال تحصيلي 97-96 در حال برگزاري است، اظهار کرد: شروع ثبت‌نام اين دوره از رقابت نانو فناوري از اول آذرماه جاري آغاز شده است و تا 31 فروردين ماه سال 97 ادامه دارد.وي مسابقه ملي فناوري نانو را يکي از بزرگترين رقابت‌هاي علمي دانشجويي کشور در زمينه فناوري نانو توصيف کرد که با اهدافي چون ترويج فناوري نانو در محيط‌هاي علمي و دانشگاهي، ايجاد فضاي رقابتي سالم به منظور افزايش آشنايي دانشجويان با فناوري نانو، شناسايي برترين‌هاي اين حوزه از فناوري، حمايت از آنها و جهت‌دهي فعاليت‌هاي آموزشي و حمايت‌هاي تشويقي از سوي ستاد توسعه فناوري نانو برگزار مي‌شود.رحماني تفاوت اين دوره از رقابت نانو نسبت به سال‌هاي قبل را برگزاري دو مرحله‌اي آن دانست و در اين باره توضيح داد: مرحله اول اين دوره از مسابقه ملي نانو به صورت مجازي برگزار خواهد شد و داوطلباني که موفق شوند حداقل 35 درصد از مجموع امتياز آزمون‎هاي آزمايشي مرحله‌اي (4 آزمون) را کسب کنند، مي‌توانند به مرحله دوم اين مسابقه راه يابند.مدير اجرايي دبيرخانه هشتمين مسابقه ملي فناوري نانو با بيان اينکه آزمون‌هاي مرحله‌اي مجازي از اول بهمن آغاز شده و تا 31 فروردين ماه سال 1397 برگزار مي‌شود، ادامه داد: ميانگين درصد کسب شده توسط داوطلب از مجموع آزمون‌هاي مرحله‌اي و جامع ويژه هشتمين مسابقه ملي فناوري نانو، 10 درصد از امتياز نهايي داوطلب در اين مسابقه را تشکيل مي‌دهد و 90 درصد امتيازات از آزمون تستي خواهد بود.به گفته وي، زمان برگزاري آزمون مرحله دوم (حضوري) روز جمعه 21 ارديبهشت ماه سال 1397 و زمان اعلام نتايج نيمه اول خردادماه 1397 خواهد بود.

رحماني از حمايت بنياد ملي نخبگان از برگزيدگان مسابقه ملي فناوري نانو خبر داد و يادآور شد: 10 نفر اول دوره‌هاي پنجم، ششم و هفتم اين رقابت‌ها مورد حمايت اين بنياد قرار مي‌گيرند و از مزاياي آن بهره‌مند مي‌شوند.


 يادداشت 

 
توجه به فرايند حرفه‌اي‌سازي اساتيد در دانشگاه‌ها

زهرا كيان‌بخت

در جلسه هيأت عالي جذب، بحث ارزيابي شخصيتي از متقاضيان عضويت در هيات علمي دانشگاه‌ها مطرح شده و اين مسأله مورد تأكيد قرار گرفته است.

به طور كلي، علاوه بر ضرورت داشتن پاره‌اي ويژگيها براي موفقيت در امر آموزش و تدريس در دانشگاه، به نظر مي‌رسد در حال حاضر نياز مهمتري كه در دانشگاهها لازم است مورد توجه قرار گيرد، بحث توانمندسازي و حرفه‌اي‌سازي اساتيد در طول دوران تدريس است. وقتي شخصي در جايگاه استاد قرار مي‌گيرد، اگرچه لازم است از زمان شروع به كار، داراي توانايي‌هايي باشد، اما چنانچه در طول دوران تدريس، به طور مرتب، كارگاهها و دوره‌هايي براي به‌روزرساني دانش و مهارتهاي حرفه‌اي اساتيد، برپا شود، ركود و جمود به فرايند تدريس راه پيدا نمي‌كند و سطح مهارت اساتيد همراه با افزايش سابقه كار آنها افزايش مي‌يابد.

اين مسأله مي‌تواند به طور مستقيم بر كيفيت كلاسهايي كه برگزار مي‌شود هم تاثير مثبت بگذارد؛ درنتيجه؛ انتظار مي‌رود دانشگاهها به مسأله توانمندسازي اساتيد بيش از پيش توجه كرده و به جاي اينكه آن را صرفا به عنوان امري تفنني و غيرضروري تلقي كنند، در اين زمينه برنامه‌ريزي و سرمايه‌گذاري جدي داشته باشند.


 ميز خبر 

 سفير استراليا در ايران:

افزايش شمار دانشجويان ايراني در استراليا

«يان بيگز» سفير استراليا در ايران از توسعه روابط بين تهران و کانبرا در حوزه هاي فرهنگي و گردشگري استقبال کرد و از افزايش شمار دانشجويان ايراني در حال تحصيل در اين کشور خبر داد.به گزارش ايسنا، «يان بيگز» که در حاشيه جشنواره بين‏المللي آموزشي IDP سخن مي گفت، ضمن بيان اين مطلب، همکاري‌هاي فرهنگي بين ايران و استراليا را ريشه دار توصيف و ابراز اميدواري کرد که دو کشور بتوانند همراستا با فعاليت‌هاي فرهنگي، روابط اقتصادي خود را نيز توسعه دهند.

سفير استراليا در تهران در پايان جشنواره بين‏المللي آموزشي IDP که با همکاري موسسه فرهنگي-هنري ايرسافام(نماينده IDP در ايران) برگزار شد، گفت: شمار دانشجويان ايراني که در دانشگاههاي استراليا در حال تحصيل هستند در سالهاي اخير رو به افزايش بوده است.بيگز حضور خود در اين جشنواره بين‎المللي آموزشي را نشانه‎اي از تمايل و خواست کانبرا براي توسعه همکاريهاي فرهنگي دانست.مرکز آموزشي IDP که ارائه‎دهنده خدمات آموزشي بين‎المللي است، ميزبان دومين دوره از جشنواره اعزام دانشجو به خارج از کشور بود.اين جشنواره فرصتي براي ديدار دانشجويان و خانواده آنها با نمايندگان بيش از 15 دانشگاه مشهور و معروف دنيا و نحوه گرفتن پذيرش از دانشگاههاي انگليس، آمريکا، کانادا، استراليا و نيوزيلند را فراهم کرده بود.در جشنواره امسال IDP نمايندگان دانشگاههاي برتري مانند بردفورد، برونل لندن، استون و ميدلسکس لندن از انگليس حضورداشتند.

به گزارش دبيرخانه جشنواره بين‏المللي آموزشي IDP ،از نمايندگان دانشگاه‌هاي برتر استراليايي که در اين جشنواره حاضر بودند؛ مي‌توان به نمايندگان دانشگاه‌هاي ملبورن، سيدني، کورتين، گريفيث و... اشاره کرد. نمايندگان سه دانشگاه و دانشکده نيز از کشورهاي آمريکا، کانادا و نيوزيلند نيز در اين جشنواره حضور داشتند.

6 دانشگاه علوم پزشکي به سامانه ويژه يادگيري متصل شدند

6 دانشگاه علوم پزشکي اروميه، البرز، بابل، کاشان، کرمان و زنجان به سامانه ملي مديريت يادگيري الکترونيکي «نويد» متصل شدند.به گزارش خبرگزاري مهر، مراحل طراحي فاز اول سامانه ملي مديريت يادگيري الکترونيکي نويد (نرم افزار ويژه يادگيري دانشگاهي) طبق جدول زمانبندي قبلي، پايان يافت و از بين دانشگاههاي متقاضي، 6 دانشگاه در اولويت قرار گرفته و به سامانه متصل شدند.

سامانه نويد داراي پنل مديريت اختصاصي براي هر دانشگاه است و کليه امور مربوط به فراخواني دروس، تعريف کاربران و... توسط خود دانشگاهها انجام خواهد شد.مديريت اين سامانه بر عهده دانشگاه علوم پزشکي مجازي است و با حضور نمايندگان دانشگاههاي علوم پزشکي اروميه، البرز، بابل، کاشان، کرمان و زنجان آموزشهاي لازم به دانشگاهها داده شد.افراد شرکت‏کننده در کارگاه آموزشي، مسووليت مديريت ادمين سامانه، آموزش اعضاي هيات علمي و رفع ايرادات احتمالي را خواهند داشت.سامانه ملي مديريت يادگيري الکترونيکي نويد (نرم‏افزار ويژه يادگيري دانشگاهي) در فروردين ماه 97 در اختيار پنج دانشگاه بعدي قرار مي‏گيرد.

کلاس‏هاي دانشگاه تربيت مدرس تا 28 اسفند داير است

طبق اعلام معاونت آموزشي دانشگاه تربيت مدرس کلاس هاي درس اين دانشگاه تا 28 اسفندماه ادامه دارد.

به گزارش دانشگاه تربيت مدرس، مطابق تقويم دانشگاهي تمام کلاسهاي درس اين دانشگاه تا روز دوشنبه 28 اسفندماه داير است.

شروع کلاسهاي درس اين دانشگاه نيز از روز سه‏شنبه 14 فروردين ماه خواهد بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي