جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/01/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5807

از سوي سازمان سنجش آموزش كشور؛
زمان اعلام نتايج اوليه آزمون دكتري 97 اعلام شد

با حضور اساتيد پزشکي دانشگاه‌هاي آکسفورد و کمبريج؛
همايش بين‎المللي پزشکي آکادميک برگزار مي‎شود


جزئيات برگزاري چهل و پنجمين دوره آزمون دستياري


خبرنامه


ميز خبر


 از سوي سازمان سنجش آموزش كشور؛
 زمان اعلام نتايج اوليه آزمون دكتري 97 اعلام شد 

 اطلاعيه سازمان سنجش آموزش كشور درباره تاريخ و زمان اعلام نتايج اوليه آزمون ورودي دوره دكتري (Ph.D) نيمه متمركزسال 1397 منتشر شد.

در قسمتي از اين اطلاعيه آمده است؛

بدين‌وسيله به اطلاع كليه داوطلباني كه در آزمون ورودي دوره دكتري (Ph.D) نيمه‌متمركز سال 1397 ثبت‌نام و شركت نموده‌اند، مي‌رساند كه نتايج مرحله اول آزمون مذكور در روز دوشنبه مورخ 27 فروردين 97 در قالب كارنامه اوليه بر روي پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان به نشاني: www.sanjesh.org قرار داده مي‌شود.

انتخاب رشته

كليه داوطلبان مي‌توانند با مراجعه به پايگاه اطلاع‌رساني مذكور و وارد كردن شماره داوطلبي و ساير مشخصات فردي (نام خانوادگي، نام، شماره شناسنامه، سال تولد) نسبت به رؤيت كارنامه اوليه اعلام نتيجه اقدام نموده و درصورت لزوم از آن پرينت تهيه نمايند.

ضمناً آن دسته از داوطلباني كه مجاز به انتخاب رشته هستند، لازم است براساس برنامه زماني تعيين شده در اطلاعيه‌اي كه به همراه اعلام نتايج در پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان منتشر مي‌گردد، پس از دريافت دفترچه راهنماي انتخاب رشته نسبت به انتخاب كد رشته محل‌هاي مورد علاقه اقدام نموده و سپس كدرشته‌ محل‌هاي انتخابي خود را به ترتيب تقدم علاقه در فرم انتخاب رشته اينترنتي وارد نمايند.

اطلاعيه تكميلي درخصوص زمان و نحوه انتخاب رشته و زمان انتشار دفترچه‌راهنماي انتخاب رشته به همراه اعلام نتايج در پايگاه اطلاع‌رساني اين سازمان قرار خواهد گرفت.


 با حضور اساتيد پزشکي دانشگاه‌هاي آکسفورد و کمبريج؛
  همايش بين‎المللي پزشکي آکادميک برگزار مي‎شود 

 به گزارش خبرنگار آفرينش، دکتر سيد علي ابطحي در آستانه برگزاري نخستين همايش بين‎المللي پزشکي آکادميک در ايران اظهارداشت: اين همايش توسط دانشگاه علوم پزشکي آزاد اسلامي تهران از 29 فروردين سال‌جاري به مدت سه روز در بيمارستان فرهيختگان برگزار مي‌شود.وي افزود: اين همايش با همکاري اساتيد برجسته پزشکي دانشگاه‌هاي آکسفورد و کمبريج و پژوهشکده علوم و فناوري پزشکي شهيد بهشتي و جمعي از اساتيد دانشگاه علوم پزشکي آزاد اسلامي تهران، دانشگاه علوم پزشکي شيراز، دانشگاه علوم پزشکي مشهد و دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي برگزار مي‌شود.

هدف از برگزاري همايش بين‎المللي پزشکي آکادميک

رئيس دانشگاه علوم پزشکي آزاد اسلامي تهران ادامه داد: هدف از اين همايش بيان آخرين يافته‌هاي تحقيقاتي درخصوص بيماري‌هاي داخلي، غدد، اعصاب، عفوني و مسموميت‌ها است و مهم‌تر از آن به‏روزرساني اطلاعات همکاران در اين حيطه‌ها و بهبود ارتباطات بين‎المللي در حوزه پزشکي است.

ابطحي عنوان کرد: با عنايت به اينکه برنامه جديد دانشگاه آزاد اسلامي ارتقاء کيفي آموزش در زمينه علوم پزشکي است از اين جهت علاوه بر برنامه فوق سه‎شنبه 28 فروردين ماه يک بسته آموزشي 8 ساعته به وسيله اساتيد داخل و خارج براي دستياران، دانشجويان و علاقمندان تدارک ديده شده است.

ابراز نگراني دبير همايش نسبت به ترکيب پزشکي باليني و آموزش

همچنين دبير علمي اولين همايش بين‎المللي پزشکي آکادميک ايران نسبت به ترکيب پزشکي باليني و آموزش در کشور و تبعاتي که براي کارهاي تحقيقات پزشکي وجود دارد، ابراز نگراني کرد.

دکتر مجتبي زارعي در آستانه برگزاري اولين همايش بين‎المللي پزشکي آکادميک ايران گفت: اين همايش با همکاري دانشگاه آزاد اسلامي واحد علوم پزشکي تهران و دانشگاههاي آکسفورد و کمبريج با موضوع بيماريهاي داخلي، عفوني و گرمسيري، سم‎شناسي، غدد و مغز و اعصاب در روزهاي 29 تا 31 فروردين در سالن همايشهاي بيمارستان فرهيختگان برگزار مي‎شود.

به گفته زارعي، 9 سخنران خارجي به همراه اساتيد برجسته از دانشگاههاي علوم پزشکي سراسر کشور در اين همايش سخنراني خواهند کرد.وي از برگزاري يک روز آموزشي براي رزيدنتها و دستياران قبل از آغاز همايش خبر داد و گفت: پزشکان در دو صنعت درگير هستند، نخست کار در بيمارستانها و ارائه خدمات باليني به مردم و بخش دوم آموزش و پژوهش در دانشگاهها است که اين دو کار با يکديگر تفاوت دارد.

زارعي با بيان اين مطلب که در همه جاي دنيا اين دو بخش يعني آموزش و بالين از يکديگر جدا هستند، تاکيد کرد: متاسفانه ايران تنها کشوري است که اين دو را با هم ترکيب کرده است.

وي ادامه داد: در زماني که اين دو بخش پزشکي با يکديگر ترکيب شده‎اند، اين پزشک است که بايد تصميم بگيرد بيشتر وقت خودش را صرف بالين کند يا به امر آموزش و تحقيق بپردازد.

دبير علمي اولين همايش بين‎المللي پزشکي آکادميک ايران با اشاره به اين مطلب که جذابيت کارهاي درماني مخصوصا به خاطر پاداش مالي خيلي بيشتر از تحقيق و آموزش است، افزود: اين نگراني وجود دارد که به خاطر پولهاي هنگفتي که براي تشخيص و درمان بيماريها صرف مي‎شود، بخش آموزش و تحقيق در پزشکي تضعيف شود.

برجسته کردن مسأله پزشکي آکادميک

وي تاکيد کرد: بر همين اساس هدف ما از برگزاري اين همايش، برجسته کردن پزشکي آکادميک و نشان دادن آموزش و تحقيق است که سهم زيادي در حيات دانشگاهها دارد.

زارعي افزود: در کشورهاي ديگر يک پزشک وقتي در بخش آموزش و تحقيق مشغول به کار مي‎شود با پزشک ديگري که در بالين مشغول کار است به لحاظ درآمدي تفاوتي بين اين دو وجود ندارد اما متاسفانه در کشور ما و به خاطر ترکيب آموزش و بالين در پزشکي اين نگراني وجود دارد که در طول زمان بخش آموزش پزشکي صدمه ببيند. وي خاطرنشان کرد: ثبت‏نام دانشجويان علوم پزشکي دانشگاه علوم پزشکي آزاد اسلامي تهران در تمام اين مراحل رايگان خواهد بود و اعضاء هيئت علمي علوم پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي سراسر کشور نيز با 50 درصد تحفيف صورت خواهد گرفت.


 جزئيات برگزاري چهل و پنجمين دوره آزمون دستياري 

 چهل و پنجمين دوره آزمون پذيرش دستيار تخصصي پزشکي پنجشنبه 6 ارديبهشت 97 با رقابت بيش از 14 هزار داوطلب در دانشگاههاي علوم پزشکي کشور برگزار مي‏شود.

محمدحسين پورکاظمي - رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در چهل و پنجمين دوره آزمون پذيرش دستيار تخصصي پزشکي 14 هزار و 396 پزشک عمومي به رقابت مي‏پردازند.وي افزود: از ميان اين 14 هزار نفر، بيش از 7 هزار نفر آنان زن و کمتر از 7 هزار نفر آنان مردهستند.

زمان برگزاري آزمون كتبي

پورکاظمي گفت: آزمون کتبي چهل و پنجمين دوره آزمون پذيرش دستيار تخصصي ساعت 9 صبح پنجشنبه 6 ارديبهشت 97 به طور همزمان در دانشگاههاي علوم پزشکي کشور برگزار مي‏شود.

توزيع كارت

رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي يادآور شد: کارت ورود به جلسه آزمون از روز سه‏شنبه 4 ارديبهشت ماه 97 از طريق سايت اينترنتي http://sanjeshp.ir در اختيار داوطلبان قرار خواهد گرفت و هر داوطلب موظف به پرينت کارت خود از روي سايت مربوطه است. ضمنا حضور در جلسه آزمون بدون همراه داشتن کارت شرکت در آزمون و کارت شناسايي معتبر امکانپذير نيست.


 خبرنامه 

با معرفي 18 فرايند برتر کشوري؛

برگزاري جشنواره آموزشي شهيد مطهري

دبير اجرايي يازدهمين جشنواره آموزشي شهيد مطهري گفت: اين جشنواره آموزشي با معرفي 18 فرايند برتر آموزشي علوم پزشکي 10 تا 12 ارديبهشت در مرکز همايش‌هاي رازي دانشگاه علوم پزشکي ايران با حضور وزير بهداشت برگزار مي‌شود.

دکتر عظيم ميرزازاده در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا ضمن اشاره به برگزاري يازدهمين جشنواره کشوري آموزشي شهيد مطهري طي روزهاي 10 تا 12 ارديبهشت ماه 97 گفت: اين جشنواره در دو بخش دانشگاهي و کشوري برگزار مي‌شود و پس از اينکه دانشگاه‌ها به صورت جداگانه اين جشنواره را برگزار و فرآيندهاي برتر خود را انتخاب کردند، مهمترين فرآيندهاي خود را براي شرکت در جشنواره کشوري ارسال مي‌کنند.

وي با بيان اينکه اين جشنواره مربوط به ارتقاء کيفيت آموزش است، افزود: در اين رقابت کشوري از همه دانشگاه‌هاي علوم پزشکي درخواست شده تا فرايندهاي ارتقاء کيفيت آموزش که مربوط به اقدامات عملي دانشگاه‌ها است و با استمرار قابل قبولي براي بهبود کيفيت آموزش صورت گرفته ارسال شود. فرايندهاي ارسال شده در سامانه‌اي با روش مشخص و معلوم مورد داوري قرار مي‌گيرد و طي اين داوري فرايندهاي برتر کشوري انتخاب مي‌شوند.

دبير اجرايي يازدهمين جشنواره آموزشي شهيد مطهري گفت: اين جشنواره در حيطه‌هاي "برنامه ريزي درسي"، "مديريت آموزشي"، "مديريت و رهبري آموزشي"، "مشاوره و حمايت دانشجويي"،"روش هاي ياددهي و يادگيري"، "يادگيري الکترونيکي"،" موضوعات خاص" و ساير موضوعات برگزار مي‌شود.

دبير اجرايي يازدهمين جشنواره آموزشي شهيد مطهري با اشاره به اينکه افتتاحيه اين جشنواره در تاريخ 10 ارديبهشت ماه سال جاري با حضور وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، معاون وزارت بهداشت و جمعي از مسئولين و سياستگذاران حوزه آموزش علوم پزشکي برگزار مي‌شود، تصريح کرد: طي روزهاي 11 و 12 ارديبهشت فرآيندهاي منتخب همزمان با برگزاري همايش کشوري آموزش علوم پزشکي ارائه مي شود و در نهايت در عصر روز 12 ارديبهشت ماه مراسم اختتاميه و اهداي جوايز و تقدير رسمي به صورت کشوري توسط وزير بهداشت و مسئولين و سياست‌گذاران حوزه آموزش علوم پزشکي از برگزيدگان انجام خواهد شد.

وي با بيان اينکه 68 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکي در 6 حيطه فرآينده‌هاي برتر خود را ارسال کرده‎اند، گفت: هر دانشگاه مجاز به ارسال دو فرآيند در هر حيطه جشنواره بوده و دانشگاه آزاد نيز مجاز به ارسال دو فرايند بود و با توجه به اينکه همه دانشکده‎ها در همه حيطه‌ها فرايند ارسال نکرده‌اند، در نهايت حدود 300 فرآيند به جشنواره ارسال شده است که اينها داوري شده‌اند و از بين آن‌ها 18 فرايند نهايي انتخاب شده است که در جشنواره معرفي و مورد تقدير قرار مي‌گيرند.

ميرزازاده گفت: شعار يازدهمين جشنوراه آموزشي شهيد مطهري و نوزدهمين همايش آموزشي علوم پزشکي، تحول و نواوري در آموزش علوم پزشکي است که از حدود سه سال پيش با اجراي طرح تحول آموزش علوم پزشکي در کشور آغاز شده است و تا کنون تداوم دارد و هدف اين شعار در واقع ارتقاي کيفيت آموزش است.

دبير اجرايي يازدهمين جشنواره آموزشي شهيد مطهري گفت: برنامه‎هاي اين جشنواره شامل 6 سخنراني کليدي، 18 سخنراني کوتاه، 6 سمپوزيم، 16 جلسه ارائه پوستر،‌6 جلسه داوري پايان‏نامه آموزش پزشکي، 16کارگاه، 6کلينيک مشاوره آموزش پزشکي، 6 جلسه ارائه فرايندهاي برتر و برنامه‌هاي ديگر است.

رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي:

رقابت 10 هزار نفر در کنکور دکتري پزشکي

رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي از رقابت بيش از 10 هزار نفر در آزمون دکتري تخصصي و دکتري پژوهشي سال 97 گروه پزشکي خبر داد.

محمدحسين پورکاظمي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: تعداد 10 هزار و 323 نفر در آزمون دکتري تخصصي و دکتري پژوهشي سال 97 گروه پزشکي ثبت‎نام کرده‎اند که از اين تعداد 6 هزار و 886 نفر زن و 3 هزار و 437 نفر مرد هستند. تعداد داوطلبان زن دو برابر تعداد داوطلبان مرد است.

وي يادآور شد: از ميان 10 هزار و 323 داوطلب شرکت‏کننده در آزمون دکتري تخصصي تعداد 9 هزار و 915 نفر در آزمون دکتري تخصصي (آموزشي) و تعداد 408 نفر در آزمون دکتري پژوهشي سال 97 گروه پزشکي ثبت‎نام کردند.

رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي گفت: آزمون دکتري تخصصي و دکتري پژوهشي سال 97 گروه پزشکي براي پذيرش در 61 رشته امتحاني گروه علوم پايه پزشکي، 12 رشته امتحاني دکتري تخصصي داروسازي و 2 رشته دکتري تخصصي دندانپزشکي در روزهاي پنجشنبه و جمعه 20 و 21 ارديبهشت ماه سال 97 برگزار مي‏شود.

وي افزود: با توجه به برگزاري آزمون در دو روز شرايطي فراهم شده است تا داوطلبان بتوانند (با توجه به مدرک تحصيلي مقطع قبل) حداکثر در دو مجموعه رشته که در دو روز متفاوت برگزار مي‎شود ثبت‎نام کنند.

رئيس دانشگاه:

ارتقاي کيفيت آموزشي و محتوايي دانشگاه فني و حرفه‌اي

رئيس دانشگاه فني و حرفه‌اي، سال 97 را سال ارتقاي کيفيت آموزشي و محتوايي در دانشگاه فني و حرفه‌اي اعلام کرد.به گزارش خبرگزاري مهر، ابراهيم صالحي عمران در مراسم ديد و بازديد نوروزي با کارکنان سازمان مرکزي دانشگاه به پيام نوروزي مقام معظم رهبري اشاره کرد و گفت: معظم له سال جاري را حمايت از کالاي ايراني نامگذاري کرده‏اند و به اعتقاد بنده دانشگاه فني و حرفه‌اي مي‏تواند با پتانسيل بالقوه کارکنان و دانشجويان در جهت خدمت به همميهنان گامهاي بلندي در تحقق شعارسال برداشته و موثر باشد.

وي افزود: خدا را شاکريم در ماههاي پاياني سال گذشته با حمايتهاي مسئولين، عليرغم تنگناها و مشکلات اقتصادي در سايه ايمان، تلاش، اخلاص و سختکوشي کارکنان مشکلات پيش رو مرتفع شد.رئيس دانشگاه فني و حرفه‌اي افزود: رسالت و هدف اصلي دانشگاه فني و حرفه‌اي آموزشهاي عالي مهارتي به دانشجويان است پس در سال جاري بايستي تمامي سعي و تلاش خود را در اين زمينه به کار ببنديم.

وي خاطرنشان کرد: سازمان مرکزي بايستي ستاد پشتيباني و کيفيت‏بخشي به سيستم آموزشهاي مهارتي در دانشکده و آموزشکده‏ها باشد.صالحي عمران اظهار داشت: امروزه مسوولان کشور به توانمندي‌هاي اين دانشگاه اعتقاد دارند و بر اين باورند دانشگاه فني و حرفه‌اي مي‌تواند در توسعه کارآفريني، اشتغالزايي و گسترش فرهنگ مهارت‎آموزي موثر باشد بنابراين بايستي از فرصتي که پيش آمده بيشترين بهره را ببريم و در جهت معرفي دانشگاه استفاده کنيم.


 ميز خبر 

 پس از دانشگاه خواجه نصير؛

هشدار دانشگاه علم و صنعت نسبت به اخاذي مالي از دانشگاهيان

دانشگاه علم و صنعت با صدور اطلاعيه‎اي نسبت به اخاذي مالي از دانشگاهيان هشدار داد.

به گزارش دانشگاه علم و صنعت، در اين اطلاعيه آمده است: «اخيرا مشاهده شده که افرادي سودجو و کلاهبردار، با معرفي خود از طريق تماس تلفني به عنوان مسئولان مالي دانشگاه، اقدام به اخاذي و کلاهبرداري از دانشگاهيان با اعلام شماره حسابهاي جعلي با استفاده از بستر دستگاههاي خودپرداز بانکي کرده‏اند.

ضمن هشدار در خصوص تماسهاي احتمالي و درخواستهاي مشابه، لازم است دانشگاهيان قبل از هر گونه اقدامي (واريز وجه به حسابهاي بانکي) از صحت هويت تماس گيرنده از طريق مراجعه حضوري و يا تماس با تلفنهاي ثابت دانشگاه اطمينان حاصل کنند.

در غير اين صورت و مشکوک بودن تماس، مراتب را سريعا از طريق شماره تلفن 77240410 به اداره کل حراست دانشگاه اطلاع دهند.»

پيش‌تر دانشگاه خواجه نصير هم با صدور اطلاعيه‌اي اعلام کرده بود افرادي با تماس تلفني در پي اخاذي مالي از همکاران اين دانشگاه هستند.

مرکز جذب اعلام کرد؛

تهراني‌ها؛ بيشترين متقاضي عضويت هيئت علمي

مرکز جذب هيئت علمي وزارت علوم سال گذشته 3 فراخوان جذب برگزار کرد که تهرانيها در هر سه فراخوان بيشترين متقاضي بودند.به گزارش خبرنگار مهر، در سال گذشته 3 فراخوان جذب، توسط مرکز جذب اعضاي هيئت علمي وزارت علوم برگزار شد که در مجموع اين سه فراخوان 24 هزارو 160 نفر شرکت کردند.بيشترين متقاضي با 7 هزار و 989 نفر مربوط به استان تهران و کمترين متقاضي با تعداد94 نفر مربوط به استان هرمزگان بود.براساس آمارهاي اعلام شده، استانهاي تهران، اصفهان، خراسان رضوي، فارس، مازندران، آذربايجان شرقي، البرز، قم، گيلان و کرمان به ترتيب بيشترين آمار شرکت کننده در سه فراخوان جذب سال گذشته را داشتند.

در دانشگاه علوم پزشکي تهران؛

تجربيات پژوهشگران به دانشجويان منتقل مي‎شود

مرکز پژوهشهاي علمي دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي تهران، چهارمين نشست انتقال تجربيات پژوهشگران را برگزار مي‏کند.به گزارش خبرگزاري مهر، چهارمين نشست انتقال تجربيات پژوهشگران مرکز پژوهش‌هاي علمي دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي تهران، روز سه‏شنبه 28 فروردين ماه 97 در آمفي تئاتر مرکز رشد استعدادهاي درخشان دانشگاه تهران برگزار مي‌شود.

اين جلسات با هدف آشنايي دانشجويان جديدالورود و دانشجوياني که مي‌خواهند پا در عرصه پژوهش و مقالات علمي بگذارند، برنامه‌ريزي شده و در جلسه چهارم فرزانه رحماني (برگزيده بخش آموزشي دومين و بخش پژوهشي چهارمين دوره جشنواره دانشجويي ابن‏سينا در سالهاي 1394 و 1396) و ماني بيگي از پژوهشگران مرکز پژوهش‌هاي علمي دانشجويان حضور مي‏يابند.

اين جلسات در زمينه‌هاي مختلف علمي و با حضور دانشجويان پژوهشگر موفق به طور مستمر برگزار مي‏شود.

ويژه دانشجويان خارجي؛

راه‏اندازي دوره کارشناسي ارشد مطالعات ايران

دانشگاه شهيد بهشتي از سال تحصيلي 1398-1397 از ميان دانشجويان خارجي علاقمند در مقطع کارشناسي ارشد در رشته مطالعات ايران دانشجو مي‏پذيرد.

پژوهشکده مطالعات منطقه‏اي دانشگاه شهيد بهشتي درراستاي اهداف بين‎المللي اين دانشگاه از سال تحصيلي 1398-1397 از ميان دانشجويان خارجي علاقمند در مقطع کارشناسي ارشد در رشته مطالعات ايران دانشجو مي‏پذيرد.

اين دوره در پاسخ به افزايش درخواست دانشجويان و پژوهشگران خارجي است تا طي يک دوره علمي معتبر ضمن آشنايي علمي و تجربي با ايران معاصر، پس از خاتمه تحصيل با ورود به عرصه‌هاي علمي، پژوهشي، رسانه‌اي و ديپلماتيک کشور خود بتوانند تصويري مبتني بر واقعيت از ايران ارائه دهند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي