جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 5856


پاسخ فوري ايران به توئيت نفتي ترامپ


بزرگترين بانک هند، انتقال پول نفت ايران را متوقف مي‌کند


معادلات انرژي


ميز خبر


 پاسخ فوري ايران به توئيت نفتي ترامپ 

 پس از آنکه رئيس‌جمهوري آمريکا اوپک را به دست‌داشتن در افزايش قيمت نفت متهم کرد، ايران بلافاصله به اين موضع ترامپ پاسخ داد و تلويحاً رئيس‌جمهوري آمريکا را عامل نوسان قيمت نفت دانست.به گزارش تابناک به نقل از رويترز، پس از آنکه رئيس جمهوري آمريکا اوپک را به دست داشتن در افزايش قيمت نفت متهم کرد، ايران بلافاصله به اين موضع ترامپ پاسخ داد و تلويحاً رئيس جمهوري آمريکا را عامل نوسان قيمت نفت دانست.اين جنگ لفظي، امروز و زماني آغاز شد که ترامپ در توئيتي با انتقاد از اوپک گفت، قيمت نفت خيلي بالاست و مقصر اين وضعيت اوپک است.

قيمت جهاني نفت طي سال گذشته و پس از آنکه اوپک و متحدانش از جمله روسيه شروع به محدود کردن توليد نفت خود کردند، حدود 60 درصد افزايش يافته است. اوپک قرار است در نشست هفته آينده خود در وين، موضوع افزايش توليد نفت را مورد بررسي قرار دهد.

حسين کاظم‌پور اردبيلي، نماينده ايران نزد اوپک بلافاصله به توئيت امروز ترامپ واکنش نشان داده و گفته: شما نمي‌توانيد تحريم‌هايي را عليه 2 عضو مؤسس اوپک وضع کنيد و همچنان اوپک را بابت نوسانات قيمت نفت مورد سرزنش قرار دهيد.قيمت نفت در ماه مي تا رقم 80 دلار و 50 سنت بالا رفت، اما پس از آن قيمت‌ها رو به کاهش گذاشته و نفت برنت در نزديکي 76 دلار در هر بشکه معامله شده است.


 بزرگترين بانک هند، انتقال پول نفت ايران را متوقف مي‌کند 

 مدير مالي شرکت ايندين اويل هند گفت: پس از آنکه استيت بانک هند به پالايشگاه‌هاي اين کشور اطلاع داده که پس از ماه نوامبر ديگر نقل و انتقال پول نفت خريداري‌شده از ايران را انجام نخواهد داد، واردات نفت هند از ايران ممکن است از اواخر ماه اوت کاهش يابد.به گزارش تسنيم به نقل از رويترز، اين اقدام بزرگترين بانک هند، که وابسته به دولت اين کشور است، پس از آن صورت مي‌گيرد که دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا با خروج از توافق برجام، گفته، طي 180 روز آينده تحريم‌هاي سختي را عليه ايران به‌اجرا خواهد گذاشت.اي کي شارما مدير مالي شرکت ايندين اويل گفت: براساس مکانيزم فعلي، خريد نفت از ايران از پايان ماه اوت به بعد تحت تأثير قرار خواهد گرفت، مگر اينکه يک مسير پرداخت جديد ايجاد شود.هرچند دهلي‌نو در سال مالي 18ــ2017 به‌دليل اختلاف با تهران بر سر امتياز توسعه ميدان گازي فرزاد ب، خريد نفت خود از اين کشور را کاهش داده بود، اما ايران همچنان سومين تأمين کننده بزرگ نفت هند به‌شمار مي‌رود. ايران در سال مالي منتهي به مارس 2018، حدود 458 هزار بشکه در روز به هند نفت صادر کرد که حدود يک‌دهم بيش از 4.5 ميليون بشکه نفتي بود که اين کشور خريداري کرده بود.

شرکت ايندين اويل قبلاً گفته بود، براي جبران هرگونه کاهش خريد نفت از ايران به‌دليل تحريم‌ها، به‌دنبال خريد نفت از عرضه کنندگان سنتي‌اي که عمدتاً در خاورميانه قرار دارند خواهد بود.به‌گفته ايندين اويل و ديگر شرکت‌ها، پالايشگاه‌هاي هندي در حال حاضر از بانک اس‌بي‌آي و هانلدز بانک ايران و اروپا در آلمان براي خريد نفت به يورو استفاده مي‌کنند.به‌عقيده تحليلگران، ايران ممکن است براي حفظ صادرات نفت خود به هند، مشوق‌هاي بيشتري به شرکت‌هاي هندي پيشنهاد دهد.سري پاراوايکاراسو، تحليلگر مؤسسه اف‌جي‌اي گفت: هندي‌ها ممکن است به‌ازاي پرداخت زودهنگام پول نفت به ايران به‌جاي پرداخت 60روزه، از اين کشور تخفيف بيشتري بخواهند.


 معادلات انرژي 

 رئيس جمهور:

خودکفايي در توليد بنزين با صرفه جويي در مصرف محقق مي‌شود

رئيس جمهور گفت: در توليد گازوئيل به خودکفايي رسيده‌ايم و در بنزين نيز با برنامه‌ريزي صحيح در مصرف، تا پايان سال به خودکفايي خواهيم رسيد.به گزارش شانا، دکتر حسن روحاني، در ديدار صميمي با جمعي از اصحاب رسانه با بيان اين‌که نگراني نسبت به آينده کشور ايرادي ندارد، گفت: آن نگراني خوب است که منتهي به عزم بيشتر، تصميم استوارتر، انسجام قوي‌تر و برنامه‌اي بهتر براي پيشبرد امور و رفع نگراني‌ها شود.روحاني با اشاره به اين‌که پيشرفت روستاهاي کشور در بخش‌هاي مختلف از جمله گاز قابل مقايسه با زمان قبل از دو صندوق راي گذشته نيست، گفت: در توليد گازوئيل به خودکفايي رسيده‌ايم و در توليد بنزين نيز با برنامه‌ريزي صحيح در مصرف، تا پايان سال به خودکفايي خواهيم رسيد. وضع سرمايه‌گذاري در کشور امروز برخلاف سال‌هاي قبل‌ مثبت شده است.

مديرعامل شرکت ملي گاز خبر داد:

جذب 2 ميليارد دلار سرمايه از طريق قراردادهاي BOT در صنعت گاز

مديرعامل شرکت ملي گاز در جلسه مجمع عمومي عادي به طور فوق‌العاده شرکت ملي گاز گفت: استفاده از قراردادهاي BOT در شرکت ملي گاز ايران مورد توجه قرار گرفته و براي نخستين بار 2 ميليارد دلار در کشور از اين طريق سرمايه‌گذاري شده است.به گزارش شانا، جلسه مجمع عمومي عادي به طور فوق‌العاده شرکت ملي گاز ايران با موضوع بررسي عملکرد سال مالي 95 و طرح‌هاي تملک دارايي‌هاي سرمايه‌اي سال 95، با حضور مديران و مسئولان وزارت نفت، وزارت امور اقتصاد و دارايي و شرکت ملي گاز ايران برگزار شد.

حميدرضا عراقي، معاون وزير نفت در امور گاز در آغاز اين جلسه درباره راهبردها و سياست‌هاي بخش گاز در افق چشم‌انداز 1404 گفت: بايد بتوانيم همواره گاز را به صورت مطلوب و پايدار تامين کنيم، در صورتي که پالايشگاه‌هاي گازي از مدار سرويس خارج شوند همه بخش‌هاي صنعتي و خانگي نيز با مشکل قطع گاز روبه‌رو خواهند شد.

وي افزود: بهينه‌سازي مصرف سوخت بدون همياري شرکت ملي گاز اجرايي نخواهد شد، همچنين ما در پي توانمندسازي بخش خصوصي از طريق برون‌سپاري و رسيدن به مرحله خودکفايي هستيم.مديرعامل شرکت ملي گاز با بيان اين‌که بهره‌برداري از موقعيت منطقه‌اي و جغرافيايي براي تجارت گاز از مهم‌ترين اهداف اين شرکت است، تصريح کرد: تامين گاز طبيعي مورد نياز بخش‌هاي خانگي، تجاري، صنعتي و نيروگاهي و همچنين تزريق گاز به مخازن نفتي و ذخيره‌سازي گاز طبيعي از ديگر اهداف شرکت ملي گاز هستند.


 ميز خبر 

 سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي:

بازار نفت در ماه‌هاي آينده با شوک روبه‌رو نمي‌شود

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌که عربستان توان افزايش توليد روزانه يک ميليون بشکه نفت را ندارد تا بتواند جايگزين توليد نفت ايران شود، گفت: شوک خاصي به بازار نفت طي ماه‌هاي آينده وارد نمي‌شود.

اسدالله قره‌خاني در گفت‌وگو با شانا گفت: برخي کشورهاي منطقه در حوزه نفت و انرژي متاسفانه کاملا همسو با سياست‌هاي آمريکا حرکت مي‌کنند‌، در حالي که تصميم‌هاي سازمان کشورهاي صادرکننده نفت (اوپک) با اجماع اتخاذ مي‌شود.وي با بيان اين‌که برخي کشورهاي عضو اوپک از سياست‌هاي اين سازمان تبعيت نمي‌کنند، افزود: ما با افزايش توليد نفت ازسوي عربستان مخالف هستيم و ممکن است برخي کشورهاي ديگر نيز با اين تصميم مخالف باشند.

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: برخي کشورها در گذشته به يکباره توليد نفت را افزايش دادند و قيمت آن را به حدود 30 دلار براي هر بشکه رساندند که با اين اقدام ضربه‌اي به درآمدهاي نفتي کشورهاي صادرکننده وارد شد.

قره‌خاني عنوان کرد: هم اکنون توليد نفت ونزوئلا کاهش يافته و اگر آمريکا خريداران نفت ايران را جريمه کند، کاهش توليد دوباره‌اي رخ مي‌دهد که کشورهاي عضو اوپک نمي‌توانند اين کاهش توليد را جبران کنند.

سخنگوي کميسيون انرژي مجلس با بيان اين‌که شوک خاصي به بازار نفت وارد نمي‌شود، تصريح کرد: بايد از ظرفيت‌هاي بين‌المللي، ديپلماسي نفت با ديگر کشورها و يافتن شريان جديد صادرات نفت استفاده کنيم تا بتوان با توطئه‌هاي آمريکا مقابله کرد.

جزئيات گازرساني به جنوب و جنوب شرق کشور

خط هفتم سراسري انتقال گاز به طول 904 کيلومتر، وظيفه انتقال گاز از عسلويه تا ايرانشهر را برعهده دارد که در اين مسير، بخش‌هاي خانگي، تجاري، صنايع و نيروگاهي از گاز طبيعي بهره‌مند مي‌شوند.

به گزارش ايسنا، خط هفتم سراسري با ظرفيت انتقال بيش از 110 ميليون مترمکعب گاز، در حوزه کاري منطقه 6 انتقال قرار دارد. منطقه 6 عمليات انتقال گاز، از سال 1382 به عنوان يکي از مناطق ده‌گانه شرکت انتقال گاز ايران، فعاليت خود را در بخش جنوب و جنوب‌شرق کشور آغاز کرده است و وظيفه راهبري، بهره‌برداري، تعمير، نگهداري و حراست بيش از 3400 کيلومتر خط لوله فشار قوي گاز در قطرهاي مختلف از چهار تا 56 اينچ، تاسيسات تقويت فشار گاز و خطوط لوله سرچاهي را در محدوده استان‌هاي هرمزگان، کرمان، سيستان‌ و بلوچستان و بخش‌هايي از استان يزد بر عهده دارد.

در سال‌هاي اخير، صنايع و نيروگاه‌هاي جنوب و جنوب‌شرق کشور، رشد کمي و کيفي داشته‌اند و منطقه 6 انتقال، با بهره‌گيري از خط هفتم عهده‌دار گازرساني به همه اين بخش‌هاي صنعتي است .علاوه بر اين خط هفتم سراسري گازرساني براي شهرها و روستاها با خطوط انتقال گاز فرعي منشعب شده از اين خط، تامين مي‌شود .از ظرفيت خط هفتم براي انتقال گاز به پالايشگاه نفت ستاره خليج فارس، صنايع غرب بندرعباس، نيروگاه ايسين بندرعباس، نيروگاه کهنوج، شهر کهنوج، شهرک‌هاي صنعتي يک و دو بندرعباس، نيروگاه‌هاي ايرانشهر و بمپور و همچنين شهرهاي زاهدان و ايرانشهر استفاده مي‌شود.

همچنين، انتقال گاز از طريق انشعابات خط هفتم سراسري، براي نيروگاه خليج فارس، نيروگاه توانير، نيروگاه بخار بندرعباس، نيروگاه مولد پارسيان قشم، نيروگاه مبناي قشم و نيز نيروگاه شهيد کاظمي گل‌گهر و نيروگاه کرمان در استان کرمان انجام مي‌شود.در اين راستا قرارداد احداث و اجراي خط انتقال گاز ايرانشهر به چابهار با انشعاب از خط هفتم سراسري، سوم ارديبهشت‌ماه با حضور بيژن زنگنه، وزير نفت و امير حاتمي، وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح امضا شد.هدف از امضاي اين قرارداد، احداث خط انتقال گاز با هدف گازرساني به صنايع و جمعيت خانگي چابهار در جنوب استان سيستان و بلوچستان است.

همچنين اجرايي شدن صادرات گاز ايران به عمان نيز در گرو بهره‌برداري از اين خط انتقال استب.به عبارت ديگر علاوه بر نقشي که خط هفتم سراسري در تامين گازرساني داخل کشور دارد، صادرات گاز به کشورهاي همسايه جنوبي و جنوب شرقي کشور نيز با بهره‌مندي از اين خط ميسر خواهد شد.

يکي از اهداف خط هفتم سراسري، صادرات گاز ايران به پاکستان و هند بود، اما تامين نيازهاي داخل کشور همواره اولويت اصلي شرکت ملي گاز است؛ بنابراين وظيفه نخست اين خط، تامين گاز استان‌هاي جنوب و جنوب‌شرق است.

واردات نفت کره جنوبي از ايران کاهش يافت

واردات نفت کره جنوبي از ايران در ماه مه کاهش يافت و به پايين‌ترين ميزان از ژانويه سال 2016 رسيد.

به گزارش ايرنا به نقل از رويترز، آمار گمرکي نشان داد کره جنوبي 758 هزار و 903 تن يا معادل 179 هزار و 444 بشکه در روز نفت ايران را در ماه مه وارد کرد که در مقايسه با 1.02 ميليون تن در آوريل سال گذشته، کاهش داشته است و پايين‌ترين ميزان واردات از ژانويه سال 2016 بود که 859 هزار و 223 تن نفت از ايران وارد کرده بود.

کره جنوبي که پنجمين واردکننده بزرگ نفت خام جهان است، واردات از ايران را که عمدتا ميعانات نفتي است، از زمان لغو تحريم‌ها در سال 2016 افزايش داده است. با اين حال، واردات کره جنوبي از ايران امسال کاهش يافته که تا حدودي به دليل راه اندازي شدن يک واحد جديد اسپليتر ميعانات و توليد کمتر در ايران بوده است.از سوي ديگر تصميم دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا براي خروج از توافق هسته اي بين المللي با ايران و اعمال مجدد تحريم‌ها عليه تهران، نگراني‌هايي را نسبت به خريد نفت ايران ايجاد کرده است.کره جنوبي بدنبال تصميم آمريکا، اعلام کرده که درصدد دريافت معافيت از تحريم‌هاي آمريکا خواهد بود. اين کشور در دوران تحريم‌هاي قبلي، براي واردات نفت از ايران موفق شده بود از آمريکا معافيت بگيرد.در پنج ماه نخست امسال خريد نفت کره جنوبي از ايران 33 درصد در مقايسه با 8.12 ميليون تن در مدت مشابه سال گذشته کاهش يافت و به 5.45 ميليون تن يا 264 هزار و 369 بشکه در روز رسيد.

کره جنوبي در ماه مه مجموعا 12.69 ميليون تن يا معادل حدود 3 ميليون بشکه در روز نفت وارد کرد که 2.5 درصد در مقايسه با 12.38 ميليون تن در سال 2017 رشد داشت.

واردات نفت کره جنوبي از عربستان که بزرگترين تامين کننده نفت اين کشور است، در ماه مه 23.6 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش يافت و به 3.23 ميليون تن يا معادل 763 هزار و 620 بشکه در روز رسيد.از سوي ديگر، واردات نفت کره جنوبي از آمريکا در ماه حدود حدود سه برابر افزايش يافت و به 405 هزار و 158 تن يا 95 هزار و 800 بشکه در روز در مقايسه با 141 هزار و 162 تن در سال گذشته، رسيد.

کره جنوبي در پنج ماه نخست امسال 60.97 ميليون تن يا معادل 2.96 ميليون بشکه در روز نفت وارد کرد که 0.7 درصد در مقايسه با 60.56 ميليون تن در مدت مشابه سال 2017 رشد نشان داد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي