جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/04/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5877

براي اجرا در مناطق اولويت‌دار اجتماعي؛
آغاز ويژه‌برنامه‌هاي نهاد کتابخانه‎هاي عمومي کشور

فرماندار اروميه:
تخصيص 24ميليارد ريال براي طرح‌هاي اشتغال اروميه

با حضور جمعي از مسئولان شهرستان دماوند؛
برگزاري دومين نشست کارگروه حقوق شهروندي در سال 97

مدير امور برق جنوب شرق اصفهان:
ضرورت حركت به سمت استفاده از انرژي‌هاي پاک


خبــر


در استان


 براي اجرا در مناطق اولويت‌دار اجتماعي؛
 آغاز ويژه‌برنامه‌هاي نهاد کتابخانه‎هاي عمومي کشور  

 بهارستان- اصغري

پس از معرفي 31 شهرستان‌ داراي اولويت به لحاظ اجراي برنامه‌هاي فرهنگي و اجتماعي از سوي شوراي اجتماعي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور، اولين اقدامات خود را از ابتداي مرداد سال جاري از شهرستان بهارستان آغاز مي کند. به گزارش خبرنگار ما ، نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور به عنوان يکي از نهادهاي تأثيرگذار در حوزه فرهنگي، در شوراي معاونين خود، برنامه‌هاي ويژه‌اي را براي اجرا در 31 شهرستان کشور مصوب کرد.

بر اين اساس کميته‌اي زير نظر معاون برنامه‌ريزي، پژوهش و فناوري اطلاعات تشکيل خواهد شد که با حضور در اين شهرستان‌ها نيازسنجي مناسبي از وضعيت، فرصت‌ها و اقتضائات فرهنگي و اجتماعي اين مناطق ارائه خواهند داد که اين نيازسنجي دستمايه برنامه‌ريزي‌هاي فرهنگي و اجتماعي و عمراني قابل اجرا در اين مناطق خواهد شد.

نهاد کتابخانه‌هاي عمومي کشور در اولين گام از اجراي اين ويژه برنامه، طي هفته آينده با برگزاري جلسه‌ شوراي معاونين نهاد کتابخانه‌ها در شهرستان بهارستان به موضوع اجراي برنامه‌هاي فرهنگي در روستاهاي اين شهرستان مي‌پردازد که راه‌اندازي کتابخانه سيار از ابتداي مرداد ماه، تقويت کتابخانه‌هاي عمومي، ارائه بسته‌هاي آموزشي با موضوعاتي مانند کنترل خشم، کاهش استرس، زدودن رنج و ارائه مشاوره انفرادي به همراه توزيع و اهداي کتب مناسب با نيازهاي اجتماعي و اخلاقي شهروندان اين شهر از جمله برنامه‌هاي پيش‏بيني شده براي اين شهرستان خواهد بود.


 فرماندار اروميه:
 تخصيص 24ميليارد ريال براي طرح‌هاي اشتغال اروميه 

 اروميه- يزدان پناه

فرماندار اروميه از ثبت‌نام بيش از 2000نفر از اروميه در سامانه کارا خبرداد. عباس حسن خاني در جلسه شوراي اداري شهرستان اروميه موضوع اشتغال را اولويت اصلي آذربايجان غربي و اروميه عنوان کرد و افزود: از زمان بازگشايي سامانه کارا 2 هزار و 463 نفر از اروميه در اين سامانه ثبت‌نام کرده اند که 131 پرونده ازبين اين طرح ها به تصويب کارگروه استغال استان رسيده است. وي افزود: براي طرحهاي اشتغال اروميه 41 ميليارد ريال اعتبار تصويب شده است که تاکنون 24 ميليارد ريال از آن ها اختصاص است.

فرماندار اروميه از توزيع 162 ميليارد تومان براي پروژه‎هاي عمراني که از محل منابع استاني نفت و گاز و قانون استفاده متوازن تامين اعتبار ميشوند خبر داد و افزود: دستگاههاي نظارتي استان و واحدهاي نظارتي دستگاههاي اجرايي بايد نظارتهاي لازم از طرحها در راستاي کيفيت و زمان اجراي پروژه‎ها داشته باشند تا از هدررفت اعتبارات جلوگيري شود. حسن خاني همچنين با تاکيد بر صرفه جويي در مصرف منابع انرژي در ادارات شهرستان خاطرنشان کرد: کارگروه ويژه‎اي در سطح شهرستان براي کنترل مصرف آب و برق در ادرات تشکيل خواهد شد و اداراتي که عملکرد خوبي در صرفه جويي از منابع انرژي داشته باشند تقدير خواهند شد. وي با تاکيد بر تغيير کاربري و يا نوع کشت فضاي سبز ادارات نيز اظهار کرد: کليه ادارات شهرستاني که از فضاي سبز بهره و توان تامين آب آن را ندارند در روزهاي آتي بايد نسبت به تغيير نوع کشت به گونه‎هاي کم آب و يا تغيير کاربري اقدام کنند.


 با حضور جمعي از مسئولان شهرستان دماوند؛
 برگزاري دومين نشست کارگروه حقوق شهروندي در سال 97  

 دماوند- صادقعلي

دومين نشست کارگروه حقوق شهروندي در سال جاري با حضور جمعي از مسئولان در سالن جلسات فرمانداري شهرستان دماوند برگزار شد. به گزارش خبرنگارآفرينش، شاهرخ جهانشاهي، معاون سياسي و انتظامي فرماندار شهرستان دماوند در اين نشست اظهار کرد: درخصوص کارگروه حقوق شهروندي و تکريم ارباب و رجوع اخيراً تيمي راه‌اندازي کرديم که از دستگاه‌هاي دولتي و نهادهاي عمومي سرکشي مي‌کند. وي افزود: يکي از موضوعاتي که در بحث حقوق شهروندي اشاره شده حق کرامت و برابري انسان‌هاست که به موارد متعددي مي‌پردازد؛ اما يکي از مواردي که در انديشه سياسي امام خميني(ره) مورد تأکيد قرار گرفته تأسيس حکومت اسلامي است که در آن کرامت و حيثيت شهروندان پاس داشته شده است.

جهانشاهي خاطرنشان کرد: يکي از موضوعات مهم در اين خصوص، بهره‌مندي يکسان شهروندان از کرامت انساني و مزاياي پيش‌بيني‌شده است و حقوق زنان از موضوعاتي است که بايد بيشتر به آن پرداخته شود. معاون سياسي و انتظامي فرماندار شهرستان دماوند بيان کرد: از ديگر موضوعات بسيار مهم در اين شهرستان، موضوع تکريم ارباب‌رجوع و بعضاً مشکلاتي مانند فساد اداري است که ممکن است بعضاً در برخي از ادارات وجود داشته باشد و بايد همت کرده و در صورت وجود، آن را ريشه‌کن کنيم.


 مدير امور برق جنوب شرق اصفهان:
 ضرورت حركت به سمت استفاده از انرژي‌هاي پاک 

 اصفهان –بهمن راعي

بــا توجه به کاهش بارشها، افزايش دماي هوا و به دنبال آن استفاده مشترکين از پمپهاي آب و افزايش 5 درصدي مشترکين از برق هرساله بايد سياستگذاري و سازوکارهاي برق‎رساني با شرايط متفاوتي ايجاد شــود که يکي از اين روشها اســتفاده از پنلهاي خورشيدي است.

مدير امور برق جنوب شرق اصفهان بابيان اين مطلب گفت: امور برق جنوب شرق با وسعت 255 کيلومتر که برق رساني بيش از 120 هزار مشــترک را برعهده دارد . در ســال 96 بيش از چهار هزار و 59 انشعاب جديد را جذب کرده است. مهران نصر در ادامه بابيان اينکه نزديک به 115 کيلووات انرژي خورشيدي توسط مشترکين در مدار قرارگرفته که بزرگترين آن مزرعه خورشيدي سالن اجلاس است، افزود: اســتفاده از فــنآوري P.V.Tکه به طور همزمان توليد برق وحرارت را ايجاد ميکند فن‎آوري جديدي است که در تکميل انرژيهاي خورشيدي مورداســتفاده قرار مي‎گيرد.

مهران نصر در مورد هوشمند سازي ناوگان اتفاقات و عمليات شرکت توزيع برق گفت: ناوگان اتفاقات و عمليات شرکت توزيع برق به سيستم هوشمند AVL مجهز شده است که امکان رهگيري خودروهاي عمليات و اتفاقات در هرلحظه را فراهم کرده اســت.

نصر ادامه داد: از مزاياي اين سيســتم مي‎توان اعزام به موقع گروه به محل حادثه، سرعت بخشــي رفع عيب در شــبکه، کاهش زمان خاموشيها و افزايش رضايتمندي مشــترکين را عنوان کــرد. او در ادامه از اجراي طرح جامع اتوماسيون شبکه يا مديريت شبکه هوشمند شرکت به عنوان يکــي از فن‌آوريهاي روز دنيا نام برد و افزود: در اين راســتا 100 دســتگاه کليد قطع‎کننده يا سکســيونر گازي براي 5 سال آينده پيش‎بيني شــده است که تابه حال 5 باب پســت زميني مجهز به اتوماسيون و سکســيونر هوايي در مدار قرارگرفته است. همچنين تعداد 16 دستگاه سکسيونر هوايي به ارزش 6 ميليارد و 440 ميليون ريال سال گذشته در محدوده شرکت توزيع برق منطقه جنوب شرق شهرستان اصفهان نصب و آماده بهره‎برداري است.

مدير امور برق جنوب شــرق شهرســتان اصفهان با اشــاره به پروژه‌هاي روشــنايي معابر به عنوان يکــي از پروژه‌هاي اولويت‎دار شرکت گفت: احداث 13 کيلومتر شبکه روشنايي در شهر بهارستان با هزينه‎اي بيش از 15 ميليارد ريال و احداث 5/2 کيلومتر شــبکه روشنايي منطقه مسکوني پادگان شهيد وطن‎پور با هزينه‎اي پيش از 611 ميليون ريال بخشي از فعاليتهاي شرکت براي تأمين روشنايي معابر اســت. او در ادامه يکي از مهمترين پروژه‎هاي برق‎رساني به مشترکين جنوب شــرق اصفهان را احداث و بهره‎برداري از پست 20/63 کيلووات ســيتي سنتر دانســت و تأکيد کرد: فيدرگيري از اين پســت درحال اجرا است.


 خبــر 

 بهبود ولتاژ برق شهرستان مسجد سليمان

اهواز-خبرنگار آفرينش

عمليات نصب و راه‌اندازي دو دستگاه بانک خازني 11 کيلو ولت با هدف افزايش ولتاژ برق مناطقي از شهرستان مسجد سليمان در پست 132/11 کيلو ولت محمدآباد شرکت برق منطقه اي خوزستان به پايان رسيد.

مجري طرح پست هاي شرکت درخصوص اهداف انجام اين پروژه گفت: کاهش تلفات، افزايش ولتاژ و اصلاح توان در مناطقي از شهرستان مسجد سليمان و آزادسازي بخشي از ظرفيت ترانسفورماتورهاي T1 و T2 پست محمد آباد و خط 132 کيلو ولت تغذيه‏کننده پست بوده است.

نيما درياپور ظرفيت اين دو دستگاه بانک خازني را 6/9 مگاوار اعلام کرد.

وي اضافه کرد: هزينه تامين تجهيزات، عمليات ساختماني، نصب و راه‎‏اندازي اين پروژه چهار ميليارد ريال بوده است.

با اجراي راستي آزمايي؛

صرفه‌جويي بالغ بر 4 ميليون و 300 هزار ليتر نفتگاز در سال

اروميه- يزدان پناه

احمد مجرد مدير منطقه اروميه گفت: به منظور سهولت تخصيص سهميه سوخت تراکتورهاي بخش کشاورزي، طرح شناسايي مالکان واقعي تراکتورهاي ساکن در کليه روستاهاي منطقه از ماههاي پاياني سال گذشته آغاز و از ابتداي سال 97 سهميه اختصاصي خود را دريافت مي‎کنند.

وي گفت: با اجراي راستي‎آزمايي سهميه سوخت تراکتورها در منطقه اروميه تعداد تراکتورهاي فعال به عنوان مصرف‌کننده واقعي بالغ بر 6.5 درصد کاهش و به تعداد 19 هزار دستگاه رسيد.مجرد خاطرنشان ساخت با اجراي راستي‎آزمايي و بازنگري در سهميه سوخت تراکتورها پيش‌بيني مي‌شود در سال جاري بالغ بر 4 ميليون و 300 هزار ليتر نفتگاز صرفه‌جويي شود.

مجرد ضمن اشاره به توزيع بالغ بر 27 ميليون ليتر سوخت کشاورزي(نفتگاز) در سه ماهه اول سال جاري تصريح کرد: شرکت ملي پخش فرآورده‎هاي نفتي منطقه اروميه هيچ گونه محدوديتي براي عرضه سوخت به مصرف‎کنندگان واقعي بخش کشاورزي ندارد و بايد ماشين‎آلات کشاورزي روستاييان عزيز در اين طرح شناسايي مي‎شد.

اين مقام مسئول در استان آذربايجان غربي از همکاري و تعامل همه فرمانداران و بخشداران و تعاونيهاي روستايي در اجراي موفق اين طرح قدرداني نمود.

در دو ماه نخست امسال؛

رفع تصرف بيش از يک هکتار از اراضي ملي و نوار ساحلي منطقه آزاد انزلي

رشت-سيده حديث ميرزاده

به گزارش روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان منطقه آزاد انزلي، در راستاي ساماندهي و آزادسازي اراضي ملي منطقه، از سوي يگان حفاظت از اراضي و اجرائيات و مديريت حقوقي سازمان منطقه آزاد انزلي و با مشارکت مرزباني بيش از يک هکتار از اراضي ملي و نوار ساحلي منطقه آزاد انزلي که با ديوار کشي تصرف شده بود در سال جاري آزادسازي شد.

افراد سودجو از طريق ديوارکشي، نصب سيم خاردار و ساخت آلاچيق در روستاي خشک اسطلخ، چونه چنان، امين‎آباد و کوي شاه اقدام به تصرف اراضي ملي و نوار ساحلي منطقه آزاد انزلي نموده که با دستور قضايي و همکاري نيروي انتظامي، موانع و ساخت و سازهاي غير مجاز ايجاد شده قلع و زمينهاي مورد تصرف آزاد شده است.

حسب تاکيدات رييس هيات مديره و مديرعامل اين سازمان درخصوص برخورد جدي و قانوني با متصرفان، حفظ و حراست از اراضي ملي و ساحلي اين منطقه بسيار حائز اهميت بوده و صيانت از اراضي محدوده با همکاري نهادهاي ذيربط از اولويت هاي سازمان منطقه آزاد انزلي محسوب ميشود که در اين مسير از همکاري همه شهروندان منطقه به منظورحفظ و حراست از اراضي براي خلق فرصت در جهت توسعه منطقه استقبال مي‎کنيم.

لزوم همکاري همه شهروندان محدوده منطقه آزاد انزلي براي حفظ و حراست از اراضي به منظورايجاد زمينه‎هاي لازم درراستاي توسعه همه‏‎جانبه در اين منطقه با اطلاع‏رساني به ضابطين قضايي بسيار حائز اهميت است و برخورد با تخلفات ساختماني، جلوگيري از ساخت و سازهاي غيرمجاز، تصرفات اراضي، جلوگيري از برداشت غيرمجاز ماسه و صيانت از جنگلها و منابع طبيعي محدوده منطقه آزاد انزلي از مهمترين اقدامات يگان حفاظت اين سازمان است.

سازش 7 پرونده حقوقي و کيفري توسط شوراي حل اختلاف انديمشک

اهواز-خبرنگار آفرينش

اعضاء شوراي حل اختلاف انديمشک توانستند با تلاش و کوشش خود و در يک روز کاري 7 پرونده حقوقي و کيفري را منتهي به صلح و سازش کنند.

به گزارش روابط عمومي شوراهاي حل اختلاف استان خوزستان اعضاي زحمتکش و خدوم شوراي حل اختلاف انديمشک با همت ،تلاش و کوشش خود توانستند به 4 فقره پرونده حقوقي و 3 فقره پرونده کيفري و در يک روز کاري رسيدگي و منتهي به صلح و سازش کنند.

گفتني است که شوراهاي حل اختلاف کمک شاياني به دادگستريها در رسيدگي و در حل و فصل پرونده‎ها حقوقي و کيفري نموده‌اند.

نماينده مردم اروميه در مجلس:

50هزار نفر بازمانده از تحصيل در اروميه وجود دارد

اروميه- صديقي

نماينده اروميه در مجلس شوراي اسلامي گفت: برخوردهاي سليقه‎اي دادگستري آذربايجان غربي با محکومين زندان اروميه را با مشکلات عديده مواجه کرده است.

نادر قاضي‎پور در جلسه شوراي اداري شهرستان اروميه با انتقاد از برخوردهاي سليقه‎اي قضات در مواجهه با مجرمين بر لزوم اجرايي شدن کامل آيين نامه قانون مجازاتهاي جايگزين حبس تاکيد و خاطرنشان کرد: همه زندانيان لزوما مجرمين جنايي و مفسدين اقتصادي نيستند و بسياري از زندانيان بخاطر جرائم جزئي و از بد حادثه در زندان به سر مي‎برند اين در حالي است که زندان بايد به عنوان آخرين اهرم تنبيه اينگونه افراد باشد نه اولين آن.

وي با اشاره به اينکه حدود 50 هزار نفر در شهرستان اروميه از تحصيل بازمانده اند خاطرنشان کرد: سرمنشا بسياري از مشکلات اجتماعي و بزهکاريها بيسوادي است و لذا همه دستگاههاي اجرايي استان در کاهش نرخ بيسوادي و حل مشکلات آموزش و پرورش در کنار اين وزارتخانه باشند.


 در استان 

 مدير کل استاندارد يزد:

آغاز طرح ويژه استانداردسازي خدمات در استان يزد

يزد-خيرخواه

مدير کل اداره استاندارد استان يزد گفت:طرح ويژه و جديد استانداردسازي خدمات بزودي در تمامي مناطق استان يزد به مرحله اجرا درمي‎آيد.

محمد حسين ماجدي اردکاني که در حضور خبرنگاران حوزه استاندارد سخن مي‎گفت افزود:اداره کل استاندارد استان يزد در نظر دارد در سال 97 به منظور حفظ کرامت هم‎استانيهاي عزيز و همچنين رعايت حقوق شهروندي و ضمن تشکر از کارشناسان و مديران دانشگاه علوم پزشکي شهيد صدوقي يزد که هميشه همراه و کمک کار ما بوده‏اند اين طرح را به مرحله اجرا درآورد.

وي ادامه داد:درراستاي اجراي اين طرح کارگروه ويژه اي در اداره کل تشکيل شده است که بسيار سريع بازرسيها شروع مي‏شودوپس از شناسايي و امکان سنجي واحدهايي که حائز شرايط لازم جهت دريافت پروانه کاربرد علامت استاندارد هستند ،مجوز لازم براي آنها صادر مي‏گردد.

اين مقام مسئول گفت:اين طرح صنوفي چون،لبنياتي‎ها، قصابي‎ها، ميوه‏فروشيها، ساندويچي‎ها، سوپري‎ها، هايپرمارکتها و خواربارفروشي‎ها را شامل شده وجزئيات کار آنها براساس استاندارد تشويقي شماره 2082 مميزي مي‏گردد.

مدير کل استاندارد استان يزد درخصوص اهداف اجراي اين طرح تاکيد کرد:به دنبال آن هستيم تا مردم با اطمينان خاطر بيشتري کالاها و مايحتاج زندگي روزمره خود را تهيه و استفاده نمايند چرا که اين مهم را حق هر استفاده‎‏کننده‎اي مي دانيم، ضمن اين که ايجاد زمينه آرامش و آسايش مردم از افتخارات ما خدمتگزاران نيز محسوب مي‏گردد.

ماجدي اردکاني در پايان اين مصاحبه رسانه‎اي گفت:يکي ديگر از هدفهايي که اداره کل استاندارد استان يزد دنبال مي‏نمايد حمايت از کالاي ايراني است. کارشناسان و مديران مربوطه جهت تحقق شعار سال با نظارتها و بازرسيهاي مستمري که از کالاها و خدمات توليدي استان دارند مترصد آن هستند که سطح کيفيت بالا رفته تا رغبت وگرايش مردم به سوي خريد و استفاده ازمحصولات ايراني افزايش يابد.

با تبديل هواده‎هاي سطحي به عمقي؛

ارتقاي تجهيزات تصفيه‎خانه فاضلاب جنوب اصفهان

اصفهان-راعي

در بازيد مدير عامل شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور از تصفيه‎خانه فاضلاب جنوب اصفهان و کارگاه تست کنتور آب وفاضلاب استان اصفهان،شش فقره از هواده‎هاي عمقي وارد مدار بهره برداري گرديد. اين پروژه درجهت کاهش آلاينده هاي زيست محيطي و ارتقائ کيفي پساپ خروجي انجام گرفت.

مدير عامل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در اين بازديد با اشاره به ارتقاي تجهيزات تصفيه‎خانه فاضلاب جنوب اعلام کرد:تصفيه‎خانه فاضلاب جنوب اصفهان داراي 12 هواده مي‎باشد که درعمليات فاز دوم ارتقاي تجهيزات اين تصفيه‎خانه، 6 فقره هواده سطحي به عمقي تبديل شد و از سال گذشته تاکنون اجراي عمليات فاز 3 در دستور کار قرار گرفت که بدنبال آن مابقي هواده‌ها ازسطحي به عمقي تبديل شدند.

مهندس هاشم اميني ارتقا تجهيزات تصفيه‎خانه فاضلاب را بسيار موثر در افزايش کيفيت پساپ خروجي برشمرد و اعلام کرد:در حال حاضر دبي ورودي وخروجي تصفيه‎خانه فاضلاب جنوب 1200 ليتر درثانيه است اين در حاليست که با توجه به کاهش شديد منابع آبي ،پساب توليدي در تصفيه‎خانه‎ها مي‌تواند جايگزين مناسبي براي رفع برخي از نيازآبي در صنعت و فضاي سبز شهري باشد.

وي اعلام کرد: ارتقاي تجهيزات تصفيه‎خانه فاضلاب نه تنها در کاهش آلاينده‏هاي زيست محيطي و کاهش بوي نامطبوع بسيار موثر است بلکه تاثير بسزايي در افزايش کيفيت پساب خروجي دارد که از لحاظ محيطي بسيار حائز اهميت است.مديرعامل شرکت آب وفاضلاب استان اصفهان در بازديد مهندس جانباز از کارگاه تست کنتور آب اعلام کرد: درچندسال گذشته برخي از کنتورهاي آب تا قبل از اينکه در اختيار مشتر کين قرار بگيرند تست مي‏شدند اما در حال حاضر صد درصد کنتورها مورد تست قرار مي‏گيرند.وي افزود: با توجه به مجهزبودن کارگاه تست کنتور آبفاي استان اصفهان و نيز برخودارياز نيروهاي متخصص ، کارگاه تست کنتور آبفاي اصفهان بعنوان کارگاه تست کنتور مرجع در کشور شناخته مي‏شود بطوريکه هم‏اکنون برخي از استانهاي کشور کنتورهاي خريداري شده خود را جهت تست به کارگاه تست کنتور آبفاي استان اصفهان ارسال مي‎نمايند.

مهندس هاشم اميني با بيان اينکه تست لوازم کاهنده مصرف نيز در اين کارگاه انجام مي‏شود خاطرنشان ساخت: درچند سال گذشته با توجه به اينکه آبفا استان اصفهان مردم را ترغيب به استفاده از تجهيزات کاهنده مصرف نموده ، بدين خاطر قبل از اينکه تجهيزات کاهنده مصرف در اختيار مردم قرارگيرد در اين کارگاه استاندارد بودن و ميزان کاهش مصرف آب اين تجهيزات تست مي‏شود.وي درخصوص فعاليت اکيپ نشت يابي تصريح کرد:در قسمتي از کارگاه تست کنتور ،کارشناسان بهره برداري با بهرهگيري از تخصص و تجربه،اقدام به تشخيص نشتي در انشعابات و شبکه آب مي‎نمايند به گونه‏اي که علاوه بر مهار حوادث در کوتاهترين زمان ممکن، مناطقي که هدررفت آب آنها بيش از اندازه باشد اقدام به شناسايي نشتي وسپس مهار آن مي‏نمايند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي