جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/04/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5877

در جلسه هيات دولت؛
آيين‌نامه اجرايي تسويه مطالبات و بدهي‌هاي دولت تصويب شد


پاسخ مرکل به ترامپ: ما سياست‌هاي مستقلي داريم


ناتو: به عراق در ممانعت از بازگشت داعش کمک مي‌کنيم


ترکيه: خواهان روابط خوب با همسايگان هستيم


وزير کشورخواستار رسيدگي فوري به آسيب ديدگان سانحه سنندج شد


اعلام اتهامات ادعايي عليه ديپلمات ايراني از سوي دادستاني آلمان

تغيير موضع آمريکا در قبال تحريم نفتي ايران
درخواست معافيت‌ها را بررسي مي کنيم


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

کاهش 41 درصدي جمعيت روستايي؛
روستاها خالي‌تر مي‌شوند؟


انگليس نيروهايش در افغانستان را دو برابر مي‌کند


تورم ونزوئلا از 46 هزار درصد گذشت


خبر


تصادف مرگبار اتوبوس و تانکر حمل سوخت در سنندج‎


روبات انسان‌نماي شاغل در هتلي در توکيو


سرمقاله


  در جلسه هيات دولت؛
 آيين‌نامه اجرايي تسويه مطالبات و بدهي‌هاي دولت تصويب شد 

 هيئت وزيران در جلسه خود، به بررسي و تصويب يکي از آيين­ نامه­ هاي اجرايي قانون بودجه سال 1397 کل کشور درخصوص تسويه مطالبات و بدهي­ هاي دولت از طريق صدور اسناد تسويه خزانه پرداخت.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، در اين جلسه که به رياست حجت­ الاسلام والمسلمين دکتر روحاني رييس­ جمهوري برگزار شد، هيئت وزيران به وزارت امور اقتصادي و دارايي اجازه داد نسبت به تسويه بدهي­ هاي دولت از طريق صدور اسناد تسويه خزانه نوع اول تا مبلغ 20 هزار ميليارد ريال و نوع دوم تا مبلغ يک ميليون ميليارد ريال اقدام نمايد.

اسناد نوع اول شامل اسناد تعهدي خاصي است که به منظور تسويه بدهي قطعي دولت با مطالباتش از اشخاص متقاضي مشمول صادر مي­ شود و اسناد نوع دوم نيز آن دسته از اسناد تعهدي خاص است که براي تسويه بدهي قطعي دولت به اشخاص متقاضي مشمول با بدهي اشخاص مذکور به بانک­ ها و مؤسسات اعتباري غيربانکي از طريق تسويه بدهي آنها به بانک مرکزي صادر مي­ گردد.

همچنين به موجب آيين­ نامه ياد شده، بدهي‌هاي قطعي دولت به اشخاص متقاضي که تا پايان سال 1396 ايجاد شده‌اند، از طريق صدور اسناد تسويه خزانه نوع اول و بدهي‌هاي ايجاد شده تا پايان سال 1395، از طريق صدور اسناد تسويه خزانه نوع دوم قابل تسويه است.

حداقل تهاتر بدهي براي اشخاص حقيقي و حقوقي خصوصي و تعاوني 500 هزار ميليارد ريال مي­باشد.

همچنين تهاتر بدهي‌هاي نهاد‌هاي عمومي غيردولتي، بانک‌ها، شرکت‌هاي دولتي تابعه وزارتخانه­ هاي نيرو، جهاد کشاورزي، آموزش و پرورش و شرکت‌ ملي نفت ايران، اتحاديه‌ها و آستان‌هاي مقدسه، با اولويت مطالبات حسابرسي شده و قطعي سازمان تامين‌اجتماعي تا مبلغ 500 هزار ميليارد ريال، تا سقف 5 هزار ميليارد ريال از منابع اين جزء به ستاد اجرايي فرمان حضرت امام (ره) و شرکت‌هاي وابسته و تابعه آن که حداقل 30 درصد از سهام و يا مالکيت آنها متعلق به ستاد مذکور باشد، اختصاص مي‌يابد.

هيئت وزيران همچنين به وزارت امور اقتصادي و دارايي اجازه داد تا بدهي دولت به شهرداري­ ها با مطالباتش از آنها را تا سقف 2 هزار ميليارد ريال از طريق اسناد تسويه خزانه نوع اول و تسويه بدهي­ ها و مطالبات اشخاص حقوقي که بيش از 50 درصد سهام و يا مالکيت آنها به صورت مستقيم متعلق به اشخاص متقاضي باشد، از طريق صدور اسناد تسويه خزانه نوع اول يا دوم (حسب مورد) تسويه نمايد.


 پاسخ مرکل به ترامپ: ما سياست‌هاي مستقلي داريم 

 
رويترز :صدراعظم آلمان در واکنش به اظهارات ترامپ که مدعي شد برلين "کاملا در کنترل روسيه" قرار دارد، خاطرات جواني‌اش در آلمان شرقي تحت سلطه شوروي را يادآوري کرد و گفت: آلمان در انتخاب سياست‌هايش مستقل عمل مي‌کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، سه ساعت پس از آنکه دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوري آمريکا شديدا از واردات گاز روسيه به آلمان و روند کند افزايش بودجه نظامي آلمان انتقاد کرد، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان به خبرنگاران گفت: من شخصا تجربه کرده‌ام که چطور يک بخش از آلمان در کنترل اتحاد جماهير شوروي بود.مرکل که براي حضور در نشست ناتو وارد بروکسل شده است، تاکيد کرد: بسيار خوشحالم که امروز ما با آزادي در کنار يکديگر متحديم و جمهوري فدرال آلمان را داريم. به همين دليل مي‌توانيم بگوييم که ما سياست‌هاي مستقلي داريم و تصميمات مستقلي اتخاذ مي‌کنيم. اين بسيار خوب است خصوصا براي مردم شرق آلمان.


 ناتو: به عراق در ممانعت از بازگشت داعش کمک مي‌کنيم 

 سومريه نيوز :دبيرکل ناتو اعلام کرد اين ائتلاف به عراق جهت ممانعت از بازگشت تروريسم به اين کشور کمک خواهد کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از سومريه نيوز، ينس استولتنبرگ، دبيرکل ناتو تاکيد کرد: تشکيل هيأت جديد ناتو جهت آموزش نيروهاي امنيتي عراق، مانع بازگشت داعش و گروه‌هاي تروريستي ديگر به اين کشور خواهد شد.

وي در آستانه نشست ناتو که امروز پنجشنبه در بروکسل برگزار مي‌شود، تصريح کرد: اين هيأت که قرار است توسط اعضاي ناتو تصويب شود، غير نظامي نخواهد بود، اما به عراق کمک مي‌کند تا مانع بازگشت داعش و ساير گروه‌هاي تروريستي شود.دبيرکل ناتو همچنين اظهار داشت: هيأت آموزشي در عراق شامل صدها تن از مربيان ناتو خواهد بود و به تاسيس مدارس نظامي جديد و افزايش قدرت و توانايي حرفه‌اي نيروهاي عراقي کمک خواهد کرد.


 ترکيه: خواهان روابط خوب با همسايگان هستيم 

 آناتولي :وزير جديد دفاع ترکيه ابراز اميدواري کرد که ترکيه روابط خوبي با کشورهاي همسايه‌اش داشته باشد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آناتولي، خلوصي آکار، وزير دفاع ترکيه اعلام کرد: ما مي‌خواهيم در فضاي دوستانه و روابط خوب با همسايگانمان زندگي کنيم.آکار بعد از برگزاري مراسم سوگند در پارلمان اعلام کرد: ما خواهان زندگي در فضاي دوستانه، ايمن، سرشار از رفاه و صلح هستيم.وي ادامه داد: مبارزاتمان عليه تروريسم و همچنين تضمين حقوق ملت و جلوگيري از هرگونه ضرر به منافع ملي کشورمان ادامه خواهد داشت.تلاش‌ها براي تضمين امنيت، وحدت، همبستگي، حاکميت و استقلال ترکيه ادامه مي‌يابد.

اردوغان آکار را که پيش از اين رئيس ستاد مشترک ارتش ترکيه بود، به عنوان وزير دفاع معرفي کرده است.


 وزير کشورخواستار رسيدگي فوري به آسيب ديدگان سانحه سنندج شد 

 وزير کشور با صدور پيامي با خانواده هاي سانحه تصادف نفتکش با اتوبوس مسافربري شهرستان سنندج ابراز همدردي کرد و از استاندار کردستان خواست ضمن رسيدگي فوري موضوع، تمامي اقدامات لازم براي رسيدگي به خانواده هاي مصيبت ديده و درمان سريع آسيب ديدگان را بعمل آورد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت کشور، در پيام عبدالرضا رحماني فضلي وزير کشور آمده است: خبر وقوع تصادف تانکر نفتکش با اتوبوس مسافربري در شهرستان سنندج و کشته و زخمي شدن جمعي از هموطنان عزيز در اين حادثه دلخراش و سوزناک موجب تاثر و تاسف فراوان شد.در ادامه اين پيام آمده است: اينجانب ضمن ابراز همدردي و عرض تسليت و تعزيت اين واقعه ناگوار که بدون ترديد اندوه و تالم آحاد مردم شريف در سراسر کشور را به دنبال داشته است از درگاه حضرت احديت براي عزيزان از دست رفته رحمت و علو درجات، براي مجروحان اين حادثه صحت و شفاي عاجل و براي مردم قهرمان و فهيم استان کردستان به ويژه خانواده هاي محترم مصيبت ديده صبر جميل و اجر جزيل مسئلت دارم.در پيام وزير کشور به استاندار کردستان تاکيد شده است که بلادرنگ و با فوريت ضمن رسيدگي جدي به موضوع، همه اقدامات لازم براي تسکين آلام و رسيدگي به وضعيت خانواده هاي محترم آسيب‌ديده و پيگيري سريع درمان آسيب ديدگان را به عمل آورده و نتيجه را به طور مستمر به وي گزارش کند.اين تانکر از مسير شمال به جنوب بلوار دکتر حسيني سنندج در حرکت بود که با اتوبوسي که خارج از ترمينال متوقف بود، برخورد کرد.

سه روز عزاي عمومي در اين استان اعلام شده است.


 اعلام اتهامات ادعايي عليه ديپلمات ايراني از سوي دادستاني آلمان 

 دادستاني آلمان اتهامات ادعايي عليه ديپلمات ايراني را که ادعا مي‌شود قصد حمله به تجمع گروهک تروريستي منافقين را داشته است، اعلام کرد.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، دادستاني آلمان اعلام کرد يک ديپلمات ايراني را متهم به فعاليت به عنوان عامل خارجي و توطئه براي انجام قتل کرده است.

دادستاني فدرال آلمان همچنين اعلام کرد که اين ديپلمات ايراني مستقر در وين مشکوک به همکاري با زوجي است که در بلژيک قصد حمله به تجمع گروهک تروريستي منافقين در پاريس را داشته‌اند. دادستاني آلمان مدعي است که ديپلمات ايراني وسيله‌اي را در اختيار اين زوج قرارداده که حاوي 500 گرم مواد منفجره بوده است.اين ديپلمات ايراني هفته گذشته در آلمان به اتهام ارتباط با طرح حمله به تجمع گروهک تروريستي منافقين که شنبه گذشته در نزديکي پاريس پايتخت فرانسه برگزار شد، بازداشت شد.

دادستاني آلمان علاوه‌براين اعلام کرد که تحقيقات آن‌ها درباره اين پرونده مانع درخواست بلژيک براي استرداد ديپلمات ايراني نيست.


 تغيير موضع آمريکا در قبال تحريم نفتي ايران
  درخواست معافيت‌ها را بررسي مي کنيم 

 بر اساس متن مصاحبه پامپئو با اسکاي نيوز در ابوظبي که توسط وزارت خارجه آمريکا منتشر شد، وي گفت: «چند کشور هستند که به آمريکا مي‌آيند و درخواست معافيت مي‌کنند.» وي نام اين کشورها را اعلام نکرد.درحالي‌که واشنگتن پيشتر اعلام کرده بود به هيچ مشتري نفت ايران معافيت از تحريم‌ نمي‌دهد و آنها بايد خريدشان از ايران را به صفر برسانند، وزير خارجه آمريکا گفت واشنگتن اين درخواست‌ها را بررسي خواهد کرد.

به گزارش عصر ايران ، مايک پامپئو، وزير خارجه آمريکا گفت آمريکا درخواست‌هاي برخي از کشورها براي معافيت از تحريم‌هاي ايران را که از ماه نوامبر اجرايي مي‌شود تا مانع از صادرات نفت اين کشور شود، بررسي خواهد کرد.بر اساس متن مصاحبه وي با اسکاي نيوز در ابوظبي که توسط وزارت خارجه آمريکا منتشر شد، پامپئو گفت: «چند کشور هستند که به آمريکا مي‌آيند و درخواست معافيت مي‌کنند.»

آمريکا پس از خروج از برجام در 8 مي اعلام کردکه تحريم‌هاي نفتي ايران بازمي‌گردد و به کشورهاي واردکننده نفت ايران اعلام کرد که تا 4 نوامبر فرصت دارند تا خريد نفت از ايران را به صفر برسانند و به هيچ کشوري معافيت از اين تحريم‌ها داده نمي‌شود.اما طي هفته‌هاي گذشته کشورهاي کره جنوبي و ژاپن مذاکراتي با واشنگتن براي دريافت معافيت داشتند.


 يك نكته از هزاران 

 پيشگيري از بروز سوانح را مي‌شود جدي‌تر گرفت

از شروع سال 97، نزديك به چهارماه مي‌گذرد. با توجه به اتفاقات تلخي كه سال گذشته افتاده بود و در رأس همه آنها، زلزله غرب كشور و از دست دادن هموطنان‌مان در اين حادثه، در اغلب قريب به اتفاق پيام‌هايي كه بسياري از شخصيت‌ها به مناسبت آغاز سال منتشر كرده بودند، يك وجه مشترك وجود داشت و آن، آرزوي بهبود وضعيت در همه زمينه‌ها در سال جاري و عدم تكرار اتفاقات تلخ بود. اما به نظر مي‌رسد براي تحقق اين آرزوها و به واقعيت پيوستن‌شان، آنچه بيش از هر چيز نياز به توجه دارد، نه صرفا آرزو، بلكه اقدامات عملي براي تكرار نشدن وقايعي است كه از بروز درصد زيادي از آنها مي‌توان جلوگيري كرد.

يكي از اين موارد كه نياز است درخصوص آن بازبيني‌هاي جدي صورت بگيرد، پرونده تصادفات روزانه در كشور و مرگ و ميرهاي ناشي از آن است كه سالهاست در كشور ما مفتوح است و هر روز قربانيان ديگري بر شمار كشته‌شدگان حاصل از اين تصادفات افزوده مي‌شود.

حالا در تازه‌ترين اين تصادفات، برخورد تانکر حمل سوخت با اتوبوس مسافربري موجب از دست رفتن تعداد زيادي از مسافران اتوبوس و همين طور راننده تانكر شده است.

فعلا نقص فني در سيستم ترمز تانکر حامل مواد سوختي و عمل نکردن آن علت اصلي وقوع حادثه شناخته شده كه منجر به برخورد شديد تانکر از پشت با اتوبوس و انفجار مواد سوختي و آتش گرفتن اتوبوس گرديده است.

به هر حال، لازم است با ريشه‌يابي علل وقوع اين حادثه و اطلاع‌رساني‌هاي گسترده درخصوص آن، همين طور حذف اصلي‌ترين عوامل بروز تصادفات در كشور، از تكرار حوادث اين‌چنيني كه نمونه آن را به شكلهاي ديگر نيز بارها شاهد بوده‌ايم، جلوگيري شود.


 ميز خبر 

 ارتش سوريه منطقه غرز در جنوب شرق درعا را آزاد کرد

يگان‌هاي ارتش سوريه منطقه غرز در جنوب شرق شهر درعا را به طور کامل از تروريسم پاکسازي کردند.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت خبرگزاري رسمي سوريه (سانا)، ارتش سوريه عمليات خود عليه تروريسم در درعا را ادامه داده و توانست روز سه‌شنبه منطقه سيلوهاي گندم و زندان مرکزي در غرز را آزاد کند و پس از درگيري‌هاي شديد و هلاکت تعداد از تروريست‌ها و زخمي شدن تعدادي ديگر و فرار باقي مانده آنها به سمت مناطق همجوار، تمام منطقه را تحت کنترل خود درآورد.

ارتش طي پاکسازي منطقه سلاح آمريکايي موجود در نزد تروريست‌ها از جمله موشک‌هاي تاو و مهمات ساخت کشورهاي غربي را ضبط کرد.

خبرنگار العالم نيز اعلام کرد ارتش سوريه، منطقه صوامع الجنوب و زندان مرکزي غرز واقع در جنوب شرق درعا را آزاد کرد و منطقه را به طور کامل تحت کنترل خود درآورد.

رژيم صهيونيستي ترور رهبران حماس را از سر مي‌گيرد

وزير اقتصاد رژيم صهيونيستي اعلام کرد که اين رژيم به زودي سياست ترور رهبران جنبش حماس را از سر مي‌گيرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت النشره، ايلي کوهن، وزير اقتصاد رژيم صهيونيستي اعلام کرد به زودي سياست ترور رهبران حماس توسط صهيونيست‌ها از سر گرفته خواهد شد.

پيشتر نيز مقامات صهيونيستي تهديد کرده بودند که ترور فرماندهان و رهبران جنبش حماس را از سرخواهند گرفت.

احتمال از سرگيري فعاليت‌هاي داعش؛

اختلافات بر سر سوريه؛ تهديدي براي منطقه

نخست وزير عراق: اختلافات بين المللي بر سر سوريه احتمالا باعث ازسرگيري فعاليت‌هاي گروه تروريستي داعش شود.

به گزارش صدا و سيما به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک از بغداد؛ حيدر العبادي نخست وزير عراق، گفت: اختلافات بين المللي بر سر سوريه تهديدي عليه منطقه است، زيرا اين اختلافات ممکن است به از سرگيري فعاليت‌هاي گروه تروريستي داعش بينجامد.

عبادي در سخناني که از تلويزيون دولتي عراق پخش مي‌شد گفت: اختلافات بر سر سوريه ممکن است به ازسرگيري فعاليت‌هاي گروه تروريستي داعش بينجامد و مرز‌هاي عراق تهديد شود.

نخست وزير عراق افزود: سربازان عراقي در حذف نيرو‌هاي باقيمانده داعش در استان‌هاي دياله، کرکوک و صلاح الدين به پيشرفت‌هاي بزرگي دست يافته اند.

فيصل مقداد: سوريه عليه هر طرحي براي نابودي مساله فلسطين مي‌ايستد

معاون وزير خارجه سوريه با اشاره به اينکه دمشق هنوز مساله فلسطين را مساله اصلي جهان عرب مي‌داند، تاکيد کرد: علي رغم تمامي چالش‌هايي که سوريه در طول سال‌هاي بحران با آن مواجه بوده، اين موضعگيري ما ثابت است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رسمي سوريه (سانا)، فيصل مقداد، معاون وزير خارجه سوريه در ديدار با هيئتي از کميته اجرايي سازمان آزادي بخش فلسطين (ساف) به رياست عزام الاحمد اظهار داشت: سوريه از حقوق فلسطيني‌ها به ويژه حق بازگشت آنها و تشکيل کشور فلسطين حمايت و با هر گونه طرح و پروژه‌اي براي نابودي اين مساله از جمله آنچه "معامله قرن" خوانده مي‌شود، مقابله مي‌کند.


 خبــــر 

 يک جنگنده نيروي هوايي در چابهار سقوط کرد

يک جنگنده نيروي هوايي ارتش حين انجام ماموريت گشت‌زني در آسمان چابهار سقوط کرد.

به گزارش ايسنا، يک جنگنده F-4 متعلق به پايگاه دهم شکاري نيروي هوايي ارتش مستقر در کنارک استان سيستان و بلوچستان حين انجام ماموريت گشت‌زني در 80 کيلومتري اين پايگاه دچار نقص فني شد و سقوط کرد.

هر دو سرنشين اين جنگنده پس از انجام خروج اضطراري(اجکت)، در سلامت به سر مي‌برند.

عربستان براي نگهداشتن سربازانش در يمن دست به کار شد

روحيه‌ دادن به نظاميان سعودي شکست خورده در يمن به شيوه ملک سلمان!

پادشاه عربستان سعودي به منظور روحيه دادن به سربازان سعودي شکست‌خورده در يمن براي آنان امتيازي قائل شد.

به گزارش گروه بين‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روسيا اليوم، ملک «سلمان بن عبدالعزيز»، پادشاه عربستان سعودي با صدور فرماني اعلام کرد نظاميان سعودي که در تجاوز ائتلاف عربستان به يمن شرکت مي‌کنند از مجازات‌هاي نظامي و غيرنظامي صادره عليه آنها مستثني و عفو مي‌شوند.

اين اقدام پادشاه عربستان در راستاي تقويت روحيه نظاميان سعودي شکست خورده در يمن صورت مي‌گيرد.

ائتلاف متجاوز سعودي در يمن متحمل شکست‌هاي بسياري در جبهه‌هاي مختلف شده است و شمار زيادي از مزدوران و متجاوزان اين ائتلاف به هلاکت رسيده‌اند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2


کنفرانس عمومي IAU سال 2008

گزارش فعاليت‌ها و امور مالي IAU از 2004 تا 2008

گزارش IAU در مورد فعاليت‌ها از 2004 تا 2008

ادامه مطالب

VI. يکپارچه‌سازي و گسترش عضويت در IAU

پرداخت‌هاي حق عضويت از 51 موسسه اضافي به تأخير افتاده است. اگر تمام‌پرداخت‌ها قبل از کنفرانس عمومي در جولاي 2008 انجام شود، تعداد مؤسسات عضو به مجموع 648 عضو خواهد رسيد.

توزيع برحسب منطقه به‌صورت زير است:

61 موسسه عضو آفريقا، 141 عضو در آسيا و اقيانوسيه، 240 عضو در اروپا، 47 عضو در آمريکاي لاتين، 74 عضو در خاورميانه، 34 عضو در آمريکاي شمالي (توزيع را در چارت زير ملاحظه کنيد):

IAU همچنين فشار مي‌آورد تا تعداد سازمان‌هاي عضو را از طريق سازمان‌دهي رويدادها بخصوص براي اين دسته از اعضا و بالاخص از طريق ارتباط و همکاري مستمر با رهبران چنين سازمان‌هايي افزايش دهد.

• دوازدهمين کنفرانس عمومي همچنين توسعه دو نوع جديد از مشارکت در سال 2004 را تصويب کرده است – عضو پيوسته IAU (براي تعداد زيادي از گروه‌ها و شبکه‌ها) و عضو وابسته به IAU (براي افرادي که مي‌خواهند IAU را حمايت کنند). اين جابجايي براي IAU سودمند است چراکه IAU که جابجا شده تا ظرفيت شبکه‌سازي خود را محکم کند، درباره فعاليت‌هاي مؤسساتي که مربوط به مباحث و موضوعات مهم است، به‌وسيله آن قدرت خود را به‌عنوان يک مرجع واقعي براي آموزش عالي تأکيد مي‌نمايد. اعضاي پيوسته IAU مثل رصدخانه مَگناچارتا (Magna charta Observatory) موسسه آموزش بين‌الملل و چند تا ديگر که با انجمن در کارگاه‌هاي سازمان داده‌شده در طول سيزدهمين کنفرانس عمومي مشارکت داشتند.


 کاهش 41 درصدي جمعيت روستايي؛
 روستاها خالي‌تر مي‌شوند؟  

 
با اينكه سالهاست زنگ خطر خالي از سكنه شدن روستاها و به موازات آن، پرجمعيت‌تر شدن شهرها به صدا درآمده، آنچه در عمل شاهدش هستيم، موج ادامه‌دار كاهش جمعيت روستايي است كه همچنان ادامه دارد. در اين ارتباط، معاون توسعه روستايي و مناطق محروم نهاد رياست جمهوري با اشاره به وجود تبعيض در ارائه خدمات بين مناطق شهري و روستايي گفته است: جمعيت روستاها کاهش يافته و عدد آن از 68 درصد به 27 درصد رسيده است.

ابوالفضل رضوي؛ معاون توسعه روستايي و مناطق محروم نهاد رياست جمهوري درمورد وضعيت عشاير و روستاييان و مشكلاتي كه اين گروه با آن روبرو هستند، گفته: عليرغم ارائه خدمات به روستاييان و عشاير، تخليه روستاها سرعت گرفته و حاشيه‌نشيني در شهرها نيز به حداکثر ممکن رسيده است. او در ادامه سخنان خود اشاره كرده: «تاكنون برنامه‌ريزي و سياست‌گذاري براي توجه به روستاييان و عشاير در کمترين حد بوده و برنامه‌ها بيشتر در حوزه توجه به مرکز و شهرها بوده است. لذا با اينکه به بسياري از روستاها گازرساني و آبرساني شده و جاده‌ها نيز تا حدي آسفالت شده‌اند، روستاييان همچنان مناطق خود را تخليه مي‌كنند. بايد اين مساله را بررسي کرد که چرا علي‌رغم وجود امکانات اين اتفاق افتاده است؟» با اين اوصاف، در شرايطي كه برخي كشورها تسهيلاتي را براي كوچ مردم از شهر به روستا در نظر مي‌گيرند و به اين طريق، روستاهاي خود را زنده و شاداب نگه مي‌دارند، اگر به وضعيت روستاها توجه جدي نشود و انگيزه‌ها و تمايلات مردم براي ماندن در روستاها، تقويت نشود، هيچ بعيد نيست كه واژه روستا در ذهن كودكان آينده كه هر جا سر خود را چرخانده‌اند، فقط شهر و ازدحام سرسام‌آور آن را ديده‌اند، به واژه‌اي نامفهوم و بي‌معني تبديل شود.


 انگليس نيروهايش در افغانستان را دو برابر مي‌کند 

 دولت انگليس قصد دارد تا نيروهايش در افغانستان را پس از درخواست از سوي آمريکا براي تقويت کمک به مقابله با اوضاع امنيتي متزلزل در اين کشور، دو برابر کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، ترزا مي، نخست وزير انگلستان اعلام کرد که دولتش قصد دارد تا 440 سرباز ديگر را به افغانستان اعزام کند و تعداد نيروهاي اين کشور را به 1100 تن برساند تا به آموزش نيروهاي افغان براي مقابله طالبان و داعش بپردازند.اين نيروهاي مازاد در ماموريت آموزشي ناتو شرکت خواهند کرد و به کمک و آموزش نيروهاي افغان مي‌پردازند. اين نيروها در کابل مستقر مي‌شوند و نقش ضربتي ندارند.


 تورم ونزوئلا از 46 هزار درصد گذشت 

 کنگره مخالفان ونزوئلايي اعلام کردند تورم اين کشور در 12 ماه منتهي به ماه ژوئن به 46 هزارو 305 درصد رسيده است.

به گزارش ايسنا به نقل از رويترز، از سه سال پيش بانک مرکزي ونزوئلا به دستور دولت انتشار آمارهاي اقتصادي را متوقف کرده است و آمارها توسط کنگره مخالفان دولت منتشر مي‌شود. تورم تنها در ماه ژوئن 128.4 درصد افزايش يافته است که سريع‌ترين نرخ افزايش قيمت‌ها از ابتداي امسال محسوب مي‌شود. بيشترين افزايش قيمت‌ها مربوط به بخش مواد غذايي با تورم 183 درصد بوده است.آنخل آلواردو-رئيس کنگره ونزوئلا گفت: اين بدترين تورمي است که يک کشور منطقه آمريکاي لاتين در طول تاريخ بدان دچار مي شود.


 خبر 

 دکترلاريجاني:

بازاريان در مسائل مختلف آگاهانه و با تدبير عمل کردند

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: بازاريان در مسائل و مقاطع مختلف آگاهانه و با تدبير عمل کرده‌اند.

به گزارش ايسنا، علي لاريجاني که به قم سفر کرده بود، در ديدار با استاندار قم و اعضاي هيات رئيسه اتاق اصناف مرکز قم پس از استماع گزارش رئيس اتاق اصناف مرکز استان قم و استاندار، اظهار داشت: مشکلات اصناف به خصوص نانوايان را بررسي کرده و نظر استاني را بيان کنيد شايد مدل مناسبي براي حل مشکلات مشابه در کشور شود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه از زحمات اتاق اصناف مرکز استان قم که در فراز و فرودها با بصيرت عمل کرده است، تشکر مي‌کنم، بيان کرد: بازاريان در پيروزي انقلاب اسلامي نقش مثبتي داشتند و بازاريان تهران نيز همين گونه‌اند ولي عده‌اي دخالت کردند.

وي با اشاره به اينکه بايد مشکلات اصناف را حل کرد، افزود: بازاريان در مسائل مختلف آگاهانه و با تدبير عمل کرده‌اند و اين روند بايد ادامه پيدا کند.

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه اتاق اصناف مرکز قم بايد مشکلات اصناف را بررسي کرده و‌ با استاندار قم در ميان بگذارند، گفت: ما نيز تلاش مي‌کنيم تا مشکلات اصناف مرتفع شود.

دادستان سنندج: تشکيل پرونده قضايي تصادف تانکر و اتوبوس

دادستان عمومي و انقلاب سنندج گفت: علت وقوع تصادف تانکر حامل سوخت با اتوبوس، بر اساس گزارشات اوليه پارگي شيلنگ ترمز تانکر بوده که در حال بررسي است و پرونده قضايي نيز براي آن تشکيل شده است.

به گزارش ايرنا ،اکبر جوهري در گفت و گو با رسانه ها اظهار داشت: در اين حادثه راننده و کمک راننده اتوبوس زنده مانده‌اند اما راننده تانکر و تعداد زيادي از مسافران اتوبوس فوت شده‌اند.

دادستان عمومي و انقلاب سنندج اضافه کرد: تانکر حمل سوخت ايراني بوده است و شايعات ديگر در اين رابطه صحت ندارد.

تصادف تانکر حامل سوخت با اتوبوس مسافربري ساعت 30 بامداد چهارشنبه رخ داد که در اثر آن 11 نفر از مسافران اين اتوبوس جان خود را از دست داده و هفت نفر مصدوم شدند.کارشناسان پليس راهور اعلام کردند نقص فني در سيستم ترمز تانکر حامل مواد سوختي و عمل نکردن آن علت اصلي وقوع اين حادثه است و منجر به برخورد شديد تانکر از پشت با اتوبوس و انفجار مواد سوختي و آتش گرفتن اتوبوس بوده است.

گرد و غبار، ادارات ريگان را تعطيل کرد

گرد و غبار 16روستا را خالي از سکنه و150روستا را در محاصره شنهاي روان قرار داده است.

فرماندار شهرستان ريگان گفت: گرد و غبار 15برابر حد مجاز در ريگان ادارات را در روزگذشته تعطيل کرد.

امين باقري در گفت و گو با ايرنا افزود: شدت گرد و غبار موجب کاهش ديد افقي شده و راه ارتباطي 19 روستاي ريگان در استان کرمان را مسدود و تردد به اين روستاها را با سختي مواجه کرده است.فرماندار ريگان اظهارداشت: گرد و غبار شديد علاوه بر کاهش ديد در محور ترانزيتي ريگان چابهار موجب مشکلات تنفسي براي 23 شهروند در اين
شهرستان شد.


 تصادف مرگبار اتوبوس و تانکر حمل سوخت در سنندج‎ 


 روبات انسان‌نماي شاغل در هتلي در توکيو  


 سرمقاله 

دغدغه‌هاي ديرينه بيماران خاص

زهرا کيان بخت

با خارج شدن امريكا از برجام و حواشي مختلفي كه در اين مدت شاهدش بوديم، اكنون يكي از اصلي‌ترين دغدغه‌هاي مردم كه با برجام تا حدودي كمرنگ شده بود، دشواري‌هايي است كه در اثر بازگشت تحريم‌ها خودشان را نشان خواهند داد. از همين روست كه اين روزها، ويترين رسانه‌اي كشور مملو از اخبار و تحليل‌هايي است كه از امكان يا عدم امكان به صفر رساندن صادرات نفت ايران، كاهش درآمد ارزي حاصل از صادرات نفت، وضعيت كشور بعد از بازگشت تحريم‌ها، قطع همكاري برخي طرف‌هاي خارجي با ايران از بيم تهديدهاي امريكا و... سخن مي‌گويند.

اما يكي از گروه‌هايي كه در اين اوضاع و شرايط، معمولا دچار نگراني‌هاي بجايي مي‌شوند، آنهايي هستند كه تجربه حضور يك فرد بيمار مبتلا به يكي از بيماري‌هاي خاص را در خانه و دور و برشان دارند. بيماران خاص ضمن اين‌كه به دليل نوع بيماري‌شان، في‌نفسه در شرايط دشواري به سر مي‌برند، متأسفانه با مشكلات و مصائب ديگري نيز مواجه هستند كه شرايط آنها را حادتر مي‌كند.

معضلاتي از جنس هزينه بالاي درمان و دارو، كمياب و گاهاً ناياب بودن برخي داروها و...كه باعث مي‌شود روند درمان اين نوع بيماران همواره با حاشيه‌هايي همراه باشد. در اين ميان، يكي از گلايه‌هايي كه بيماران خاص گاهاً دارند نيز مربوط به بي‌كيفيت بودن برخي كالاهاي توليد داخل است كه موجب مي‌شود مصرف آنها عوارض جانبي خاصي براي بيماران داشته باشد.

با اجراي برجام، يكي از اثراتي كه در حوزه دارو و درمان كشور ملموس بود، رفع كمبود دارويي بيماران خاص بود. به طوري كه در آن زمان، نايب رييس انجمن ام‌اس ايران در گفتگويي اعلام كرده بود: «در زمان تحريم، همواره با كمبود دارو مواجه بوديم، اما بعد از آن، كمبود داروي بيماران خاص و از جمله بيماران ام‌اس مرتفع شده است.» با اينكه مسئولان وزارت بهداشت از اين دسته از بيماران و خانواده‌هاي‌شان مي‌خواهند نگراني درخصوص داروهاي‌شان نداشته باشند، مشكلاتي كه اين افراد در جريان پيدا كردن دارو و طي كردن مراحل درمان‌شان از نزديك طعم آن را چشيده و درك كرده‌اند، موجب مي‌شود نگراني‌ها همچنان ادامه داشته باشد.

براي مثال در چند ماه اخير، رييس هيئت مديره انجمن تالاسمي ايران از ناياب شدن داروي «سفرال» خبر داده و گفته بود اين وضعيت مي‌تواند به افزايش مرگ و مير بيماران تالاسمي در ايران در سال جاري منجر شود. او از ناياب شدن سه ماهه اين دارو خبر داده و گفته بود داروهاي وارداتي هم به دليل افزايش قيمت دلار، در گمرك گير كرده‌اند.

در همين ارتباط، در روزهاي اخير خبري منتشر شد كه در آن وزير بهداشت در سخناني اظهار كرده بود: «تحريم‌كنندگان ادعا مي‌كنند دارو و تجهيزات پزشكي جزء موارد تحريمي محسوب نمي‌شوند، اما زماني كه نتوانيم پول جابجا كنيم يا در فروش نفت به اروپا با مشكل مواجه شويم، آسيب خواهيم ديد.» او در ادامه سخنان خود به دستور ويژه رئيس جمهور براي تأمين دارو و تجهيزات پزشكي در شرايط تحريم اشاره كرده و گفته بود تدابير ويژه‌ و برنامه‌هايي براي اين منظور در نظر گرفته شده است.

درست است كه به ظاهر بحث تحريم دارويي مطرح نيست اما همان طور كه ما تجربه اين مسأله را در گذشته نيز داشته‌ايم، اقلام و تجهيزات پزشكي و داروها اگرچه علنا هم در فهرست تحريم‌ها نباشند، ماجرا، در واقعيت به گونه ديگري رقم مي‌خورد.

همان طور كه وزير بهداشت در سخنانش اشاره كرده، كاهش ارز كشور در كنار افزايش قيمت دلار به طور مستقيم بر واردات دارويي و قيمت آن در بازار تاثير منفي خواهد گذاشت. به علاوه مواد اوليه براي توليد برخي داروها نيز از كشورهاي ديگر وارد مي‌شود كه مي‌تواند براي شركت‌هاي توليد دارو مشكل‌آفرين باشد. حال، چشم اميد بيماران خاص به مسئولان مرتبط با اين حوزه است تا از تكرار مشكلاتي كه دود آن به چشم بيماران خاص و خانواده‌هاي‌شان مي‌رود، جلوگيري كنند.

zahrakianbakht@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي