جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/02/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5830

وزير نفت:
با خروج آمريکا از برجام اتفاقي در صادرات نفت رخ نمي دهد


خريداران نفت ايران بدنبال معافيت از تحريم‌هاي آمريکا


معادلات انرژي


ميز خبر


 وزير نفت:
 با خروج آمريکا از برجام اتفاقي در صادرات نفت رخ نمي دهد 

 وزير نفت گفت: با خروج امريکا از برجام اتفاق قابل ذکري در صادرات نفت و گاز و ميعانات گازي کشور نمي افتد و درآمدهاي ارزي تغيير نمي کند.به گزارش مهر ،بيژن نامدار زنگنه با بيان اينکه65 درصد تجهيزات پالايشگاه هاي کشور در داخل ساخته مي شود، افزود: وضع کشور درباره بنزين بسيار خوب است و از اين جهت نمي توانند ما را تحت فشار قرار دهند.

وي گفت: فاز دو پالايشگاه ستاره خليج فارس به 12 ميليون ليتر بنزين يورو 5 توليد مي کند آماده افتتاح و توليد آن در حال تثبيت است.زنگنه افزود: فاز سه اين پالايشگاه نيز اواخر سال به بهره برداري مي رسد که در مجموع پالايشگاه ستاره خليج فارس 36 ميليون ليتر بنزين توليد خواهد کرد.

وي با بيان اينکه حدود 88 ميليون ليتر بنزين توليد مي کنيم گفت: اکنون کيفيت بنزين در مقايسه با گذشته بهتر شده است.زنگنه افزود: سال گذشته 6 فاز در پارس جنوبي با توليد حدود يکصد و 50 ميليون متر مکعب گاز در مدار قرار گرفت و امسال نيز چهار فاز به بهره برداري مي رسد که از آنها 140 ميليون متر مکعب گاز ترش به ساحل مي آيد و 100 ميليون متر مکعب از آن گاز شيرين استحصال خواهد شد.

وي درباره قيمت جهاني نفت نيز گفت: رئيس جمهور امريکا درباره بهاي نفت دو دوزه بازي مي کند زيرا از طرفي با برخي کشورهاي اوپک براي کاهش توليد و افزايش قيمت بسته است و از طرفي نيز براي اينکه از فشار داخلي خارج شود اوپک را مقصر افزايش قيمت نفت معرفي مي کند.

زنگنه با بيان اينکه پشتوانه جمهوري خواهان امريکا نفت است افزود: يک عده در اوپک ابزار دست امريکايي ها شده اند.وي گفت: تامين گازوئيل و بنزين با کيفيت براي شهرهاي بزرگ و نظام حمل و نقل کشور اولويت ماست اما آلودگي تهران مربوط به بنزين نيست بلکه مربوط به کاميون هاي غير استانداردي است که شب تا صبح در اين شهر تردد مي کنند.

زنگنه افزود: براي کاهش مصرف بنزين نبايد مسئله را در ساخت پالايشگاه ها دانست بلکه بايد آن را در صنايع خودروسازي جستجو کرد.وي گفت: برخي پالايشگاه هاي کشور صاحب ندارد و مانند پالايشگاه تهران که صاحب آن سهام عدالت است مسئولانش فقط دنبال سود هستند.

زنگنه افزود: ابزاري براي مجبور کردن اين گونه پالايشگاه ها براي افزايش کيفيت محصولاتشان نداريم.زنگنه درباره نفت خزر افزود: اين نفت به دليل هزينه هاي بالاي آن کمتر از 30 دلار در نمي آيد و اکنون نيز فناوري استخراج آن در کشور نيست.

وي گفت: اکنون در دو بلوک با کشور آذربايجان نفت اکتشاف مي کنيم که اين موضوع قفل خزر را در اين زمينه شکسته است.


 خريداران نفت ايران بدنبال معافيت از تحريم‌هاي آمريکا 

 کره جنوبي اعلام کرد بدنبال معافيت از تحريم‌هاي آمريکا براي خريد نفت ايران است و احتمالا ساير مصرف کنندگان بزرگ روند مشابه را دنبال خواهند کرد.

به گزارش ايسنا، ايران سومين صادرکننده بزرگ نفت عضو اوپک پس از عربستان سعودي و عراق و تامين کننده کليدي به خصوص براي پالايشگاه‌هاي آسيايي است.دونالد ترامپ اعلام کرد آمريکا از توافق هسته‌اي سال 2015 خارج شده است و بالاترين سطح تحريم اقتصادي را عليه ايران اعمال خواهد کرد. طبق اعلام وزارت خارجه آمريکا، تحريم‌ها شامل تدابيري است که بخش‌هاي نفت و کشتيراني را هدف خواهد گرفت اما پيش از آن يک دوره مهلت شش ماهه داده مي‌شود تا شرکت‌ها بتوانند به قراردادهايشان خاتمه داده و سرمايه خود را خارج کنند.احسان خومان، مدير تحقيقات خاورميانه و آفريقاي شمالي در گروه مالي "ميتسوبيشي يو اف جي" در اين باره به رويترز گفت: رييس جمهور آمريکا به شکل شفافي بيان کرده که تمايل چنداني به يک توافق ديگر با ايران ندارد.ايران از زمان به اجرا درآمدن توافق هسته‌اي در اوايل سال 2016، توليد نفتش را افزايش داده و به 3.81 ميليون بشکه در روز در مارس رساند که تقريبا چهار درصد توليد جهاني بود. صادرات نفت ايران در فاصله ژانويه تا مارس امسال به بيش از دو ميليون بشکه در روز رسيد.وزارت بازرگاني، صنعت و انرژي کره جنوبي اعلام کرده تلاش مي‌کند شرکت‌هاي کره‌اي کمترين تاثير را از اين بابت بپذيرند اما بدنبال معافيت از تحريم‌ها خواهد بود. ژاپن نيز ممکن است اين روند را دنبال کند.


 معادلات انرژي 

 از سوي مشاور فرانسوي:

طرح تقويت فشار فازهاي پارس جنوبي نهايي شد

مديرعامل نفت و گاز پارس با اشاره به طرح توسعه فاز دوم پارس جنوبي که توسط يک شرکت فرانسوي در حال بررسي بود اظهار کرد:فاز دوم پارس جنوبي مشاور فرانسوي کار خود را انجام داده و طرحي که ارائه کرده است تدوين و نهايي شده است.

محمد مشکين فام در گفت‌وگو با ايسنا، با اعلام خبر فوق افزود:پکيج آماده است و درحال انجام تدوين نهايي هستيم. هنگامي که تصويب شد در مورد آن تصميم خواهيم گرفت.وي افزود:کاري که مشاور فرانسوي انجام داد مطالعات امکان سنجي بوده است،اين شرکت گزينه‌هاي مختلف را بررسي کرده و بهترين گزينه ممکن را به ما معرفي کرده است، بر اين اساس ما اين گزينه را نهايي مي‌کنيم و طراحي پايه و طراحي تفصيلي را انجام مي‌دهيم و براي انتخاب پيمانکار مناقصه برگزار خواهيم کرد.مديرعامل نفت و گاز پارس با بيان اينکه در مجموع براي تقويت فشار فازهاي پارس جنوبي 20 ميليارد دلار نياز است،تصريح کرد:فعلا مشخص نيست تقويت فشار را خودمان انجام دهيم يا اينکار با همکاري شرکت‌هاي خارجي انجام شود. روي شرکت‌هاي داخلي هم کار مي‌کنيم.شرکت فرانسوي هم چندين بار از ياردهاي سکوساز بازديد کرده و از توانمندي شرکت‌هاي ايراني آگاه است.کاري که پيشنهاد داده بر مبناي توانمندي پيمان کاران ايراني است.

جزئيات قرارداد جديد نفتي ايران و آذربايجان در خزر

معاون وزير نفت در امور بين الملل و بازرگاني گفت: موضوع توافق دو کشور ايران و آذربايجان بر روي دو بلوک است که ما به يکي از اين بلوک ها "البرز" مي گوييم و آنها به همين بلوک "الو" مي گويند و همچنين بلوک ديگري که کمي پايين تر از اين بلوک است.

اميرحسين زماني نيا معاون امور بين الملل و بازرگاني وزير نفت در گفت وگو با تسنيم اظهار داشت: در توافق نفتي ايران و آذربايجان اصلا روي مرزهاي آبي صحبت نشده و اهميت اين توافق ما با آذربايجان هم اين است که روابط سياسي آنقدر بهبود پيدا کرده که اعتماد بين دو کشور بهتر شده که توانستند به اين توافق، قبل از مشخص شدن رژيم حقوقي درياي خزر دست پيدا کنند.معاون وزير نفت با بيان اينکه "اين توافق بر روي ميدان سردار جنگل نيست"، گفت: موضوع توافق دو کشور بر روي دو بلوک است که ما به يکي از اين بلوک ها "البرز" مي گوييم و آنها به همين بلوک "الو" مي گويند و همچنين بلوک ديگري که کمي پايين تر از اين بلوک است.

وي ادامه داد: قرارداد منعقد شده، مسائل سياسي آن حل و فصل شده و اکنون بايد دو شرکت نفت بر سر يک ميز بنشينند و با هم به نقطه نظر مشترک براي روند توسعه ميدان برسند.زماني نيا در پاسخ به اينکه "آيا اين فعاليت مشترک هم شامل کار اکتشافي و هم برداشت مشترک مي شود"، گفت: فکر مي کنم کار اکتشافي (مشترک) هم دارند.زماني نيا در خصوص ابهام اين توافق نفتي در زمان نبود رژيم حقوقي و مرزهاي آبي اظهار داشت: اين مسئله اصلا به مرزها ربطي ندارد و هيچ صحبتي روي مرزهاي آبي نشده است.


 ميز خبر 

 سود تحريم نفت ايران در جيب آمريکا

بازگشت مجدد تحريم هاي آمريکا عليه سومين توليد کننده بزرگ نفت اوپک احتمالا صحنه را براي افزايش بي سابقه صادرات نفت آمريکا تا پايان سال هموار خواهد کرد.

به گزارش ايلنا به نقل از بلومبرگ، اندي ليپو، رئيس موسسه ليپو اويل گفت، تصميم ترامپ مبني بر خروج از توافق هسته اي و برقراري مجدد تحريم هاي ايران، موجب حذف بخشي از نفت ايران از بازار جهاني خواهد شد و ضمن افزايش قيمت نفت، تقاضا براي نفت آمريکا را افزايش خواهد داد.

سندي فيلدن، مدير بخش تحقيقات موسه مورنينگ استار در تگزاس گفت، نفت شيل آمريکا که سبک تر و شيرين تر از نفت خام ايران است، قادر به جايگزيني با نفت خام ايران نيست. با اين حال، افزايش قيمت نفت موجب تقويت رشد توليد آمريکا و افزايش شکاف قيمت بين نفت وست تگزاس اينترمدييت آمريکا و نفت برنت خواهد شد.

نفت خام آمريکا در حال حاضر حدود 6 دلار در هر بشکه ارزان تر از نفت برنت است، در حالي که اين شکاف قيمت در سال گذشته 2.5 دلار بود. فيلدن افزود، اگر اين شکاف قيمت باز هم بيشتر شود «صادرات نفت آمريکا ممکن است در 7 ماه آينده تا 2.5 ميليون بشکه افزايش يابد و به طور متوسط در سال جاري ميلادي به 2 ميليون بشکه در روز برسد.» بر اساس آمارهاي دولت آمريکا صادرات نفت آمريکا در ماه مارس به طور متوسط 1.67 ميليون بشکه در روز بود.

با اين وجود، ممکن است تنگناهاي خطوط لوله انتقال نفت آمريکا در کوتاه مدت موجب محدود شدن صادرات نفت آمريکا شود. به دليل محدوديت خطوط لوله نفت آمريکا هم اکنون قيمت نفت وست تگزاس اينترمدييت در ميدان پرميان 12 دلار و 75 سنت کمتر از قيمت شاخص وست تگزاس اينترمدييت در کوشينگ اوکلاهاماست که پايين ترين رقم در طي بيش از 3 سال گذشته به شمار مي رود.

5 شگرد ايران براي دور زدن تحريم نفتي ترامپ

بلومبرگ در گزارشي به بيان 5 شگرد ايران براي دور زدن تحريم نفتي آمريکا پرداخت.

به گزارش مهر به نقل از بلومبرگ، براي بزرگترين خريداران نفت جهان، وضع تحريم هاي آمريکا عليه ايران موضوع جديد و تجربه نشده اي نيست. در اوايل دهه جاري ميلادي، قبل از آنکه بازار نفت با مازاد عرضه مواجه شود و پيش از آنکه صادرات نفت شيل آمريکا به همه نقاط جهان شروع شود، پالايشگاه هاي آسيايي با تحريم هاي غرب عليه برنامه هسته اي ايران مواجه بودند.

مشتريان نفت ايران با استفاده از معافيت ها و روش هاي پرداخت و حمل مبتکرانه توانستند خريد نفت از ايران را حتي در دوره دشوارترين تحريم هاي غرب نيز ادامه دهند. در اين گزارش نگاهي داريم به برخي از راه هاي دور زدن تحريم هاي نفتي عليه ايران:

معافيت ها:

مشتريان نفتي ايران در آن سال ها اجازه نداشتند پول نفت خريداري شده از ايران را از طريق سيستم مالي آمريکا پرداخت نمايند. با اين حال دولت آمريکا به کشورهايي که خريد نفت خود از ايران را به ميزان قابل توجهي کاهش مي دادند، معافيت هايي را اعطا مي کرد. کشورهاي چين، هند و کره جنوبي موفق شده بودند از اين معافيت ها برخوردار شوند. بعد از اعلام خروج ترامپ از برجام، ژاپن يکي از اولين کشورهايي بوده که اعلام کرده قصد دارد از آمريکا براي خريد نفتش از ايران معافيت بگيرد.

مخالفت:

کشورهايي نظير چين (بزرگترين وارد کننده نفت جهان) و هند (پرشتاب ترين مصرف کننده نفت جهان) در دور قبلي تحريم ها، بارها مخالفت خود را با اقدامات آمريکا که آنها را ناگزير مي ساخت خريد نفت از ايران را کاهش دهند ابراز داشتند. هرچند ممکن است کشورهايي نظير چين، هند و ترکيه با اقدام جديد آمريکا مخالفت کنند و سطح خريد نفت خود از ايران را کاهش ندهند، اما متحدان آمريکا از جمله ژاپن و کره جنوبي احتمالا به دليل وابستگي امنيتي به اين کشور از تحريم ها تبعيت خواهند نمود.

تمايل به مخالفت با تحريم ها و اصرار به خريد نفت از ايران احتمالا اين بار قوي تر خواهد بود، زيرا به دليل اقدامات ترامپ، اختلافات تجاري کشورها با آمريکا اکنون بيشتر از دوره اوباماست. ضمن اينکه اقدام آمريکا در خروج از برجام اقدامي يکجانبه بوده و مانند دوره قبل از همراهي ساير کشورها برخوردار نيست.

تخفيف نفتي:

در حال که قيمت نفت به بالاترين رقم ها از سال 2014 تاکنون رسيده، پالايشگاه هاي آسيايي ممکن است به رغم تحريم هاي آمريکا از هرگونه تخفيفي که ايران پيشنهاد مي کند استقبال کنند.

ايران به مشتريان خود 90 روز جهت پرداخت پول نفتش فرصت مي دهد، که 3 برابر مدت زماني است که ساير توليد کنندگان به مشتريانشان مي دهند. ايران همچنين در دور قبلي تحريم ها در خصوص نوع نفت و تاريخ بارگيري نفت با برخي پالايشگاه ها به صورت انعطاف پذير رفتار مي کرد.

بيمه تانکرها:

يکي ديگر از مشکلات خريداران نفت ايران در سال 2012 اين بود که به دليل تحريم بيمه اي اتحاديه اروپا عليه نفتکش هاي ايران، حمل نفت ايران با مشکل مواجه شده بود. کشورهايي نظير هند و ژاپن براي دور زدن اين تحريم ها بيمه هاي تحت حمايت دولت هاي خود را به اين کشتي ها پيشنهاد کردند و کمک کردند تا صادرات نفت ايران ادامه پيدا کند. ضمن اينکه پالايشگاه ها از تانکرهاي ايراني براي دريافت نفت اين کشور استفاده کردند. در وضعيت فعلي به دليل پايبندي اروپايي ها به برجام احتمالا مشکل بيمه تانکرها کمتر به وجود خواهد آمد.

ارزها و بانک ها:

خريداران آسيايي به منظور دور زدن سيستم مالي آمريکا ممکن است از ارزهاي غيردلاري براي پرداخت پول نفت ايران استفاده کنند. اين پرداخت ها مي تواند به ارزهاي ملي يا از طريق بانک هاي خارجي که روابط نزديکي با آمريکا ندارند انجام گيرد.

همچنين ممکن است اتحاديه اروپا براي حمايت از معاملات نفتي ايران، ارزهاي غيردلاري را از طريق موسساتي نظير بانک سرمايه گذاري اروپايي پيشنهاد نمايد. خريداران هندي نفت ايران هم گفته اند تا زماني که اتحاديه اروپا ايران را تحريم نکند مي توانند پول نفت ايران را به يورو پرداخت نمايند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي