جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5855


قيمت خوراک واحدهاي پتروشيمي درسال 97 تعيين شد


تشريفات صادرات بنزن اعلام شد


ميز خبر


معادلات انرژي


 قيمت خوراک واحدهاي پتروشيمي درسال 97 تعيين شد 

 
هيات وزيران در جلسه روز چهارشنبه خود به رياست حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني رييس جمهوري، قيمت خوراک واحدهاي پتروشيمي را در سال 1397 تعيين کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، بر اين اساس، دولت به وزارت نفت اجازه داد تا در سال جاري براي محاسبه قيمت ميعانات گازي، گاز طبيعي خوراک و ديگر خوراک هاي تحويلي به واحدهاي پتروشيمي داخلي توسط شرکت‌هاي تابعه اين وزارتخانه، نرخ تسعير ارز مورد عمل براي واردات کالاهاي اساسي را به ازاي هر دلار، 38 هزار ريال منظور کند.


 تشريفات صادرات بنزن اعلام شد 

 تشريفات صادرات بنزن (از اقلام شيميايي و صنعتي ) خارج از دستورالعمل اصلاح و بهبود فرايندهاي صادرات، واردات، عبور(ترانزيت) و معاوضه نفت خام، ميعانات گازي و فرآورده ها و مشتقات نفتي است.

به گزارش شانا ، گمرک ايران اعلام کرد تشريفات صادرات بنزن (جز اقلام شيميايي و صنعتي) خارج از دستورالعمل اصلاح و بهبود فرآيندهاي صادرات، واردات، عبور (ترانزيت) و معاوضه نفت خام، ميعانات گازي و فرآورده ها و مشتقات نفتي است.

در بخشنامه گمرک آمده است: پيرو بخشنامه شماره 125945/ 95/ 245 موضوع خروج 15 قلم محموله‌هاي مايع نفت و گاز از ضوابط مندرج در دستورالعمل اصلاح و بهبود فرايندهاي صادرات، واردات،‌عبور (ترانزيت) و معاوضه نفت خام، ميعانات گازي و فرآورده‌ها و مشتقات نفتي بپيوست تصوير نامه شماره 10633/ 97/ ص دفتر مبارزه با قاچاق فراورده‌هاي نفتي و نظارت بر حمل و نقل ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارزي به همراه نامه شماره 354 سرپرست محترم دفتر ارزيابي کيفيت کالاهاي صادراتي و وارداتي سازمان ملي استاندارد ايران ارسال و ا علام مي‌دارد بنزين جزو اقلام شيميايي و صنعتي موضوع ماده 27 دستورالعمل صدورالذکر اعلام و انجام تشريفات صدور محموله مزبور خارج از دستورالعمل مربوطه قابل انجام بوده لذا در زمان انجام تشريفات صدور نمونه کالا جهت تعيين نوع و ماهيت محموله‌ اظهاري به ازمايشگاه‌هاي تاييد صلاحيت شده اداره کل استاندارد ارسال و در صورت تاييد ماهيت و مطابقت با محموله اظهاري کليه ضوابط و مقررات مربوطه اقدام نمايند.


 ميز خبر 

 تعيين ضوابط صدور گاز مايع

صادرات پنج فرآورده اصلي نفتي از جمله گاز مايع به نيابت از شرکت‌هاي پالايشي نفتي کشور، بر عهده شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران است.

به گزارش مهر، طبق بخشنامه گمرک ضوابط صدور گاز مايع شامل پروپان و بوتان مشخص شد. بر اين اساس صادرات پنج فرآورده اصلي نفتي از جمله گاز مايع به نيابت از شرکت‌هاي پالايشي نفتي کشور بر عهده شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران است.

در اين بخشنامه آمده است: پيرو بخشنامه شماره 118622/ 94/ 209 موضوع ضوابط صدور گاز مايع (پروپان و بوتان) تصوير نامه شماره 52052/ 60 دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت به همراه نامه شماره 46890 معاون محترم برنامه‌ريزي وزارت نفت، ارسال و اعلام مي‌دارد:

1- صادرات گاز مايع توسط شرکت‌هاي پتروشيمي توليد کننده گاز مايع (در صورت درج نام محصول مزبور در پروانه بهره‌برداري معتبر مربوطه) و شرکت ملي گاز ايران با رعايت سقف مندرج در پروانه بهره‌برداري و کليه مقررات و ضوابط مربوطه بلامانع است.

2- صادرات گاز مايع عرضه شده در رينگ بين‌الملل بورس انرژي منوط به اخذ گواهي خريد از بورس انرژي و همچنين مجوز شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران است.

3- صادرات پنج فراورده اصلي نفتي از جمله گاز مايع به نيابت از شرکت‌هاي پالايشي نفتي کشور بر عهده شرکت ملي پخش فراورده‌هاي نفتي ايران مي‌باشد و تنها اين شرکت مجاز به اظهار گمرکي محوله‌هاي عرضه شده خود است.


 معادلات انرژي 

 رکورد جديد واردات نفت هند از ايران

واردات نفت هند از ايران با وجود تهديد تحريم‌هاي جديد آمريکا، در ماه مه حدود 705 هزار بشکه در روز افزايش داشت که بالاترين حد از اکتبر سال 2016 به اين طرف بود.به گزارش ايسنا به نقل از رويترز، اما واردات نفت هند از ژوئن به دليل تصميم دو پالايشگاه براي محدود کردن خريدشان از ايران در آستانه بازگشت تحريمهاي آمريکا، ممکن است کاهش پيدا کند.

دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا در هشتم ماه مه اعلام کرد که اين کشور از توافق هسته‌اي سال 2015 با ايران خارج مي‌شود و تحريم‌هاي جديدي را عليه تهران وضع خواهد کرد که هدف آنها کاهش صادرات نفت است.طبق آمار کشتيراني و منابع صنعتي آگاه، واردات نفت هند از ايران در ماه مه 10.2 درصد نسبت به ماه پيش از آن رشد کرد و حدود 45 درصد بالاتر از مدت مشابه سال گذشته بود.

طبق آماري که در مطبوعات داخلي منتشر شده است، صادرات نفت ايران در ماه مه به 2.7 ميليون بشکه در روز صعود کرد که رکورد بالايي از زمان رفع تحريم‌هاي بين‌المللي در سال 2016 محسوب مي‌شود.

پالايشگاه‌هاي دولتي هند در سال مالي 2018- 2017 به دليل اختلاف بر سر حق توسعه يک ميدان گازي بزرگ، خريد نفت از ايران را کاهش داده بودند.با اين حال پس از اين‌که ايران موافقت کرد تخفيف‌هاي قابل توجهي را براي حمل نفت عرضه کند، اين پالايشگاه‌ها طرح‌هايي را براي افزايش واردات در سال مالي جاري از آوريل اعلام کردند.هند سومين مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان بوده و دومين مشتري نفتي بزرگ ايران پس از چين است.دارمندرا پرادهان، وزير نفت هند، هفته گذشته اعلام کرد اين کشور تا زمان مشخص شدن وضعيت تحريم‌هاي آمريکا دست نگه داشته و منتظر خواهد ماند.ايران ماه ميلادي گذشته سومين صادرکننده بزرگ نفت به هند پس از عراق و عربستان سعودي بود و امارات متحده عربي نيز جاي ونزوئلا را به عنوان چهارمين صادرکننده بزرگ نفت به اين کشور گرفت.هند مجموعا 4.34 ميليون بشکه در روز در ماه مه نفت وارد کرد که حدود 2.8 درصد بالاتر از مدت مشابه سال گذشته بود.

ميانگين توليد نفت ايران به 3.8 ميليون بشکه در روز رسيد

سازمان کشورهاي صادرکننده نفت(اوپک) اعلام کرد: ميانگين توليد نفت ايران در ماه مه (ارديبهشت - خرداد) با 5600 بشکه در روز افزايش نسبت به ماه پيش از آن به سه ميليون و 829 هزار بشکه در روز رسيد.
به گزارش ايرنا، اين سازمان گزارش ماه ژوئن خود را منتشر شد، بر اساس اعلام منابع ثانوي استخراج کرده است.اوپک، ميزان توليد اين سازمان را در ماه مه 31 ميليون و 869 هزار بشکه در روز اعلام کرد که نسبت به ماه پيش از آن 35 هزار و 400 بشکه در روز افزايش دارد؛ بر اين اساس، توليد اوپک همچنان در چارچوب توافق کاهش توليد اوپک و غيراوپک که سقف 32.5 ميليون بشکه در روز را براي اين سازمان تعيين مي کند، قراردارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي