جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5854

مديرکل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي:
تنها در 40درصد مساحت کل درياچه اروميه، آب وجود دارد

مديرآبفاي کوهپايه:
در تابستان با کمبود 20 الي 25 ليتر آب در ثانيه مواجه هستيم


حضور شهردار اصفهان در اجلاس بين‌المللي «شهرهاي خلاق جهان» در لهستان


خبــر


در استان


 مديرکل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي:
 تنها در 40درصد مساحت کل درياچه اروميه، آب وجود دارد 

 اروميه- يزدان پناه

مديرکل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي گفت: بيش از 70 درصد آلودگيهاي هواي استان ناشي از ترافيک شهري است.

پرويز آراسته با تاکيد براينکه بيش از 70 درصد آلودگيهاي جوي استان مربوط به ترافيک شهري و ناوگان فرسوده حمل نقل عمومي است اظهار کرد: براي تامين سلامت هواي استان و بويژه شهرستان اروميه بايد در خصوص جمع‌آوري خودروهاي فرسوده و نوسازي ناوگان حمل ونقل عمومي تدابير جدي اتخاذ شود.

آراسته از فعاليت 8 ايستگاه سنجش آلودگي هوا در استان (4 ايستگاه در اروميه و 4 ايستگاه در شهرستانها) خبرداد و تصريح کرد: در شهرستانهاي مياندواب، مهاباد و پيرانشهر که جزء شهرستانهاي آلوده استان هستند که در صورت تامين اعتبار اقدام به احداث ايستگاههاي سنجش آلودگي هوا خواهيم کرد.

وي ضمن ارائه گزارشي از آخرين وضعيت درياچه اروميه، تراز فعلي آب درياچه را 1270.84 اعلام کرد و افزود: اين رقم نسبت به زمان مشابه سال گذشته تغيير چنداني نداشته است. مديرکل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي با اشاره به اينکه مساحت فعلي آبي درياچه اروميه 2 هزار و 400 کيلومتر مربع (40 درصد مساحت کل درياچه) است افزود: با توجه به افزايش 19 درصدي بارندگيها در حوزه آّبريز درياچه اروميه و افزايش 26 درصدي بارندگيهاي استان در سال جاري اميدواريم با همکاري مردم و نهادهاي مختلف تراز درياچه را به تراز اکولوژيک آن نزديکتر کنيم.

رد عدم همکاري شرکت آب منطقه‎‌اي

وي با رد برخي اظهارات درخصوص عدم همکاري شرکت آب منطقه‎‌اي درراستاي تامين حق‌آبه درياچه اروميه خاطرنشان کرد: در سال جاري 310 ميليون مترمکعب از حق‌آبه درياچه اروميه از سدهاي حوزه آبريز به سمت درياچه رهاسازي شده است و طبق تفاهمنامه ستاد احيا با وزارت نيرو در صورت سرريز شدن سدها و وجود آب مازاد در پشت سدها اقدامات لازم جهت رهاسازي صورت خواهد گرفت.

آراسته همچنين از اتمام خط انتقال فاضلاب شهرک صنعتي فاز2 اروميه خبر داد و خاطرنشان کرد: اميدواريم با بهره‌برداري از اين طرح مشکل فاضلاب صنعتي اين شهرک حل خواهد شد.

مديرکل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي با اشاره به اينکه 50 درصد آلودگيهاي پلاستيکي استان مربوط به بسته‌بنديهاي غيرقابل بازيافت مواد غذايي، خوراکي و... است افزود: جمع‌آوري، بازيافت و تجزيه بيولوژيکي زباله‎هاي پلاستيکي در طبيعت امري دشوار است و بايد در توليد محصولات پلاستيکي تا جاي ممکن تجديد نظر کرد. وي اظهار کرد: در حال حاضر در کشور و به طبع آن استان 78 درصد پلاستيکها در سايتهاي دفن زباله جمع‎‏آوري مي‏شوند، 8 درصد بازيافت و 12 درصد نيز سوزانده مي‎شوند.

آراسته با بيان اينکه روزانه در اروميه 550 تن زباله توليد مي‌شود گفت: سرانه توليد زباله شهرستان اروميه در مناطق شهري 710 و مناطق روستايي 610 گرم به ازاي هرنفر است. وي شعار سال جاري اتحاديه جهاني حفاظت محيط زيست را غلبه بر آلودگي پلاستيکي عنوان کرد و افزود:اين شعار به نوعي يک فراخوان عمومي براي جامعه جهاني براي حذف آلودگيهاي پلاستيکي و اثرات مخرب آن در طبيعت به عنوان يکي از جديترين چالشهاي نسل حاضر است. مديرکل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي با اشاره به اينکه در عصر کنوني عملا حذف پلاستيک از همه جنبه هاي زندگي غيرممکن است اظهار کرد: بايد با حذف، ممنوعيت توليد و جايگزيني محصولات پلاستيکي غيرضروري تا جاي ممکن توليد پلاستيک در کشور را به حداقل برسانيم. وي با تاکيد بر وجود برخي خلأهاي قانوني در کشور براي کاهش آلودگيهاي پلاستيکي خاطرنشان کرد: وجود قوانيني در راستاي استفاده محدود از پلاستيک، بالا رفتن رقم بازيافت پلاستيک (که در حال حاضر در کشور 8 درصد است)، کاهش مصرف از مبدا، پاکسازي زباله‌ها از محيط زيست و منابع آبهاي زير زميني با مشارکت کردم و NGOها و عدم رغبت جامعه براي مصرف محصولات پلاستيکي از جمله مواردي است که مي‌تواند در تحققق شعار سال و کاهش آلودگيهاي پلاستيکي راهگشا باشد.


 مديرآبفاي کوهپايه:
 در تابستان با کمبود 20 الي 25 ليتر آب در ثانيه مواجه هستيم 

 اصفهان-راعي

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان؛ مرتضي يادگاري در برنامه راديويي «جاري حيات» که با موضوع مصرف بهينه آب در شهرستان کوهپايه برگزارشد، گفت: هم‎اکنون با حفر 3 حلقه چاه جديد در کوهپايه پيش‎بيني مي‌شود در تابستان سال جاري با کمبود 20 تا 25 ليتر در ثانيه کمبود آب مواجه شويم چراکه در حال حاضر به غير از تامين آب شرب 3 شهر تودشک، سجزي و کوهپايه،آب شرب 2 مجتمع روستايي که بالغ بر 40 روستا مي‌‎شوند را تامين مي‎کنيم .

مدير آبفاي اين شهرستان با بيان اينکه کوهپايه در محور شرق اصفهان قرار دارد که از لحاظ منابع آبي در محدوديت شديدي بسر مي‌برد گفت: در سال گذشته تخصيص آب طرح به شهرستان کوهپايه حدود 108 ليتر در ثانيه بوده است که هم اکنون اين رقم به 65 ليتر در ثانيه کاهش يافته است اين امر بيانگر کاهش 40 درصدي تخصيص آب طرح به کوهپايه است

وي افزود: اگر در ماههاي پيش رو با کاهش حجم ذخيره سد زاينده‏رود، سناريوي قطع آب طرح به شهرستانها از جمله کوهپايه در دستور کار قرار گيرد چاره‎اي جز کاهش سهم مجتمعهاي روستايي به نسبت کاهش يافته آب طرح را نداريم زيرا در حال حاضر 50 درصد توليد آب در اين شهرستان صرف تامين آب شرب 40 پارچه روستا مي‌شود.مدير آبفاي شهرسان کوهپايه گفت: در حال حاضر انشعابات آب 3 شهر کوهپايه ،تودشک و سجزي بالغ بر 6 هزار و800 فقره مي‎باشد که با آحاد حدود 10 هزار و700 فقره است که بغير از آب طرح از طريق دو حلقه چاه با آبدهي 20 ليتر در ثانيه آب شرب ساکنان اين منطقه تامين مي‌شود اين درحاليست که آبدهي اين چاهها در سالهاي گذشته حدود 35 تا 37 ليتر در ثانيه بوده است.

وي با اشاره به حفر چاههاي جديد گفت: به منظور تامين آب شرب در فصل تابستان وپاييز حفر 3 حلقه چاه جديد در دستور کار قرار گرفت که پيش‏بيني مي‌شود با حفر اين چاهها 20 ليتر در ثانيه به منابع آبي اين شهرستان افزوده شود .

کاهش آب بدون درآمد در شهرستان کوهپايه

يادگاري به کاهش آب بدون درآمد در شهرستان کوهپايه پرداخت و اعلام کرد:در پايان سال 95 ميزان آب بدون درآمد کوهپايه حدود 25 درصد بوده در حاليکه اين رقم در پايان سال 96 به 17 درصد کاهش يافته است که اين امر با توجه به محدوديت شديد منابع آبي در اين شهرستان کويري از اهميت بسزايي برخورداراست.

مدير آبفاي کوهپايه اعمال مديريت فشار را يکي از راههاي کاهش مصرف برشمرد و تصريح کرد: توانستيم با اعمال مديريت فشار شبکه، حدود 25 درصد مصرف آب را کمتر کنيم اين در حاليست که با بهره‎گيري از سامانه تله‎متري و سامانه توزيع هوشمند حدود 7 درصد توليد آب را کم کنيم و ازسويي با تعويض کنتورهاي فرسوده حدود 5 درصد فروش آب را بيشتر کنيم که اين رويداد بي‎تاثير در درآمدزايي شرکت نبوده استدر ادامه اين برنامه راديويي، زهره تشيعي رئيس خانه فرهنگ آب گفت: درشرايط کنوني بايد به سمت مديريت تقاضا برويم که در اين راستا مي‌توانيم با برنامه‌ريزي، سازماندهي وشناسايي شيوه‎هاي جديد راههاي مصرف بهينه را به مردم نشان دهيم تا الگوي مصرف بهينه شود.وي افزود: با توجه به محدوديت شديد منابع، مديريت تقاضا يکي از اصول راهبردي است چرا که آب در دسترس نسبت به سنوات قبل کاهش يافته و باتوجه به شرايط اقليمي و کاهش بارندگي ضرورت اصلاح رفتار در مصرف آب امري اجتناب‌ناپذير مي‌باشد.


 حضور شهردار اصفهان در اجلاس بين‌المللي «شهرهاي خلاق جهان» در لهستان  

 اصفهان-راعي

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، قدرت‌ا... نوروزي با حضوردر برنامه راديويي «سلام اصفهان» ضمن اعلام اين خبر فرارسيدن روز جهاني صنايع دستي را به تمام فعالان عرصه صنايع دستي تبريک گفت و اظهارکرد: هنرمندان اصفهان در رشته‌هاي مختلف همواره مايه افتخار شهر بوده‌اند.وي افزود: با توجه به فرارسيدن روز جهاني صنايع دستي، طي هفته جاري در اجلاس بين‌المللي شهرهاي خلاق جهان در شهر کراکوف لهستان شرکت خواهيم کرد، اميدواريم اين اجلاس دستاوردهاي خوبي براي هنرمندان عرصه صنايع دستي داشته باشد.شهردار اصفهان با بيان اينکه شبکه شهرهاي خلاق در سال 2004 به منظور تقويت تعاملات بين‌المللي بين شهرها تشکيل شده است، گفت: در حال حاضر 180 شهر دنيا عضو اين شبکه هستند و اصفهان نيز به عنوان يکي از شهرهاي خلاق در عرصه صنايع دستي عضو اين شبکه است.وي ادامه داد: شهرهاي عضو شبکه شهرهاي خلاق براي رسيدن به اهداف مشترک همکاري‌هاي خوبي با هم دارند و فعاليتهاي مثبت خود را با هم به اشتراک مي‌گذارند و در واقع بين بخش خصوصي، عمومي و جامعه مدني تعادلي را ايجاد مي‌کنند.

شهردار اصفهان با بيان اينکه شبکه شهرهاي خلاق در هفت حوزه فعال است، گفت: شهر اصفهان در حوزه صنايع دستي و هنرهاي عامه به عنوان شهر خلاق در يونسکو شناخته شده است، بنابراين اميدواريم با توسعه همکاري‌هاي بين‌المللي زمينه‌اي فراهم شود تا تجربيات شهرهاي عضو شبکه شهرهاي خلاق در زمينه صنايع دستي، هنرهاي عامه و هنرهاي سنتي منتقل شود و از خلاقيت و نوآوري با رويکردهاي بين رشته‌اي بيشتر بهره ببريم.نوروزي تصريح کرد: براي افزايش توليد ناخالص شهرهاي خلاق بايد زنجيره‌اي از تلاش‌ها انجام شود، مديريت شهري اصفهان آماده است تا سهم خود را در اين عرصه به خوبي ايفا کند.

وي تصريح کرد: شهرداري اصفهان از يک سو با ايجاد اقتصاد کارآفريني به دنبال توسعه کارآفريني به ويژه در خصوص صنايع خلاق است و از سوي ديگر به دنبال بازاريابي شهري براي جذب هر چه بيشتر گردشگر است و بي‎شک مجموعه اين تلاش‌ها مي‌تواند صنايع خلاق را در شهر اصفهان توسعه دهد.شهردار اصفهان شرکت در اجلاس لهستان را فرصتي مغتنم براي توسعه بازاريابي شهري در شبکه شهرهاي خلاق خواند و ابراز اميدواري کرد: اين حضور براي صنايع دستي شهر و فعالان اين عرصه مثمرثمر باشد.


 خبــر 

 فرماندار بهارستان تاکيد كرد؛

ضرورت تعريف پيوست پدافند غيرعامل براي پروژه‌هاي عمراني

بهارستان-خبرنگار آفرينش

فرماندار شهرستان بهارستان بر ضرورت تعريف پيوست پدافند غير عامل براي پروژه‌هاي عمراني شهرستان تاکيد کرد .

به گزارش خبرنگار ما، بيژن سليمانپور در نشست شوراي فرعي پدافند غيرعامل شهرستان بهارستان با بيان اينکه فرهنگ پدافند غيرعامل بايد فراگير شود گفت: بايد ايمان پيدا کنيم که براي حفظ خودمان نياز به پدافند غيرعامل داريم. بي‌شک پدافند غيرعامل صلح‌آميزترين، اثربخش‌ترين، پايدارترين و کم‌هزينه‌ترين روش دفاعي است که بسترهاي امنيت و پايداري ملي را فراهم مي‌سازد.

وي افزود : پدافند غيرعامل در عرصه‌هاي مختلف سياسي، اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي نقشي کليدي ايفا مي‌کند و از اين‌رو ضروري است تمام مديران دستگاههاي اجرايي شهرستان، صاحب‌نظران، دانشگاهيان و نخبگان برنامه‌ريزي و طرح‌ريزي لازم و مناسب را براي پياده کردن اصول و مباني پدافند غيرعامل را انجام دهند.

فرماندار بهارستان با بيان اينکه عمده ترين هدف پدافند غيرعامل، ايمن‌سازي و کاهش آسيب‎پذيري زيرساختهاي موردنياز کشور در جهت افزايش دفاع ايمني و ارتقاء امنيت است تصريح کرد: تداوم اين شرايط مطلوب و دستيابي به موفقيتهاي بيشتر نيازمند برنامه‎ريزي مدون و دورانديشانه با شناسايي چالشها در عرصه‎هاي مختلف است .

سليمانپور ادامه داد: نقش پدافند غيرعامل در اين موقعيت حساس به عنوان رکن مهم مقابله با تهديدات و حملات در 2 عرصه سخت‎افزاري و نرم‎افزاري و تبديل اين تهديدات به فرصت و همچنين حفظ هوشياري و آمادگي کامل درپاسداري و حفاظت از مرزها تعيين‎کننده است.

فرماندار شهرستان بهارستان درپايان بر ضرورت تعريف پيوست پدافند غير عامل براي پروژه‌هاي عمراني شهرستان تاکيد کرد و خواستار برنامه‎ريزي شهرداريها در اين زمينه شد .

مدير مسکن اداره کل راه و شهرسازي آذربايجان غربي:

افزايش تعرفه ساخت و ساز مسکن در آذربايجان غربي

اروميه- يزدان پناه

مدير مسکن اداره کل راه و شهرسازي آذربايجان غربي گفت: 30 هزار واحد مسکن خالي در استان وجود دارد.

جلال تقي‎‏دخت افزود: در استان در حدود 30 هزار واحد خالي از سکنه وجود دارد که عمدتا اين خانه‎هاي خالي، نوساز هستند.

وي ادامه داد: مسکن در کشور ما به عنوان يک کالاي سرمايه‎اي است و وسيله‎اي براي سوددهي شده و عده‎اي نيز به سرمايه‎گذاري در اين بخش پرداختند اما با رکود بازار مسکن بدليل تورم نتوانستند مساکن ساخته شده خود را بفروش برسانند و سبب افزايش تعداد خانه‎هاي خالي شده است.

تقي دخت بستن ماليات بر خانه‏هاي خالي را راهکار مناسبي براي کاهش تعداد آنها ندانسته و تصريح کرد: بهتر است بجاي بستن ماليات که نتيجه معکوس دارد و سبب افزايش قيمت مي‌شود از مشوقها و تسهيلات کم‎بهره استفاده شود تا علاوه بر کاهش تعداد واحدهاي خالي، زمينه خروج بازار مسکن از رکود نيز فراهم شود. مدير مسکن اداره کل راه و شهرسازي آذربايجان غربي با بيان اينکه هزينه ساخت و ساز مسکن با توجه به افزايش نرخ ارز و تورم در حدود 30 درصد در استان نسبت به دوماه گذشته افزايش يافته است تصريح کرد: افزايش نرخ ارز سبب افزايش قيمت مصالح از جمله فولاد و وسايل لوکس ساختماني و به تبع آن افزايش قيمت تمام شده ساختمان شده است. تقي‎دخت با اشاره به قيمت مسکن در استان گفت: قيمت هر مترمربع ساختمان بدون هزينه زمين امسال هرمترمربع در حدود يک ميليون و 300 هزار تومان است که اين ميزان سال گذشته در حدود يک ميليون در هر مترمربع بوده است. وي گفت: در بازار مسکن با افزايش قيمت تعداد معاملات نيز افزايش مي‏يابد چرا که برخي افراد سودجو در صدد منتفع شدن از شرايط موجود هستند. مدير مسکن اداره کل راه و شهرسازي آذربايجان غربي تصريح کرد: اگرچه ساخت و ساز بازار مسکن در استان راکد بود ولي امسال تعداد پروانه‌‎هاي ساخت و ساز در حدود 12 درصد طي يک ماه گذشته افزايش يافته است. تقي‎‏دخت با اشاره به نقش بازار مسکن در اشتغالزايي بيان کرد: بيش از 1000 شغل مرتبط با ساختمان وجود دارد که با رونق ساخت و ساز مسکن زمينه اشتغال و رونق اقتصادي در کشور فراهم مي‎شود.

پيگيري مصوبات سفر استاندار تهران به شهرستان رباط کريم

رباط کريم-خبرنگار آفرينش

نخستين جلسه پيگيري مصوبات سفر استاندار تهران به شهرستان رباط کريم به رياست فرماندار و با حضور اعضا برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما، سيد مهدي ساداتي؛ فرماندار رباط کريم در نخستين جلسه پيگيري مصوبات سفر استاندار تهران به شهرستان رباط کريم که در اسفند ماه سال گذشته برگزار شد، ضمن آرزوي قبولي طاعات و عبادات به مناسبت ماه خودسازي افزود: روند اجرايي نمودن مصوبات بسيار کند و غير قابل قبول است و بايد شتاب بيشتري بگيرد.

اين مقام مسئول اظهار داشت: مديران شهرستان با تعامل بيشتر با مجموعه فرمانداري و پيگيري مطالبات از مديران استاني در جهت عملياتي نمودن اين مهم گام بردارند که يکي از ملاکهاي ارزيابي عملکرد مديران، تلاش در اجرايي شدن مصوبات است.درابتداي جلسه محمد ارجستاني معاون برنامه‏ريزي و اداري مالي فرمانداري با ارائه گزارشي از آخرين اقدامات صورت گرفته از سوي ادارات پرداخت.

بازديد از مجتمع شماره 4 شوراي حل اختلاف اهواز

اهواز-خبرنگار آفرينش

مسئول حفاظت و اطلاعات شوراهاي حل اختلاف خوزستان از مجتمع شماره 4 شوراي حل اختلاف اهواز بازديد به عمل آورد.

به گزارش روابط عمومي شوراهاي حل اختلاف خوزستان، فرشاد هوشجون؛ مسئول حفاظت و اطلاعات شوراهاي حل اختلاف خوزستان با حضور در مجتمع مجتمع شماره 4 شوراي حل اختلاف اهواز از نزديک در جريان نحوه رسيدگي به پرونده ها در شعب اين مجتمع قرار گرفت.

وي در اين بازديد ضمن تقدير از قضات،اعضاء و کارکنان اين مجتمع بر تسريع در رسيدگي به پرونده‏ها و نظم در فعاليتها تاکيد کرد و گفت: روند و کيفيت رسيدگيها مطلوب است و اعضا بايد با حفظ بي‌طرفي در پرونده‌ها قوانين و مقررات را رعايت کنند.هوشجون در ادامه اظهار داشت : آموزش اعضا، رفع آسيبها و مشکلات موجود از اهداف بازرسيهاي هفتگي مجتمعهاي شوراي حل اختلاف مي‎‏باشد که بعد از ارزيابي، گزارش اين بازديد به معاون قضايي و رئيس شوراهاي حل اختلاف ارائه خواهد شد.


 در استان 

برگزاري دومين جلسه شوراي حفاظت منابع آب شهرستان گرگان

گرگان-قهرمان

دومين جلسه شوراي حفاظت منابع آب شهرستان گرگان در سال 97 با حضور اعضا و معاون فرماندار در فرمانداري شهرستان برگزار شد.در اين جلسه، ابراهيم دشتيان؛ معاون فرماندار شهرستان گرگان ضمن تاکيد بر مصوبات جلسات گذشته بر همکاري و تعامل همه‌جانبه اعضاي شوراي حفاظت از منابع آب جهت به تعادل رسيدن منابع آب زيرزميني و گذر از بحران آب تاکيد کرد.مدير امور منابع آب گرگان و آق‌قلا و دبير شوراي حفاظت از منابع آب شهرستان گرگان نيز در اين جلسه گزارشي از آخرين وضعيت منابع آبي شهرستان ارائه کرد و گفت: کشاورزان بايد ضمن تمديد پروانه‎هاي بهره‎برداري، اخذ پروانه بهره‎برداري براي چاههاي محفوره چاه به جاي چاه اقدام کرده و از بهره‎برداري قبل از تمديد يا اخذ پروانه بهره‏برداري خودداري نمايند.

محسن جديدي در ادامه درخصوص نحوه صدور اخطاريه مشترکين اضافه برداشت و چاههاي غير مرتبط توضيحاتي ارائه کرد و در ادامه جلسه مقرر شد اطلاع‎رساني توسط مراکز ترويج کشاورزي درخصوص کاهش حداقل 20 درصدي سطح زير کشت چاههاي مجاز، همکاري و تعامل شوراهاي اسلامي و دهياري در خصوص معرفي چاههاي غيرمجاز به امور منابع آب گرگان و آق‎قلا، پيش‎بيني جلسات اطلاع‎رساني با حضور نمايندگان کشاورزان و اعضاي شوراي حفاظت انجام پذيرد.

توليدات محصولات کشاورزي در آذربايجان غربي از 6.5 ميليون تن گذشت

اروميه- صديقي

رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي گفت: امسال توليدات محصولات کشاورزي در آذربايجان غربي از 6.5 ميليون تن گذشت و با توجه به افزايش بارندگي‌ها امسال پيش‌بيني مي‌شود بيش از 720 هزار تن گندم در استان توليد شود. اسمعيل کريم زاده اظهار داشت: آذربايجان غربي به‌عنوان يکي از استان‌هاي کشاورزي بيش از 6.5 ميليون تن از محصولات کشاورزي کشور را توليد مي‌کند.وي خاطرنشان کرد: در بسياري از بخش‌هاي توليدي مقام نخست راداريم که از اين ميان مي‌توان به توليد 35 درصدي چغندر قند موردنياز کشور اشاره کرد و در توليد گندم جزو شش استان برتر هستيم که امسال پيش‌بيني مي‌شود بيش از 720 هزار تن گندم در سطح استان توليد شود.

رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي افزود: همچنين سيب توليدي در سطح استان يک سوم نياز کشور را تأمين مي‌کند و از نظر جمعيت گاوميشي در مقام نخست قرار داريم که به‌صورت سنتي، نيمه‌صنعتي و صنعتي مديريت مي‌شوند، همچنين در توليد گوشت سفيد با دارا بودن 800 واحد توليدي بيش از 85 هزار تن گوشت توليدي کشور را بر عهده دارد.وي تصريح کرد: صادرات محصولات کشاورزي جزو برنامه‌هاي وزارت است تا مازاد محصولات را به کشورهاي ديگر و بازارهاي هدف صادر کنيم که خوشبختانه سال 95-96 بهترين سال ازنظر صادرات بود که سيب در رأس صادرات قرار داشت و توانستيم چندين برابر سال‌هاي گذشته صادرات داشته باشيم.

کريم زاده تصريح کرد: 37 هزار هکتار در سال زراعي 96 زير کشت چغندرقند رفته بود که در کل محصولات کشاورزي بيشترين آب‏‎بري را دارد و حدود 60 هزار هکتار کشت باغات سيب استان است و حدود 60 هزار هکتار ديگر مربوط به ديگر باغات است.وي تأکيد کرد: کارخانجات پنج‌گانه چغندرقند در استان بستر را براي توليد چغندرقند فراهم کرده که ما را به آن وامي‌دارد که کشت جايگزين چغندرقند را يافته و در بين کشاورزان جاري کنيم که از اين ميان مي‌توان به کشت گندم اشاره کرد.

فرماندار رباط کريم:

15 درصد شاغلين رباط کريم را بانوان تشکيل مي‏دهند

رباط کريم-خبرنگار آفرينش

فرماندار رباط کريم گفت: 15 درصد شاغلين رباط کريم را بانوان تشکيل مي‏دهند.به گزارش خبرنگار ما، سيد مهدي ساداتي در جلسه شوراي اداري رباط کريم طي سخناني گفت: جمعيت شهرستان رباط کريم در طول 27 سال 14 برابر شده است، فرصتهاي سرمايه‏گذاري در شهرستان رباط کريم، به دليل وجود 2 شهرک صنعتي دولتي و 3 شهرک خصوصي و بيش از 3000 واحد توليدي و صنعتي مناسب است.

وي قرار گرفتن در مسير 3 آزادراه تهران- ساوه، تهران- قم و تهران- جنوب را از ظرفيتهاي مناسب رباط کريم دانست و گفت: هم جواري با فرودگاه امام(ره) و اجراي چندين پروژه انتقال آب، دسترسي آسان به بازار و اماکن عرضه محصولات کشاورزي و صنعتي، ظرفيت مناسب گردشگري و جذب توريسم با 34 واحد گردشگري ثبت شده، استقرار 2 نيروگاه توليد برق و... از ظرفيتهاي مهم اين منطقه است.فرماندار رباط کريم به فعاليت 12 سمن فعال در اين شهرستان اشاره کرد و گفت: 6 سمن رباط کريم توسط بانوان اداره مي‏شود.

وي از اشتغال 35 هزار نفري در رباط کريم خبر داد و افزود: 15 درصد شاغلين اين شهرستان بانوان هستند و تقريبا 20 کارآفرين خانم و 5300 خانم شاغل در اين شهرستان داريم. ساداتي با بيان اين که مسئوليت چندين اداره رباط کريم بر عهده بانوان است، گفت: فضاي امروز رباط کريم، مبتني بر همدلي و صميميت و ايجاد زمينه‎‏هاي اشتغال است.

اهداي ويلچر به معلولان مسجدسليماني با همت خيرين

اهواز-خبرنگار آفرينش

تعدادي از پرسنل خير و نيکوکار شرکت بهره‌برداري نفت و گاز مسجدسليمان با همراهي تعداد ديگري از خيرين در اقدامي انسان دوستانه و ارزشمند تعداد 35 عدد ويلچر را خريداري و به معلولان و افراد ناتوان حرکتي اين شهرستان اهدا کردند.اين اقدام ارزشمند با انتشار فراخوان در شبکه‎هاي اجتماعي انجام شد و منجر به مشارکت جمعي از پرسنل خير اين شرکت و همراهي تعدادي ديگر از خيرين ساکن شهرستان و مناطق ديگر براي تأمين هزينه خريد تعداد 35 عدد ويلچر گرديد.

براساس اين گزارش، ويلچرهاي خريداري شده با حضور نمايندگان شرکت بهره‌برداري نفت و گاز مسجدسليمان به اداره بهزيستي و کميته امداد امام خميني(ره) تحويل شد تا در اختيار افراد نيازمند و معلولان حرکتي اين شهرستان قرار بگيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي