جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1397/04/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5884

رئيس سازمان سنجش خبر داد؛
زمان اعلام نتايج اوليه کنکور سراسري سال 97


خبرنامه


يادداشت


ميز خبر


برگزاري رقابت داوطلبان در بيست و سومين المپياد علمي دانشجويي


 رئيس سازمان سنجش خبر داد؛
 زمان اعلام نتايج اوليه کنکور سراسري سال 97  

 
رئيس سازمان سنجش و آموزش کشور زمان اعلام نتايج کنکور سراسري، کنکور کارشناسي ارشد و المپياد علمي دانشجويي کشور را اعلام کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر ابراهيم خدايي در حاشيه بازديد از بيست و سومين المپياد علمي دانشجويي کشور در جمع خبرنگاران گفت: در بيست و سومين المپياد علمي دانشجويي کشور که در روزهاي 28 و 29 تيرماه برگزار ‌شد، تعداد 1182 دانشجو شرکت کردند.

وي افزود: از اين تعداد 326 نفر از آزمون کارشناسي ارشد و 826 نفر از 10 قطب دانشگاهي به مرحله نهايي المپياد راه يافتند.

رئيس سازمان سنجش و آموزش کشور با اشاره به اضافه شدن سه رشته روانشناسي، مهندسي بافت و سلول‌هاي بنيادي و مهندسي صنايع به اين دوره از المپياد علمي دانشجويي کشور خاطرنشان کرد: نتايج اين المپياد اواسط شهريور ماه 97 در سايت سازمان سنجش اعلام مي‌شود.

امسال المپياد علمي دانشجويي در بخش بين‌الملل برگزار نمي‌شود

خدايي درباره برگزاري المپياد علمي دانشجويي در بخش بين‌الملل تصريح کرد: با توجه به اينکه المپياد علمي دانشجويي در دو رشته رياضي و آمار به صورت بين‌المللي و با مشارکت ساير کشورها برگزار مي‌شد، امسال به دليل کم‌ متقاضي بودن کشورها، بخش بين‌الملل نداريم.

وي درباره گسترش رشته‌هاي المپياد اظهار داشت: سياست سازمان سنجش، گسترش رشته‌هاي المپيادهاي علمي است که اين موضوع پس از اعلام آمادگي انجمن‌هاي علمي، بررسي و در نهايت تصميم‌گيري مي‌شود؛ البته به دليل هزينه برگزاري اين المپياد، لازم است دانشگاه‌ها و نهادهاي ذيربط، حمايت بيشتري از برگزاري المپياد داشته باشند.

رئيس سازمان سنجش و آموزش کشور درباره تسهيلات برگزيدگان المپياد علمي دانشجويي کشور يادآور شد: ورود بدون آزمون 15 نفر اول به دوره کارشناسي ارشد، يکي از اين تسهيلات است و ديگر اينکه سه نفر اول در هر رشته، عضو بنياد ملي نخبگان مي‌شوند و از تسهيلات بنياد استفاده خواهند کرد.

خدايي در مورد زمان اعلام نتايج اوليه کنکور سراسري سال 97 گفت: ما در انتظار تکميل ظرفيت‌هاي اعلامي از سوي دانشگاه‌ها هستيم و پيش‌بيني مي‌کنيم زودتر از دوازدهم مرداد ماه، نتايج اوليه و کارنامه کنکور سراسري را اعلام کنيم.

وي درخصوص ظرفيت‌هاي پذيرش در گروه علوم پزشکي افزود: ظرفيت‌هاي پذيرش تقريباً مشابه سال گذشته است و در سه رشته پزشکي، دندانپزشکي و داروسازي نيز ظرفيت همانند سال گذشته خواهد بود.

رئيس سازمان سنجش و آموزش کشور درباره اعلام نتايج کنکور کارشناسي ارشد نيز گفت: نتايج کنکور کارشناسي ارشد هفته اول شهريور ماه 97 اعلام خواهد شد.

کنکور 98 با 2 نوع سؤال برگزار مي‌شود

خدايي همچنين گفت: با توجه به وضعيت فعلي ظرفيت پذيرش در دانشگاه‌ها و تأثير سوابق تحصيلي، 87 درصد پذيرش دانشگاه‌ها بدون کنکور شد.دکتر خدايي در پاسخ به پرسش مهر درباره وضعيت برگزاري کنکور 98 اظهار داشت: در کنکور سال 98 به دليل اينکه يکسري از داوطلبان خروجي نظام جديد متوسطه و عده‌اي ديگر، خروجي نظام قديم متوسطه هستند، دو نوع سؤال طراحي مي‌شود.

وي افزود: افرادي که خروجي نظام جديد متوسطه هستند، سؤال‌هاي دروسي که خوانده‌اند را پاسخ مي‌دهند و افرادي که خروجي نظام قديم متوسطه هستند نيز سؤالات مربوط به خود را پاسخ مي‌دهند، اما اينکه کنکور در دو زمان متفاوت براي اين افراد برگزار شود، اين‌گونه نيست و قطعاً در يک زمان برگزار خواهد شد.

رئيس سازمان سنجش و آموزش کشور درباره صحبت‌هايي که در زمينه تأثير قطعي سوابق تحصيلي در کنکور 98 بيان شده نيز گفت: صحبت‌هاي متعددي در اين زمينه شده، اما براساس آنچه که قانون مي‌گويد، عمل کرده‌ايم.

خدايي خاطرنشان کرد: قانون به ما مي‌گويد بايد بخشي از ظرفيت دانشگاه‌ها بدون کنکور پذيرفته شود و به تدريج اين ميزان به 85 درصد ظرفيت دانشگاه‌ها برسد که البته امسال با احتساب ظرفيت فني‌حرفه‌اي و علمي کاربردي، اين ميزان از 90 درصد رد مي‌شود، اما اگر آنها را در نظر نگيريم، بالاي 87 درصد ظرفيت دانشگاه‌ها بدون کنکور شده است.

وي گفت: در حال حاضر با همين ميزان سوابق تحصيلي ناقصي که وجود دارد، 17 درصد رشته‌هاي روزانه و حدود 40 درصد رشته‌هاي دوره‌هاي شبانه يا نوبت دوم، بدون آزمون پذيرش دارند؛ اين در حالي است که دانشگاه آزاد و پيام‌نور نيز بيش از 95 درصد ظرفيتشان بدون کنکور است.

رئيس سازمان سنجش و آموزش کشور تصريح کرد: يک قسمت ديگر اين قانون مي‌گويد سوابق تحصيلي بايد در پذيرش افراد در دانشگاه‌ها تأثير داشته باشد، به اين ترتيب از سال 92 تأثير سوابق تحصيلي با 25 درصد شروع شد و قرار بود به تدريج افزايش پيدا کند.

خدايي اظهار داشت: از سال 90 به دليل اينکه پوشش سوابق تحصيلي فقط چهار درس پيش‌دانشگاهي را اضافه کرد، ما نيز پنج درصد تأثير سوابق تحصيلي را به آن 25 درصد قبلي اضافه کرديم.وي يادآور شد: برداشت غيرمستقيم موضوع افزايش تأثير سوابق تحصيلي اين است که اين 25 درصد تأثير طي چهار، پنج سال به 100 درصد مي‌رسد، اما اين‌گونه نبود. البته در قانون نيز صراحتاً گفته نشده است که به 100 درصد تأثير برسد.رئيس سازمان سنجش و آموزش کشور ادامه داد: بنابراين ما منع قانوني در زمينه افزايش تأثير سوابق تحصيلي در کنکور نداريم.


 خبرنامه 

 ديدار وزير بهداشت با دانشجويان ايراني در جمهوري آذربايجان

دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در جمهوري آذربايجان در ديدار با وزير بهداشت، خواستار رسيدگي به مشکلات ارز دانشجويي، خدمت سربازي و عدم ارزشيابي مدارک تحصيلي شان شدند.

به گزارش انجمن اسلامي دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در آذربايجان، در سفر اخير قاضي‌زاده هاشمي وزير بهداشت و درمان و آموزش پزشکي ايران به باکو اعضاي شوراي مرکزي انجمن اسلامي دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در جمهوري آذربايجان با وي ديدار و درخواست رسيدگي وزارت بهداشت به اين مشکل دانشجويان ايراني را کردند .

در اين ديدار زهير ميرزاجاني مسئول انجمن اسلامي دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در آذربايجان، ضمن مغتنم شمردن اين سفر به بيان مشکلات دانشجويان شاغل به تحصيل در جمهوري آذربايجان اشاره و خواستار توجه به امور دانشجويان از جمله مشکلات مربوط به عدم ارزشيابي مدارک تحصيلي دانشجويان شاغل به تحصيل در آذربايجان، خدمت سربازي، ارز دانشجويي شد.

وي همچنين خواستار تعميق و گسترش روابط تبادل اساتيد و دانشجويان دانشگاههاي علوم پزشکي جمهوري آذربايجان با دانشگاههاي علوم پزشکي تبريز، اروميه و زنجان شد.

وزير بهداشت نيز در اين ديدار با اشاره به اينکه يکي از اهداف سفر به اين کشور رايزني و تفاهمنامه در رابطه توسعه مناسبات بهداشت و درمان و تبادل اساتيد و دانشجو است از پيشنهادهايي در اين رابطه با شوراي انجمن اسلامي دانشجويان شاغل به تحصيل در آذربايجان خبر داد .

در پايان اين ديدار نامه‌اي از طرف انجمن در رابطه با مشکلات دانشجويان تقديم وزير شد.

معاون اداري، مالي و عمراني دانشگاه پيام‌نور:

اعطاي وام شهريه با کارمزد دو درصدي

معاون اداري، مالي و عمراني دانشگاه پيام‌نور کشور گفت: دانشجويان دانشگاه پيام نور مي‌توانند در طول تحصيل خود از وام شهريه با کارمزد دو درصد استفاده کنند.

به گزارش ايسنا، منطقه چهارمحال و بختياري، حسن علي‌زاده در بازديد از مراکز و واحدهاي دانشگاه پيام نور استان، اظهار کرد: هدف دانشگاه پيام نور توسعه آموزش با استفاده از تکنولوژي و فناوري نوين است و با توجه به اينکه دانشگاه پيام نور يکي از نهادهاي آموزشي نيمه حضوري است بايد در توسعه آموزش الکترونيکي گام مهمي را بردارد.

معاون اداري، مالي و عمراني دانشگاه پيام‌نور کشور همچنين اظهار کرد: براساس تفاهم‌نامه منعقد شده با بانک‌هاي عامل، دانشجويان دانشگاه پيام نور مي‌توانند ازمهر 97 در مقاطع مختلف تحصيلي از وام شهريه با کارمزد دو درصد به صورت اقساطي به ميزان شهريه تمام دوران تحصيلي خود بهره‌مند شوند.

وي با بيان اينکه تکيه بر درآمدزايي غير شهريه‌اي در اولويت دانشگاه است، تصريح کرد: بايد راهکارهايي انديشيده شود تا درآمد دانشگاه‌ها بالا برود و دانشگاه پيام نور چهارمحال و بختياري با توجه به ظرفيت و پتاسيل فراوان اين استان مي‌تواند در حوزه گردشگري درآمد زايي ايجاد کند.

علي‌زاده با بيان اينکه کيفيت آموزشي در صدر اولويت‌هاي دانشگاه پيام‌نوراست، گفت: دانشگاه براي تمامي آموزش‌هاي از راه دور، اينترنت رايگان فراهم کرده است تا دانشجويان بتوانند به راحتي از خدمات آموزشي بهره مند شوند.

به نقل از روابط عمومي دانشگاه پيام نور استان، در اين بازديد که با حضور اعضاي کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس شوراي اسلامي شکل گرفت، عليرضا آبرود -سرپرست دانشگاه پيام نور استان چهارمحال و بختياري- نيز گزارشي از روند توسعه و پيشرفت‌هاي آموزشي و عمراني ارائه کرد.

راه‌اندازي موزه دانشگاه علوم پزشکي مشهد

رئيس دانشگاه علوم پزشکي مشهد در حکمي مسئول راه‌اندازي موزه و مرکز اسناد اين دانشگاه را منصوب کرد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي مشهد، دکتر محمدرضا دارابي در اين حکم دکتر علي عمادزاده عضو هيئت علمي دانشگاه را به عنوان مسئول راه‌اندازي موزه و مرکز اسناد دانشگاه علوم پزشکي مشهد منصوب کرد.


 يادداشت 

 دست‌اندازهاي پيش پاي دانشجويان در روند پژوهش

زهرا کيان‌بخت

هر چند سايت ايرانداک با هدف گردآوري تحقيقات، پايان‌نامه‌ها و رساله‌هاي دانشجويي مقاطع و رشته‌هاي مختلف دانشگاههاي کل کشور ايجاد شده و بناست دانشجوياني که قصد اخذ واحد پايان‌نامه و انتخاب موضوع و ارائه پروپوزال را دارند، با مراجعه به اين سايت و جستجوي موضوعي در آن و نهايتا گرفتن پيشينه تحقيق در رابطه با موضوع موردعلاقه خود، موضوع مناسب‌تري را براي تحقيق خود انتخاب کنند، اما يکي از چالشهايي که در زمينه استفاده از خدمات اين سايت، همواره دانشجويان با آن روبرو بوده‌اند، کامل نبودن منابع موجود در اين سايت است. اصل بر اين بوده است که هر دانشجويي بعد از دفاع از پايان‌نامه خود، چکيده و فايل پايان‌نامه خود را در اختيار اين سايت قرار دهد و سايت، اقدام به انتشار چکيده و قسمتي از فايل پايان‌نامه کند تا دانشجويان و محققان بتوانند از آن استفاده علمي کنند.

اما با وجود اين، بسياري از پايان‌نامه‌هاي به ثبت‌رسيده در اين سايت، فايل موردنظر را ندارند و تنها به درج چکيده و مشخصات آنها اکتفا شده است. مثلا اگر در جستجوي موضوعي، چند رساله و پايان‌نامه را در اين سايت يافتيم، با اين مسأله مواجهيم که درمورد برخي از اين رساله‌ها، تنها اطلاعاتي کلي نظير نام دانشجو و اساتيد و دانشگاه و سال دفاع و مقطع تحصيلي به اضافه چکيده درج شده است و قسمتي که بايست فايل صفحاتي از پايان‌نامه در آن بارگذاري مي‌شد، خالي است.

اين امر موجب مي‌شود در موارد زيادي، شيوه انجام تحقيق و اهم مطالب مطرح شده در آن، برايمان همچنان در ابهام بماند و ناگزير شويم با مراجعه حضوري به تک تک دانشگاههايي که اين رساله‌ها به آنها مربوطند، از نزديک به پايان‌نامه موردنظر دسترسي پيدا کرده و متوجه خطوط اصلي کار آن شويم.

اين، مشکل بزرگي است که اجازه نمي‌دهد از تمام قابليتها و پتانسيلهايي که در سايتي همچون ايرانداک وجود دارد، بهره‌گيري کامل صورت بگيرد. حال آن که فلسفه ايجاد چنين سايتي، کمک به انجام تحقيقات کامل‌تر و در ضمن، دستيابي آسانتر دانشجويان و محققان به تحقيقات انجام شده است.

درصورت حل اين مشکل و رفع چنين نواقصي، ميزان بهره‌گيري دانشجويان از اين نوع سامانه‌ها، به مراتب بيشتر خواهد شد.


 ميز خبر 

 رئيس مرکز جذب خبر داد؛

جذب اعضاي هيئت علمي فقط براساس آيين‌نامه

رئيس مرکز جذب اعضاي هيئت علمي وزارت علوم گفت: جذب اعضاي هيئت علمي براساس آيين‌نامه اجرا مي‌شود و در اين خصوص مرکز جذب هيچ وقت سليقه‌اي عمل نکرده است.به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا رضوان‌طلب رييس مرکز جذب اعضاي هيئت علمي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري اظهار داشت: با رعايت اصل کرامت نبايد هيچ يک از اعضاي هيئت علمي با بي‌مهري مواجه شوند، ضمن اينکه با راه اندازي سامانه الکترونيکي ثبت مدارک، سرعت و دقت رسيدگي به پرونده‌ها را افزايش داده‌ايم و با شفاف‌سازي فرايندهاي، نظارت برآن را اجرا مي‌کنيم.وي تصريح کرد: متقاضيان در صورت بروز مشکل مي‌توانند از طريق همان سامانه، هنگام ثبت نام و يا با مراجعه به وزارت علوم شکايت خود را مطرح کنند.

رضوان طلب با بيان اينکه دوره رسيدگي به پرونده هايي که به صورت کامل به مرکز جذب منتقل شده اند، بر اساس قانون 45 روز تعريف شده است، افزود: توانسته ايم زمان رسيدگي به پرونده‌ها را در مرکز جذب کمتر کنيم و در مواردي که بيش از اين جدول پرونده اي در مرکز جذب توقف کند، کارشناس پرونده مورد مواخذه قرار مي‌گيرد.

رئيس مرکز جذب اعضاي هيئت علمي وزارت علوم، آماري از فعاليت‌هاي مرکز جذب در خصوص پرونده متقاضيان ارائه داد و گفت: روزانه 37 پرونده از دانشگاه‌هاي مختلف به مرکز جذب ارسال و به صورت ميانگين 25 رأي در مورد وضعيت صلاحيت صادر مي‌شود.

وي همچنين افزود: در سال 96، ميانگين توقف پرونده‌ها در دانشگاهها 259 روز و در مرکز جذب 35 روز بوده است.

رئيس مرکز جذب وزارت علوم در مورد رسيدگي به صلاحيتهاي علمي عنوان کرد: رسيدگي ما رسيدگي شکلي است و ما به بررسي انجام شده توسط هيئت هاي اجرايي اعتماد مي‌کنيم و صلاحيت فرد را مجددا بررسي نمي‌کنيم بلکه صحت انجام فرايند توسط دانشگاه را مورد ارزيابي قرارمي دهيم.وي با تاکيد بر اينکه هيئت مرکزي جذب ورود محتوايي به پرونده‌هاي ارسالي ندارد، تصريح کرد: بررسي صلاحيت پرونده ها بر عهده هيئت اجرايي مرکزي نيست، بلکه اين امور در دانشگاهها بايد رسيدگي شود؛ سهم مرکز جذب، پس از نظارت و ارزيابي مدارک، تنها بررسي صحت انجام فرايندها توسط هيئت اجرايي است.

رضوان‌طلب ادامه داد: قائل به اعمال سختگيري هاي شديد در جذب اعضاي هيئت علمي نيستيم؛ با توجه به اينکه بر لزوم تدين و فرهنگ انقلابي اساتيد تاکيد داريم، اما شيوه ها و نگاه هاي سخت گيرانه را اعمال نمي‌کنيم.

براي مهر 97؛

دانشجويان بدهکار دانشگاه اراک خوابگاه نمي گيرند

معاونت دانشجويي دانشگاه اراک اعلام کرده است: به دانشجوياني که اجاره بهاي خوابگاه را پرداخت نکرده‌اند، در نيمسال اول سال تحصيلي 97-98 خوابگاه ارائه نمي‌شود.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه اراک، در اطلاعيه اين دانشگاه آمده است: دانشجويان ساکن خوابگاههاي دولتي که در نيمسال دوم تحصيلي 96-97 اجاره‌بهاي خوابگاه را پرداخت نکرده‌اند، طبق دستور معاون دانشجويي در نيمسال اول 97-98 حق استفاده از خوابگاه را نخواهند داشت.


 برگزاري رقابت داوطلبان در بيست و سومين المپياد علمي دانشجويي 

مرحله نهايي بيست و سومين المپياد علمي دانشجويي کشور از روز 28 تيرماه با حضور يک هزار و 182 نفر داوطلب در 23 رشته المپياد آغاز ‌شد و تا 29 تيرماه 97 ادامه داشت.

مرحله نهايي بيست و سومين المپياد علمي دانشجويي کشور شامل منتخبين المپياد متمرکز و غير متمرکز در پرديس فني مهندسي شهيد عباسپور دانشگاه شهيد بهشتي با حضور يک هزار و 182 نفر داوطلب در 23 رشته المپياد برگزار شد.

از تعداد يک هزار و 182 نفر، تعداد 356 نفر از طريق المپياد متمرکز که همزمان با آزمون کارشناسي ارشد سال 97 برگزار شده است و 826 نفر ديگر نيز از طريق امتحانات غيرمتمرکز قطبهاي 10گانه دانشگاهي به اين مرحله راه يافتند.

بنياد ملي نخبگان تسهيلاتي را براي برگزيدگان المپياد علمي دانشجويي در نظر گرفته است و 15 نفر برگزيده مرحله نهايي اين المپياد بدون آزمون از سوي دانشگاهها در مقطع کارشناسي ارشد پذيرش مي‌شوند.

اين دوره از المپياد در رشته‌هاي زبان و ادبيات فارسي، علوم اقتصادي، الهيئت و معارف اسلامي، علوم تربيتي، حقوق، فيزيک، زيست شناسي، مهندسي برق، مهندسي شيمي، مهندسي عمران، مهندسي مکانيک، مهندسي کامپيوتر، مهندسي کشاورزي (زراعت اصلاح نباتات)، طراحي صنعتي، المپياد رياضي، آمار، شيمي، علوم زمين، مهندسي مواد و متالورژي، علوم جغرافيايي، مهندسي صنايع، روانشناسي، علوم و فناوريهاي سلولهاي بنيادي و مهندسي بافت برگزار شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي