جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5855

براي فتح سنگر مراکش آماده ايم
هشتاد ميليون نفر، يک ملت، يک ضربان قلب


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 براي فتح سنگر مراکش آماده ايم
 هشتاد ميليون نفر، يک ملت، يک ضربان قلب 

 سرانجام روزهايي که انتظارش را مي‌کشيديم فرا رسيد؛ روزهايي که هر چهار سال يک بار، تب تند جام جهاني را به جان‌مان مي‌اندازد و وقتي تمام مي‌شود، آرزوي بازگشتش را داريم. روزهايي که فوتبال مي‌شود همه چيز و ديگر رهايمان نمي‌کند. روزهايي که سياست و جنگ و نژادپرستي و خشونت و فقر، قافيه را به فوتبال مي‌بازند و آدم‌ها فارغ از هر مرزبندي خواسته يا ناخواسته‌اي که مليت و مذهب و نژاد و رنگ پوست و طبقه اجتماعي براي‌شان ايجاد کرده، کنار هم مي‌نشينند و چشمان‌شان را به مستطيل سبز مي دوزند.

بيست و يکمين دوره جام جهاني امروز با برگزاري ديدار روسيه و عربستان در ورزشگاه "لوژنيکي" آغاز مي شود؛ ديداري که يک ساعت پس از برگزاري مراسم افتتاحيه و در حضور برخي از سياستمداران جهان مثل امانوئل ماکرون،ولاديمير پوتين، سعد الحريري، کيم يونگ نام و وليعهد رژيم سعودي برگزار مي شود. اما بر خلاف دوره هاي قبل که مراسم و ديدار افتتاحيه و حواشي آن زير نظر قرار مي گرفت، اين دوره همه نگاه ها در ايران به روز جمعه است؛ جايي که تيم ملي بايد مقابل مراکش، اولين بازي و حساس ترين ديدار خود در جام جهاني 2018 را برگزار کند. شايد براي ما ايراني ها طبيعي نباشد که هنوز موتور جام جهاني روشن نشده، در اين مسابقات به ميدان رويم، اما اين دوره شرايط فرق مي کند و البته ما هم همين طور. ما در حالي پاي به اين مسابقات گذاشته ايم که سال هاست در آسيا يکه تازي مي کنيم. ما دومين تيم در جهان هستيم که مجوز حضور در روسيه را کسب کرده ايم. ما مدت هاست با سرمربي پرتغالي مان به روياهاي مان فکر مي کنيم و حالا زمان تعبير اين روياها فرارسيده؛ روياي درخشش در سخت ترين گروه جام جهاني. شايد براي بسياري نتيجه گرفتن مقابل قهرمان آفريقا، قهرمان اروپا و يکي ازاصلي ترين مدعيان قهرماني جام جهاني غيرقابل باور و شايد مضحک باشد. اما کافي است به ساختار تيمي ايران در اين سال هاي منتهي به جام جهاني نگاهي بيندازيم و کمي به آرزوهاي مان فکر کنيم؛ ساختاري که ستاره پرور نيست اما همه خودشان را براي موفقيت تيم فدا مي کنند و چه مولفه اي بهتر از داشتن تيم يکدست براي درخشش در چنين سطحي. حتي نمود اين ساختار تيمي را در جام جهاني 2014 و مقابل آرژانتين، نايب قهرمان آن تورنمنت به وضوح ديديم که چگونه ستاره هاي گران قيمت و پرفروغ جهان براي نتيجه گرفتن مقابل ما به زانو درآمده بودند.

بنابراين ما مثل هميشه اميدواريم، اما زنده ماندن اين اميد به موفقيت در بازي اول بستگي دارد. جام جهاني روسيه براي ايران يعني بازي با مراکش و در واقع ما فردا در فينال جام بايد به ميدان برويم؛ مسئله اي که بارها کارلوس کي روش به صراحت بيان کرده است. اگر در بازي با مراکش به پيروزي برسيم، حتي شانس صعود هم داريم و اگر خداي ناکرده خلاف اين رقم خورد، ادامه جام براي ما سخت تر خواهد شد. ما به بازيکنان ايران و فرمانده ارشد تيم، کارلوس کي روش ايمان داريم و براي موفقيت سربازان ايران در آوردگاه روسيه دست به دعا مي شويم. هشتاد ميليون نفر، يک ملت، يک ضربان قلب؛ همه براي تيم ملي.


 خبـــرنامه 

 جايگزين لوپتگي کيست؟

روز گذشته روبيالس، رئيس فدراسيون فوتبال اسپانيا در کنفرانسي مطبوعاتي اعلام کرد خولن لوپتگي، سرمربي تيم ملي اسپانيا را از سمت خود برکنار کرده است. ظاهرا همه از زمان‌بندي اعلام خبر رسمي شدن پيوستن لوپتگي به رئال مادريد بعد از جام‌جهاني عصباني هستند و حالا کنار گذاشتن او اولين پس‌لرزه‌هاي اين عصبانيت است. روبيالس، به خبرنگاران گفت: « پس از بررسي آنچه که اتفاق افتاد، تصميم گرفتيم لوپتگي را از سمت خود اخراج کنيم.

در واقع موظف بوديم که واکنشي جدي نسبت به اين اتفاقات نشان دهيم. شرايط بسيار سخت و پيچيده است ولي اخراج، بهترين راه حل بود. اسپانيا تيمي متعلق به همه ملت اسپانياست و رفتار اخير سرمربي تيم ملي مورد قبول هيچ‌کس نبود.

شايد با اخراج لوپتگي الان به شدت تضعيف روحيه شده باشيم ولي در آينده، اين مساله ما را قدرتمندتر خواهد کرد. پنج دقيقه قبل از رسمي شدن حضور لوپتگي در رئال از اين خبر مطلع شدم. هرگز نبايد در يک تيم‌ملي چنين اتفاقي رخ دهد. مي‌دانم که تصميم من انتقادات زيادي را موجب خواهد شد ولي شان تيم ملي بسيار بالاتر از اين حرف‌هاست. لوپتگي از نظر من يک مربي برجسته و قابل احترام است و به همين دليل است که از اخراج او متاسف هستم ولي بهترين راه چاره، همين بود.

گفتني است پس از اخراج لوپتگي، فرناندو هيرو به عنوان جانشين او انتخاب شد.

ادعاي جالب يک سايت انگليسي

بازيکنان ايران بيشتر مدل هستند تا فوتباليست!

پوشش ظاهري بازيکنان تيم ملي فوتبال ايران نظرها را در آستانه آغاز جام جهاني 2018 به خود جلب کرده است.

سايت انگليسي «sportbible.com» در گزارشي نوشت: بازيکنان تيم ملي فوتبال ايران بيشتر شبيه مدل هستند تا فوتباليست. شيک‌پوشي بي‌اندازه بازيکنان تيم ملي فوتبال ايران، غوغايي در شبکه‌هاي اجتماعي به خصوص «توئيتر» به راه انداخته است و راحت مي‌شود فهميد که دليل اين موضوع چيست.

در حالي که تيم‌هايي همچون آرژانتين، برزيل، انگليس، فرانسه، آلمان و اسپانيا جزو مدعيان قهرماني مسابقات جام جهاني 2018 روسيه به شمار مي‌روند، تيم ملي ايران به عنوان يکي از تيم‌هايي که قدرت آنچناني ندارند با استايل خاصي راهي روسيه شد. در تصاوير منتشرشده مي‌توان ديد که فوتباليست‌هاي تيم ملي کت‌وشلوار آبي رنگ بسيار زيبايي را به تن کرده‌اند.

در ادمه اين گزارش آمده است: يک نگاه اجمالي به شبکه‌هاي اجتماعي نشان مي‌‌دهد که چقدر پوشش ظاهري آنها مورد توجه مردم سراسر جهان قرار گرفته‌اند. اميدواريم که آنها به مانند ظاهرشان، خوب هم بازي کنند.

کي‌روش:

تحريم نايکي جنايت عليه فوتبال بود

سرمربي تيم ملي فوتبال ايران تحريم تيم ملي توسط کمپاني نايکي را جنايت عليه فوتبال دانست.

کارلوس کي‌روش در آستانه نخستين بازي گروه B جام جهاني 2018 برابر مراکش که ساعت 19:30 جمعه در ورزشگاه سن پترزبورگ برگزار مي‌شود گفت: زمان زيادي تا آغاز اين بازي باقي نمانده و اگر مي‌خواهيم درباره نزديک‌شدن به آن صحبت کنيم بايد بگويم بازيکنان تيم ملي فوتبال ايران ديگر به انگيزه مضاعفي نياز ندارند.

سرمربي تيم ملي درباره پيش‌بيني‌اش از نتيجه بازي با مراکش عنوان کرد: اين ديگر لفاظي است که اگر سرمربي تيم ملي کشوري مثلا بگويد روي تساوي حساب مي‌کنيم. تفکر و طرح‌ کاملي براي ترکيب تيم ملي و تاکتيک دارم اما آنها همانند راز باقي‌ مي‌مانند.

وي درباره قطع همکاري کمپاني نايکي با تيم ملي فوتبال ايران پيش از آغاز جام جهاني 2018 روسيه اظهار داشت: تيم ملي فوتبال ايران مشکل تجهيزات دارد که چيزي فراتر از غير استاندارد است. مي‌خواهم بگويم که تحريم تيم ملي فوتبال ايران توسط نايکي جنايت عليه فوتبال است. بازيکنان و کادر فني از اين شرايط بسيار نااميد هستند. اين مسئله پنهاني نيست که تجهيزات از قيمت بالايي برخوردار هستند و موضوع جذب شرکت جديدي با مشکلات بزرگ مالي مواجه است.

فدراسيون فوتبال ايران در اين رابطه با فيفا مکاتبه کرده است و روي کمک آنها پيش از شروع نخستين بازي جام جهاني 2018 روسيه حساب مي‌کنيم. باز هم تاکيد مي‌کنم تعويض تجهيزات چند روز پيش از آغاز اين رقابت‌ها به اندازه کافي دردسرساز است. بعضي از بازيکنان تيم براي تهيه کفش مجبور شدند به فروشگاه بروند. برخي‌ها از دوستان خود خواستند تا در اين شرايط به آنها سريع کمکي کنند. فقط يک چيز را با اطمينان به شما مي‌گويم که مشکلي براي بازي نخواهيم داشت.


 خبـــرنامه 

 قدوس يا اميري به جاي طارمي

ترکيب ذهني کي‌روش براي بازي فردا چست؟

مي شد حدس زد کارلوس کي روش براي حضور در جام جهاني 2018 روسيه از چه تفکرات تاکتيکي در ذهن خود بهره مي گيرد. نگاهي به بازي هاي تدارکاتي ماه هاي گذشته و تيمي که او در سال هاي گذشته بنا نهاده کاملا نشان مي داد مربي پرتغالي روي چيدمان 3-3-4 نظر دارد؛ ترکيبي که اسکلت اصلي آن نيز از مدت ها قبل در همان بازي هاي مقدماتي جام جهاني تشکيل شد و تنها شايد در يکي دو پست دچار تغييراتي مي شد.

در حالي که فاز تهاجمي تيم ملي کاملا مهره هاي اصلي خود در روسيه 2018 را مي شناخت اما بروز اتفاقاتي در اردوي اخير تيم ملي در ترکيه و مصدوميت هايي که گريبانگير برخي مهره ها شد اين شائبه را رقم زد که ايران در جنگ سرنوشت ساز اول با مراکش با يک تغيير بزرگ و غيرمنتظره روبرو شود؛ تغييري که مي تواند چهره تهاجمي تيم ملي را به نسبت تمام دو سال گذشته با تغييري اساسي روبرو کند.

مهدي طارمي آقاي گل دو فصل متوالي ليگ برتر و يکي از بهترين گلزنان ايران در مقدماتي جام جهاني در قاره آسيا بازيکني است که به احتمال فراوان اين تغيير بزرگ را رقم خواهد زد به خصوص بعد از حرف و حديث هايي که پيرامون آسيب ديدگي اين مهاجم در بازي تدارکاتي با ليتواني پشت درهاي بسته رقم خورد و صحت و سقم اين خبر به صورت پنهاني در اردوي ايران باقي ماند.

طارمي که در تمام دو سال گذشته يکي از مهره هاي کليدي در ساختار تهاجمي ايران بود هيچ بعيد نيست با توجه به شرايطي که در يک هفته گذشته با آن دست به گريبان بود و بيشتر جلسات تمريني در کنار ملي پوشان را از دست داد، جدال با مراکش را از دست بدهد؛ اتفاقي که مي تواند تمام برنامه هاي ايران و کي روش را دستخوش تغييراتي بزرگ کند چون مهاجم بوشهري الغرافه از نقش کليدي در اين برنامه ها برخوردار بود.

در صورتي که کي روش قيد مهدي طارمي را بزند اين سوال ذهن علاقه مندان به تيم ملي را به خود مشغول مي کند که کدام بازيکن جانشين او در ترکيب اصلي خواهد شد؟ در پاسخ به اين سئوال دو گزينه مطرح مي شود اولين نفر سامان قدوس ستاره دو مليتي و جديد ايران از باشگاه اوسترسوند است. مهاجمي که هم سرعت بالايي دارد هم از قدرت شوتزني و گلزني بهره مي برد و انگيزه هايي که براي درخشش در اولين تورنمنت ملي خود دارد، به او براي درخشش بيشتر کمک مي کند.اما سامان قدوس يک رقيب جدي ديگر هم دارد يعني وحيد اميري که از جام ملت هاي 2015 استراليا همواره در مسير پيشرفت قرار داشته و اين روزها بسياري به او اميد دارند که بتواند در اولين جام جهاني خود نيز همان درخشش جام ملت ها را داشته باشد. ستاره ملي پوش پرسپوليسي ها با توجه به قدرت دوندگي و جنگندگي توام با هوش بالا مسلما يکي از گزينه هاي جدي کي روش براي جانشيني احتمالي طارمي خواهد بود.حال در فاصله يک روز تا اولين آزمون مهم و سرنوشت ساز ايران در جام جهاني 2018 روسيه بايد منتظر ماند و ديد وضعيت مهدي طارمي به عنوان يکي از وينگرهاي اصلي در چيدمان تاکتيکي کي روش به کجا کشيده خواهد شد؛ ماجرايي که مي تواند به مهم ترين تغيير ترکيب ايران نسبت به ايده هاي سرمربي پرتغالي براي رقم زدن معجزه اي بزرگ در گروه مرگ جام جهاني تبديل شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي