جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/04/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5884


عمليات اطفاي حريق «تالاب هورالعظيم» در خاک عراق


هاشمي: «تأمين دارو» و «درمان بيماران خاص» نبايد دچار مشکل شود


تهديد مجدد وزير جنگ رژيم صهيونيستي مبني بر حمله به غزه


ژاپن نفت عربستان و امارات را جايگزين نفت ايران مي کند


خبر


بازديد رئيس سازمان سنجش از آزمون المپياد علمي دانشجويي


نخستين پرواز موفق ايرباس جديد "دلفيني" در تولوز فرانسه


سرمقاله

ظريف در مصاحبه با يورونيوز تأکيد کرد؛
لزوم استقلال تصميم گيري اروپا در برابر آمريکا


ترامپ: اگر روابط روسيه-آمريکا متزلزل شود، بدترين دشمن پوتين مي‌شوم


رئيس اف‌بي‌آي: مداخله روسيه در انتخابات آمريکا


پامپئو: وظيفه ماست که جلوي مداخله روس‌ها را بگيريم


يك نكته از هزاران


ميز خبر


واکنش‌ ترکيه به تصويب قانون «کشور يهود»


خبـر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 عمليات اطفاي حريق «تالاب هورالعظيم» در خاک عراق 

 
حاجي‌زاده؛ مديرکل مديريت بحران استانداري خوزستان از عمليات اطفاي حريق تالاب هورالعظيم در خاک عراق خبر داد و عنوان كرد: «عمليات اطفاي آتش‌سوزي تالاب هورالعظيم با پيگيري استانداري خوزستان و هماهنگي‌هاي وزارت کشور، وزارت دفاع، سازمان محيط زيست و با همکاري هوافضاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با دو فروند بالگرد آب‌پاش آغاز شده و با توجه به وسعت آتش‌سوزي، عمليات در روزهاي آينده هم ادامه دارد.»

خلبان محمدمهدي نوري آل‌آقا؛ رئيس مرکز کنترل و پشتيباني اطفاي حريق هوايي کشور هم اظهار كرد: «آتش‌سوزي گسترده در منطقه هورالعظيم به دنبال خشکي تالاب و دماي بالاي 53 درجه منطقه صورت گرفته است.آتش در بخش داخلي تالاب مهار شده و هر دو بالگرد اطفاي حريق، مشغول انجام عمليات اطفاي حريق در بخش خارجي تالاب هورالعظيم، واقع در خاک عراق، هستند.»


 هاشمي: «تأمين دارو» و «درمان بيماران خاص» نبايد دچار مشکل شود 

 
وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي گفت: وظيفه ما در هر کسوتي کاستن از رنج مردم و خشنودي آنان است و هيچ مشکلي نبايد براي تامين دارو و درمان بيماران خاص ايجاد شود.به گزارش پايگاه خبري وزارت بهداشت، سيدحسن هاشمي در آيين انتخاب اعضاي هيات مديره مجمع خيرين سلامت کشور، افزود: گاهي برخي مديران به دليل ناهماهنگي، تصميم هايي مي گيرند که ممکن است سبب ناراحتي بيماران خاص شود؛ براي نمونه شاهد افزايش معمول قيمت دارو در سال جاري به دليل افزايش نرخ دستمزدها و بهاي ارز بوديم.وزير بهداشت با تاکيد بر اينکه نبايد توليد دارو متوقف شود، اظهار داشت: بيمه ها براي حمايت از اقشار ضعيف، بايد به شکلي عمل کنند که اين اقشار آسيب نبينند.

هاشمي اضافه کرد: گاهي چتر حمايت بيمه، متناسب با افزايش قيمت دارو نيست؛ اگر حمايت هاي بيمه براي همه اقشار امکان پذير نيست، بايد مراقبت شود که بيماران خاص، افراد ضعيف و فقير هيچ آسيبي نبينند.وزير بهداشت با يادآوري اينکه از معاونان درمان و اجتماعي اين وزارتخانه خواسته است مشکلي براي درمان و داروي بيماران خاص و اقشار ضعيف پيش نيايد، افزود: مجمع خيرين سلامت نيز حتي پيش از وزارت بهداشت از اين گروه از بيماران حمايت کرده است و تدبيري به کار خواهد بست تا مشکلي براي اين قشر ايجاد نشود.


 تهديد مجدد وزير جنگ رژيم صهيونيستي مبني بر حمله به غزه 

 وزير جنگ رژيم صهيونيستي در بازديد از مناطق آتش‌گرفته بر اثر بادبادک‌هاي فلسطينيان، ضمن اذعان به کمرنگ شدن توان بازدارندگي اسرائيل، غزه را به حمله همه‌جانبه تهديد کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فلسطين اليوم، آويگدور ليبرمن، وزير جنگ رژيم صهيونيستي مجددا نوار غزه را به حمله همه‌جانبه تهديد کرد.

وي افزود که ساکنان غزه بايد بهاي تداوم پرواز بادبادک‌ها و بالن‌هاي آتش‌زا به سمت شهرک‌هاي صهيونيست‌نشين را بپردازند.وزير جنگ رژيم صهيونيستي همچنين در ديدار با ساکنان شهرک صهيونيست نشين "سديروت"، اذعان کرد که توان بازدارندگي اسرائيل کمرنگ شده و صهيونيست‌ها ديگر احساس امنيت ندارند.وزير جنگ رژيم صهيونيستي ضمن رد هرگونه تماس مقامات اين رژيم با حماس درباره اوضاع اقتصادي غزه، گفت که تماس‌ها فقط با طرف‌هاي مرتبط بوده است.


 ژاپن نفت عربستان و امارات را جايگزين نفت ايران مي کند 

 به گزارش مهر، روزنامه «نيکي ايژين ريويو» اعلام کرد که شرکت هاي توزيع‌کننده نفت در ژاپن خود را آماده مي‌کنند تا واردات نفت از ايران را به حالت تعليق در آوردند.

بنا به تهديدهاي آمريکا، قرار است ژاپن واردات نفت خود از ايران را تا ماه اکتبر سال جاري به صفر برسد و نفت عربستان سعودي و امارات‌ متحده عربي احتمالا در بازار اين کشور جايگزين نفت ايران خواهد شد.ايالات متحده اواخر ماه گذشته ميلادي به شرکت‌هاي ژاپني اعلام کرد واردات نفت خام از ايران را تا چهارم نوامبر متوقف کنند، چرا که اين کشور بنا دارد دور بعدي تحريم‌هاي خود عليه ايران را در اين تاريخ آغاز کند.

اين خبر در حالي منتشر مي شود که چند روز قبل وزير خزانه داري آمريکا از احتمال معافيت برخي از کشورهاي خريدار نفت ايران از تحريم هاي آمريکا خبر داده بود.


 خبر 

اقدامات تلافي جويانه اروپا عليه آمريکا

اقدامات تلافي جويانه اروپا عليه آمريکا 23 قلم محصولات فولادي را شامل مي شود.به گزارش صداوسيما از پاريس ، کميسيون اروپا با انتشار گزارشي اعلام کرد اين اقدامات جديد تلافي جويانه که اقدامات حفاظتي نام گرفته با هدف حمايت و حفاظت از صنايع فولاد کشورهاي اروپايي به اجرا درآمده است ، صنايعي که ديگر در آمريکا بازار ندارد. اقدامات تلافي جويانه اروپا عليه آمريکا 23 قلم محصولات فولادي را شامل مي شود و قرار است تا اوايل سال 2019 يعني زماني که تحقيقات کميسيون اروپا تکميل مي شود به طور موقت به اجرا درآيد.

ترامپ، پوتين را به آمريکا دعوت کرد

کاخ سفيد اعلام کرد دونالد ترامپ، همتاي روس خود را براي ديدار پاييزي از واشنگتن دعوت کرده است. اين اقدام در حالي صورت گرفته است که عدم تقابل علني با پوتين از سوي ترامپ طي ديدار اين دو رييس جمهور در هلسينکي، انتقادات شديدي را عليه ترامپ برانگيخته است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، چهار روز پس از ديدار دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا با ولاديمير پوتين، همتاي روس او در هلسينکي، سارا سندرز، سخنگوي کاخ سفيد اظهار کرد رييس جمهور آمريکا از جان بولتون، مشاور امنيت ملي کاخ سفيد درخواست کرده است که پوتين را به واشنگتن دعوت کند.

سفير روسيه: آماده برگزاري نشست نتانياهو و محمود عباس هستيم

سفير روسيه در سرزمين‌هاي اشغالي اعلام کرد کشورش آماده است تا نشستي سه‌جانبه را با نخست وزير اسرائيل و محمود عباس برگزار کند.

به گزارش ايسنا، به نقل از اسپوتنيک، آناتولي ويکتوروف، سفير روسيه در اسرائيل در گفت‌وگو با "روسيا24" اظهار کرد: پيشنهاد ما براي برگزاري نشست سه‌جانبه همراه با بنيامين نتانياهو و رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين پا برجاست.

وي تاکيد: ما آماده‌ايم تا به هر طريق ممکن اين امر را محقق سازيم.

مرکل: روابط با آمريکا حياتي است

پس از آن که دونالد ترامپ، برلين را "اسير" روسيه دانست، صدراعظم آلمان اظهار کرد روابط آلمان با آمريکا "حياتي" است.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، آنگلا مرکل در کنفرانسي خبري در پاسخ به سوالي درباره روابطش با دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا اظهار کرد: مي‌توان گفت ارزش‌ها يا چارچوب‌هاي معمول ما هم‌اکنون تحت فشار شديد قرار دارند.

مرکل افزود: با اين وجود روابط ترانس‌آتلانتيک، از جمله روابط با ترامپ براي ما حياتي است و به گسترش آن ادامه خواهم داد.

ترامپ روزهاي گذشته گفت آلمان به دليل وابستگي‌اش به روسيه در حوزه انرژي، "اسير" مسکو است.

وي افزود تاريخ نشان داده است که روابط اروپا و آمريکا بارها با اختلافاتي مواجه شده است، "اما اين رابطه هميشه ارزش حل کردن اين درگيري‌ها را داشته است".

مرکل همچنين طي اين کنفرانس خبري از دعوت ترامپ از ولاديمير پوتين، رييس جمهور روسيه براي سفر به واشنگتن استقبال کرد.


 بازديد رئيس سازمان سنجش از آزمون المپياد علمي دانشجويي 


 نخستين پرواز موفق ايرباس جديد "دلفيني" در تولوز فرانسه 


 سرمقاله 

گزينه ترميم تيم اقتصادي دولت؛ پيش روي رئيس جمهور

زهرا کيان بخت

هر چند سياست‌هاي اقتصادي و پيامدهاي نامطلوب برخي سوءمديريت‌ها در اين زمينه، همواره جامعه ما را با تکانه‌هاي شديدي در بخشهاي مختلف مواجه کرده، اما مواردي مثل فعاليت برخي موسسات مالي که عليرغم انحلال‌، همچنان و تا مدتها جامعه ما با اثرات نامطلوب فعاليت‌شان دست به گريبان خواهد بود، همين طور بحران ارز و شرايط اقتصادي که با خروج امريکا از برجام بر کشور حاکم شده و خواهد شد و برخي موارد ديگر، دست به دست هم داده و وضعيتي را به وجود آورده‌اند که طي آن، فشارهاي اقتصادي بيش از پيش کشور را در تنگنا قرار مي‌دهد. اين مسائل، علاوه بر اثرات جزئي و کلي که در همه امور بر جاي مي‌گذارند، سازندة جو رواني‌اي هم هستند که پيش و بيش از هر چيز ديگر، آرامش و اعتماد عمومي را خدشه‌دار مي‌کند. در اين اثنا، علني شدن برخي پرونده‌هاي اختلاس کلان در بخشهاي مختلف، وضعيت را از آنچه هست، بحراني‌تر مي‌کند. به علاوه، باز شدن پرونده‌هايي همچون ارزبگيران دولتي كه افشاي اسامي آنان به يك مطالبه عمومي تبديل شده است مسأله ديگري است كه هر گونه اغماض و تأخير در پاسخگويي به اين مطالبه مي‌تواند به جو رواني موجود، دامن بزند.

اما اخيرا، يکي از گزينه‌هايي که براي چابک‌سازي بخش اقتصادي پيشنهاد شده، بحث ترميم کابينه و تغيير احتمالي در تيم اقتصادي دولت است؛ گزينه‌اي که رئيس دفتر رياست جمهوري، در روزهاي اخير، رسما آن را مورد تاييد قرار داده و عنوان کرده رئيس جمهور در حال بررسي گزينه‌ها براي ايجاد تغيير در فرصت مناسب مي‌باشد.

هر چند منطقاً چنين است که به‌کارگيري چهره‌ها و اشخاص جديد که از توانمندي بيشتري برخوردار باشند، نه فقط در کابينه و تيم اقتصادي دولت بلکه در همه عرصه‌ها مي‌تواند تحول‌آفرين بوده و نتايج جديدي را رقم بزند، اما به نظر مي‌رسد در اين باره، علاوه بر آن که به تغيير مهره‌هاي اقتصادي نيازمنديم، تغيير و تحول جدي‌تر و مهم‌تري هست که در اولويت قرار دارد و آن عبارت است از تغيير استراتژي‌ها و سياست‌هاي اقتصادي، تا در کنار روي کار آمدن گزينه‌هاي کارآمدتر، بتواند زمينه‌ساز آغاز اصلاحات اقتصادي در کشور هم باشد. درواقع، اکنون که مدتهاست موضوع ترميم کابينه از سوي برخي مطرح شده و اخيرا هم با نامه 187 تن از نمايندگان مجلس به روحاني و درخواست تغيير و ترميم کابينه، اين موضوع وارد فاز جديدي شد و حال که مسئولان از تصميم رئيس جمهور براي ايجاد چنين تغييري خبر داده‌اند، چنانچه ايجاد دگرگوني در بخش اقتصادي تنها به جابجايي برخي مهره‌ها محدود شود و جاي بعضي از اين مديران ارشد اقتصادي را افراد ديگري بگيرند که به نظر مي‌رسد از صلاحيت بيشتري برخوردارند، نمي‌توان چنين تغييراتي را سرآغاز فصل تازه و پرباري در عرصه اقتصادي کشور دانست، چرا که تغيير مهره‌ها هر چند شرط لازم بوده، اما قطعا کافي نيست.

آنچه در اين ارتباط، مي‌تواند بيشترين اثربخشي را داشته باشد، نه صرفا تغيير مديران، بلکه بازنگري در برنامه‌ها و سياست‌هاي اقتصادي‌ است، چون اگر بنا باشد مديران جديد، قطار اقتصاد کشور را همچنان روي همان ريل سابق برانند، قطعا شاهد مسير و مقصدي متفاوت از قبل نخواهيم بود. اکنون بسياري، از ترميم کابينه به عنوان نسخه شفابخش کشور در حيطه اقتصاد سخن مي‌گويند، اما بايد ديد اين تغيير، زمينه‌ساز به وجود آمدن تغييرات عميق و بنيادين در اقتصاد کشور خواهد شد يا با بسنده کردن به جايگزيني مديران فعلي با چهره‌هايي ديگر، شاهد ادامه همان روند و طبيعتا به دست آمدن نتايجي نه چندان متفاوت و مطلوب، کمافي‌السابق، خواهيم بود.

zahrakianbakht@yahoo.com


 ظريف در مصاحبه با يورونيوز تأکيد کرد؛
 لزوم استقلال تصميم گيري اروپا در برابر آمريکا 

 
محمدجواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان با تاکيد بر لزوم استقلال تصميم گيري اروپايي ها گفت: بايد ديد که آيا اروپايي ها به زيستن در نظام جهاني جديد ادامه خواهند داد؛ نظامي که در آن يک کشور تصميم نهايي را گرفته و ديگران ملزم به تبعيت از آن هستند.

به گزارش ايرنا، ظريف در گفت وگويي که با شبکه يورونيوز در تهران انجام داد،افزود: گاهي اين احساس به وجود مي آيد که آن تصميم گيرنده حتي يک کشور نيست بلکه فرد يا افرادي هستند که بنابر منافع شخصي يا گروهي تصميماتي اتخاذ مي کنند و از ديگران انتظار تبعيت دارند.

وي بسته پيشنهادي اروپا را رضايت بخش ندانست و تاکيد کرد: تهران «براي آزمودن امکان حفظ توافق به اروپا فرصت داد.»

رئيس دستگاه ديپلماسي کشورمان در بخش هايي از اين گفت و گوي مشروح که روز پنجشنبه منتشر شد، اظهار داشت: ما بسته‌اي دريافت کرديم که رضايت بخش نبود، البته همکاري با اروپايي‌ها ادامه دارد و صحبت با آنها در جريان است .ظريف با بيان اينکه براي آزمودن امکان حفظ توافق به اروپا فرصتي داده‌ايم،گفت: شاهد تعهد سياسي از سوي اروپايي ها بوده‌ايم و همچنين اقدامات فني نيز در اين رابطه در حال اجراست، اما اينها کافي نيست.

وزيرامور خارجه کشورمان در اين مصاحبه که خلاصه آن روز چهارشنبه منتشر شد، تصريح کرد: دو چارچوب زماني مشخص وجود دارد که اولين دسته از تحريم‌هاي آمريکا شامل نخستين چارچوب به شمار مي رود و در ماه اوت (مردادماه )به اجرا گذاشته مي‌شود و چارچوب زماني ديگر، دومين دسته از تحريم‌هاي آمريکاست که در ماه نوامبر (آبان ماه )اجرا مي‌شود و ما خواهيم ديد که اروپا چطور با آن دست و پنجه نرم مي‌کند و کاملا مطابق با آن، پاسخ خواهيم داد و برنامه‌ مشخصي براي آن داريم.

ظريف درباره برخي از تضمين هايي که اروپا بايد بدهد، اظهار داشت: شاهد هستيم که برخي از شرکت‌هاي اروپايي تحت فشار و جو رواني که آمريکا سعي کرده بوجود بياورد، شروع به خروج از ايران کرده‌اند. اروپايي‌ها بايد با اين مسئله مقابله کنند، البته اگر آنها واقعا علاقمند به حفظ توافقند. اگر واقعا شرکاي اروپايي ما چنين اعتقادي دارند و دنبال چنين موضوعي هستند بايد براي حفظ آن آماده هزينه کردن باشند.وي تاکيد کرد: ايران نبايد تنها طرف حاضر در توافق باشد که هزينه کرده است، ما بايد شاهد فعاليت و تبادلات بانکي و افتتاح حساب باشيم. بايد شاهد اين باشيم که شرکت‌هاي متوسط و کوچک تجاري به ايران بيايند و با شرکايشان در بخش خصوصي و موارد مشابه ديگرتعامل کنند.


 ترامپ: اگر روابط روسيه-آمريکا متزلزل شود، بدترين دشمن پوتين مي‌شوم 

 
سي.ان.بي.سي:رئيس جمهوري آمريکا در مصاحبه‌اي گفت اگر روابط با همتاي روسش به جايي نرسد، او به بدترين دشمني تبديل مي‌شود که تا به حال رئيس جمهوري روسيه داشته است.به گزارش ايسنا، دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا در جريان مصاحبه خود با شبکه خبري سي.ان.بي.سي گفت: ديدار و نشست من با ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه بسيار خوب و مثبت بود. اما اگر اين روابط به خوبي پيش نرود، من بدترين دشمني مي‌شوم که او داشته است.وي همچنين به انتقاد از باراک اوباما، رئيس جمهوري سابق آمريکا پرداخت و گفت که وي به شدت به نفع روس‌ها کار کرده و تاکيد کرد که خودش بيشتر از هر رئيس جمهور ديگري در قبال روس‌ها سختگيرانه رفتار کرده است.ترامپ همچنين اظهارنظرها را درباره اينکه تحت تاثير پوتين است، رد کرد و گفت که وي از آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خواسته تا حمايتش را از خط لوله جديدي که گاز را از روسيه به آلمان از طريق درياي بالتيک مي‌آورد، متوقف کند.


  رئيس اف‌بي‌آي: مداخله روسيه در انتخابات آمريکا 

آسوشيتدپرس :رئيس اف‌بي‌آي اعلام کرد روسيه به انتشار اخبار جعلي، تبليغات و عمليات مخفي براي اختلاف افکني در آمريکا ادامه مي‌دهد.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، کريستوفر راي، رئيس اف‌بي‌آي با دفاع از اطلاعات ارائه شده از سوي آژانس‌هاي جاسوسي آمريکا مبني بر دخالت مسکو در انتخابات رياست جمهوري 2016 اظهارات ولاديمير پوتين رئيس‌جمهوري روسيه مبني بر دخالت نداشتن اين کشور را رد کرد.وي گفت: من تنها مي‌توانم ديدگاه خودم را بگويم. ديدگاه جامعه اطلاعاتي آمريکا و نظر من تغيير نکرده است.اين اظهارات در حالي بيان شد که چند روز گذشته دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا در کنفرانس خبري مشترک با پوتين اعلام کرد که عدم دخالت روسيه در انتخابات رياست جمهوري را مي‌پذيرد اما سپس وي در اظهاراتي متناقض اعلام کرد که ارزيابي آژانس‌هاي اطلاعاتي را قبول دارد.


 پامپئو: وظيفه ماست که جلوي مداخله روس‌ها را بگيريم 

 
اسپوتنيک :وزير امور خارجه آمريکا اظهار کرد ترامپ در دفاع از آمريکا در برابر روسيه، قدرتمند عمل کرده است.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، مايک پامپئو، وزير امور خارجه آمريکا به شبکه فاکس نيوز گفت: دولت در اقداماتش براي جلوگيري از رفتار بد روسيه عملکردي قاطع داشته و دونالد ترامپ، رييس جمهور آمريکا در حفاظت از آمريکا در برابر تهاجم روسيه قدرتمند عمل کرده است.وزير خارجه آمريکا اظهار کرد دولت ترامپ وضعيتي را از دوره‌هاي گذشته به ارث برده که در آن روسيه "سراسر آمريکا را مديريت مي‌کرد".پامپئو همچنين درخصوص اين که روساي جمهور آمريکا و روسيه در نشست اخير خود در هلسينکي به توافق لفظي مهمي دست پيدا کرده باشند، ابراز ترديد کرد.آناتولي آنتونف، سفير روسيه در آمريکا پس از نشست هلسينکي اظهار کرد روساي جمهوري آمريکا و روسيه در خصوص مسائلي مرتبط با امنيت جهاني به توافقاتي دست يافته‌اند.


 يك نكته از هزاران 

 بحران ادامه‌دار مصرف مواد مخدر در کشور

اخيرا سخنگوي ستاد مبارزه با مواد مخدر اعلام کرده ميزان توليد مواد مخدر در افغانستان تقريبا دو برابر شده و به حدود 9هزار تن رسيده و با توجه به اين که اين حجم توليد، عددزياد و خطرناکي است، لازم است آمادگي بيش از پيش براي رويارويي با اين وضعيت را داشته باشيم. اين در حالي است که پيش از اين هم وضعيت کشور ما در زمينه استفاده از موادمخدر، وضعيت مطلوبي نبوده و سالهاست با عوارض و پيامدهاي ناشي از مصرف موادمخدر در کشور دست و پنجه نرم مي‌کنيم. پايين آمدن سن مصرف موادمخدر در کشور و شيوع مصرف اين مواد در بين دانش‌آموزان و دانشجويان، تولد سالانه 7500 نوزاد معتاد در کشور بنا به اظهارات مسئولان، و آمارهاي تأسف‌آوري که در ارتباط با مصرف اين مواد در کشور وجود دارد، همگي دست به دست هم داده و موجب شده‌اند مصرف موادمخدر در کشور همچنان به شکل يک بحران ادامه داشته باشد.

با توجه به آثار سوئي که مصرف موادمخدر در کشور به جاي مي‌گذارد وشيوع مخدرهاي جديدي که اين بحران را وارد فصل تازه‌اي مي‌کنند، ضروري است در زمينه سياستها و برنامه‌هاي مبارزه با مواد مخدر و به خصوص پيشگيري از مصرف اين مواد بازنگري‌هايي صورت بگيرد، بازنگري‌هايي که با توجه به وضعيت حاد کشور در اين زمينه، تأخير در آنها جايز نيست.


 ميز خبر 

 رئيس جمهور سابق کره جنوبي به 8 سال زندان ديگر محکوم شد

پارک گئون هاي در دادگاهي در سئول به تحمل هشت سال زندان به دليل اخذ غيرمشروع پول از نهاد اطلاعاتي اين کشور و مداخله در انتخابات طي دوره رياست جمهوري‌اش محکوم شده است.

به گزارش تسنيم به نقل از يونهاپ، جلسه دادگاه منطقه مرکزي سئول به صورت زنده پخش مي‌شد اما رئيس جمهور سابق 66 ساله غايب بود. وي حضور در جلسات دادگاه را رد کرده است. خانم پارک پيش از اين به تحمل 24 سال زندان به دليل رسوايي‌هاي گسترده وي محکوم شده است. رسوايي خانم پارک به حدي بود که سال گذشته به سرنگوني وي از قدرت منتهي شد.دادگاه همچنين وي را به جريمه‌اي 3.3 ميليارد وواني (2.91 ميليون دلار) محکوم کرده است.

وزير امنيت داخلي آمريکا:

بايد آماده مداخلات بيشتر روسيه باشيم

وزير امنيت داخلي آمريکا گفته است که ايالات متحده بايد آماده هرگونه تلاش از سوي روسيه براي مداخله در انتخابات کنگره در سال جاري ميلادي باشد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري رويترز، کريستين نيلسن، وزير امنيت داخلي آمريکا همچنين به اين مساله اشاره کرد که هيچ شکي درباره دخالت روسيه در انتخابات رياست جمهوري 2016 آمريکا وجود ندارد.وي ادامه داد: فکر نمي‌کنم که جاي هيچ سوالي درباره اين مساله وجود داشته باشد. بدون شک اين اتفاق افتاده است. ما بايد آماده باشيم چون آنها بار ديگر اين کار را انجام مي‌دهند.

موافقت حماس با سند پيشنهادي مصر براي آشتي ملي فلسطين

جنبش مقاومت اسلامي فلسطين (حماس) اعلام کرد که با «سند مصر» براي برقراري آشتي ملي فلسطين و پايان دودستگي ميان کرانه‌باختري و نوار غزه موافقت کرده است.به گزارش ايسنا، به نقل از المنار، اسماعيل هنيه، رئيس دفتر سياسي حماس با اين سند موافقت کرده است. اين سند در سفر اخير هنيه به مصر از سوي مقامات اين کشور به وي پيشنهاد شده بود.

رئيس دفتر سياسي حماس در تماس تلفني با عباس کامل، رئيس سازمان اطلاعات مصر، موافقت هنيه با اين سند را به او اطلاع داده است.

شهروندان فوعه و کفريا از مناطق تحت تسلط تروريست ها خارج شدند

تمامي شهروندان شهرک هاي شيعه نشين فوعه و کفريا در استان ادلب از مناطق تحت تسلط تروريست ها خارج شدند.به گزارش ايرنا، گروه هاي تروريستي با به گروگان گرفتن 21 دستگاه اتوبوس حامل ساکنان شهرهاي فوعه و کفريا توافق را نقض کرده بودند که پس از 24 ساعت اين شهروندان نيز از مناطق تحت تسلط تروريست ها خارج شدند.منابع محلي اعلام کردند: اين اتوبوس ها که حامل 900 نفر از سرنشينان فوعه و کفريا بود از گذرگاه العيس در جنوب حلب به صورت کامل خارج شدند.

تمامي محاصره شدگان شهرک‌هاي شيعه نشين «فوعه و کفريا» که حدود هفت هزار نفر هستند با 121 دستگاه اتوبوس و تعدادي آمبولانس به صورت کامل پس از مبادله اسرا از گذرگاه العيس در جنوب حلب خارج شدند.

کارشناس ارشد انستيتو خاورشناسي روسيه:

ترامپ توان برهم زدن روابط دوستانه ايران و روسيه را ندارد

کارشناس ارشد انستيتو خاورشناسي آکادمي علوم روسيه به روابط خوب تهران و مسکو اشاره کرد و گفت: ترامپ نمي تواند روابط دوستانه روسيه و ايران را برهم بزند و تلاش هاي وي در اين عرصه بيهوده است.«ايرينا فئودوروا» در گفت وگو با ايرنا با اشاره به خروج آمريکا از برجام اظهار داشت: پوتين در هلسينکي بار ديگر بر حمايت از برجام تاکيد کرد.

فئودوروا افزود: کشورهاي اروپايي عضو برجام و چين نيز رويکرد مشابهي دارند و ترامپ در اين عرصه نتوانست به موفقيتي دست بيابد، در اين شرايط حساس بقيه کشورهاي عضو برجام بايد با ايران همکاري هاي خود را گسترش بخشند و براي حفظ اين توافق بين المللي تلاش کنند.

عصر جهان يک قطبي پايان يافته است

کارشناس انستيتو شرق شناسي روسيه با اشاره به نتايج اجلاس هلسينکي افزود: اين اجلاس يک بار ديگر بوضوح نشان داد عصر نظام تک قطبي جهان پايان يافته و قدرت هاي جديد وارد عرصه شده اند و آمريکا هم جزيي از آنهاست.


 واکنش‌ ترکيه به تصويب قانون «کشور يهود» 

واکنش‌ها در محکوم کردن قانوني که پارلمان رژيم صهيونيستي با نام "کشور يهود" تصويب کرده است، ادامه دارد و قطر، ترکيه، اردن، اتحاديه اروپا و اتحاديه عرب اين مصوبه را شديدا محکوم کرده و سازمان عفو بين‌الملل نيز اين قانون را در راستاي تحکيم تبعيض و نابرابري خوانده است.به گزارش ايسنا، به نقل از الجزيره، ابراهيم کالين، سخنگوي وزارت خارجه ترکيه گفت: به هيچ وجه نمي‌توان اين اقدام تبعيض آميز که شرايط را به سمت محو مردم فلسطين از وطن مادري‌شان سوق مي‌دهد، پذيرفت.وي از جامعه بين‌الملل نيز خواست در قبال اين ظلمي که در مقابل ديدگان جهانيان صورت مي‌گيرد، موضعي نشان دهد.


 خبـر 

 واکنش به تصويب قانون «کشور يهود»؛

عباس: تصويب قوانين تبعيض آميز، وضعيت تاريخي شهر قدس را تغيير نخواهد داد

رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين تاکيد کرد که بدون قدس هيچ صلح، امنيت و ثباتي براي کسي برقرار نخواهد شد.

به گزارش ايسنا، به نقل از اليوم السابع، محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين تاکيد کرد که قدس پايتخت ابدي کشور فلسطين است و بدون قدس امنيت، ثبات و صلحي براي هيچ کسي وجود نخواهد داشت و به هيچ کس اين اجازه داده نخواهد شد که در حق قدس کوتاهي کرده يا آن را زير پا بگذارد.

سيسي در خارطوم: امنيت کشورهاي همسايه بخشي از امنيت ما است

رئيس‌جمهوري مصر با اعلام اينکه کشورش با سودان براي تحقق منافع مشترک همکاري خواهد کرد، عنوان داشت که امنيت کشورهاي همسايه بخشي از امنيت ملي مصر است.

به گزارش ايسنا، به نقل از اسکاي نيوز، عبدالفتاح سيسي، رييس‌جمهوري مصر در کنفرانس خبري مشترک با عمر البشير، رئيس‌جمهوري سودان در خارطوم تاکيد کرد: کسي وجود ندارد که بتواند روابط اين دو کشور با يکديگر را محدود کند.سيسي ادامه ‌داد: ما با سودان براي تحقق منافع مشترک تلاش خواهيم کرد.وي طي اولين سفر خارجي‌ خود از زمان انتخاب مجدد وي براي تصدي پست رياست جمهوري مصر تاکيد کرد که اين سفر از جايگاهي ويژه و اولويت بسياري برخوردار است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

سيزدهمين کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري دوم-2

کنفرانس عمومي IAU سال 2008

گزارش فعاليت‌ها و امور مالي IAU از 2004 تا 2008

ادامه مطالب

گزارش خلاصه مالي سال‌هاي 2004 تا 2008

امور مالي و مديريت

کار ديگري هم است که به IAU براي اولين بار در دوره چهارساله گذشته معرفي‌شده است. در سال 2007، IAU يک پروژه آزمايشي تحت عنوان LEDHER (توسعه رهبري براي اصلاح آموزش عالي) را آغاز کرد که انجمن را قادر ساخت که حمايت مستقيمي براي فعاليت‌هاي مشارکت به اعضاي خود ارائه دهد. اولين رقابت در سال 2008 انجام شد و برنامه در سال 2008 نوسازي شد. درحالي‌که مجموع مبلغ تأمين مالي برنامه همچنين ارزش کمک‌هاي فردي صورت گرفته به اعضا زياد نيست، برنامه LEADHER مورد استقبال اعضاي IAU قرارگرفته است. اين برنامه همچنين يک اثر سودمندي روي عضويت داشته است چراکه چندين موسسه براي اينکه استحقاق درخواست کمک‌ها را داشته باشند به انجمن براي بار اول و يا مجدد پيوسته‌اند.

براي سال آزمايشي، IAU بذرپاشي مالي را از SAREC/SIDA، دانشگاه پادشاه سعودي، عربستان سعودي و يونسکو داشته است. تلاش‌هاي تأمين مالي اين سازمان‌ها تعهد شده است، اما تابه‌حال غير از SIDA فاقد موفقيت بوده‌اند.

تجربه ديگري که در طول اين مدت تعهد شد چاپ و فروش مستقيم گزارش بررسي جهاني سال 2005 IAU بود – بين‌المللي کردن آموزش عالي: جهت‌گيري‌هاي جديد، چالش‌هاي جديد، در يک تلاش براي بهبود هزينه‌هاي تهيه و توليد. – تقريباً نصف هزينه‌ها (به‌استثناي هزينه‌هاي پرسنل) بهبود پيدا کرد.

کارکنان

درمجموع، تعداد کارکنان دبيرخانه IAU کاملاً پايدار بوده است، با افزايش کارکنان تمام‌وقت و کاهش کارکنان پاره‌وقت. در پرتو افزايش و تنوع فعاليت‌هاي معني‌دار- بايستي تأکيد کرد که کارکنان، فداکاري قابل‌توجه و افزايش غيرقابل‌انکار در توليد نشان داده‌اند.

تعداد کارکنان تمام‌وقت در سال 2004 ثابت بود و در سال 2008 نيز ثابت است. تعداد کارکنان پاره‌وقت در سال 2008، 5 نفر بود و در سال 2008، 2 نفر است.

در سال 2004، IAU يک مشاور خاص وظيفه محور استخدام کرد، در سال 2008 در اين گروه، ويراستار مجله سياست آموزش عالي را گنجانديم و يک مشاور ثابتي که براي IAU دو روز در هفته کار مي‌کند بکار گرفتيم.

درحالي‌که سرجمع اندازه تيم کم‌وبيش يکسان است. تغييراتي در پرسنل صورت گرفته است که عمدتاً مربوط به بازنشستگي کارکنان باسابقه طولانيIAU بوده است. براي پاسخ به تقاضاهاي جديد و بازنشستگي‌ها چندين پست بازنگري و تعريف مجدد شده است. اين فرآيند احتمالاً ادامه پيدا مي‌کند تاIAU تلاش کند که انعطاف‌پذيري بيشتري در پاسخ به نيازها و فرصت‌هاي اعضا داشته باشد.

سرانجام IAU از ميزباني چندين انترن جوان، که برخي از آن‌ها توسط دولت‌هاي کانادا تأمين مالي مي‌شوند و بقيه به‌عنوان بخشي از مطالعات تکميلي کار مي‌کنند منتفع مي‌گردد. چنين دوره‌هاي انترني را که غني‌سازي مي‌کنند، مفيد هستند و به خاطر احساسات و انرژي که هر يک از انترن ها به دبيرخانه مي‌آورند لذت‌بخش است. از آنجائي که برنامه کانادا بعد از اين نخواهد بود،IAU اين کار را ادامه مي‌دهد تا انترن ها را از جاي ديگري بپذيرد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي