جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/01/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5811

عدم برنامه ريزي وهزينه هاي سنگين ،
جايگاه هاي دوچرخه و مسيرهاي بلااستفاده در شهر!

دکتر لاريجاني در ديدار با رئيس مجلس ويتنام:
استفاده غربي ها از آشفتگي منطقه براي فروش سلاح

کاخ سفيد در واکنش به ماکرون:
ترامپ خواهان بازگرداندن نيروهاي آمريکايي از سوريه است


خبر


ديدار نوروزي هنرمندان موسيقي در خانه هنرمندان ايران


بارش برف در کرج


سرمقاله

مشکلات کشور نياز به يک حزب واقعي دارد؛
دکتر بادامچيان : مردم از درگيري هاي سياسي خسته شده اند


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 عدم برنامه ريزي وهزينه هاي سنگين ،
 جايگاه هاي دوچرخه و مسيرهاي بلااستفاده در شهر! 

 
طرح استفاده از دوچرخه از راهکارهاي مناسب براي کاهش ترافيک و آلودگي هواي پايتخت محسوب مي شود. اما در سراسر دنيا پيش از ساختن جايگاه ها و ايجاد مسيرهاي اختصاصي براي دوچرخه و دوچرخه سواران، فرهنگ استفاده از اين وسيله نقليه سبز را مد نظر قرار مي دهند.

اما درکشور ما همواره ابزارها و ملزومات سخت افزاري، پيش از فرهنگ استفاده، ساخته و پرداخته مي شوند. امروز در بسياري از معابرشهري مشاهده مي کنيم که جايگاه هايي هوشمند براي پارک دوچرخه ساخته شده و خبري از دوچرخه آن براي استفاده شهروندان نيست!. ضمن اينکه مسيرهاي اختصاصي فراواني را در خيابان ها مشاهده مي کنيم که عملاً به مسيري ميان بر و خلوت براي موتورسواران مبدل شده است. کاش قدري از اين هزينه هاي سنگين و ويتريني را صرف ترويج فرهنگ استفاده از دوچرخه مي کرديم نه ساخت جايگاه آن!


 دکتر لاريجاني در ديدار با رئيس مجلس ويتنام:
  استفاده غربي ها از آشفتگي منطقه براي فروش سلاح 

 رئيس مجلس شوراي اسلامي، گفت: هر جا که آمريکا دخالت نظامي کرده جريان هاي تروريستي از آن نقطه فعاليت خود را آغاز کرده است.

به گزارش خانه ملت اعزامي به ويتنام دکتر علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلاميبا خانم نوين وين تي کيم آن ديدار و گفت وگو کرد.

اعلام آمادگي براي افزايش روابط تجاري بين ايران و ويتنام

رئيس نهاد قانونگذاري با بيان اينکه پارلمان دو کشور مي توانند کمک کنند که هدف هايي که در ديدار روساي جمهور دو کشور در حوزه هاي مختلف براي گسترش همکاري ها تعريف شده تحقق يابد، ادامه داد: روابط تجاري بين ايران و ويتنام نسبتا خوب و مناسب است اما بايد سطح آن افزايش يابد که در اين باره همانگونه که در گذشته روي سطح روابط تجاري دو ميليارد دلاري تاکيد شده بايد با توجه به ظرفيت هاي مناسب موجود اين حجم روابط تحقق يابد که با توجه به پتانسيل هاي مناسب دو کشور دست يافتني است.

ريشه مناقشات تروريستي منطقه تجاوزات نظامي آمريکا است

دکتر لاريجاني با بيان اينکه منطقه درگير مناقشات تروريستي است، افزود: در عراق و سوريه و همچنين افغانستان در گذشته شاهد درگيري هاي تروريستي هستيم که يکي از ريشه هاي آن تجاوز نظامي آمريکا در منطقه است.

وي ادامه داد: اين يک تجربه است که هرجا که آمريکا دخالت نظامي کرده جريان هاي تروريستي از آنجا فعاليت خود را آغاز کرده است و عملا آمريکايي ها در ايجاد و گسترش تروريسم نقش دارند.

غربي‌ها از آشفتگي‌ در منطقه براي فروش سلاح خود استفاده مي‌کنند

وي با تأکيد بر اينکه اقدامات اخير آمريکا در بمباران سوريه نشان داد که موافق برقراري آرامش در سوريه نيستند، يادآور شد: غربي‌ها از آشفتگي‌ در منطقه براي فروش سلاح خود استفاده مي‌کنند، اما ما مصمم هستيم شرايط منطقه را امن کنيم.

رئيس قوه مقننه با بيان اينکه مسائل سوريه بايد از طريق سياسي انجام شود نه نظامي، افزود: در موضوع يمن نيز تأکيد کرده‌ايم که حل مسئله از طريق گفت و گوي سياسي است، البته متأسفانه برخي کشورها به دنبال گزينه نظامي رفته‌اند که مشکلاتي به وجود آورده است.


 کاخ سفيد در واکنش به ماکرون:
  ترامپ خواهان بازگرداندن نيروهاي آمريکايي از سوريه است 

کاخ سفيد در واکنش به اظهارات امانوئل ماکرون، رئيس جمهوري فرانسه که مدعي شده ترامپ را قانع کرده تا نيروهاي آمريکايي را "براي مدتي طولاني" در سوريه حفظ کند، اعلام کرد، دونالد ترامپ خواهان بازگرداندن نيروهاي آمريکايي در اسرع وقت از سوريه است.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه اسکاي نيوز، سارا سندرز، سخنگوي کاخ سفيد در بيانيه‌اي اعلام کرد، ماموريت نيروهاي آمريکايي در سوريه تغييري نکرده و رئيس‌جمهور صراحتا گفته که مي‌خواهد نيروهاي آمريکايي در اسرع وقت به کشور بازگردند.وي تاکيد کرد: ما مصمم هستيم داعش را به طور کامل نابود و شرايطي که مانع بازگشت داعش مي‌شود را فراهم کنيم. علاوه بر آن انتظار داريم هم‌پيمانان و شرکاي منطقه‌اي ما مسؤوليت نظامي بزرگتر و مسؤوليت مالي را براي تامين امنيت منطقه تامين کنند.


 خبر 

 موگريني: اتحاديه اروپا بر اجراي برجام تاکيد دارد

فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا پيش از نشست شوراي امور خارجي اتحاديه اروپا گفت: حفظ برجام براي اروپا حياتي است و وزيران خارجه اتحاديه اروپا بار ديگر تعهد خود به اجراي کامل برجام را مورد تاکيد قرار خواهند داد.

به گزارش ايرنا ، موگريني در گفتگو با خبرنگاران در لوکزامبورگ گفت: انتظار دارم که وزيران خارجه کشورهاي عضو اتحاديه اروپا در نشست امروز حمايت قوي اروپا به اجراي کامل توافق هسته اي با ايران توسط همه طرفها را مورد تاکيد قرار دهند.

وي افزود: سه کشور اروپايي طرف برجام (انگليس ، فرانسه و آلمان) ساير اعضا را از نتيجه تلاشها بخصوص در ارتباط با دولت آمريکا و همچنين ادامه کار ما با ايران براي تداوم پايبندي به برجام را آگاه خواهند کرد.

موگريني در پاسخ به سوال خبرنگاران نيز گفت: ما در زمان حاضر تحريم هايي عليه ايران در ارتباط با موضوعات غير هسته اي داريم اما امروز هيچ تصميمي براي تحريم (جديد) ايران نداريم.

هيلي مدعي شد:

هدف حمله به سوريه جلوگيري از نفوذ ايران بود

نماينده آمريکا در سازمان ملل با تکرار ادعاهاي بي‌اساس و واهي واشنگتن عليه کشورمان گفت که يکي از اهداف حمله به سوريه، جلوگيري از گسترش نفوذ ايران در منطقه بوده است.

به گزارش ايسنا، نيکي هيلي نماينده آمريکا در سازمان ملل در گفت‌وگو با شبکه سي‌بي‌اس نيوز، بار ديگر به تکرار ادعاهاي نخ‌نما و واهي واشنگتن عليه کشورمان پرداخت و مدعي شد که هدف حمله آمريکا، انگليس و فرانسه به سوريه مقابله با استفاده از تسليحات شيميايي در اين کشور، مبارزه با داعش و توقف نفوذ ايران بوده است.

هيلي در ادامه ادعاهاي خود گفت: ما مي خواستيم اطمينان يابيم که نفوذ ايران منطقه را در بر نخواهد گرفت. آن‌ها همچنان در سراسر منطقه مشکل ايجاد مي‌کنند و ما مي خواهيم تضمين کنيم که يک توقف وجود خواهد داشت. رئيس‌جمهور از متحدان خواسته است تا اقدامات بيشتري در خصوص سوريه انجام دهند و همه اينها در راستاي بازگردان ارتش ما به خانه است.

واشنگتن پست گزارش داد؛

خروج ترامپ از برجام به نتيجه ديدارهاي مقامات اروپايي بستگي دارد

يک روزنامه آمريکايي با اشاره به ديدار قريب الوقوع مقامات اروپايي با رئيس جمهوري اين کشور نوشت: سرنوشت برجام به نتايج مذاکرات اين مقامات بستگي دارد.

به گزارش مهر، روزنامه واشنگتن پست نوشت: ديدارهايي که مقامات اروپايي در اين ماه با «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري آمريکا خواهند داشت، آينده توافق هسته اي ايران و کشورهاي 1+5 را تعيين مي کند.

بر اين اساس «امانوئل مکرون» رئيس جمهوري فرانسه و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان به صورت جداگانه اواخر اين ماه به آمريکا سفر کرده و با «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري اين کشور ديدار مي کنند.با احتساب سفر غير منتظره «ترزا مي» نخست وزير انگليس به واشنگتن، اين آخرين تلاش رهبران اروپايي پيش از ضرب الاجل اعلام شده از سوي ترامپ براي خروج از برجام، به منظور تقويت و حفظ اين توافق بين المللي خواهد بود.


 ديدار نوروزي هنرمندان موسيقي در خانه هنرمندان ايران  


 بارش برف در کرج 


 سرمقاله 

سفره خالي کولبران پر از وعده و وعيد

حميدرضا عسگري

بسته شدن برخي مرزها به سبب تحولات سياسي، کشته شدن چند کولبر به خاطر عبور از مرز، بيکاري و نابساماني وضعيت و مشکلات معيشتي در اکثر شهرهاي منطقه غرب کشور به رسانه‌ها و مجلس کشيده شد و قول هايي ازسوي مسئولان براي بهبود اوضاع داده شد. اما واکنش هاي مردم مناطق مرزي همچون بانه بيانگر اين است که گويا هيچ‌ يک از وعده‌ها اجرايي نشده است. پس از آنکه مردم شهرهاي مرزنشين با تعطيلي مغازه‌هاي خود به نشانه اعتراض، مي‌خواستند توجه مسئولان را به مشکلاتشان جلب کنند، اينبار عکسي را در فضاي مجازي منتشر کردند تا اعتراضشان را مجدداً علني نمايند.

اعتراضي از جنس پهن کردن سفره‌اي بلند وسط يکي از معابر شهر که نشان مي‌داد در سايه برچيدن بساط کولبري و داير نشدن طرح پيله وري، سهم ايشان از روزگار چيزي جز سفره خالي نبوده است؛ سفره خالي‌ که اگر به چشم مسئولان بيايد، ممکن است تدابيري براي تغيير در اوضاع در دستور کار قرار گيرد.

طبق آماري که در سال 95 اعلام شد بيش از 60 هزار کولبر در ايران فعال هستند. اين آمار متعلق به استان‌هاي کردستان و آذربايجان غربي و سيستان و بلوچستان است. بر اساس گزارش هاي غير رسمي نيز، آمار اعلام شده کولبراني که با شليک نيروهاي مرزباني جان داده‌اند بيش از 100 نفر بوده که آخرين آنها دوکولبر در مناطق مرزي بانه بودند.

در اين مناطق زيرساخت‌هاي لازم براي اشتغالزايي وجود ندارد نه کارخانه‌اي هست نه بازار کسب و کار قانوني رونقي دارد. بنابراين مردم مجبورند براي امرار معاش خود و خانواده به کولبري روي بياورند. ناگفته نماند که کولبري شغلي تعريف شده است و بر اساس فرمايش رهبر معظم انقلاب قاچاق محسوب نمي‌شود. اين افراد براي امورات زندگي خودشان ناچارند با زحمتي زياد اقدام به حمل اجناس سنگين کنند که علاوه بر تبعات اقتصادي و امنيتي حتي باعث مي‌شود در سنين پيري دچار مشکلات بدني شديد شوند.

هربار که حادثه اي براي کولبران رخ مي دهد مسئولان به اظهارنظر مي پردازند و از طرح هاي حمايتي خبر مي دهند. اما طرح هاي مدنظر حتي در صورت اجرا بازهم پاسخگوي نياز کولبران و زندگي مردم در مناطق مرزي نيست. به عنوان مثال طرح بيمه کولبران در مجلس تصويب شد، اما هنوز راهکار اجرايي مناسب براي آن درنظر گرفته نشده و تعداد معدودي توانستند بيمه شوند.ضمن اينکه طرح بيمه کولبران در مقابل نيازهاي اساسي آنها به معناي پاک کردن صورت مسئله است.

از سوي ديگر نمايندگان به همراه دولت بحث پيله وري را براي کولبران تعريف کردند که براساس آن ماهانه 500 هزارتومان تخفيف گمرکي به آنها داده مي شود. ضمن اينکه با لحاظ کردن برخي شروط، بسياري از افراد مشمول اين طرح نمي شود. مسئولان ما بايد درنظر داشته باشند که به سبب عدم توزيع عادلانه ثروت و قدرت در مناطق مرزي، تنها شغلي که در شهرهاي مرزنشين پيدا مي‌شود، شغل بد و پردردسر کولبري است و هرزمان که مرزها بسته‌ شود و يا تدابير سخت گمرکي و امنيتي لحاظ شود، هزاران نفر بيکار مي شوند. ما هم به نوبه خود موافق حذف کولبري و رعايت اصول قانوني و گمرکي در ورود کالا به کشور هستيم. اما اين حس قانون گرايي بايد در کنار حفظ کرامت انساني و امنيت کارگران و مرزنشينان موردتوجه قرارگيرد. 

کولبري براي مردم مرزنشين وجهه انساني مناسب و امنيت جاني و جسمي ندارد. اما کولبري شغلي است که افراد به‌ناچار آن را قبول مي‌کنند. هرروز افراد در سرما و گرما، سنگين‌ترين بارها را 10 کيلومتر از کوه و سخت‌ترين راه‌ها عبور مي‌دهند تا به مقصد برسانند. آيا اين کولبران قصد برهم زدن اقتصاد کشور و يا قاچاق دارند، يا درصدد کسب يک لقمه نان و پرکردن سفره زن و بچه خود هستند؟!

دولت بايد به مناطق مرزي توجه بيشتري داشته باشد چرا که هم از نظر امنيتي وهم از نظر معيشتي نگه داشتن مرزنشينان در آن مناطق امري ضروري است. چرا که بيکاري يک جوان در نقطه صفر مرزي مي‌تواند مشکلات امنيتي ايجاد کند اما يک جوان بيکار در جايي مانند تهران صرفاً آسيب اجتماعي تلقي مي‌شود.در بسياري از کشورها بر اقتصاد مردم مرزنشين تاکيد فراواني مي‌شود، چرا که بايد اقدامات خوبي براي معيشت و اقتصاد و اشتغال پايدار مرزنشين ها صورت بگيرد تا کشور در آرامش و امنيت پايدار قرار داشته باشد.

به لحاظ قانوني نيز، در ماده 121 قانون برنامه ششم، مشارکت دهي مرزنشينان در طرح‌هاي اقتصادي وامنيتي پيش‌بيني شده است که اين مي‌تواند منجر به کاهش پديده کولبري شود چون عمده‌ترين دلايل کولبري توسعه نيافتگي مناطق مرزي است که موجب تشديد نابرابري‌هاي منطقه‌اي شده است. پس نبايد منتظر کشته شدن کولبران در مناطق صعب العبور يا توسط نيروهاي مرزباني داخلي و خارجي باشيم، تا بار ديگر موج حمايت از آنها سر بگيرد و پس مدت کوتاهي فرو بنشيند.

hamidasgari2020@yahoo.com


 مشکلات کشور نياز به يک حزب واقعي دارد؛
 دکتر بادامچيان : مردم از درگيري هاي سياسي خسته شده اند 

 
قسمت دوم - پاياني

درحوزه سياست خارجي و برجام، شاهد فشار اروپا به ايران براي انجام مذاکره پيرامون توان موشکي و قدرت ايران در منطقه هستيم. اينکه ايران براي حفظ برجام بايد چه اقدامي انجام دهد و هزينه و فايده اين اقدام چه مي تواند باشد؟

بايد ابتدا به اين مسئله نگاهي واقع گرايانه داشته باشيم که مشکلات اقتصادي ما صرفاً با برجام حل نخواهد شد. البته اجراي درست برجام در بهبود فضاي اقتصاد ما تاثير گذار است اما ريشه هاي اقتصاد ما ارتباطي با برجام ندارد. الان چند سال است که برجام به تصويب رسيده است اما مفاد آن اجرا نشده، آيا کشور ما اداره نشده و همه چيز به برجام بستگي داشته؟!

برجام بحث هاي اين چنيني و ظاهري نيست. بلکه برجام يک نياز غرب بود که ما را به جايي برساند که بگويد تحريم ها را برمي داريم در مقابل شما هم از تخريب غرب دست برداريد. اوباما 5 بار به مقام معظم رهبري نامه نوشت، لذا دولت دهم درآخرين سال عمرخود موضوع مذاکره را با رهبري مطرح کردند و ايشان نيز مطرح کردند که با مذاکره مخالفت نيستند اما اعتمادي هم به آمريکا ندارند. با اين حال پذيرفتند وکار جلو رفت. اما دولت آقاي احمدي نژاد قادر به اين کار نبود و به جاي آن دولت آقاي روحاني که در مذاکرات سابقه داشت مذاکرات را با يک ذهنيت برد- برد آغاز کرد.

برد - برد معنايي ندارد

من همان زمان به آقاي روحاني نوشتم که نه آمريکايي ها به ما بردي خواهند داد و نه ما مي توانيم به آنها بردي بدهيم و اين مسئله اي غلط است. البته ما مي توانيم بر سر مسائلي مذاکره داشته باشيم و به تفاهم برسيم. اما در اين مسئله به خصوص بردي براي طرفين نخواهد بود. با اين حال مذاکرات را شروع کردند و غربي ها ابتدا گمان مي کردند اين مذاکرات به نفع آنها خواهد بود.

پس از مدتي به جايي رسيدند که ديدند اين مذاکرات و دستاوردهاي آن موجب افزايش قدرت ايران شده است. اينکه آقاي ظريف 18 روز وزيرخارجه آمريکا را در ژنو نگه مي دارد و باهم قدم مي زنند و گفتگو مي کنند، شايد در داخل ضعف تلقي گردد اما در دنيا نوعي اقتدار ايران را به نمايش گذاشت. دنيا متوجه شد آمريکايي که خواسته هاي خود را به ديگر کشورها ديکته مي کرد امروز درحال گفتگو با ايران است تا به نتيجه مشترک برسند.

بعد از آن اوباما در گفتگوهاي خود در رسانه ها اعلام کرد که راهي جز توافق با ايران وجود نداشت و از سوي ديگر غرب اعلام کرد که ما به فتواي آيت الله خامنه اي رهبر ايران اعتماد داريم. اين دنيا را متوجه کرد که ايران سلاح هسته اي ندارد. پس از آن پذيرفتند که ايران داراي دانش هسته اي و غني سازي است. وجه قدرت ايران اين بود که 1+5 با تمام قدرت و سياست ورزي هاي خود يک طرف بودند و طرف ديگر نمايندگان ايران نشسته بودند، اين نشان از وزن ايران است نه قدرت آنها.

در حال حاضر ما به تعهدات خود عمل کرديم اما درواقع چيزي به آنها نداديم و آنها هم چيزي به ما ندادند. حال اروپا و آمريکا بر سر دوراهي گيرکرده اند که آيا برجام را ادامه دهند يا از آن خارج شوند. اين نشان از هدايت هوشمندانه رهبري است و البته زحمات مذاکره کنندگان نيز غيرقابل انکار است.

درحال حاضر ترامپ بر سرکار است اما نمي داند بايد اين برجام را لغو کند يا تاييد يا تعليق نمايد. اروپا نيز دچار چندگانگي شده و نمي داند بايد با برجام چه برخوردي داشته باشد. ازيکسو مراودات اقتصادي گسترده با ايران دارد و از سوي ديگر با برهم خوردن برجام از سوي آمريکا تمام تلاش هاي ديپلماتيک به باد مي رود.

برجام ربطي به اوضاع اقتصادي ما ندارد

اما با تمام اين تفاصيل بازهم برجام ربطي به اوضاع اقتصادي ما ندارد. اگر ما با اتکا به داشته ها و توان داخلي قد بلند کنيم چرخ صنعت را به راه بيندازيم نيازي به برجام نداريم. ما با اتکا به مردم، رهبري هوشمند و جوانان ماهر قادريم بسيار از مشکلات امروز را رفع کنيم و قدرت اقتصادي خود را به رخ بکشيم. اگر اين چنين شود ما نيازي به نفت نداريم و مي توان با درآمدهاي مالياتي کشور را اداره کرد واينقدر هم فشار به مردم وارد نمي شود. منتهي تحقق اين مسئله نيز نياز به يک حزب دارد. که با برنامه و بررسي و جمع آوري نخبگان کشور به دور از بحث هاي جناحي شايسته سالاري را محقق کند.

درحال حاضر وحدت نه در دولت اقاي احمدي نژاد ديده شد و نه امروز در دولت آقاي روحاني ديده مي شود. حزب بايد کسي را حمايت کند که در مقابل مردم احساس مسئوليت کند.

بايد تفکرات استان هاي مختلف کشور در امور کشور دخيل شوند. حزب مي تواند تمام اين مسائل را فراهم کند و وحدت رويه را ايجاد
نمايد.

به وجود آمدن مباحثي همچون رفراندوم و انتخابات زودهنگام در چهلمين سال از عمر انقلاب اسلامي، چطور تفسير مي شود و چرايي طرح شدن چنين مسائلي دراين برهه از زمان چيست؟

ايران بر اساس شعارانقلابي خود يعني "استقلال و آزادي" کشوري آزاد است، وقتي استقلال داريم يعني اينکه اين استقلال در توده هاي مردم به صورت استقلال سياسي و فرهنگي و... برقرار است. هرکس نظر خود را مطرح مي کند و طبعاً وقتي به انتخابات يا به بحث هاي کلان مي رسيم يک وحدت و يک فرآيند مشترک پديد مي آيد همچون 22 بهمن که همه طيف و سليقه اي در آن شرکت مي کنند و نظرات خود را نيز بيان مي کنند.

در طول اين 40 سال همه نوع نظري در بستر انقلاب بيان شده است. از نامه بازرگان به امام(ره) تا فضاي جنگ و دفاع مقدس و ديگر نامه ها و بيانيه ها از سوي افراد و گروه هايي که از اول انقلاب حضورداشتند و به تدريج ريزش پيدا کردند. همچنين رويش هاي انقلاب که بسيار گسترده هستند.

بنابراين طرح مسائلي همچون انتخابات زودهنگام چيز عجيبي نيست. مگر باراولي است که چنين موضوعي درکشور ما مطرح شده است. تجديد انتخابات، انتخابات زودهنگام،
درخواست هاي متعدد از امام و رهبري براي کنارگذاشتن افراد، به قولي رهنمود دادن به ولايت هميشه بوده است و بعضاً خواستار اين بوده اند که ولايت براساس نظر و خواست آنها عمل کند!

درزمان آقاي احمدي نژاد، مجلس هشتم موافقت چنداني با ايشان نداشت. اما سياستي که امام داشتند و مقام معظم رهبري نيز دارند اين است که درتمام امور براساس قانون حرکت کنيم. يعني وقتي دولتي براي چهارسال انتخاب شد ديگر بايد اجازه داد که حرکت کند، مگراينکه به جايي برسد که ادامه حرکت آن براي نظام امکان پذير نباشد.

اما جامعه يک انتظار و توقعي از مسئولان دارد و اينکه آنها به خاطر مردم و براي خدا و نظام و انقلاب حرف بزنند. مردم ولايت فقيه را عامل صلابت نظام مي دانند. 22 بهمن مصداق اين کلام است که همه به خاطر انقلاب و ولايت به ميدان آمدند. لذا انتظار عمومي مردم اين است که مسئولين نيز به اين مسئله پايبند باشند و بي جهت دعوا و حواشي پيش نياورند.

مردم از اين جنگ و درگيري ها تنفر دارند

مردم از اين جنگ و درگيري ها تنفر دارند. يک فردي خود را اصلاح طلب مي داند هر روز جناح مقابل را تخريب مي کند. فرد ديگر خود را اصولگرا مي داند هر روز ديگري را نقد و تخريب مي کند. اين مسائل چه حاصلي براي کشور دارد؟!

اين افراد و گروه ها بايد به اين فهم برسند که امروز در کشور و کنار هم چه کاري بايد انجام دهيم. اگر بيکاري هست بايد براي آن برنامه ريزي کنيم. نه اينکه دولت جديد دولت قبل را ناتوان بداند و خودش هم نتواند کاري براي بيکاري جوانان بکند. به جاي اين اتهام زني و دعواهاي بي حاصل بايد فکري براي جوانان انجام داد.

آقايي(احمدي نژاد) پيش از اين رئيس جمهور بوده و حالا نامه اي نوشته، کارخوبي نکرده است چرا که اگر ميخواست خيرخواهي کند و عملش سازنده باشد، محرمانه به مقام معظم رهبري نامه مي داد. حالا اين کار را کرد و عده اي هم شلوغ کاري کردند، اما حاصل آن چيست. جزآنکه رسانه هاي خارجي را برعليه کشور تحريک کند.

اين کار را انجام داد و نامه را نوشت و عده اي هم به طرفداري و برخي به مخالفت با وي برعليه يکديگر اقدام کردند. چه تاثيري برروند حل مشکلات ما داشت. چه نقشي در تحقق اقتصاد مقاومتي داشت.

انرژي کشور بايد در راستاي مشکلات کشور خرج شود . ما ديگر نمي توانيم از خارج کشور افرادي همچون "مليسپو" بياوريم تا اقتصاد ما را ساماندهي کند!. ما کشوري مستقل هستيم ديگر معنا ندارد از غرب کمک بخواهيم تا اوضاع مارا بهبود ببخشند.

من معتقدم کسي نبايد به اين آقا و کردارش توجه کند. اگرکسي به آن توجه نکند چه کار ميخواهد بکند. نبايد وقت خود را صرف چنين افراد و اموري کرد.


 يك نكته از هزاران 

 يکي بگويد چه خبر است، ما هم بفهميم!

استفاده از واژه «تيم ملي پنج ستاره» آنچنان بر مذاق مديران ورزشي و مسئولان فدراسيون فوتبال خوش آمده است که گويا قرار نيست درمورد عملکردهاي نامشخص و غيراصولي خود در ابعاد مديريتي پاسخگو باشند. بحث لباس هاي کاروان ايران درمجامع بين المللي همواره حاشيه ساز بوده و هست. اين بار هم بحث لباس تيم ملي فوتبال با آرم يک برند ورزشي مسئله ساز شده است. تمام تيم هاي حاضر درجام جهاني درقبال درج برندهاي ورزشي روي پيراهنشان از آن شرکت پول مي گيرند و ما به يک برند پول داده ايم تا به ما لباس بدهد!. بازهم اين مسئله قابل تحمل است، اما حذف طرح يوز ايراني به عنوان نماد و نشان حمايتي از ميحط زيست که ازسوي مجامع بين المللي نيز پذيرفته شده، جاي تعجب و تامل دارد! واقعاً عملکرد مسئولان ما پيرو کدام سبک و مدل مديريتي است که اين چنين با آبرو و حيثيت ملي ايران بازي مي کنند. آيا نمي دانند و يا نمي توانند؟!


 ميز خبر 

آملي لاريجاني: قوه‌قضاييه از ايجاد ثبات در بازار ارز حمايت مي‌کند

رئيس قوه‌قضاييه گفت که اين نهاد از هر اقدامي در جهت صيانت از ارزش پول ملي و ايجاد ثبات در بازار ارز که لازمه کار اقتصادي است، حمايت همه‌جانبه مي‌کند.

به گزارش اداره کل روابط عمومي قوه قضاييه،آملي لاريجاني در بخشي از سخنان خود با اشاره به التهابات اخير در بازار ارز و تدابير دولت براي مديريت بازار اظهار کرد: بحمدالله با تدبير دولت محترم، تلاطم‌هاي موجود در بازار ارز تا حدي حل شده است گرچه توقع داشتيم که دولت محترم و بانک مرکزي زودتر وارد عمل شوند اما به‌هرحال قوه قضاييه از هر اقدامي در جهت صيانت از ارزش پول ملي و ايجاد ثبات در بازار ارز که لازمه کار اقتصادي است حمايت همه‌جانبه مي‌کند.

آيت‌الله صادق آملي لاريجاني با تأکيد بر پشتيباني از تعادل در بازار ارز و مجموعه اقدامات براي بسترسازي اين امر، تصريح کرد: نيروي انتظامي و ساير نهادهاي امنيتي نيز براي اجراي سياست‌هاي دولت در ساماندهي و مديريت بازار ارز همکاري کامل را خواهند داشت واميدواريم که دولت نيز برخي کاستي‌هاي موجود را اصلاح کند تا تجار و بازرگانان نيز نگران فعاليت‌هاي خود نباشند.

جهانگيري در جلسه ستاد ساماندهي مسائل ارزي:

اجازه نمي‌دهيم زندگي ميليون‌هاايراني توسط عده‌اي سودجو آسيب ببيند

معاون اول رييس جمهور گفت: نظام بانکي کشور بايد با برنامه ريزي و مديريت نقدينگي موجود کشور به جامعه اطمينان دهد که ارزش دارايي هاي مردم حفظ خواهد شد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، اسحاق جهانگيري در جلسه ستاد اقتصادي ساماندهي مسائل ارزي کشور اظهار داشت: حفظ ذخاير و منابع بانک مرکزي بعنوان پس انداز ملي از اولويت هاي دولت است که با اجراي سياست هاي ارزي اتخاذ شده اين مقصود حاصل خواهد شد. وي ضرورت هدايت نقدينگي کشور به سمت توليد و بازار سرمايه را يادآور شد و گفت: دولت اجازه نمي دهد زندگي ميليون ها ايراني متأثر از نوسانات ارزي توسط برخي افراد سودجو آسيب ببيند.

اتحاديه اروپا: ايران و روسيه از اهرم نفوذ بر دمشق استفاده کنند

اتحاديه اروپا مدعي است ايران و روسيه بايد دولت دمشق را به عدم استفاده دوباره از تسليحات شيميايي مجاب کنند!

به گزارش مهر به نقل از رويترز، اتحاديه اروپا مدعي شد که ايران و روسيه بايد نفوذ خود را براي مجاب کردن دولت دمشق به پرهيز از استفاده مجدد از تسليحات شيميايي، به‌کار بگيرند.

جنگنده هاي عربستان جنوب صنعا را هدف قرار دادند

جنگنده هاي عربستان در ادامه تجاوز به يمن، جبل عطان در جنوب صنعا پايتخت و مناطقي ديگري از اين کشور را هدف قرار دادند.

به گزارش ايرنا به نقل از شبکه خبري المسيره، جنگنده هاي ائتلاف آمريکايي - سعودي منطقه جبل عطان در جنوب صنعا را بمباران کردند.

هواپيماهاي متجاوز همچنين در چند ساعت گذشته 10 بار شهرستان هاي حرض و ميدي در استان حجه را هدف حمله قرار دادند.

جنگنده هاي متجاوز همچنين شهرستان «جبل راس» در استان الحديده را هدف قرار دادند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

شصت و هفتمين اجلاس هيأت مديره

سائوپولو- برزيل 24 تا 25 جولاي 2004

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

بحث کلي

با نشان دادن خلاصه مدارک تهيه شده براي هيأت مديره، دبيرکل درمورد نياز براي اعضا هيأت مديره به منظور ارائه نظراتشان درمورد پيشنهادهاي مطرح شده تأکيد کرد. هيأت مديره به اين نتيجه رسيد که پيشنهاد اقدام براي ارتباط نزديکتر بين انتشارات IAU و کار انجمن درمورد اولويت هاي موضوعي عالي است. دراين زمينه، IAU بايستي راه هايي را بيابد که اشغال ذهني و توجهات مديران، رؤسا و رهبري دانشگاه ها در فعاليت ها وخروجي خود آنها را منعکس کنند، در حاليکه IAU بايستي همچنين يک نظرکلي که در سطح کلان نگهداري مي کند را از دست ندهد.

در نتيجه، IAU با يک عمل متعادل حساسي روبروشده است. ازيک طرف IAU نيازمند نشان دادن اين موضوع است که در آنچه رهبري دانشگاه ها به صورت روزمره با آن روبرو هستند آگاه است وشرکت دارد. ازطرف ديگر IAU بايستي يک چشم انداز روشن و منسجم را حفظ کند.

يک پيشنهاد مطرح شده براي IAU سازماندهي يک کنفرانس درمورد دانشگاه در سال 2020 است، تا تفکر درباره يک دورنماي درازمدت را بر انگيزند. يادآوري شده است که OECD يک کنفرانس درمورد آينده دانشگاه در توکيو برگزار خواهد کرد.

با توجه به خبرنامه انجمن، هيأت مديره موافقت کرد که اين خبرنامه بايستي کوتاه تر باشد ودفعات بيشتري بيرون بيايد، به جاي اينکه
طولاني تر باشد ودر تعداد کمتري ظاهر شود.

هيأت مديره يپشنهاد تهيه يک گزارش را از پروپزال، که شرح آن سال 2003 است را به تصويب رسانيد.

در رابطه با بودجه وتأمين مالي از منابع ايالات متحده، توجه هيأت مديره به ثبت نام خود IAU براي اين پروپزال ها به منظور حفظ قانون 3(C)501 ايالات متحده جلب شده است.

اعضاي هيأت مديره همچنين موافقت کردند که نيازهاي دبيرخانه براي همکاري آن با يونسکو پيگيري شود وتصويب کردند که يک اجلاس با جان دانيل (John Daniel)، AGD براي آموزش، درطول اجلاس کميته اجرايي بعدي سازماندهي شود.

دراين رابطه، رئيس IAU با دعوت از ليليانا سايمون اسکو ( Liliana Simionescu) با نمايش بخش آموزش عالي يونسکودرخواست ارائه نظر را داشتند. او همچنين روابط خوبي که سال گذشته توسعه پيدا کرده است را يادآوري نمود. پيشنهادهاي IAU براي فعاليت هاي آينده در دوره دوساله 2004 تا 2005 با بخش آموزش عالي يونسکو تابع تصويب آن توسط کنفرانس عمومي يونسکو در اکتبر سال 2003 مي باشد.

رئيس IAU اهميت گسترش حوزه همکاري با يونسکو و همچنين ساير بخش ها، درپياده کردن پروژه هايي که به افزايش همکاري منجرمي شود را مورد تأکيد قرار داد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي