جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5854

دکتر لاريجاني:
تمهيداتي براساس رفتارهاي آمريکا اتخاذ شده است

سخنگوي دولت در جمع خبرنگاران:
حقوق شاغلين، بازنشستگان و يارانه‌ها تا قبل از عيد فطر پرداخت مي‌شود


خبر


آيين بدرقه دانش پژوهان اعزامي به المپيادهاي جهاني 2018


پوشش خبري ديدار تاريخي سران آمريکا و کره شمالي با 2500 خبرنگار


سرمقاله

دکتر "هرميداس باوند" درگفتگو با آفرينش:
ترامپ سعي مي کند به صورت مبالغه آميز،توافق با کره شمالي را بزرگ جلوه دهد


ترامپ: من مثل اوباما باج ندادم و با کره توافق کردم


ترکيه: تا نابودي تروريست‌ها در شمال عراق مي‌مانيم


اوباما براي انتخابات 2020 دست به کار شده است


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


بندهاي تفاهمنامه ميان ترامپ و رهبر کره شمالي


 دکتر لاريجاني:
 تمهيداتي براساس رفتارهاي آمريکا اتخاذ شده است 

 رييس مجلس شوراي اسلامي خروج آمريکا از برجام را خلاف اخلاق، ضوابط و تعهدات بين المللي دانست و گفت: اين اقدام آمريکايي ها تاحدودي در سرمايه گذاري کشور تاثيرگذار بوده که در اين زمينه تمهيداتي اتخاذ شده و مذاکراتي در حال انجام است.به گزارش ايرنا، علي لاريجاني در جمع خبرنگاران اظهارداشت:با توجه به اين که آمريکايي ها در برجام خلاف اخلاق، ضوابط و تعهدات بين المللي عمل کرده و به طور رسمي از آن خارج شده اند که البته از گذشته نيز اين موضوع بوده، اين حرکت مقداري در شرايط کشور از لحاظ نوع سرمايه گذاري تاثيرگذار بوده است از اين رو تمهيداتي در حال اتخاذ و بر همين اساس مذاکراتي در حال انجام است.

وي ادامه داد: بايد براساس رفتارهاي ماه هاي آينده آمريکا به يک چهارچوب دقيق تري برسيم.

رييس مجلس تاکيد کرد: تحليل از شرايط اقتصادي کشور باعث ايجاد نظم فکري براي تصميم گيري صحيح در کشور مي شود.

لاريجاني همچنين گفت: مراکز مطالعاتي بسياري کشورها تحليل هاي سالانه از وضعيت اقتصادي کشور خود را ارائه مي کنند که مرکز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي در سه سال اخير اين کار را شروع کرده است.

وي افزود: بايد نگاه واقع بينانه اي به وضعيت اقتصادي کشور داشته باشيم تا پايه اي براي حل مسائل شود، نکات مثبتي در اين گزارش مبني بر اين که منابعي در کشور وارد شده و فضا را براي عادي شدن همکاري هاي بانکي در سال گذشته بيشتر فراهم کرده، قيد شده است.رييس مجلس ادامه داد: در گزارش مرکز پژوهش هاي مجلس در خصوص اقتصاد کشور، نکات مثبتي از روند اقتصادي بيان شده است اما نکات منفي نيز از لحاظ برخي از مولفه ها وجود دارد.


 سخنگوي دولت در جمع خبرنگاران:
 حقوق شاغلين، بازنشستگان و يارانه‌ها تا قبل از عيد فطر پرداخت مي‌شود 

 سخنگوي دولت گفت: با توجه به نزديک بودن عيد بزرگ فطر تمهيداتي بين سازمان برنامه و بودجه و خزانه انديشيده شده تا قبل از فرارسيدن اين عيد، حقوق شاغلين و بازنشستگان و هم يارانه ها را پرداخت کنيم.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، محمدباقر نوبخت سخنگوي دولت در نشست خبري خود که برگزار شد با تقدير از حضور پر شور مردم در راهپيمايي قدس، اظهار داشت: فصل مشترکي بين همه اديان و ملت‌ها از برداشت ظلم به مردم فلسطين ايجاد شده است. با اين نمادهاي انسان دوستي که در روز قدس مشخص شد اميد داريم جامعه انساني روزهاي بهتري داشته باشد و شاهد عدالت باشيم.وي گفت: دولت خود را براي عيد فطر آماده کرده است که بهترين تبريک دولت به ملت، پرداخت بخشي از معوقات است. نوبخت افزود: با توجه به نزديک بودن به عيد بزرگ مسلمين و عيد فطر تمهيداتي انديشيده شده است بين سازمان برنامه و بودجه و خزانه تا اينکه قبل از عيد فطر همه حقوق شاغلين و هم بازنشستگان و يارانه ها را پرداخت کنيم. رقم سنگيني خواهد بود اما تاکيد رئيس جمهوري بسيج امکانات براي اين بود که قبل از عيد فطر همه حقوق و درصد افزايشي که صورت گرفته را براي شاغلين و بازنشستگان پرداخت کنيم.افزايش حقوق شاغلين در دو ماه قبل به دليل اينکه نياز به استفساريه از مجلس بود به تاخير افتاد در حال حاضر به دستگاه ها پرداخت شده است و انتظار داريم دستگاه هاي اجرايي احکام را اصلاح و صادر کنند تا همراه حقوق خردادماه تمامي افزايش سنواتي که در دو ماه گذشته پرداخت نشد، پرداخت شود.


 خبر 

 وزارت دفاع: اکثر فعاليت‎هاي اقتصادي نيروهاي مسلح درحال واگذاري است

وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در خصوص آخرين وضعيت واگذاري بنگاه‌هاي اقتصادي نيروهاي مسلح، گفت: اکثر فعاليت‎هاي اقتصادي نيروهاي مسلح واگذار شده و يا درحال واگذاري است.

به گزارش مهر به نقل از پايگاه اطلاع رساني دولت، وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در پاسخ به سئوال يکي از خبرنگاران در نشست خبري سخنگوي دولت با موضوع «آخرين وضعيت واگذاري بنگاه هاي اقتصادي نيروهاي مسلح به بخش خصوصي»، تاکيد کرد: فعاليت‌هاي اقتصادي بخش هاي مرتبط با نيروهاي مسلح اکثرا واگذار شده و يا در حال واگذاري است.

سفير روسيه: فعلا جايز نيست ايران و حزب‌الله لبنان از سوريه خارج شوند

سفير روسيه در لبنان اظهار داشت، جايز نيست و امکان ندارد حزب‌الله لبنان و ايران در اين شرايط از سوريه خارج شوند زيرا که روند نابودي تروريسم هنوز به سرانجام نرسيده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه روسيا اليوم، الکساندر زاسپکين، سفير روسيه در لبنان اظهار داشت: در اين مرحله بر موضوع ايجاد ترديد و مشکل‌تراشي بين محور مقاومت و روسيه تمرکز شده که از نظر ما اين مساله مردود است.زاسپکين تاکيد کرد، روابط بين روسيه و محور مقاومت در سوريه روابط بر مبناي همکاري است.وي حضور نيروهاي آمريکايي در سوريه را يکي از دلايل اصلي موانع و پيچيدگي‌هاي موجود در اين کشور و دست نيافتن به راه حل دانست.

تحريم‌هاي جديد آمريکا عليه اشخاص و شرکت‌هاي روسيه

وزارت خزانه‌داري آمريکا در تازه‌ترين تحرم‌هايش عليه روسيه، سه شخصيت روس و پنج شرکت را تحريم و اعلام کرد که اين اشخاص و شرکت‌ها با ارتش و سرويس اطلاعاتي مسکو در حملات سايبري به آمريکا و متحدانش همکاري مي‌کنند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، استيون منوچن، وزير خزانه‌داري آمريکا در بيانيه‌اي اعلام کرد: آمريکا متعهد به مقابله با عوامل مخرب در فدراسيون روسيه، ارتش و سرويس‌هاي اطلاعاتي براي افزايش اقدامات خصومت‌آميز سايبري فعاليت مي‌کنند.

منوچن اعلام کرد: اين شرکت‌هاي طراحي شده به طور مستقيم براي ارتقاي ظرفيت‌هاي سايبري و زير زميني کمک مي‌کنند، بنابراين اين شرکتها با اين اقدامات ايمني و امنيت آمريکا و متحدانش را مورد تهديد قرار مي دهند.هنوز مسکو درباره اين اقدام آمريکا واکنش نشان نداده است.

رويترز: توافق ترامپ-کيم نمادين بود

خبرگزاري رويترز به نقل از دو تحليلگر نوشت: «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري آمريکا و «کيم جونگ اون» همتاي کره شمالي او درباره خلع سلاح هسته اي پيونگ يانگ توافق کردند اما به نظر مي رسد اين توافق نمادين است.به گزارش ايرنا از اين رسانه انگليسي، ترامپ و کيم جونگ اون توافق کردند براي خلع سلاح هسته اي شبه جزيره کره همکاري کنند و واشنگتن متعهد شد که ضمانت هاي امنيتي را به دشمن قديمي خود بدهد.رويترز افزود: با اين حال برخي تحليلگران سياسي مي گويند نشست ترامپ و کيم جونگ اون نمادين بوده و نتايج ملموسي نداشته است.


 آيين بدرقه دانش پژوهان اعزامي به المپيادهاي جهاني 2018 


 پوشش خبري ديدار تاريخي سران آمريکا و کره شمالي با 2500 خبرنگار 


 سرمقاله 

زماني براي پايان مشكلات تكراري اينترنت در ايران؟!

زهرا کيان بخت

شايد اشتباه نباشد اگر بگوييم مهمترين تفاوت دنياي امروز با يك سده پيش از اين، بيش از هر چيز ديگر، وامدار يك كلمه است؛ «اينترنت!» ابزاري كه از 1960 بر روي آن سرمايه‌گذاري شد و رفته رفته بر عموميت استفاده از آن افزوده شد تا امروز كه وابستگي كشورها به آن لحظه به لحظه افزايش مي‌يابد. اما اين امكان و ابزار دنياي جديد كه از حدود سال 1370 به ايران وارد شد، همواره در كشور ما با چالش‌هايي مواجه بوده است. چالش‌هايي كه موجب شده ايران در رتبه‌بندي‌هاي سالانه‌اي كه درخصوص وضعيت اينترنت كشورها منتشر مي‌شود، وضعيت خوبي نداشته باشد و در حالي كه كشورهايي همچون كره جنوبي و ژاپن در صدر جدول برخورداري از سرعت و كيفيت در زمينه اينترنت، قرار مي‌گيرند، ما تا صدر جدول، فاصله نسبتا درازي داشته باشيم!

اما اين روزها، در كنار همه مسائل ديرينه‌اي كه در اين عرصه وجود داشته، در بسياري از موارد شاهد افت كيفيت در دريافت خدمات اينترنتي هستيم كه كاربران را دائما با مشكلاتي مواجه مي‌كند. آن طور كه وزير ارتباطات اخيرا اشاره كرده اين افت كيفيت بيشتر مربوط به فيلترينگ است.

اما اختلال در اينترنت در حالي در كشور ما به امري مرسوم و متداول تبديل شده كه وزارت ارتباطات همواره بر تقويت زيرساختها در اين زمينه، افزايش پهناي باند و سرعت اينترنت، تأكيد كرده است و اين مسأله، از همان آغاز در شمار برنامه‌ها و اهداف دولت قرار داشته است. با اين حال و با وجود همه تغيير و تحولاتي كه در اين عرصه رخ داده، داستان ضعفهاي موجود در اين زمينه، همچنان ادامه دارد و كاربران اينترنت كه براي كارهاي شخصي يا شغلي خود به استفاده از اينترنت نيازمندند، نمي‌توانند موفق به استفاده بدون دغدغه و آسان از آن شوند.

مسأله وقتي بغرنج‌تر مي‌شود كه بدانيم شاغلاني همچون فعالان عرصه خبر و صاحبان كسب و كارهاي اينترنتي و... هم كه با توجه به ماهيت حرفه و كار خود، اينترنت جزء نخستين لازمه‌هاي كاري‌شان محسوب مي‌شود، در اين رابطه با مشكلاتي مواجهند كه مستقيما نوع فعاليت آنها را تحت تاثير قرار مي‌دهد. به علاوه، اين سلسله‌مشكلات در حالي ادامه دارند كه برخلاف وعده مسئولان براي ارزان شدن اينترنت، در مواردي شاهد گران شدن قيمت آن نيز هستيم!

در سالهاي گذشته، ايران در كنار كشورهايي نظير نپال، ليبي، نيجريه، قزاقستان و... در رديف كشورهاي با پايين‌ترين سرعت اينترنت در جهان جاي گرفته بود.

اخيرا هم يكي از مسئولان در اين باره به رتبه نازل ايران در رده‌بندي‌هاي جهان در زمينه سرعت دانلود و آپلود اشاره كرده و گفته است در اين زمينه حتي عراق، رتبه‌اي بهتر از ايران دارد! اين مسئول همچنين به سرعت اينترنت تلفن همراه در ايران اشاره كرده و گفته است ايران در زمينه اينترنت تلفن همراه، رتبه 98 را در بين 114 كشور مورد بررسي قرار گرفته، داراست. اين رتبه‌ها در حالي مطرح مي‌شود كه امروز، نه‌تنها اينترنت در سطح دنيا به مثابه ابزاري غيرضروري و تفنني تلقي نمي‌شود، بلكه نقشي غيرقابل انكار در توسعه كشورها در حيطه‌هاي مختلف ايفا مي‌كند.

امروز ايران در گذر از جامعه سنتي به مدرن، تغيير و تحولاتي يافته كه يكي از مشهودترين آنها، تمايل به استفاده هر چه بيشتر از اينترنت براي آسان‌سازي امور است، شاهد اين امر هم علاوه بر مشاهدات عيني و تجربي ما، جايگاه اينترنت در ارائه و دريافت خدمات مختلف است كه وقتي آن را با يك دهه قبل مقايسه كنيم، به نتايج كاملا ملموسي از گسترش روزافزون ضريب استفاده از اينترنت در زندگي ايراني‌ها مي‌رسيم. اين واقعيت مي‌طلبد تا دست‌اندازها و موانعي كه در اين مسير وجود دارد و همواره موجب مي‌شوند ما در قعر جدول رتبه‌بندي‌ كيفيت و سرعت اينترنت در جهان قرار بگيريم، به طور جدي‌تري مورد توجه قرار گيرند.

zahrakianbakht@yahoo.com


 دکتر "هرميداس باوند" درگفتگو با آفرينش:
 ترامپ سعي مي کند به صورت مبالغه آميز،توافق با کره شمالي را بزرگ جلوه دهد 

 
پس از ماه ها درگيري لفظي ميان ترامپ و رهبرکره شمالي، نهايتاً اين دو به ديدار هم رفتند و درمقابل دوربين خبرنگاران دست همکاري به سوي يکديگر دراز کردند. رهبران آمريکا و کره شمالي ساعاتي پس از پايان مذاکرات خود در هتل " کاپلا" در سنگاپور، سند مشترکي را امضا کردند که از آن به عنوان "يک تفاهم نامه جامع خلع سلاح هسته اي کره شمالي" ياد شده است. در اين تفاهم نامه، کره شمالي بحث خلع سلاح هسته اي کامل در شبه جزيره کره را پذيرفته است.

اما نکته جالب اينجاست که دونالد ترامپ رييس جمهور آمريکا در نشست خبري پس از امضاي توافق هسته اي خود با کيم جونگ اون رهبر کره شمالي، بار ديگر نوک تيز حملات خود را متوجه برجام و جمهوري اسلامي ايران کرد. وي با انتقاد از نحوه عملکرد رئيس جمهورقبلي آمريکا در قبال برنامه هسته اي ايران، گفت: «من به مثل اوباما باج ندادم و تحريم هاي خود را ادامه مي دهيم تا رفتار ايران عوض شود». اين مسئله نشان مي دهد که ترامپ قصد دارد از توافق با کره شمالي به عنوان پل پيروزي براي شکست برجام و ايران استفاده کند.

دراين باره با دکتر "هرميداس باوند" کارشناس روابط بين الملل گفتگو کرديم تا پيرامون تحولات اخير نگاه عميق تري داشته باشيم. اين ديپلمات با سابقه کشورمان، درمورد تفاهم آمريکا و کره شمالي و تبعات احتمالي اين اقدام در سير تحولات اخير معتقد است، اين توافق خيلي ابتدايي است و هنوز توافق فني و تکنيکي و مذاکرات اصولي صورت نگرفته و مدت ها طول خواهد کشيد تا کره شمالي بپذيرد که تسليحات و فعاليت هاي هسته اي خود را از بين ببرد و سيستم توليد آن را هم معدوم کند .

دکترباوند درمورد پيروزي سياسي و ديپلماتيک به دست آمده براي آمريکا مي گويد: ترامپ سعي مي کند به صورت مبالغه آميز اين تفاهم نامه را بزرگ جلوه دهد. قاعدتاً بعد از اين موفقيت سياسي، آمريکا بر روي ايران متمرکز خواهد شد و سعي مي کند از اين دستاورد يک بهره برداري تبليغاتي کرده و آزادي عمل بيشتري براي خود قائل شود تا اقدامات و تصميماتي را که درمورد ايران مي گيرد، بدون ملاحظه و نگراني پيگيري کند.

اين کارشناس روابط بين الملل درپاسخ به اين سئوال که آيا ترامپ مي تواند با اين پيروزي، فشار را بر اروپا افزايش دهد تا نسبت به حمايت از ايران و برجام عقب نشيني کنند، گفت: تمام هياهوي برجام اين بود که تحريم ها برداشته شود و جذب سرمايه و انتقال تکنولوژي صورت گيرد. ولي درحال حاضر که آمريکا از برجام خارج شد و تحريم هاي يکجانبه مضاعفي را هم اتخاذ کرد. تحريم هاي مضاعف اين است که اگر شرکت هاي تجاري و يا کشورها آن را رعايت نکنند، نمي توانند تعاملات تجاري و مالي در آمريکا داشته باشند. لذا شرکت ها حاضر نيستند چنين ريسکي را انجام دهند چرا که ميزان تعملات مالي آنها با آمريکا بسيار گسترده تر از ايران است . دولت ها هم به دنبال منافع خودشان هستند، به عبارتي به واسطه ارتباطي که با آمريکا دارند سعي مي کنند به يک نحوي دنباله رو نسبي باشند.

درهمين رابطه ديديم که برخي کشورهاي اروپايي به دنبال تاسيس بانکي جديد بودند که بتوانند از طريق آن محدوديت هاي مالي از سوي آمريکا را دور بزنند، اما اين تصميم در اتحاديه اروپا به تصويب نرسيد و اين نشان از همان دنباله روي نسبي است. حال اين موفقيت ترامپ مي تواند ابزاري براي فشار به اروپا باشد تا پايبندي و اصرار زيادي به ادامه برجام نداشته باشند.

اما بايد به اين نکته نيز اشاره داشت که اروپا در قضاياي ديگري همچون تعرفه ها وضع شده بر فولاد و آلمينيوم، حقوق گمرکات و نفتا که مسئله تجارت آزاد را دربر ميگيرد، با آمريکا به مشکل و اختلاف جدي خورده اند. حال اگر اين مشکل بين اتحاديه اروپا و آمريکا پايدار بماند، ممکن است در اين وضعيت، فشار آمريکا در مورد برجام را آنچنان پذيرا نباشند و اقدامات به مثل انجام دهند و اينگونه نگراني و عدم موافقت خود را نشان خواهند داد. نمود جدي اين مسئله را در گروه هفت مشاهده کرديم و حداقل مي توان گفت که اروپا در مرحله کنوني همسو با آمريکا نخواهند بود و نارضايتي خود را ابراز مي کند.

دکترباوند درمورد تاثير اين تحولات بر ايران گفت: اين تحولات تاثيرات حاشيه اي براي ايران خواهد داشت و بستگي به نحوه رفتار آمريکا دارد. اگر آمريکا با توجه به اختلاف هاي موجود با اتحاديه اروپا، مواضع خود را تعديل کند، اروپايي ها سعي مي کنند زياد برخلاف نظر آمريکا موضع گيري نکنند و همسو خواهند شد. اما اگر آمريکا بر مواضع و اختلافات فعلي ايستادگي کند، اروپا خط مشي مستقلي را در زواياي مختلف درپيش خواهد گرفت، از جمله آن نحوه ارتباط و برخورد با ايران و برجام خواهد بود و اين مسئله تاحدودي به نفع ما خواهد بود.


 ترامپ: من مثل اوباما باج ندادم و با کره توافق کردم 

 
عصرايران :دونالد ترامپ رييس جمهور آمريکا در نشست خبري خود پس از امضاي توافق هسته اي خود با کيم جونگ اون رهبر کره شمالي، بار ديگر نوک تيز حملات خود را متوجه برجام و اوباما و جمهوري اسلامي ايران کرد.ترامپ به کنايه اوباما را به باج دادن به ايران در جريان انعقاد موافقت نامه برجام متهم کرد و از زندانيان آزاد شده آمريکايي همزمان با اجرايي شدن برجام به عنوان " گروگان" ياد کرد و اوباما را متهم کرد که بابت آزادي آنها به ايران باج پرداخته است.ترامپ در سخنان خود گفت:" مشکلات زيادي از جمله مسئله ايران به من ارث رسيد. توافق هسته اي ايران بد بود. من از آن خارج شدم. تحريم هاي خود را ادامه مي دهيم تا رفتار ايران عوض شود."او گفت: "من مثل اوباما باج ندادم. او ميليونها دلار پول داد و گروگانهاي ما را از ايران آزاد کرد اما من پولي ندادم."او با تاکيد بر تغيير شرايط آمريکا و جهان افزود:" بايد جهان بداند رئيس جمهوري عوض شده است. وزير خارجه عوض شده است.در دو ماه اخير رفتار ايران تغيير کرده. کمتر به خاورميانه توجه مي‌کنند.


 ترکيه: تا نابودي تروريست‌ها در شمال عراق مي‌مانيم 

 آناتولي :وزير دفاع ترکيه اعلام کرد تا زمان نابودي تمام تروريست‌ها در شمال عراق خواهيم ماند و نيروهاي مسلح ترکيه تا زمان دستيابي به هدف نهايي به کشورشان بازنخواهند گشت.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آناتولي، نورالدين جانيکلي با اشاره به عمليات ترکيه در شمال عراق گفت: اين عمليات فقط در قنديل انجام نمي‌گيرد بلکه در هر جايي که تروريست‌ها حضور دارند اين عمليات انجام مي‌شود.

وي ادامه داد: در همين راستا با ايران و عراق و ديگر کشورهاي همسايه گفت‌وگو کرديم، مذاکرات با ايران ادامه دارد و عراق اعتراضي به عمليات ما ندارد. ما در عملياتمان نسبت به حفظ جان غيرنظاميان حساس هستيم.نيروهاي مسلح‌مان تجربه بسياري دارند اما در کل نمي‌توان براي پايان عمليات تاريخي اعلام کرد. در اين عمليات از حق مشروع دفاع از خود استفاده مي‌کنيم.


 اوباما براي انتخابات 2020 دست به کار شده است 

 روزنامه اکسپرس :باراک اوباما براي دور آتي انتخابات رياست جمهوري آمريکا در سال 2020 آماده مي‌شود. او در همين راستا ديدارهايي با 9 نامزد احتمالي دموکرات در دور بعدي انتخابات رياست جمهوري آمريکا داشته است.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه اکسپرس، باراک اوباما، رئيس جمهوري پيشين آمريکا براي شرکت در دور بعدي انتخابات رياست جمهوري آمريکا آماده مي‌شود. او با 9 رقيب انتخاباتي عليه دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا از جمله برني سندرز، اليزابت ورن، جو بايدن و ديوال پاتريک، اعضاي حزب دموکرات آمريکا ديدارهاي جداگانه‌اي داشته است. گفته مي‌شود، اين ديدارها در دفتر شخصي باراک اوباما، رئيس جمهوري پيشين آمريکا برگزار شده و شامل گفت‌وگوهايي در خصوص آينده حزب دموکرات بوده است.


 يك نكته از هزاران 

 بازار خودرو بدون هيچگونه نظارتي به تاخت و تاز قيمت ها ادامه مي دهد و کسي معترض آن نمي شود. مسئولان يا اظهار بي اطلاعي مي کنند ويا وعده مي دهند که تا يک ماه آينده قيمت خودرو کاهش پيدا مي کند! وعده کاهش قيمت درحالي داده مي شود که قيمت خودروهاي داخلي تاکنون بين 2 تا 40 ميليون تومان افزايش يافته و احتمالا تا يک ماه آينده اين قيمت ها جايگاه خود را مستحکم خواهند کرد. اما آن موقع مشخص نيست مسئولان کاهش قيمت را برچه مبنايي محاسبه مي کنند. نکته جالب اين جاست که ادعاي آنها محقق خواهد شد، با اين تفاوت که افزايش چندين ميليوني نسبت به کاهش قيمت چند صد هزارتوماني ديده نمي شود.

اين هم سبک و مدلي خاص درمديريت کشور ماست که افزايش قيمت ها بدون توجه صورت ميگيرد و پس از آن مسئولان با کاهشي اندک، ادعاي کنترل و کاهش قيمت بازار را سر مي دهند.


 ميز خبر 

 شوراي امنيت ممنوعيت تسليحاتي ليبي را يک سال ديگر تمديد کرد

شوراي امنيت قطعنامه تمديد ممنوعيت تسليحات تحميلي به ليبي را به مدت يکسال تصويب کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از الحياة، اين قطعنامه به شماره 2420 که براساس فصل هفتم منشور سازمان ملل صادر شده تاکيد دارد تروريسم با همه اشکالش يکي از خطرناک‌ترين تهديدات براي صلح و امنيت بين‌المللي است.اين قطعنامه که توسط انگليس تدوين شده از آنتونيو گوترش، دبيرکل سازمان ملل مي‌خواهد که گزارشي را درخصوص اجراي آن طي 11 ماه آتي از امروز به شوراي امنيت ارائه دهد.

برنامه‌ريزي امارات براي براندازي قدرت در تونس

يک سايت فرانسوي از ديدار محرمانه وزير کشور تونس در جزيره جربه اين کشور با مدير اطلاعات امارات و برنامه‌ريزي آن دو براي براندازي قدرت در تونس خبر داد.

به گزارش ايسنا، سايت فرانسوي "موند افريک" ويژه مسايل قاره آفريقا به نقل از برخي منابع ديپلمات غربي اعلام کرد، ديدار محرمانه لطفي براهم، وزير کشور برکنار شده تونس در جزيره جربه اين کشور با مدير مرکز اطلاعات امارات پس از بازگشت وي از نشست مقدماتي سران پاريس درباره ليبي در 29 مه گذشته انجام شد.

اين سايت فرانسوي در ادامه گزارش خود آورد، در اين ديدار محرمانه دو طرف درباره نقشه راهي به اتفاق نظر رسيدند که بتواند تغييرات اساسي را در راس هرم قدرت در تونس ايجاد کند از جمله برکناري يوسف الشاهد، نخست وزير اين کشور، انتصاب کمال مرجان، وزير دفاع سابق زين العابدين بن علي، رئيس جمهوري مخلوع تونس به عنوان نخست وزير و برکناري باجي قائد السبسي، رئيس جمهوري تونس به دليل بيماري. اين نقشه راه به سناريوي حبيب بورقيبه، رئيس جمهوري پيشين تونس که توسط بن علي برکنار شد، شباهت دارد.

ماتيس: آماده اجراي نقشه راه منبج هستيم

وزير دفاع آمريکا اعلام کرد که اين کشور آماده همکاري نظامي با ترکيه و اجراي نقشه راه منبج است.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت اينترنتي النشره، جيمز ماتيس، وزير دفاع آمريکا در کنفرانس مطبوعاتي گفت که هيئت‌هاي ترکيه و آمريکا نقشه راه مربوط به منبج را در نشستي که هفته جاري در آلمان برگزار خواهد شد، بررسي خواهند کرد.

وي گفت: وزراي خارجه دو کشور هفته گذشته نشستي را درباره منبج برگزار کردند و ما آماده همکاري در اين جبهه هستيم. در آغاز گشت‌زني در اطراف منبج را آغاز خواهيم کرد و بعدا گشت‌هاي مشترکي در داخل شهر انجام خواهيم داد. در همين راستا، نشستي در اروپا طي هفته جاري برگزار خواهد شد و ما نقشه راه و چگونگي اجراي آن را بررسي خواهيم کرد و درحال حاضر مشغول ارزيابي عوامل نظامي هستيم.

معاون وزير کشور: در تجمعات هر فردي رفتار قانوني داشته باشد، پيگرد نمي شود

معاون سياسي وزير کشور تاکيد کردکه طبيعي است هر فردي که در تجمعات رفتار قانوني داشته باشد، براي او مساله پيگرد مطرح نيست.

به گزارش ايسنا، اسماعيل جبارزاده در نشست خبري با تشريح مصوبه دولت در مورد تعيين مکان هايي براي برگزاري تجمعات در پاسخ به سوال ايسنا مبني بر اينکه "اين نگراني وجود دارد تصاوير افراد حاضر در تجمعات براحتي تهيه و افراد تحت تعقيب قضايي قرار بگيرند آيا حق اعتراض افراد به رسميت شناخته مي شود تا تحت تعقيب قرار نگيرند؟" گفت: در اغلب شهرهاي بزرگ سيستم تصويري و فيلمبرداري است و خيلي از متخلفان توسط دستگاه هاي امنيتي و انتظامي توسط مانيتورينگ شناسايي مي شوند لذا اينکه تصوير افراد تهيه شود برداشت غيرمنصفانه است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

دانشگاه اوترِخت، اوترِخت، هلند

15-18 جولاي 2008

فهرست شرکت کنندگان

دکتر مايريتس فن رويجن

Dr Maurits VAN RCOIJEN

معاون رئيس در امور بين المللي و موسساتي

87. ايالت متحده آمريکا

شوراي آمريکايي آموزش

American Council on Education

مولي کربت بروآد

Molly CORBETT BROAD

رئيس

دکر مادليني گرين

Dr Madeleine GREEN

معاون رئيس در اقدامات بين الملل

ژاکلين کينگ

Jacqueline KING

دستيار معاون رئيس

دانشگاه آرکاديا

Arcadia University

دکتر جري گرينر

Dr Jerry GREINER

رئيس

شوراي اعتباربخشي تحصيلات عالي

Council for Higher Education Accreditation

دکتر جوديت ايتون

Dr. Judith EATON

رئيس

دانشگاه ايالتي کانکتيکات شرقي

Eastern Connecticut State University

دکتر الس نونِز

Dr. Else NUNEZ

رئيس

دانشگاه فوردهام

Fordham University

دکتر استفان فريدمن

Dr. Stephen FREEDMAN

نايب رئيس ارشد / رئيس دانشکده

موسسه آموزش بين المللي

Institute of international Education

دکتر پايلکا بانداري

Dr Pailka BHANDARI

مدير تحقيق و ارزيابي

دانشگاه آمريکايي پروتوريکو

interamerican University of Puerto Rico

پروفسور دکتر مانوئل جي. فيرنوس

Prof Dr, Manuel J. PERNOS

رئيس

دانشگاه جيمز مديسون

James Madison University

دکتر لي استنبرگر

Dr. Lee STERNBERGER

مدير اجرايي دفتر برنامه هاي بين الملل

موسسه تياکِرِف

TIAA-CREF institute

مادلين دامبروسيو

Madeleine D'AMBROSIO

نائب رئيس و مدير اجرايي


 بندهاي تفاهمنامه ميان ترامپ و رهبر کره شمالي 

 بندهاي تفاهمنامه ميان ترامپ و رهبر کره شمالي:

1- آمريکا و جمهوري دموکراتيک خلق کره متعهد به ايجاد روابط جديدي ميان آمريکا – جمهوري دموکراتيک خلق کره مطابق با ميل مردم دو کشور براي صلح و موفقيت مي‌شوند.

2- آمريکا و جمهوري دموکراتيک خلق کره تلاش‌هاي مشترکي را براي ايجاد يک نظام صلح پايدار و باثبات در شبه جزيره کره آغاز مي‌کنند.

3- جمهوري دموکراتيک خلق کره با تاکيد مجوز بر بيانيه 27 آوريل 2018 پانمونجوم متعهد به تلاش در جهت خلق سلاح هسته‌اي کامل شبه جزيره کره مي‌شود.

4- آمريکا و جمهوري دموکراتيک خلق کره متعهد مي‌شوند که موارد باقي مانده مربوط به اسراي جنگي و مفقودين در جنگ را از جمله با استرداد گروهي که تاکنون شناسايي شده‌اند، حل و فصل کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي