جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/03/29 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5858

جانشين چشمي کيست؟
همه گزينه‌هاي کي‌روش روي ميز


داستان بازجويي FBI و کارشکني آمريکا از زبان رئيس فدراسيون واليبال


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 جانشين چشمي کيست؟
 همه گزينه‌هاي کي‌روش روي ميز 

 مصدوميت روزبه چشمي يکي از تلخ‌ترين خبرهايي بود که از تمرين تيم ملي به گوش رسيد. چشمي که مقابل مراکش همه پيش‌بيني‌ها را به هم زده بود و نمايش قابل قبولي داشت، حالا بخاطر مصدوميت از ناحيه عضله پا، ادامه جام‌جهاني را از دست داد. حالا کي‌روش فرصت کمي دارد که جانشين بازيکن مصدوم‌اش را پيدا کند. گزينه‌هاي کي‌روش نسبتا محدود هستند و از بين مجيد حسيني، پژمان منتظري و محمدرضا خانزاده يکي انتخاب خواهد شد. شايد حالا کي‌روش بيشتر از نبردنِ سيدجلال حسرت بخورد. در اين گزارش به بررسي جانشينان احتمالي روزبه مي پردازيم.

مجيد حسيني: بهترين مدافع دعوت شده به تيم ملي بر اساس آمارهاي فصل گذشته، در بازي مقابل مراکش مشخص شد که مورد اعتماد کي‌روش هم هست. در آن مسابقه که اميد ابراهيمي مصدوم شد، دوربين‌ها روي پژمان منتظري زوم کردند و به نظر گزينه تعويض بود. ولي کي‌روش، مدافع 21 ساله‌اش را صدا زد که به زمين برود. مجيد حسيني 17 دقيقه مقابل مراکش بازي کرد و نمايش مطمئني هم داشت؛ تجربه‌اي که شايد باعث شود کي‌روش مجددا روي او حساب باز کند و بيشترين شانس را براي جانشيني روزبه چشمي داشته باشد. حسيني با اختلاف معناداري نسبت به دو رقيب ديگرش بيشترين عملکرد دفاعي را در ليگ هفدهم ثبت کرده بود. ضمن اينکه در فاکتور دقت پاس که براي کي‌روش اهميت ويژه‌اي دارد هم بالاتر از دو رقيب ديگرش قرار مي‌گيرد.

محمدرضا خانزاده: خانزاده سورپرايز کي‌روش در اعلام ليست جام‌جهاني روسيه بود. مدافع باشگاه پديده مشهد در حالي که کسي انتظار نداشت، همراه تيم ملي تا روسيه هم رفت و جزو 23 بازيکن ايران قرار گرفت. حالا هم هيچ بعيد نيست که کي‌روش باز هم همه را شگفت‌زده کند و او را به زمين بفرستد. ويژگي محمدرضا خانزاده نسبت به دو گزينه ديگر، توانايي‌اش در گل زدن است. محمدرضا فصل قبل 4 گل براي پديده زد. ضمن اينکه در چند بازي هم به عنوان مدافع کناري بازي کرد و شايد هم کي‌روش او را به کناره‌ها منتقل کند تا يکي از دو مدافع استقلالي‌اش در قلب دفاع کنار پورعلي‌گنجي قراربگيرند.

پژمان منتظري: با مصدوميت روزبه چشمي حالا ديگر احتمالا پژمان در ترکيب تيم ملي مقابل اسپانيا حضور خواهد داشت. منتظري که در هر سه مسابقه جام‌جهاني قبلي در دفاع راست بازي کرده بود، انتظار داشت که در دو بازي سخت‌تر تيم ملي مقابل اسپانيا و پرتغال که ايران روي به بازي تدافعي و تجمع مدافعان مي‌آورد باز هم در اين پست بازي کند و جانشين رامين رضاييان شود. ولي با مصدوميت چشمي، حالا پژمان شانس حضور در قلب دفاع را هم پيدا کرده است؛ جايي که علاوه بر تجربه، در نبردهاي هوايي، پاس گل، لمس توپ و اطمينان در خطا عملکردي بهتر از حسيني و خانزاده داشت.


 داستان بازجويي FBI و کارشکني آمريکا از زبان رئيس فدراسيون واليبال 

 ليگ ملت هاي واليبال 2018 با اتفاقات عجيب و غريبي براي ايران همراه بود. يک ماه جهانگردي و قاره پيمايي به خاطر قرعه کشي صورت گرفته از سوي فدراسيون جهاني باعث شد تا ايگور کولاکوويچ و شاگردانش با مشکلات زيادي دست و پنجه نرم کنند.با اينکه تنها 4 برد از 12 بازي اخير در 4 هفته ابتدايي ليگ ملت ها براي ايران کسب شده، رئيس فدراسيون واليبال مي گويد به خاطر برنامه ريزي بد FIVB از نتايج ناراضي نيست.

حالا ملي پوشان واليبال ايران در حالي در هفته پنجم ميزبان کره جنوبي، بلغارستان و آلمان هستند که حريفان زودتر از شاگردان کولاکوويچ به تهران مي رسند!موضوع ديگري که باعث عصبانيت اعضاي تيم ملي در آمريکا شده و اعتراض فدراسيون ايران را به همراه داشته، رفتار پليس FBI آمريکا با بازيکنان هنگام ورود به شيکاگو و بازجويي با سوال هاي عجيب از ملي پوشان ايراني بود.البته ويزا ندادن به سرپرست و 2 بازيکن ايران هم از قبل مشخص کرده بود که آمريکايي ها بار ديگر سياست را در ورزش دخالت دادند؛ مسئله اي که لزوم ورود وزارت وزرش و حتي دستگاه ديپلماسي کشور به اين بي احترامي را مي طلبد و حتي شايد بي راه نباشد که ما هم با آمريکايي ها مقابله به مثل کنيم. احمد ضيايي، رئيس فدراسيون واليبال درباره اين اتفاقات با ورزش سه صحبت کرد:

*بعد از ورود تيم ملي به آمريکا متوجه رفتار زشت آمريکايي ها شديم. آنها چند ساعتي بازيکنان ما را در فرودگاه معطل کردند و پليس FBI از بازيکنان جوان تيم ما سوالات بي ربط پرسيد. البته اين اولين بار نيست که آمريکايي ها و حتي اروپايي با ما چنين رفتاري کردند. فرانسه هم امسال با ويزا ندادن به يکي از بازيکنان ما چنين مشکلي را به وجود آورد. در هر صورت رفتار زشت آمريکايي ها اظهرمن الشمس است. آنها که ادعاي دموکراسي مي کنند، رفتارشان با گفتارشان متفاوت است.

*آمريکايي ها در شرايطي اين رفتار را انجام مي دهند که وقتي بار قبلي مي خواستند به تهران بيايند،‌ نماينده دفتر ايران در واشنگتن شخصا به اردوي تيم آمريکا رفت و براي آنها ويزا صادر کرد. ما کرامت خود را نشان داديم اما در مقابل رفتار آن ها دروغين بود. چرا بازيکنان جوان ما بعد از يک سفر طولاني بايد 3 ساعت در فرودگاه معطل شوند و از آنها سوال هاي مسخره پرسيده شود؟ در ضمن به سرپرست تيم و 2 بازيکن ما ويزا ندادند. رفتار آمريکايي ها قابل توجيه نيست.


 خبـــرنامه 

گروه F جام جهاني

شکست کره جنوبي مقابل سوئد

نماينده آسيا مقابل حريف اروپايي خود تن به شکست داد.

در چارچوب گروه F جام جهاني، روز گذشته دو تيم کره جنوبي و سوئد به مصاف هم رفتند که اين ديدار در نهايت با نتيجه يک بر صفر به سود سوئد به پايان رسيد.

تمجيد جهان از قاضيان ايراني

معتبرترين نشريه ورزشي آلمان به قضاوت داور بين المللي کشورمان نمره خوبي داد.

هفته نامه آلماني کيکر در جديدترين شماره خود به قضاوت عليرضا فغاني داور بين المللي کشورمان در بازي آلمان و مکزيک که با برتري يک بر صفر مکزيکي ها به پايان رسيد نمره خوب 2 داد و تصميمات کليدي او در اين ديدار را تاييد کرد.

قضاوت خوب تيم داوري ايراني در جام جهاني 2018 روسيه تاکنون بازتاب زيادي در رسانه هاي ورزشي جهان داشته است.

به خاطر دروازه‌بان مصر؛

اجرايي شدن قانون جديد فيفا براي مسلمانان

تيم‌ ‌ملي فوتبال مصر در نخستين ديدار خود در جام جهاني 2018 روسيه با يک گل برابر اروگوئه تن به شکست داد. محمد الشناوي، سنگربان مصري‌ها در اين ديدار عملکرد درخشاني از خود نشان داد و چند سوپر واکنش داشت و همين باعث شد تا به عنوان بهترين بازيکن زمين انتخاب شود. او بعد از بازي، جايزه‌اي را که مسئولان برگزاري بازي‌ها در نظر گرفته بودند به خاطر اين که تبليغ يک شرکت غير شرعي را داشت قبول نکرد.

اين اقدام سنگربان مصر باعث شد تا فيفا قانون جديدي را وضع کند تا جايي که براي بازيکنان مسلمان جايزه‌اي را در نظر گيرد که مخالفتي با قوانين شرعي و اسلامي آنها نداشته باشد. بدين ترتيب فيفا تصميم گرفته است آرمي را که بر روي جايزه بهترين بازيکن وضع شده است در صورتي که يک بازيکن مسلمان به عنوان بهترين بازيکن انتخاب شود بردارد. اين آرم مربوط به يک شرکت توليد مشروبات الکلي است و به همين خاطر سنگربان مصري حاضر نشد اين جايزه را قبول کند.

باور نکردني؛

زلزله گل در مکزيک!

مردم مکزيک روز خاطره‌انگيزي را با برتري تيم ملي کشورشان برابر تيم ملي آلمان تجربه کردند.

تيم ملي مکزيک موفق شدند با يک گل مدافع عنوان قهرماني دوره قبل جام جهاني را مغلوب کرده و روزي بزرگ را در تاريخ فوتبال خود ثبت کنند.جالب اينجاست که مرکز لرزه نگاري مکزيک اعلام کرد در ساعت 11:32 دقيقه به وقت محلي و لحظه‌اي که گل تيم ملي مکزيک وارد دروازه آلمان شده است، 2 زمين لرزه در سيستم هاي ثبت لرزش اين کشور ثبت شده که به دليل شادي بيش از حد مردم و بالا و پايين پريدن آنها و تغييري کوچک در گسل هاي زير زمين بوده است.

مکزيک يکي از زلزله خيزترين کشورهاي جهان است و به نظر مي رسد گسل هاي اين خاک نيز از برتري اين کشور برابر ژرمن ها آگاه شده باشند.

کولاکوويچ:

آمريکا و اتحاديه اروپا به بازيکنان جوانم ويزا ندادند

سرمربي تيم ملي واليبال ايران گفت: بازيکنان من مجبور شدند در فرودگاه آمريکا به سؤالات احمقانه مأموران FBI جواب بدهند.

ايگور کولاکوويچ در مورد سيستم برگزاري ليگ ملت‌هاي واليبال اظهار داشت: روش برگزاري ليگ ملت‌هاي واليبال، احمقانه است. چگونه ممکن است تيمي مثل ايران در هر هفته يک قاره عوض کند، ولي تيم‌هاي فرانسه، بلغارستان، صربستان، روسيه، آمريکا و لهستان فقط در يک يا دو قاره جابه‌جا شوند؟! چرا بازيکنان جوان تيم من نتوانستند ويزاي آمريکا و يا حتي اتحاديه اروپا را دريافت کنند؟! اين ورزش نيست!

او همچنين از روند ورود تيم ملي ايران به خاک آمريکا نيز بسيار ابراز گلايه و ناراحتي کرد و گفت: تيم ايران در هنگام ورود به آمريکا مورد بازجويي FBI قرار گرفت! برخي از بازيکنان من مجبور شدند يکي يکي به سؤالات احمقانه مأموران جواب بدهند و مثلاً بگويند که از بين عکس تعدادي از اشخاص، کدام را مي‌شناسند. پليس آمريکا، تيم ما را در اتاق کوچکي در فرودگاه براي مدت سه ساعت نگه داشت در حالي که بازيکنان تيم ملي لهستان در همان لحظه با لبخند و بدون هيچ تشريفاتي فرودگاه را ترک کردند.کولاکوويچ افزود: من خيلي عصباني هستم، چون تعدادي زيادي مصدوم داريم و اين تنها مشکل تيم ايران نيست. ما بايد به فکر مسابقات قهرماني جهان باشيم. من در بازي با آمريکا بسياري از بازيکنانم مثل موسوي، معنوي‌نژاد، توخته، کاظمي، شريفي، سال‌افزون، غفور و قائمي را در اختيار نداشتم.

قاطعيت به سبک سرمربي کرواسي

کالينيچ اخراج مي‌شود

نيکولا کالينيچ، مهاجم تيم ملي کرواسي پس از اينکه از بازي کردن براي تيمش در دقايق پاياني ديدار با نيجريه سر باز زد، از جام جهاني اخراج شد. زلاتکو داليچ، سرمربي کرواسي قصد داشت در فاصله 5 دقيقه مانده تا پايان بازي و زماني که تيمش 2-0 جلو بود، کالينيچ را به زمين بفرستد ولي اين بازيکن از بازي کردن امتناع کرد و حالا اخبار حاکي از آن است که او از اردوي تيم ملي کرواسي اخراج شده است.

بعد بازي، از داليچ درباره موضوع کالينيچ سوال شد و او گفت که مصدوميتي در کار نبوده ولي مشکلي به وجود آمده است. همين مشکل يعني بازي نکردن کالينيچ، باعث شد تا او شانسي براي ادامه حضور در روسيه نداشته باشد.


 خبـــرنامه 

 کي‌روش:

رتبه اول گروه نه فروشي است و نه اجاره داده مي‌شود

در آستانه ديدار تيم ملي فوتبال کشورمان برابر اسپانيا، سايت کنفدراسيون فوتبال آسيا به بررسي وضعيت تيم ملي فوتبال ايران پرداخته است.

سايت کنفدارسيون فوتبال آسيا در گزارشي به نقل از کارلوس کي‌روش، سرمربي تيم ملي فوتبال ايران نوشت: مکان اول گروه B جام جهاني روسيه نه فروشي است و نه اجاره داده مي‌شود، اسپانيا تيم با کيفيتي است اما ما مي‌خواهيم جايگاه خودمان را در اين گروه حفظ کنيم.

کي روش از جمله مربياني است که در گذشته گير نمي‌کند بلکه همواره در حال برنامه‌ريزي براي تداوم بخشيدن به صدرنشيني تيم تحت هدايتش در گروه B است که تيم‌هاي قدرتمند اسپانيا، پرتغال و مراکش در آن حضور دارند.

تيم ملي فوتبال ايران پس از پيروزي يک بر صفر هيجان‌انگيز مقابل مراکش در نخستين بازي مرحله گروهي و با توجه به تساوي 3 - 3 اسپانيا و پرتغال، صدرنشين گروه B شده است.

شاگردان کي روش مي‌بايست در بازي دوم مرحله گروهي در مقابل قهرمان جام جهاني 2010 يعني اسپانيا قرار بگيرند؛ قهرماني که مسلما بايد از ضربه آزاد دقايق پاياني «کريستيانو رونالدو» که نه تنها هت تريک او را تکميل کرد بلکه يک امتياز ارزشمند را براي پرتغال به ارمغان آورد، بسيار رنجيده خاطر باشد.

با اين حال، سرمربي پرتغالي تيم ايران که روي تيم خود متمرکز شده است بدون هيچ‌گونه نگراني در خصوص بازي با اسپانيا از تداوم صدرنشيني در گروه B و خيز بلند تيمش براي نخستين راهيابي به مرحله حذفي جام جهاني پس از 5 دوره حضور ناموفق در اين رقابت‌ها، ابراز اطمينان کرد.

کي‌روش که تيم ملي ايران را براي دومين سال پياپي به جام جهاني فوتبال رسانده است، در ادامه تصريح کرد: مکان اول گروه نه فروشي است و نه اجاره داده مي‌شود. اسپانيا تيم با کيفيتي است اما ما مي‌خواهيم جايگاه خودمان را حفظ کنيم.

پيروزي مقابل مراکش دومين پيروزي تيم ملي ايران پس از جام جهاني 98 فرانسه است و اين بدان معناست که شاگردان کي روش با نيرويي مضاعف و اميد فراوان به ميدان نبرد با «لاروخا» پا خواهند گذاشت.

کي‌روش در اين باره تاکيد کرد: اگر بازي مقابل مراکش براي ما فينال جام جهاني فوتبال بود، بازي چهارشنبه در برابر اسپانيا به طور حتم براي‌مان حکم فينال دنيا را دارد.

سايت اي اف سي ادامه داد: پيروزي مقابل مراکش، جشن و پايکوبي ايرانيان را در داخل کشور به همراه داشت و حالا اين تيم با روحيه‌اي مضاعف بايد به مصاف اسپانيايي برود که آشفتگي ناشي از اخراج ناگهاني خولن لوپتگي ، سرمربي اسبق آن‌ها و جايگزين شدن وي با فرناندو هيرو، در کاروان‌شان رخنه کرده است.

در کيفيت اسپانيا هيچ ترديدي نيست چرا که اين تيم در مصاف با پرتغال، در حالي که دو بار از حريف عقب افتاده بود، گل‌هاي خورده را جبران کرد و حتي از اين تيم پيش افتاد و اگر ضربه ايستگاهي استثنايي رونالدو نبود، سه امتياز بازي را از آن خود مي‌کرد. با اين حال ايران هم نشان داده تيمي است که تا سوت پايان بازي دست از تلاش نمي‌کشد و در بازي مقابل مراکش هم مزد تلاش‌هايش را با گل به خودي بازيکن حريف در وقت‌هاي اضافه گرفت. به همين دليل حالا کي‌روش کلي دليل دارد که باور کند تيم ملي مي‌تواند از اسپانيا هم امتياز بگيرد.

جدايي چند بازيکن استقلال قطعي شد

در حالي که استقلالي‌ها بازيکنان زيادي در فصل نقل و انتقالات جذب کرده‌اند، هنوز به جز اميد نورافکن هيچ بازيکني به صورت رسمي از آنها جدا نشده است.

باشگاه استقلال بازيکنان زيادي را در فضاي نقل و انتقالاتي بين فصل‌هاي هفدهم و هجدهم به خدمت گرفت و تاکنون به جز اميد نورافکن جدايي بازيکن ديگري از آنها قطعي نشده است. اين در حالي است که از چند بازيکن اين تيم بعنوان گزينه‌هاي جدايي از اين تيم ياد مي‌شود.

از ليستي که پيش از اين هم مورد گمانه زني رسانه‌ها قرار گرفته بود، جدايي بويان و برزاي جمع آبي پوشان قطعي شده و احتمال جدايي جابر انصاري هم بسيار زياد است. علي قرباني و ميلاد زکي پور هم همچنان در ليست انتظار قرار داشته و منتظر نظر نهايي وينفرد شفر هستند.

در حالي بويان و برزاي در ليست خروجي استقلال قرار گرفته اند که باوجود مخالفت‌هاي سيدرضا افتخاري، اين هافبک مقدونيه‌اي با اصرار شفر و بعنوان بازيکن آزاد بعد از اتمام نقل و انتقالات نيم فصل با آبي پوشان قرارداد بست.برزاي نيز بازيکني بود که در ابتداي فصل با نظر منصوريان از ليست استقلال خارج شد اما شفر بلافاصله بعد از حضور در تهران سراغ او را گرفت و اين بازيکن را به جمع آبي پوشان بازگرداند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي