جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5854

مديرکل صنايع خودروي وزارت صنعت:
خودرو تا 1 ماه ديگر ارزان مي‌شود


انتقال سهام عدالت متوفيان به زودي


تريبون


نهادهاي مالي


 مديرکل صنايع خودروي وزارت صنعت:
 خودرو تا 1 ماه ديگر ارزان مي‌شود 

 
مديرکل صنايع خودروي وزارت صنعت اعلام کرد: با اقداماتي که در خصوص پيش فروش خودرو شده تا کمتر از يکماه ديگر بازار خودرو آرام مي‌شود و قيمت‌هاي حاشيه بازر از بين خواهد رفت.به گزارش وزارت صنعت ،اميرحسين قناتي افزود: در عرضه خودرو مشکلي به وجود نيامده بلکه هجوم نقدينگي سرگردان به بازار خودرو و افزايش تقاضا اين حاشيه افزايش قيمت‌ها را به وجود آورده است.

مديرکل صنايع خودروي وزارت صنعت گفت: امسال بالغ بر 260 هزار دستگاه خودرو توليد شده که در مقايسه با توليد در مدت مشابه سال قبل بيش از 35 درصد بيشتر است.

قناتي افزود: امسال حدود 225 هزار دستگاه خودرو سند فروش خورده است و اين نابساماني حاشيه بازار کار واسطه‌ها و دلالان است.

مديرکل صنايع خودرو وزارت صنعت افزود: شرکت‌هاي خودروسازي ساليانه بر اساس نياز بازار يک ميليون و 500 هزار دستگاه خودرو توليد مي‌کنند.قناتي درباره پيش فروش خودرو‌ها افزود: شرکت‌هاي خودروسازي بر اساس دستوالعمل شوراي رقابت عمل مي‌کنند و با توجه به تقاضا در بازار اين اجازه به خودروساز داده خواهد شد تا تعداد بيشتري خودرو پيش فروش کند.

او همچنين گفت: اين حاشيه بازار در اعياد پيش رو برطرف خواهد شد و شرکت‌هاي خودروسازي فروش خودرو را در برنامه دارند.

مديرکل صنايع خودرو وزارت صنعت درباره ثبات در بازار تاکيد کرد: حداکثر تا يک ماه آينده شاهد ثبات در بازار خواهيم بود.

افزايش قيمت خودروها از سوي شوراي رقابت

شوراي رقابت مجوز افزايش 5.6 تا 7.1 درصدي قيمت محصولات 3 شرکت خودروسازي ايران خودرو، سايپا و مديران خودرو از اول تير را صادر کرد.رضا شيوا ، با اشاره به اينکه شوراي رقابت دستورالعمل تنظيم قيمت را براي سال 97 تأييد کرد، اظهار داشت: براساس محاسبات مرکز ملي رقابت ميزان افزايش قيمت خودروهاي ساخت داخل که مشمول قيمت گذاري هستند اعلام شد.

وي با بيان اينکه به طور متوسط خودروهاي ساخت داخل شرکت ايران خودرو که مشمول قيمت گذاري هستند مجوز افزايش 7.18 درصد را دريافت کرده اند، افزود: براي خودروهاي سايپا هم به طور متوسط افزايش 7.01 درصدي تعيين شده است.

رئيس شوراي رقابت گفت: در بخش خودروهاي مديران خودرو هم به طور متوسط افزايش 5.62 مورد تأييد مرکز ملي رقابت قرارگرفته است.

شيوا در خصوص زمان اجراي افزايش قيمت ها اظهار داشت: از اول تيرماه امسال خودروسازان مي توانند حداکثر به ميزان درصدهاي اعلامي قيمت محصولات خود را افزايش دهند.

اختلاف 90 ميليوني قيمت کارخانه و بازار خودرو

در چند هفته اخير بازار خودرو به شدت ملتهب شده است. فاصله بين قيمت کارخانه و بازار خودروها به شدت افزايش يافته و هيچ مقامي هم پاسخگو نيست.

خروج آمريکا از برجام و مطرح شدن احتمال قطع همکاري خودروسازان خارجي و توقف توليد خودروهاي پسابرجامي باعث شده تا قيمت اين خودروها در بازار به شدت افزايش يابد.

در کنار اين موضوع رشد نرخ دلار در بازار غير رسمي نيز باعث ايجاد التهاب مضاعف در بازار خودرو شده است و قيمت تمام خودروها با افزايش همراه بوده است.

هم‌اکنون اختلاف بين قيمت کارخانه و بازار برخي خودروهاي مشترک توليدي با خودروسازان خارجي به حدود 90 ميليون تومان نيز رسيده است. به عنوان مثال قيمت کارخانه مزدا3 تيپ 3 معادل 131 ميليون تومان است اما قيمت آن در بازار به 215 ميليون تومان رسيده است.

قيمت کارخانه پژو 2008 نيز معادل 115 ميليون تومان و قيمت بازار آن 206 ميليون تومان است. قيمت کارخانه‌اي سراتو 113 ميليون تومان و قيمت بازار آن 164 ميليون تومان است. قيمت کارخانه هيوندايي اکسنت 115 ميليون تومان و قيمت بازار آن به 153 ميليون تومان رسيده است.


 انتقال سهام عدالت متوفيان به زودي 

 مشاور رئيس سازمان خصوصي سازي با اعلام تعطيلي دو هفته اي سامانه سهام عدالت از اعلام فرآيند انتقال سهام عدالت متوفيان در تيرماه خبر داد.

به گزارش پژوهشکده پولي و بانکي، جعفر سبحاني درباره آخرين آمار پرداخت سود سهام عدالت، اظهار داشت: تعداد مشمولان سراسر کشورحدود 49 ميليون نفر بوده است که از اين تعداد نزديک به دو ميليون نفر شامل متوفيان است و حدود 42 ميليون نفر به سامانه مراجعه و خدمت دريافت کرده اند.وي افزود: در مجموع تاکنون نزديک به 39 ميليون و 400 هزار نفر شماره شباي خود را به سامانه سهام عدالت وارد کرده که از اين تعداد حدود 38 ميليون و 800 هزار نفر تسويه که جزو گروه بيست گانه که شامل اعضا کميته امداد، بازنشستگان، خبرنگاران، کارگران فصلي و ... بوده اند، همه تسويه حساب شده اند.

مشاور رئيس سازمان خصوصي سازي افزود: تاکنون 38 ميليون و 800 هزار نفر از مشمولان شماره شبا تاييد شده و سود سهام آن ها واريز شده که رقمي حدود 3200 ميليارد تومان است.

سبحاني گفت: تمامي اين پرداختي ها شامل افرادي است که پيش از ششم ارديبهشت ماه شماره شباي خود را اعلام کرده اند اما حدود 500 تا 600 نفر پس از اين تاريخ شماره شباي خود را به سامانه اعلام کرده اند که در حال راستي آزمايي با بانک هاي عامل هستيم.وي ادامه داد: اين گروه نيز در هفته اول و دوم تير ماه سود خود را دريافت خواهند کرد.

مشاور رئيس سازمان خصوصي سازي از توقف دو هفته اي سامانه خبر داد و افزود: به جهت به روز رساني سامانه و بررسي نحوه چگونگي ثبت شماره شبا از مشمولان جديد، بخش مربوط به شماره شبا در سامانه متوقف خواهد شد تا پس از بررسي هاي لازم اطلاع رساني مجدد صورت خواهد گرفت.

سبحاني درباره نحوه انتقال سهام متوفيان، گفت: اکنون درحال بررسي درباره چگونگي انتقال سهام متوفيان به وراث آن ها هستيم و تاکنون نيز به نتايج خوبي دست يافته ايم و در تيرماه نتايج اعلام خواهد شد.

دريافت شماره شباي بانکي مشمولان جهت واريز سود سال مالي 1395 شرکتهاي سرمايه پذير به حساب مشمولان در حالي از 20 فروردين ماه سال 96 تا به امروز از طريق سامانه سهام عدالت صورت مي گيرد که اين سازمان با صدور اطلاعيه شماره 13 خود در 20 خرداد ماه 97 اعلام کرد: دريافت شماره شباي حساب بانکي مشمولان تا 31 خردادماه جاري ادامه خواهد داشت و از اين تاريخ به مدت دو هفته سامانه سهام عدالت در بخش مربوط به دريافت شماره شباي مشمولان براي بروزرساني و همچنين بررسي در خصوص نحوه ادامه دريافت شماره شبا از مشمولان سهام عدالت از دسترس خارج خواهد شد و امکان ثبت شماره شباي بانکي جديد در اين سامانه فراهم نخواهد بود.


 تريبون 

 زمان واريز يارانه خردادماه

زمان واريز يارانه خردادماه اعلام شد .براساس گزارش روابط عمومي سازمان هدفمندي يارانه ها ،هشتاد و هشتمين مرحله پرداخت يارانه نقدي در ساعت 24 پنجشنبه (بيست و چهارم خردادماه) به حساب سرپرستان خانوارها واريز مي شود.

واکنش رئيس کل بانک مرکزي به سکه 2.5 ميليوني

رييس کل بانک مرکزي گفت: بابت تعادل عرضه و تقاضاي بازار سکه مشکلي نداريم ضمن اينکه منابع کلان بانک مرکزي هم وضع مطلوبي دارد.به گزارش ايلنا؛ ولي الله سيف در حاشيه نشست بررسي گزارش عملکرد توسعه اشتغال روستايي و عشايري در جمع خبرنگاران گفت: واقعيت اين است که در پيش فروش سکه 7 ميليون سکه به فروش رفت که اين سکه هاي پيش فروش شده به سرعت به بازار مي‌آيد.

وي با بيان اينکه هيچ کمبودي در عرضه سکه نداريم گفت: به نظر مي‌رسد اتفاقات به وجود آمده بيشتر عامل رواني دارد که به تدريج مي تواند برطرف شود.رييس کل بانک مرکزي افزود: البته شرايط بين‌المللي، مسائل رواني و بزرگ‌نمايي برخي مسائل که ريشه واقعي ندارد توانسته چنين اثري در بازار ايجاد کند که البته محدود به طلا هم نيست. در برخي کالاها هم چنين وضعي به وجود آمده که بيشتر جنبه رواني دارد.

عضو کميسيون بودجه مجلس:

افرادي که بالاي 5 ميليون حقوق مي گيرند، افزايش حقوق ندارند

عضو کميسيون بودجه مجلس، توضيحاتي پيرامون افزايش حقوق کارکنان در سال 97 ارائه کرد.به گزارش تسنيم، غلامعلي جعفرزاده ايمن آبادي با اشاره به ابلاغيه افزايش حقوق کارکنان دولت در سال 97 توسط دولت، گفت: در کميسيون تلفيق بودجه سال 97 نظر مجلس درباره افزايش حقوق اين بود که افرادي که کمترين حقوق را دريافت مي کنند حداقل افزايش حقوق 20 درصد و افرادي که بيش از يک رقمي دريافت مي کنند حداکثر يک درصد افزايش حقوق داشته باشند.

عضو کميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينکه افزايش 20 تا يک درصدي حقوق به صورت پلکاني معکوس اعمال مي شود، افزود: دولت کارکنان را به چند گروه حقوقي تقسيم کرده که اختيار ميزان افزايش درباره هر گروه نيز دولت تفويض شده است که به عنوان نمونه اگر فردي يک ميليون و 500 هزار تومان مي گيرد و يا بيشتر چه ميزان افزايش حقوق داشته باشد.وي ادامه داد:مجلس محدوده بازه حقوقي را در بودجه براي دولت مشخص شده کرده است؛ اما دولت مدعي بود که انشاء بودجه به نحوي بوده که برداشت دولت متفاوت است.


 نهادهاي مالي 

 نشست سراسري هم انديشي مديران ستاد بانک گردشگري برگزار شد

بانک کردشگري - نشست سراسري هم انديشي مديران و روساي ستاد بانک گردشگري با هدف بررسي اقدامات انجام شده و همچنين ارائه راهکار براي هرچه بهتر شدن روند اجرايي و توسعه بانک برگزار شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک گردشگري، در اين نشست که با حضور «مهدي جهانگيري»، رييس گروه مالي گردشگري، «رضا کامران»، قائم مقام بانک گردشگري، اعضاي هيئت مديره، معاونين، مديران و روساي ادارات ستاد بانک برگزار شد، رييس گروه مالي گردشگري در سخناني گفت: بايد تغيير را به معني واقعي کلمه در مجموعه مشاهده کنيم و در اين راه همراهي و همدلي را از تمامي مديران مجموعه انتظار داريم.

وي با تاکيد بر استفاده از شيوه هاي نوين در بانک گردشگري خاطر نشان کرد: امروز رويکرد توسعه شعب بدون استفاده از روش هاي نوين چاره ساز نيست و بايد سرويس هاي نوين بانکداري را در دستور کار قرار دهيم.

اطلاعيه شماره 3 و4 بانک تجارت براي سپرده گذاران البرز ايرانيان

بانک تجارت - در اجراي مصوبه سران محترم قوا، بانک تجارت در اطلاعيه هاي جداگانه از آغاز مرحله دوم پرداخت وجوه سپرده گذاران تشکيلات موسوم به البرز ايرانيان خبر داد.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک تجارت ، در اطلاعيه شماره 3 اين بانک از سپرده گذاران تشکيلات موسوم به البرز ايرانيان با سپرده تا 10 ميليارد ريال دعوت شده است که از روز دوشنبه 21 خرداد ماه طبق جدول زمانبندي ذيل با مراجعه به شعبي که در مرحله قبل تا سقف 1 ميليارد ريال از سپرده خود را دريافت کرده بودند نسبت به دريافت مابقي مبلغ سپرده تا سقف10 ميليارد ريال اقدام کنند.

در اين اطلاعيه آمده است: هرگونه پرداخت در اين مرحله منوط به بررسي و تاييد اداره نظارت بر موسسات پولي غير بانکي بانک مرکزي ج.ا.ا بوده و ارائه اصل و کپي شناسنامه ، کارت ملي و کليه مدارک سپرده گذاري نظير دفترچه يا کارت حساب پس انداز قرض الحسنه، دفترچه يا کارت سپرده کوتاه مدت و اوراق گواهي سپرده و نيز ارائه اسناد و مدارک مربوط به منشاء وجه واريزي به حساب البرز ايرانيان در زمان افتتاح حساب الزامي است.

با حمايت 23 ميلياردريالي بانک توسعه صادرات:

کارخانه توليد کنسانتره آهن توسعه مي يابد

بانک توسعه صادرات - بانک توسعه صادرات با اعطاي 23 ميليارد ريال تسهيلات بلندمدت طرح توسعه‌اي تکميل کارخانه توليد کنسانتره آهن را از محل منابع بانک حمايت مي‌کند.به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک توسعه صادرات، در قالب قرارداد مشارکت مدني بين بانک و شرکت سنگ آهن آفتاب سهم الشرکه بانک حداکثر تا 75درصد مبلغ سرمايه معادل 23 ميليارد ريال و مابقي به مبلغ هفت ميليارد و 600 ميليون ريال بعهده شرکت ياد شده است.

براساس اين گزارش مانده هزينه سرمايه گذاري طرح نزديک به 30 ميليارد ريال برآورد شده و تاکنون معادل 10 ميليارد ريال آن پرداخت شده است .

خدمات ليزينگ به زودي در شعب بانک صادرات ايران ارائه مي شود

بانک صادرات - در گردهمايي مديران و کارکنان مديريت شعب جنوب تهران بانک صادرات ايران، از ارائه خدمات ليزينگ در شعب اين بانک در آينده نزديک خبر داده شد.به گزارش آفرينش به نقل از روابط عمومي مديرعامل بانک صادرات ايران در اين گردهمايي، ضمن تاکيد بر اهداف سال 97 بانک، گستردگي شعب را يکي از مزيت هاي رقابتي بانک برشمرد و از سرعت گرفتن خدمات متنوع مالي و پولي در اين شعب در آينده نزديک، خبر داد.

حجت اله صيدي ارتقاي خدمات PSP ها را مورد اشاره قرار داد و گفت: علاوه بر شعب، در بانکداري الکترونيک زير ساخت هاي خوبي در بانک صادرات ايران ايجاد شده و در اين زمينه اتفاقات خوبي در جريان است.

اهداي يک ميليارد و 100 ميليون ريال از سوي بانک شهر براي آزادي زندانيان

بانک شهر - در راستاي تحقق مسئوليت اجتماعي و با هدف آزادي زندانيان جرايم غير عمد، بانک شهر يک ميليارد و 100 ميليون ريال به اين موضوع اختصاص داد.

به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، دکتر حسين محمد پورزرندي با بيان اين مطلب اظهار کرد: بسياري از زندانيان به دليل اتفاقات ساده وپيشامدهايي که ممکن است ناخواسته براي هر انساني اتفاق بيافتد به زندان افتاده و مشکلات مختلفي گريبانگير خود و خانواده آنان شده است.

رئيس اداره کل تسهيلات تبصره اي بانک مسکن عملکرد دو ماهه اول 97 را تشريح کرد

بانک مسکن - رئيس اداره کل تسهيلات تبصره اي بانک مسکن، اعلام کرد: طي دو ماهه اول امسال بالغ بر 342 ميليارد و 16 ميليون و 802 هزار تومان تسهيلات در پنج بخش مختلف در سراسر کشور پرداخت شد.ندا کسري کرمانشاهي با اعلام اين خبر به پايگاه خبري بانک مسکن- هيبنا، گفت: از ابتداي سال جاري تا پايان ارديبهشت ماه 14 هزار و 579 فقره تسهيلات تکليفي و تبصره اي در پنج بخش شامل تسهيلات بهسازي و نوسازي مسکن روستايي، تسهيلات حوادث غيرمترقبه، تسهيلات قرض الحسنه، تسهيلات بافت هاي ناکارآمد و فرسوده شهري و تسهيلات اقشار خاص به متقاضيان پرداخت شده است.

وي با بيان اينکه اين تسهيلات رقمي بالغ بر 342 ميليارد و 16 ميليون تومان بوده است، اظهار کرد: در بخش تسهيلات قرض الحسنه طي دو ماه ابتدايي سال جاري، مجموعا يک هزار و 829 فقره تسهيلات پرداخت شده که از اين تعداد، 767 فقره به تسهيلات قرض الحسنه ازدواج با رقمي بالغ بر 9 ميليارد و 515 ميليون تومان مربوط بوده است.

همچنين 155 فقره تسهيلات قرض الحسنه اشتغال زايي و مشاغل خانگي به متقاضيان تحت پوشش کميته امداد امام خميني(ره) پرداخت شده که اين تسهيلات به لحاظ ريالي معادل 2 ميليارد و 714 ميليون تومان ارزش داشته است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي