جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5847

وزير جهاد کشاورزي مطرح کرد:
دلايل گراني گوشت


تهيه ليست کالاهاي غيرضروري براي حذف از سبد واردات


نهادهاي مالي


خبــر


تريبون


 وزير جهاد کشاورزي مطرح کرد:
 دلايل گراني گوشت 

 
وزير جهاد کشاورزي دلايل گراني گوشت قرمز را تشريح کرد و گفت: اعتراض کاميون داران در مبادي بندري تاثيراتي داشته، اما اين اقدام در بازار ميوه و سبزي چندان موثر نبوده است.به گزارش ايسنا، محمود حجتي وزير جهادکشاورزي در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران درباره خريد تضميني محصولات کشاورزي گفت: اکنون سهميه سطح توليد به مناطق داده شده است، اما به دليل مسائل اقليمي و زودتر گرم و سرد شدن برخي مناطق کشور، ممکن است همزمان محصول گوجه فرنگي از دو استان جيرفت - کهنوج و بندرعباس وارد بازار شود که موجب افت قيمت مي‌شود.

وزير جهاد کشاورزي خاطر نشان کرد: دولت براي حمايت از توليد کنندگان، خريد تضميني گوجه فرنگي و سيب زميني را در دستور کار دارد و تاکنون 8000 تن سيب زميني طرح استمرار در خارج از فصل توليد خريداري شده است.

افزايش تقاضا و سوءاستفاده عامل گراني گوشت

حجتي در ادامه درباره افزايش قيمت گوشت قرمز در بازار نيز اظهار کرد: کنترل قيمت ها در حيطه وظايف سازمان بازرسي و تعزيزات کشوري قرار دارد اما در بحث تامين بازار، تقاضا براي گوشت قرمز دام سبک به عرضه پيشي گرفته است.

وي اظهار کرد: عمده توليد گوشت دامي در کشور از طريق توليدکنندگاني همچون چوپانان عشاير و روستاييان رمه گردان صورت مي گيرد که به دليل کمبود ظرفيت مراتع و مشکلاتي که در تامين علوفه مواجه هستند؛ اين امر مشکلاتي را براي توليد و تامين دام سبک ايجاد کرده است.

وزير جهاد کشاورزي با تاکيد بر اينکه براي واردات گوشت منجمد هيچ مشکلي نداريم، تصريح کرد: آنچه که امکان پذير بوده، تجار در حد کشش بازارهاي آسياي ميانه آن را تامين و وارد مي‌کنند. براي واردات از مناطق دوردست به دليل طولاني بودن مسير، محصول بايد صرفا با هواپيما حمل شود که با توجه به تمهيداتي که در اين زمينه انجام شده الان اين اتفاق مي‌افتد. امروز شاهديم گوشت گرم گوسفندي استراليايي تامين و وارد مي شود اما قيمت تمام شده آن بالاست.

حجتي ادامه داد: به دليل اينکه ذائقه مردم به سمت مصرف گوشت گرم گوسفندي است که اين موضوع باعث شده در بحث عرضه و تقاضا مقداري کسري در بازار پيش بيايد.

وي اضافه کرد: علاوه بر مشکل کمبود توليد بخشي از گراني گوشت قرمز به سوء استفاده برخي در بازار برمي گردد که بايد توسط دستگاه هاي نظارتي کنترل شود.وزير جهاد کشاورزي گفت: تلاش داريم از کشورهاي مختلف گوشت گرم مورد نياز کشور را تامين و در فروشگاه هاي زنجيره اي و بازار عرضه کنيم تا بتواند در قيمت ها تاثير بگذارد.


 تهيه ليست کالاهاي غيرضروري براي حذف از سبد واردات 

 معاون سازمان توسعه تجارت گفت: اگر قرار باشد آمريکا به ايران سخت بگيرد و تحريم‌هاي جهاني شدت يابد، در سياست‌هاي تجاري تمهيدات و تصميمات جديدي اتخاذ مي‌شود که در اين راستا و بنا بر سناريوهاي بدبينانه، وزارت صنعت فهرستي از اقلام غيرضروري وارداتي آماده کرده که نيازي به واردات آنها وجود ندارد و مي‌توان با تشديد تحريم‌ها آنها را از سبد وارداتي کشور حذف کرد.

محمد رضا مودودي درگفت‌وگو با ايسنا، اظهارکرد: اگر قرار باشد تحريم‌هاي آمريکا به همراه تحريم هاي بين‌المللي ايران اجرايي و تشديد شوند، نياز است واردات و حتي در مواردي صادرات به گونه‌اي کنترل و مديريت شود که مانع از هدر رفت ارز شود و براي تامين موارد غيرضروري ارز مصرف نشود.وي در پاسخ به اين سوال که کدام کالاها در ليست مذکور قرار خواهند گرفت؟ آن را به آينده موکول کرد و گفت: اين اقلام توسط معاونت صنعتي و دستگاه‌هاي ذيربط تعيين و اعلام خواهند شد. اما قطعاً در اين فهرست اقلام ضروري، حساس و مواد اوليه واحدهاي توليدي و قطعات و ماشين‌آلات نيستند.معاون سازمان توسعه تجارت ايران در ادامه افزود: البته بايد اين نکته را در نظر داشت که طبق قوانين موجود در کشور، وزارت صنعت با استفاده از ابزارهايي محدود کنند همانند تعرفه و عوارض، بايد واردات را کنترل کند و اجازه ممنوعيت را ندارد، اما اين در شرايط عادي است و در شرايط فوق‌العاده، طبيعي است که بايد براساس مصلحت اقتصاد عمومي تصميم گرفت و مانع از آن شد که منابع ارزي کشور که خون رگ‌هاي اقتصادي هستند، براي مصارف غيرضروري از پيکره اقتصادي کشور خارج شود و مديريت واردات حداقل اقدامي است که دولت بايد انجام دهد. در شرايط خاصي مانند اعمال تحريم‌هاي سخت و فرساينده، ضرورت مديريت منابع ارزي بسيار اهميت دارد و لذا ممنوعيت واردات برخي اقلام هم محتمل است.

مودودي با تاکيد بر اينکه تاکنون هيچ کالايي مشمول اين محدوديت‌ها نشده است، اظهارکرد: در قالب مصوبات ارزي کشور که اخيرا ابلاغ شده شرايط به گونه‌اي در نظرگرفته شده که صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات خود را در راه‌هايي مانند واردات اقلام مورد نياز داخلي هزينه کنند. برهمين اساس نيز مي‌توان گفت که شرکت‌هاي واردکننده بيش از صادرکنندگان به دنبال ايجاد ارتباط با صادرکنندگان براي تأمين ارز آنها براي فعل واردات خود هستند؛ بنابراين صادرکنندگان بدون دغدغه و با قدرت به صادرات خود ادامه دهند و از اين فرصت پيش آمده، همچون دو ماه گذشته حداکثر بهره را ببرند.

معاون سازمان توسعه تجارت ايران در خاتمه يادآور شد: آمار آنلاين گمرک در اين دو ماهه نشان مي‌دهند که صادرات کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل 22 درصد رشد داشته است.


 نهادهاي مالي 

 شبکه گسترده بين الملل بانک ملي در خدمت تجارت خارجي کشور

بانک ملي - دکتر حسين زاده گفت : شبکه گسترده بين الملل بانک ملي ايران در خدمت تجارت خارجي کشور مديرعامل بانک ملي ايران در جلسه راهبردي واحدهاي خارج از کشور بانک اعلام کرد: شبکه گسترده بين الملل بانک ملي ايران در خدمت تجارت خارجي کشور قرار دارد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ، دکتر محمدرضا حسين زاده در دومين نشست کميته راهبردي واحدهاي خارج از کشور که با حضور اعضاي هيأت مديره، رؤساي واحدهاي خارج از کشور و ادارات کل بين الملل در خصوص بررسي آخرين وضعيت واحدهاي خارج از کشور بانک و تعاملات فضاي بين الملل و سياست هاي جديد ارزي تشکيل شد، اظهار کرد: پتانسيل و تجربه حضور ساليان طولاني بانک ملي ايران در نقاط مختلف خارج از کشور بايد موجب ايجاد فرصت ها براي توسعه و انتقال دانش در زمينه مسائل بانکداري بين الملل باشد و اين امر امکان پذير نيست مگر اينکه هماهنگي هاي لازم ميان واحدهاي خارج از کشور به صورت منسجم باقي بماند.

اقدامات عملي بانک سپه براي تحقق شعار حمايت از کالاي ايراني

بانک سپه - عضو هيئت مديره بانک سپه گفت: اين بانک با عرضه محصولات جديد تسهيلاتي گام هاي عملي براي تحقق شعار حمايت از کالاي ايراني برداشت.

به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع بانک سپه، دکتر سيد مهدي حسيني ضمن اعلام مطلب فوق، افزود: بانک سپه با طراحي و عرضه چهار محصول تسهيلاتي شامل: طرح هاي باران، قلب سفيد، بهين کارت و سرافرازان کمک به بخش هاي مختلف توليدي و تحريک بازار تقاضاي کالاهاي ايراني را همزمان مد نظر قرار داده است.وي ضمن تأکيد بر نقش مؤثر بانک ها در ايجاد ارتباط بين توليد کننده و مصرف کننده، تصريح کرد: بانک سپه با عرضه محصولات جديد سعي کرده است منابع مازاد و پس اندازهاي خرد مردم را جذب و در قالب تسهيلات ارزان قيمت با دوره بازپرداخت مناسب در اختيار مشتريان خرد خود قرار دهد. اين مهم با طراحي و اجراي تسهيلاتي باران مطمح نظر قرار گرفته است.

گشايش 4شعبه جديد بانک پارسيان

بانک پارسيان - با گشايش همزمان 3 شعبه بانک پارسيان در مناطق الهيه، رسالت و پيروزي کرمان و همچنين شعبه پادادشهر اهواز، در تاريخ يکم و دوم خردادماه، تعداد شعب بانک پارسيان به 337 شعبه رسيد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک پارسيان؛ گلاب زاده محقق، مورخ و کرمان شناس مشهورکرماني در آيين گشايش شعبه الهيه کرمان با اشاره به عملکرد بسيار خوب بانک پارسيان،گفت : بانکداري نوين با تاسيس بانک پارسيان پا به عرصه ظهورگذاشت و اين بانک توانسته است با مشتري مداري شايسته و ارايه خدمات نوين ،گام هاي موثري در مسير شکوفايي و رونق اقتصاد کشور بردارد.

تسهيلات بانک سينا براي کمک به توسعه اشتغال مناطق روستايي 3 استان غربي کشور

بانک سينا - بانک سينا در راستاي عمل به تعهدات در زمينه مسئوليتهاي اجتماعي، تسهيلات متعددي را براي توسعه اشتغال مناطق روستايي 3 استان غربي کشور مصوب کرده است.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک سينا در راستاي کمک به توسعه اشتغال در مناطق روستايي استانهاي کرمانشاه، همدان و ايلام تا 30 ارديبهشت ماه جاري تعداد 232 طرح به مبلغ 1300 ميليارد ريال تسهيلات با برآورد اشتغالزايي 2625 نفر مصوب شده است که از اين تعداد 138 مورد به مبلغ 640 ميليارد ريال به مرحله انعقاد قرارداد رسيده است.

پيشرفت 30درصدي پروژه احداث مدرسه بانک تجارت در بجنورد

بانک تجارت - بانک تجارت در راستاي ايفاي مسئوليتهاي اجتماعي خود و توسعه فضاهاي آموزشي اقدام به ساخت مدرسه 4 کلاسه در روستاي ارکان از توابع شهرستان بجنورد کرده است . به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت هزينه ساخت اين مدرسه بيش از 2 ميليارد ريال است که منابع آن از محل بودجه خريد هداياي تبليغاتي بانک تامين مي شود . با توجه به پيشرفت 30 درصدي پروژه، تا شروع سال تحصيلي جديد به بهره برداري مي رسد.

عضو شوراي اسلامي شهر يزد:

بانک شهر از پايه هاي استوار توسعه شهري است

بانک شهر - عضو شوراي اسلامي شهر يزد با بيان اينکه بانک شهر يکي از پايه هاي استوار توسعه شهري محسوب مي شود،گفت: ملموس بودن حضور بانک شهر در ارتقاي سطح کيفي زندگي در شهرها، موجب جلب رضايت شهروندان شده است.

به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، محسن ابوترابي با بيان اين مطلب گفت: امروزه اين بانک يکي از پايه‌ها و ارکان استوار توسعه شهري در بخش هاي مختلف به شمار مي رود و در شرايط کنوني حضور و فعاليت بانک شهر در ساخت و ساز پروژه هاي شهري و ارتقاي زيرساخت ها به حدي بوده که باعث شده اين روند سرعت چشمگيري يابد.


 خبــر 

 برقراري قطارهاي فوق‌العاده براي حضور در مراسم ارتحال امام

معاون مسافري راه‌آهن گفت: چهار قطار فوق‌العاده رفت و برگشت در مسيرهاي تهران - مشهد و تهران - قم براي حضور مردم در مراسم ارتحال حضرت امام خميني (ره) برقرار شده است.

به گزارش پايگاه خبري وزارت راه وشهرسازي، ميرحسن موسوي دليل انتخاب 2 قطار فوق‌العاده براي مسير تهران - مشهد را تقاضاي زياد مردم براي سفر با قطار در اين ايام اعلام کرد و افزود: در صورت افزايش تقاضا، قطارهاي فوق‌العاده ديگري براي جابجايي مسافران در برخي از مسيرها در نظر گرفته خواهد شد.


 تريبون 

 توسعه همکاري هاي سازمان مديريت صنعتي و شهرداري تهران ،

تشکيل هسته مرکزي مسووليت اجتماعي بنگاه هاي اقتصادي ( CSR)

به گزارش روابط عمومي سازمان مديريت صنعتي، اولين جلسه مديران عامل سازمان مديريت صنعتي و سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران در سال 1397 با هدف بررسي زمينه‌هاي همکاري و تعامل در حوزه مسئوليت اجتماعي سازماني برگزار شد.

بنا به اين گزارش، دکتر ابوالفضل کياني بختياري، مديرعامل سازمان مديريت صنعتي طي سخناني، ضمن اشاره به تاريخچه اين سازمان ، مهمترين ماموريت سازمان مديريت صنعتي را توسعه ظرفيت مديريت در کشور عنوان کرد.

وي با اشاره به نقش مهم سازمان مديريت صنعتي به عنوان بازوي مشاوره اي و آموزشي وزارت صنعت، معدن و تجارت ، ظرفيت ارتباطي سازمان مديريت صنعتي با سازمان هاي داخلي و بين‌المللي را يادآور شد و در خصوص همکاري هاي آتي في مابين دو سازمان تاکيد کرد.

در اين جلسه مهندس نعمتي مديرعامل سازمان خدمات اجتماعي شهرداري تهران، ضمن اشاره به پيشينه مسئوليت اجتماعي سازمان ها و لوايح دولتي مرتبط؛ تصويب لايحه «نظام‌نامه مسئوليت‌پذيري اجتماعي سازمان ها و بنگاه‌هاي اقتصادي» را ظرفيتي اثرگذار در مديريت پيامدهاي زيست‌محيطي، اقتصادي و به خصوص اجتماعي ناشي از فعاليت هاي سازمان ها يا بنگاه‌هاي اقتصادي در شهر تهران ذکر کرد.

وي رويکرد سازمان خدمات اجتماعي به عنوان متولي دبيرخانه مسئوليت اجتماعي سازماني شهر تهران به مفهوم CSR را رويکردي دانش محور و اجتماعي عنوان کرد.

در اين جلسه مديران عامل دو سازمان ضمن تأکيد بر ممانعت از رويکردهاي ناصحيح و تجاري به مقوله مسئوليت اجتماعي سازماني از طرف اشخاص حقيقي يا حقوقي، به تشکيل هسته مرکزي مسئوليت اجتماعي توسط دو سازمان و توسعه آن به سمت يک اقدام ملي تأکيد کردند.

تشکيل کارگروه تنظيم تفاهم نامه مشترک و عقد تفاهم‌نامه، تهيه طرح راه‌اندازي مرکز مشاوره CSR، برگزاري دوره‌هاي مشترک آموزش داخلي و بين‌المللي و ... از توافقات صورت گرفته در اين جلسه بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي