جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5854

شانس قابل قبول ايران براي صعود
تمام احتمالات جام جهاني در يک نگاه

خطر جدي در کمين سرخابي ها
حذف استقلال و پرسپوليس از آسيا

جام جهاني،
در ورزشگاه آزادي با خانواده بياييد


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 شانس قابل قبول ايران براي صعود
 تمام احتمالات جام جهاني در يک نگاه 

 
در فاصله يک روز مانده به آغاز رقابت هاي جام جهاني 2018 روسيه، موسسه اپتا که معتبرترين داده هاي آماري فوتبال در جهان را ارائه مي کند، به بررسي شانس تيم هاي مختلف براي صعود از گروه هاي هشت گانه و همچنين قهرماني جام پرداخت و نتايجي را منتشر کرد. نکته جالب توجه اين نتايج، شانس بيشتر ايران نسبت به مراکش براي صعود از گروه دوم جام جهاني است.

*گروه A: برتري نزديک اروگوئه

در اين گروه مطابق انتظار بيشترين شانس صعود متعلق به اروگوئه است. در رده بعدي مصر قرار دارد و با اختلاف کمي روسيه و عربستان ايستاده اند. اينکه فاصله شانس تيم اول با تيم چهارم اين گروه کمتر از 16 درصد است، نشان مي دهد رقابت نزديکي را در اين گروه شاهد باشيم.

*گروه B: شانس قابل قبول براي ايران

در دومين گروه جام جهاني که تيم ملي ايران حضور دارد، بيشترين شانس با اختلاف در اختيار اسپانيا است. پرتغال هم با 55.5 درصد شانس خوبي براي دوم شدن دارد.

تيم ايران هم بيش از 41 درصد شانس صعود دارد و مراکش با کمتر از 30 درصد، در جايگاه آخر ايستاده است.

*گروه C: رقابت نفس گير براي دوم شدن

فرانسوي ها با فاصله زياد نسبت به رقبا در صدر شانس هاي صعود از گروه سوم جام جهاني قرار دارند. پس از فرانسه رقابت شديدي براي صعود در مي گيرد. پرو، استراليا و دانمارک به ترتيب با 6/42، 2/42 و 3/39 درصد شانس بسيار نزديکي براي صعود خواهند داشت.

*گروه D: کرواسي مدعي تر از نيجريه

در اين گروه هم آرژانتين را مي توان شانس اصلي صعود و سرگروهي دانست. پس از آلبي سلسته اما تيم هاي کرواسي و نيجريه جدال مهمي براي صعود خواهند داشت. ستاره هاي کرواسي 45 درصد شانس صعود دارند و نيجريه اي ها 6/40 درصد. ضمن اينکه ايسلند هم چهارمين مدعي صعود از اين گروه با 5/38 درصد شانس است.

*گروه E: مقتدرترين اينجاست

بالاتر از تمام تيمي هاي جام، برزيل با نزديک به 80 درصد شانس صعود از گروه پنجم، اصلي ترين تيم مدعي براي صعود در مرحله حذفي شناخته مي شود. ساير تيم هاي اين گروه تقريبا نصف سلسائو شانس دارند و رقابت مهمي هم براي دوم شدن خواهند داشت.

*گروه F: سوئد - مکزيک را از دست ندهيد

در ششمين گروه از رقابت هاي جام جهاني تيم آلمان اصلي ترين مدعي صعود است و ساير تيم ها به دنبال دوم شدن هستند. نکته جالب در خصوص اين تيم ها، شانس دقيقا يکسان سوئد و مکزيک است. اين دو تيم در عدد 44 با هم برابر هستند و کره جنوبي هم با 1/36 درصد آخر است.

*گروه G: نبرد جذاب سرگروهي

گروه هفتم جام جهاني يکي از معدود گروه هايي است که در آن تکليف سرگروه را نمي توان مشخص شده دانست. با اين حال تيم پرمهره بلژيک نزديک به 66 درصد براي صعود شانس دارد و انگليس با 54 درصد پشت سر بلژيک است. البته تونس هم تقريبا به همين اندازه از انگليس پايين تر است و تيم خطرناکي خواهد بود. رتبه آخر هم به پاناما اختصاص پيدا کرده است.

*گروه H: نفس گير ترين گروه جام

آخرين گروه جام جهاني 2018 حساس ترين رقابت ها را براي صعود خواهد داشت. کلمبيا با 55 درصد صدرنشين متزلزل جدول شانس هاي صعود است و ژاپن با 8/51 درصد عنوان تنها تيم آسيايي را دارد که شانس صعود بيشتر از نصف به آن اختصاص داده شده است. البته لهستان و سنگال هم بيش از 45 درصد شانس دارند و اين يعني مصاف هاي نفس گير در آخرين گروه جام انتظار بينندگان را مي کشد.


 خطر جدي در کمين سرخابي ها
 حذف استقلال و پرسپوليس از آسيا 

 
در چند روز گذشته اخباري مبني بر خطر حذف استقلال و پرسپوليس از ليگ قهرمانان آسيا در بعضي رسانه‌ها منتشر شده بود؛ اخباري که به نظر مي‌رسيد زياد هم جدي نيستند و اتفاق خاصي براي سرخابي‌ها نخواهد افتاد. اما گويا ماجرا جدي‌تر از اين حرف‌هاست و احتمال حذف اين دو تيم و به خصوص استقلال از ليگ قهرمانان آسيا کم نيست.مسئولان استقلال در هفته‌ها و ماه‌هاي گذشته بخش قابل توجهي از درآمد اسپانسر خود براي فصل آينده را هزينه و به عبارتي پيش‌خور کرده‌اند و هنوز مطالبات تعدادي از بازيکنان و مربيان سابق اين تيم باقي مانده است که طبق اولتيماتوم کنفدراسيون فوتبال آسيا، تکليف اين بخش از مطالبات هم بايد تا تاريخ 9 تير مشخص شود. پرداخت اين مطالبات البته آسان نيست اما حتي اگر اين مشکل هم حل شود، مشکل بزرگ‌تري بر سر راه استقلال وجود دارد و آن سندسازي‌هايي است که فصل گذشته براي گرفتن مجوز حرفه‌اي انجام شد و AFC متوجه اين اتفاقات شده است. در واقع اگر استقلالي‌ها نتوانند ثابت کنند که سندسازي در کار نبوده، خطر حذف اين تيم از ليگ قهرمانان آسيا بيشتر از قبل خواهد شد.

اين مشکل براي پرسپوليس هم وجود دارد. پرسپوليسي‌ها هم با چند شکايت از سوي بازيکنان سابق خود در AFC مواجهند که مثل استقلال تا روز 9 تير براي جلب رضايت و حل مشکل وقت دارند. آنها هم مثل استقلال بخشي از بودجه فصل آينده خود را با پرداخت مطالبات آنتوني گولچ پيش‌خور کرده‌اند و در ماجراي سندسازي هم با استقلال هم‌داستانند و در معرض خطر حذف از آسيا قرار دارند؛ اتفاقي که شايد اگر ابتداي فصل و با گفتن حقيقت و بدون سندسازي رخ مي‌داد قابل هضم‌تر بود اما قطعا حذف اين دو تيم در آينده اتفاق تلختري خواهد بود و شوک بزرگي به فوتبال ايران وارد خواهد کرد.


 جام جهاني،
 در ورزشگاه آزادي با خانواده بياييد 

 خبرگزاري تسنيم از فراهم شدن زمينه حضور خانواده‌ها در استاديوم آزادي و تماشاي بازي‌هاي جام جهاني خبر داده است. با دستور ناصر محمودي‌فرد مدير مجموعه ورزشي آزادي، زير ساخت‌هاي لازم براي نمايش بازي‌هاي جام جهاني 2018 روسيه در ورزشگاه بزرگ آزادي فراهم شده تا علاقه‌مندان به ورزش بتوانند اين مسابقات جذاب و مهيج را همراه با اعضاي خانواده خود در بزرگترين مجموعه ورزشي خاورميانه تماشا کنند.

طبق هماهنگي‌هاي صورت گرفته يک نمايشگر بزرگ به مساحت 1200 متر مربع در قسمت روبه‌روي جايگاه ورزشگاه آزادي کار گذاشته خواهد شد تا تماشاگران از طبقه اول و دوم ضلع غربي ورزشگاه، تماشاگر بازي‌هاي جام جهاني از جمله ديدارهاي تيم ملي فوتبال ايران باشند. گفته مي شود اين اتفاق در قالب يک جنگ فرهنگي يک ماهه رخ خواهد داد و در اين مدت برنامه هاي ديگري هم در اين جنگ فرهنگي اجرا خواهد شد. اين اتفاق براي نخستين بار است که در يک مجموعه ورزشي رخ مي‌دهد و پيش بيني مي‌شود با استقبال علاقه‌مندان به ورزش در مرحله نخست 10 هزار بليت فروخته شود.


 خبـــرنامه 

لبخند شانس به وحيد

اميري فيکس مي‌شود؟

آن‌طور که از شواهد و قرائن برمي‌آيد، مهدي طارمي شانس اندکي براي حضور در بازي با مراکش خواهد داشت. طارمي در بازي با ليتواني مصدوم شد و دقيقه20 زمين را ترک کرد. پس از آن او در تمرينات روزهاي شنبه و يکشنبه هم غايب بود تا بختش براي فيکس شدن در اولين بازي تيم‌ملي در جام‌جهاني برابر مراکش کاهش پيدا کند. اين موضوع حتي مورد توجه روزنامه مارکاي اسپانيا هم قرار گرفته و آنها نيز خبر احتمال غيبت طارمي را پوشش داده‌‌اند. اين اتفاق در شرايطي رخ مي‌دهد که طارمي در 3سال گذشته يکي از بازيکنان فيکس کي‌روش در تيم‌ملي بوده و حتي روايتي وجود دارد که مربي پرتغالي او را بهترين بازيکن حال حاضر ايران قلمداد کرده است. با اين اوصاف غيبت احتمالي طارمي خبر بدي براي کي‌روش خواهد بود و بايد ببينيم اگر اين اتفاق رخ بدهد، سرمربي تيم‌ملي کدام بازيکن را جايگزين او مي‌کند؟

ديروز يک خبرگزاري هلندي از احتمال جايگزيني رضا قوچان‌نژاد با مهدي طارمي خبر داده بود، اما بعيد به‌نظر مي‌رسد گوچي انتخاب کي‌روش باشد. قوچان‌نژاد مهاجم نوک است و کي‌روش در همه اين سال‌ها فقط با يک مهاجم مرکزي بازي کرده. او طارمي را هميشه به‌عنوان وينگر چپ مورد استفاده قرار داده و به اين ترتيب اگر طارمي به بازي با مراکش نرسد، شانس وحيد اميري براي حضور به جاي او بيشتر خواهد بود. حتي در بازي با ليتواني هم بعد از مصدوميت زودهنگام طارمي، اميري جاي او را گرفت. به اين ترتيب وحيد که در تيم‌ملي به يک بازيکن نيمکت‌نشين تبديل شده بود، ممکن است به شکلي غيرمنتظره در اولين بازي ايران در جام‌جهاني به عنوان بازيکن ثابت به‌ميدان برود. انتخاب ديگر کي‌روش براي اين پست هم مي‌تواند مهدي ترابي و يا سامان قدوس باشد.

بازيکن موردعلاقه شفر در تراکتور؟

خبر مذاکره و توافق اوليه تراکتورسازي تبريز با بهنام برزاي در برخي رسانه‌ها منتشر شد. گفته مي‌شود نام برزاي در ليست مازاد وينفرد شفر و استقلال قرار دارد و اين بازيکن فصل آينده در استقلال جايي نخواهد داشت. به همين دليل او مذاکرات خود با تيم‌هاي ديگر را آغاز کرده و در حال توافق با تيم تراکتورسازي تبريز است و به احتمال زياد فصل آينده در اين تيم توپ خواهد زد.

اين در حالي است که برزاي به گفته مديران استقلال از بازيکنان مورد علاقه شفر بود و اين سرمربي آلماني در اولين حضور خود در تمرينات خواهان بازگشت او به تيم شده بود. برزاي در ابتداي فصل گذشته توسط عليرضا منصوريان از استقلال کنار گذاشته شد و با اصرار شفر در نيم‌فصل دوم به اين تيم بازگشت اما مصدوميتي طولاني‌مدت باعث شد تا او از چشم شفر بيفتد و در نهايت در فهرست مازاد استقلال قرار بگيرد.

انتخاب ميزبان جام جهاني 2026

نظر ايران؟ هيچکدام!

شصت‌و‌هشتمين کنگره فيفا، چهارشنبه با حضور 211عضو مجمع از کشورهاي مختلف در مسکو برگزار خواهد شد. رأي‌گيري براي انتخاب ميزبان جام‌جهاني2026، مهم‌ترين اتفاقي است که در اين کنگره رخ مي‌دهد. بعد از رسوايي‌هاي پي‌در‌پي فيفا در جريان انتخاب ميزبان جام‌هاي جهاني2018 و 2022 و افشاگري‌هاي بي‌سابقه درمورد رشوه‌هاي رد و بدل شده براي رأي دادن به کشورهاي ميزبان، اين‌بار فدراسيون بين‌المللي فوتبال انتخاب ميزبان جام‌جهاني را به‌جاي اعضاي هيات رئيسه، به رأي‌گيري در مجمع عمومي سپرده است. براي ميزباني جام‌جهاني 8سال بعد، تنها دو کانديدا وجود دارد. ميزباني مشترک آمريکا، کانادا و مکزيک، گزينه اول و ميزباني مراکش دومين گزينه ارائه ‌شده به فيفا محسوب مي‎شوند. در روزهاي گذشته، درصد زيادي از پيش‌بيني‌ها حکايت از پذيرفته ‌شدن پيشنهاد 3کشور آمريکا، کانادا و مکزيک براي ميزباني از جام‌جهاني2026 دارند. چرا که مراکش هنوز اعضاي فيفا را متقاعد نکرده است که مي‌تواند برگزارکننده شلوغ‌ترين جام‌جهاني تاريخ باشد. جام‌جهاني2026 براي اولين‌بار با حضور 48تيم در 16گروه 3تيمي برگزار خواهد شد و قهرمان تورنمنت بعد از 80بازي معرفي مي‌شود.

فدراسيون جهاني فوتبال براي اولين‌بار، قرار است جزئيات رأي‌گيري انتخاب ميزبان جام‌جهاني را به‌صورت شفاف در اختيار عموم قرار بدهد. در واقع رأي نماينده هر کشور به يکي از دو مدعي ميزباني، با رسانه‌ها و مردم در ميان گذاشته خواهد شد. اين موضوع، يک چالش بزرگ براي فدراسيون فوتبال ايران به شمار مي‌رود. چرا که از يک طرف بعد از ماجراي خروج ترامپ از برجام، رأي دادن ايران به ميزباني آمريکا در جام‌جهاني در زمره محالات قرار دارد و از سوي ديگر بعد از قطع روابط ديپلماتيک مراکش و ايران، دليلي براي رأي دادن ايران به اين کشور وجود نخواهد داشت. مهدي تاج که به‌دليل کسالت همچنان از اردوي تيم‌ملي در روسيه دور است، احتمالا علي کفاشيان را راهي کنگره خواهد کرد و «رأي سفيد» محتمل‌ترين رأي نماينده ايران در اين جلسه مهم خواهد بود. جلسه‌اي که خروجي‌اش هر چه باشد، ايران را راضي و خوشحال نخواهد کرد.


 خبـــرنامه 

بيانيه نايکي

تحريم‌ها قابل اجرا هستند!

کمپاني کفش نايکي در بيانيه‌اي اعلام کرد به علت اينکه يک کمپاني آمريکايي است و آمريکا تحريم‌هايي را عليه ايران اعمال کرده است نمي‌تواند کفش بازيکنان تيم ملي فوتبال ايران را در حال‌ حاضر تامين کند.

اخيرا کمپاني نايکي اعلام کرده بود که نمي‌تواند به بازيکنان تيم‌ ‌ملي فوتبال ايران براي بازي‌هاي جام جهاني 2018 روسيه کفش بدهد. دلايل مختلفي براي اين اتفاق در رسانه‌ها مطرح شد که در نهايت کمپاني نايکي در بيانيه‌اي اعلام کرد دليل اين اتفاق تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران است. در اين بيانيه آمده است: « تحريم‌هاي آمريکا به اين معنا است که نايکي به عنوان يک کمپاني آمريکايي نمي‌تواند کفش فوتباليست‌هاي تيم‌ ‌ملي ايران را در حال‌ حاضر تامين کند، تحريم‌ها سال‌ها است که وجود دارد اما بر اساس قانون قابل اجرا هستند.» اعلام اين خبر باعث شد که اعضاي فدراسيون ايران به اين اتفاقات واکنش نشان دهد. فدراسيون ايران در نامه‌اي از فيفا خواست در اين باره توضيحاتي بدهد و کمک کنند که مشکلات حل شود. کارلوس کي‌روش ، سرمربي تيم‌ ‌ملي فوتبال ايران نيز در واکنش به اين اتفاق اعلام کرد که بازيکنان به لوازم ورزشي خود عادت کرده‌اند و درست نيست که تنها يک هفته‌ قبل از مسابقات به اين مهمي لوازم خود را تغيير دهند.

ادعاي کيکر

کي‌روش، محبوب‌ترين مربي تاريخ فوتبال ايران

هفته‌نامه کيکر در گزارشي به وضعيت سرمربي پرتغالي تيم ملي ايران در 7 سال گذشته پرداخته. اين نشريه از مربي تيم ملي به عنوان محبوب‌ترين سرمربي تاريخ تيم ملي ايران نام برده است.

کيکر نوشته: «در اروپا حالا ديگر او چهر‌ه‌اي تقريبا فراموش‌شده است. چون از 7 سال قبل، کي‌روش که زماني در منچستريونايتد و بعد رئال مادريد کار کرد، در خاورميانه براي تيم ملي ايران، فعاليت مي‌کند؛ مربي که با وجود يکسري مشکلات ساختاري، موفق هم بوده است.»

در ادامه اين گزارش نوشته شده: «در اين سال‌ها بارها او از استعفا حرف زد. چون گاهي به خاطر سبک بازي نه چندان جذاب مورد انتقاد واقع مي‌شد و يا گاه از شرايط کاري‌، به سختي ابراز نارضايتي مي‌کرد. همينطور گاه و بيگاه با مقامات فدراسيون يا مسئولان تيم‌هاي باشگاهي دچار چالش‌هاي جدي شد. اما به اين دليل که دو بار پياپي تيم ملي ايران را به جام جهاني رساند، محبوبيتي باورنکردني نزد هواداران يافت. به همين دليل بود که در صحبت‌هاي دوستداران يا مقالات مطبوعات از او به عنوان «پدر موفقيت» يا «آقاي فوتبال ايران»‌نام برده شد.»

سروش، منتظر ديدار با برانکو

مديران باشگاه پرسپوليس براي جذب سروش رفيعي تلاش‌هاي لازم را انجام داده‌اند و قرار است برانکو ايوانکوويچ بعد از بازگشت به ايران نشستي را با اين بازيکن داشته باشد تا انتقال وي به تيمش را نهايي کند. با توجه به اينکه برانکو روز جمعه راهي ايران خواهد شد، نشست او با سروش هفته آينده برگزار خواهد شد. برانکو ايوانکوويچ اين موضوع را تأييد کرده است.

رفيعي مورد توجه تيم‌هاي ليگ برتري زيادي از جمله سپاهان و تراکتورسازي هم قرار دارد، اما در مذاکراتش با اين باشگاه‌ها اعلام کرده انتخاب اولش پرسپوليس است و اگر اين تيم نتواند در نقل‌وانتقالات تابستاني بازيکن جذب کند آن وقت فقط تا نيم‌فصل حاضر است در تيمي بازي کند تا بعد از آن بتواند به پرسپوليس برگردد.

خادم خبر داد

اهالي مجلس به روسيه نمي روند

در شرايطي که محمدرضا داورزني معاون وزير ورزش در مصاحبه اي عجيب از اعزام نمايندگان مجلس به روسيه براي ديدن جام جهاني حمايت کرد، اميررضا خادم ديگر معاون وزير ورزش از منتفي شدن سفر 6 نماينده مجلس به روسيه خبر داده.

البته خادم طوري با فارس صحبت کرده که انگار از منتفي شدن سفر اهالي بهارستان ناراحت است. او گفته:" قرار نيست نماينده‌اي به روسيه اعزام شود، در دوره‌هاي گذشته نمايندگان به مسابقات جام جهاني اعزام مي‌شدند که اين باعث مي‌شد اين نمايندگان از نزديک مشکلات ورزش را لمس کنند و هنگامي‌که لوايح و طرح‌هايي در مجلس مطرح مي‌شود به‌عنوان بازوان ورزش، حمايت کنند."

مدافع سايپا رسما به استقلال پيوست

مدافع تيم فوتبال سايپا با عقد قراردادي 5 ساله رسما به تيم استقلال پيوست.

اللهيار صيادمنش مدافع جوان تيم فوتبال سايپاي تهران که علي رغم داشتن قرارداد با نارنجي پوشان چندي پيش با مسئولان تيم استقلال مذاکره و توافق کرده بود، با عقد قراردادي بلند مدت رسما به استقلال پيوست.

اين مدافع جوان و ملي پوش پاي قرارداد 5 ساله‌اي را با تيم استقلال امضا کرد تا در ليگ هجدهم با پيراهن اين تيم راهي ميدان شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي