جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5855

با استفاده از فناوري نانو،
جدا سازي سلول‌هاي سرطاني از خون


فشار خون بالا و خطر زوال عقل


خبرپزشكي


خبر


 با استفاده از فناوري نانو،
  جدا سازي سلول‌هاي سرطاني از خون  

 پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکي تهران با همکاري دانشگاه رازي کرمانشاه موفق به طراحي نانوموتوري شدند که قادر است سلول‌هاي سرطان خون (لوسمي) را از نمونه‌ي خون مورد آزمايش جدا کند. ساخت اين نانوموتور به منظور جداسازي و در ادامه اندازه‌گيري ميزان غلظت سلول‌هاي سرطاني در نمونه‌ي خون فرد مبتلا، توسط يک نانوحسگر زيستي انجام شده‌است.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،در سال 2016، نزديک به 25 هزار نفر در سراسر دنيا، جان خود را بر اثر بيماري سرطان خون از دست دادند. از طرفي، براساس آمار سازمان بهداشت جهاني(NIH)، هزينه‌ي اوليه‌ي درمان بيماران لوسمي براي هر نفر حدود 36000 دلار برآورد شده‌است. جداسازي و اندازه‌گيري گونه‌هاي بيولوژيکي، از جمله سلول‌هاي سرطاني از نمونه‌هاي انساني به کمک روش‌هايي نظير فلورسانس، از پرهزينه‌ترين مراحل تشخيص و درمان بيماري است. با توجه به هزينه‌ي بالاي اين فرايند، ارائه‌ي روشي جايگزين به منظور کاهش هزينه‌ي مراحل درماني ضروري به نظر مي‌رسد. زيست‌حسگرهاي الکتروشيمايي برپايه‌ي گيرنده‌هاي زيستي (bio-receptor) همچون آنتي بادي‌ها و آپتامرها، به دليل حساسيت بالا، قيمت مناسب و سهولت کار، يکي از بهترين گزينه‌ها جهت اندازه‌گيري سلول سرطاني است.

دکتر محمود عموزاده تبريزي، عضو هيأت علمي پژوهشگاه علوم نوين در پزشکي، در خصوص اهداف دنبال شده در اين طرح عنوان کرد: «اين کار پژوهشي شامل دو بخش اصلي است. در بخش اول تلاش شده تا با به‌کارگيري موادي ارزان قيمت، نانوموتوري ساخته شود که بتوان از آن به‌منظور جداسازي سلول سرطان HL-60 استفاده کرد. در ادامه نيز با طراحي يک نانوحسگر زيستي به اندازه‌گيري غلظت اين سلول سرطاني پرداخته شده‌است. البته در ساخت هر دوي آن‌ها از آپتامر نيز بهره گرفته شده‌است.» نتايج اين پژوهش در حوزه‌ي پزشکي و زمينه‌ي ساخت ابزار‌هاي تشخيص طبي جهت اندازه‌گيري سلول‌هاي سرطاني کاربردي خواهند بود.

به گفته‌ي اين محقق نانوموتور به‌کار رفته در جداسازي سلول سرطاني در اين پژوهش، نسبت به موارد گزارش در ساير منابع علمي ارزان‌تر است. از طرفي با توجه به اين که در ساخت آن از آپتامر استفاده شده‌است، اين نانوموتور از گزينش پذيري خوبي براي جداسازي سلول سرطاني برخوردار است. همچنين کاربرد آپتامر در ساخت نانوحسگر نيز منجر به گزينش‌پذيري بالاي آن شده‌است.


  فشار خون بالا و خطر زوال عقل 

 افزايش ناچيز فشار خون در ميانسالي مي‌تواند خطر زوال عقل را تا 45 درصد بيشتر کند.به گزارش ايسنا، مطالعه انجام گرفته روي 9000 فرد 50 ساله با فشار خون بيش از 80/130 بيشتر احتمال دارد در دوره‌هاي بعدي زندگي‌شان دچار زوال عقل شوند.گروهي از محققان فرانسوي و انگليسي براساس مشاهدات خود اعلام کردند: اين ميزان از فشار خون در دوره ميانسالي به اندازه کافي در افزايش قابل توجه ابتلا به زوال عقلي موثر است.

محققان اظهار داشتند: اين خطر به نظر از ميزان زماني نشات مي‌گيرد که افراد از فشار خون بالا رنج مي‌برند و افزايش ميزان فشار خون در سن 50 سالگي به اين معناست که فرد براي مدت زمان طولاني‌تري در معرض اين عارضه بوده است.فشار خون بالا با حمله‌ ايسکمي گذرا (TIA)، آسيب ديدن ماده سفيد در مغز و محدوديت تامين خون مغز مرتبط است و موجب تحليل رفتن ذهني مي‌شود.

به گزارش روزنامه تلگراف، به گفته محققان يافته‌هاي بدست آمده تاييد کننده تاثيرات مخرب فشار خون بالا در دوره ميانسالي و خطر زوال عقلي است.


 خبرپزشكي 

 تصحيح پيرچشمي با کيفيت بينايي جواني

محققان دانشگاه استنفورد آمريکا سيستم محاسباتي ابداع کرده اند که با تقليد فرآيند طبيعي تطابق چشم انسان مي تواند پير چشمي را با کيفيت بينايي دوره جواني تصحيح کند.

به گزارشر ايرنا از پايگاه اينترنتي يورک الرت، قدرت تطابق چشم انسان با افزايش سن کاهش مي يابد و به پيرچشمي يا 'پرسبيوپي' (presbyopia) منجر مي شود. تطابق روندي است که چشم از طريق تغيير کوژي (تحدب) عدسي، قدرت ديد خود را تغيير مي‌دهد تا با تغيير فاصله‌ها بتواند تصوير واضحي از يک شيء داشته باشد.

همه افراد با افزايش سن به درجاتي از پيرچشمي مبتلا مي شوند و توانايي چشم آنها براي مشاهده اشياي نزديک کاهش مي يابد.

گزينه هاي زيادي براي حل اين مشکل وجود دارد اما اغلب اين روش ها نمي توانند کيفيت بينايي دوره جواني را بازگردانند.

اما محققان ياد شده سيستمي ابداع کردند که به طور خودکار اين مکانيزم را تصحيح مي کند.

اين سيستم که Autofocals ناميده مي شود، با ترکيب داده هاي دريافتي از ردياب هاي چشمي و يک حسگر عمقي، واکنش طبيعي چشم در زمينه تطابق را تقليد و سپس لنزهاي قابل تنظيم را به طور خودکار تنظيم مي کند.

محققان اين سيستم جديد را در کنفرانس و نمايشگاه بين المللي SIGGRAPH 2018 که 12 تا 16 آگوست (21 تا 25 مرداد) در ونکوور کانادا برگزار مي شود، به نمايش خواهند گذاشت.

در اين کنفرانس و نمايشگاه سالانه دستاوردهاي متخصصان، دانشگاهيان و مبتکران در زمينه گرافيک کامپيوتر و فناوري هاي تعاملي به نمايش گذاشته مي شود.


 خبر 

 مصرف لبنيات پرچرب مورد تاييد وزارت بهداشت نيست

مديرکل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت با بيان اينکه با مصرف محصولات لبني سنتي و غير پاستوريزه احتمال ابتلا به تب مالت وجود دارد، گفت: مردم بايد توجه کنند که لبنيات پاستوريزه و کم چرب استفاده کنند.دکتر زهرا عبداللهي در گفت و گو با وبدا درخصوص لبنيات سنتي گفت: مصرف لبنيات پرچرب مورد تاييد وزارت بهداشت نيست، اين وزارتخانه توصيه مي‌ کند مردم از شير و لبنيات کم چرب يعني کمتر از 2.5 درصد چربي استفاده کنند و چون چربي محصولات لبني سنتي، حيواني است و باعث اضافه وزن، چاقي، چربي خون و بيماري‌ هاي قلبي عروقي مي ‌شود، توصيه نمي شود.وي افزود: لبنيات سنتي غير پاستوريزه مورد تاييد وزارت بهداشت نيست و متاسفانه به علت مصرف اين نوع لبنيات در دو سال اخير با افزايش موارد تب مالت در کشور مواجه شده ايم.

دکتر عبداللهي با بيان اينکه توصيه وزارت بهداشت به مردم اين است که لبنيات سنتي غير پاستوريزه و فله اي استفاده نکنند، خاطرنشان کرد: مصرف اين نوع لبنيات خطر ابتلا به تب مالت را به همراه دارد، درواقع افزايش موارد تب مالت در کشور، ارتباط مستقيم با افزايش مصرف لبنيات فله اي و سنتي دارد و توصيه ما به مردم اين است که شير و لبنيات پاستوريزه استفاده کنند.

مديرکل دفتر بهبود تغذيه جامعه وزارت بهداشت افزود: در مورد لبنيات پاستوريزه هم توصيه مي شود که شير و لبنيات پرچرب استفاده نشود و حتي اگر کارخانه ها محصولات ليني پاستوريزه پر چرب توليد کنند، توصيه وزارت بهداشت مصرف اين نوع لبنيات نيست.وي با بيان اينکه وزارت بهداشت در جهت ساماندهي، بر لبنيات فروشي هاي سنتي نظارت دارد، تصريح کرد: به علت تمايل مردم به مصرف کالاهاي سنتي و اين باور که لبنيات سنتي سالم تر است، تقاضا براي خريد اين محصولات همچنان وجود دارد، درحاليکه مردم بايد بدانند اين محصولات ممکن است تب مالت ايجاد کند و از طرفي بسيار پرچرب است و حتي گزارشاتي رسيده که برخي از آنها در محصولات خود از پالم استفاده مي کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي