جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/04/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5877


يک رژيم غذايي براي کاهش عوارض مصرف دارو دربيماران سرطاني


دردهاي شانه اي در کمين صاحبان کدام مشاغل اند؟


خبرپزشكي


خبر


 يک رژيم غذايي براي کاهش عوارض مصرف دارو دربيماران سرطاني 

 بررسي‌ها نشان مي‌دهد که رژيم غذايي کتوژنيک مي‌تواند تاثير روش‌هاي درمان‌ سرطان را افزايش دهد.به گزارش ايسنا، مطالعه انجام گرفته روي موش‌ها حاکي از آن است که رژيم غذايي کتوژنيک به رفع عوارض جانبي نسل جديد داروهاي سرطان کمک مي‌کند.در سال‌هاي اخير محققان گروه جديدي از داروهاي سرطان را مورد بررسي قرار داده‌اند. در اين بررسي محققان مجراي مولکولي خاصي را در نظر گرفته‌اند که در بسياري از انواع سرطان‌ها نقص دارد.اين داروها به طور خاص يک مجراي سيگنال‌دهي سلولي موسوم به PI3K را مورد هدف قرار مي‌دهد که با انسولين فعال مي‌شود. مطالعات گذشته نشان داده جهش اين آنزيم در بسياري از تومورها وجود دارد. بنابراين با هدف مسدود کردن اين مجرا بيش از 50 دارو توليد شده و تاثير گذاري آنها در آزمايش‌هاي باليني مورد بررسي قرار گرفته است.همچنين مصرف اين داروها موجب افزايش غير معمول سطح قند خون مي‌شود و در نتيجه محققان آمريکايي براي رفع اين مشکل به بررسي تاثير رژيم غذايي کتوژنيک پرداختند.محققان معتقدند رژيم غذايي کتوژنيک که سرشار از چربي و حاوي ميزان پاييني کربوهيدرات است مي‌تواند بهترين روش براي بهبود تاثير نسل جديد داروهاي سرطان و کاهش عوارض جانبي آنها باشد.به گزارش مديکال ديلي نيوز، محققان در بررسي‌هاي متعدد مشاهده کردند رژيم غذايي کتوژنيک در کنترل قند خون و متوقف کردن همزمان سيگنال‌هاي رشد تومورهاي سرطاني بهترين عملکرد را دارد.


 دردهاي شانه اي در کمين صاحبان کدام مشاغل اند؟ 

 
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران درباره علائم و روش‌هاي درماني معضل درد‌هاي شانه‌اي توضيحاتي داد.مرتضي نخعي امرودي جراح شانه و آرنج و عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره تاندون‌هاي روتاتورکاف شانه اظهار کرد: اين تاندون‌ها در سر شانه وجود دارند و فرد مي‌تواند به کمک آن‌ها بازوهايش را بالا ببرد و بچرخاند و شايع‌ترين درد‌هاي شانه مربوط به تاندون‌هاي روتاتورکاف است.

وي بيان کرد: شايع‌ترين درد‌هايي که در قسمت اسکلتي- عضلاني بدن ايجاد مي‌شوند درد‌هاي کمر است و پس از آن درد‌هاي شانه قرار دارند بنابراين تقريبا همه افراد در طول عمرشان يک تا 2 بار درد شانه را احساس مي‌کنند.

اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي ايران درباره سن شيوع پارگي‌هاي تاندون‌هاي روتاتورکاف شانه، گفت: اين پارگي‌ها معمولا ًدر سنين ميانسالي و کهنسالي رخ مي‌دهند؛ همچنين گاهي اوقات واليباليست ها، بسکتباليست و هندباليست هم ممکن است به اين عارضه دچار شوند زيرا آنها مدت زمان زيادي دستان خود را در بالاي سرشان نگه مي‌دارند که اين موضوع سبب پارگي تاندون شانه آنها مي‌شود.

وي ادامه داد: اين عارضه در ميان شاغلاني که بايد دستشان را طولاني مدت بالا نگه دارند مانند نقاش‌هاي ساختمان يا افرادي که کار تأسيساتي انجام مي‌دهند هم شايع است؛ جراحان و دندان‌پزشکان که طولاني مدت دستشان را جلو نگه مي‌دارند هم ممکن است دچار پارگي‌هاي تاندون‌هاي روتاتورکاف شانه شوند.


 خبرپزشكي 

 افزايش حملات قلبي بعد از 40 سالگي

رئيس بيستمين کنگره بين المللي تازه هاي قلب و عروق ايران، نسبت به افزايش بروز حملات قلبي از سن 40 سالگي به بعد هشدار داد.

به گزارش روابط عمومي انجمن آترواسکلروز ايران، دکتر مسعود قاسمي با بيان اينکه مصرف دخانيات، چربي و فشار خون احتمال حملات قلبي را افزايش مي‌دهد، گفت: معمولاً اين عارضه در آقايان از سن 40 سالگي به بالا و در خانم‌ها نيز پس از سن يائسگي بيشتر مشاهده مي‌شود لذا بايد در اين سنين به تغييرات در قفسه سينه توجه بيشتري شود.

وي با اشاره به برگزاري بيستمين کنگره بين المللي تازه هاي قلب و عروق ايران، اظهارداشت: در اين کنگره در خصوص رويدادهاي علمي نوين در زمينه تشخيص، پيشگيري و درمان بيماري‌هاي قلب و عروق بحث و تبادل نظر خواهد شد

قاسمي در ادامه با اشاره به موضوع حملات قلبي توضيح داد: يکي از بيماري‌هايي که به عنوان عامل اصلي مرگ و مير در جهان به شمار مي‌رود بيماري‌ قلبي بوده که شايع ترين نوع آن سکته قلبي است.

رئيس بيستمين کنگره بين المللي تازه هاي قلب و عروق ايران افزود: طي 5 سال اخير متخصصان کشور پيشرفت خوبي در زمينه درمان اين عارضه داشته‌اند و مي‌توانيم در ساعات اوليه بروز سکته‌هاي قلبي بيماران را مداوا کنيم.

اين متخصص قلب و عروق تصريح کرد: احتمال بروز حملات قلبي در افرادي که زمينه بيماري قلبي و عروقي دارند يا سابقه سکته قلبي در خانواده آنها وجود دارد بيشتر خواهد بود.

وي با بيان اينکه مصرف دخانيات، چربي و فشار خون احتمال حملات قلبي را افزايش مي‌دهد، توضيح داد: معمولاً اين عارضه در آقايان از سن 40 سالگي به بالا و در خانم‌ها نيز پس از سن يائسگي بيشتر مشاهده مي‌شود لذا بايد در اين سنين به تغييرات در قفسه سينه توجه بيشتري شود.

رئيس انجمن آترواسکلروز ايران گفت: از جمله علائم اين بيماري مي‌توان به احساس درد، فشار و سنگيني بر روي قفسه سينه در هنگام راه رفتن اشاره کرد همچنين تعريق غيرمعمول، تغيير حال عمومي و خستگي زودرس از جمله عوامل براي آغاز سکته‌هاي قلبي به شمار مي‌رود.

وي در پايان توصيه کرد: کاهش وزن، ترک مصرف دخانيات و داشتن يک سبک زندگي مناسب مي‌تواند از بروز اينگونه حملات بکاهد.


 خبر 

 پيوند کليه مبتلايان به هپاتيت امکان پذير شد

مطالعات جديد محققان دانشگاه سينسيناتي در آمريکا نشان مي دهد از اين پس بيماران مبتلا به هپاتيت C که نيازمند پيوند کليه باشند مي توانند از اهدا کننده مبتلا به هپاتيت C کليه دريافت کنند.به گزارش ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، امکان دريافت کليه از يک فرد آلوده به ويروس هپاتيت سي (HCV) به يک بيمار نيازمند کليه مبتلا به HCV، زمان انتظار براي اهدا کننده و همچنين هزينه هاي درمان را کاهش مي دهد و مي تواند در نجات بيماران موثر باشد. در اين حالت پزشکان پس از پيوند کليه، درمان هپاتيت را آغاز مي کنند.

اين مطالعه نشان مي دهد درمان هپاتيت C در سال هاي اخير با توجه به ارايه راهکارهاي جديد و داروهاي موثر، پيشرفت چشمگيري داشته و عوارض جانبي کمتري دارد.بخشي از بيماراني که دياليز مي شوند، مبتلا به ويروس هپاتيت C هستند و امکان دريافت از اهداکننده آلوده، مدت زمان دياليز و ميزان استفاده از داروهاي مختلف را کاهش مي دهد و از اين طريق در طول عمر بيمار نقش دارد. کمبود اعضاي پيوندي مهمترين مانع در درمان بيماران نيازمند اعضا است.محققان بر اين باورند پيوند کليه اهداکننده آلوده به ويروس هپاتيت به بيمار سالم نيز مي تواند موفقيت آميز باشد، ولي نيازمند مطالعات بيشتر است.

به التهاب کبد هپاتيت گفته مي شود. التهاب کبد مي تواند به فيبروز، سيروز يا سرطان کبد منجر شود. ويروس هپاتيت مهمترين عامل بروز اين بيماري است ولي عفونت هاي ديگري مانند مواد سمي (مصرف الکل و مواد مخدر) و بيماري هاي خود ايمني نيز جزء دلايل هپاتيت محسوب مي شوند.تاکنون پنج ويروس اصلي هپاتيت شناخته شده است که به عنوان هپاتيت نوع A، B، C، D و E شناخته مي شوند. احتمال سيروز کبدي و سرطان در دو نوع B و C بيشتر است. هپاتيت نوع A و E معمولا بر اثر مصرف آب و غذاي آلوده ايجاد مي شوند. هپاتيت نوع B، C و D معمولا نتيجه تماس با مايعات آلوده بدن هستند.

دريافت خون آلوده، تماس با تجهيزات آلوده، انتقال از مادر به نوزاد و تماس جنسي کنترل نشده مهمترين روش هاي انتقال اين ويروس کشنده هستند. اين بيماري مي تواند با علايمي چون يرقان (زردي پوست و چشم)، تيرگي ادرار، خستگي مزمن، تهوع، درد و استفراغ همراه باشد يا بدون هيچ علامت اوليه اي بروز کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي