جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5855

روحاني در ديدار با مددجويان بهزيستي و کميته امداد:
بايد جوانان را به آينده اميدوار ساخت

واعظي خبر داد:
تاکيد رئيس جمهور بر ورود دستگاه هاي ذيربط به موضوع گراني


خبر


برگزاري نمايشگاه به مناسبت هفته جهاني صنايع دستي


نمايشگاه بازي هاي رايانه اي در لس آنجلس‎


سرمقاله

دکترمطهرنيا:
درآينده اي نزديک، جهان شاهد کنفرانس هاي امنيتي جديد خواهد بود

سخنگوي وزارت امور خارجه:
گروگان‌گيري توسط هر کسي و به هر دليلي، امري ضدبشري است


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 روحاني در ديدار با مددجويان بهزيستي و کميته امداد:
 بايد جوانان را به آينده اميدوار ساخت 

 
رئيس جمهوري با بيان اينکه دولت حمايت از عزيزان تحت پوشش کميته امداد امام خميني(ره) و سازمان بهزيستي را وظيفه انساني، اسلامي و قانوني قلمداد مي‌کند، اظهارکرد: سال گذشته ميزان کمک‌ به مددجويان را 3 برابر افزايش داديم واثبات شد که دولت اين اراده و توانمندي را دارد و بايد اين مسير را ادامه دهد .

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در ديدار صميمي با مددجويان بهزيستي و کميته امداد امام خميني(ره)گفت: امروز بايد سازمان‌ها و نهادهاي حمايت‌کننده، دولت و خيرين دست به دست هم بدهيم و فضايي را در جامعه ايجاد کنيم که فرزندان اين جامعه نسبت به آينده خود اميدوارتر باشند.

روحاني تصريح کرد، بسيار خوشحال‌کننده است که در جمع فرزندان تحت پوشش عده‌اي از نخبگان و فرهيختگان جامعه هستند و اين نشان‌دهنده آن است که استعداد لازم براي رشد و شکوفايي اين عزيزان وجود دارد و بايد بتوانيم از اين فرصت به خوبي بهره‌برداري کنيم.

رئيس جمهوري با بيان اينکه کمک به فرزندان تحت پوشش اين نهادها را افتخاري براي خود مي‌دانيم، خاطر نشان کرد: آنچه به عنوان وظيفه بر عهده ما قرار دارد اين است که جامعه احساس امنيت و عدالت کند و در اين راستا همه بايد دست به دست هم دهيم تا اين احساس و اميدواري به آينده بوجود بيايد.

دکتر روحاني اضافه کرد: بايد اين احساس وجود داشته باشد که جامعه مسلمان ما به فکر هم‌نوعان و ياري افرادي است که نيازمند هستند.

رئيس جمهوري با اشاره به اينکه بخش بزرگي از معرفت ديني اين است که به ديگران کمک کنيم، گفت: اين ياري و کمک‌ رساني ممکن است ابعاد مادي و معنوي و يا ايجاد احساس امنيت در جامعه باشد.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه امروز در برخي از بخش‌ها احساس عدالت در جامعه وجود دارد، اظهار داشت: امروز در بخش آموزش و پرورش عدالت نسبي وجود دارد و براي دانش‌آموز روستايي و شهري کلاس درس و مدرسه مهيا مي باشد و اين موضوع مهمي است چرا که تمام پيشرفت و تعالي‌ها از مدرسه و کلاس درس آغاز مي‌شود.

رئيس جمهوري همچنين احساس عدالت در حوزه بهداشت و درمان را مورد اشاره قرار داد و گفت: در دولت يازدهم و دوازدهم تمام تلاش‌ها در اين راستا بوده که مردم نيازمند بتوانند از حداقل امکانات درماني و بهداشتي با ارزان‌ترين قيمت بهره‌مند شوند و امروز احساس عدالتي در اين زمينه در جامعه احساس مي‌شود. در حوزه نيازمندي‌هاي ضروري مردم هم تلاش‌هاي زيادي به عمل آمده که از جمله مي‌توان به گازرساني به تمامي مناطق و روستاها اشاره کرد و در پايان دولت دوازدهم تقريباً گاز رساني تمام روستاها به اتمام مي‌رسد و اين به معناي ايجاد عدالت در جامعه است.


  واعظي خبر داد:
 تاکيد رئيس جمهور بر ورود دستگاه هاي ذيربط به موضوع گراني 

 رئيس دفتر رئيس جمهوري موضوع گراني را از مهمترين موضوعات مطرح شده در نشست هيات دولت عنوان کرد و گفت: رييس جمهوري امروز بر اين مساله تاکيد کردند و خواستند همه دستگاه‌هاي ذيربط به موضوع گراني ورود پيدا کنند.به گزارش ايرنا، «محمود واعظي »در جمع خبرنگاران افزود: در حال حاضر شاهد هستيم حتي بخش هايي که ارز 4 هزار و 200 توماني دريافت مي کنند، محاسباتي که براي فروش مي کنند با ارز بالاتر است و رييس جمهوري خواست تمام دستگاه هاي ذيربط به اين موضوع رسيدگي کنند. از طرف ديگر، اجناسي در انبارها هست که بايد به سرعت در اختيار مردم قرار گيرد.

رئيس دفتر رئيس جمهوري درباره گراني خودرو گفت: طي چند روز گذشته، فضاي رواني و احساسي ايجاد شد و در جلسه امروز خواسته شد که خودروسازان با قيمت هاي مصوب، خودرو را در اختيار مردم قرار دهند.واعظي با بيان اينکه موضوع گراني از موضوعات جدي است، گفت: رييس جمهوري امروز بر اين مساله تاکيد و همه وزيران و دستگاه ها را مسئول کردند و قرار شد روز دوشنبه هفته آينده ايشان جلسه اي براي تصميم گيري نهايي داشته باشند.


 خبر 

 توضيحات دفتر ستاد اقامه نماز جمعه درباره برگزاري نماز جمعه اين هفته

مسئول دفتررئيس ستاد اقامه نماز جمعه تهران درباره برگزاري نماز جمعه اين هفته و چگونگي برگزاري نماز عيد فطر توضيحاتي را ارائه کرد.

مسئول دفتر رئيس ستاد اقامه نمازجمعه تهران در گفت‌وگو با ايسنا، در پاسخ به اين پرسش که اين هفته نمازجمعه تهران برگزا ر مي‌شود يا خير، اظهار کرد: ما همه جوانب را سنجيده‌ايم و هماهنگي ها براي برگزاري نمازجمعه و نماز عيد فطر را در نظر داريم ، بنابر اين اگر نماز عيد فطر به روز شنبه موکول شود ، طبعا نماز جمعه هم برگزار مي‌شود، اما در حال حاضر نمي توانيم اظهار نظر دقيقي دراين باره داشته باشيم

مجلس کانادا طرح توقف مذاکرات ديپلماتيک اوتاوا -تهران را تصويب کرد

مجلس کانادا طرح توقف کليه مذاکرات با ايران براي از سرگيري روابط ديپلماتيک را تصويب کرد.

به گزارش مهر به نقل از تورنتو سان، مجلس عوام کانادا طرح توقف کليه مذاکرات با ايران براي از سرگيري روابط ديپلماتيک را تصويب کرد. طبق اين مصوبه، سپاه پاسداران ايران در فهرست «گروه‌هاي تروريستي» قرار مي‌گيرد.

اين طرح به پيشنهاد «گارنت گينويس» نماينده محافظه کار، در مجلس عوام کانادا مطرح شده بود.

به هنگام راي گيري که به صورت قيام انجام شد، ابتدا نمايندگان محافظه‌کار به عنوان حمايت از اين طرح قيام کردند.

گزارش ها حاکي است که «جاستين ترودو» نخست وزير کانادا، نخستين کسي بوده که از جناح ليبرال به عنوان موافق با اين طرح قيام کرد.

موگريني: اتحاديه اروپا متعهد به حفظ توافق هسته‌اي است

مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا با تاکيد بر اينکه ديپلماسي و گفت‌وگو تنها راه‌حل مسائل بين‌المللي است، گفت: ما براي اعتبار اتحاديه اروپا و حفظ منافع‌مان کماکان متعهد به حفظ توافق هسته‌اي هستيم.

به گزارش ايسنا، فدريکا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در سخنراني خود در پارلمان اروپا درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به ديدار سران آمريکا و کره شمالي اشاره کرد و گفت که اين ديدار ثابت مي‌کند ديپلماسي و گفت‌وگو تنها راه پيش‌رو براي حل مسائل است.

سوريه توان موشکي خود را در مرز جولان اشغالي تقويت کرد

واحد رسانه اي مرکزي جنگ در سوريه اعلام کرد که ارتش اين کشور واحدهاي دفاع هوايي و موشکي خود را در مرز جولان اشغالي در جنوب اين کشور تقويت کرده است.به گزارش شبکه تلويزيوني 'الاخباريه'، ارتش سوريه نيروهايش را در جنوب اين کشور تقويت کرده است و در منطقه حد فاصل جولان، سامانه هاي موشکي دفاعي جديد خود از نوع 'بانتسير إس 1' را مستقر کرد.جولان بر اساس قانون بين الملل يک سرزمين اشغال شده محسوب مي شود و بر پايه قطعنامه شماره 242 سال 1967 'اسراييل ' بايد از آن عقب نشيني کند.


 برگزاري نمايشگاه به مناسبت هفته جهاني صنايع دستي 


 نمايشگاه بازي هاي رايانه اي در لس آنجلس‎ 


 سرمقاله 

عبرت هاي ديپلماسي پيونگ يانگ

حميدرضا عسگري

همواره در يک مذاکره يا رقابت سياسي، بايد توجه داشت که طرفين چه واکنش هايي در قبل و بعد از رويارويي خواهند داشت. در مورد توافق آمريکا و کره شمالي نيز، اگر اندکي به عقب بازگرديم مي بينيم که طرفين به لحاظ توهين هاي شخصي به يکديگر سنگ تمام گذاشتند و در ميدان عمل نيز تاسرحد توان ديگري را مجبور به عقب نشيني کردند. ترامپ با استفاده از ابزار تحريم هاي سازمان ملل اجازه نداد حتي يک بشکه نفت وارد کره شمالي گردد و مراوده تجاري با اين کشور را به شدت محدود ساخت به گونه اي که حتي چين هم ديگر نمي توانست کمک حال متحد ديرينه خود باشد.

از سوي ديگر کره شمالي نيز بنابر وعده هايي که داده بود، چرخه فعاليت و ساخت سلاح هسته اي خود را تکميل کرد و قابليت برد کلاهک هاي هسته اي خود را تا خاک آمريکا ارتقا بخشيد. اين کنش و واکنش هاي طرفين باعث رسيدن به نقطه جوش هر دو طرف گرديد و زمان مذاکره فرا رسيده بود. چرا که درگيري و رويارويي نظامي براي دو قدرت هسته اي هيچ سودي نخواهد داشت.

لذا ديديدم که هردو کشور براي حل مشکلات اقتصادي و امنيتي خود به سمت همکاري پيش آمدند. نکته قابل توجه اينجاست که برخي تفاهمنامه منعقد شده ميان ترامپ و اون را به منزله شکست کره شمالي و پيروزي مطلق آمريکا تلقي مي کنند. اما در واقع چنين نيست چرا که دستاوردها و داشته هاي نظامي و هسته اي پيونگ يانگ به لحاظ تکنولوژي و فناوري ساخت، چيزي نيست که با يک دکمه يا يک امضا معدوم و تمام شود.

به عبارتي کره شمالي به هيچ وجه اهرم قدرت خود را در مقابل با آمريکا از بين نخواهد برد، چرا که قابل پذيرش و منطقي نيست که در مقابل يک دشمن هسته اي خود را بي سلاح و دسته بسته کند. اين مسئله را نيز ترامپ به خوبي درک کرده است و از اين جهت سعي دارد با بزرگ نمايي نسبت به اين تفاهمنامه، جوي رواني را نزد افکارعمومي ايجاد کند و خود را برنده ميدان نشان دهد. مسلماً مذاکرات و نشست هاي بسياري لازم است تا کره شمالي متقاعد به عقب نشيني از مواضع هسته اي گردد، چرا که اگر اين اهرم قدرت خود را از دست بدهد ديگر چيزي براي چانه زني نخواهد داشت.

درحال حاضر پرونده ايران نيز موازي با پرونده کره شمالي از سوي کاخ سفيد دنبال مي شود و حتي تاثير پذيري اين دو پرونده از يکديگر قابل مشاهده است. لذا بايد از سبک و شيوه ديپلماسي کره شمالي و نحوه مواجهه آن با شخصي همچون ترامپ درس گرفت. درحال حاضرنگرش هاي داخلي به مسئله برجام صفر وصدي است. برخي براي حفظ آن اصرار دارند و برخي پايان آن را مطالبه مي کنند.

اما بايد نگاهي معقولانه به تحولات جهاني داشت و نقطه تعادلي براي سياست هاي خود قرار دهيم. براي چنين موضوعي بايد به داشته ها و اهرم هاي قدرت خود توجه داشته باشيم. اگر ترامپ توانست زيربرجام بزند به اين علت بود که احساس کرد قدرتش در زمين بازي 1+5 بيش از همه است و بايد سهم بيشتري از اين ميدان داشته باشد. از طرفي ديگر به سبب نبود قدرت بازدارنده اي در مقابل آمريکا، مشاهده کرديم که هيچ يک از مذاکره کنندگان برجام نتوانستند برتصميم آن تاثير بگذارند.

اما بايد نسبت به نقاط قوت کشورمان درحوزه هاي مختلف موشکي، منطقه اي ، نفوذ سياسي و حتي دانش هسته اي توجه بيشتري داشته باشيم و احتمالا بي جهت آنها را هدر ندهيم. 

بايد از نوع ديپلماسي کره شمالي عبرت گرفت ، بايد پاي در مذاکرات و چانه زني هاي سياسي و ديپلماتيک بگذاريم و با حفظ مواضع منتظر قدم هاي گام به گام طرف مقابل باشيم. متاسفانه درحال حاضر روند سير تحولات به گونه اي است که ما براي نجات خود، چشم به اروپايي دوخته ايم که خود درجنگ اقتصادي با آمريکا دست و پا مي زند. مسلماً مي توان مسير گفتگو با اروپا را نيز به گونه اي پيش ببريم که جايگاه و وزن مناسبي در مذاکرات داشته باشيم.

مسلماً پذيرش پيش شرط ها براي مذاکرات، ما را درموضع ضعف قرار خواهد داد و درحين مذاکرات نيز چيزي فراتر از پيش شرط ها مطرح خواهد شد و در عوض هيچ امتيازي هم داده نمي شود. با تامل در روش کره شمالي مي توان ديد که تنش ها کاسته شد و منفذي براي تنفس ايجاد گرديد و تغييري هم در اصل توان هسته اي کره ايجاد نشد.

hamidasgari2020@yahoo.com


 دکترمطهرنيا:
 درآينده اي نزديک، جهان شاهد کنفرانس هاي امنيتي جديد خواهد بود 

 تحولات سياسي - اقتصادي جهان درحالي پيش مي رود که مدام بر ميزان اختلافات ميان قدرت هاي بزرگ و صنعتي دنيا مي افزايد. شايد جهان سياست تاکنون چنين وضعيتي را تجربه نکرده باشد، اما امروز نگاه منفعت طلبانه و کاسب کارانه به واسطه نوع خاص نگرش رئيس جمهوري آمريکا بر حوزه هاي مختلف سياسي و اقتصادي جهان حاکم شده است.

تجربه اخير گروه جي هفت نشان داد که آمريکا به دنبال اهداف خود از تحولات مختلف جهان بوده و در وضعيت کنوني هيچ سفارش و مماشاتي را از سوي متحدين نمي پذيرد. اين موضع گيري آمريکا اين شائبه را پيش آورده است که آيا چنين رويکردي در سير تحولات بين المللي موجب انزواي آمريکا خواهد شد و يا قدرت و حاکميت اين کشور بر ديگر کشورهاي جهان را به رخ آنها خواهد کشيد.

دراين باره با دکترمهدي مطهرنيا، عضو هيئت علمي دانشگاه و کارشناس روابط بين الملل گفتگو کرديم.

دکتر مطهرنيا درمورد احتمال قطع روابط ميان اروپا و آمريکا و همچنين تاثير اين روابط بر نوع ارتباط با ايران گفت:

درجهان امروز قطع ارتباط يک معناي تهي و دانشواژه بدون مصداق محسوب مي شود . چرا که اساساً جهان در وضعيت کنوني با توجه به تحولاتي که نظام بين الملل دچار آن شده است، نمي تواند به قطع ارتباط حتي در يک وضعيت جنگي بينديشد. همه کشورها در اين نظام درهم تنيده، دريک ارتباط شبکه اي و فراشبکه اي تنگاتنگ به سر مي برند.

لذا نمي توان ارتباط را در يک وضعيت قطع و رو به اتمام قلمداد کرد. بلکه بايد به اين موضوع پرداخت که يک ارتباط چه ويژگي هايي دارد. آيا ارتباط تقابلي است، ارتباط تداخلي است، ارتباط تزاحمي و يا تعاملي است؟. ارتباط ما با غرب يک ارتباط تقابلي و با بخشي از غرب در پاره اي از زمان ها از حالت تقابل به حالت تزاحم و اصطحکاک تبديل مي شود. اين بخش همان اتحاديه اروپا و برخي کشورهاي اروپايي است . لذا در بافت هاي موقعيتي گوناگوني که احساس مي شود نوعي شکاف ميان دو سوي اقيانوس در اروپا و آمريکا در جغرافياي غرب به وجود آمده، تلاش داريم با نزديکي به اروپا و تبديل اين تقابل به تزاحم از آن بهره برده و احياناً شکاف ميان اروپا و آمريکا را درحوزه هاي برخورد با ايران افزايش دهيم.البته اين شيوه به طور موقتي و حداکثر درميان مدت جواب خواهد داد ، اما پس ازمدتي و در دراز مدت که اين معنا شکل گرفت، شاهد روندي معکوس خواهيم بود. چرا که در نهايت دوسوي پاسيفيک به واسطه متن تقابلي که با ج اسلامي ايران در دهه هاي گذشته داشته اند، هيچگاه تزاحم آنها به تعامل تبديل نخواهد شد، بلکه بعد از مدتي اين وضعيت به شکل تقابلي باز مي گردد. اين معنا با غلظت کمتري نسبت به قدرت هاي شرقي هم صدق ميکند . چرا که جمهوري اسلامي ايران اساساً يک کنشگر چالش برانگيز در برابر عملکرد قدرت هاي بزرگ درحوزه بين المللي خود را تعريف کرده است و لذا قدرت هاي بزرگ در نهايت با وجود لبه هاي ارتباط متفاوت با تهران در باب محدودسازي تهران به وحدت عمل و وحدت نظر مي رسند.

اين استاد دانشگاه و کارشناس روابط بين الملل در پاسخ به اين سئوال که آيا رفتارهاي آمريکا موجب انزواي اين کشور خواهد شد ويا قدرت اين کشور را به رخ ديگران خواهد کشيد، گفت:

آمريکا به دنبال مديريت جهاني نيست بلکه به دنبال رهبري هژمونيک امنيتي و اقتصادي جهان است. چرا که در بخش فرهنگي به دنبال هژموني نيست و تکثر را بر مبناي تفکرات ليبراليستي پذيرفته است. آنچه که آمريکا به دنبال آن است حرکت بر اساس سناريوي «جهان تک چندقطبي» آينده است. آمريکا مي خواهد مديريت اين رهبري را در جهت اجرايي کردن منويات ايده هاي هژمونيک خود به قدرت هاي بزرگ در مناطق جغرافيايي گوناگون بسپارد. و سياست هاي خود را از وضعيت بين المللي به يک جهت گيري جهاني ارتقا بخشد تا براي نسل بعدي يعني دوران هوش مصنوعي و انقلاب صنعتي پنجم، از نظر ساختار و بافت قدرت در عرصه جهاني زمينه سازي کرده باشد.

لذا فشارهاي خود را برقدرت هاي بزرگ وارد مي کند تا بتواند با اين اعمال فشار، چرخ دنده هاي اين رهبري و مديريت را درون يکديگر درگير کند و بعد از آن آرام آرام نوعي هماهنگي برمبناي آزمون و خطاهاي کنترل شده به وجود آيد. لذا آنچه که اکنون شاهدش هستيم يک درد زايمان تاريخي است که در حوزه نظم جهاني نوين در حال رخ دادند است و مي توان گفت که سيگنال ها و نشانه هاي بارزي وجود دارد که در آينده نزديک کنفرانس هايي مانند «پوتسدام و تهران» در ايجاد يک نظم نوين جهاني با حيطه هاي گوناگون عملياتي و جغرافيايي با زمانبندي و مکان هاي مشخص مورد توجه قرار گيرد.

مگر سياست امريکا در زمان اوباما هم اين نبود چه تفاوتي کرده است؟

نه تنها اوباما بلکه بوش پسر نيز اين سياست را دنبال مي کرد.

اما به باور من هرکدام از اين سه با آغاز قرن 21 ميلادي ماموريت هاي مجزايي داشتند. بوش به دنبال تاسيس هژموني امنيتي آمريکا درجهان بود و جهتگيري هاي خاص امنيتي را دنبال کرد و بعدها اوباما براي تحکيم اين هژموني امنيتي در يک وضعيت مناسب از منظر قدرت نرم وارد عمل شد و در نهايت اکنون ترامپ آمده تا دستاوردهاي ناشي از بوش پسر و اوباما را ترويج نمايد.

اينها اگرچه اختلاف سليقه دارند اما دريک پارادايم مشخص و دکترين امنيتي معين در حوزه سياست خارجي آمريکا عمل کرده و به دنبال افزايش سطح قدرت اين کشور در قرن 21 از ابرقدرت حاکم برجهان بر يک هژمون امنيتي اقتصادي در عرصه جهاني هستند.


 سخنگوي وزارت امور خارجه:
 گروگان‌گيري توسط هر کسي و به هر دليلي، امري ضدبشري است 

 سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان، با اشاره به گروگان‌گيري اخير در فرانسه و اخبار منتشر شده در اين زمينه گفت: گروگان‌گيري توسط هر کسي و در هر کجا و به هر دليلي انجام شود يک اقدام غيرانساني، خصومت‌آميز و ضدبشري است و همواره اين نوع اقدامات از نظر جمهوري اسلامي ايران محکوم و امري مردود تلقي شده و مي‌شود.

بهرام قاسمي در گفت‌وگو با ايسنا با بيان مطلب فوق تصريح کرد: قطعا گروگان‌گيري‌ که در پاريس رخ داد امري مذموم و غيرانساني است و ايران آن را محکوم مي‌کند.


 يك نكته از هزاران 

 پديده خشکسالي 2 دهه در سيستان و بلوچستان، خشکيدن تالاب بين المللي هامون در شمال و جازموريان در جنوب غرب استان، قطع آب رودخانه هيرمند، کاهش سفره هاي آب زير زميني، کمبود نزولات آسماني، گرماي زياد و تبخير بيش از حد نرمال کشور اين استان را با مشکلات زيادي در زمينه تامين آب آشاميدني و کشاورزي رو به رو کرده است. 16 شهر بزرگ و مهم از مجموع 37 شهر اين استان با جمعيت بيش از يک ميليون نفر با تنش آبي رو به رو هستند.

نکته نگران کننده اينجاست که گسترش بي آبي درحالي سرعت گرفته است که اقدامات پيش گيرانه براي مديريت آب کشاورزي، بهينه سازي آب مصرفي، برداشت استاندارد از آب هاي زير زميني و حفظ منابع طبيعي در استان هاي جنوبي کشور، مورد توجه مسئولان قرار نمي گيرد. مشابه وضعيت ايران در بسياري از کشورها و مناطق ديگر جهان وجود دارد، اما علم و فناوري امروز به کمک بشر آمده اند تا اين محدوديت ها مديريت شود. البته اشکال کار ما اينجاست که الگوي مديريتي خاص خود را داريم...!


 ميز خبر 

 روسيه: آماده واکنش به طرح‌هاي ناتو هستيم

روسيه اعلام کرد: برنامه جديد آمادگي نظامي ناتو در اروپا وضعيت امنيتي در اين قاره را وخيم‌تر مي‌کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اينترفکس، چندي قبل مقامات غربي اعلام کردند که آمريکا متحدان اروپايي را به سمت دريافت گردان‌ها، ناوها و جنگنده‌هاي جديد ناتو در قالب افزايش بازدارندگي در برابر هرگونه حمله روسيه سوق داده است.

وزيران دفاع ناتو در طرح جديد واکنش نظامي که به آن "طرح 4 × 30 " اطلاق مي‌شود، تصويب کردند که هدف از آن مجهز کردن هم‌پيمانان به 30 گردان مجهز، 30 اسکادران هوايي و 30 ناو همزمان با فرارسيدن سال 2020 است و مي‌توان تمام اين نيروها و تجهيزات را نهايتا ظرف 30 روز جمع و مهيا کرد.

رهبر طالبان درخواست مذاکرات مستقيم با آمريکا را مطرح کرد

رهبر طالبان بار ديگر درخواست اين گروه براي انجام مذاکرات مستقيم با آمريکا براي پايان جنگ را تکرار کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت شبکه صداي آمريکا، هيبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان در پيامي به مناسبت عيد فطر اعلام کرد: اگر مقامات آمريکايي واقعا معتقد به پايان صلح‌آميز درگيري‌ها در افغانستان هستند، بايد به طور مستقيم به ميز مذاکره بيايند زيرا اين جنگ اثرات تخريبي براي افغانستان دارد و مي‌توان اين مساله را از طريق صلح حل کرد.

ترامپ: کره شمالي ديگر تهديد هسته‌اي نيست

دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا خطاب به کيم جونگ اون، رهبر کره شمالي اعلام کرد که از وي به عنوان "رهبري ياد مي‌شود که پيشاهنگ عصر نويني از امنيت و عظمت براي شهروندانش است."

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، ترامپ همچنين اعلام کرد که يک رابطه بسيار شگفت آور تنها چند دقيقه پس از مذاکرات با کيم جونگ اون ايجاد کرده است.

وي همچنين هنگام بازگشت به واشنگتن در توئيتر خود نوشت: از يک سفر طولاني بازگشتم اما همه اکنون احساس امنيت بيشتري نسبت به روزي که من تازه سر کار آمدم دارند. ديگر هيچ تهديد هسته‌اي از سوي کره شمالي وجود ندارد. ديدار با اون تجربه‌اي جالب و بسيار مثبت بود. کره شمالي پتانسيل بزرگي براي آينده در اختيار دارد.

انگليس خواستار تشديد تحريم‌ روسيه شد

نخست وزير انگليس اعلام کرد که در ديدار آتي خود با سران اتحاديه اروپا درخواست تشديد تحريم هاي بيشتر عليه روسيه را مطرح مي‌کند.

به گزارش مهر به نقل از اسپوتنيک، ترزا مي نخست وزير انگليس در اظهاراتي خواستار تشديد تحريم هاي روسيه شد.

نخست وزير انگليس در اظهارات خود در پارلمان اين کشور گفت: مسائل مختلفي وجود دارد که رهبران اروپا بايد در نشست ماه ژوئن خود درباره آن ها به بحث و تبادل نظر بپردازند؛ يکي از آن ها موضوع تحريم ها عليه روسيه است.ترزا مي اضافه کرد: تلاش مي کنم مطمئن شوم که تحريم ها عليه روسيه ادامه خواهد يافت. در برخي از حوزه ها، بايد تحريم ها عليه مسکو تشديد شود.

رژيم صهيونيستي يک موشک "نقطه‌زن" مافوق صوت آزمايش کرد

روزنامه اورشليم پست اسرائيل در مطلبي عنوان کرده که اين رژيم يک موشک نقطه زن دوربرد و مافوق صوت جديد آزمايش کرده است.

به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه اورشليم پست، اسرائيل نام اين موشک را "Rampage" (خشم) گذاشته و نوشته که قابليت شليک شدن از جنگنده‌هاي اف 15، اف 16 و اف 35 را دارد و جوري طراحي شده که از مناطق خارج از حوزه استحفاظي سيستم‌هاي دفاع هوايي نيز قابليت شليک را دارد.

بنا بر اين گزارش: اين موشک 4.7 متر طول و 570 کيلوگرم وزن داشته و مجهز به سيستم هدايت با جي‌پي‌اس بوده و در هر وضعيت آب‌وهوايي و هم در شب و يا روز قابليت عملياتي دارد. موشک خشم به خاطر شکل فيزيکي و سرعت بالا امکان رهگيري بسيار کمي دارد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

دانشگاه اوترِخت، اوترِخت، هلند

15-18 جولاي 2008

فهرست شرکت کنندگان

دانشگاه آريزونا

University of Arizona

فرانسيسکو مارموليهو

FranCISCO MARMOLEJO

دستيار نايب رئيس

دانشگاه کاليفرنيا

University of California

دکتر بيي آلاوي

Dr. Bill ALLAWAY

مدير تحصيلات در خارج از کشور

دانشگاه هاوايي

University of Hawaii

پروفسور پيتر اي. جي. انگلرت

Prof. Peter A.J. ENGLERT

استاد

دانشگاه ايلينوي در اربانا-شمپين

University of Illinois, Urbana-Champaign

پروفسور فاضل ريزوي

Prof Fazal RIZVI

استاد

دانشگاه اينکارنت ورد

University of the Incarnate Word

دکتر لوئيس آجنس

Dr, Louis AGNESE

رئيس

دانشگاه ايالتي وينوونا

Winona State University

دکتر سالي جانستون

Dr. Sally JOHNSTONE

نايب رئيس در امور تحصيلات دانشگاهي

88. ونزوئلا

دانشگاه مرکزي ونزوئلا

Central University of Venezuela

دکتر اورلاندو آلبورنوز

Dr Orlando ALBORNOZ

استاد (Professor Titular)


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي