جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1396/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 5795

قائم مقام وزير بهداشت در پاسخ به آفرينش،
تصادفات رانندگي ، اصلي ترين عامل معلوليت دائمي جوانان


پيشگيري از لخته و سکته مغزي با پمپ قلب مغناطيسي


خبرپزشكي


خبر


 قائم مقام وزير بهداشت در پاسخ به آفرينش،
 تصادفات رانندگي ، اصلي ترين عامل معلوليت دائمي جوانان  

 برديا سيفي - سخنگوي وزات بهداشت ،درمان و آموزش پزشكي در نشست خبري هفتگي در جمع خبرنگاران با اشاره به افزايش 9 درصدي بودجه تصويب شده وزارت بهداشت براي سال آينده گفت، ازاقدامات دولت و مجلس براي افزايش بودجه تشکر مي کنيم، زيرا بودجه دولت در بخش عمومي با 11 درصد رشد در سال 97 همراه بوده است و بودجه وزارت بهداشت در سال جديد 9 درصد رشد داشته است، اگرچه ما با عدم افزايش بودجه پزشک خانواده مواجه هستيم، اما انتظار داريم با پرداختي هاي به موقع و تخصيص منابع بتوانيم کار را پيش ببريم. وي اشاره كرد،مجموع هزينه کرد بيمه ها و دولت در نظام سلامت در سال هاي قبل از طرح تحول بسيار کمتر از کشورهاي مشابه بوده است كه بعد از اجراي طرح تحول سلامت عليرغم پيشرفت 51.3 درصدي در حوزه سلامت، باز هم ميزان هزينه ها کمتر از ميزان مشابه است.

دكتر ايرج حريرچي همچنين گفت، پرداختي از جيب مردم در سال هاي قبل از طرح تحول سلامت، بيشتر از کشورهاي مشابه بود و عليرغم کاهش قابل توجه از 54 درصد به 37.7 درصد، بازهم بيشتر از کشورهاي مشابه است، راه آينده نظام سلامت ايران ارزان کردن هزينه ها و کاهش پرداختي ها از جيب مردم و همچنين افزايش نقش بيمه ها و دولت ها در پرداخت هزينه ها است.قائم مقام وزير بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگار آفرينش درباره وضعيت خودروسازي و کيفيت پايين خودروها و گلايه وزير بهداشت در اين رابطه، گفت، سومين عامل مرگ و مير در کشور تصادفات است و اصلي‌ترين عامل سال‌هاي از دست رفته عمر و سال‌هاي سپري شده با بيماري يا معلوليت براي جوانان نيز حوادث و تصادفات رانندگي است. بنابراين اين موضوع براي ما اهميت دارد.زيرا بخش قابل توجهي از بودجه سلامت به اين موضوع اختصاص پيدا مي‌کند.سخنگوي وزارت بهداشت در ادامه بيان كرد ، خودروسازي به صورت مستقيم و غيرمستقيم هم با حوادث و سوانح و هم از لحاظ آلودگي محيط زيستي که ايجاد مي‌شود و هم از لحاظ کيفيت و رضايت، در نظام سلامت تاثير مي‌گذارد.کاري که وزارت بهداشت مي‌تواند انجام بدهد، اطلاع رساني و درخواست و داشتن پيوست سلامت براي پروژه‌هاي بزرگ است.وزارت بهداشت نمي‌تواند براي خودروها مجوز صادر کند.وزارت بهداشت در اين راستا اطلاع رسان و درخواست کننده است.

سخنگوي وزارت بهداشت در ادامه نشست با اشاره به ميزان دريافت كالري ايرانيان از مواد غذايي، گفت: متوسط کالري دريافتي غذاي ما ايرانيان بيش از مقدار توصيه شده است. در گذشته ايرانيان در روز 2000 کيلوکالري مصرف مي‌کردند و اين ميزان به تدريج به 2650 کالري رسيد، اما در حال حاضر ايرانيان 3050 کالري در شبانه روز مصرف مي‌کنند. اين در حاليست که ميزان مطلوب دريافت کالري در زنان 2000 و در مردان 2300 کالري است، اما به طور متوسط ايرانيان 40 درصد بيشتر از مقدار مطلوب غذا مي‌خورند.ايشان همچنين گفت،مصرف سرانه قند و شکر ايرانيان 38 درصد بيشتر و مصرف روغن ايرانيان 20 درصد بيشتر و مصرف نان، غلات و برنج و نشاسته ايرانيان پنج درصد بيشتر از حد مطلوب است. مجموع اين غذاي اضافي در کنار کم تحرکي، منجر به چاقي و اضافه وزن در ايرانيان شده است.


  پيشگيري از لخته و سکته مغزي با پمپ قلب مغناطيسي 

 محققان آمريکايي موفق به ساخت يک پمپ قلب مغناطيسي شده‌اند که از لخته‌شدن خون و سکته مغزي در بيماراني که نارسايي قلبي دارند جلوگيري مي‌کند.به گزارش ايرنا از پايگاه خبري مديکال ساينس، دستگاه‌هاي کمکي گردش و پمپاژ بطن قلب در طي 40 سال گذشته پيشرفت‌ چشمگيري داشته‌اند؛ ولي هنوز هم خطر ايجاد لخته و سکته مغزي در بيماراني که از اين تجهيزات استفاده مي‌کنند وجود دارد.

محققان آمريکايي براي حل اين مشکل يک پمپ مغناطيسي قلبي به نام HeartMate 3طراحي کرده اند که نتيجه بررسي بر روي 366 بيمار نشان مي‌دهد اين دستگاه از ايجاد لخته جلوگيري مي‌کند. از190 بيماري که از HeartMate 3 استفاده کردند، 151 مورد پس از گذشت دو سال هيچ مشکلي در اين زمينه و نياز به عمل جراحي دوم يا حذف دستگاه گزارش نشده است.محققان در توليد اين دستگاه از يک فناوري جديد استفاده کرده اند که مشکلات نمونه هاي قبلي را رفع مي کند. اين دستگاه با استفاده از نيروي مغناطيسي خون را پمپاژ مي‌کند و به دليل کاهش تنش برشي (shear stress) که در طراحي آن رعايت شده است، از بروز لخته جلوگيري مي کند.

نتايج اين مطالعه در نشريه New England Journal of Medicine منتشر شده است.


 خبرپزشكي 

 به شير گاو حساسيت داريد؟

نتايج مطالعات نشان مي‌دهد که ويتامين A موجود در علوفه گاو به طور بالقوه در برابر آلرژي شير گاو از بدن محافظت مي‌کند.

به گزارش ايسنا و به نقل از ساينس، شير يک ماده غذايي بسيار مهم براي افراد و به ويژه کودکان است، اما آلرژي شير حدود سه تا پنج درصد کودکان اروپايي را درگير کرده است که البته معمولا با افزايش سن کاهش مي‌يابد.

علوفه گاو غني شده با ويتامين A مي‌تواند از واکنش‌هاي آلرژيک ايجاد شده توسط پروتئين شير جلوگيري کند، البته استفاده از مکمل‌ها در دام اين نياز را برطرف نمي‌کند.

بيماري عدم تحمل لاکتوز مرتبط با کمبود آنزيم لاکتاز است و در اين صورت فرد به قند موجود در محصولات لبني واکنش نشان مي‌دهد.

در مورد آلرژي به شير، سيستم ايمني بدن با يک پاسخ ايمني متمايز عليه پروتئين شير واکنش نشان مي‌دهد.

در واقع سلول‌هاي ايمني ويژه‌اي تشکيل شده‌اند که توليد آنتي‌بادي در مقابل پروتئين شير مي‌کنند تا نسبت به آلرژي واکنش انجام شود.

نتايج مطالعه انجام شده در موسسه وين نشان مي‌دهد که اجزاي شير مي‌توانند به جلوگيري از واکنش فرد نسبت به آلرژي شير کمک کنند.

يکي از مهم‌ترين آلرژن‌هاي شير پروتئين Bos d 5 است. کليد اين معما در پروتئين بتا-لاکتوگلوبولين شير است. عامل مرتبط با واکنش‌هاي آلرژيک متابوليت ويتامين A است که اسيد رتينوئيک ناميده مي‌شود و از خانواده پروتئين‌هاي ليپوکالين است.

اگر نوزادان به شير گاو آلرژي پيدا کنند، بدن آنها لنفوسيت‌هاي Th2 توليد مي‌کند. اينها سلول‌هاي ايمني تخصصي هستند که توليد آنتي‌بادي را براي مبارزه با پروتئين شير به عنوان بخشي از سيستم ايمني بدن انجام مي‌دهند.

گاوها اين ماده پروتئيني را از ترکيباتي در علوفه سبز بدست مي‌آورند.


 خبر 

 آيا قطره چشم مي‌تواند فرد را از عينک بي‌نياز کند؟

محققان قطره چشمي ساختند که حاوي نانوذرات است. اين قطره مي‌تواند مشکل انکسار چشم را حل کرده و در نهايت فرد را از عينک بي‌نياز کند. اين فناوري در حال وارد شدن به مرحله آزمون باليني است و حمايت مالي براي تجاري‌سازي آن انجام شده است.

يافته اخير محققان نشان مي‌دهد که اين فناوري قابل پياده‌سازي است. محققان موفق به ساخت نانوقطره‌اي شده‌اند که در صورت استفاده از آن مشکلات دوربيني و نزديک‌بيني را مي‌توان حل کرد. اين روش که از تابش ليزر نيز در آن استفاده شده، از اواخر سال 2018 وارد مرحله آزمون باليني مي‌شود.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،زيو زالوسکي از محققان بخش نانوفتونيک مي‌گويد: «اين فناوري سه مرحله دارد. در مرحله اول با استفاده از نرم‌افزاري که روي گوشي همراه نصب شده، ميزان انکسار چشم مشخص مي‌شود. سپس از ليزر براي هدف‌گيري قرنيه چشم استفاده مي‌شود. اين کار تنها يک ثانيه به‌طول مي‌انجامد. در نهايت، بيمار از نانوقطره استفاده مي‌کند، محلولي که حاوي نانوذرات است.»

زالوسکي مي‌افزايد: «اين نانوذرات به محل الگوهاي ايجاد شده توسط ليزر در چشم مي‌رود. با اين کار ضريب انکسار چشم تغيير مي‌کند و اصلاح مي‌شود. اين فرآيند به بيمار اجازه مي‌دهد تا مشکل چشم خود را حل کند؛ بدون اين که نياز به تجهيزات پزشکي خاصي باشد.»

اين روش با جراحي‌هاي ليزر رايج تفاوت دارد. در جراحي‌هاي رايج معمولاً بخشي از قرنيه برداشته مي‌شود، ولي در اين روش تنها بخش کوچکي از قرنيه تحت تأثير قرار مي‌گيرد. مزيت اين راهبرد در اين است که بسيار ساده و ايمن بوده و در منزل نيز قابل استفاده است. اين روش به شکلي است که به مرور زمان چشم نيز در بهبود خود خواهد کوشيد. البته نياز به تکرار اين روش هر يک يا دو ماه يکبار وجود دارد تا چشم به مرحله عملکرد ايده‌آل برسد.اين گروه اين فناوري را روي خوک‌ها آزمايش کرده و نتايج قابل توجهي به‌دست آورده‌اند. محققان اين پروژه به دنبال تجاري‌سازي اين فناوري هستند و موفق به جذب حمايت مالي براي اين کار شده‌اند. آن‌ها قصد دارند تا دو آزمايش در محيط زنده در مدت يک سال آينده انجام دهند و اميدوارند که طي دو سال آتي بتوانند آن را وارد بازارکنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي