جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5855

سازمان سنجش اعلام كرد؛
تمديد مجدد مهلت انتخاب رشته کنکور كارشناسي ارشد 97


سود تسهيلات دانشجويي دانشگاه آزاد کاهش يافت

مشاور شوراي آموزش پزشکي خبر داد؛
افزايش 5 درصدي ظرفيت پذيرش در آزمون دستياري پزشکي


گسترش همکاري پژوهشگاه مواد با بزرگترين دانشگاه پژوهش‌محور مالزي


خبرنامه


يادداشت


ميز خبر


 سازمان سنجش اعلام كرد؛
 تمديد مجدد مهلت انتخاب رشته کنکور كارشناسي ارشد 97  

 به منظور ارائه تسهيلات لازم براي داوطلبان مجاز، با توجه به اينکه مهلت انتخاب رشته در آزمون کارشناسي ارشد سال 97 ساعت 24 روز سه‌شنبه 22 خرداد به پايان مي‌رسيد اما با توجه به صدور مجوز رشته‌هاي جديد و اصلاحيه‌ها مهلت انتخاب رشته تمديد شده است.سازمان سنجش اعلام كرد با توجه به صدور مجوز رشته‌هاي جديد و انتشار 4 اصلاحيه براي دفترچه انتخاب رشته، مهلت انتخاب رشته در آزمون کارشناسي ارشد 97 تا امروز پنجشنبه 24 خرداد 97 تمديدشد.اصلاحات دفترچه راهنماي انتخاب رشته آزمون ورودي دوره‌هاي کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 1397 در روزهاي 13، 19، 20 و 21 خرداد منتشر شده است.

لذا داوطلباني که تاکنون انتخاب رشته نکرده‌اند مي‌توانند با توجه به اصلاحيه‌هاي دفترچه نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.همچنين داوطلباني که انتخاب رشته کرده‌اند نيز مي‌توانند با توجه به اصلاحيه‌هاي منتشر شده، نسبت به ويرايش اطلاعات فرم انتخاب رشته خود اقدام کنند.براساس اعلام مسئولان سازمان سنجش آموزش کشور، تا روز 22 خرداد 97 تعداد 295 هزار و 673 داوطلب انتخاب رشته کرده‎اند. به عبارت ديگر 51.5 درصد داوطلبان مجاز نسبت به انتخاب رشته اقدام کرده‎اند.


 سود تسهيلات دانشجويي دانشگاه آزاد کاهش يافت 

 بخشنامه کاهش نرخ سود تسهيلات پرداختي به کارکنان، اعضاي هيات علمي و دانشجويان دانشگاه آزاد ابلاغ شد.به گزارش دانشگاه آزاد اسلامي، در اين بخشنامه آمده است: «پيرو ابلاغ تفاهم‌نامه منعقده بين دانشگاه آزاد اسلامي و يکي از بانکها، نرخ سود تسهيلات پرداختي به کارکنان و اعضاي هيات علمي از 14 درصد به 10 درصد خواهد رسيد.

همچنين نرخ سود تسهيلات خريد، ساخت و تکميل پروژه‎هاي عمراني و خريد تجهيزات نيز از 14 درصد به 10 درصد کاهش خواهد يافت.

براساس بندهاي اين بخشنامه، نرخ سود تسهيلات پرداختي به شرکتهاي دانش‎بنيان از 14 درصد به 10 درصد کاهش پيدا مي‎کند.

کارتهاي اعتباري به کارکنان و اعضاي هيات علمي تا سقف 500 ميليون ريال با نرخ سود 12 درصد و مدت بازپرداخت 36 ماهه خواهد بود. تسهيلات کمک هزينه شهريه تحصيلي به دانشجويان با نرخ سود 10 درصد شامل موارد زير خواهد بود:

-کارداني تا سقف 50 ميليون ريال و مدت بازپرداخت 24 ماهه.

-کارشناسي تا سقف 100 ميليون ريال و مدت بازپرداخت 48 ماهه.

-کارشناسي ارشد تا سقف 200 ميليون ريال و مدت بازپرداخت 24 ماهه.

-دکتري تا سقف 400 ميليون ريال و مدت بازپرداخت 60 ماهه.

ارائه تسهيلات مربوط به کارتهاي اعتباري به کارکنان و اعضاي هيات علمي و ارائه تسهيلات کمک هزينه شهريه تحصيلي به دانشجويان صرفا از طريق سامانه امکانپذير است که طراحي و آماده‎سازي آن در حال پيگيري و اجراست که به محض حصول نتيجه مطلوب، اطلاع‌رساني لازم صورت خواهدگرفت.»


 مشاور شوراي آموزش پزشکي خبر داد؛
 افزايش 5 درصدي ظرفيت پذيرش در آزمون دستياري پزشکي 

 مشاور دبير شوراي آموزش پزشکي و تخصي از افزايش 5 درصدي ظرفيت پذيرش در مجموع رشته‌هاي تخصصي در آزمون دستياري سال 97 خبر داد.

به گزارش وزارت بهداشت، دکتر اسماعيل ايدني گفت: با توجه به نيازسنجي‎هايي که در زمينه نيروي انساني متخصص در کشور به عمل آمده در ظرفيت رشته‌هاي تخصصي متناسب با نيازهاي کشور تغييراتي اعمال شده است که بر اين اساس ظرفيت آزاد کليه رشته‎ها بتواند تا حدودي حفظ شود. وي از افزايش 5 درصدي ظرفيت کل رشته‌هاي تخصصي در آزمون دستياري سال جاري خبر داد و گفت: با توجه به کمبودهايي که در برخي رشته‌هاي تخصصي وجود دارد و همچنين نيازهايي که تاسال 1404 بايد به طور تدريجي به آنها دست يابيم مقرر شد قالب اين طرح افزايش ظرفيت در رشته‎هايي باشد که کمبود آنها را در کشور جبران کند.

ايدني افزود: براين اساس در آزمون دستياري سال جاري 165 نفر به ظرفيت کل رشته‌هاي تخصصي کشور اضافه شده است. وي با اشاره به برنامه‎هاي در دست اجراي معاونت آموزشي وزارت بهداشت، گفت: درصدديم با ايجاد زيرساختهاي مناسب هم از نظر تامين نيروي انساني هيات علمي براي دانشگاهها و هم از طريق فراهم آوردن زيرساختهاي فيزيکي و تجهيزاتي در رشته‎هايي که در کشور وجود دارند، برنامه‎هاي آموزشي مورد نياز را در دانشگاههاي علوم پزشکي راه‎اندازي کنيم تا نيازهاي موجود را پاسخگو باشد.

مشاور دبير شوراي آموزش پزشکي و تخصصي گفت: طرح برآورد نيروي انساني موردنياز نظام سلامت در حيطه‎هاي عمومي و تخصصي در حوزه معاونت آموزشي در دست اجرا است و در دبيرخانه شوراي آموزش پزشکي و تخصصي برآورد برشهاي منطقه‎اي نيروي انساني تخصصي مورد نياز کشور در رشته‌هاي مختلف انجام شده است. وي به راه‎اندازي رشته‌هاي جديد در چند مرکز دانشگاهي در اولين گام اين طرح اشاره و تاکيد کرد: فرآيند تصويب اين رشته‎ها در شوراي گسترش دانشگاههاي علوم پزشکي در دست اقدام است و اين افزايش ظرفيت 5 درصدي در آزمون دستياري سال جاري هم عمدتاً در دانشگاههايي که زيرساختهاي تجهيزاتي و نيروي انساني آنها فراهم بوده اعمال شده است.


 گسترش همکاري پژوهشگاه مواد با بزرگترين دانشگاه پژوهش‌محور مالزي 

 تفاهم‌نامه همکاري بين پژوهشگاه مواد و انرژي و دانشگاه صنعتي مالزي (UTM) با هدف گسترش تعاملات علمي بين‌المللي به امضا رسيد.به گزارش ايسنا، تشويق و حمايت از پروژه‌هاي مشترک بين دو کشور، تبادل استادان، دانشمندان، کارشناسان و دانشجويان، آموزش‌هاي حرفه‌اي و برگزاري همايش‌ها و کنفرانس‌هاي مشترک مفاد اين تفاهم‌نامه همکاري را تشکيل مي‌دهند.اين تفاهم‌نامه تا 5 سال اعتبار دارد و در صورت موافقت طرفين قابل تمديد است.

دانشگاه صنعتي مالزي بزرگ‌ترين دانشگاه پژوهش‌محور مالزي است و داراي رتبه 253 در رتبه‌بندي بهترين دانشگاه‌هاي دنيا در سال 2018 قرار دارد.بر اساس اعلام روابط عمومي وزارت علوم، اين دانشگاه در سال 2011، توسط وزارت علوم مالزي به عنوان يک دانشگاه پژوهش محور شناخته شد. به دانشگاه‌هاي پژوهش‌محور در مالزي، بودجه ويژه‌اي براي اجراي پروژه‌هاي تحقيقاتي تعلق مي‌گيرد.


 خبرنامه 

 با حکم وزير علوم؛

سرپرست دانشگاه صنعتي سهند تبريز منصوب شد

دکتر منصور غلامي، وزير علوم، تحقيقات و فناوري با صدور حکمي، دکتر احمدرضا مصطفي قره‎باغي را به سمت سرپرست دانشگاه صنعتي سهند تبريز منصوب کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومي وزارت علوم، دکتر مصطفي قره‎باغي متولد سال 1341 شهر تبريز است و مدرک کارشناسي خود را در رشته مهندسي عمران در سال 1367 و کارشناسي ارشد در گرايش سازه هاي هيدروليکي را در سال 1370 از دانشگاه صنعتي شريف اخذ کرد و از همان سال در دانشگاه صنعتي سهند به عنوان عضو هيأت علمي با مرتبه مربي مشغول به‌کارشد. وي در سال 1373 با اخذ بورس دولت ژاپن (مونبوشو) در دانشگاه توکيو مشغول به تحصيل شد و در سال 1377 تحصيلات خود را در مقطع دکتري در رشته مهندسي سواحل و سازه‌هاي دريايي به پايان رساند و پس از مراجعت به کشور، مجدد کار خود را در دانشگاه صنعتي سهند ادامه داد.وي بيش از يک سال رياست کتابخانه مرکزي، بيش از 8 سال رياست دانشکده مهندسي عمران و بيش از 10 سال معاونت پژوهشي و برنامه‎ريزي دانشگاه صنعتي سهند را عهده دار بوده است و در اين مدت عضو شوراي دانشگاه، شوراي پژوهشي، شوراي آموزشي، هيأت مميزه، کميسيون دائمي هيات امناي دانشگاه صنعتي سهند، عضو کميته مهندسي دريا، گروه علوم و فنون دريا، شوراي برنامه‎ريزي آموزش عالي و عضو شوراي پژوهشي پارک علم و فناوري استان آذربايجان شرقي بوده است. وي درحال حاضر با مرتبه علمي استاد تمام پايه 33 در دانشگاه صنعتي سهند مشغول به کار است. راهنمايي بيش از 40 رساله دکتري تخصصي و پايان نامه کارشناسي ارشد، ‌چاپ بيش از 25 مقاله در مجلات معتبر بين‎المللي ISI و داخلي ISC و ارائه بيش از 120 مقاله در کنفرانس‌هاي معتبر بين‎المللي و داخلي، ‌اجراي دو طرح پژوهشي براي پژوهشکده حمل و نقل وزارت راه و ترابري و شرکت نفت خزر از جمله سوابق پژوهشي دکتر قره‎باغي است.

وزيرعلوم همچنين در نامه جداگانه‏اي از خدمات دکتر رسول آذري خسروشاهي، رئيس سابق دانشگاه صنعتي سهند در مدت زمان تصدي اين مسئوليت قدرداني کرد.

پيوستن يک محقق ايراني به جمع دانشمندان برتر علوم پزشکي جهان

براساس رتبه‌بندي ESI دانشمندان جهان، دکتر اميرمحمد مرتضويان استاد و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي براي اولين بار به جمع دانشمندان يک درصد برتر پراستناد جهان پيوست.

به گزارش ايسنا، براساس آخرين رتبه‌بندي ESI از دانشمندان جهان، دانشگاه‌ها و مراکز تحقيقاتي برتر دنيا که مربوط به ماه مارس سال 2018 ميلادي مي‌شود؛ تعداد دانشمندان برتر علوم پزشکي کشور که در گروه يک درصد دانشمندان پراستناد دنيا قرار گرفته‌اند، به 49 نفر افزايش يافته و در اين فهرست سه نفر از اعضاي هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي حضور دارند که دکتر سيد امير محمد مرتضويان استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي براي اولين بار به جمع دانشمندان يک درصد برتر پراستناد کشور پيوسته است.

مبناي اين رتبه‌بندي گردآوري و تجزيه و تحليل اطلاعات يک درصد مقالات داراي بيشترين استنادات در پايگاه اطلاعاتي ISI Web of Sciences در فاصله 10 سال و 12 ماه از اول ژانويه 2007 تا پايان دسامبر 2017 بوده و اطلاعات آن هر دوماه يکبار به‌روز مي‌شود.شايان ذکر است؛ دکتر سيد امير محمد مرتضويان استاد پايه 19 دانشکده علوم تغذيه و صنايع غذايي و انستيتو تحقيقات تغذيه‌اي و صنايع غذايي کشور است که در سن 38 سالگي به درجه استادي ارتقا يافته است.همچنين تعداد استنادات به مقالات دکتر مرتضويان درپايگاه H-index 23 و کل مقالات وي در scopus (اسکوپوس) 116 و کل استنادات مقالات وي نيز 1380 است.وي برگزيده حقوقي پنج دوره پي در پي جشنواره علوم پزشکي رازي به عنوان مدير کميته تحقيقات دانشجويي دانشگاه نيز (1396-1392) است. اين استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي همچنين برگزيده حقيقي و رتبه اول جشنواره علوم پزشکي رازي (سال1391) و پژوهشگر برگزيده جشنواره ابوريحان و مخترع برتر اين جشنواره نيز است. دکتر فريدون عزيزي و دکتر پروين ميرميران اعضاي هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي نيز با سال‌ها سابقه پژوهش در حوزه سلامت در اين رتبه‌بندي جزء دانشمندان يک درصد برتر جهان قرار دارند.

تعيين مهلت مجدد ثبت‌نام براي پذيرش دوره تکميلي علوم آزمايشگاهي

متقاضيان ثبت‌نام در دوره تکميلي علوم آزمايشگاهي در روزهاي 28 و 29 خرداد مي‌توانند در اين دوره ثبت‌نام کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، با توجه به آئين‌نامه نحوه اجراي تبصره 2 ماده 4 قانون اصلاح برخي از مواد قانون مربوط به مقررات دوره پزشکي، دارويي و مواد خوراکي مصوب سال 1367 مجلس شوراي اسلامي، متقاضيان ورود به دوره تکميلي علوم آزمايشگاهي مي‌توانند براساس شرايط اعلام شده در آزمون ورودي شرکت کنند. به منظور ارائه تسهيلات براي متقاضيان اين دوره، مهلت ثبت‌نام و ويرايش اطلاعات آزمون دوره تکميلي علوم آزمايشگاهي روز دوشنبه 28 خرداد تا ساعت 18 روز سه شنبه 29 خرداد خواهد بود. افرادي که در يکي از رشته‌هاي علوم آزمايشگاهي باليني (ايمني شناسي پزشکي، انگل شناسي پزشکي، باکتري شناسي پزشکي، بيوشيمي باليني، ژنتيک پزشکي، ميکروب شناسي پزشکي، قارچ شناسي پزشکي، ويروس‌شناسي پزشکي و هماتولوژي آزمايشگاهي و بانک خون) داراي داراي دکتري تخصصي (Ph.D) يا تخصص بوده و پس از فراغت از تحصيل داراي حداقل 4 سال سابقه کار در رشته تخصصي باشند مجاز به شرکت در اين آزمون هستند. دانش‌آموختگان خارج از کشور در صورتي که عنوان مدرک ارزشيابي شده آنها مطابق موارد اعلام شده باشد و يا داراي کارت و شماره نظام پزشکي از سازمان نظام پزشکي جمهوري اسلامي باشند، مجاز به ثبت‌نام در اين فراخوان هستند. هزينه ثبت‌نام آزمون کتبي مبلغ يک ميليون و 200 هزار ريال (120 هزار تومان) است. داوطلب بايد با مراجعه به سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي نسبت به خريد اعتبار و دريافت کد پرداخت جهت ثبت‌نام آزمون پذيرش دوره تکميلي علوم آزمايشگاهي اقدام کند. وجه پرداختي به هيچ عنوان قابل استرداد نيست. پذيرش در دوره تکميلي علوم آزمايشگاهي از طريق آزمون کتبي و مصاحبه (به ترتيب با سهم 60 و 40 درصد) انجام خواهد شد. آزمون کتبي از مباحث تشخيص آزمايشگاهي باليني کتب مرجع هر يک از رشته‌هاي تخصصي فوق در حد بخشهاي مربوط از کتاب: Henry’s Clinical Diagnosis and Management By Laboratory Methods است که توسط هيات هاي ممتحنه رشته‌هاي اعلام شده و به صورت سؤالات چند گزينه اي برگزار مي‌شود. آزمون کتبي روز پنجشنبه 28 تيرماه 97 برگزار مي‌شود و آزمون مصاحبه مبتني بر سوابق شغلي و علمي داوطلبان انجام خواهد شد. جزئيات مربوط به سوابق مورد بررسي در آزمون مصاحبه از طريق اطلاعيه‌هاي بعدي اعلام مي‌شود.نتايج آزمون کتبي تا نيمه اول مرداد اعلام و مصاحبه تا پايان نيمه دوم مرداد انجام خواهد شد.


 يادداشت 

 هر روز يك قدم!

زهرا كيان‌بخت

ارزش كار تدريجي را فقط آنهايي خوب درك مي‌كنند كه با قرار دادن آرام اما پيوسته آجري بر آجري ديگر، بالاخره توانسته‌اند عمارت باشكوه و زيبايي بسازند كه روز اول، در جاي آن هيچ چيز نبود. بر روي هر روز حساب كردن و بخش كوچكي از يك كار عظيم را در آن انجام دادن، در نهايت دستاوردهاي ارزشمندي به همراه مي‌آورد.

قطورترين كتابهايي كه همواره آرزوي خواندن‌شان را داشته‌ايم، اما هرگز وقت و فرصتي براي مطالعه‌شان به دست نياورده‌ايم و اين طور مي‌پنداريم كه هيچوقت با وجود اين مشغله‌ها نخواهيم توانست افتخار خواندن‌شان را از آن خودمان كنيم، با همين روش ساده، با همين ورق ورق و برگ برگ خواندن، روزي خوانده مي‌شوند.

دشوارترين راهها، با برداشتن قدم‌هاي كوچك، پيموده مي‌شوند؛ آرزوي حفظ كردن بزرگترين آثار شعري، با به خاطر سپردن همين بيت بيت‌ها، محقق مي‌شوند. رسيدن به اهداف علمي با گامهاي كوچك، امكانپذير مي‌شود. و خلاصه اينكه هر چند اهداف بزرگ، معمولا ظاهر فريبنده‌اي دارند و اغلب ما را به اين اشتباه مي‌اندازند كه براي تحقق‌شان بايد گامهاي بسيار بزرگي برداشت، اما برخلاف آنچه به نظر مي‌رسد، موفقيت، جايي در همين گامهاي كوچك، اما مستمر و مداوم، پنهان شده است.


 ميز خبر 

 عضو کميسيون آموزش خبر داد؛

پيشنهاد مجلس درباره افزايش ظرفيت دانشگاه‎ها به ازاي اعمال سهميه‌

نايب رئيس کميسيون آموزش مجلس با اشاره به اعتراض داوطلبان آزمون کارشناسي ارشد سال 97 گفت: پيشنهادي درباره افزايش ظرفيت دانشگاه‌ها به ازاي اعمال سهميه‌ها به وزارت علوم ارسال شد.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از خانه ملت، قاسم احمدي لاشکي با اشاره به اعتراض شرکت‌کنندگان آزمون کارشناسي ارشد سال97 به اعمال سهميه‌ها، گفت: در جلسه کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس که 20 خرداد باحضور معاون آموزشي وزارت علوم و رئيس سازمان سنجش برگزار شد پيشنهاد افزايش ظرفيت به ازاي اعمال سهميه ايثارگران مطرح شد. نماينده مردم نوشهر و چالوس در مجلس شوراي اسلامي افزود: با اصلاح ظرفيت در صورتي که به طور مثال ظرفيت ارشد در يک کد رشته 100 نفر است به دليل اعمال سهميه 30 نفر مازاد بر ظرفيت براي آنان منظور مي‌شود و 100 نفر داوطلب به صورت عادي باتوجه به مناطق با يکديگر رقابت مي‌کنند تا حق ساير داوطلبان ضايع نشود و عدالت آموزشي برقرار شود.

نايب رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي خاطرنشان کرد: مقرر شد وزارت علوم بررسي لازم را انجام دهد و نتايج بررسي را به کميسيون آموزش ارائه دهد؛ در صورتي که وزارت علوم با آن همراه باشد، در صحن علني به رأي گذاشته مي‎شود.

در بخشنامه‎اي اعلام شد؛

موافقت با ارائه مدرک آزمون فراگير عربي دوره دکتري در دانشگاه آزاد

براساس مصوبه شوراي برنامه‎ريزي آموزشي و درسي دانشگاه آزاد دانشجويان دوره دکتري براي برخي رشته‎ها مي‎‏توانند مدرک آزمون فراگير ارزيابي مهارتهاي زبان عربي را ارائه کنند.

به گزارش دانشگاه آزاد اسلامي، در اين بخشنامه آمده است: «ارائه مدرک آزمون فراگير ارزيابي مهارتهاي زبان عربي (اشتمال: الاختبار الشامل لتقويم المهارات اللغويه) در جلسه دويست و چهل و ششم شوراي برنامه ريزي آموزشي و درسي دانشگاه آزاد اسلامي براي دانشجويان دوره دکتري رشته‌هاي تاريخ تشيع، الهيات و معارف اسلامي (تمامي گرايشها)، علوم قرآن و حديث و فقه و مباني حقوق انديشه‌‎هاي امام خميني(ره) مورد موافقت قرار گرفت.

همچنين ارائه اين مدرک براي رشته‌هاي فقه و حقوق جزا، مدرسي معارف اسلامي، زبان و ادبيات فارسي، حکمت متعاليه، عرفان اسلامي، دکتري تاريخ (گرايش تاريخ ايران بعد از اسلامي و گرايش تاريخ اسلام)، زبان و ادبيات عربي (تمامي گرايشها)، عرفان اسلامي و انديشه‎هاي امام خميني(ره)، فقه و حقوق خصوصي، تصوف و عرفان اسلامي، کلام اسلامي، فقه و مباني حقوق اسلامي و اديان و عرفان نيز مورد موافقت گرفت.

دانشجويان رشته‌هاي مذکور مي توانند به انتخاب خود حداقل نمره قابل قبول مدرک زبان انگليسي و يا حداقل نمره قابل قبول براي زبان عربي (اشتمال)، 60درصد از نمره کل را تا قبل از آزمون جامع ارائه کنند.

نحوه اجراي آزمون فراگير ارزيابي مهارتهاي زبان عربي (اشتمال) براساس شيوه‌نامه مرکز سنجش و پذيرش سازمان مرکزي دانشگاه آزاد اسلامي متعاقبا ابلاغ خواهد شد.»


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي