جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/01/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5811

تحليلگران پيش بيني مي‌کنند:
پيش‌بيني نفت 100 دلاري در آينده نزديک


ارتقاي رتبه ايران در ميان صادرکنندگان گاز


معادلات انرژي


ميز خبر


 تحليلگران پيش بيني مي‌کنند:
 پيش‌بيني نفت 100 دلاري در آينده نزديک 

 
تحليلگران پيش بيني مي‌کنند قيمت نفت که اکنون نيز در بالاترين رکورد سه سال گذشته قرار دارد، ممکن است در صورت تشديد تنش‌هاي ژئوپليتيکي جهش بيشتري پيدا کند.

به گزارش ايسنا، استراتژيست‌هاي بانک "جي پي مورگان" در يادداشتي نوشتند: اگر آمريکا و اتحاديه اروپا ايران را مجددا هدف تحريم قرار دهند و حضور قدرت‌هاي غربي در سوريه گسترش يابد، نفت برنت ممکن است به 80 دلار در هر بشکه جهش پيدا کند.

به گفته اين استراتژيست‌ها، ريسک‌هايي که تصور مي‌رفت در تابستان امسال با تحريم‌هاي ايران به واقعيت بپيوندند، به دليل رويدادهاي سوريه سريعتر ظهور کرده‌اند. با اينهمه خصومت‌هاي جديد در سوريه احتمالا تاثير چنداني بر نفت ندارند زيرا توليد نفت اين کشور به دليل جنگ هفت ساله به شدت کاهش پيدا کرده است.

تصميم براي وضع مجدد تحريم‌هاي ايران در ماه مه، ممکن است فشار بر بازارهاي نفت را حفظ کرده و قيمت‌ها را بالاتر ببرد. از آنجا که آمريکا نفت ايران را خريداري نمي‌کند، تحريم‌هاي اتحاديه اروپا و حتي برخي از مشتريان آسيايي ممکن است بازار را تکان دهد.

استراتژيست‌هاي "جي پي مورگان" قيمت بالاتر براي نفت به مدت سه تا شش ماه پيش از اينکه توليد شيل آمريکا بتواند پاسخگو باشد را پيش‌بيني مي‌کنند.در حالي که قيمت برنت 8 درصد در سال 2018 و بيش از 30 درصد طي سال گذشته رشد داشت، اين افزايش قيمت‌ها براي چنين بازار پرنوساني چندان قابل توجه نبودند و به دليل اينکه تقاضاي قوي به اين افزايش قيمت کمک کرد، هشداربرانگيز نبودند.

آنيش کاپاديا، موسس و مديرکل شرکت "آکاپ انرژي" نيز در گفت و گو با شبکه "سي ان بي سي" گفت: قيمت نفت در بحبوحه تشديد تنش‌ها در خاورميانه ممکن است به بيش از 100 دلار در هر بشکه صعود کند. وي در بخشي از اظهاراتش گفت: اگر اوضاع در خاورميانه بغرنج شود بعيد نيست امسال قيمت نفت سه رقمي شود.

وي خاطرنشان کرد شش ماه پيش که پيش بيني مي شد قيمت نفت به 60 يا 70 دلار برسد، فعالان بازار به چنين پيش بيني مي‌خنديدند اما از آن زمان تشديد تنش‌ها در خاورميانه به احتمال افزايش قيمت‌هاي نفت به بيش از 100 دلار در هر بشکه در سال جاري، قوت بخشيده است.


 ارتقاي رتبه ايران در ميان صادرکنندگان گاز 

 با صادرات گاز ايران به بغداد، ايران در ميان کشورهاي صادرکننده گاز به رتبه 15 رسيد و افزايش صادرات گاز به اين کشور رتبه کشور را باز هم ارتقا خواهد داد.به گزارش ايلنا، عراق از اواخر ژوئن سال 2017، واردات گاز از ايران را از طريق ايستگاه نفت‌شهر آغاز کرد و براساس گفته هاي مسئولان صنعت نفت ايران توانست واردات گاز خود از ايران را تا اواخر زمستان سال گذشته به 1.2 ميليارد متر مکعب برساند.براساس آمارهاي موجود بدين ترتيب عراق دومين خريدار بزرگ گاز ايران به‌شمار مي‌رود که واردات آن حدود 14 ميليون متر مکعب در روز است و ترکيه با واردات حدود 30 ميليون متر مکعب در روز، در جايگاه نخست قرار دارد.

به گفته مسئولان صنعت گاز، ايران دو قرارداد براي صادرات گاز به عراق را به امضا رساند، يکي به پايتخت عراق، بغداد و ديگري به استان بصره وبرهمين اساس ايران براي صادرات روزانه 25 ميليون متر مکعب گاز به بغداد، و انتقال گاز ايران به استان بصره، برنامه‌ريزي مي‌کند.در حال حاضر ايستگاه انتقال گاز شلمچه از مسير خط اهواز شلمچه آماده انتقال گاز به بصره است و به محض اعلام امادگي عراقي ها گاز ايران به بصره مي رسد،در حال حاضر تنها گاز ايران از طريف نفتشهر به بغداد صادر مي شود

سناريوي خط لوله ايران با توجه به مذاکرات ايران و عراق در سال‌هاي 2013 و 2014 تا حدودي با عدم قطعيت مواجه بود، که طي آن سال‌ها اين ايده مطرح شد که ايران مي‌تواند خط لوله ايستگاه (نفت‌شهر) و ايستگاه (شلمچه) را که در آن زمان پيشنهاد شده بود راه‌اندازي کند، اما وضعيت امنيتي مانع از آن شد.در آن زمان گفته شد که پروژه خط لوله عراقي-ايراني شکست خورده است، زيرا وضعيت امنيتي به ايراني‌ها اجازه نخواهد داد تا کار خود را ادامه دهند، اما تحليل‌هاي واقع‌گرايانه‌تر هم وجود دارد بطوريکه ايران در سال 2014، تعليق اجراي پروژه‌هاي جديد براي توليد گاز صادراتي را اعلام کرد، آنهم پس از ثبت توليد کُند در ميدان گازي پارس جنوبي.

ايران در کنار منابع نفتي خود، داراي ذخاير گازي عظيمي در منطقه است، اما توليد آن به‌دليل افزايش مصرف داخلي، با مشکلاتي در ثابت نگه‌داشتن ميزان آن، مواجه شده است، بطوريکه نيمي از گاز ايران به مصرف خانگي مي‌رسد، 21 درصد براي توليد برق، و 18 درصد در توليدات صنعتي در کشور، از جمله صنايع پتروشيمي استفاده مي‌شود.


 معادلات انرژي 

 آتش سوزي در شرکت نفت گچساران

مديرعامل نفت گچساران گفت: بخشي از تاسيسات شرکت نفت و گاز واقع در جاده قديم سد چم‌شير دچار حريق شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، بر اساس اين گزارش مجموعه 167 شرکت نفت گچساران 1 وابسته به شرکت بهره‌برداري نفت و گاز بر اثر سانحه‌اي دچار حريق شد.

مديرعامل نفت گچساران در خصوص اين حادثه گفت:پيمانکار در مجموعه در حال انجام اصلاحيه بوده که اين آتش سوزي به وقوع پيوسته است.صيدالي با بيان اينکه دو نفر از نيرو‌هاي پيمانکار دچار آتش سوزي 65 و 15 درصد شده اند گفت: با حضور به موقع نيرو‌هاي عملياتي در مجموعه ضمن مهار آتش؛ حادثه ديدگان نيز در سريعترين زمان ممکن اعزام شدند.

ايران در ماه مارس 2 ميليون و 100 هزار بشکه نفت خام صادر کرد

ايران در ماه مارس حدود 2 ميليون و 100 هزار بشکه نفت خام به کشورهاي آسيايي و اروپايي صادر کرده است، پيش‌بيني مي‌شود اين رقم در ماه آوريل افزايش يابد.به گزارش شانا، چين و هند بزرگ‌ترين مشتريان نفت ايران هستند که در مجموع بيش از يک ميليون بشکه نفت خام از ايران دريافت مي‌کنند. پيش‌بيني مي‌شود اين رقم در ماه آوريل به نزديک يک ميليون و 300 هزار بشکه در روز برسد و چين و هند به ترتيب جايگاه خود را به‌ عنوان نخستين و دومين واردکنندگان نفت ايران حفظ کنند.

توتال، شل، اني، هلنيک پتروليوم، ساراس و ... نيز از مشتريان نفت ايران در اروپا هستند.

ايران همچنين در ماه مارس حدود 400 هزار بشکه در روز ميعانات گازي صادر کرده است که کره جنوبي با خريد نيمي از آن، بزرگ‌ترين مشتري ايران به شمار مي‌آيد.

البته کره‌جنوبي خواهان درخواست ميعانات گازي بيشتري از ايران است، اما به دليل افزايش مصارف داخلي و تخصيص آن به پالايشگاه ستاره خليج فارس امکان تحقق درخواست کره‌جنوبي از سوي ايران وجود ندارد. کره جنوبي هم اکنون روزانه حدود 200 هزار بشکه ميعانات گازي از ايران دريافت مي‌کند.


 ميز خبر 

 مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي؛

15 درصد بنزين توسط شرکت‌هاي برند توزيع مي‌شود

هم‌اکنون بيش از 15 درصد بنزين و 10 درصد نفت‌گاز (گازوئيل) از سوي شرکت‌هاي زنجيره‌اي توزيع سوخت (برند) توزيع مي‌شود.

به گزارش وزارت نفت، محمدرضا موسوي‌خواه، مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، با بيان اين مطلب افزود: اين ميزان در چهار ماه گذشته حدود هفت و سه درصد به ترتيب براي توزيع بنزين و نفت‌گاز بوده که رو به افزايش است.

وي با اشاره به استقبال اغلب جايگاه‌داران از طرح ايجاد شرکت‌هاي زنجيره‌اي توزيع سوخت گفت: اين درحالي است که به توصيه نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، افزايش تعداد شرکت‌هاي صاحب نشان (برند) فعلا در دستور کار ما نيست.مديرعامل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي توضيح داد: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي از وزير نفت خواستند که تعداد شرکت‌هاي برند اضافه نشود، که ما نيز به توصيه وزير نفت عمل کرديم و با اين‌که نه قانوني در اين باره وجود دارد و نه دستوري، از افزايش تعداد شرکت‌هاي زنجيره‌اي توزيع سوخت خودداري کرديم.

مديرعامل شرکت انتقال گاز مطرح کرد؛

خطوط ششم و نهم سراسري، ميهمان امسال شبکه انتقال گاز

مديرعامل شرکت انتقال گاز گفت: امسال باقيمانده خط ششم و بخشي از خط نهم سراسري به جمع خطوط انتقال گاز کشور اضافه مي‌شود.به گزارش وزارت نفت، سعيد توکلي، درباره برنامه‌هاي شرکت انتقال گاز در سال 97، گفت: امسال باقيمانده خط لوله انتقال گاز ششم سراسري، بخشي از خط نهم سراسري شامل دهگلان تا مياندوآب و همچنين خطوط فرعي مانند خط کاشمر راه‌اندازي مي‌شود.وي جمع اين خطوط را حدود هزار کيلومتر خط انتقال گاز فشار قوي اعلام کرد و افزود: طول خطوط انتقال گاز در حال حاضر 36 هزار و 200 کيلومتر است که در افق 1404، به 45 هزار کيلومتر مي‌رسد.دستيابي به اين هدف ايجاب مي‌کند تا مراکز بهره‌برداري به 60 مرکز و 81 ايستگاه کنوني به 130 ايستگاه تقويت فشار ارتقا يابد. اين مقام مسوول ادامه داد: بر اساس برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده براي امسال، شرکت انتقال گاز موظف به انجام 65 مورد تعميرات اساسي توربوکمپرسورها و واحدهاي تقويت فشار، تعويض پوشش براي بيش از 252 کيلومتر از خطوط لوله و اجراي پروژه‌هاي خرد در تمامي مناطق عملياتي انتقال گاز است.

به گفته توکلي اجراي پيگراني هوشمند در بيش از يک هزار و 850 کيلومتر خط لوله انتقال گاز فشار قوي، از ديگر برنامه‌هاي امسال است که در زمينه انتقال گاز از اهميت فراواني برخوردار است، زيرا امنيت شبکه انتقال ارتباط مستقيم با سلامت خطوط دارد و پيگراني هوشمند سبب کنترل دقيق کيفيت شبکه خطوط انتقال است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي