جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/02/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5834


تاثير فاجعه بار قند بر سلامت هورموني


خبر


خبرپزشكي


 تاثير فاجعه بار قند بر سلامت هورموني  

 اعتياد به قند شرايطي واقعي است.در حقيقت، پژوهش هاي علمي نشان داده اند که اعتياد به قند حتي با اعتياد به کوکائين قابل مقايسه است.جاي شگفتي نيست که مردم در دنياي امروز به قند معتاد شده اند زيرا اين ماده تقريبا در هر جايي وجود دارد. قند حتي در محصولاتي که حتي شايد فکرش را هم نمي کنيد مانند ماست، سس گوجه فرنگي و پروتئين بارها نيز وجود دارد. براي حفظ سلامت، انرژي پايدار، وزن، سلامت شناختي و تعادل هورموني، سطوح قند خون بايد در طول روز متعادل باشد. اما اگر بيش از اندازه خوراکي هاي شيرين مانند انواع مختلف کيک و شيريني، نوشابه هاي گازدار و يا قهوه به همراه شکر مصرف مي کنيد، تحقق اين شرايط غير ممکن مي شود. در اين شرايط رژيم غذايي شما موجب احساس خستگي و گرسنگي مداوم مي شود و هورمون ها بيش از اندازه فعال هستند.

به گزارش عصر ايران به نقل از "آبزرور"، مصرف بيش از اندازه قند پالايش شده مي تواند موجب افزايش وزن شود و اين حقيقتي آشکار به نظر مي رسد، اما آيا تاکنون درباره اثر آن بر سلامت هورموني خود فکر کرده ايد؟ مصرف بيش از حد قند پالايش شده موجب سردرد، مشکلات گوارشي، علائم سندرم پيش از قاعدگي، گرفتگي هاي عضلاني، آکنه، مغز مه آلود و بسياري موارد ديگر مي شود.اعتياد به قند شرايطي واقعي است. در حقيقت، پژوهش هاي علمي نشان داده اند که اعتياد به قند حتي با اعتياد به کوکائين قابل مقايسه است. علائم ترک، هوس هاي غذايي و رفتار عودکننده افرادي که به قند اعتياد دارند، مشابه با شرايط اعتياد به يک ماده مخدر است. يک فرد عادي در آمريکا روزانه 82 گرم قند معادل با 19.5 قاشق چايخوري مصرف مي کند، از اين رو اعتياد به اين ماده چندان عجيب نيست. اين در شرايطي است که اثرات قند بر سلامت انسان فاجعه‌بار است.بدن انسان از قند (به شکل گلوکز) براي افزايش سريع انرژي استفاده مي کند. اجداد ما از اين افزايش ناگهاني انرژي براي انجام کارهايي مانند فرار از حيوانات وحشي استفاده مي کردند.

در آن دوران قند تنها در قالب ميوه ها و توت ها يافت مي شد و همچنين ميزان مصرف آنها زياد نبود. اما در دنياي مدرن، مردم براي صبحانه، ناهار، شام و دسر به اشکال مختلف از قند استفاده مي کنند.

زماني که قند مصرف مي کنيم چه اتفاقي در بدن رخ مي دهد؟

زماني که کربوهيدارت هاي ساده يا قند پالايش شده را مصرف مي کنيم، اين غذاها قند خون ما را افزايش مي دهند زيرا هيچ ماده مغذي يا فيبري در آنها براي کمک به گوارش آهسته وجود ندارد. انسولين، هورموني که قند خون را تنظيم مي کند، هرچه بيشتر ترشح مي شود تا قند خون اضافي را پاکسازي کند. طي مدت زمان کوتاهي، قند خون ما به همان سرعت که افزايش يافته بود، افت مي کند که موجب شکل گيري هوس هاي غذايي براي مصرف قند و کربوهيدارت بيشتر مي شود. اگر به مصرف قندهاي پالايش شده ادامه دهيم، اين چرخه باطل نيز همچنان ادامه مي يابد.

زماني که قند خون به سرعت و ناگهان افزايش مي يابد، انسولين در جريان خون ترشح مي شود. با گذشت زمان، قند خون ممکن است ديگر به انسولين واکنش نشان ندهد. به دليل اين که انسولين به طور مداوم در جريان خون وجود دارد، مقاومت به انسولين شکل گرفته و قندها ديگر از جريان خون خارج نمي شوند. اين شرايط مي تواند به ديابت، مغز مه آلود، خستگي، گرسنگي مداوم و افسردگي منجر شود.

اگر ظرفيت سلول هاي بدن انسان براي پذيرش قند تکميل شود و ديگر قادر به ذخيره قند نباشند، انسولين قند اضافه را به کبد انتقال مي دهد و در آنجا به عنوان گليکوژن ذخيره مي شود. زماني که انبار گليکوژن کبد پر شود، ميزان مازاد به عنوان اسيدهاي چرب و تري گليسيريد در بافت هاي بدن ذخيره مي شود و روند افزايش وزن را تجربه خواهيد کرد.

و اين تمام داستان نيست. پس از مصرف قند، سيستم ايمني بدن انسان براي چند ساعت دچار افت عملکرد مي شود، از اين رو شما هرچه بيشتر مستعد ابتلا به بيماري ها مانند سرماخوردگي هستيد. همچنين، قند پالايش شده به غدد آدرنال که وظيفه تنظيم سطوح کورتيزول، هورمون استرس، و آلدوسترون، هورمون تنظيم کننده فشار خون، را بر عهده دارند و غده تيروئيد که هورمون هاي تنظيم کننده سوخت و ساز، عملکرد شناختي و دماي بدن را ترشح مي کند، استرس بيشتري وارد مي کند. سطوح کورتيزول اغلب با افزايش سطوح قند خون بيشتر مي شود که به معناي کاهش توانايي ما در مديريت سطوح استرس و افزايش احتمال احساس خستگي و اضطراب است.


 خبر 

 در دومين كنفراس ملي توسعه پايدار سلامت؛

تجليل از دكتر عليرضا مصداقي نيا استاد پيشكسوت حوزه بهداشت

برديا سيفي-روز گذشته در سالن همايش ستاد مركزي دانشگاه علوم پزشكي تهران همزمان با برگزاري دومين كنفراس ملي توسعه پايدار سلامت از دكتر عيرضا مصداقي نيا با حضور دكتر ايرج حريرچي قائم مقام وزير بهداشت و دكتر كريمي رئيس دانشگاه علوم پزشكي تهران به پاس خدمات علمي ايشان به عرصه علمي كشور تجليل شد.در كارنامه دكتر عليرضا مصداقي نيا استاد تمام دانشگاه علوم پزشکي تهران، رياست پژوهشکده محيط زيست، بنيانگذار انجمن علمي بهداشت محيط ايران، ديده مي شود.در ابتداي مراسم دکتر اکبري ساري با خوش آمد گويي از مدعوين و تشريح برنامه کنفرانس و تقدير ازدکتر مصداقي نيا، اظهار اميدواري کرد که برگزاري اين کنفرانس بتواند به توسعه سلامت پايدار کمک شاياني کند.

در اين كنفراس دكتر ايرج حريرچي معاون كل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي ضمن تشكر از خدمات علمي دكتر مصداقي نيا ،گفت براي بهبود حوزه سلامت مردم بايد درآمد سرانه مردم كه هم اكنون 4800دلار است به 15 هزار دلار افزايش پيدا كند .وي گفت با توجه به اين كه در 3 دهه اخير در حوزه سلامت پيشرفتهاي چشمگيري از قبيل افزايش سن اميد به زندگي و كاهش نرخ مرگ ومير در كودكان را داشته ايم ،اما نسبت به كشورهاي منطقه امرو(کشورهاي منطقه مديترانه شرقي شامل کشورهايي مانند ترکيه، سوريه، اردن، عراق، پاکستان ،عربستان سعودي)شاخص هاي سلامت در وضعيت خوبي نيست.

سخنگوي وزارت بهداشت گفت اكنون ديگر بيشتر بيماريها و مرگ مير مربوط به بيماريهاي واگير دار نيست و اكثر مرگ و مير به علت بيماريهاي غير واگير است كه در صدر اين مرگ و مير ها بيماريهاي قلبي و عروقي قرار دارند .ايشان در اين زمينه خاطر نشان كردند كه 59.4 درصد مردم چاق هستند يا اضافه وزن دارند كه 55 درصد کل سرطان زنان، 24 درصد کل سرطان مردان و 50 درصد کل سرطان افراد زير 65 سال با چاقي و اضافه وزن مرتبط است.

اين جراح متخصص سرطان افزود، 40 درصد سرطان ها قابل پيشگيري و همچنين 40 درصد سرطان ها نيز قابل درمان هستند البته به شرطي كه روزانه 5 وعده سبزي خورده شود،سيگار نكشند و در محيط هاي كه داراي تششعات و هواي آلوده است زندگي نكنند.

در ادامه اين مراسم دکتر مصداقي نيا به ايراد سخنراني پرداخت و ضمن تشکر از روسا و اساتيد و حضار و سخنرانان گفت، 29 سال مسئوليت در يک موسسه آکادميک مي تواند خستگي داشته باشد ولي کسب موفقيت ها مي تواند کمکي به اساتيد و پيشکسوتان و پرسنل و دانشجويان باشد.


 خبرپزشكي 

 محققان دانشگاه هنگ گنگ پي بردند؛

داروي پوکي استخوان براي سلامت قلب مفيد است

محققان پي بردند داروي پوکي استخوان "آلندرونات" با کاهش ريسک مرگ ناشي از مشکلات قلبي-عروقي، حمله قلبي و سکته مرتبط است.

به گزارش مهر، در اين مطالعه، بيماراني که از سال 2005 تا 2013 دچار شکستگي لگن شده بودند تا اواخر سال 2016 تحت نظر قرار گرفتند. در بين 34,991 بيمار، 4602 نفر (13 درصد) در طول مدت بررسي تحت درمان پوکي استخوان قرار گرفتند.محققان مشاهده کردند مصرف دارو آلندرونات با کاهش 67 درصدي ريسک مرگ ناشي از بيماري قلب و عروق و 45 درصد ريسک کمتر حمله قلبي در طول مدت يک سال بعد مرتبط بود. همچنين ريسک سکته در مدت 5 سال تا 18 درصد و در مدت 10 سال 17 درصد کاهش يافت. اين تاثيرات حفاظتي در مورد ساير گروه درماني پوکي استخوان مشاهده نشد.«چينگ لانگ چونگ»، سرپرست تيم تحقيق از دانشگاه هنگ گنگ، در اين باره مي گويد: «يافته هاي ما نشان مي دهد که دارو آلندرونات داراي نقش حفاظتي از قلب و عروق در بيماران دچار شکستگي لگن است.»محققان عنوان مي کنند پزشکان بايد تجويز داروي آلندرونات يا ساير بيسفسفونات هاي حاوي نيتروژن را در مورد بيماران دچار شکستگي لگن بلافاصله بعد از شکستگي شان در نظر بگيرند. چراکه اين داروها نه تنها براي استخوان ها مفيد است بلکه براي سلامت قلب هم خوب است.

روشي جديد براي تشخيص بيماري‌هاي چشمي

دانشمندان روش جديدي براي تشخيص بيماري‌هاي چشمي مانند دژنراسيون ماکولا مرتبط با سن را با تطبيق تکنيک‌هاي تشخيص الگو که براي ارزيابي تصاوير ماهواره‌اي استفاده مي‌شود، طراحي کردند.به گزارش ايسنا و به نقل از مديکال، محققان مرکز بهداشت چشم در UNSW سيدني با تطبيق تکنيک‌هاي تشخيص الگو که براي ارزيابي تصاوير ماهواره‌اي مورد استفاده قرار مي‌گيرند، رويکرد جديدي براي طبقه‌بندي و تشخيص بيماري‌هاي چشمي مانند دژنراسيون ماکولا مرتبط با سن ايجاد کرده‌اند.اين ابزار ترکيبي از نتايج چندين تکنيک تصويربرداري چشم حاصل شده است و قابليت شناسايي علائم دژنراسيون ماکولا را دارد.محقق اين تحقيق Angelica Ly اظهار کرد: ميزان اطلاعات مربوط به تصويربرداري تشخيصي که به طور معمول در اختيار پزشکان قرار مي‌گيرد، به طور قابل ملاحظه‌اي در دهه گذشته افزايش يافته و در نتيجه اطلاعات بي‌شماري ايجاد کرده است. به همين دليل براي از دست ندادن اطلاعات ما به يک روش ساده‌تر براي پردازش تمام اطلاعات و اطمينان از نشانه‌هاي کليدي نياز داريم.وي گفت: روش ما با 91 درصد موفقيت براي شناسايي مشکلات چشمي از جمله دژنراسيون ماکولا مربوط به سن ارائه شده است.

در بيماري‌هاي چشمي شناسايي اوليه و دقيق براي جلوگيري از نابينايي ضروري است. با اين حال شناسايي بسياري از نشانه‌هاي اوليه دژنراسيون ماکولا مربوط به سن دشوار است و ممکن است علائم حدود 25 درصد بيماران مبتلا به بيماري زودرس يا متوسط، تشخيص داده نشود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي