جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/01/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5811

سخنگوي وزارت بهداشت:
افسردگي، دومين عامل سال هاي از دست رفته عمر در دنيا


خبرپزشكي


خبر


 سخنگوي وزارت بهداشت:
 افسردگي، دومين عامل سال هاي از دست رفته عمر در دنيا 

 سخنگوي وزارت بهداشت گفت:پيش بيني مي شود که در سال 2030 يعني 13 سال بعد، افسردگي به تنهايي دومين عامل سال هاي از دست رفته عمر در کل دنيا شود.دکتر ايرج حريرچي با بيان اينکه اختلالات رواني به دلايل گوناگوني مانند عوامل ارثي، ژنتيکي، محيطي، فيزيولوژيکي، فردي، اجتماعي، خانوادگي و شيوه زندگي به وجود مي آيد، خاطرنشان کرد: اگر معيارهاي سلامت روان را بشناسيم و آن را با ويژگي هاي شخصي خود و ديگران تطابق بدهيم، مي‌ توانيم تا حدودي عوامل آسيب زا را شناسايي کنيم و با اصلاح عوامل منفي و مضر بر سلامت روان به شخصيت سالم برسيم.

وي با اشاره به اينکه سلامت روان بيش از از آن‌ که امري فردي باشد، موضوعي اجتماعي است، اضافه کرد: جامعه ناسالم دچاربي اعتمادي، دشمني و بد گماني است و مانع رشد کامل افراد مي‌ شود، اما در مقابل، جامعه سالم مي‌ تواند به افراد امکان عشق ورزيدن و باروري و کارآمدي و خلاقيت دهد.به گزارش وبدا،معاون کل وزارت بهداشت گفت: بعضي از معيارهاي تشخيص بيماري هاي رواني عبارت است از رفتارهاي غير انطباقي و انحراف از رفتار عرف جامعه، پريشاني شخصي و انحراف از هنجارهاي اجتماعي و کسي که از سلامت رواني خوبي برخوردار است مي‌ تواند با حوادث زندگي مقابله کرده و اهداف خود را دنبال کند و عملکرد موثري در جامعه داشته باشد.

سلامت روان زمينه رشد مهارت‌ هاي فکري را فراهم مي‌ کند

دکتر حريرچي با بيان اينکه سلامت روان زمينه رشد مهارت‌ هاي فکري را فراهم مي‌ کند و باعث رشد عاطفي و عزت نفس مي‌ شود، درخصوص آمار ابتلا به اختلالات رواني تصريح کرد: 23.4 درصد از جمعيت بالغ کشور دچار يک اختلال روانپزشکي در طول يک سال گذشته بوده اند ( 27.6 زنان و 19.4 درصد مردان)، يعني از هر چهار نفر در گروه سني بالاي 15 سال يک نفر از اختلال روانپزشکي ضعيف تا متوسط و در موارد کمتري شديد رنج مي برد و احتمال وجود يک اختلال روانپزشکي در طول عمر از 18 تا 36 درصد، متغير است .

سخنگوي وزارت بهداشت با بيان اين مطلب که شيوع اختلالات روانپزشکي در طول يک سال دراستان هاي مختلف کشور از 12.8 درصد تا 36.6 درصد متغير بوده است، افزود: در تهران اين ميزان 30.2 درصد بوده است ( تقريبا يک نفر از سه نفر)، در تهران ميزان اين اختلالات در فواصل نزديک تري اندازه گيري شده است و اين مطالعات دلالت بر اين دارد که تنش هاي سياسي، اجتماعي و اقتصادي ايجاد شده يا به وجود آمده در فواصل زماني مشخص، تاثيرات مستقيم بر سلامت روان مردم داشته است.

وي تاکيد کرد: ميزان بروز اختلالات رواني در طول يك سال در زنان به طور واضحي بيشتر از مردان بوده و اين ميزان 38.5 درصد بيشتر است.دکتر حريرچي ادامه داد: با افزايش سن، مشکلات رواني افزايش پيدا مي كند و بيشترين ميزان اختلالات رواني در افراد بالاي 65 سال است، همچنين با افزايش ميزان سواد، اختلالات رواني کاهش پيدا مي كند و بالاترين اختلال روانپزشکي در افراد بيسواد
است.

بيماري هاي رواني و اعتياد بعد از بيماري هاي قلبي - عروقي، رتبه دوم را دارند

وي با بيان اينکه در شهرنشينان، ميزان اختلالات رواني بيشتر از روستانشينان بوده است، اظهارداشت: افراد همسر از دست داده ( چه با طلاق چه با فوت همسر) دچار اختلال بيشتر رواني هستند.سخنگوي وزارت بهداشت درخصوص باربيماري زايي و سالهاي ازدست عمر در اثر بيماري ها و اختلالات رواني گفت: از منظر بار بيماري ها در کشور يعني از لحاظ سال هاي از دست رفته عمر، به دليل مرگ ناشي از بيماري و سال هاي زندگي توام با ناتواني، هم اکنون مجموع بيماري هاي رواني و اعتياد بعد از بيماري هاي قلبي - عروقي، رتبه دوم را دارند، درواقع، بيماري هاي رواني، بسيار بيشتر از بيماري هايي مثل سرطان، ديابت و حوادث ترافيکي، تاثير بر باربيماري ها در کشور، عمدتا از طريق سال هاي زندگي توام با ناتواني دارند.

دکتر حريرچي با بيان اينکه تاثير بيماري هاي رواني و اعتياد بر بار بيماري ها در کشور در طي 25 سال گذشته از رتبه هشتم به رتبه دوم رسيده است، گفت: افسردگي و اختلالات اضطرابي دو عامل اصلي از پنج عامل اول سال هاي از دست رفته عمر به دليل ناتواني در کشور هستند، البته مانند تمام دنيا، بار بيماري هاي رواني و اعتياد در كشور ما نيز درحال افزايش است.


 خبرپزشكي 

 
وضعيت شيوع هپاتيت B و C در ايران

رئيس انجمن گوارش و کبد خراسان رضوي، با اشاره به راه هاي انتقال هپاتيت B و C ، گفت: اين دو بيماري ويروسي در صورت درمان نشدن و عدم کنترل، فرد را مستعد سرطان اوليه کبد مي‌کند.

به گزارش مهر، حسن سعادت‌نيا در مورد هپاتيت B و C و برگزاري هفته سلامت گوارش که بر روي اين دو موضوع متمرکز شده است، افزود: اين بيماري در ايران و کشورهاي مشابه ايران و حتي کشورهاي پيشرفته يک معضل بهداشتي درماني به شمار رفته و طي چند دهه اخير با واکسيناسيون هپاتيت B، شيوع آن به شدت کاهش يافته و امروزه اين نوع هپاتيت در ايران نيز به ندرت وجود دارد.وي بيان داشت: هپاتيت C انتقال آن از طريق انتقال فرآورده‌هاي خوني بوده که اکنون بسيار نادر است و رفتارهاي پرخطر جنسي، استفاده از سرنگ‌هاي مشترک در ميان معتادين از عوامل ابتلا به اين بيماري به شمار مي‌رود.رئيس انجمن گوارش و کبد خراسان رضوي اظهار داشت: هپاتيت B اکثر مواقع در مراحل اوليه بدون علامت بوده و گاهي با بي‌اشتهايي، تهوع، زردي سفيده چشم و پررنگ شدن ادرار همراه است و رفتارهاي پرخطر جنسي، سبب بروز انتقال اين بيماري نيز مي‌شود و هپاتيت C نيز در ابتدا اکثرا بدون علامت است و فقط ازطريق آزمايش خون تشخيص داده مي شود و در موردهپاتيت c هنوز واکسيناسيون موثري نداريم.سعادت‌نيا به مردم در مورد آميزش‌هاي غيربهداشتي خارج از خانواده و استفاده از سرنگ‌هاي مشترک هشدار داد و گفت: هپاتيت C و B در صورت مزمن شدن، سبب آسيب پيشرفته به کبد و سيروز کبدي مي‌شود که در صورت عدم درمان در اين حالت بافت کبد سخت و فشرده شده، شکم آب مي‌آورد و خونريزي داخلي و اختلالات انعقادي و سرانجام مرگ را به همراه دارد.

وي عنوان کرد:‌ اين دو بيماري ويروسي فرد را مستعد سرطان اوليه کبد مي‌کند ولي در چند دهه اخير در ايران آمار اين دو نوع هپاتيت کاهش و در کنترل آن موفق بوده‌ايم.

در مورد هر دو بيماري نيز داروهاي مؤثري داريم، البته تا وقتي‌که بيماري خيلي پيشرفته نباشد.اين فوق تخصص گوارش و کبد خاطرنشان کرد: داروي خوراکي هپاتيت B سال‌ها بايد توسط بيمار مصرف شود تا از پيشرفت آن جلوگيري کرد و در مورد هپاتيت C قبلاً درمان‌هاي تزريقي و پرهزينه بود ولي طي 6 ماه تا 2 سال اخير داروهاي خوراکي آن وارد بازار ايران شده است و اين داروها تحت پوشش بيمه هستند.

سعادت‌نيا گفت: اگر بيماري هپاتيت پيشرفت کند، کبد عملکرد آن کاهش و نياز به پيوند کبد وجود دارد که نياز به پيوند کبد براي ادامه حيات بيمار است. همچنين امروزه خوشبختانه پيوند کبد در شهرهاي بزرگ ايران انجام مي‌گيرد و در دو سال اخير در مشهد نيز 250 تا 300 مورد پيوند کبد انجام شده است.


 خبر 

 6 فعاليت روزانه براي کاهش ابتلا به سرطان روده بزرگ

افراد در تمام سنين از شنيدن اينکه ممکن است به سرطان دچار شده باشند، هراس دارند که با رعايت راهکار‌هايي آسان مي‌توان از ابتلا به برخي سرطان‌ها پيشگيري کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ به گفته کارشناسان موسسه تحقيقات سرطان آمريکا (اي‌آي‌سي‌آر)، آمريکايي‌ها با تغيير رژيم‌هاي غذايي، ورزش منظم و کنترل وزن خود مي‌توانند از ابتلا به سرطان روده بزرگ جلوگيري کنند؛ آليس بندر، مدير بخش برنامه‌هاي تغذيه موسسه تحقيقات سرطان آمريکا گفت: با کمي تغيير در خوردني‌ها و آشاميدني‌ها و همچنين داشتن حداقل 30 دقيقه‌ ورزش و فعاليت روزانه، مي‌توانيد خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را به ميزان قابل توجهي کاهش دهيد.

وي افزود: اعمال اين تغييرات در شيوه زندگي و داشتن وزن مناسب در پيشگيري از ابتلا به 63هزار مورد سرطان در سال موثر بوده است.

بندر براي کاهش خطر ابتلا به اين نوع سرطان 6 مورد را توصيه مي‌کند:

1- الکل: طبق تحقيقات مصرف الکل خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در مردان و همچنين در زنان افزايش مي‌دهد.

2- مصرف زياد فيبر: مصرف غذاهاي حاوي فيبر مي‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در شما کاهش دهد. مصرف 10گرم فيبر يا يک فنجان غلات خطر ابتلا به اين سرطان را به ميزان 10درصد کاهش مي‌دهد.

3- کاهش مصرف گوشت قرمز و عدم استفاده از گوشت فرآوري شده: مصرف فراوان گوشت قرمز يا مصرف گوشت فراوري شده حتي به مقداري کم خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزايش مي‌دهد. از مصرف هات داگ، بيکن و انواع سوسيس خودداري کنيد. در عوض به مصرف سينه مرغ کباب شده يا ساندويچ کره بادام زميني روي آوريد.

4- مصرف بيشتر سير: مصرف روزانه و منظم سير در کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ موثر است، سير منبع غني مواد مغذي و لازم براي سلامتي است.

5- کنترل مناسب وزن و از بين بردن چربي شکمي: طبق تحقيقات چربي بدني با افزايش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و ده‌ها سرطان ديگر مرتبط است؛ داشتن چربي شکم حتي در صورت نداشتن اضافه وزن، خود از عوامل خطرناک ابتلا به اين نوع سرطان است،بيشتر سبزيجات رنگي بخوريد و مصرف غذاهاي پرکالري مانند گوشت و پنير را محدود کنيد، مصرف دسرها و شيريني‌ها را به دو يا سه بار در هفته کاهش دهيد.

6- داشتن ورزش روزانه منظم: اگر وقت رفتن به باشگاه را نداريد، فعاليت فيزيکي خود را هنگام انجام کارهاي خانه يا دويدن انجام دهيد، اين کار در کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ تاثير دارد؛ حداقل 10دقيقه ورزش روزانه داشته باشيد، همچنين مي‌توانيد با ايجاد وقفه در فعاليت، اين ميزان را به حداقل 30دقيقه در روز افزايش دهيد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي