جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/02/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5830

رئيس اداره سرطان وزارت بهداشت :
سرطان روده بزرگ ، يک بيماري درمان پذير


نقش افسردگي بر تضعيف حافظه


خبرپزشكي


خبر


 رئيس اداره سرطان وزارت بهداشت :
 سرطان روده بزرگ ، يک بيماري درمان پذير 

 
قنبري مطلق گفت: سرطان روده بزرگ قابل پيشگيري‌ترين سرطان‌ و يک بيماري درمان پذير است اما لازمه اين امر پيشگيري و مداخله زود هنگام است.‌به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان؛ علي قنبري مطلق رئيس اداره سرطان وزارت بهداشت در همايش پيشگيري از سرطان روده بزرگ افزود: سرطان روده بزرگ از قابل پيشگيري‌ترين سرطان‌هاست و يک بيماري درمان پذير است، بيماران مي‌توانند سال‌ها با وجود اين بيماري زندگي کنند که لازمه آن پيشگيري و مداخله زود هنگام است.

وي در ادامه گفت: شناسايي عوامل خطر در ايران مانند توده بدني نشان مي‌دهد 60 درصد جمعيت ايراني افزايش وزن يا چاقي دارند و بايد افزايش تحرک معنا دار را وارد زندگي خود کنند؛ به عنوان مثال هر فرد بايد 5 روز در هفته 30 دقيقه و يا 15 دقيقه شديد پياده‌روي تند داشته باشد و تنها 40 درصد ايراني‌ها فعاليت بدني مناسب دارند.

وي با تاکيد بر سبک زندگي سالم گفت: 17 درصد جمعيت ايراني مصرف مناسب ميوه و سبزيجات که 5 وعده در روز است را انجام مي‌دهند؛ با توجه به اينکه 7 هزار مبتلا به سرطان روده بزرگ داريم و به دليل آمار افزايش سن جامعه ايراني شاهد افزايش آمار ابتلا به سرطان خواهيم بود. سفيران سلامت و هرفردي که نقشي در آگاه سازي مردم دارند بايد سبک زندگي سلامت که مهمترين را‌هکار پيشگيري از سرطان است را ترويج دهند.

قنبري مطلق گفت: اگر سرطان روده بزرگ زود تشخيص داده شود مي‌توانيم گام‌هاي موثري براي درمان آن برداريم که امروزه با توجه به توسعه خدمات درمان سرطان از سوي وزارت بهداشت به شهرهاي بزرگ و کوچک مي‌توان شاهد نتايج مطلوبي باشيم.

وي اظهار کرد: خوشبختانه حدود چند سالي است که تست خون منفي نيز به کمک کولونوسکوپي آمده است و اگر کولونو‌سکوپي سخت باشد با تست خون منفي در تشخيص سرطان روده بزرگ مي‌توانيم گام‌هايي را بر‌داريم، اين تست خون منفي به شهرهاي کوچک هم رسيده است و 100 مرکز داريم که افرادي که علائم مشکوک دارند را مورد توجه بيشتري قرار مي‌دهند.رئيس اداره سرطان وزارت بهداشت بيان کرد: اگر سرطان در گام‌هاي اوليه شناسايي شود، پزشک معالج در صورت نياز با تجويز شيمي درماني 6 ماهه مي‌تواند گام موثري در زمان فرد داشته باشد و با يک جراحي ساده، پيگيري‌هاي دوره‌اي براي پيشگيري از عود نقش موثري خواهد داشت.

قنبري مطلق تصريح کرد: سرطان روده بزرگ قابل پيشگيري و درمان است و از همه ميخواهيم که در گام اول نگذاريم درگير سرطان شويم و اگر شديم از درمان سرطان نا اميد نشويم.وي در پايان ظرفيت‌هاي ايجاد شده براي درمان سرطان از سوي وزارت بهداشت را موثر دانست و گفت: در بحث پيشگيري نيز همگي دوشادوش هم بايد گام بر‌داريم تا شاهد کاهش بيماري‌ها و افزايش سلامت در جامعه باشيم.


 نقش افسردگي بر تضعيف حافظه  

 تحقيق جديد نشان مي دهد افسردگي علاوه بر تاثير بر خلق و خو موجب تضعيف حافظه نيز مي شود.به گزارش مهر، محققان دريافتند ساختار مغز سالمندان داراي علائم شديدتر افسردگي متفاوت از افراد فاقد افسردگي است.«آدينا زکي الهازوري»، سرپرست تيم تحقيق از دانشگاه ميامي، در اين باره مي گويد: «از آنجائيکه علائم افسردگي قابل درمان است، احتمال دارد درمان آن موجب کاهش مشکلات حافظه و تفکر نيز شود.»

اين مطالعه شامل بيش از 1100 نفر با ميانگين سني 71 سال و بدون سابقه سکته بود. آنها در معرض اسکن مغز و ارزيابي سلامت مغز قرار گرفتند و در شروع مطالعه در تست هاي حافظه و مهارت هاي فکري شرکت کردند. مهارت هاي فکري و حافظه آنها تقريبا 5 سال ديگر هم آزمايش شد.در شروع مطالعه، 22 درصد شرکت کنندگان داراي علائم بيشتري در زمينه افسردگي بودند و در تست هاي دوره اي حافظه که توانايي به خاطر آوردن تجارب و وقايع خاص بود، نمره پايين تري گرفتند.افراد داراي علائم بيشتر افسردگي داراي حجم مغز کوچک تري هم بودند و 55 درصدشان احتمالا داراي ضايعات عروقي کوچکي در مغزشان بودند.


 خبرپزشكي 

توصيه هاي کليدي طب سنتي براي روزه داري

مدير کل دفتر طب سنتي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: طب سنتي ايراني توصيه هاي کليدي براي حفظ و ارتقا تندرستي و اصلاح سبک زندگي در ماه مبارک رمضان دارد که عمل به آنها مي تواند روزه داري را آسان تر کند.به گزارش ايرنا، محمد خدادوست اظهار داشت: از آنجا که در سال هاي اخير ماه مبارک رمضان با فصل گرم سال تقارن پيدا کرده و روزها طولاني هستند به همين دليل گرسنگي و تشنگي نيز زياد بوده و حرارت معده بالا مي رود از اين رو توصيه مي شود روزه داران افطار را با نوشيدني هاي سرد باز نکنند.

وي با بيان اينکه در طب سنتي توصيه شده افطار با يک فنجان آب ولرم و خرما و يا شير گرم و خرما و يا سکنجبين باز شود تا حرارت بالاي معده ناشي از گرسنگي در طول روز فروکش کند، ادامه داد: مساله ديگر اينکه افطار با آب ولرم و خرما موجب مي شود قند خرما به سرعت جذب شده و از اشتهاي کاذب کاسته شود که اين موضوع به صحت دستگاه گوارش کمک مي کند.مشاور وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي تصريح کرد: معمولا در ايام ماه مبارک رمضان انواع مواد غذايي اعم از حليم، آش و شله زرد وجود دارد که اين غذاها از آنجا که هضم آن در معده و در فصل گرم سال ضعيف است توصيه نمي شود و البته بايد توجه داشت که در هنگام افطار انواع مواد غذايي خورده نشود زيرا فاصله افطار تا سحر کوتاه است و بايد بعد از افطار و فاصله دو ساعته قبل از خواب، يک افطاري سبک و نوشيدني هاي خنک ميل شود.خدادوست با اشاره به اينکه بايد در هنگام افطار از سبزي خوردن استفاده شود زيرا يبوست را از بين مي برد، اظهار داشت: وعده سحري بايد کامل ميل شود تا بدن بتواند 15 تا 16 ساعت گرسنگي در طول روز را تحمل کند البته روزه داران توجه کنند که تا دو ساعت بعد از صرف وعده سحري نبايد استراحت کنند.

وي يادآورشد: براي رفع تشنگي و پرهيز از پرخوري در طب سنتي ايراني توصيه شده که از ترکيب عرق کاسني و شاه تره و يا فالوده خيار و سکنجبين و يا هندوانه و سکنجبين استفاده شود و در طول روز نيز روزه داران استراحت يکي دو ساعته البته تا قبل از اذان مغرب داشته باشند تا به تجديد قوا و بازگشت رطوبت بدن کمک شود


 خبر 

آيا محصولات تراريخته به نفع سلامت مردم است؟

رئيس انجمن ژنتيک ايران گفت: توليد محصولات تراريخته علاوه بر اينکه از لحاظ اقتصادي براي کشور بسيار مقرون است موجب افزايش محصولات کشاورزي با کيفيت مي شود.

به گزارش روابط عمومي انجمن ژنتيک ايران ، دکتر محمود تولايي، رئيس انجمن ژنتيک ايران در آستانه برگزاري سومين کنگره بين المللي و پانزدهمين کنگره ملي ژنتيک ايران با بيان اينکه محصولات تراريخته مناسب اقتصاد و سلامت مردم کشور است، بيان کرد: بشر هزاران سال است که در حوزه کشاورزي تلاش مي‌کند به محصولات با کيفيت دست پيدا کند که روش اصلاح نژاد از جمله روش‌هاي بشر براي توليد اينگونه محصولات بوده است.

وي با تاکيد براينکه اصلاح نژاد فرآورده‌هاي کشاورزي در برهه‌اي از زمان به صورت کلاسيک و در برهه ديگر به صورت هسته‌اي انجام مي‌شد، افزود: هر سلول گياهي داراي 30 هزار ژن است که تعدادي از ژن ها عامل ويژگي‌هاي ظاهري و مابقي عامل ويژگي‌هاي رشد، نمو و ... است که امروزه بشر با ترکيب ژن‌هاي مطلوب چند گياه تلاش مي‌کند به محصول مورد نظر دست پيدا کند. براي مثال يک گياه بنفشه داراي گل‌هاي قرمز است اما گياه بنفشه ديگر داراي گل‌هاي سفيد است که بشر براي توليد گياه بنفشه با گل‌هاي داراي رنگ‌هاي ترکيبي، ژن‌هاي توليد رنگ را از اين گياهان جدا و سپس بعد از ترکيب بنفشه چند رنگ را توليد مي‌کند.

رئيس انجمن ژنتيک ايران با بيان اينکه به جداسازي ژن و انتقال آن به محصول جديد ترانس ژنيک گفته مي‌شود، بيان کرد: اين مساله در فرهنگستان به محصول تراريخته ترجمه شده است. کلمه «تراريخته» نگراني‌ها را در افراد ايجاد کرده است به گونه‌اي که برخي با شنيدن آن تصور مي‌کنند محصول دچار دستکاري ژنتيک شده و مصرف آن عوارضي را براي سلامتي به همراه دارد.

رئيس سومين کنگره بين المللي و پانزدهمين کنگره ملي انجمن ژنتيک ايران افزود: در محصولات تراريخته صرفا ژن‌هاي عامل براي توليد محصول باکيفيت جداسازي مي‌شود و هيچ گونه دستکاري در خاصيت و کاهش کيفيت آن انجام نمي‌شود. هم‌چنين افراد بايد بدانند براي توليد يک محصول تراريخته وزارت بهداشت، سازمان محيط زيست و جهاد کشاورزي نظارت دارند تا يک محصول با بازدهي بالا، با کيفيت و مطلوب به دست مردم برسد که هر سازمان وظايف خود را در برابر انسان و محيط زيست انجام مي‌دهد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي