جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/04/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5877


جزئيات برگزاري المپياد علمي دانشجويي اعلام شد

معاون آموزشي دانشگاه:
ابلاغ بخشنامه جذب هيئت علمي به واحدهاي دانشگاه آزاد


امروز؛ آخرين مهلت ثبت‎نام ترم تابستان دانشگاه آزاد

رئيس سازمان سنجش :
ميزان تأثير سوابق تحصيلي در کنکور98 اعلام شد


خبرنامه


ميز خبر


 جزئيات برگزاري المپياد علمي دانشجويي اعلام شد 

 براساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور آزمون المپياد علمي دانشجويي در روزهاي پنجشنبه 28 و جمعه 29 تيرماه برگزار خواهدشد.براساس برنامه زماني اعلام شده مرحله نهايي بيست و سومين المپياد علمي دانشجويي کشور براي منتخبين المپياد متمرکز و نيمه متمرکز در روزهاي پنجشنبه 28 و جمعه 29 تير 97 در پرديس فني و مهندسي شهيد عباسپور دانشگاه شهيد بهشتي برگزار مي‌شود.

توزيع كارت

کارت ورود به جلسه آزمونهاي المپياد فوق از روز يکشنبه 24 تيرماه در دسترس داوطلبان قرار مي‎گيرد و داوطلبان مي‎توانند تا روز سه‌شنبه 26 تير به صورت اينترنتي و از طريق سايت المپياد دانشجويي کشور به نشانيhttp://Olympiad.sanjesh.org کارت خود را دريافت کنند.


 معاون آموزشي دانشگاه:
 ابلاغ بخشنامه جذب هيئت علمي به واحدهاي دانشگاه آزاد 

 
معاون آموزشي و تحصيلات تکميلي دانشگاه آزاد اسلامي از تصويب بخشنامه فراخوان جذب اعضاي هيئت علمي دانشگاه آزاد اسلامي در سال 97 در هيئت رئيسه اين دانشگاه خبر داد.عليرضا رهايي با بيان اينکه بخشنامه فراخوان جذب سال 97 اعضاي هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي به استانها ابلاغ مي شود، گفت: اين فراخوان فقط در سطح مقطع دکتري تخصصي انجام مي‎شود.وي با بيان اينکه واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي بايد براساس ميزان نياز به اعضاي هيئت علمي پزشکي و غيرپزشکي با مراجعه به سايت sajed.iau.ir اعلام نياز کنند، گفت: بعد از نيازسنجي و وارد کردن ليست اعضاي هيئت علمي موردنياز به سامانه مذکور، با تاييد معاون آموزشي و تحصيلات تکميلي و رياست واحد دانشگاهي، اين موضوع عملياتي شده و فرآيند مربوط به آن در بخش هيات علمي به انجام مي‌رسد.به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي،رهايي خاطرنشان کرد: هيئت اجرايي جذب بايد براساس شاخصهاي نسبت استاد به دانشجو در واحد دانشگاهي استان، منطقه و دانشگاه، نياز خود به اعضاي هيات علمي را استخراج و اعلام کند.

معاون آموزشي و تحصيلات تکميلي دانشگاه آزاد اسلامي با تاکيد بر اينکه اين بخشنامه به تمامي واحدهاي دانشگاهي ارسال مي شود، گفت: مراحل بعدي و ثبت‌نام داوطلبان براي جذب هيات علمي با توجه به مصوبات هيئت مرکزي جذب انجام خواهد شد که تاريخ آن متعاقبا اعلام مي شود.


 امروز؛ آخرين مهلت ثبت‎نام ترم تابستان دانشگاه آزاد 

 مهلت ثبت‎نام در ترم تابستاني دانشگاه آزاد اسلامي امروز پنجشنبه 21 تيرماه پايان مي‌يابد.کلاس‌هاي درس ترم تابستاني دانشگاه آزاد از 23 تيرماه آغاز مي‌شود و تا يکم شهريورماه ادامه دارد. امتحانات ترم تابستاني اين دانشگاه نيز 4 تا 10 شهريورماه برگزار خواهد شد.بنا بر اعلام معاون آموزشي و تحصيلات تکميلي دانشگاه آزاد اسلامي، مقرر شده دوره تابستان در صورت امکان در يکي از واحدها يا مرکز هر استان برگزار شود تا ضمن تجميع دانشجويان و به حد نصاب رسيدن تعداد دانشجويان در هر کلاس، کاهش هزينه‌ها را نيز به همراه داشته باشد.

دانشجوياني که 10 واحد درسي باقي‌مانده دارند، مي‌توانند تا اين سقف نسبت به انتخاب واحد دوره تابستان اقدام کنند و اخذ دروس وصيت‌نامه حضرت امام خميني(ره) و روخواني قرآن کريم علاوه بر 8 واحد بلامانع است.دانشجويان ساير دانشگاه‌ها نيز مي‌توانند براي گذراندن دوره تابستان دانشگاه آزاد اسلامي با پرداخت شهريه در اين ترم تحصيلي ثبت‎نام کنند.به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، زمان برگزاري امتحانات نيز از يکشنبه 4 شهريور تا شنبه 10 شهريور خواهد بود.


 رئيس سازمان سنجش :
 ميزان تأثير سوابق تحصيلي در کنکور98 اعلام شد 

 رئيس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: ميزان و نحوه تأثير سوابق تحصيلي در آزمون سراسري سال 98 دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي 30 درصد قطعي است.

دکتر ابراهيم خدايي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: روز يکشنبه 17 تيرماه 97 کميته سنجش و پذيرش دانشجو تشکيل جلسه داد و ميزان سوابق تحصيلي دانش‌آموزان در امتحانات نهايي را 30 درصد قطعي تصويب کرد.

وي افزود: دروس امتحانات نهايي دانش‌آموزان هم در اين جلسه مشخص شد و ما درس‌هايي که روي سوابق تحصيلي دانش‌آموزان تأثيرگذار است را بر اساس بررسي هاي کارشناسي که در دبيرخانه انجام شده بود پيشنهاد کرديم.

وي گفت: عناوين دروس و تعداد دروس بايد در شوراي عالي آموزش و پرورش تصويب شود و پس از تصويب اطلاع رساني مي شود.رئيس سازمان سنجش گفت: اين مصوبه در راستاي اجراي قانون سنجش و پذيرش دانشجو است.

وي افزود: امتحانات نهايي در خرداد 98 برگزار و براي پايه دوازدهم عناوين دروس اعلام مي شود. ضمن اينکه ضرايب دروس کنکور براي دروس متناظر امتحاني نيز يکسان خواهد بود و تغييري نخواهد داشت.

به گزارش مهر؛ ميزان و نحوه تاثير سوابق تحصيلي در آزمون سراسري سال 1397 براي داوطلباني که ديپلم خود را از سال 1384 به بعد اخذ کرده بودند به ميزان حداکثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و به صورت تأثير مثبت و براي داوطلبان داراي مدرک پيش دانشگاهي که مدرک خود را از سال تحصيلي 91-1390 به بعد اخذ کرده‌ بودند به ميزان حداکثر 5 درصد به صورت تأثير مثبت در نمره‌ کل نهايي آنان لحاظ شده است.


 خبرنامه 

معاون وزير علوم خبر داد؛

کاهش 800هزار نفري دانشجويان و مراکز آموزش عالي

معاون آموزشي وزارت علوم با بيان اينکه کاهش تعداد مراکز آموزش عالي سياست وزراتخانه است و اين امر به معناي منحل شدن مراکز نيست.

به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از وزارت علوم، مجتبي شريعتي نياسر در جمع روساي دانشگاه‌هاي خراسان شمالي با بيان اينکه «بازتعريفي» از برنامه‌هاي آموزشي در حال انجام است، اظهار داشت: تا پايان برنامه ششم توسعه، برنامه‌هاي راهبردي در مراکز آموزش عالي اجرا مي‌شود که براي اجراي بهينه آن به همفکري و مشورت فرهيختگان نياز
داريم.وي افزود: هم اکنون 48 مرکز آموزش عالي در کشور استانداردهاي لازم را ندارد و به همين منظور اقدامات ارزنده‎اي براي مهار رشد بي‌رويه مراکز آموزشي انجام شده است.معاون آموزشي وزارت علوم با اشاره به اينکه دنيا به سمت هم‌افزايي در بخش‌هاي مختلف آموزشي حرکت مي‌کند، گفت: بايد از پتانسيل، ظرفيت، هم‌افزايي و امکانات موجود استفاده کرد.

شريعتي نياسر با اشاره به کاهش تعداد دانشجويان و مراکز آموزش عالي در چند سال اخير تصريح کرد: تعداد دانشجويان در سال 1392، چهار ميليون و 800 هزار نفر بوده که هم‎اکنون چهار ميليون و 70 هزار نفر دانشجو داريم و در اين سال ها 800 هزار نفر کاهش داشته‌ايم.وي خاطرنشان کرد: همچنين تعداد مراکز آموزش عالي از دو هزار و 800 مرکز در سال 1392، به دو هزار و 220 مرکز کاهش يافته است.

معاون آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اينکه، کاهش تعداد مراکز آموزش عالي سياست وزراتخانه است و اين امر به معناي منحل شدن مراکز نيست بلکه بر ضرورت تجميع و تقويت، هم‌گرايي و هم‌افزايي مراکز آموزش عالي تاکيد مي‎شود.

برگزاري 6 دوره مشترک دانشگاه خواجه نصير با 6 دانشگاه برتر خارجي

رئيس دانشگاه خواجه نصير گفت: در اين دانشگاه پرونده ويژه‎اي براي برگزاري دوره‎هاي مشترک از سه سال گذشته باز کرديم.علي خاکي صديق در گفتگو با خبرنگارمهر گفت: دانشگاه خواجه نصير درحال حاضر 6 دوره مشترک با 6 دانشگاه برتر از کشورهاي هلند، کره جنوبي، روسيه و فرانسه دارد.وي افزود: براي برگزاري دوره‎هاي مشترک با کشورهاي سوئد و آلمان نيز درحال مذاکره هستيم.رئيس دانشگاه خواجه نصير تاکيد کرد: در گذشته نيز 2 دوره مشترک بين‎المللي با کشور انگلستان داشتيم که متوقف شده و به دليل برخي ملاحظات سياسي درحال حاضر برنامه‎اي براي احياي اين دوره‎ها نداريم.

خاکي صديق عنوان کرد: دوره مشترک در مقطع دکتري نيز با دانشگاههاي معتبر کشور کانادا داريم که به تازگي آغاز شده و دانشجو در اين دوره پذيرش شده است.

برگزاري نخستين آزمون عملي دانشجويان پرستاري دانشگاه آزاد تهران

رئيس دانشکده پرستاري و مامايي دانشگاه علوم پزشکي آزاد اسلامي تهران اعلام کرد: نخستين آزمون عملي نهايي باليني دانشجويان رشته پرستاري (OSCE) اين دانشگاه برگزار شد.

طاهره نصرآبادي اظهار کرد: امروزه به منظور ارزيابي توانمندي دانشجويان و فراگيران رشته‌هاي تخصصي پرستاي، آزمون ساختارمند عيني به صورت آسکي برگزار مي‌شود که قادر است به نحو مطلوب و عيني صلاحيت باليني فراگيران را بررسي کند.

وي افزود: آزمون عملي نهايي باليني دانشجويان رشته پرستاري براي اولين‌بار در اين دانشگاه با هدف ارزشيابي توانمندي‌هاي دانشجويان مقطع کارشناسي پيوسته پرستاري در حيطه‌هاي مهارتي، آموزشي و ارتباطي دانشجويان در بخش‌هاي اصول و مهارت‌هاي پرستاري، پرستاري بزرگسالان و سالمندان، کودکان، روان‌پرستاري و بهداشت مادران و نوزادان در جهت ايفاي اثربخش نقش‌ها و وظايف حرفه‌اي قبل از فارغ‌التحصيلي و ورود به بازار کار در حال برگزاري است.

نصرآبادي درباره شرايط شرکت دانشجويان در اين آزمون اظهار کرد: دانشجويان براي شرکت در آزمون صلاحيت باليني بايد قبل از برگزاي آزمون، نمره قبولي کليه دروس تئوري و کارآموزي‌هاي مندرج در برنامه آموزشي تعيين شده مقطع کارشناسي رشته پرستاري که از سوي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي ارائه شده کسب کرده باشند.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي آزاد اسلامي تهران، رئيس دانشکده پرستاري و مامايي در خصوص نحوه برگزاري اين آزمون گفت: آزمون عملي ارزيابي صلاحيت باليني در قالب 8 ايستگاه اجرا مي‌شود که شامل ايستگاه علائم حياتي، اکسيژن تراپي، احياي قلبي ريوي، پانسمان، بهداشت جامعه، بهداشت روان، مراقبت از کودکان، دارو و تزريقات است که طي آن دانشجويان مطابق زمان در نظرگرفته شده ارزيابي خواهند شد.

پذيرش اولين نشريه دانشگاه پيام نور در ISI

اولين نشريه دانشگاه پيام نور در ISI پذيرش شد.

مدير مسئول نشريه دانشگاه پيام نور از پذيرش اولين نشريه دانشگاه پيام نور در ISI خبر داد.

به گزارش دانشگاه پيام نور، سجادي فر گفت: بعد از شش سال تلاش شبانه روزي بالاخره نشريه Iranian Chemical Communication در ISI پذيرش شد و به عنوان اولين نشريه ي ISI دانشگاه لقب گرفت.

وي گفت: فعاليت اين نشريه از سال 2013 به صورت فصلنامه شروع شد و دبيرخانه اين نشريه و تمامي کارهاي مربوط به آن با مرکزيت استان ايلام انجام شده است.

مدير مسئول نشريه دانشگاه پيام نور ادامه داد: خوشبختانه با همکاري و همراهي اعضاي گروه شيمي دانشگاه و ديگر محققين و با انتخاب يک تيم مجرب بين‌المللي توانستيم بعد از شش سال در ISI نمايه بگيريم.


 ميز خبر 

 در راستاي اجراي سياست‌هاي کيفي‎سازي آموزش؛

بيش از 50 موسسه آموزش عالي درخواست «تعطيلي» دادند

مديرکل شوراي گسترش آموزش عالي وزارت علوم از درخواست بيش از 50 موسسه آموزش عالي براي تعطيل شدن خبر داد و گفت: در راستاي اجراي سياست‌هاي کيفي‎سازي آموزش از ابتداي سال جاري با وجود درخواست‌هاي ارسالي هيچ مجوزي براي راه‌اندازي مرکز جديد آموزشي عالي نداشتيم.

دکتر ابوالقاسم دولتي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا ضمن اعلام اين مطلب به برنامه‌هاي وزارت علوم براي تجميع واحدهاي دانشگاهي غيرکاربردي اشاره کرد و افزود: شوراي گسترش واحدهاي علمي کاربردي که زير نظر وزارت علوم فعاليت مي‌کند، تصميماتي درخصوص ساماندهي مراکز و واحدهاي اين دانشگاه انجام مي‌دهد براين اساس حداقل بيش از 300 واحد علمي کاربردي مربوط به دستگاه‌هاي اجرايي در حال حاضر تعطيل شدن هستند و پذيرش دانشجو در بيش از 600 واحد نيز بر اساس درخواست و نياز بازار صورت مي‌گيرد و واحدهايي نيز که متقاضي نداشته باشند، جمع‎آوري مي‌شوند.

وي در ادامه از تقاضاي حدود 50 موسسه آموزش عالي دولتي براي تعطيلي خبر داد و تصريح کرد: در حال حاضر که سياست کيفيت، مهارت‌افزايي و آمايش آموزش عالي در تمامي زير گروه‌هاي آموزش عالي اعم از دانشگاه‌هاي علمي کاربردي، فني و حرفه‌اي، پيام نور و همچنين موسسات غيرانتفاعي مطرح است، واحدها و رشته‌هايي که متقاضي نداشته باشند و ثابت شود طي چند سال نتوانسته‌اند در حد کفايت دانشجو جذب کنند، تعطيل خواهند شد.

زيرا ما در نظام‌هاي آموزشي مذکور موسساتي را داريم که در اثر عدم تقاضا از سوي دانشجويان و داوطلبان، متقاضي تعطيل شده و يا خواستار توقف فعاليت‌هاي آموزشي هستند که اين موضوع در کميسيون ماده 2 آموزش عالي بررسي مي‌شود و در نهايت تصميم کميسيون در اين زمينه ابلاغ خواهد شد.

مديرکل شوراي گسترش آموزش عالي وزارت علوم با تاکيد بر اينکه راه‌اندازي رشته‌هاي تحصيلي براساس درخواست موسسات آموزش عالي صورت مي‌گيرد، گفت: اين درخواست در کميسيون آموزش عالي شوراي گسترش و در نهايت شوراي گسترش و برنامه ريزي مطرح مي‌شود در صورت تصويب، آن رشته اجرايي مي‌شود.

دکتر دولتي از اجراي جدي برنامه آمايش آموزش عالي در وزارت علوم خبر داد و افزود: در سياست‌گذاري‌ها و اعمال برنامه‌هاي جديد که مهم‌ترين اصول آن کيفي‎سازي دانشگاه‌ها است يک موضوع اين است که به شدت از توسعه کمي مراکز آموزش عالي بپرهيزيم و آنچه که در حال حاضر مطرح است به سمت توسعه کيفي هدايت کنيم. متاسفانه‌آمارهاي وزارت علوم بيانگر اين موضوع است که وضعيت آموزش عالي از لحاظ کيفيت مناسب نيست.

مديرکل شوراي گسترش آموزش عالي وزارت علوم علوم خاطرنشان کرد: طي سال‌هاي اخير بسيار محدود مواردي بود که وزارت علوم با مجوز راه‌اندازي يک مرکز آموزش عالي موافقت کرده باشد. اما از ابتداي سال جاري با وجود درخواست‌هاي ارسالي هيچ مجوزي براي راه‌اندازي مرکز جديد آموزشي عالي صادر نشده است.

در کميسيون علمي شوراي انقلاب فرهنگي تاکيد شد؛

ايجاد انگيزه براي تحصيل در رشته‌هاي علوم پايه

در کميسيون علمي و فناوري دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي بر "ايجاد انگيزه براي تحصيل در رشته‌هاي علوم پايه" و "راه‌اندازي نظام نظارت و ارزيابي سيستم آموزشي و پژوهشي کشور" تاکيد شد.

به گزارش ايسنا، در دويست و شصت‌ونهمين جلسه کميسيون علمي و فناوري که به بحث و بررسي پيرامون بيانات مقام معظم رهبري «مدظله العالي» در ديدار با اساتيد دانشگاه‌ها در ماه مبارک رمضان اختصاص داشت؛ اهم محورهاي اين سخنان جهت ارائه به ستاد راهبري اجراي نقشه جامع علمي کشور دسته بندي و احصاء شد.

در همين زمينه اعضاي کميسيون به بيان نظرات و پيشنهادهاي خود پرداختند که اهم آن شامل تقويت نظام شايسته سالاري و استفاده از تجربيات در تصميم‌گيري‌ها، راه‌اندازي کارگاه‌هاي آموزشي آشنايي با نقشه جامع علمي کشور در سطح دانشگاه‌هاي کشور، تبيين مفهوم قوه عاقله در نظام علمي و دانشگاهي کشور، ايجاد زمينه براي طرح و بسط نظريات آينده‌نگرانه در حوزه علم و فناوري کشور، توسعه نگاه نتيجه‌محور در عرصه علم و فناوري کشور، تقويت روحيه مطالبه‌گر و انقلابي در جامعه دانشگاهي کشور، توسعه و تقويت ارتباط دانشگاه و صنعت، توجه به مسائل فرهنگي و تربيتي، تقويت نظام هدايت تحصيلي به منظور جلوگيري از تراکم تقاضا در برخي رشته‌ها، ايجاد انگيزه براي تحصيل در رشته‌هاي علوم پايه، تقويت و تحکيم مباني علوم انساني بومي و اسلامي، تکريم اعضاي هيئت علمي دانشگاه‌‎ها، بازنگري در آئين‌نامه جذب و ارتقاي اعضاي هيئت علمي دانشگاه‌ها، طراحي نظام جامع پژوهش در کشور، راه‌اندازي نظام نظارت و ارزيابي سيستم آموزشي و پژوهشي کشور و ماموريت‌گرا شدن دانشگاه‌ها در چارچوب نقشه آمايش آموزش عالي است.

برگزاري مرحله نهايي المپياد دانشجويان علوم پزشکي در مرداد ماه

مرحله دوم المپياد علمي دانشجويان علوم پزشکي 13 تا 18 مرداد ماه در تهران برگزار مي‌شود و گروه‌هاي راه يافته به مرحله دوم تا 22 تيرماه فرصت دارند، پروژه‌هاي خود را به دبيرخانه المپياد ارسال کنند.

آخرين مهلت ارسال پروژه‌ها به دبيرخانه

اين مرحله از المپياد شامل آزمون‌هاي انفرادي و گروهي است که در مرحله نهايي برگزار خواهد شد و طبق اعلام معاونت آموزشي وزارت بهداشت، آخرين مهلت ارسال پروژه‌ها به دبيرخانه المپياد ساعت 24 روز جمعه 22 تيرماه تعيين شده است. بديهي است که دانشجوي سرگروه بايد با هماهنگي سرپرست کلان منطقه خود در همين يکي دو روز باقيمانده پروژه گروهي را در سايت المپياد به آدرس http://medolympiad.behdasht.gov.ir/ بارگذاري کند تا سرپرست کلان منطقه بتواند حداکثر تا روز جمعه پروژه‌ها را بررسي و پس از تائيد به دبيرخانه المپياد ارسال کند.

سايت راس ساعت مقرر بسته مي‌شود و ديگر امکان ارسال پروژه وجود نخواهد داشت.گفتني است مرحله اول المپياد، آزمون غربالگري بود که 31 فروردين ماه برگزار شد و حيطه‌هاي استدلال باليني با موضوع ماژور پزشکي عمومي (داخلي، اطفال، زنان، جراحي)، حيطه تفکر علمي در علوم پايه با موضوع سلول درماني، حيطه مديريت نظام سلامت با موضوع مديريت هزينه‌هاي نظام سلامت، حيطه فلسفه پزشکي با موضوع چيستي پزشکي و حيطه کارآفريني در بستر هزاره سوم با موضوع نوآوري تا کارآفريني به مسابقه گذاشته شد.

به گزارش مفدا، از هر حيطه 90 نفر برگزيده به مرحله بعد راه يافتند و دانشگاه تهران در مجموع پنج حيطه با 37 نفر برگزيده، در صدر دانشگاه‌هاي علوم پزشکي کشور از نظر تعداد برگزيده، قرار گرفت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي