جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/02/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5830

بازديد رهبر انقلاب اسلامي از نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران،
اميدواريم کتاب جايگاه حقيقي خود را در جامعه بيابد

صدراعظم آلمان:
خروج آمريکا از برجام به نظم جهاني لطمه مي زند


نانسي پلوسي :خروج از برجام فقط آمريکا را منزوي مي کند


ايجاد بن بست سياسي با انتقال سفارت آمريکا به قدس


ترامپ: بابت آزادي گروگان‌ها پولي به کره شمالي نداديم


تحريم آمريکا عليه 9 فرد و شرکت ايراني


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

عراقچي در ديدار با ريابکوف:
حفظ برجام در صورت ارائه تضمين هاي قطعي، ممکن است


نتانياهو: ايران از خط قرمز عبور کرده است


خبر


رونمايي از کهن ترين سند حضور سينما در ايران در موزه سينما


انتخابات پارلماني عراق دربرخي از شهرهاي ايران


سرمقاله


 بازديد رهبر انقلاب اسلامي از نمايشگاه بين‌المللي کتاب تهران،
 اميدواريم کتاب جايگاه حقيقي خود را در جامعه بيابد 

 
رهبر معظم انقلاب اسلامي به مدت يک‌ساعت و نيم از سي‌ويکمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران بازديد کردند.

در اين بازديد که آقاي صالحي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز حضور داشت، حضرت آيت الله خامنه‌اي از 50 غرفه ديدن کردند و ضمن گفت‌وگو با ناشران و شنيدن نکات و دغدغه‌هاي آنان در جريان تازه‌هاي نشر قرار گرفتند.

رهبر انقلاب اسلامي پس از بازديد، در سخنان کوتاهي، کتاب و کتابخواني را يکي از ضرورتهاي زندگي آحاد مردم بويژه جوانان دانستند و افزودند: نقش کتاب يک نقش بي‌بديل است، البته بهترين کتابها، کتابي است که انسان را به سمت خداوند و ارزشهاي والا و انقلابي هدايت کند، و اميدواريم کتاب جايگاه حقيقي خود را در جامعه بيابد.


 صدراعظم آلمان:
  خروج آمريکا از برجام به نظم جهاني لطمه مي زند 

 «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان گفت که خروج يکجانبه آمريکا از برجام، اطمينان به نظم جهاني را تضعيف مي کند.

به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، وي افزود: لغو يکجانبه توافقي که در مورد آن موافقت شده و در شوراي امنيت سازمان ملل به تصويب رسيده است، کار درستي نيست. اين مساله باعث کم شدن سطح اعتماد به نظم جهاني مي شود.

مرکل با اشاره به خروج آمريکا از توافق زيست محيطي پاريس گفت: اگر همواره بگوئيم که مسائلي را نمي پسنديم و نمي توانيم به نظم جديد بين المللي دست يابيم، در آن صورت هر کس هر کاري دوست دارد انجام مي دهد و اين اخبار بدي براي جامعه جهاني است.

در پي تصميم رئيس جمهوري آمريکا مبني بر خروج از برجام، آلمان، فرانسه و انگليس به زنده نگه داشتن توافق هسته اي منعقد شده بين ايران و گروه 1+5 وعده دادند.


 نانسي پلوسي :خروج از برجام فقط آمريکا را منزوي مي کند 

ايرنا: نانسي پلوسي رهبر دمکرات‌هاي مجلس نمايندگان آمريکا ضمن انتقاد شديد از خروج دولت اين کشور از توافق هسته‌اي با ايران، آن را موجب انزواي واشنگتن در عرصه جهاني دانست. پلوسي که به همراه برخي از ديگر قانونگذاران ارشد حزب دمکرات در کنفرانسي مطبوعاتي حاضر شده بود، برجام را يکي از «دستاوردهاي بزرگ ديپلماتيک» و «نتيجه ديپلماسي استادانه» خواند و انتقادهاي تندي را متوجه رئيس جمهوري آمريکا کرد.وي با يادآوري اينکه مطابق با نظرسنجي هاي انجام شده، نزديک به 60 درصد مردم آمريکا مخالف با خروج از برجام هستند.

پلوسي ادامه داد: اقدام خطرناک رئيس جمهوري، آمريکا را در برابر ايران منزوي مي‌کند، اعتبار بين‌المللي ما را طي برهه حساس مرتبط با مسئله کره شمالي خدشه‌دار کرده و تهديد فاجعه‌بار يک ايران هسته‌اي را زنده مي‌کند.


 ايجاد بن بست سياسي با انتقال سفارت آمريکا به قدس 

 
روسيا اليوم :وزير خارجه روسيه تصريح کرد، انتقال سفارت آمريکا به قدس باعث شده است که سازش بين فلسطين و اسرائيل به بن‌بست کشيده شود.به گزارش ايسنا، به نقل از روسيا اليوم، سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در ديدار با نيکولاي ملادينوف، هماهنگ کننده سازمان ملل در روند صلح خاورميانه تصريح کرد: انتقال سفارت آمريکا به قدس باعث شده است که سازش بين فلسطين و اسرائيل به بن‌بست کشيده شود.لاوروف گفت: اين بن‌بست به ويژه در پي تصميمات اخير آمريکا در مورد قدس عميق‌تر مي‌شود.

وزير خارجه روسيه خاطرنشان کرد که تمامي کشورها نسبت به انباشت شدن مشکلات خطرناکي که هر لحظه مي‌تواند منفجر شود، نگراني خود را ابراز کرده‌اند.


 ترامپ: بابت آزادي گروگان‌ها پولي به کره شمالي نداديم 

 
اسپوتنيک :رئيس جمهوري آمريکا گفته است که بابت آزادي سه تبعه آمريکايي در کره شمالي پولي به مقام‌هاي اين کشور پرداخت نشده است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا گفت: کيم جونگ اون، رهبري کره شمالي بابت آزاد کردن اين سه تبعه آمريکا براي خودش و کشورش کاري بزرگ انجام داده است. اين افراد با احترام از کره شمالي خارج شدند و ما بابت اين مساله پولي پرداخت نکرديم.

وي بر اين مساله تاکيد کرد که کيم جونگ اون "کاري درست" انجام داده و اين نشانه‌اي از "حسن نيت" پيونگ يانگ پيش از نشست ميان رهبران آمريکا و کره شمالي در 12 ژوئن سال جاري ميلادي در سنگاپور تلقي مي‌شود.


 تحريم آمريکا عليه 9 فرد و شرکت ايراني  

 به گزارش عصرايران ، 6 فرد و 3 شرکتي که آمريکا به اتهام ارتباط با تروريسم در فهرست تحريم قرار داده است. آمريکا گفته 6 فرد مرتبط با سپاه قدس هستند.

- مقداد اميني - محمدحسن خدايي - سعيد نجف‌پور - مسعود نيکبخت - فواد صالحي - محمدرضا خدمتي ولدزاقرد

- شرکت جهان ارس کيش - تعاوني محمدرضا خدمتي و شرکا - صرافي راشد


 يك نكته از هزاران 

 سال هاست که کارشناسان حوزه محيط زيست نسبت به چمن کاري هاي گسترده در پارک ها و حاشيه بزرگراه ها هشدار مي دهند. چرا که علاوه بر آبياري فراوان آن، درايجاد دي اکسيد کربن و کاهش اکسيژن نقش بسزايي دارد. به همين سبب مديرعامل سازمان پارک‌ها و فضاي سبز شهرداري تهران از ممنوعيت چمن کاري در سطح تهران خبر داد و گفت: به مناطق ابلاغ کرده‌ايم که سطح فضاي سبز را با درخت و درختچه‌هاي مقاوم بپوشانند، نه اينکه از چمني که هر روز بايد به آن آب داد استفاده کنند.

اين دست اقدامات اهميت فراواني براي حفظ محيط زيست و حفظ ميراث آب خواهد داشت. درعوض بايد بايد سطح شهرها و پارک ها را با پوشش هاي گياهي ماندگار و کم آب پوشاند تا علاوه بر زيبايي شهر، براي آيندگان نيز دستاوردي به جاي بگذاريم. از حرف تا عمل...!


 ميز خبر 

 ايران بيانيه هاي دبيرکل سازمان همکاري اسلامي را محکوم کرد

سخنگوي وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران بيانيه هاي جانبدارانه و غيرسازنده دبيرکل سازمان همکاري اسلامي در موضوعات منطقه اي را خلاف اهداف اين سازمان خواند و آن را محکوم کرد.

به گزارش مرکز ديپلماسي رسانه اي وزارت امور خارجه بهرام قاسمي در واکنش به بيانيه ضد ايراني اخير يوسف بن احمد العثيمه دبيرکل سازمان همکاري اسلامي که در حمايت آشکار از اقدام سخيف دولت آمريکا در خروج از برجام صادر شد ، آن را محکوم کرد.

سخنگوي دستگاه ديپلماسي جمهوري اسلامي ايران افزود: بيانيه‌ غيرمسئولانه و ناشيانه دبيرکل سازمان همکاري اسلامي کاملاً خارج از شرح وظايف نامبرده، ناقض اصل بي‌طرفي دبيرخانه و هماهنگ با سياست ضد اسلامي دولت آمريکا، رژيم صهيونيستي و دولت عربستان سعودي صادر شده است و گامي ديگر در تضعيف اعتبار و جايگاه اين سازمان است.

کاخ سفيد: محکوميت حمله ايران به اسرائيل

کاخ سفيد اعلام کرد که «حملات موشکي تحريک‌آميز» ايران را از خاک سوريه محکوم مي کند و حق اسرائيل در دفاع از خود را به رسميت شناخت.به گزارش عصرايران، يورونيوز نوشت: به دنبال حملات نظامي متقابل ايران و اسرائيل، کاخ سفيد براي محکوم کردن ايران بيانيه‌اي صادر کرد و گفت: «حملات موشکي رژيم ايران و مورد هدف قرار دادن اسرائيل غيرقابل قبول است. اين اقدامات براي کل خاورميانه بسيار خطرناک است.»

در ادامه اين بيانيه آمده است: «سپاه پاسداران جمهوري اسلامي بايد مسئوليت کامل عواقب اقدامات بي‌ملاحظه‌اش را بپذيرد و از آن‌ها و حزب‌الله مي‌خواهيم تا اين اقدامات تحريک‌آميز را ادامه ندهند.»

موگريني: اتحاديه اروپا مصمم به حفظ برجام است

فدريکا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا بار ديگر تاکيد کرد که اين اتحاديه اروپا مصمم به حفظ توافق هسته اي با ايران است و رايزني هاي در هفته آينده با وزيران خارجه ايران و سه کشور اروپايي پيگيري خواهد شد.

به گزارش ايرنا ، موگريني در کنفرانس وضعيت اتحاد اروپا در فلورانس ايتاليا با طعنه اي آشکار به سياست هاي دولت آمريکا گفت: حال و هواي اين دوره و زمانه مبني بر جيغ و داد ، نابود کردن و از هم گسيختن امور است اما اين راه حل مشکلات نيست.

وي افزود: ما نيازمند عقلانيت و گفت و گو هستيم .هيچ کشوري آن اندازه بزرگ يا قوي نيست که به تنهايي با جهان مواجه شود.موگريني در خصوص توافق هسته اي با ايران ضمن تاکيد بر اينکه اين توافق نتيجه داده و موفقيت آميز بوده است، گفت: اتحاديه اروپا مصمم به حفظ برجام است و من ترتيبي داده ام که هفته آينده با وزيران امور خارجه سه کشور فرانسه ، آلمان و انگليس ديدار کنم و متعاقب آن نيز با وزير امور خارجه ايران ديدار خواهيم کرد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

دانشگاه اوترِخت، اوترِخت، هلند

15-18 جولاي 2008

فهرست شرکت کنندگان

20. کرواسي

موسسه علوم و آموزش عالي

Agency for Science and Higher Education

دکتر وسنا دادي کاويچ – ژورکويچ

Dr. Vesna DODIKOVIC-JURKOVIC

رئيس بخش تضمين کيفيت

21. قبرس

دانشگاه قبرس

University of Cyprus

پروفسور استاوروس زنيوس

Prof. Stavros ZENIOS

رئيس

22. جمهوري چک

دانشگاه چارلز در پراگ

Charles University in Prague

پروفسور واک لاو همپل

Prof. Vaclav HAMPL

رئيس

دانشگاه اوستراوا

University of Ostrava

پروفسور جيري ماکور

Prof.Dr. Jiri MOCKOR

رئيس

23. دانمارک-

دانشگاه آرهوس

University of Aarhus

پول بوند

Pool BONDE

مدير دبيرخانه بين المللي

موسسه فناوري ساحلي

Institute of Technology of the Coast

پروفسور اسکار اميجديو مندوزا ماسياي

Prof. Oscar Emigdio MENDOZA IvIACIAS

رئيس

دکتر مويزه تاکل گالاراگا

Dr. Moises TACLE GALARRAGA

رئيس

دانشگاه کاتوليک مقدس اکوادور

Pontifical Catholic University of Ecuador

مهندس عمران پابلو آلفردو ايتورالده پونچي

Civil Engineer M.S; Pablo Alfredo ITURRALDE PONCE


 عراقچي در ديدار با ريابکوف:
 حفظ برجام در صورت ارائه تضمين هاي قطعي، ممکن است 

 معاون وزير امور خارجه تاکيد کرد: در صورت ارائه تضمين هاي قطعي از سوي ساير طرف هاي برجام نسبت به تامين منافع ايران و جبران آثار خروج آمريکا از اين توافق، حفظ برجام ممکن خواهد بود.به گزارش مرکز ديپلماسي عمومي و رسانه اي وزارت امور خارجه، در ادامه گفت و گوها و رايزني هاي دو جانبه ميان ايران و ديگر اعضاي برجام، سرگئي ريابکوف معاون وزير خارجه روسيه به تهران سفر کرده و با سيد عباس عراقچي معاون سياسي وزارت امور خارجه کشورمان ديدار و گفت و گو کرد.

با توجه به اعلام عدم پايبندي دولت ايالات متحده آمريکا به برجام و خروج يکجانبه آن کشور از توافق مزبور، آخرين وضعيت اجراي برجام و چگونگي تداوم اين توافق بدون حضور آمريکا، موضوع اصلي اين ديدار بود.معاون سياسي وزارت امور خارجه کشورمان در اين ديدار ضمن اشاره به موارد بدعهدي و نقض تعهدات آمريکا در طول اجراي برجام، اعلام کرد جمهوري اسلامي ايران گفت و گو با تمام طرف هاي اروپايي، روسيه و چين را براي بررسي امکان تداوم برجام ، ادامه خواهد داد.

سيد عباس عراقچي، تاکيد کرد در صورت ارائه تضمين هاي قطعي از سوي ساير طرف هاي برجام نسبت به تامين منافع ايران و جبران آثار خروج آمريکا از اين توافق، حفظ برجام ممکن خواهد بود.معاون وزير خارجه روسيه نيز در اين ديدار ضمن اظهار تاسف از اقدام دولت آمريکا در خروج از برجام، اين اقدام را تهديدي عليه صلح و امنيت بين المللي دانست و بر تعهد اين کشور بر اجراي کامل برجام و همکاري با ساير کشورهاي عضو براي حفظ برجام تاکيد کرد. ريابکوف همچنين تصريح کرد که آن کشور به تعميق روابط خود با ايران در تمامي ابعاد ادامه خواهد داد.


 نتانياهو: ايران از خط قرمز عبور کرده است 

 بنيامين نتانياهو مدعي شد: ايران از خط قرمز عبور کرده است و پاسخ اسرائيل مناسب بود!

به گزارش صداوسيما؛ نخست وزير رژيم صهيونيستي ضمن ادعا عليه ايران و خودداري از هدف قرار گرفتن مواضع راهبردي نظامي اش در جولان اشغالي سوريه، تجاوز اخير اين رژيم را به سوريه که با پاسخ قاطع و شديد دمشق روبرو شد پيامي روشن به رهبران سوريه دانست.

به گزارش شبکه تلويزيوني العالم، بنيامين نتانياهو مدعي شد: ايران از خط قرمز عبور کرده و پاسخ اسرائيل مناسب بود.

وي از اشاره به دهها فروند موشک و گلوله اي که از سوريه به مواضع نظامي و اطلاعاتي تل آويو در جولان اشغالي و اطراف آن شليک شد و اشغالگران اسرائيلي را به تقويت گسترده نظامي در جولان اشغالي سوريه مجبور کرد خودداري کرد.

اشغالگران اسرائيلي به استقرار سامانه ضد موشکي گنبد آهنين و پدافند هوايي و خودروهاي نظامي و زرهي از جمله تانکهاي از نوع مرکاوا اقدام کردند.


 خبر 

 روحاني در تماس تلفني صدراعظم آلمان:

منافع تهران در برجام بايد دقيق تضمين شود

رئيس جمهوري اسلامي ايران، با تاکيد بر اينکه 'منافع تهران در برجام بايد به طور دقيق، صريح ومشخص تضمين شود'؛ از اتحاديه اروپايي، بويژه آلمان، فرانسه و انگلستان خواست در فرصت محدود، موضع قاطع خود را درباره چگونگي تامين و تضمين منافع ايران در برجام پس از خروج آمريکا از اين توافق، اعلام کنند.

به گزارش ايرنا از پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در تماس تلفني 'آنگلا مرکل' صدراعظم آلمان با وي، تصريح کرد: منافع ايران در موضوعات و مسائل مهم مرتبط با برجام مانند فروش نفت، گاز، پتروشيمي و روابط بانکي، به طور روشن و صريح بايد مشخص و تضمين شود.

دکتر روحاني اظهارداشت: اين موضوعات که مي تواند به حفظ برجام کمک کند، بايد در فرصت چندهفته اي، در نشست وزيران امورخارجه و گروه‌هاي کارشناسي ايران و کشورهاي اتحاديه اروپا بررسي و نهايي شود.

تاريخ و مکان ديدار ترامپ و اون مشخص شد

رئيس جمهوري آمريکا در توئيترش از محل و زمان ديدار خود با رهبر کره شمالي خبر داد و نوشت: اين ديدار "معنادار" در 12 ژوئن (22 خرداد) در سنگاپور صورت مي‌گيرد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا در توئيت خود گفت که بسيار اميدوار است کاري مفيد براي توقف جاه طلبي‌هاي اتمي کره شمالي در نشست ماه آتي ميلادي در سنگاپور صورت گيرد.ترامپ در توئيت خود نوشت: ما هر دو تلاش مي‌کنيم تا لحظه‌اي بسيار خاص را در صلح جهاني رقم بزنيم.

برلين براي کمک به ادامه فعاليت شرکت هاي آلماني در ايران اعلام آمادگي کرد

«پيتر آلتماير» وزير اقتصاد آلمان اعلام کرد که کشورش آماده است به شرکت هاي آلماني براي ادامه فعاليت تجاري در ايران کمک کند.به گزارش خبرگزاري رويترز از برلين، وي گفت: ما آماده ايم با همه شرکت هاي مربوطه در مورد نحوه به حداقل رساندن تبعات منفي (خروج آمريکا از برجام) گفت و گو کنيم.وي با يادآوري اينکه آلمان هيچ دليلي براي تغيير طرح تضمين بيمه صادراتي هرمس براي ايران ندارد، افزود: ما گفت و گو در مورد پيامدهاي اقتصادي (خروج آمريکا از برجام) را آغاز مي کنيم و به بحث در مورد نحوه جلوگيري از تبعات منفي اين مساله براي مشاغل در آلمان مي پردازيم.

براي اولين بار از سال 2011،

دمشق و اطراف آن عاري از گروه‌هاي مخالف سوري شد

آخرين گروه مخالف سوري به همراه خانواده‌هاي خود از نواحي جنوبي دمشق خارج شدند.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه سومريه نيوز، رامي عبد الرحمن، مدير مرکز ديده‌بان حقوق بشر سوريه اعلام کرد، آخرين گروه از ميان گروه‌هاي مخالف سوري در حال انتقال به مناطق در شمال کشور است و بدين ترتيب دمشق براي اولين بار از سال 2011 تاکنون خالي از وجود هرگونه گروه مخالفي جز داعش شده است.


 رونمايي از کهن ترين سند حضور سينما در ايران در موزه سينما 


 انتخابات پارلماني عراق دربرخي از شهرهاي ايران 


 سرمقاله 

اهميت حضور سفيران فرهنگي کشور در رويدادهاي جهاني

زهرا کيان بخت

در ميان انبوه خبرهاي سياسي و برجامي که اين روزها فضاي رسانه‌اي کشور و بلکه دنيا را پر کرده، يکي از آن خبرهايي که تا حدي مهجور و مغفول ماند و آن قدر که بايد و شايد، به آن پرداخته نشد، خبر فرهنگي‌اي بود که براي ايران در عرصه جهاني، يک اتفاق خوب و اثربخش محسوب مي‌شود. امسال جشنواره بين‌المللي فيلم کن که يکي از مهمترين جشنواره‌هاي سينمايي جهان به شمار مي‌رود و اخبار و وقايع فرهنگي مربوط به آن به صورت لحظه‌اي در رسانه‌هاي جهان بازتاب مي‌يابند، در حالي هفتاد و يکمين دوره خود را آغاز کرد که ساخته جديد اصغر فرهادي، براي بخش افتتاحيه آن در نظر گرفته شده بود. در عرصه فرهنگ هم مانند ديپلماسي، هر تصميم و حرکت کوچکي، معناهاي نهفته فراواني دارد، همين که جشنواره‌اي با اين قدمت و اعتبار، اثر يک کارگردان ايراني را به عنوان آغازگر اين رويداد جهاني برگزيده، در نوع خود اتفاقي مهم محسوب مي‌شود، بگذريم که بسياري معتقدند اثر جديد فرهادي غالب معيارهاي لازم براي تصاحب نخل طلاي کن که مهمترين جايزه اين جشنواره محسوب مي‌شود را دارد. البته درخشش نام يک ايراني در جشنواره‌اي که مهمترين ستارگان و تهيه‌کنندگان سينماي جهان در آن حضور دارند، و اهميت آن را از نظرگاه احساسات ناسيوناليستي و شوونيستي، مطرح نمي‌کنيم. اين مسأله از آن جا حائز اهميت است که مي‌تواند سکويي براي ايران به منظور گسترش فعاليت‌هاي فرهنگي و حضور بيشتر در عرصه تعاملات فرهنگي با ساير ملل دنيا باشد. و مي‌دانيم که در دنياي امروز، در بسياري از موارد، قدرت و اثرگذاري عرصه فرهنگ، اگر بيشتر از اثربخشي حيطه سياست نباشد، کمتر از آن هم نيست. اما يکي از نکات مهمي که در اين رابطه مطرح است و باعث تکرار و ادامه چنين توفيقاتي در صحنه جهاني مي‌شود، بها دادن بيشتر به حوزه فرهنگ از جانب مسئولان و متوليان اين عرصه و فراهم ساختن فرصتهاي بيشتر براي هنرمنداني است که درصورت مورد حمايت معنوي و مادي قرار گرفتن، چه بسا بيشتر بتوانند رتبه کشور را در کارنامه فرهنگي و هنري جهان، به جايگاه بهتري برسانند. درواقع، برداشتن برخي موانع از پيش پاي فعاليتهاي فرهنگي و هنري و ايجاد فرصت براي کار بي‌دغدغه در اين زمينه، مي‌تواند به پررنگ شدن نام کشور در چنين رويدادهايي کمک کند. يکي از ابعاد اين نوع حمايت‌ها هم به توجهات و تشويقات داخلي مربوط مي‌شود که مي‌تواند موجب دلگرمي اصحاب فرهنگ و هنر براي تکرار و تداوم چنين موفقيتهايي باشد. به عنوان مثال، فراهم‌سازي ساز و کارها براي اکران فيلمهاي سينماگران ايراني که در سطح دنيا و جشنواره‌هاي اين‌چنيني به نمايش درمي‌آيند و ايجاد آگاهي عمومي درمورد اهميت اين گونه درخشش‌هاي هنري در سطح جهان، مي‌تواند اين اميدواري را به وجود بياورد که هر ساله ايران، سفيران فرهنگي بيشتر و نخبگان هنري پرافتخارتري را به ميدان رقابت فرهنگي در سراسر دنيا بفرستد. تا در کنار ديپلمات‌ها و مقامات سياسي کشور، رايزنان فرهنگي و نمايندگان هنر و فرهنگ ايران بتوانند به جابجا کردن جايگاه فرهنگي کشور کمک کنند.

در پايان بايد بر اين نکته تأکيد کرد که در دنياي امروز، بخش مهمي از بار رساندن پيام يک کشور به ساير کشورها، نه بر دوش سياستمداران آنها، بلکه بر عهده اهالي فرهنگ و هنرمندان‌‌شان است که مي‌توانند توجهات بين‌المللي را به سمت و سوي‌ آن کشور معطوف کند، بر اين اساس، به نظر مي‌رسد ديگر وقت آن رسيده باشد که ما نيز براي بخش فرهنگ و فعاليتهاي مربوط به آن، اهميتي بيش از هميشه قائل شويم تا بتوانيم از ابزارهاي فرهنگي و هنري در جهت شناساندن ظرفيتها و فرهنگ کشورمان نهايت استفاده را ببريم.

zahrakianbakht@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي