جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/01/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5806

وزير نفت:
خودکفايي در توليد بنزين از شش ماهه دوم سال جاري


سوآپ گاز ترکمنستان از سوي ايران ازسر گرفته شد


معادلات انرژي


ميز خبر


 وزير نفت:
 خودکفايي در توليد بنزين از شش ماهه دوم سال جاري 

 
وزير نفت از خودکفايي در توليد بنزين ظرف شش ماهه دوم سال جاري خبر داد.به گزارش ايسنا، بيژن نامدار زنگنه در پايان نشست مشترک کميسيون ويژه حمايت از توليد ملي با وزراي صنعت و نفت و رئيس مجلس در پاسخ به اظهارات نادر قاضي پور نماينده اروميه درباره واردات بنزين گفت: در سال گذشته توليد بنزين 15 ميليون ليتر افزايش يافت و در چهار ماه آينده هم 12 ميليون ليتر ديگر هم به توليد بنزين افزوده مي شود و تا آخر سال 12 ميليون ليتر ديگر به اين ميزان اضافه خواهد شد.وي يادآور شد: ما از شش ماهه دوم سال جاري بنزين وارد نخواهيم کرد.

سرمايه گذاري600 ميليون يورويي در تاسيسات نفتي

وزير نفت گفت: در سال جاري شاهد سرمايه گذاري 600 ميليون يورويي در تاسيسات نفتي هستيم که با اين روند، چرخ صنعت نفت دوباره به حرکت درخواهد آمد.

بيژن زنگنه، با بيان اينکه تاکنون در توانمندسازي توليد داخلي دستاوردهاي خوبي داشته ايم و توان کشور در سال 97 قابل قياس با سال 67 نيست، گفت: در سال 67 حتي نمي‌توانستيم يک متر لوله‌گذاري دريايي انجام دهيم، اما الان در اين زمينه کاملا توانمند شده‌ايم و چندين شرکت برجسته در اين زمينه داريم که با وجود آنها کسي جرأت نمي‌کند به خارج سفارش دهد و عمده تجهيزات لازم خود را در داخل مي‌سازيم.

وزير نفت تأکيد کرد: در مناقصه‌هاي 4 ميليارد دلاري، هيچ اجباري براي استفاده از توليد داخلي نبود، اما 70 درصد شرکت‌هاي ايراني برنده شدند و 80 درصد ارزشي به ايراني‌ها رسيد.

وي با بيان اينکه در کاري مانند کار وزارت نفت اگر مي‌خواهيم کشور پيشرفت کند، بايد تقاضا ايجاد کنيم، تصريح کرد: ما بايد 200 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري کنيم و تلاش‌هاي زيادي را براي انعقاد قراردادهاي نفتي انجام داديم.

زنگنه با اشاره به اينکه ريشه توليد داخل اين است که جريان سرمايه‌گذاري را فعال کنيم، اظهار داشت: در سال 90 و 91 حدود 42 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري کرديم که قسمت عمده آن، معمولا صرف هدفمندي يارانه‌ها مي‌شود و شرکت نفت هرچه داشت، به علت پرداخت براي هدفمندي يارانه‌ها تمام شد و با اين وضع چگونه مي‌توانيم سرمايه‌گذاري کنيم؟

وي همچنين از سرمايه گذاري 600ميليون يورويي در تاسيسات نفتي در سال جاري خبر داد و افزود: با اين سرمايه گذاري چرخ صنعت نفت دوباره به حرکت درخواهد آمد.


 سوآپ گاز ترکمنستان از سوي ايران ازسر گرفته شد 

 معاون امور بين‌الملل و بازرگاني وزير نفت گفت: سوآپ گاز ترکمنستان از سوي ايران با مذاکرات رؤساي جمهوري 2 کشور، هشتم فروردين ماه از سرگرفته شد.به گزارش ايلنا، اميرحسين زماني‌نيا که رئيس جمهوري را در سفر نوروز امسال (هفتم تا نهم فروردين‌ماه) به ترکمنستان و آذربايجان همراهي کرده بود از ترکمنستان به‌عنوان يک شريک راهبردي نام برد و يادآور شد: وزارت نفت آمادگي خود را براي همکاري بلندمدت در بخش انرژي و همچنين صادرات مشترک به هند، پاکستان و کشورهاي حاشيه خليج فارس به ترکمنستان اعلام کرده است.

وي درباره از سرگيري سوآپ گاز ترکمنستان از سوي ايران که ژانويه امسال به دليل کيفيت پايين گاز ترکمنستان از سوي ايران قطع شده بود، اظهار کرد: بر مبناي مذاکراتي که ميان رؤساي جمهوري ايران و ترکمنستان انجام شد، دستور از سرگيري سوآپ، از سوي رؤساي جمهوري 2 کشور در هفتم فروردين ماه صادر و هشتم فروردين‌ماه آغاز شد.

معاون وزير نفت با تاکيد بر اين که روند حل‌وفصل اختلاف گازي ايران و ترکمنستان نيز با نظر مثبت رؤساي جمهوري 2 کشور و با نگاه مثبت به گسترش روابط انرژي آغاز شده است، تصريح کرد: مذاکرات براي دستيابي به تفاهم مشترک با دستور رؤساي جمهوري ايران و ترکمنستان ادامه دارد.


 معادلات انرژي 

 شرکت‌هاي نفتي روسيه در صدر ليست خواستگاران نفت و گاز ايران

شرکت‌هاي نفتي روسيه که با بيشترين مشارکت و مذاکره با طرف ايراني در صدر ليست خواستگاران نفت و گاز ايران ايستاده‌اند، هر روز دريچه جديدي براي حضور در اين بازار مي‌گشايند و نقش خود را در صنعت نفت ايران روز به روز پررنگ‌تر از ديروز مي‌کنند.

به گزارش ايرنا، بعد از رونمايي از قراردادهاي جديد نفتي توسط ايران، شرکت‌هاي روسي به مرور زمان پاي ميز مذاکره نشستند و در اين راستا شرکت‌هاي لوک اويل، روس‌نفت، زاروبژنفت، تات‌نفت، گازپروم و گازپروم نفت با شرکت ملي نفت ايران تفاهم‌نامه هم امضا کردند. ميدان هاي منصوري، آب تيمور، کيش، ياران، مارون، لايه نفتي پارس جنوبي، کوپال، آبان، اسفنديار، پايدار غربي، دهلران، پارس شمالي، آذر، چنگوله و چشمه خوش، از جمله ميدان‌هايي هستند که درباره آنها با شرکت هاي روس مذاکره شده است.

البته اين مذاکرات بي نتيجه نبود و در روزهاي پاياني سال 1396 شاهد امضاي قرارداد بهبود بازيافت، افزايش توليد و بهره‌برداري ميادين نفتي آبان و پايدار غرب بين شرکت ملي نفت ايران و شرکت‌هاي زاروبژنفت روسيه و دانا انرژي ايران بوديم.

خريد نفت ايران توسط روسيه روي ديگر سکه تعاملات نفتي دو کشور است و و در ديداري که بين بيژن زنگنه، وزير نفت کشورمان و الکساندر نواک، وزير انرژي روسيه در اواخر سال 1395 صورت گرفت قرار شد نفت ايران به يک شرکت روسي و براي مقاصد خارج از روسيه فروخته ‌شود و 50 درصد پول فروش نفت به روسيه به صورت نقدي تحويل ايران داده و 50 درصد ديگر صرف خريد کالا و خدمات از روسيه شود که اين موضوع نيز در مرحله اجرا قرار گرفت.

تمايل روس ها براي حضور در صنعت نفت ايران غير قابل انکار است به طوريکه يوري اوشاکوف، دستيار رئيس جمهوري روسيه اخيرا اعلام کرده است که شرکت‌هاي نفت و گاز اين کشور مي‌توانند بيش از 50 ميليارد دلار در توسعه ميدان‌هاي نفت و گاز ايران سرمايه‌گذاري داشته باشند.


 ميز خبر 

 يک منبع مطلع:

افزايش قيمت دلار با عدم افزايش قيمت بنزين بي ارتباط نيست

يک منبع مطلع در گفت و گو با "نفت ما" با اشاره به عدم افزايش قيمت بنزين که دولت اصرار به افزايش آن داشت و مجلس با آن مخالفت کرد را از دلايل رشد صعودي دلار دانست و گفت: دولت چاره اي جز افزايش نرخ دلار نداشت چرا که منبع اصلي فروش دلار در بازار در دستان بانک مرکزي است.وي افزود: هدايت نقدينگي به اين بازار براي تامين يارانه واريزي به مردم و همچنين نقدينگي لازم براي ايجاد اشتغال در سال جاري هدف دولت بود که تا حدودي به اين خواسته خود نيز رسيد.

اين در حاليست که کميسيون تلفيق مجلس در بررسي بودجه 97 به حذف بخش درآمدي تبصره 18 لايحه بودجه 97 راي موافق داد؛ بخشي که بر تخصيص 4/ 17 هزار ميليارد تومان از محل افزايش درآمدهاي حاصل از افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي ازجمله بنزين و گازوئيل، به طرح‌هاي اشتغال‌زايي صراحت داشت.اين به معناي آن بود که نرخ بنزين به جاي افزايش 500 توماني، حدود 200 تومان افزايش يافته و قيمت بنزين حدودا به 1200 تومان برسد؛ نرخي که دولتي‌ها نيز موافقت خود با آن را اعلام کردند. با اين حال اعضاي کميسيون تلفيق، با هرگونه رويکرد افزايش قيمت بنزين مخالفت کردند که در نهايت نيز نرخ بنزين در سال 97 تثبيت شد .

مصرف نوروزي سوخت هوايي 13 درصد رشد کرد

رييس اداره کل سوختگيري هواپيمايي کشور اعلام کرد: مصرف سوخت هوايي در تعطيلات نوروز امسال در همسنجي با مدت مشابه پارسال 13 درصد افزايش يافت.به گزارش وزارت نفت، مرتضي عابديني توضيح داد: مصرف نوروزي سوخت هوايي در سراسر کشور 77 ميليون و 978 هزار و 929 ليتر بود.

وي تصريح کرد: امسال 9 هزار و 917 فروند پرواز نوروزي داشتيم که در مقايسه با نوروز سال 1396 سه درصد افزايش يافت.

به گفته وي، از بيست و ششم تا بيست و نهم اسفندماه 1396 (سه روز نخست تعطيلات نوروزي) بيش از 22 ميليون ليتر سوخت هوايي براي 3159 فروند هواپيما مصرف شد.

سازمان هواپيمايي کشوري چندي پيش اعلام کرد از آغاز سفرهاي نوروزي در بيست و چهارم اسفند تا دوازدهم فروردين ماه 22 هزار و 30 پرواز داخلي و بين المللي نوروزي انجام شد.

در اين مدت، حدود 2ميليون و 781 هزار و 288نفر مسافر در بخش هوايي جابجا شدند.از بيست و چهارم اسفند ماه پارسال تا 15 فروردين ماه امسال 718 هزار و 898 مسافر از چهار هزار و 686 پرواز نوروزي از فرودگاه امام خميني (ره) استفاده کردند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي