جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5847


چگونگي فروش نفت ايران پس از خروج آمريکا از برجام


لوک اويل روسيه طرح توسعه پروژه‌هاي گازي در ايران را متوقف کرد


معادلات انرژي


ميز خبر


 چگونگي فروش نفت ايران پس از خروج آمريکا از برجام 

 
چگونگي فروش نفت ايران و جايگزين کردن خريداران جديد پس از خروج آمريکا از برجام در جلسه کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با حضور وزير نفت بررسي شد.

به گزارش شانا، فريدون حسنوند، در تشريح نشست کميسيون انرژي مجلس شوراي اسللامي که با حضور بيژن زنگنه، وزير نفت برگزار شد، گفت: با توجه به خروج آمريکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و اعلام تحريم‌هاي جديد عليه کشور، به نوعي هدف تحريم‌هاي آمريکا نفت ايران و موضوع‌هاي مرتبط با آن است که کميسيون انرژي از روزهاي پيش از خروج آمريکا از برجام و پس از آن نشست‌هاي متعددي پيرامون اين موضوع برگزار کرده است.

وي با بيان اين‌که وزير نفت در اين نشست پيش‌بيني‌هاي لازم را در حوزه تحريم و تقابل با آن براي اعضاي کميسيون انرژي تشريح کرد، افزود: هدف آمريکا از تحريم‌ها، مقابله با نظام و فشار به مردم است.رئيس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: هر از چندگاهي موضوع تحريم چند شرکت و چند فرد مطرح مي‌شود که اين در واقع يک جنگ رواني براي مرعوب کردن مردم است.

حسنوند ادامه داد: بحث فروش نفت و جايگزين کردن خريداران جديد، يکي ديگر از موضوع‌هاي مورد بحث در جلسه کميسيون انرژي بود که در اين باره تمهيدات لازم انديشيده شده است.

توتال 60 روز براي مذاکره با آمريکا فرصت دارد

وزير نفت از فرصت 60 روزه شرکت فرانسوي توتال براي مذاکره با آمريکا خبر داد و گفت: کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي و وزارت نفت براي عبور از شرايط سخت کنوني کشور اتحاد نظر دارند.

بيژن زنگنه دستاورد نشست با کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي را تداوم همکاري‌ها و همفکري‌ها براي عبور از شرايط سخت کنوني عنوان کرد و افزود: وزارت نفت و کميسيون انرژي در اين زمينه داراي اتحاد نظر هستند.

وي از تشکيل کميته‌اي بين وزارت نفت و کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي به منظور عبور از وضع کنوني خبر داد و با بيان اين‌که توتال هم اکنون مشغول مذاکره با دولت آمريکا براي ماندن در طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبي است، تصريح کرد: توتال 60 روز فرصت دارد با دولت آمريکا مذاکره کند. دولت فرانسه نيز در اين 60 روز مي‌تواند با دولت آمريکا براي ماندن توتال در ايران مذاکراتي انجام دهد.وزير نفت با بيان اين‎که در صورت موافقت دولت آمريکا و مستثنا کردن توتال، اين شرکت در ايران مي‌ماند، اظهار کرد: در غير اين صورت، شرکت ملي نفت چين (سي‌ان‌پي‌سي) جايگزين توتال در اين پروژه مي‌شود.

براي جلوگيري از کاهش فروش نفت برنامه داريم

وزير نفت گفت: برنامه‌هايي براي فروش نفت داريم و تلاش مي‌کنيم با توجه به تجربه‌هايي که داريم، مانع کاهش صادرات نفت شويم.

بيژن زنگنه در حاشيه نشست هيئت دولت در جمع خبرنگاران، درباره فروش نفت در بازارهاي جهاني با توجه به تحولات اخير و خروج آمريکا از برجام اظهار کرد: اقدام‌هايي براي فروش نفت ايران انجام شده است، اما به دليل کارشکني آمريکا آن را اعلام نمي‌کنيم.وي درباره همکاري با اروپايي‌ها نيز اظهار کرد: توافق با اروپايي‌ها براي ما از نظر فروش نفت، بيمه، کشتيراني و دريافت پول اهميت دارد.

وزير نفت يادآور شد: با وجود اين‌که کمتر از يک سوم نفت ايران به اروپا صادر مي‌شود، اما کار با اروپا براي ايران داراي اهميت است.

وزير نفت درباره خروج توتال از طرح توسعه فاز 11 پارس جنوبي با بيان اين‌که توتال فرآيند خروج از ايران را اعلام کرده است که 60 روز طول مي‌کشد، افزود: 10 روز از زمان توتال براي دريافت مجوز از آمريکا گذشته است که البته احتمال اخذ مجوز زياد نيست.وي گفت: اگر توتال در پارس جنوبي نماند، جايگزين آن شرکت چيني است.


 لوک اويل روسيه طرح توسعه پروژه‌هاي گازي در ايران را متوقف کرد 

 يک منبع آگاه در کمپاني «لوک‌اويل» به «رويترز» خبر داد و گفت که با توجه به آخرين تحولات، فکر مي‌کنم خيلي زود است که برنامه‌هايمان را در مورد اير‌ان اعلام کنيم. در حال حاضر همه چيز را متوقف کرده‌ايم.

به گزارش ايلنا به نقل از «رويترز»، شرکت «لوک‌اويل» روسيه که دومين توليد کننده بزرگ نفت در روسيه است اعلام کرد که در حال حاضر به دليل تهديد تحريم‌هاي آمريکا عليه کمپاني‌ها تصميم ندارد بر اساس طرح‌هاي توسعه پروژه‌ها در ايران عمل کند.

بر اساس اين گزارش يک منبع آگاه در کمپاني «لوک‌اويل» به «رويترز» خبر داده و گفت: با توجه به آخرين تحولات، من فکر مي‌کنم خيلي زود است که برنامه‌هايمان را در مورد ايران اعلام کنيم. در حال حاضر همه چيز را متوقف کرده‌ايم.


 معادلات انرژي 

 آخرين جلسه دادگاه دکل گمشده نفتي هفته آينده برگزار مي‌شود

مديرعامل شرکت مهندسي و ساخت تاسيسات دريايي گفت: آخرين دفاع پرونده دکل گمشده هفته آينده خواهد بود و سپس راي صادر مي‌‍شود.

ابوالقاسم رحماني در گفت‌وگو با ايلنا، درباره آخرين اخبار از پرونده دکل گمشده نفتي اظهار داشت: اين پرونده در حال حاضر در ايران در حال پيگيري است، از چند نفر سوال و جواب شده، 10 جلسه دادگاه براي مدير عاملي که از او شکايت شده بود، برگزار شده و آخرين دفاع نيز هفته آينده خواهد بود و سپس راي صادر مي‌‍شود.

وي همچنين گفت: برخي از کساني که در اين معامله دخالت داشتند در خارج از کشور زندگي مي‌کنند بنابراين از طريق دادگاه انگلستان نيز شکايت کرديم و با يک کانون وکلا بنام ever shot در انگلستان قرارداد بستيم واز طريق آنها پرونده را پيگيري مي‌کنيم.

مديرعامل شرکت مهندسي و ساخت تاسيسات دريايي خاطرنشان کرد: کانون وکلاي طرف قرارداد ما در انگلستان قول داده که تا پايان 2018 نتيجه مشخص شود.

آغاز مطالعات زيرسطحي ميدان نفتي کپه‌داغ

رييس دانشگاه فردوسي مشهد از مطالعات اين دانشگاه در حوضه رسوبي کوپه‌داغ خبر داد و گفت‌: اين مطالعات به دنبال امضاي قرارداد همکاري با وزارت نفت اجرايي شده است.

دکتر محمد کافي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به امضاي قرارداد پژوهشي اکتشافات ميادين نفتي ميان وزارت نفت با دانشگاه فردوشي مشهد،‌ افزود: دانشگاه فردوسي مشهد قرارداد «توسعه فناوري‌ بهبود تصويرسازي زيرسطحي در اکتشافات منابع هيدروکربوري در حوضه رسوبي کوپه داغ» را با وزارت نفت منعقد کرده است.

وي ادامه داد: بر اين اساس ما اقدام به تهيه نقشه‌هاي زير سطحي و مطالعات زير سطحي در ميدان نفتي کپه داغ خواهيم کرد.

کافي، اضافه کرد: بر اين اساس دانشگاه فردوسي مشهد خود را تجهيز کرده است که در حوزه نفت و گاز در شرق کشور بتواند نيازهاي تخصصي و مشاوره‌اي وزارت نفت را جوابگو باشد.

رييس دانشگاه فردوسي مشهد با اشاره به سابقه 70 ساله اين دانشگاه در حوزه نفت و گاز، يادآور شد: دپارتمان‌هاي مختلف مرتبط با نفت همچون زمين‌شناسي، مهندسي صنايع و عمران در اين دانشگاه راه‌اندازي شده است؛ ولي تاکنون تحقيقات پراکنده‌اي در اين بخش‌ها اجرايي مي‌شد.

کافي اظهار کرد: با ايجاد پژوهشکده نفت و گاز در دانشگاه و امضاي اين قرارداد پژوهشي با وزارت نفت، متخصصان در اين پژوهشکده جمع شده‌اند تا بتوانند در حوزه‌هاي مرتبط به وزارت نفت خدماتي ارائه دهند.


 ميز خبر 

 مشکلات رانندگان نفتکش‌هاي حامل سوخت

سخنگوي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه ساري گفت: رانندگان نفتکش‌ها خالصانه به نظام خدمت مي‌کنند اما انتظارات آنها برآورده نشده است.

به گزارش ايرنا، عباس خليل پور در جمع خبرنگاران تصريح کرد: کمتر بودن حقوق بازنشستگان حاملان سوخت نسبت به ساير شغل‌ها و تعريف نشدن شغل رانندگان حمل سوخت در قانون مشاغل سخت و زيان‌آور به دليل حساس و استرس‌زا بودن نوع بار براي رانندگان و کندي اجراي طرح نوسازي و نبود زيرساخت و امکانات مناسب در جاده‌هاي کشور برخي مشکلات پيش رو نفتکش‌هاي حامل سوخت است.وي درباره انتشار برخي شايعات در مورد کمبود سوخت در تعدادي از شهرهاي استان مازندران اظهار کرد: شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه ساري هيچ مشکلي در خصوص تامين و عرضه سوخت در استان را ندارد و اعتراض صنفي برخي کاميون‌داران مربوط به چرخه توزيع سوخت در کشور نيست.

وي با اشاره به اين که رانندگان نفتکش‌ها از اقشار زحمتکش جامعه هستند و با وجود مشکلات صنفي، تمام همت خود را در سوخت رساني به موقع به مصرف کنندگان به کار مي گيرند، يادآور شد: در حال حاضر در حوزه عملياتي اين شرکت در مازندران به طور متوسطه در هفته جاري روزانه حدود 7 ميليون ليتر انواع فرآورده هاي نفتي در بين مصرف کنندگان و مجاري عرضه سوخت توزيع شد.

سخنگوي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي منطقه ساري خاطرنشان کرد: با توجه به ارائه برخي مشکلات از سوي انجمن صنفي کاميونداران درروزهاي گذشته در سطح کشور، تانکر داران طرف قرارداد شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه ساري، با توجه به دغدغه ها و مشکلات و مطالبات مشترک با صنف کاميونداران کشور با روحيه ايثار و جهادي ، صبورانه حتي براي يک لحظه چرخه سوخت رساني را قطع نکرده و مشغول خدمات رساني به مردم استان هستند.وي افزود: در حال حاضر روند عادي سوخت‌رساني در همه نقاط منطقه ساري با وجود ناملايمتي برخي سود جويان ادامه دارد.

خليل پور با بيان اين که رانندگان نفتکش سال‌ها با جاده‌ها مأنوس هستند و شريان حيات اقتصاد و صنعت و زيرمجموعه‌هاي مصرف کننده سوخت را در سکوت و تنهايي ياري مي‌رسانند، ادامه داد : در پي اتفاقات روزهاي اخير در ديگر استان ها، مدير و معاون فني و عملياتي شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه ساري با حضور در بين صنف رانندگان نفتکش منطقه ساري همچون سنوات گذشته جوياي مشکلات ودغدغه هاي آن‌ها شدند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي