جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/02/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5830

وزير علوم:
دانشگاه‌ها مقدمات جذب دانشجوي خارجي شهريه‌پرداز را فراهم کنند

مرکز سنجش پزشکي اعلام کرد:
ضرورت شرکت در آزمون MHLE براي داوطلبان آزمون دکتري

در دانشگاه علوم پزشکي،
کارگاه آموزشي آشنايي با حقوق نشريات


خبرنامه


ميز خبر


 وزير علوم:
 دانشگاه‌ها مقدمات جذب دانشجوي خارجي شهريه‌پرداز را فراهم کنند 

 وزير علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به تکاليف قانوني برنامه ششم توسعه براي جذب دانشجوي خارجي گفت: دانشگاهها و مراکز آموزش عالي مقدمات جذب دانشجوي خارجي شهريه‌پرداز را فراهم کنند.به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از وزارت علوم، دکتر منصور غلامي در نشست روساي 30 دانشگاه متولي همکاريهاي علمي بين‌المللي که با حضور معاون علمي و فناوري رئيس جمهور در وزارت علوم برگزار شد؛ اظهار داشت: در سالهاي اخير شاهد گسترش ديپلماسي قوي علمي بوديم و در سال گذشته چندين هيات دانشگاهي عاليرتبه از کشورهاي مختلف در سطح وزير علوم يا معاون رئيس جمهور به ايران آمدند و از دانشگاههاي کشورمان بازديد کردند.

وي افزود: در زمينه همکاريهاي علمي بين‌المللي دانشگاهها اقدامات زيادي در سالهاي گذشته انجام داده‌اند و اقدامات بسياري نيز در زمينه انجام پژوهش هاي مشترک؛ ايجاد دوره‌هاي آموزشي مشترک، تبادل استاد و دانشجو و جذب محققان ايراني مقيم خارج از کشور در حال انجام است.

وزير علوم گفت: اقبال دانشگاههاي خارجي به همکاري علمي با دانشگاهها و مراکز آموزش عالي ايران خوب است و دانشگاههاي کشور بايد در حين انعقاد قراردادهاي پژوهشي به انتقال فناوري به کشور نيز فکر کنند.غلامي تاکيد کرد: دانشگاهها و بويژه اعضاي هيات علمي اين موسسات، اقدامات عملي همکاريهاي علمي بين دانشگاهي را برعهده دارند و نقش وزارت علوم در اين خصوص حمايت و پشتيباني است.

وي با اشاره به انعقاد تفاهمنامه‌هاي متعدد بين دانشگاههاي کشورمان با ديگر کشورها گفت: دانشگاهها ضمن عملي کردن تفاهمنامه‌هاي گذشته فقط تفاهمنامه‌هاي جديدي را امضا کنند که در زمان کوتاه مانند شش ماه قابل اجرايي شدن باشد.

وي با اشاره به تاکيد قوانين مبني بر افزايش تعداد دانشجويان خارجي گفت: تمرکز دانشگاهها بايد براي جذب دانشجوي خارجي شهريه‌پرداز باشد و براي تحقق اين هدف بايد بسترها و سازو کارهاي لازم را ايجاد و فرآيند آسان جذب دانشجو را به صورت روشن و شفاف تعريف کنيم.

غلامي، الکترونيکي شدن فرآيند ثبت‌نام و اعطاي پذيرش به دانشجويان خارجي را يکي از نخستين اقدامات لازم براي جذب دانشجويان خارجي دانست که مي‌تواند روند بررسي درخواستها و پاسخگويي را سريعتر و دقيقتر کند.


 مرکز سنجش پزشکي اعلام کرد:
 ضرورت شرکت در آزمون MHLE براي داوطلبان آزمون دکتري  

 مرکز سنجش پزشکي در اطلاعيه‌اي اعلام کرد: داوطلبان آزمون دکتري که نمره زبان معتبر ندارند موظفند در آزمون زبان MHLE مورخ 31 خرداد 97 شرکت نمايند و نمره لازم (براي دکتري تخصصي 45 به بالا و براي دکتري پژوهشي 50 به بالا) را کسب کنند.

در متن اين اطلاعيه آمده است: درخصوص آن دسته از داوطلبان شرکت در آزمون دکتري تخصصي و پژوهشي سال 97 که نمره زبان معتبر ندارند به اطلاع ميرساند، طبق قوانين مربوط به اين آزمون ابتدا قرار بود براي داوطلباني که نمره زبان معتبر ندارند کارت ورود به جلسه آزمون دکتري صادر نشود. حال براساس تصميم شوراي مربوطه مقرر گرديد کساني که نمره زبان معتبر ندارند موظفند در آزمون زبان MHLE مورخ 31 خرداد 97 شرکت نمايند و نمره لازم (براي دکتري تخصصي 45 به بالا و براي دکتري پژوهشي 50 به بالا) را کسب کنند.

در صورت عدم کسب نمره حد نصاب پاسخنامه آزمون دکتري آنها تصحيح نخواهد شد و آزمون دکتري اين افراد کان لم يکن تلقي خواهد شد.بنابراين اين دسته از داوطلبان بايد فرم مربوطه را در هنگام اخذ کارت ورود به جلسه دکتري تاييد نموده و به همراه کارت ورود به جلسه پرينت نمايند.

پس از امضاء و اثر انگشت بر روي آن در روز آزمون به نماينده مرکز سنجش آموزش پزشکي حاضر در حوزه امتحان دکتري تحويل دهند. متذکر مي‌شود اين ارفاق تنها براي آزمون MHLE مورخ 31 خرداد 97 بوده و شامل ساير آزمون‌هاي زبان نمي‌شود.


 در دانشگاه علوم پزشکي،
 کارگاه آموزشي آشنايي با حقوق نشريات 

 کميته ناظر بر نشريات دانشگاه علوم پزشکي ايران کارگاه آشنايي با حقوق نشريات دانشگاهي برگزار مي‌کند.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکي ايران، کارگاه آشنايي با حقوق نشريات دانشگاهي برگزار مي‌شود.

شرکت در اين دوره آموزشي براي مسئولين نشريات دانشگاهي در دانشگاه علوم پزشکي ايران الزامي بوده و شرکت براي ساير علاقمندان آزاد است.

مديران مسئول نشريات مي‌توانند جهت ثبت‌نام گروهي اعضاي نشريه به واحد کميته ناظر بر نشريات در معاونت دانشجويي و فرهنگي دانشگاه علوم پزشکي ايران مراجعه کنند.


 خبرنامه 

 قائم مقام وزير علوم خبر داد؛

صدور بيش از 2 هزار ويزا براي بازديد از دانشگاه‌هاي ايران

قائم مقام وزير علوم در امور بين‌الملل گفت: در سال 1396، دو هزار و دويست ويزاي ورود به ايران براي بازديد از دانشگاههاي کشور با همکاري وزارت علوم صادر شد.

به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر حسين سالارآملي قائم مقام وزير علوم در امور بين‌الملل و رئيس مرکز همکاريهاي علمي بين‌المللي وزارت علوم در نشست روساي 30 دانشگاه متولي همکاريهاي علمي بين‌المللي با ارائه گزارشي از عملکرد وزارت علوم در حوزه همکاريهاي علمي بين‌المللي گفت: در سال 1396، دو هزار و دويست ويزاي ورود به ايران براي بازديد از دانشگاههاي کشور با همکاري وزارت علوم صادر شد که اين ميزان، نشان‌دهنده رشد همکاريهاي علمي بين‌المللي در کشور است.

وي افزود: اکنون با احتساب دانشجويان جامعه‌المصطفي العالميه 55 هزار دانشجوي خارجي در ايران مشغول به تحصيل هستند که براساس تکاليف قانوني در برنامه ششم توسعه بايد تا سال 1400 شمسي اين تعداد دانشجويان خارجي را به 80 هزار دانشجو افزايش دهيم.

رئيس مرکز همکاريهاي علمي بين‌المللي وزارت علوم با اشاره به انتشار مقالات علمي به صورت مشترک به عنوان يک شاخص مهم در رتبه‌بنديهاي بين‌المللي گفت: هم اکنون 23 درصد مقالات علمي محققان ايران با مشارکت محققان بين‌المللي منتشر مي‌شود که بايد اين تعداد به 35 درصد افزايش يابد.

جزئيات برگزاري جشن دانش‌آموختگي دانشگاه الزهرا(س)

جشن دانش‌آموختگي دانشجويان دانشگاه الزهرا(س) 20 تيرماه در سالن همايشهاي برج ميلاد برگزار مي‌شود.

به گزارش دانشگاه الزهرا(س)، دانش‌آموختگان مقطع کارشناسي ورودي مهر سال 92 و بهمن ماه سال 91 مي‌توانند در اين جشن شرکت کنند.

همچنين دانشجويان مقطع کارشناسي ارشد ورودي مهر و بهمن ماه سال 93 نيز مي‌توانند در اين مراسم حضور يابند.

حمايت وزارت علوم از ابتکار استان‌ها در سامان‌دهي آموزش عالي

قائم مقام وزير علوم، تحقيقات و فناوري در دانشگاه يزد گفت: وزارت علوم از طرح‌هاي مختلف مرتبط با ساماندهي آموزش عالي مانند ادغام، تجميع و بهينه‌سازي استفاده از ظرفيت مراکز آموزش عالي در استانها کاملا حمايت مي‌کند.

به گزارش ايسنا، دکتر عبدالرضا باقري در جلسه مشترک کارگروه آموزش، پژوهش، فناوري و نوآوري استان و شوراي هماهنگي آموزش عالي استان در دانشگاه يزد با بيان اينکه در 40 سال گذشته مسير علمي کشور با پيشرفتهاي گوناگون همراه بوده است بيان کرد: امروز از نظر کيفي و کمي توسعه روزافزوني را از نظر علم و فناوري در کشور شاهد هستيم.

وي افزود: حضور بيش از 2000 متخصص در رشته‌هاي مختلف دانشگاهي در استان يزد يک دستاورد موفق براي اين استان است و استان يزد در وضعيت امروز در مقايسه با گذشته با زيرساختهاي علمي و فناوري بسيار خوبي روبرو است.

دکتر باقري اظهار داشت: تجربه راه‌اندازي کانون‌هاي تفکر در دانشگاه يزد نشان‌دهنده بلوغ تخصصي استان و تجربه متمايزي نسبت به ساير استان‌هاست که مي‌تواند تاثير قابل توجهي در حل مسائل جامعه از سوي دانشگاه‌ها داشته باشد.

قائم مقام وزير علوم و رئيس مرکز هياتهاي امنا و هيات مميزه مرکزي وزارت علوم گفت: در بحث محيط زيست و توسعه پايدار و جهاني شدن يزد بايد کارهاي زيادي انجام شود و اين وظيفه دانشگاههاست که با کار علمي و پژوهشي، استان را هر چه بهتر در اين مسيرها همراهي کنند.

دکتر باقري با تقدير از اينکه موضوع ساماندهي آموزش عالي استان يزد از دغدغه‌هاي دانشگاهيان اين استان يزد است بيان داشت: در شرايط ويژه فعلي و کمبود منابع، با تدبير و تلاش جمعي مي‌توان به اهداف پيش‌بيني شده دست يافت.

در اين نشست که جمعي از مسئولان و روساي دانشگاه‌هاي استان يزد نيز حضور داشتند، دکتر محمد صالح اولياء، رييس دانشگاه يزد با ارائه گزارشي از وضعيت علم، پژوهش، فناوري و نوآوري استان يزد گفت: تجميع دانشگاههاي استان بحثي جدي است و بايد براي اين موضوع چاره‌انديشي شود که پيشنهاد دانشگاه يزد طرح هر شهرستان يک دانشگاه براي استان است که با وفاق جمعي دانشگاههاي مختلف همراه است.

سرپرست جديد دانشگاه پيام‌نور ايلام معرفي شد

مراسم معارفه دکتر «عباس سهراب‌زاده»، سرپرست جديد دانشگاه پيام‌نور استان ايلام با حضور دکتر «محمدحسن دوگاني» معاون حقوقي، مجلس و امور استان‌هاي دانشگاه پيام‌نور برگزار و در اين مراسم همچنين از زحمات دکتر «قباد منصوري» تقدير شد.

اجراي طرح بيمه دانشجويي در دانشگاه شريف

طرح بيمه دانشجويي با همکاري سازمان تامين اجتماعي در دانشگاه صنعتي شريف اجرا مي‌شود.

به گزارش دانشگاه صنعتي شريف، با همکاري شعبه 13 تامين اجتماعي طرح بيمه دانشجويي در دانشگاه صنعتي شريف آغاز شده است.

براين اساس دانشجويان اين دانشگاه مي‌توانند با پرداخت حق بيمه مقرر به سازمان تامين اجتماعي در طول مدت تحصيل خود از مزاياي بازنشستگي سازمان تامين اجتماعي بهره‌مند شوند.


 ميز خبر 

 معاون علمي و فناوري رئيس جمهور:

ضرورت جذب نخبگان ايراني خارج از کشور

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور گفت: در سراسر دنيا مهاجرت دانشجويان براي ادامه تحصيل در کشورهاي ديگر امري عادي و رايج است ولي نکته مهم فراهم کردن شرايط بازگشت اين دانشجويان به کشور مبدا است.

به گزارش ايسنا، دکتر سورنا ستاري در نشست روساي 30 دانشگاه متولي همکاريهاي علمي بين‌المللي در وزارت علوم گفت: ميانگين مهاجرت دانشجويان ايراني براي ادامه تحصيل در خارج از کشور از ميانگين جهاني نيز پايينتر است و ارائه آمارهاي غلو آميز از طرف برخي از افراد در اين خصوص صحيح نيست.

وي افزود: همه کشورها دانشجوياني در کشورهاي ديگر دارند، براي مثال چين 350 هزار دانشجو در آمريکا دارد، بنابراين مهاجرت دانشجويان امري رايج است و اصلاً نگران‌کننده نيست و مسئولان بايد براي بازگشت دانشجويان پس از تحصيل به کشور برنامه‌ريزي و مشوقهايي لازم را پيش‌بيني کنند.

دکتر ستاري گفت: دانشجوياني که به خارج از کشور مي‌روند عموماً از دانشجويان موفق و نخبه هستند و در خارج از کشور فرصتهاي شغلي پيدا مي‌کنند لذا براي بازگشت اين نخبگان به عنوان يک سرمايه انساني، بايد شرايط خاصي را در کشور فراهم کنيم.

معاون علمي و فناوري رئيس جمهور با اشاره به رشد تفاهمنامه‌هاي همکاري دانشگاههاي ايران با دانشگاههاي خارجي گفت: بايد مدل‌هاي علمي انتقال فناوري را درقالب اين تفاهم‌نامه‌ها پياده کنيم و اينکه طرفهاي خارجي در قالب يک قرارداد، فناوري خود را به ما بفروشند نوعي ساده‌انگارانه است.

به گزارش اداره کل روابط عمومي وزارت علوم، وي افزود: صندوق نوآوري و شکوفايي به عنوان زير مجموعه معاونت علمي رياست جمهوري، بيشترين همکاري را با وزارت علوم دارد و آمادگي کامل دارد در قراردادهاي پژوهش و فناوري مهم بين‌المللي به دانشگاهها و مراکز آموزش عالي کمک کند.

آغاز فرصت تکميل مدارک و ويرايش سهميه آزمون دستياري از امروز

فرصت تکميل مدارک و ويرايش سهميه در چهل و پنجمين دوره آزمون دستياري پزشکي فردا 23 ارديبهشت ماه به پايان مي‌رسد. داوطلبان تا فردا فرصت دارند مدارک خود را تکميل کنند.

به منظور تسريع در فرايند بررسي مدارک داوطلبان چهل و پنجمين دوره آزمون پذيرش دستيار تخصصي پزشکي که منجر به صدور کارنامه علمي خواهد شد. امکان ويرايش سهميه و تکميل مدارک تا ساعت 24 فردا يکشنبه 23 ارديبهشت 97 بر روي سايت مرکز سنجش پزشکي فعال خواهد بود.

آن دسته از داوطلباني که مطابق دفترچه راهنماي آزمون مدرک سهميه‌اي خود را به طور کامل ارسال نکرده‌اند، بايد مدارک خود را در زمان مذکور ارسال کنند.

داوطلباني که خواستار استفاده از سهميه مناطق محروم هستند بايد با کليک بر روي فرمهاي مربوط به مناطق محروم فرم مربوطه را دانلود و پس از تکميل ارسال کنند.

در صورت عدم ارسال مدارک در موعد مقرر سهميه مورد نظر براي داوطلب لحاظ نخواهد شد و سهميه آزاد براي داوطلب منظور مي‌شود.

پس از بررسي مدارک و تاييد سهميه‌ها از ارگانهاي مربوطه کارنامه علمي همراه با رتبه‌ها اعلام خواهد شد.

چهل و پنجمين دوره آزمون پذيرش دستيار تخصصي پزشکي با رقابت 14 هزار و 396 پزشک عمومي 6 ارديبهشت 97 در دانشگاههاي علوم پزشکي برگزار شد.

معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي عنوان کرد

برنامه دانشگاه براي جذب 1000 دانشجوي خارجي تا 2 سال آينده

معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با اشاره به برنامه دانشگاه در جهت بين المللي سازي آموزش‌ها، گفت: هدف گذاري کرديم که طي 2 سال آينده بتوانيم حداقل 1000 دانشجوي شهريه پرداز خارجي در دانشگاه جذب کنيم.

دکتر محسن ضيايي در گفت و گو با ايسنا با اشاره به اجراي طرح تحول آموزش پزشکي در دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، عنوان کرد: يکي از کارگروه‌هاي فعال دانشگاه در طرح تحول بحث توسعه آموزش مجازي است که زيرساخت‌هاي آن آماده شده است.

معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با اشاره به آغاز همکاري نزديک با دانشگاه علوم پزشکي مجازي، عنوان کرد: در اين راستا تا 2 سال آينده برخي از دروس دانشگاه در بخشهايي که امکان پذير باشد به صورت مجازي ارايه خواهد شد.

وي با اشاره به طرح آمايش سرزمين به دنبال اجراي طرح تحول آموزش پزشکي، عنوان کرد: دانشگاه شهيد بهشتي به عنوان يکي از بزرگترين دانشگاههاي علوم پزشکي کشور در چندين مبحث مطرح است که از آنها مي توان به حرکت به سمت دانشگاههاي نسل سوم و آموزش پاسخگو اشاره کرد که در آنها ظرفيت و پتانسيل بالايي داريم.

دکتر ضيايي درخصوص ظرفيت پذيرش دانشجو در دانشگاه، تصريح کرد: طبيعي است که وجود محدوديت‌هاي زير ساختي، فضا، امکانات، تجهيزات و اعضاي هيات علمي بروي کيفيت آموزش تاثيرگذار است. در همين راستا طي مذاکراتي با وزارت بهداشت بروي اين مساله تاکيد کرده و خواستار پذيرش دانشجو متناسب با شرايط خود هستيم.

معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با اشاره به نياز کشور به تربيت نيروي متخصص، تصريح کرد: از طرف ديگر دانشگاه هم مسئول اعتبار بخشي و کيفيت آموزش پزشکي است. با اين حال بخشي از امور از دست ما خارج است و سياست‌هاي کشوري تعيين کننده ظرفيت پذيرش دانشجوست، ولي سعي ما بر اين‌ است که اين مساله را با هدف کاهش مشکلات، مديريت کنيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي