جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5847


حداکثر مدت تحصيل دانشجويان مشمول اعلام شد


تاکيد وزير علوم بر بهره‌مندي از ظرفيت خيرين آموزش عالي در خارج از كشور


خبرنامه


ميز خبر


 حداکثر مدت تحصيل دانشجويان مشمول اعلام شد 

 
حداکثر مدت تحصيل دانشجويان مشمول مقاطع کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري اعلام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، حداکثر مدت تحصيل دانشجويان مشمول براي مقطع کارشناسي 5 سال، دانشجويان مشمول براي مقطع کارشناسي ارشد 3 سال و دانشجويان مشمول براي دکتري تخصصي 6 سال اعلام شده است.

با توجه به نکات ذيل وضعيت تحصيلي دانشجويان بايد سالانه به سازمان وظيفه عمومي ناجا گزارش شود.

1- درصورت انتقال دانشجوبه دانشگاه ديگر، نيازي به درخواست معافيت تحصيلي نيست، ليکن انتقال بايد به سازمان وظيفه عمومي اعلام شود و دانشجو موظف است در سنوات تعيين شده، تحصيل را به اتمام رساند.

2- درخواست افزايش سنوات تحصيلي مشروط به امکان اتمام تحصيل در مدت ارفاقي بايد قبل از اتمام سنوات به تصويب کميسيون موارد خاص رسيده و به سازمان وظيفه عمومي محل استقرار دانشگاه اعلام شود.درصورت فراغت، اخراج، ترک تحصيل يا انصراف از تحصيل مراتب طي نامه اي با درج مشخصات و شماره ملي مشمول و تاريخ فراغت، اخراج، انصراف، ترک تحصيل، ظرف مدت 20 روزبه سازمان وظيفه عمومي شهرستان محل استقرار دانشگاه اعلام شود.


 تاکيد وزير علوم بر بهره‌مندي از ظرفيت خيرين آموزش عالي در خارج از كشور 

 وزير علوم گفت: براي استفاده ازظرفيت هموطنان خير مقيم خارج از کشور در عرصه آموزش عالي بايد برنامه‌ريزي مناسبي صورت گيرد.به گزارش وزارت علوم، منصور غلامي، وزير علوم، تحقيقات و فناوري در نشست با جمعي از خيرين حامي علم و فناوري با تاکيد بر لزوم بهره‌مندي ازظرفيت هموطنان خير مقيم خارج از کشور گفت: در اين خصوص بايد برنامه‎‏ريزي مناسبي صورت گيرد تا بتوانيم به صورتي منسجم و در قالبي خارج از ارتباطات دولتي از کمکها و مساعدتهاي آنان بهره‎مند شويم.

وي با قدرداني از فعاليت وزراي قبلي درخصوص ارتباط مستمر با خيرين حامي علم و فناوري اظهار داشت: در اين دوره نيز اين فعاليت‌ها به صورت گسترده و با سازماندهي وسيع‌تر ادامه خواهد داشت.

وزير علوم با تقدير از خيرين آموزش عالي که همگي خواهان گسترش علم و فناوري در کشور هستند، اظهار داشت: در برخي از دانشگاه‌ها بنياد خيرين آموزش عالي تاسيس شده و سعي دارند به عنوان هسته‌هاي محلي در دانشگاه‌ها موارد مساعدت خيرين را بررسي و اجرا کنند و ستاد خيرين آموزش عالي وزارت علوم هم موظف است اين هسته‌هاي دانشگاهي را به صورت يک شبکه منسجم مورد حمايت قرار دهد.

غلامي با بيان اينکه يکي از کمک‌هاي مهم و تاثيرگذار خيرين در بخش ساخت و سازهاي دانشگاهي، انجام پنجاه درصدي اين نوع از ساخت و سازها است، گفت: نشست‌ها با خيرين بزرگوار آموزش عالي بايد به صورت مستمر برگزار و مباحث و پيشنهادات مطرح شده در اين نشست‌ها به صورت کارشناسي پيگيري شود


 خبرنامه 

 معرفي 10 کشور جهان که بيش‌ترين تعداد دانشگاه را دارند

دانشگاه‌ها ستون اصلي نهاد آموزش عالي کشور هستند. در زمان‌هاي گذشته، تنها دو دانشگاه در يک کشور وجود داشت و دانشگاه‌ها مکاني براي دستيابي به زندگي بهتر تلقي مي‌شد اما اکنون، هر شهر بزرگ دنيا داراي دهها دانشگاه است که آنها را مکاني براي جذب دانشجويان از سراسر جهان ساخته‌اند.

به گزارش ايسنا، گفته مي‌شود که قديمي‌ترين نهادي که به دانشگاه‌هاي امروزي شباهت بيشتري داشت، حدود شش و نيم سده پس از برپايي آکادمي افلاطون که در باغ آکادامه و دره آکادموس آتن گشايش يافت، فعاليت مي‌کرد.

دانشگاه‌ها ويژگي‌هاي متمايز ديگري نسبت به کالج‌ها و موسسات کوچکتر دارند و آن اين است که دانشگاه‌ها بيشتر تحقيق محور هستند و با اکتشاف‌ها و روش‌ها به نهاد آموزشي کمکي بسيار مي‌کنند.بيش از 26 هزار دانشگاه در سراسر دنيا وجود دارد. در اين مقاله به بررسي 10 کشور جهان که بيشترين تعداد دانشگاه را دارند، پرداخته‌ايم.

- اندونزي

کشور اندونزي يکي از پيشرفته‌ترين جوامع مسلمان جهان در زمينه تحصيلات دانشگاهي شناخته شده است. دانشگاه‌هايي مانند "دانشگاه اندونزي"، "دانشگاه باندونگ" و "دانشگاه گادجا مادا" در رتبه‌بندي جهاني کيو.اس 500 دانشگاه برتر قرار دارند. همچنين 3 دانشگاه اندونزي نيز در ليست 1000 دانشگاه برتر قرار دارند. اندونزي در مجموع داراي 487 دانشگاه است.

- فرانسه

دانشگاه‌هاي کشور فرانسه در طول چندين قرن داراي استانداردهاي دانشگاهي بوده‌اند. در حال حاضر، فرانسه داراي 39 دانشگاه در رتبه‌بندي جهاني 1000 دانشگاه برتر است و در ليست 400 دانشگاه برتر نيز رتبه 17 و "دانشگاه اِکول پلي‌تکنيک"(Ecole Polytechnique) و "دانشگاه اکول نرمال سوپريور"(Ecole Normale Supérieure) به ترتيب رتبه 53 و 33 را در ليست 100 دانشگاه برتر به خود اختصاص داده است و جاي تعجب نيست که فرانسه از لحاظ توان نظام دانشگاهي خود در رتبه ششم جهان قرار گرفته است. اين کشور 562 دانشگاه دارد.

-مکزيک

مکزيک يکي از بهترين کشورها براي تحصيلات دانشگاهي است. از سراسر آمريکاي جنوبي و حتي آمريکاي شمالي براي تحصيل به شهرهايي مانند مکزيکو سيتي و گوادالاخارا مي‌آيند. در ميان 1000دانشگاه برتر ، کشور مکزيک داراي هشت دانشگاه است و "دانشگاه مستقل ملي مکزيک"(UNAM) به عنوان يکي از دانشگاه‌هاي برتر دنيا در رتبه 128 رتبه‌بندي جهاني است. کشور مکزيک با 121 ميليون و 736 هزار و 809 نفر جمعيت، 931 دانشگاه دارد که 6 دانشگاه اين کشور در رتبه‌بندي 1000 دانشگاه برتر قرار دارند.

- ژاپن

ژاپن از قرن بيستم تاکنون بر سيستم آموزشي پيشرفته تأکيد کرده است و برخي از دانشگاه‌هاي برتر دنيا در شهرهايي مانند توکيو، اوساکا، ناگويا، کيوتو قرار دارند. ژاپن در رتبه دهم از رتبه‌بندي جهاني دانشگاه‌هاي کيو.اس قرار دارد و و در رتبه‌بندي 100 دانشگاه برتر، داراي پنج دانشگاه برتر است. کشور ژاپن با 126 ميليون و 760 هزار نفر جمعيت، 985 دانشگاه دارد.

- روسيه

کشور روسيه داراي بيش از 1300 دانشگاه است که اين دانشگاه‌ها از سراسر جهان دانشجو مي‌پذيرند. در رتبه‌بندي 100 دانشگاه برتر ، "دانشگاه دولتي لومونُسُـف مسکو" (Lomonosov Moscow University) و در رتبه‌بندي 250 دانشگاه برتر، "دانشگاه دولتي نووسيبيرسک" (Novosibirsk State University) قرار دارند. روسيه 1306 دانشگاه دارد و يک دانشگاه روسيه در رتبه‌بندي 500 دانشگاه برتر وجود دارند.

- برزيل

برزيل بزرگترين کشور آمريکاي جنوبي است. از نظر توان نظام دانشگاهي برزيل در رتبه 22 قرار دارد. برزيل با 1507 دانشگاه در ليست رتبه‌بندي 500 دانشگاه جهان، 7 دانشگاه برزيل در ليست قرار دارند و در ليست 100 دانشگاه برتر ، تنها يک دانشگاه اين کشور وجود دارد.

- چين

از نظر توان نظام دانشگاهي، چين در رتبه هشتم قرار دارد. چندين دانشگاه برتر دنيا در چين هستند. اما جاذبه تحصيلي چين به اندازه کشورهايي مانند ايالات متحده آمريکا، آلمان، انگلستان، کانادا و استراليا بالا نيست. در رتبه‌بندي 100 دانشگاه برتر، چين پنج دانشگاه برتر دارد که "دانشگاه چينهوا"(Tsinghua University) رتبه 25 اين ليست و دانشگاه فودان رتبه 40 اين ليست را به خود اختصاص داده‌اند. چين داراي 2310 دانشگاه است.

-ايران

در سراسر خاورميانه و کشورهاي آسيايي، ايران به عنوان مرکز تحصيلات عالي شناخته شده است. ايران فرهنگي منحصر به فرد و غني دارد و "دانشگاه تهران" و "دانشگاه علم و صنعت" ايران در رتبه‌بندي جهاني دانشگاههاي کيو.اس قرار دارند. در رتبه‌بندي 500 دانشگاه برتر ايران يک دانشگاه(دانشگاه تهران) و در رتبه‌بندي 1000 دانشگاه برتر، ايران 8 دانشگاه(تهران، علوم پزشکي تهران، صنعتي شريف، اميرکبير، تربيت مدرس، صنعتي اصفهان، علم و صنعت و فردوسي مشهد) حضور دارند. کشور ايران با بيش از 80 ميليون نفر جمعيت داراي 2569 واحد دانشگاهي(دولتي و غيردولتي) است.

- آمريکا

ايالت متحده آمريکا از نظر استاندارد آموزشي در رتبه يک جهان قرار دارد و تنها کشوري است که داراي بيشترين تعداد دانشگاه در رتبه‌بندي‌هاي 1000 و 500 و 100 و 50 و 10 و 5 دانشگاه برتر در جهان است. 4 دانشگاه برتر جهان يعني "دانشگاه ام‌آي‌تي" (MIT) ، "دانشگاه هاروارد"، "دانشگاه استنفورد" و "دانشگاه فناوري کاليفرنيا " در آمريکا قرار دارند. ايالات متحده با داشتن 50 ايالت داراي جامعترين سيستم آموزشي است. آمريکا در مجموع 3281 دانشگاه دارد. در رتبه‌بندي 100 دانشگاه برتر، آمريکا رتبه 61، در رتبه‌بندي 200 دانشگاه برتر رتبه‌ي 92، در رتبه‌بندي 500 دانشگاه برتر آمريکا رتبه167 و در رتبه‌بندي 1000 دانشگاه برتر اين کشور رتبه 274 را به خود اختصاص داده است.

-هند

در ليست توانمندي نظام آموزش عالي، هند رتبه 24 را به خود اختصاص داده است و به دليل اينکه هند 1.3 ميليارد نفر جمعيت دارد، اين کشور دانشگاه‌هاي زيادي ساخته است. اگرچه تعداد زيادي از دانشگاه‌هاي هند در رتبه‌بندي 1000 دانشگاه برتر نيستند اما بخش فناوري اطلاعات آموزش و پرورش هند، يکي از بهترين‌ها در جهان محسوب مي‌شود. در رتبه‌بندي 200 دانشگاه برتر، "موسسه فناوري دهلي و بمبئي" هند قرار دارند. هند در مجموع 4004 دانشگاه دارد و تنها 7 دانشگاه هند در رتبه‌بندي 1000 دانشگاه برتر هستند.


 ميز خبر 

 با اعلام نتايج اوليه؛

آغاز انتخاب رشته آزمون كارشناسي ارشد از شنبه

نتيجه اوليه آزمون ورودي دوره‎هاي کارشناسي ارشد سال 97 ديروز چهارشنبه 9 خرداد 97 به صورت کارنامه منتشر شد.

آن دسته از داوطلباني که براساس کارنامه اعلام نتيجه، مجاز به انتخاب رشته در آزمون شوند، ضرورت دارد بر اساس مفاد اطلاعيه‏‎اي که همزمان با انتشار کارنامه 9 خرداد منتشر شده، لازم است در زمان مقرر براي انتخاب رشته اقدام کنند.

دفترچه انتخاب رشته‎هاي تحصيلي (دفترچه شماره 2) امروز پنجشنبه 10 خرداد ماه 97 منتشر مي‎شود.

آن دسته از داوطلباني که براساس کارنامه اعلام نتيجه، مجاز به انتخاب رشته در آزمون شوند و علاقمند به انتخاب رشته‎هاي دانشگاه آزاد باشند نيز ، ضرورت دارد براي اطلاع از نحوه انتخاب رشته دانشگاه آزاد، به سايت سنجش و پذيرش دانشگاه آزاد مراجعه کنند و براساس ضوابط اين دانشگاه نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.

زمان انتخاب رشته

داوطلبان مجاز مي‎‏توانند از روز شنبه 12 خرداد تا روز شنبه 19 خرداد 97 براي انتخاب 100 کدرشته از ميان کدرشته‌هاي امتحاني مجاز خود اقدام کنند.

ظرفيت پذيرش در آزمون کارشناسي ارشد سال 97 دانشگاهها و موسسات آموزش عالي به جز دانشگاه آزاد اسلامي 154 هزار و 383 نفر است.

همکاري دانشگاه‌ علوم پزشکي تهران با يک دانشگاه ژاپني

تفاهم‌نامه همکاري دانشگاه‌هاي علوم پزشکي تهران و «جونتندو» ژاپن عملياتي مي‌شود.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکي تهران، دکتر نادر رياحي عالم رابط دانشگاه علوم پزشکي تهران و دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي کشور ژاپن از تلاش براي توسعه ارتباطات آموزشي و پژوهشي با دانشگاه‌هاي اين کشور خبر داد و به عنوان گام نخست همکاري‌ها، به عملياتي کردن تفاهم‌نامه با دانشگاه Juntendo اشاره کرد.

وي گفت: کارشناسي و انجام مطالعات در زمينه آموزش عالي ژاپن، شناسايي زمينه‌ها و پتانسيل‌هاي تعاملات دانشگاهي با اين کشور، تسهيل همکاري واحدهاي مختلف دانشگاه علوم پزشکي تهران با واحدهاي مشابه در کشور ژاپن، ارائه پيشنهادات همکاري در حوزه‌هاي مختلف آموزش، پژوهش و خدمات، پيگيري تفاهم‌نامه‌هاي منعقد شده از اهم فعاليت‌هاي تعريف شده است.

استفاده از توانمندي‌هاي دانش‌آموختگان کشور ژاپن

رياحي با اشاره به اينکه در مرحله نخست اجرايي کردن فعاليت‌هاي تعريف شده استفاده از توانمندي‌هاي دانش‌آموختگان کشور ژاپن مورد توجه قرار دارد، اظهار داشت: به همين منظور فهرستي از فارغ‌التحصيلان دانشگاه‌هاي ژاپن و همچنين اساتيدي که دوره‌هاي فرصت مطالعاتي خود را در اين کشور گذرانده‌اند، گردآوري خواهد شد.

وي با بيان اينکه مقرر شده از رايزن فرهنگي سفارت ژاپن در ايران جهت معرفي توانمندي‌هاي متقابل دانشگاه علوم پزشکي تهران و دانشگاه‌هاي کشور ژاپن دعوت به عمل آيد، گفت: استفاده از امکانات و دوره‌هاي انجمن و سازمان توسعه بين‌المللي ژاپن (JICA) جهت بهبود تحقيقات و به اشتراک گذاشتن دانش در مواجهه با توسعه سريع جهاني‌سازي و افزايش همکاري‌هاي بين‌المللي و بهره‌مندي از دوره‌هاي JSPS انجمن و سازمان ارتقاء و پيشرفت علوم ژاپن در زمينه انجام و پشتيباني از تحقيقات مشترک بين‌المللي با دانشگاه‌هاي اين کشور نيز در دستور کار قرار دارد.

برخي محورهاي همكاري

رابط دانشگاه علوم پزشکي تهران و دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي کشور ژاپن افزود: برگزاري کنفرانسهاي علمي مشترک بين دانشگاهي در زمينه‌هاي نوين بهداشت و درمان، فراهم کردن زمينه‌ها و شرايط عملياتي کردن تبادل اساتيد و دانشجويان، استفاده از تجارب کشور ژاپن در زمينه‌هاي استانداردسازي محصولات علمي- پژوهشي، کمک به ايجاد آزمايشگاه‌هاي استاندارد در سطح دانشگاه، ارتباط با صنعت و افزايش کارايي مراکز تحقيقاتي و ايجاد و فعال‌سازي شرکت‌هاي دانش بنيان به عنوان ديگر عرصه‌هاي همکاري مورد توجه خواهد بود.

رياحي عالم از عقد تفاهم‌نامه همکارهاي مشترک دانشگاه علوم پزشکي تهران و Juntendo ژاپن با همکاري دو عضو هيئت‌علمي دانشگاه به عنوان نمونه‌اي موفق از ارتباط و برقراري تبادلات علمي با اين کشور ياد کرد.

ثبت‎نام بيش از 9 هزار نفر در دوره کارداني بدون آزمون

مشاور عالي سازمان سنجش با اشاره به پذيرش بدون آزمون در کارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غيرانتفاعي، آمار ثبت‎نام در اين دوره را اعلام کرد.

حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: ثبت‎نام براي پذيرش در دوره هاي کارداني نظام جديد دانشگاه فني حرفه‏اي و موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي سال 97 که صرفا براساس سوابق تحصيلي (معدل کل ديپلم) صورت مي‏گيرد، از يکشنبه 6 خرداد 97 آغاز شده است. مهلت ثبت‎نام تا شنبه 12 خرداد ادامه دارد.وي افزود: ثبت‎نام از طريق سايت سازمان سنجش صورت مي گيرد. دفترچه راهنماي ثبت‎نام و انتخاب رشته در پذيرش دوره‏هاي کارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي- غيرانتفاعي سال 1397 شامل مقررات و ضوابط رشته‎هاي مربوطه از يکشنبه 6 خرداد در سايت سازمان سنجش منتشر شده است.مشاور عالي سازمان سنجش يادآور شد: داوطلبان واجد شرايط مي‏توانند منحصراً در يک رشته امتحاني متناسب با رشته تحصيلي ديپلم خود و براساس ضوابط مندرج در دفترچه راهنما، متقاضي ثبت‎نام شوند.

توکلي يادآور شد: تاکنون تعداد 9 هزار و 256 نفر در اين دوره‏ها ثبت‎نام کرده‏اند.وي گفت: با توجه به اينکه پرداخت هزينه ثبت‌نام منحصراً بصورت اينترنتي انجام مي‌گيرد، داوطلبان لازم است به وسيله کارت‌هاي بانکي عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونيکي آنها فعال است، با مراجعه به سايت سازمان سنجش و پرداخت مبلغ 220 هزار ريال (22 هزار تومان) به عنوان وجه ثبت‌نام شرکت در پذيرش اين دوره‏ها نسبت به ثبت‌نام و انتخاب رشته اقدام کنند.مشاور عالي سازمان سنجش اضافه کرد: چنانچه داوطلبي علاقه‏مند به شرکت در گزينش رشته‌هاي تحصيلي مؤسسات آموزش عالي غير دولتي – غيرانتفاعي است، لازم است که علاوه بر پرداخت مبلغ ثبت‌نام نسبت به پرداخت مبلغ 55 هزار ريال (5 هزار و 500 تومان) ديگر نيز براي دوره‌هاي مذکور اقدام کند.مشاور عالي سازمان سنجش گفت: با توجه به اينکه مقرر شده است که در مراحل مختلف فرآيند اين پذيرش، خدماتي از طريق پيام کوتاه به داوطلبان ارائه شود، داوطلباني که تمايل به استفاده از خدمات پيام کوتاه دارند، با انتخاب گزينه مربوط و پرداخت مبلغ 5 هزار ريال (500 تومان) به عنوان هزينه استفاده از خدمات پيام کوتاه، مي‌توانند از اين خدمات استفاده کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي