جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5855


طرح جديد مجلس براي قيمت خودروها

مقام مسئول خبر داد؛
آغاز پروازهاي حج از 28 تير


تريبون


نهادهاي مالي


خبــر


 طرح جديد مجلس براي قيمت خودروها 

 عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس گفت: طرحي با 200 امضا براي ساماندهي بازار خودرو به مجلس ارائه شده که بر اساس بخشي از اين طرح، نرخ خودروهاي زير 45 ميليون تومان بايد به سال 96 بازگردد.به گزارش به گزارش خانه ملت ، سيد مهدي مقدسي اظهار داشت: طرحي به نام ساماندهي خودرو با 200 امضا به مجلس ارائه شده که يک فوريت آن به تصويب صحن علني رسيده است. البته اين طرح مخالفان و موافقاني هم داشت.وي ادامه داد: هنوز نتوانسته ايم در حوزه خودرو، نظر متقاضيان و مشتريان را جلب کنيم و دولت با افزايش بي منطق تعرفه نرخ خودرو نتوانسته است اقدام موثري انجام دهد. حتي در مورد خودروهاي هيبريدي که در ديگر کشورها مشمول مشوق هايي مي شود هنوز زيرساختي فراهم نکرده ايم.مقدسي گفت: نابساماني کنوني پذيرفتني نيست و دستگاه هاي مسئول بايد بر اين بي ساماني نظارت و به آن رسيدگي کنند.

وي ادامه داد: بخشي از طرح ساماندهي خودرو به خودروهاي زير 45 ميليون تومان اشاره دارد، در اين خصوص آمده است که نرخ اين خودروها بايد به سال 96 بازگردد در اين صورت رقابت هم دوباره ايجاد خواهد شد.

عضو کميسيون صنايع مجلس افزود: خودروسازهاي داخلي نبايد فقدان مديريتشان را به بازار خودرو مربوط کنند.

مقدسي گفت: اميدواريم اين طرح در صحن علني رأي بياورد و تأثيرش را در بازار خودروي کشور مشاهده کنيم.وي افزود: خودروسازها بايد به مصرف کننده احترام بگذارند و نبايد به سمتي بروند که به جاي مشکل جامعه در پي حل مشکل خودشان باشند.

طرح ساماندهي بازار خودرو 6 ماه مسکوت ماند

سخنگوي کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي، گفت: 12 نفر از اعضاي کميسيون تقاضاي مسکوت ماندن طرح به مدت 6 ماه را ارائه کردند که بعد از اظهار نظر مخالفين و موافقين با اکثريت آرا تصويب شد.

ولي ملکي در خصوص نشست کميسيون صنايع ومعادن، اظهارداشت: با حضور وزير صنعت، معدن و تجارت طرح ساماندهي بازار خودرو در دستور کار کميسيون قرار گرفت مخالفين و مخالفين ثبت‌نام کرده نظرات خود را مطرح کردند.

سخنگوي کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه اين نشست يکي از جلساتي بود که مخالفين و موافقين با قدرت از نظرات خود دفاع کردند، گفت: در نهايت 12 نفر از اعضاي کميسيون تقاضاي مسکوت ماندن طرح به مدت 6 ماه را ارائه کردند که بعد از اظهار نظر مخالفين و موافقين با اکثريت آرا تصويب شد.

نماينده مردم مشکين شهر در مجلس شوراي اسلامي اضافه کرد: وزير صنعت، معدن و تجارت در ادامه اين نشست مسائل و مشکلات تامين ارز، و توليد را تشريح کردند.

اين نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي در پايان با تاکيد بر اينکه يک هزار و 500 هزار ميليارد تومان نقدينگي در اختيار مردم است که اين ميزان به هر بخش اقتصادي وارد شود باعث نابساماني در آن بخش مي‌شود، خاطرنشان کرد: در يک روز طي 2 ساعت 4 هزار نفر براي خريد خودرو پرايد ثبت نام کرده‌اند، بخشي از نقدينگي موجود در دست مردم به سمت بازار خودرو حرکت کرده و اين بازار را متشنج و حاشيه بازار ايجاد نموده است.

موافقت شوراي رقابت با افزايش قيمت خودروهاي زير 45ميليون تومان

بر اساس اعلام رئيس شوراي رقابت، شرکت‌هاي ايران‌خودرو مجاز به افزايش 7.18 درصدي و سايپا مجاز به افزايش 7.01 درصدي نرخ خودروهاي زير 45 ميليون تومان خود شدند.

رضا شيوا از محاسبات مرکز ملي رقابت مبني بر افزايش قيمت خودروهاي ساخت داخل که مشمول قيمت گذاري هستند، خبر داد و گفت: به طور متوسط خودروهاي ساخت داخل شرکت ايران خودرو، معادل 7.18 درصد و سايپا به طور متوسط افزايش 7.01 درصد اجازه افزايش قيمت دارند.

رئيس شوراي رقابت افزود: در بخش خودروهاي مديران خودرو هم به طور متوسط افزايش 5.62 مورد تأييد مرکز ملي رقابت قرارگرفته است؛ بر اين اساساز اول تيرماه امسال خودروسازان مي توانند حداکثر به ميزان درصدهاي اعلامي قيمت محصولات خود را افزايش دهند.


 مقام مسئول خبر داد؛
 آغاز پروازهاي حج از 28 تير 

قائم مقام شرکت فرودگاه‌ها و ناوبري هوايي ايران از آغاز عمليات حج در 28 تيرماه خبر داد و گفت: امسال 85 هزار نفر از 20 فرودگاه کشور به سرزمين وحي اعزام مي‌شوند.به گزارش وزارت راه و شهرسازي، حسين اسفندياري درباره عمليات حج در فرودگاه‌هاي کشور گفت: در سال جاري طبق اعلام سازمان حج و زيارت 85 هزار حاجي از فرودگاه هاي کشور به سرزمين وحي اعزام مي‌شوند.اسفندياري بازه اعزام حجاج را 28 روزه اعلام کرد و افزود: در صورت عدم اعلام تغيير توسط سازمان حج و زيارت ثابت ماندن برنامه‌ها، پروازهاي رفت حجاج از 28 تيرماه در فرودگاه‌هاي اهواز، بوشهر، امام خميني (ره) و مشهد شروع شده و آخرين پروازهاي رفت هم 24 مرداد در فرودگاه‌هاي حضرت امام و تبريز انجام مي شود.وي ادامه داد: عمليات برگشت نيز از 3 شهريور آغاز شده و تا 22 شهريور به طول مي‌انجامد. اولين پرواز برگشت به فرودگاه بوشهر و آخرين پروازهاي برگشت در فرودگاه‌هاي بيرجند، تبريز، حضرت امام و گرگان انجام مي‌شود.به گفته اسفندياري عمليات حج امسال در فرودگاه‌هاي امام‌خميني (ره)، مشهد، اصفهان، اهواز، شيراز، همدان، گرگان، ساري، تبريز، کرمان، اروميه، يزد، بيرجند، زاهدان، کرمانشاه، زنجان، بندرعباس، بوشهر، اردبيل و رشت انجام خواهد شد. البته مديريت فرودگاه امام (ره) بر عهده شهر فرودگاهي امام خميني (ره) است. همچنين بيشترين تعداد حجاج به تعداد 22 هزار و 716 نفر از فرودگاه‌ امام خميني (ره) و کمترين تعداد حجاج به تعداد 493 نفر از فرودگاه رشت اعزام خواهند شد.


 تريبون 

 نان گران نمي‌شود

مقرر شده بود دولت براي قيمت نان، بعد از ماه رمضان تصميم گيري کند که رئيس اتاق اصناف ايران از احتمال افزايش نيافتن قيمت نان خبر داد و گفت: به نظر مي‌رسد که دولت جبران عوامل موثر در قيمت نان را به افزايش نرخ آن ترجيح مي‌دهد.

به گزارش ايسنا، از سال 1393 که قيمت نان تغييري نکرده بود، نانوايي‌ها و اتحاديه‌هاي صنفي‌شان نسبت به اين مسئله انتقاد کرده بودند؛ چرا که به نظر آن‌ها عوامل مختلفي در هزينه تمام شده و قيمت نهايي نان تاثيرگذار است و تنها آرد و نان در اين زمينه تعيين کننده نيست. لذا در آذرماه سال گذشته ستاد تنظيم بازار، نرخ نان را افزايش داد اما با دستور رئيس جمهور اين مصوبه لغو و به نانوايي‌ها اعلام شد که قيمت‌ها به قبل برگردد. البته برخي نانوايي‌ها به بهانه‌هاي کنجد و ديگر افزودني‌ها، قيمت‌هاي جديد را به حالت سابق برنگرداندند.

پيش از ماه رمضان دوباره مسئله افزايش قيمت نان مطرح شد و در اين زمينه برخي از مسئولان از جمله رئيس اتاق اصناف ايران و مديرعامل شرکت بازرگاني ايران اعلام کردند که تصميم گيري براي افزايش قيمت نان به بعد از ماه رمضان موکول شده است. اما طي روزهاي گذشته، هيات دولت مصوبه‌اي براي تعيين قيمت فروش گندم به نانوايي‌ها و صنف و صنعت گذراند که توسط اسحاق جهانگيري - معاون اول رئيس جمهور ابلاغ شد.

بر اساس مصوبه نهم خردادماه امسال به پيشنهاد وزارتخانه‌هاي جهاد کشاورزي و صنعت، معدن و تجارت و به استناد اصل 138 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران و ماده 36 الحاق برخي مواد به قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت "قيمت فروش گندم موضوع يکي از بندهاي تصويب‌نامه 26 آبان ماه سال 1393 کماکان براي نانوايي‌هاي يارانه‌اي به ازاي هر کيلوگرم 6650 ريال و براي ساير متقاضيان از قرار هر کيلوگرم 9000 ريال (قيمت پايه عرضه در بورس کالا) تعيين مي‌گردد. "

در اين زمينه علي فاضلي - رييس اتاق اصناف ايران - گفت: هنوز هيچ گونه تصميم و برنامه‌اي براي افزايش قيمت نان در هيات دولت و دستگاه‌هاي تصميم‌گير وجود ندارد و پيش از اين مقرر شده بود که تصميم گيري در اين زمينه به بعد از ماه رمضان موکول شود.

وي همچنين در پاسخ به اين سوال که با توجه به مصوبه اخير دولت که نرخ فروش گندم به نانوايي‌ها و صنف و صنعت افزايش نيافته است، آيا دولت برنامه‌اي براي افزايش قيمت نان دارد يا آنکه مي‌خواهد نرخ قوت غالب مردم ثابت بماند و افزايش هزينه واحدهاي صنفي توليدکننده نان را از طريق ديگري مانند يارانه جبران کند؟ اين گونه پاسخ داد که يقينا هزينه توليد نان فقط گندم نيست و عوامل ديگري مانند نرخ دستمزد، نرخ خدمات، حامل‌هاي انرژي و ... در قيمت نهايي نان اثرگذار است. به نظر مي رسد دولت مايل نيست قيمت اين محصول استراتژيک افزايش يابد و تمايل بيشتري به جبران کردن قيمت عوامل موثر در افزايش قيمت نان دارد که البته از سوي اتاق اصناف ايران و اتحاديه‌هاي صنفي مربوط به نان، پيشنهادهاي بسياري در اين زمينه به دولت داده شده است که بايد منتظر آن بمانيم.

رايزني مجلس براي کاهش ماليات ارزش افزوده نساجي

رئيس فراکسيون نساجي مجلس از رايزني نمايندگان براي کاهش ماليات بر ارزش افزوده نساجي خبر داد و گفت: احتمال حذف تعرفه واردات پنبه براي حمايت از صنعت داخلي وجود دارد.

به گزارش مهر، سيد ناصر موسوي لارگاني در جمع اعضاي انجمن متخصصين نساجي، از پيگيري‌هاي مجلس براي کاهش تعرفه واردات پنبه خبر داد و گفت: البته نظر ما اين است که براي پنبه هيچ تعرفه‌اي نداشته باشيم، چرا که 70 درصد نياز صنعت نساجي از طريق واردات تأمين مي‌شود و براي 30 درصدي که از توليد داخلي تأمين نياز مي‌گردد نيز حمايت‌هايي تعريف شود.

رئيس فراکسيون نساجي مجلس شوراي اسلامي گفت: در درجه اول ما در نظر گرفتن معافيت‌هايي را براي صنعت نساجي پيگيري مي‌کنيم که يکي از آنها، معافيت از ماليات بر ارزش افزوده در صنعت نساجي است؛ اين در شرايطي است که تلاش مي‌کنيم بتوانيم همانند صنعت طلا، ماليات سه درصدي را براي ارزش افزوده اين صنعت لحاظ کنيم.

وي يکي از مسائل پيش‌روي صنعت نساجي و پوشاک را قاچاق دانست و گفت: در سال حمايت از توليد ملي که با جديت از سوي مقام معظم رهبري در حوزه حمايت از کالاي ايراني نامگذاري شده است، مبارزه با قاچاق کمترين کاري به شمار مي‌رود که مي‌تواند در حمايت از صنعت انجام گيرد.

وي اظهار داشت: پيگيري مي‌کنيم تا جلوي واردات بي‌رويه پوشاک از برخي کشورها را هم بگيريم، چرا که صنعت نساجي يکي از صنايع اشتغالزا براي کشور به شمار مي‌رود.

ضرب‌الاجل دو هفته‌اي مجلس به دولت براي حل مشکلات کاميون‌داران

سخنگوي کميسيون عمران مجلس از بررسي مشکل کاميون داران در نشست کميسيون خبر داد.

به گزارش مهر، صديف بدري با اشاره به جزييات جلسه کميسيون عمران مجلس، گفت: يکي از دستور کارهاي اين جلسه، بررسي مشکلات کاميون داران بود که اين نشست با حضور معاون وزير راه و شهرسازي، رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل کشور، معاون سازمان حمايت از مصرف کنندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت، کانون انجمن هاي صنفي کاميون داران، گمرک کشور و سازمان برنامه و بودجه در کميته حمل و نقل کميسيون عمران برگزار شد.

اين نماينده مردم در مجلس دهم، با بيان اينکه حدود 430 ميليون تن بار توسط ناوگان حمل و نقل کشور جابه جا شده و روزانه 90 هزار بار نامه صادر مي شود، ادامه داد: مشکلاتي که کاميون داران داشتند منجر به اعتصاب آن ها و بروز مشکلات حتي براي حمل توليدات و مواد اوليه کشور شد.

وي گفت: دولت بايد بيش از گذشته به مسائل و مشکلات کاميون داران توجه کرده و در جهت رفع اين مشکلات تلاش کند و بايد در خصوص مشکلات سوخت اين رانندگان و روغن آن ها نيز تدبيري در نظر بگيرد.

وي ادامه داد: دليل اصلي بروز مشکلات مذکور براي سيستم حمل بار کشور، سوء مديريت مسئولان است.

سخنگوي کميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه اخذ حق کميسيون غيرمنطقي و حتي تا 70 درصد نيز از سوي شرکت هاي حمل و نقل بار از رانندگان ديگر مشکل کاميون داران بوده است، افزود: در اين جلسه فرصت دو هفته اي براي رفع مشکل کاميونداران از سوي مجلس به مسئولان داده شد.


 نهادهاي مالي 

 رييس اداره کل تسهيلات تبصره اي بانک مسکن:

تامين مالي پروژه هاي مسکن مهر پرديس به موقع انجام شده است

بانک مسکن - عدم شفافيت در مواجهه برخي مسولان طرح مسکن مهر با عوامل و پيمانکاران اين نوع پروژه ها در برخي شهرها باعث يک «تحريک نابجا» در شهر جديد پرديس شد.به گزارش پايگاه خبري بانک مسکن –هيبنا، برخي پيمانکاران مسکن مهر شهر جديد پرديس تحت تاثير عدم اطلاع از اقداماتي که تا کنون در حوزه تامين مالي پروژه هاي مسکن مهر شهر جديد پرديس اتفاق افتاده، دچار اين تصور شده اند که بانک مسکن در پرداخت تسهيلات ساخت مسکن مهر ، با کندي يا تاخير مواجه است. اما آمار رسمي از عملکرد بانک مسکن، ضمن پاسخ به اين تصور نادرست، «پرداخت تسهيلات بيش از حد متعارف» را نشان مي دهد.

در اين ميان، يکسري اخبار نيز باعث طرح يکسري گلايه ها شده است؛ هر چند پيمانکاران سازنده مسکن مهر نيز همچون ساير افراد حقيقي و حقوقي فعال در طرح مسکن مهر ، به دنبال ساخت و تکميل سريع اين واحدها و تحويل آن به متقاضيان هستند اما پمپاژ شايعات بعضاً باعث سوءبرداشت عوامل ساخت مي شود.

مديرعامل بانک شهر اعلام کرد:

ارايه مستندات خواسته شده به بانک مرکزي در کوتاهترين زمان ممکن

بانک شهر - دکتر حسين محمد پورزرندي مديرعامل بانک شهر از ارايه مستندات خواسته شده به بانک مرکزي در کوتاهترين زمان ممکن خبر داد.

به گزارش آفرينش به نقل ازمرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر،پورزرندي با اشاره به انتشار نامه اداري منتشر شده در فضاي مجازي در برخي از کانال ها و گروه هاي خبري ، گفت:در اين روزهاي پاياني ماه پر برکت رمضان و در آستانه عيد بزرگ مسلمانان انتظار مي روداز تهمت وافترا پرهيز کرده و اجازه ندهيم خللي درخدمت رساني بزرگترين حامي مالي شهروندان و مديريت شهري وارد شود.

حافظان حداقل 5 جزء قرآن در بانک سپه از اولويت ارتقاي شغلي برخوردار مي شوند

بانک سپه - مدير عامل بانک در اختتاميه مسابقات سراسري قرآن کريم ويژه کارکنان بانک سپه گفت: به منظور تقويت فرهنگ قرآني در بانک سپه و تشويق پرسنل براي انس هر چه بيشتر با قرآن هريک از کارکنان بانک سپه که حافظ حداقل 5 جزء قرآن باشند از اولويت يک درجه ارتقاء شغلي برخوردار خواهند شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازپايگاه اطلاع رساني بانک سپه؛ محمدکاظم چقازردي ضمن اعلام خبر فوق اظهار داشت: در تمديد طرح سال گذشته، امسال براي ترغيب هرچه بيشتر پرسنل حفظ 10 جزء به 5 جزء کاهش يافته و طرح ارتقاي درجه شعبي که يکي از کارکنان آن حافظ کل قرآن باشد کما کان ادامه خواهد يافت.

وي با اشاره به سوره مبارکه قدر تصريح کرد: عزت و عظمت شب قدر به دليل نزول قرآن در اين شب است و در آخرين وصاياي اميرالمؤمنين سفارش زيادي به قرائت و عمل به قرآن شده است.

رئيس هيئت مديره بانک سپه برگزاري اين گونه مسابقات قرآني در بانک را برکت و توفيقي دانست که نصيب مجموعه بانک شده است و در اثر عمل به قرآن، زمينه تکريم ارباب رجوع و خدمت به مردم عزيز حاصل خواهد شد و معنويت و نورانيت در فضاي بانک و شعب تقويت مي شود.

تمهيدات بانک ملي براي تسهيل امور موديان مالياتي

بانک ملي - مشخصات واحدهاي منتخب بانک ملي ايران به منظور ارائه خدمات بانکي به موديان مالياتي اعلام شد.

به گزارش آفرينش به نقل ازروابط عمومي بانک ملي ايران، با توجه به اين که آخرين مهلت تسليم اظهارنامه مالياتي عملکرد سال 1396 موديان براي صاحبان مشاغل، پايان خرداد ماه و براي اشخاص حقوقي و ساير موديان، پايان تيرماه اعلام شده، بانک ملي ايران تدابير ويژه اي براي ارائه خدمات به اين بخش از مشتريان در نظر گرفته است.

واحدهاي منتخب ادارات امور شعب تهران و البرز و همچنين تعدادي از شعب ساير استان ها حسب توافقات صورت گرفته با ادارات کل امور مالياتي به اين منظور مشخص شده اند.


 خبــر 

 با مصوبه شوراي پول و اعتبار؛

دستورالعمل حساب جاري بروزرساني شد

امکان افتتاح حساب جاري بدون دسته چک، براي اشخاص حقيقي و حقوقي متقاضي که فاقد شرايط اخذ دسته چک هستند، فراهم شد.

به گزارش بانک مرکزي، امکان افتتاح حساب جاري بدون دسته چک (در چارچوب ماده 21 قانون صدور چک) براي اشخاص حقيقي و حقوقي متقاضي که فاقد شرايط اخذ دسته چک هستند، فراهم شد.

همچنين با تحقق شرايط تعيين شده در دستورالعمل، بنگاه‌هاي اقتصادي و واحدهاي توليدي که خارج از اراده و کنترل خود و به دليل شرايط بيروني، داراي چک برگشتي رفع سوء‌اثر نشده هستند براي اعطاي دسته چک مساعدت مي‌شود.

دستورالعمل حساب جاري در يک‌هزار و يکصد و چهلمين جلسه شوراي پول و اعتبار به تصويب رسيد و طي بخشنامه شماره 59912‌/91 به شبکه بانکي کشور ابلاغ شد. صرف‌نظر از اصلاح ماده (18) دستورالعمل ياد شده در سال 1393، برخي مواد آن دستورالعمل به موجب آراء صادره از سوي هيأت عمومي ديوان عدالت اداري اصلاح شد که اين تغييرات منجر به بروز برداشت‌هاي متفاوت و بعضاً ظهور ابهاماتي ناشي از شکل‌گيري وضعيت‌ حقوقي جديد براي شبکه بانکي و صاحبان حساب سپرده قرض‌آلحسنه جاري نزد بانک‌ها شد.

از اين رو بازنگري در مقررات افتتاح حساب جاري با توجه به مکاتبات و بازخوردهاي واصله از شبکه بانکي کشور در اين خصوص و نيز با درنظر گرفتن وضعيت حقوقي شکل گرفته ناشي از آراي صادره توسط ديوان عدالت اداري، در دستورکار قرار گرفت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي