جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/01/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5811

تحليل رويترز از آسيايي هاي جام جهاني
ايران، اميد اول آسيا در روسيه


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 تحليل رويترز از آسيايي هاي جام جهاني
 ايران، اميد اول آسيا در روسيه 

 خبرگزاري رويترز در گزارشي به بررسي وضعيت تيم‌هاي آسيايي حاضر در جام جهاني روسيه پرداخته و ايران را اميد اول قاره آسيا در اين مسابقات معرفي کرده است. در اين گزارش آمده است:

براي اولين بار پنج تيم از قاره آسيا در جام جهاني 2018 روسيه حاضر خواهند بود که بيش‌ترين تعداد تيم‌هاي اين قاره در جام جهاني است ولي تنها يک تيم آسيايي به جام جهاني مي‌رود که حداقل در يک سال اخير دست به تغيير سرمربي خود نزده و آن تيم، ايران است. حضور هفت ساله کارلوس کي‌روش در تيم‌ ‌ملي فوتبال ايران قابل مقايسه با وضعيت سرمربيان ژاپن، کره جنوبي، عربستان سعودي و استراليا نيست.

اخيرا فدراسيون فوتبال ژاپن، سرمربي بوسنيايي خود يعني وحيد هليل‌هودزيچ را از سمت خود اخراج کرد و آرکرا نيشينو را به عنوان سرمربي خود انتخاب کرد. قبل‌تر در تيم‌ ‌ملي فوتبال استراليا شاهد تغيير سرمربي بوديم؛ جايي که آنژه پوسته اوغلو جاي خود را به سرمربي سابق عربستان سعودي يعني برت فان مارويک داد. در تيم‌ ‌ملي فوتبال کره جنوبي هم شاهد چنين تغيير و تحولي بوديم. بعد از شکست برابر قطر در انتخابي جام جهاني روسيه، اشتليکه آلماني از سمت خود برکنار شد و جاي خودش را به يک سرمربي داخلي داد و در نهايت کره جنوبي توانست جواز حضور در جام جهاني را هم به دست بياورد.

در تيم‌ ‌ملي فوتبال عربستان سعودي بحران بيش‌تر بود. آن‌ها ابتدا فان مارويک را جانشين بائوسا کردند ولي در ادامه‌ خوان آنتونيو پيتزي را به عنوان سرمربي جديد خود انتخاب کردند واين مربي نيز با مشکل روبه‌رو شد. تساوي يک بر يک برابر اوکراين و شکست سنگين چهار بر صفر برابر بلژيک باعث شد اين مربي نيز با مشکل روبه‌رو شود؛ تا جايي که درباره حضور هکتور کوپر روي نيمکت اين تيم صحبت مي شود. با اين حال با در نظر گرفتن اين که زمان کمي تا آغاز جام جهاني 2018 روسيه باقي‌ مانده است، اين تغييرات مي‌تواند تاثير بدي روي تيم‌ها داشته باشد.

تيم‌ ‌ملي فوتبال ايران بهترين تيم آسيا در رده‌بندي فيفا که در رده سي و ششم قرار دارد، اميد اول قاره آسيا براي درخشش در جام جهاني روسيه است. حتي با وجود اين که آن‌ها با تيم‌هاي ‌اسپانيا، پرتغال و مراکش هم گروه شدند. با وجود اختلاف کارلوس کي‌روش با فدراسيون فوتبال ايران اين مربي پرتغالي هم‌چنان مي‌تواند روزهاي اميدبخشي را پيش روي خود در فوتبال ايران ببيند.


 خبـــرنامه 

 شفر پيشنهاد 800هزار دلاري را رد کرد؟

حرف و حديث‌ها درباره شرايط و مبلغ قرارداد جديد وينفرد شفر با استقلال در هفته‌هاي گذشته سروصداي زيادي در محافل ورزشي به راه انداخته است. موفقيت‌هاي چشم‌گير اين مربي در ليگ و ليگ قهرمانان آسيا و جام حذفي با استقلال و فوتبال حساب‌شده‌اي که آبي پوشان در مسابقات به نمايش مي‌گذارند، باعث شده شفر خيلي زود به مرد مورد علاقه هواداران ميليوني استقلال تبديل شود و همه خواهان ادامه حضورش در تيم باشند.

شفر که در ابتداي حضور در استقلال با قراردادي 1.5 ساله اما مشروط هدايت اين تيم را بر عهده گرفت، قرار بود تا پايان فصل نزديک به 300 هزار دلار دريافتي از باشگاه داشته باشد که برخي رسانه‌ها رقم دقيق 280 هزار دلار را در اين رابطه گزارش دادند.

در قرارداد شفر با استقلال براي تمديد قرارداد هم شرط و شروط ويژه‌اي تعيين شده بود. در بند شروط تمديد قرارداد شفر با استقلال به صراحت آمده است: «باشگاه استقلال بايد قهرمان جام حذفي يا ليگ برتر شود. در صورتي که تيم به قهرماني ليگ نرسد، بايد حداقل قهرمان جام حذفي شود. رتبه استقلال در ليگ برتر نبايد پايين‌تر از رده سوم باشد. در صورتي که دستاورد‌هاي تحت توافق در اين قرارداد به تحقق بينجامد، قرارداد براي يک فصل ديگر تمديد مي‌شود. افزايش دستمزد در قرارداد بعدي مي‌تواند تا 600 هزار دلار باشد که توسط طرفين بايد توافق حاصل شود».

در همين مدت هم مديران باشگاه استقلال وقتي شاهد تحول تيم خود با شفر بودند تصميم گرفتند قبل از اينکه قهرماني در جام حذفي توسط او تحقق پيدا کند با توجه به رضايتي که از عملکرد مربي آلماني وجود داشت، قرارداد او را با همان 600 هزار دلار تمديد کنند که در همان ابتدا شفر اعلام کرده است اين رقم مورد توافق او نيست و خواهان دستمزدي منصفانه از سوي باشگاه استقلال است.

به همين ترتيب در هفته‌هاي اخير و با توجه به گراني ارز ابهامات و شايعات بسيار زيادي در رابطه با پرونده قرارداد شفر مطرح شده و اين مربي و باشگاه هم هنوز به صورت شفاف و صريح درباره جزئيات مذاکرات خود صحبتي نداشته‌اند تا همين اتفاق باعث شود شرايط براي شايعه سازي بيشتر فراهم باشد. در اين بين، اما چند وقت قبل در رسانه‌ها عنوان شد که باشگاه استقلال پيشنهاد 800 هزار دلاري به وينفرد شفر داده است و اين مربي احتمالا با چنين دستمزدي فصل بعد هم سرمربي آبي پوشان خواهد بود.

حالا خبر رسيده که در جريان مذاکرات صورت گرفته، مديران باشگاه استقلال به شفر پيشنهاد داده بودند با 800 هزار دلار براي خودش و دستيارانش قرارداد خود را تمديد کند که اين شرايط مد نظر باشگاه مورد تاييد مربي موفق استقلال واقع نشده است و شفر معتقد است براي قرارداد خودش بايد حداقل 800 هزار دلار ثبت شود.

البته که شفر اين حق را دارد با توجه به موفقيت‌ها پول بيشتري هم در مذاکرات به باشگاه استقلال پيشنهاد بدهد و در نهايت طرفين بايد بر سر يک مبلغ مشخص به توافق برسند. مسئله قابل تامل اينجاست که شفر پيشنهاد 800 هزار دلاري براي خودش و دستيارانش را اصلا قبول نکرده است و به نظر مي‌رسد اگر واقعا اراده‌اي براي تمديد قرارداد شفر و دستيارانش وجود داشته باشد اين اتفاق بيش از 1 ميليون دلار هزينه روي دست باشگاه خواهد گذاشت.در اين ميان نبايد از ياد برد که با توجه به ناکامي‌هاي استقلال در فصول گذشته و ناراحتي هواداران و اهميتي که اين تيم براي مردم دارد نتايج خوب آنها روي نشاط عمومي تاثير مستقيم مي‌گذارد و به همين دليل وزارت ورزش و مديريت باشگاه به راحتي نمي‌توانند عملکرد شفر را ناديده بگيرند. هوادار در شرايط کنوني خواهان ادامه حضور اين مربي در استقلال است و حضور مربي ايراني هم باب رضايت نخواهد بود.بحث مهم ديگر اينجاست که شنيده مي‌شود بعضي جريان‌ها و افراد با طول دادن روند مذاکرات و ماجراي افزايش دستمزد شفر به دنبال سودجويي خودشان هستند که نبايد به راحتي از کنار اين موضوع گذشت؛ به ويژه که شايعه شده يک جريان خاص به دنبال مانع گذاشتن در روند مذاکرات شفر و استقلال هستند تا مقدمات حضور يک مربي خارجي نسبتا موفق در ليگ يک را براي فصل بعد را فراهم کنند!

با توجه به اين اتفاقات بايد ديد در نهايت تصميم نهايي که سيدرضا افتخاري و مديران باشگاه براي سرمربي استقلال در فصل آينده اتخاذ خواهند کرد چه خواهد بود. به نظر مي‌رسد که شفر در استقلال ماندني است و در نهايت هم پول خوبي در قرارداد جديد ثبت خواهد کرد؛ اتفاقي که احتمال دارد بعد از فينال جام حذفي رخ بدهد. چرا که نتيجه فينال با توجه به طول کشيدن روند مذاکرات مالي، تاثير زيادي روي مبلغ توافقي خواهد گذاشت.

تکذيب پاريسي ها

با توخل توافق نکرده‌ايم

ناصر الخليفي پس از پيروزي 7-1 تيمش مقابل موناکو که باعث شد قهرماني پاريسي ها در لوشامپيونه قطعي شود خبر توافق با توماس توخل براي قبول هدايت پاريسن ژرمن را رد کرد. الخليفي به شبکه canal plus گفت: «اگر با کسي به توافق رسيده بوديم مطمئن باشيد که آن را به شما اعلام مي کرديم. اوناي امري مربي تيم ما است و با ما تا پايان فصل قرارداد دارد. ما کارهاي مثبت زيادي در اين فصل انجام داديم. ما قهرمان فرانسه شديم. فصل هنوز نشده و جام حذفي باقي مانده است. فتح ليگ قهرمانان هدف بزرگ ما است اما اين کار سختي است. ما تلاش زيادي مي کنيم اما بقيه باشگاه ها هم بيکار ننشستند.»


 خبـــرنامه 

 توصيه پروين به استيلي:

مدير فني يعني کشک!‌

حميد استيلي بعد از انتخاب به عنوان مدير تيم ملي اميد ايران، در يکي از نخستين اقداماتش با علي پروين تماس و از او رخصت گرفته است. در اين تماس البته علي پروين توصيه جالبي به شاگرد سوگلي‌اش داشته؛ شاگردي که وقتي به پرسپوليس برگرداندش، پيراهن شماره هفتش را از تالار افتخارات تيم در آورد و به او داد. علي پروين در اين تماس به استيلي گفته:«حميد! من که آخرش نفهميدم چي شد. ولي تاج يک بار گفت مديرفني. بعدش گفت مدير تيم. يادت باشه مديرفني نشي که مديرفني يعني کشک!»

اين جمله تاريخي علي پروين درباره پست مديريت فني، سال هاست که به يک متر در فوتبال ايران بدل شده است و بعد از حضورش در اين سمت در پرسپوليس، به هيچ کس توصيه حضور در سمت مديرفني تيم را نمي‌کند. البته استيلي با انتخاب اعضاي کميته فني و توسعه فدراسيون فوتبال مدير تيم ملي اميد ايران شده است؛ سمتي که در همه جاي دنيا رايج است و مثلا اليور بيرهوف سرشناس مدير تيم فوتبال آلمان است.

استيلي مسئوليت دارد تا در تعامل با باشگاه‌ها بتواند براي بازي‌هاي حساس زير 23 سال در جاکارتاي اندونزي و مسابقات اميدهاي المپيک که از شهريورماه آغاز مي‌شود، تيم ملي ايران را آماده کند. او بايد مسائل مديريتي تيم از خروجي بازيکنان، گرفتن يار از باشگاه‌ها و موارد مختلف از اين دست را بر عهده داشته باشد و در تعامل با فدراسيون فوتبال بتواند نيازهاي تيم را فراهم کند. سرمربي اميدها تا چند روز آينده معرفي مي شود.

دو‌راهي حسيني

سپاهان يا اروپا؟

تمديد قرارداد با سيد حسين حسيني براي استقلال به چالشي تازه در نقل و انتقالات تبديل مي‌شود. حسيني که در فصل جاري چند مقطع را به‌عنوان دروازه‌بان اول استقلال سپري کرد و همه دچار اين تصور شدند که مهدي رحمتي بايد براي فصل آينده تصميم تازه‌اي بگيرد، انگار تصميماتي در سر دارد که استقلالي‌ها را بايد به فکر حفظ رحمتي بيندازد.

حسيني دو راهي تازه‌اي براي خود ساخته که مسير هيچ‌کدام از آنها استقلال نيست. سپاهان يکي از گزينه‌هاي حسين حسيني است و البته راه دوم اروپاست. حسيني به بازي در اروپا فکر مي‌کند و مي‌خواهد تجربه‌هاي تازه‌اي داشته باشد؛ تجربه‌هايي که شايد در آينده بتواند او را به مرد شماره يک تيم ملي تبديل کند. حسيني براي سبقت گرفتن از عليرضا بيرانوند و براي بردن بازي از امير عابدزاده و ديگران شايد بهترين راه را انتخاب کرده باشد. بازي در اروپا به‌خصوص اگر در ليگ و تيم خوبي باشد، مي‌تواند راه‌هاي تازه‌اي را براي حسين حسيني بگشايد. او مي‌داند که اگر در اين سن و با موقعيت حضور در فهرست جام جهاني فرصت بازي در اروپا را به دست نياورد، در آينده کارش سخت‌تر خواهد شد. سپاهان هم اما گزينه جالب و يک چالش جديد براي اوست.

اگر جدايي حسيني را قطعي بدانيم، استقلال در واقع به مهدي رحمتي برمي‌گردد‌. رحمتي در فصل جاري تمام روزهاي نيمکت نشيني را در سکوت گذراند و هرگز براي استقلال حاشيه‌اي توليد نکرد تا نشان دهد پخته‌تر از گذشته رفتار مي‌کند.

پيغامي که سردار فرستاد

فيکس در روسيه

درخشش سردار آزمون در رقابتهاي دو هفته اخير ليگ برتر روسيه يک پيغام مهم براي ساير مهاجمان تيم ملي دارد؛ اينکه آنها بايد اميدوار باشند که کي روش بخواهد در جام جهاني از 2 مهاجم در ترکيب اصلي استفاده کند چرا که اگر او تيمش را با يک مهاجم به ميدان بفرستد، سردار گزينه اصلي او خواهد بود. کي روش آنقدر به سردار اعتقاد دارد که حتي در زماني که اين بازيکن عملکرد قابل قبولي در روبين کازان نداشت، به اردوي تيم ملي دعوت شد و جلوي الجزاير ثابت کرد که سردار تيم ملي با سردار روبين کازان تفاوت زيادي دارد. آزمون بعد از درخشش جلوي الجزاير، حالا در تيم باشگاهي اش هم روزهاي خوبي را پشت سر مي گذراند و قطعا او يکي از 11 بازيکن اصلي تيم کي روش در روسيه خواهد بود.

نکونام، گزينه اصلي فدراسيون براي تيم اميد

گويا اخبار منتشر شده درباره انتخاب جواد نکونام به عنوان سرمربي تيم اميد را بايد جدي گرفت. فارس درباره اين موضوع نوشته:" فدراسيون فوتبال مذاکراتي با سرمربي فعلي نساجي داشته است اما نکونام پاسخ نهايي براي قبول هدايت تيم اميد را منوط به پايان بازي هاي دسته اول فوتبال کرده است. سه هفته ديگر بازي هاي ليگ دسته يک تمام مي شود و نساجي هم اين روزها وضعيت حساسي دارد. اين تيم اين هفته در يک بازي حساس بايد به مصاف نفت مسجد سليمان برود. نکونام هم نمي خواهد در اين شرايط حساس ذهنش از تمرکز بازي هاي نساجي بهم بريزد."


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي