جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5854


ابداع سريع ترين روش درمان زخم ديابتي

محققان فنلاندي پي بردند؛
تاثير رژيم غذايي سرشار از ويتامين D در کاهش کلسترول کودکان


خبرپزشكي


خبر


 ابداع سريع ترين روش درمان زخم ديابتي 

 
محققان با استفاده از يک پروتئين طبيعي موفق به ساخت بانداژي ژله اي شدند. بهبود زخم ديابتي با اين روش 33 درصد سريع تر صورت مي گيرد و هيچ گونه عارضه جانبي ندارد.به گزارش ايرنا از پايگاه خبري مديکال ساينس، دست و پاي بيماران مبتلا به ديابت به دليل ضعف گردش خون و آسيب عصبي معمولا بي حس است و به همين دليل اغلب متوجه زخم هاي پوستي به ويژه در ناحيه پا نمي شوند. به دليل سرعت پايين بهبود و ترميم زخم در اين افراد، معمولا ناحيه جراحت دچار عفونت شديد شده و ممکن است منجر به قطع عضو بيمار شود.محققان دانشگاه نورث وسترن ايلينوي آمريکا براي حل اين مشکل يک راه حل ساده انديشيده اند. آنها از يک پروتئين طبيعي به نام لامينين استفاده کرده اند که در پوست و بافت هاي ديگر بدن وجود دارد.

اين پروتئين در ارتباط سلول ها با يکديگر نقش دارد و آنها را تشويق به زايش، حرکت و اتصال به يکديگر مي کند. در جريان اين مطالعات محققان بخش خاصي از اين پروتئين را شناسايي کردند که نقش مهمي در ترميم و درمان زخم دارد. اين بخش از 12 آمينو اسيد تشکيل شده است که سنگ بناي اصلي پروتئين هستند و A5G81 ناميده مي شوند. به دليل اينکه A5G81 بسيار کوچکتر و ساده تر از پروتئين لامينين است،‌ ساخت آن در آزمايشگاه با سهولت بيشتر و هزينه کمتري صورت مي گيرد.

محققان اين بخش از پروتئين را به بانداژ هيدورژلي آنتي اکسيدان که از قبل توليد شده بود اضافه کردند. اين بانداژ در ابتدا به صورت مايع است و پس از اينکه روي پوست قرار مي گيرد، بر اثر دماي بدن به ژلي سفت تبديل مي شود که دو مزيت دارد. اول اينکه تمام برجستگي ها و انحناي پوست را پوشش مي دهد و قابل استفاده در تمام سطوح است. دوم اينکه ژل با ايجاد يک ساختار سه بعدي مانند داربست، رشد سلول ها و ترميم زخم را ممکن مي کند. در نهايت مي توان بانداژ را پس از بهبود زخم، با يک محلول نمکي به راحتي شست.

مطالعات نشان مي دهد بهبود زخم با اين روش 33 درصد سريع تر صورت مي گيرد و هيچ گونه عارضه جانبي ندارد.


 محققان فنلاندي پي بردند؛
 تاثير رژيم غذايي سرشار از ويتامين D در کاهش کلسترول کودکان 

 طبق نتايج يک مطالعه جديد، ميزان بالا ويتامين D با کاهش کلسترول در کودکان مرتبط است.به گزارش مهر، محققان دانشگاه فنلاند شرقي دريافتند کودکاني که ميزان ويتامين D خون شان بيش از 80 nmol/l بود در مقايسه با کودکان داراي ميزان ويتامين D کمتر از 50 nmol/l داراي ميزان کمتر کلسترول بد يا LDL بودند.

محققان دريافتند ارتباط بين ميزان بالا ويتامين D خون و ميزان پايين کلسترول خون مستقل از چربي بدن، فاکتورهاي رژيم غذايي، فعاليت فيزيکي، تحصيلات والدين و طول روز قبل از گرفتن نمونه خون بود.محققان تاکيد مي کنند براي تشخيص علل وجود اين ارتباط بين ميزان ويتامين D خون و ميزان چربي خون نياز به تحقيقات بيشتري است.


 خبرپزشكي 

 ريتالين‌هاي تقلبي در کمين جوانان

رئيس انجمن متخصصين داروسازي باليني ايران گفت: قرص ريتالين فقط در داروخانه‌هاي منتخب و با ارائه نسخه تحويل داده مي‌شود و ممکن است قرص‌هاي در دسترس دانشجويان، تقلبي يا قاچاق باشند.جمشيد سلام زاده رئيس انجمن متخصصين داروسازي باليني ايران اظهار کرد: هر ساله انجمن متخصصين داروسازي باليني ايران همايشي را برگزار مي‌کند و معمولا بيش از 1500 داروساز و پزشک در آن شرکت مي‌کنند و آخرين دستاوردها و مباحث بروز را در خصوص دارودرماني بيماري ها به اشتراک مي‌گذارند.

رئيس انجمن متخصصين داروسازي باليني ايران در خصوص مصرف ريتالين توسط دانشجوها گفت: ريتالين از آن دسته از داروهايي است که صرفا در داروخانه هاي منتخب که توسط معاونت‌هاي غذا و داروي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي انتخاب مي‌شوند بايد توزيع شود و بيماران براي دريافت آن پس از تشکيل پرونده در معاونت هاي غذا ودارو نيازمند ارائه مدارک و مستنداتي نظير نسخه و مدارک شناسايي به داروخانه مي باشند.وي در پايان گفت: داروخانه ها اين دارو را بصورت سهميه‌اي دريافت مي‌کنند و مي‌بايست طبق نسخه‌اي که به آنها ارائه شده دارو را به بيمار تحويل دهند.

به اين ترتيب ريتاليني که بصورت غيرمجاز در دسترس دانشجويان قرار مي‌گيرد منشا و منبع مشخصي ندارد. ممکن است واردات قاچاق داشته باشد و يا نمونه‌ي تقلبي باشد و يا داروي اصلي توسط سوداگران بيمارنما از چرخه‌ي توزيع قانوني خارج و راهي بازارهاي غيرمجاز شود. در هر صورت، مصرف خودسرانه اين دارو مي تواند علاوه بر ايجاد وابستگي در افراد، عوارض متعددي بويژه بر سيستم قلبي عروقي و سيستم عصبي مرکزي و رفتارهاي اجتماعي آنها بگذارد.


 خبر 

 احساس تنهايي يا تنها زندگي کردن ،كداميك خطرناک‌تر است؟

مردان و زناني که احساس تنهايي مي‌کنند در مقايسه با افرادي که تنها زندگي مي‌کنند عمر کوتاهتري دارند.به گزارش ايسنا، بررسي‌ها نشان مي‌دهد احساس تنهايي صرف نظر از نوع بيماري قلبي‌، سطح تحصيلات، شاخص توده بدني و استعمال سيگار پيامدهاي مخربي براي افراد دارد.در اين بررسي آمده است مردان و زناني که احساس تنهايي مي‌کنند در مقايسه با افرادي که تنها زندگي مي‌کنند بيشتر احتمال دارد دچار مشکلات سلامت روان و بيماري‌هاي قلبي شوند و همچنين احتمال مرگ زودهنگام در آنان بيشتر است.به گفته محققان احساس تنهايي خطر مرگ را در مردان و زنان دو برابر افزايش مي‌دهد. همچنين بروز علائم افسردگي و اضطراب در اين افراد سه برابر بيشتر است و کيفيت زندگي آنان نسبت به افرادي که احساس تنهايي ندارند به طور چشمگيري پايين‌تر است.

به گزارش ان دي تي وي، همچنين عدم برخورداري از حمايت‌هاي اجتماعي پيامدهاي جدي روي سلامت مي‌گذارد زيرا اين افراد سبک زندگي ناسالم‌تري داشته و بيشتر تحت تاثير حوادث استرس‌زا قرار مي‌گيرند.

درمان يبوست در 3 دقيقه با فشار دادن اين نقطه از بدن

گرفتگي روده و اختلال در اجابت مزاج وضعيتي سختي است که بايستي به سرعت درمان شود. گاهي اوقات تخليه روده به طور طبيعي و بدون مشکل انجام ميشود اما بعضي روزها به دليل اشتباهات در تغذيه و سبک زندگي اين روند دچار اختلال مي شود اختلالي که با درد و ناراحتي همراه است.درمان يبوستيکي از درمان هايي که در اين شرايط مي توانند به سرعت مشکل شما را حل کند استفاده از طب فشاري است يا بهتر بگوييم فشار دادن قسمتي از بدنتان است.

نقطه اي موردنظر طب فشاري براي درمان يبوست کجاست؟

نقطه اي که بايد براي درمان سريع يبوست و مشکلات روده اين چنيني بايدفشار دهيد چند ميليمتر پايين تر از ناف قرار دارد که بايستي بر حسب عرض انگشت سبابه نقطه مورد نظر را پيدا کنيم.عرض انگشت سبابه خود را در عدد 3 ضرب کنيد ، بر طبق اندازه استاندارد عرض اين انگشت شما 1 اينچ است.

به زبان ديگر سه انگشت سبابه پايين تر از ناف درست نقطه اي که بايد شما براي درمان فشار دهيد.

چطور اين کار را انجام دهيم؟

زماني که در توالت هستيد به مدت 1 تا 3 دقيقه اين نقطه را فشار دهيد. مدت فشار بستگي به شدت مشکل در روده شما دارد.با فشار دادن اين نقطه از بدن انرژي درماني باعث شروع دفع مواد سمي ازروده ها مي شود ، درست تاثيري که ماساژ عضلات شکم خواهد داشت.

فشار اين نقطه از شکم علاوه بر رفع يبوست ميتواند در درمان مشکلات گوارشي و دردهاي قاعدگي موثر باشد.علاوه بر اين روش با نشستن به صورت چمباته هنگام اجابت مزاج مي توانيد کار روده ها را ساده تر کنيد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي