جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5852

پس از خروج آمريکا از برجام؛
دور جديد مذاکرات نفتي ايران و اروپا آغاز شد

نماينده فارغ التحصيلان دانشگاه نفت:
هيچ تغييري درشرايط استخدامي ما رخ نداده است


ميز خبر


معادلات انرژي


 پس از خروج آمريکا از برجام؛
 دور جديد مذاکرات نفتي ايران و اروپا آغاز شد 

 جذابيت صنعت پتروشيمي ايران به حدي است که حتي تهديدات و فشارهاي آمريکا نيز نتوانسته مانع حضور شرکت هاي بين المللي پتروشيمي در ايران شود و به تازگي شرکت هاي اروپايي مذاکراتي را براي توسعه همکاري ها انجام داده اند.به گزارش ايرنا، با وجود تهديدات ترامپ، در هفته هاي اخير و پس از خروج آمريکا از برجام، هيات هاي متعدد پتروشيمي خارجي به ويژه اروپايي با مسئولان صنعت نفت و پتروشيمي کشورمان رايزني کرده اند.دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا 18 ارديبهشت ماه امسال با تکرار اتهام هايي عليه ايران، از برجام خارج شد و اعلام کرد تحريم هاي يکجانبه تعليق شده کشورش عليه ايران را در فرصتي 90 تا 180 روزه باز مي گرداند؛ اين تصميم با موضع گيري هاي متعدد از سوي کشورهاي مختلف بويژه اتحاديه اروپا مواجه شد.

بخشي از اين ديدارهاي اخير شرکت هاي اروپايي با ايران به صورت محرمانه انجام شده و آن شرکت ها، تمايلي به اعلام نام شرکتشان نداشتند، اماشرکت هايي مانند «کازاله» سوئيس و «سايپم» ايتاليا بدون نگراني اقدام به رايزني با ايران کردند.


 نماينده فارغ التحصيلان دانشگاه نفت:
 هيچ تغييري درشرايط استخدامي ما رخ نداده است 

 نماينده فارغ التحصيلان معترض دانشگاه نفت گفت: با وجود تعهد وزارت نفت به کميسيون آموزش مجلس مبني بر استخدام فارغ التحصيلان رتبه الف اين دانشگاه،تاکنون هيچ اقدامي براي استخدام نشده است.

به گزارش مهر ، بهنام باقري، با اعلام اين موضوع گفت: حدود 6 ماه پيش جلسه اي با حضور نمايندگان دانشجويان، مسئولان وزارت نفت و اعضاي کميسيون آموزش مجلس در اين کميسيون برگزارشد که خروجي آن تعهد وزارت نفت مبني بر استخدام تمامي فارغ التحصيلان رتبه الف دانشگاه نفت بود، بااين حال ازآن زمان تاکنون نه تنها کسي از اين فارغ التحصيلان استخدام نشده بلکه وزارت نفت همچنان براي به کارگيري اين افراد طبق روند قبلي خود که برگزاري آزمون مجدد است عمل مي کند. وي با بيان اينکه وزارت نفت از حدود 15 ماه قبل اقدام به برگزاري آزمون مجدد از فارغ التحصيلان رتبه الف دانشگاه نفت کرده است، افزود: اين اقدام وزارت نفت جنبه قانوني ندارد، زيرا وزارت نفت براساس تعهد خود مکلف بوده تا تمامي فارغ التحصيلان رتبه الف دانشگاه نفت که حدود 60 درصد از فارغ التحصيلان را شامل مي شود بصورت مستقيم، استخدام کند نه با برگزاري آزمون مجدد آنها را غربالگري کند.باقري بابيان اينکه دانشجويان رتبه الف دانشگاه نفت از ميان رتبه هاي ممتاز کنکوري سراسري جذب شده اند و در زمان تحصيل نيز بالاترين درجه علمي را کسب کرده اند، گفت: بااين شرايط برگزاري آزمون هاي مجدد که در دو روز و بصورت تستي و در مواد درسي همچون زبان انگليسي، رايانه و روانشناسي برگزار مي شود، چگونه مي تواند ملاک مناسبي براي ارزيابي اين دانشجويان قرارگيرد. اين فارغ التحصيل دانشگاه نفت افزود: حتي اگر برگزاري آزمون راهم بپذيريم، پس چرا تاکنون نتيجه اي مبني بر قبولي يا عدم قبولي به هيچ فردي اعلام نشده و بسياري از فارغ التحصيلان حدود 15 ماه است که در بلاتکليفي بسر مي برند؟


 ميز خبر 

 مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز:

خطوط ششم و نهم، ضامن پايداري صادرات گاز ايران هستند

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز گفت:خطوط ششم و نهم سراسري انتقال گاز به موازات هم پيش مي‌روند و ضامن پايداري انتقال و صادرات گاز در کريدور غرب کشور هستند.

حسن منتظر تربتي، درباره پايان ساخت خط ششم و آغاز بهره‌برداري از خط نهم سراسري به شانا گفت: شرکت مهندسي و توسعه گاز تا پايان امسال پروژه‌هاي زيادي را بايد به بهره‌برداري برساند که تکميل خط ششم و راه‌اندازي بخشي از خط نهم سراسري در حدود 250 کيلومتر از مهم‌ترين اين طرح‌ها هستند.

وي با بيان اين‌که خطوط ششم و نهم، ضامن پايداري گازرساني در کريدور غرب کشور مي‌شوند، ادامه داد: تعريف اوليه خط ششم براي مسير عسلويه تا دهگلان است، پارسال مسير اهواز تا دهگلان به بهره‌برداري رسيد و تزريق گاز شد، اما حدود 100 کيلومتر از اين خط شامل کوهدشت به بيستون باقي مانده است که امسال بايد به بهره‌برداري برسد.

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز، تعداد ايستگاه‌هاي تقويت فشار مورد نياز براي خط ششم را پنج ايستگاه اعلام کرد و افزود: احداث ايستگاه‌ها جدا از احداث خط انجام مي‌شود که تعداد آن نيز به ظرفيت و نياز خط انتقال بستگي دارد.

تربتي، با اشاره به اين‌که ساخت خط ششم در قالب قرارداد BOT و با همکاري پيمانکاران داخلي انجام شده، مشارکت بخش دولتي را در سطح نظارت عالي و تامين لوله‌هاي 56 اينچ عنوان کرد و گفت: همه سرمايه‌گذاري براي بخش‌هايي از خط ششم که با مشارکت قرارگاه خاتم‌الانبيا ساخته شده برعهده شرکت ملي گاز بوده است.

وي با بيان اين‌که هزينه پروژه‌هايي که پارسال به بهره‌برداري رسيدند حدود 10 هزار ميليارد تومان بوده است، اظهار کرد: خط ششم يکي از راهبردي‌ترين خطوط انتقال گاز کشور است که ظرفيت انتقال گاز آن بدون ايستگاه تقويت فشار حدود 50 تا 60 ميليون مترمکعب است و با احداث ايستگاه‌ها تا 110 ميليون مترمکعب افزايش مي‌يابد.

خط ششم بر پايداري صادرات گاز به ترکيه و عراق موثر است

مديرعامل شرکت مهندسي و توسعه گاز درباره تاثير خط ششم بر صادرات گاز ايران به کشورهاي همسايه تصريح کرد: قرارداد صادرات گاز ايران و عراق در دو بخش بغداد و بصره امضا شده که خطوط ايران آماده و تزريق گاز نيز انجام شده است، خطوط بصره نيز به‌وسيله پيمانکار ايراني انجام شده و زيرگذر رودخانه مرزي نيز آماده شده است که با آغاز صادرات گاز ايران به بخش دوم يعني بصره ارزآوري خوبي در انتظار کشور خواهد بود، به ويژه آن‌که با راه‌اندازي خط ششم و آغاز ساخت خط نهم، ما براي تامين حداکثر گاز مطابق قرارداد آمادگي کامل داريم.

وي افزود: از آنجا که انتقال گاز در ايران به صورت شبکه‌اي انجام مي‌شود، تزريق گاز خط ششم، روي تامين گاز صادراتي به ترکيه نيز اثر مثبت داشته است، زيرا گاز آذربايجان و مناطق شمال غرب را نيز از طريق خط ششم تامين مي‌کنيم و امکان اين‌که در آينده گاز بيشتري به ترکيه بفرستيم به وجود آمده است.

به گفته تربتي، خط نهم انتقال گاز در کنار خط ششم از عسلويه تا مياندوآب احداث مي‌شود، بنابراين مبدا و مقصد هر دو خط به طور تقريبي يکسان است، اما وجود هر دو خط در کنار يکديگر براي انتقال گاز توليدي عسلويه و تامين نيازهاي آتي کريدور غرب کشور لازم است.

معاون سابق امور اوپک وزارت نفت:

افزايش قيمت نفت به نفع همه اعضاي اوپک است

معاون سابق امور اوپک وزارت نفت معتقد است: اشتراک منافع ميان اعضا مانند ايران و عربستان اجازه نمي‌دهد اين کشورها مشکلات دوجانبه را به چند جانبه سرايت دهند و اين افزايش قيمت به نفع تمام اعضا است.

رضا مدير ( معاون سابق امور اوپک وزارت نفت) در گفت‌وگو با ايلنا در مورد تاثير توافق اوپک بر قيمت نفت گفت: يکي از دستاوردهاي مهم و موفق اوپک جلب نظر کشورهاي غير عضو در راس آن روسيه براي کاهش عرضه بود که باعث افزايش قيمت نفت در بازرار جهاني شد به طوري که اوپک و غير اوپک اميدوارند اين توافق در سال آينده نيز ادامه داشته باشد.

وي ادامه داد: پيش بيني قيمت نفت براي سال 2018 تقريبا 80 دلار در هر بشکه بود که به طور متوسط 65 تا 70 دلار در نظر مي گرفتند و بخش ديگر را به مسايل ژئوپليتيک از جمله بازگشت تحريم ها، اختصاص مي‌دادند.

اين کارشناس انرژي اضافه کرد: از سويي نااميدي در عرضه نفت شيل باعث شد تا به قول بورس بازان شرايط گاوي ( روند صعودي قيمت) بر شرايط خرسي ( روند کاهشي قيمت) غلبه کند، البته افزايش قيمت نفت از 80 دلار به مسايل بزرگ ژئوپليتيکي بستگي دارد.

مدير با اشاره به اختلافات سياسي اعضاي اوپک گفت: اين سازمان سال‌هاي سختي مانند جنگ ايران و عراق را پشت سر گذاشته است، اما اشتراک منافع ميان اعضا مانند ايران و عربستان اجازه نمي‌دهد اين کشورها مشکلات دوجانبه را به چند جانبه سرايت دهند و اين افزايش قيمت به نفع تمام اعضا است.

مديرعامل شرکت ملي نفت ايران:

غرب کارون نقش قابل‎توجهي در درآمدزايي براي کشور دارد

مديرعامل شرکت ملي نفت ايران با اشاره به نقش قابل‎توجه درآمدهاي حاصل از فروش نفت خام منطقه غرب کارون در سال‎هاي اخير، گفت: شرکت مهندسي و توسعه نفت به عنوان متولي توسعه ميادين اين منطقه عملياتي، عملکرد قابل دفاعي داشته است.

به گزارش شانا، علي کاردر در مراسم توديع و معارفه مديران عامل سابق و جديد شرکت مهندسي و توسعه نفت (متن)، از اهميت مسئوليت‎هاي اين شرکت گفت و افزود: در يکي دو سال اخير، نفت توليدي غرب کارون، حداقل پنج ميليارد دلار درآمدزايي سالانه براي کشور به همراه داشته است.

کاردر با اشاره به ظرفيت توليد 70 هزار بشکه‎اي غرب کارون در زمان آغاز به کار دولت يازدهم، به ظرفيت امروز توليد نفت در اين منطقه عملياتي که به بيش از 300 هزار بشکه در روز رسيده است، اشاره کرد و افزود: ما در شرکت متن با گرفتاري‎هاي تاريخي مواجه بوديم که غالب آن به زمان تحريم‎ها و قبل از توافق برجام برمي‎گشت؛ مديران وقت نيز ناچار بودند برخي اقدامات را متناسب با شرايط موجود انجام دهند و نمي‎توان همه تقصيرها را متوجه آنان دانست. در آن زمان، رويکرد اصلي حرکت به سمت اجراي طرح‎ها در قالب قراردادهاي بيع‎متقابل بود که عملياتي نشد و مسير به سمت اجراي پروژه‎ها در قالب EPC رفت اما در نهايت پروژه‎ها با E و P و C مستقل پيش رفتند.

وي با اشاره به طرح‎ها و پروژه‎هاي مهمي که در شرکت متن دنبال مي‎شود، ادامه داد: انتظارات زيادي از اين شرکت وجود دارد و به ويژه عامل «زمان» بايد بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد.


 معادلات انرژي 

 دلايل بازگشت کارت سوخت به جايگاه ها

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس، دلايل بازگشت کارت سوخت به جايگاه ها را تشريح کرد.اسدالله قره خاني در گفت وگو با خانه ملت، با اشاره به انتشار اخباري مبني بر استفاده از کارت هاي سوخت شخصي در جايگاه هاي سوخت، گفت: کارت سوخت در گذشته به منظور مديريت کردن مصرف سوخت، و کاهش مصرف سوخت در هدفمند کردن يارانه ها، ارائه سوخت ارزان قيمت به سرويس هاي عمومي و در زمان تحريم ها شکل گرفت که در زمان خود نيز تاثير مثبتي بر جاي گذاشت.سخنگوي کميسيون انرژي با بيان اينکه در يک دوره زماني بود و نبود کارت هاي سوخت تفاوتي نداشت، افزود: در اين دوره با توجه به اينکه قيمت بنزين تک نرخي شده و ديگر بحث سهميه بندي و دو نرخي بودن منتفي شده بود، خود به خود استفاده از کارت سوخت خاصيت خود را از دست داد اما زيرساخت آن حفظ شد.

وي ادامه داد: براي حفظ زيرساخت کارت سوخت قانوني در مجلس مصوب شد مبني بر اينکه کارت سوخت بنابر ضروريات و مقتضيات استفاده شود و دولت براي استفاده از آن برنامه ريزي داشته باشد.

نماينده مردم علي آبادکتول در مجلس شوراي اسلامي، با اشاره به طرح دوباره اعمال تحريم ها عليه ايران، يادآور شد: در حال حاضر توليد بنزين در حدي است که بتواند نيازهاي کشور را با اندک صرفه جويي تامين کند؛ اما بايد جانب احتياط در کشور رعايت شود.سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينکه مي توان از طريق کارت هاي سوخت ميزان مصرف را مديريت کرد، تصريح کرد: دولت در حال حاضر براي بازگشت کارت سوخت شخصي تصميم گرفته و در حال حاضر مطالعاتي روي آن انجام شده؛ اما هنوز عملياتي نشده است.

توزيع بنزين سوپر در جايگاه‌هاي سوخت به روال عادي بازگشت

قرارگرفتن پالايشگاه امام خميني (ره) شازند در وضعيت اورهال و توليد بنزين يورو 4، سبب کاهش ميزان توليد و توزيع بنزين سوپر در جايگاه‌هاي عرضه سوخت شده بود و اکنون توزيع اين سوخت مطابق روال عادي ادامه دارد.فاطمه کاهي، سخنگوي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران درباره توزيع و عرضه بنزين سوپر به شانا گفت: شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي، تنها عهده‌دار توزيع انواع سوخت از جمله بنزين سوپر در سطح کشور است که اين کار بي‌وقفه و طبق روال گذشته ادامه دارد.

وي افزود: کاهش ميزان توليد بنزين سوپر در پالايشگاه امام خميني (ره) شازند به دليل اورهال سبب کاهش ميزان توزيع آن شده بود که اين موضوع در چرخه توليد بنزين طبيعي است و اکنون به وضعيت عادي بازگشته و بنزين سوپر به‌وسيله نفتکش‌هاي جاده‌پيما از اين پالايشگاه بارگيري و در جايگاه‌هاي عرضه سوخت توزيع مي‌شود.

کاهي تصريح کرد: برنامه‌ريزي براي توليد بنزين سوپر و بنزين يورو4 برعهده شرکت ملي پالايش و پخش است که براساس نياز کشور و شرايط توليد در پالايشگاه تعيين مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي